NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 92. 1902. Donderdag 13 Maart. 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- cn VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA J&N VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De antirevolutionaire partij wil <l:it de sstaat (voor zoover ontssteutouïsi van veerkracht t>ij de burgerij liïer'coe niet noodzaakt) liet beginsel late varen, alsof do overheid ge roepen zou zijn om van harent- wego onderwijs te doen {geven, voorhomo dat do overheidss- seholcn, voor zoover noodijg, tot propaganda van godsdien stige ot" tegen den godsdienst gekeerde bojg-rippen misbruilit wordenen alzoo ook in zake ouderwijs aan alle burgers, onverschillig^ welke hunne godsdienstige of" paeda;go«gi- sche zienswijze zij, {gelïjhe rechten guune. Art. 12 van ons Antirevolutionair Program. 12 Maart 1902. ENSCHEDÉ. Belangrijk is de volgende mededeeling omtrent deze fabrieksplaats door Eet Volk In Enschedé bestonden einde 1900 7 groote katoenspinnerijen, to weten: Van Heek en Co. met 57.718, G. J. v. Heek en Zonen mot 30.000, Blijdenstein on Co. met 29.272, Barnshoeve met 23.400, Gebrs. v. Heek met 21.300, Ensch. Ka toenspinnerij met 20.000 en B. W. en H. ter Kuile met 17.000 spillen. Er waren 15 katoenwevergen, waarvan de voornaamste waren: Van Heek en Co. met 1830 weefgetou wen, Nico ter Kuile en Zonen met, 80Ó G. Jannink en Zn. met 750, J. F. Schol ten en Zonen met 675, G. J. v. Heek en Zonen met 608 en Blijdenstein en Co. met 540. De andere 9 hebben ieder minder dan 500 weefgetouwen. Uit de namen der firma's is wel op te maken dat vele van die weverijen en spin nergen samen één zaak uitmaken. Naast deze fabrieken die de groot-indu strie vormen, zijn er in Enschedé niet minder dan 74 kleinere fabrieken of werk plaatsen waar stoomwerktuigen worden gebruikt. De bevolking van Enschedé be droeg op 1 Jan. 1901 25709 zielen. Op 1 Jan. 1880 had deze plaats 5449 inwo ners en de bevolking io dus in 20 jaren tijds bijna vervijfdubbeld. Van deze bevolking waren in 't geheol 6641 personen werkzaam in de katoen industrie In het jaar 1900 werd in de verschil lende katoenfabrieken aan loon uitbetaald ruim f50.106 per woek. Dat is oen ge middeld loon van f7.50 per week en per arbeider(ster). Het is misschien niet geheel overbodig een en ander mede te deelen over het fa brikaat. Wij weten allen wel wat katoen is, maar bij velen onzer is de bekendheid er mede toch niet groot. De grondstof waarvan mon katoengaron spint bestaat uit het zaadhaar van oen soort nootvormige vrucht. Men zaait het katoenzaad als bv. vlas. Na vijf maanden zijn bet flinke struiken, met vruchten be dekt, die als zjj rijp zijn openspringen. Om het zaad zitten lange, witte, sterke haren. Een H. A. grond levert 60—300 kilo's gereinigde katoen of boomwol. Zij groeit in alle nogal vochtige streken met middelmatig klimaat. Noord-Amerika levert de meeste en in doorsnoe de beste. Verder Zuid-Rusland en bet overige Zuid-Europa. Ook Australië en Afrika leveren er. Van deze grondstof nu wordt garen gesponnen, en van dat garen wordt katoe nen goed geweven. Uit de opsomming der spinnerijen blijkt dat reeds vrij veel katoen in gewonen toestand naar Twente wordt gebracht en daar eerst tot garen gesponnen en dan tot goed geweven wordt, maar een groot deel der garens wordt ge sponnen uit Engeland ingevoerd. Er zijn nog veel garens die uitsluitend in Enge land vervaardigd worden, voornamelijk