NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 93. 1902 Vrijdag 14 Maart. 16e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. De Wet is weer ontsnapt. landbouw, PRIJS DER AÜVERTENTIËN Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. UIT DE PËKS. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VEIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DEE FIEMA en van MILICIENS! denkt ex- om, zoo noen w1 reyaecineeren, en g-ij wilt niet, dat men u in dienst daartoe niet mag l w iu- gen. Als gij fatsoenlijk zegt: ik lieb bewaar tegen de in enting oftegen de ï-e vaccinatie dan mag men u niet. vaccinee ren. Een toesluit van een der vorige minïstex-s van oorlog is nog altijd van ki-aeht dat gij daartoe niet moogt ge dwongen worden. Denkt daarom Z Was in de laatste weken, Uit Vrijstaat en Transvaal En uit de Kaapkolonie Het nieuws gering en schraal; Zou men allicht gaan vragen, Is Botha er niet meer? En lei „Oom Chris" de wapens Aan zijne zijde néér Is 't meorendeel der Boeren Gevangen door den Brit, Terwijl de rest verslagen, En moed'loos nederzit? Zoo zou men schier gaan denken, Als men de leugentaal Der Britten kon gelooven, Af kon op hun verhaal. Zij hebben er zoovelen Gevangen en gedood, Dat wel bet Boerenleger Van strijders is ontbloot. Die Tommies zijn toch belden Men raakt bun bluf gewoon; Zij vegen waar zij komen Transvaal en Vrijstaat schoon. Hun honderdduizendtallen Zijn twee een derde jaar Al bezig om te strijden, En nog zijn zij niet klaar Met al zijn legerscharen, En trotscben overmoed, Krijgt Kitchener de Boeren Niet onder zijnen voet. Wat heeft mon menigmalen Met duizenden getracbr, De Wet de wet te stellen, Te krijgen in hun macht. Toch mocht het niet gelukken, Den Boerengeneraal In zijne krijgsbedrijven Te stellen perk en paal. Veel slapelooze nachten, Veel moeite en verdriet, Heeft ben „Oom Chris" berokkend Die nooit geen rust hen liet. Hem uit den weg te ruimen, Die zooveel onheil bracht, Zweeft Kitchener voor oogen, Vervult hem dag en nacht. Hij zal 't nog eens proheeren, Zich van dien man 't ontslaan; De held van Khartoem mompelt: De Wet moet van de baan. Hij zendt naar alle zijden, En uren ver in t' rond, Spionnen, om te weten, Waar zich De Wet bevond. Mep trekt langs veld en wegen, Speurt na, met arendsoog, Of men dien schrik der Britten, Ook ergens vindeD moog. En eind'lijk na véél zoeken, Is men De Wet op 't spoor Hem dicht nu ingesloten, Dan kan hij er niet door. Colonnes bij colonnes, Zendt Kitchener er heen, Hij brengt er drieentwintig, Zoo schrijft men, op de been. Een sterk cordon van troepen, Van achteren hem bezet, Terwijl de blokhuislinie, 't Vooruitgaan hem belet. Hij wordt van alle zijden Omsingeld, en omringd Nu zal 'tniet moog'lijk wezen, Dat hij den dans ontspringt. De Wet is nu gevangen, De leeuw zit in de kooi, Al schudt hij fier de manen, Hij is der Britten prooi. En 't Legerhoofd der Britten, Is zeker van zijn zaak, En wrijft zich al de handen, Van blijdschap en vermaak. Stilroep nog geen victorie De Wot weet nog wel raad, Hij neemt verschrikte runders En "t nacht'lijk uur te baat. Hij drijft de runderkudde Door de versperring heen, Vliegt met hen door de ruimte, Ontsnapte, en verdween. Trots duizendtallen Khakis", 't Omsluitende coidon, Trots blokhuis en versperring En 't buld'ren van 't kanon, Zag men De Wet ontsnappen, Gezeten op zijn ros, De vliegende Vrijstater Wringt uit den strik zich los. Het is om möe te spotten, Dat men een enk'len man, Met veertig duizend helden, Niet eens nog vangen kan. Ik zou m'als veldheer schamen, Als ik met zulk oen macht, Den vogel moest zien vliegen, Na wekenlange jacht. De Wet is wöer ontkomen Voor den hoeveelsten keer? Ik zou den Rooineks raden, Probeert het maar niet meer. De Heere zij geprezen, Die Christiaan De Wet Uit nood en doodsgevaren, Goedgunstig heeft gered. Heer! neem hem in Uw hoede, Wees hem ten Schild en Zon Geef hem niet in de handen Van 't trotsche Albion. W24 Februari 1902. A. W. Steun aan de Suikerfabrikanten. Wat dat wil zeggenwaarin die steun moet bestaan De voorzitter van den Bond van Suiker- fabrikanten, de heer Heerma van Vos, was in een vergadering der afdeeling Heinkens zand opgekomen om deze kwestie uiteen te zetten. Zelfs tot bij den minister waren de fabrikanten doorgedrongen om hun nood te klagen. Doch ZExc. had zich verwonderd, dat hg wel klachten vernam van de fabri kanten, maar niet van de verbouwers. HH. fabrikanten eischen een surtaxe van f5 tot f 8 op de suiker, teineinde oneer lijke concurrentie met het buitenland tegen te gaan. Natuurlijk niet om den verbouwers een aandeel in dat faveurtje te geven. Sommige fabrieken hadden de kleinigheid van meer dan een ton verloren. Sommigen wilden dat ook al niet gelooven HH. fabrikanten vonden f 7,50 wel wat weinig voor de bietendaarom hadden zij hoe edelmoedig den prijs op f 8,25 gebracht. Mocht bovengenoemde surtaxe ingevoerd worden, dan werd de prijs misschien wel f 8,75. Het stilliggen van énkele fabrieken vond bij enkelen ook al geen vertrouwen. De kosten van een zak suiker is f 8,50 en de bijkomende belasting is f 27. Dat laatste moet verminderd worden, ten bate van menschen die met het buitenland willen concurreeren. van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De voorzitter, de heer Kakebeeke, was wakker op zijn post, om de belangen der boeren te bepleiten. .Hij vreesde ook, dat van de verlangde surtaxe bitter weinig in den zak der verbouwers terecht komen zou. Dit vreesden ook de heeren Van Weel en Vorsterman van Oyen, die maar niet gelooven wilden, wat de inleider beweerde, dat de fabrikanten wel eens te hoogen prijs voor de bieten betaald hadden. Nu de fabrikanten in nood verkeeren, zouden de landbouwers hulp moeten verleenen. 't Laat zich niet aanzien, dat onder de bestaande omstandigheden door de bietenverbouwende landbouwers veel „steun" zal worden ver leend aan den Bond van Suikerfabrikanten. Nieuivsbode Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Herkingen J. Beijer uit Transvaal te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Zuilichem door G. W. Locher te Dantumawoude. Geref. Kerken. Bedankt voor Onstwedde door J. Heersink te Baam brugge. Mej. A. v. Riel te Middelburg slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen nuttige handwerken. ZENDING, Het bestuur van de Meisjes- Kost- en Dagschool te Tomohon staat dit jaar voor een buitengewone uitgave. Twee onder wijzeressen verlieten de school en de heer A. Limburg, directeur der school heeft een oproeping gedaan. In Juni moeten de be noemden te Tomohon zijn. De penning meester de heer J. W. Roskes, Rechter Rottekade 59 te Rotterdam, dringt zeer aan op geldelijken steun. De school telt 58 internen, zonder onderwijzeressen zou ze niet kunnen gehouden worden. Het jongste Maandbericht van het Neder- landsche Zendingsgenootschap bevat ook een belangrijk epistel van den director „Onze reis over de Karo-Hoogvlakte op Sumatra". Wij steunen dringend de bede om hulp van ds. Drijver c. s. in dit no. (zie Adver tentie) opdat een arme balling uit Zuid Afrika zijn moederlooze kleinen uit de concentratiekampen kunne terugkrijgen en deze weezen aan hun vader hier te lande kunnen worden teruggeven. Maandag besloot de gemeenteraad van Borssele in beginsel tot het verleenen van eene bijdrage in de kosten van een stoom tram Borssele—Wolfaartsdijk. De verga dering benoemde tevens eene nieuwe com missie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit vijf leden. Ter bevordering van de vestiging van een veearts te Ovezand werd daarna besloten eene jaarlijksehe bij drage van f 25 te leenen. Maandagavond sloegen in de nabijheid van het Café Tol, onder Kloetinge de voor een boerenwagen gespannen paarden op hol wijl zij schrikten van het licht van een aankomende fiets. Een dogcart, waarin een slager uit Goes en