do fijnere soorten. In Engeland is Manches tor hot centrum der katoennij verheid. Geheel de wereld hangt voor haar katoen- verbruik van Engeland af. Voorheen was Zwitserland ook een voor naam land op bet gebied der katoenindu strie, doch is door Twente verdrongen. De Zwitsers hebben zich daarna meer op de zijde-produktie toegelogd. De grootste katoennfnomeude landen zijn Indiö, China enz. Natuurlijk wordt heel de wereld door katoen gebruikt, maar Indiö en China, mot hun kolossaal talrijke arme bevolkingen, gebruiken voor hun kloeding haast niot anders dan katoen en zijn dus groote afnomers. In 1900 werd voor niet minder dan ruim 4 millioen gulden katoenweofsel uit Enschedé naar Ned. Indiö verzonden. De weverij on in Almeloo en Hengeloo sturen grootere hoeveelheden naar Eugelsch-Indiii. De gezamenlijke Enschedésche fabrieken gebruikten in 1900 59,940,000 KG. kolon, dat zijn dus circa 600 wagons. Er bestaat te Enschedé nog een tak van katoenindustrie, die katoenen goed ver vaardigt van katoenafval. Van die afval wordt zeer goedkoop goed vervaardigd, dat meestal aan de arme bevolkingen in sommige streken van Duitschland wordt verstrekt. Deze fabrieken maken ook poetskatoen on bet soort schietkatoen dat gebruikt wordt bij het vervaardigen van dynamiet. Zoo werd een deel van de grondstof voor bet Transvaalscho dynamiet-monopolie uit Enschedé geleverd. Een vraag aan Patrimonium. Op de bekende debatmeeting te Goes heelt de heer Vliegen, sociaal democraat, in 't debat er aanhoudend op gestoft dat de antirevolutionaire diamantbewerkers te Amsterdam de sociaal democraten steunen in hun klassenstrijd door middel der vak organisatie, door hun lidmaatschap van een vereenigiug die 't uitbuiten door de kapi talisten wenscht tegen te gaan. In Patrimonium is, met name door den heer v. Munster het lidmaatschap eener neutrale vereeniging onzerzijds, verdedigd. Nu vragen wij is de door den heer Vliegen bedoelde, vereeniging een neutrale, of is zij dat niet? Het Volksblad (vrijzinnig democraat) al thans schrijft dat „er feitelijk op dit oogen- blik in de diamant-industrie geen enkele neutrale vereeniging bestaat, bij welke alle vakgenooten, zonder onderscheid van po litieke of godsdienstige richting, zich kun nen aansluiten,'' en „de Diamantbewer- lcersbond, schoon in naam niet-democratisch, inderdaad voortdurend propaganda maakt voor de S. D. A. P., zoodat het ons vol komen begrijpelijk is, dat niet-sociaal-de- mocraten niet wenschen bij te dragen tot het versterken eener richting, welke niet de hunne is en daar zelfs zeer vijandig tegenover staat." Naar aanleiding van hetgeen daar staat, vragen wij aan Patrimonium of dit waar is Wij dachten dat er een antir. diamantbe- werkersafdeeling van P. was en dat die (nu) federatief met die van de S. D. A. P. samenwerkte, waar natuurlijk niets tegen is. Maar dat lidmaatschap eener metter daad s. d. vereeniging, achten wij, zoo 't waar is, onverdedigbaar. Mr. Mondeis, sociaal democraat, schrijft in Met Volk de navolgende liefelijkheden aan 't adres der voorstanders van het vrije christelijk onderwijs. De reaktionaire strekking van het konfes- sisoneel onderwijs wordt door geen onzer ontkend. Trouwens hoe zou het anders kun nen, waar heel het streven der "Christelijke" partijen er op gericht is de kapitalistische grondslagen onzer maatschappij schriftuurlijke wijding te geven, en het inzicht der arbeiders in de klassenverhoudingen te vertroebelen door de