een commissionair in sigaren van daar waren gezeten, werd door den boerenwagen van achteren aange reden waardoor het vehikel kantelde. Beide passagiers vielen uit don wagen, de sigaren- koopman kwam eerst tegen een telegraafpaal aan en kreeg daarna een der wielen van de dogcart over zijn arm, waarna hij nog in een sloot viel. De man, die bewuste loos was werd naar huis gebracht, waar bloek dat de arm zwaar gekneusd en hot gelaat gekwetst was, terwijl bovendien twee ribben gebroken waren, 's Mans toestand baart zorg. De slager bleef ongedeerd. (M. C.J De afdeeling van Volksweerbaarheid die een paar weken geleden te Wemeldinge werd opgericht, koos in eene vergadering, bijgewoond door 60 personen, tot leden van het definitief bestuur de heeren: A. Dominicus, J. H. J. Bartelse, L. Mieras, Meynard, S. v. d. Hamer, M. Anthonisse en Johs. Hoogesteger. Voor de schietver- eeniging gaven zich 52 leden aan. Goes. Tegen twee personen die in den nacht van 9 op 10 Maart opzettelijk de winkelpui en de stoep van een ingezetene alhier bevuilden en tegen een derde, die een glasruit insloeg en de zinken afvoerbuis aan een woning moedwillig afrukte is door de politie proces verbaal opgemaakt. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan de tapijtfabrikant Prins wegens mishandeling van den burgemeester Hattink, te Dinxperio. De burgemeester stelt de zaak zóó voor, dat de heer Prins op het Stadhuis hem kwam inlichtingen vragen omtrent het toltarief op den weg naar Dinxperio. De heer Hattink zei, dit niet te weten, maar dat de heer Prins zich moest wenden tot commissarissen van den weg. De heer Prins was toen woedend geworden, had hem aangegrepen en hem een pak slaag gegeven. De heer Prins zegt, dat het tegenover gestelde is gebeurd. Daar de vechtpartij in den corridor is afgespeeld en niemand die gezien heeft, omdat ondanks het hulp geroep van den burgemeester de secretaris niet kwam, waren er geen getuigen. Het O. M. gaat echter af op de ambtseedige verklaring van den burgemeester als hulp officier en op verdere aanwijzingen, zooais bloedende wonden en een vaneengereten vest en eischt tegen Prins 21 dagen ge vangenisstraf. De advocaat van beklaagde, mr. De Wilde, vroeg vijspraak. Hij schetste den burge meester als een vechtersbaas, die de ge- meentenaren, als het hem begint te vervelen, de deur uitgooit en geacht wordt ontoe rekenbaar te zijn. Pleiter wijst er op, dat hij al meer geslagen en mishandeld heeft, als hij driftig wordt en dat Dinxperio sedert het optreden van dit hoofd der politie steeds minder veilig is geworden. Boven het gemeentehuis zou men moeten hangen die spreuk van Dante: Laat varen alle hoop, gij die hier binnentreedt. Tot lid van het Historisch Genoot schap te Utrecht is o. a. benoemd de heer J. A. de Bruijne te Zierikzee. In de Hofstraat te Kampen wonen twee oude dames, moeder en dochter samen. De dochter is 76 jaar en de moeder werd gister 103 jaar. Zij is nagenoeg blind en doof, doch overigens goed van geestver mogens. Te Tilburg is eene 51-jarige weduwe begraven, die de laatste jaren haars levens in behoeftige omstandigheden had doorge bracht, ten laste van weldadige vereenigin- gen. Na haren dood vond men in hare woning ongeveer vierduizend gulden. Een influenza-lijder deelt mede, dat hij reeds een paar weken, door de griep aangetast, hevig hoestte en geneeskundige behandeling daarentegen niets scheen te vermogen. Toevallig las hij in een blad het volgende Middel tegen verkoudheid. Men deelt een ui in vieren, kookt die met kandij en neemt van dit sap om de twee uren een kleinen lepel. In behoorlijk dicht gemaakte flesschen kan men het langen tijd goed houden. Vooral bij hoestbuien, die 's avonds erger worden en in de binnen kamers heviger zijn dan in de vrije lucht, werkt dit middel zeer goed. Onze influenza- lijder liet direct een Bambay-ui in vieren dqelen, die met klontjes suiker voor een waarde van één dubbeltje in twee glazen water koken, en van dat kooksel nam hij elk uur een eetlepel in. En dat middel bleek probatum te zijn, want dien nacht, na veertien dagen lang tengevolge van den hoest, bijna geen oog geloken te hebben, sliep hij rustig tot den volgenden morgen en de hoest was verdwenen. Tot groote verbazing en niet minder misnoegen van de geheele Duitsche politieke wereld, heeft de Groothertog van Hessen voor eenigen tijd zich in zoover vergeten, dat hij een gesprek heett aangeknoopt met een socialistischen afgevaardigde. Ondanks alle wenken om voortaan zijn hooge roe ping niet meer dermate door het slijk te halen, en de tradities van de afstammelin gen der oude roofridders hoog te houden, heeft hij thans wederom zijn blauw groot hertogelijk bloed verzaakt, door den vorigen Donderdag andermaal zich met socialisten op te houden. De groothertog verscheen in de avondzitting van de Tweede hamer van Hessen, en na eenigen tijd met de mi nisters gesproken te hebben, begaf hij zich van de ééne Kamergroep naar de aüdere, en wisselde met vele afgevaardigden eenige woorden. Ten slotte kwam hij ook bij de groep der socialisten, en o schrik een rilliDg voer door den geheelen Duitschen adel de groothertog zette zich aan tafel, en sprak een korte poos met den bekenden Hessiscben socialistischen afgevaardigde Ulrich. Er wordt druk over het geval ge sproken. Fanatisme. Tot welke bedenkelijke hoogte bij de socialisten het fanatisme van den klassen strijd is gestegen, bleek zegt de Stichtsehe Ct. onlangs weer te Haarlem. De heer Bijkerk zou daar spreken over de vrije school. Hij gaf toen van onzen schoolstrijd de volgende merkwaardige omschrijving De kerkelijken hebben den strijd om sub sidies gestreden. Dat was niet alleen een strijd om ideëele dingen, maar daarachter zat het belang van een klasse. Na '48 kwam er verzet van kleine burgerij en jonkerdom tegen de heerschende geldklasse. De schoolstrijd is van dat verzet een uiting. De school was een wapen, kon de ekonomische macht be vestigen of verzwakken. De liberale partij nam de openbare school tot haar wapen, kleine burgerij en jonkerdom de bizondere school. Het is verkeerd te zeggen, dat de kerke lijke partijen den schoolstrijd gewonnen heb ben, ze hebben den ekonomischen strijd ge wonnen. De Stichtsche Ct. teekent hierbij aan: Onze schoolstrijd was dus feitelijk een soort klassenstrijd! Inderdaad een mooi staaltje van materialistische geschiedbeschouwing! Bij zulke uitingen ziet men eerst recht, hoe hopeloos het is met socialisten te willen de- batteeren. Zij zien en d e n k e n anders dan wij. De zucht om achter alles materieele be weegredenen te zoeken heeft hun waarne mingsvermogen bedorven en de idee van den klassenstrijd dermate bezit genomen van hun brein, dat blijkbaar voor opneming van nog andere begrippen geen plaats meer overschiet. Alles is klassenstrijd, tot zelfs de cons- ciëntiekreet om een school met den Bijbel Inderdaad een merkwaardig symptoom, tot welk fanatisme materialistische dogma tiek kan voeren. Een ander staaltje daarvan zagen wij dezer dagen in de kantteekeningen, die het Volk gaf bij een Kamer-rede van den heer Lohman. De Goesche afgevaardigde had onlangs, bij de militaire ontwerpen, op de schaduw zijden van het appèl, ook in ons gewoon strafproces, gewezen. Hij achtte het appèl echter noodig, omdat „het onmogelijk is de massa zaken, die in het gewone leven voor komen, altijd zoo te behandelen, dat alle waarborgen voor een juiste behandeling bij eerste instantie aanwezig zijn." Hij zeide verder o. a. Nu erken ik volkomen dat men zich in het gewone strafproces niet onvoorwaardelijk kan verlaten op de rechtspraak van de gewone rechtbanken daarom is er appèl op een college van grooter ervaring. Zou een gewoon mensch nu niet met zijn handen in het haar zitten, wanneer hem het probleem werd opgegeven, uit deze regelen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1