schuld te werpen op de "Zonde" met een hoofdletter, die een breede rug heeft. annsimTOffiEELDsi Zoowel katholieken als anti-revolutionairen ge- of misbruiken hun godsdienst in onze dagen als wapen in den klassenstrijd om er de ldassevoorrechten der bourgeoisie mee te verdedigen, de proletarische bewustwording der arbeiders tegen te gaan. Dat zich in het calvinisme hier te lande geruimen tijd de demokratische aspiraties van een deel der burgerij, van de kleine luyden hebben uitgesproken, moge waar zijn, even waar is het dat er hij de steeds scherper wor dende klassentegenstelling, en dc groeiende beteckenis der sociaal-democratie, die revolu tionair óók tegenover die kleine burgerij staat, van de «pittigheid" der anti-revolutionaire partij en haar «krachtig idecel bewijstzijn" (zie Het Volk van 27 Februari) niet bijzonder veel is overgebleven dat zij integendeel de draagster is geworden van de meest verwerpelijke eigen schappen eener in den klem. rakende klasse zonder sociaal perspectiefals daar zijnpoe nig nationalisme, vorstcnverheerlijking, mili- tairistische grootdoenerij, vuig imperialisme onder huichelachtige mooipraterij, altemaal dingen die ons de hartsgrondigste verfoeiïng zijn (1). Kuyper's dooddoener bij het Adres van Antwoord dat men God voor alles voor de goede en de kwade dingen ook op maat schappelijk terrein, te danken had, Talma's verheerlijking deroorlogsbegrooting, Idenburg's zedelijke roeping in onze koloniale rooftochten, Rudolph's stokpaardje-rijden op den galg, Staalman's listig gekuip tegen den matrozen- bond en de Wisse's, de v. d. Molen's, de v. Lummel's, dc Oosterbaan's, het is altegaar één pot nat, vol troebele demagogie. Over de rol der katholieke kerk behoeft zeker wel geen woord gezegd te worden. Ook op dc bizondere school zullen dus het arbeiderskind bij uitstek begrippen worden ingeprent die dwars ingaan tegen hetgeen de sociaal-democratie nastreeft, -en nu weten wij zeer wel dat ook de openbare school nog een klasse-instelling is, maar ten eerste wint de sociaaldemocratie bij het groeien van haar politieken invloed, ook op dat terrein in mede zeggenschap, en ten tweede wat op de open bare school slechts de zelfkant is der neu traliteit, is op de bizondere het laken zelf van het heele pak En het geld, het staatsgeld Dat hebben w ijals revolutionaire partij, als vertegen woordigster van het proletariaat in den klas senstrijd voorwaar voor betere dingen noodig clan om er middellijk, langs een omweg, de kerkgenootschappen mee te subsideeren, clan 0171 er de instrumenten der verdrukking voor de kerkelijke bourgeoisie wat goedkooper door te maken. En ik begrijp niet hoe Troelstra zoover kon gaan Kuyper zelfs gelijk te geven in zijn be wering dat de antirevolutionairen het recht hadden hun kinderen in varkenshokken te stoppen, wanneer en zoolang de Staat hun geen geld gaf voor beter schoolgebouwen. Dat antwoord mocht een burgerlijk partijman als Ketelaar mondlam slaan, wij, sociaalde mocraten, moeten ons het recht ongeschon den houden te eischen dat die kinderen niet in varkenshokken zullen worden gestopt omdat de karkelijke" bourgeoisie de scholen niet ge lieft te betalen. Ook dit stukje leggen wij bij de andere om ons volk wakker te maken dat het toch zijn ijver en waakzaamheid in ver band met de toekomst onzer kinderen en van ons volk verdubbelen zulle. Want de strijd tegen de staatsmacht vertegen woordigd in het socialisme, zal ernstiger^n schrikkelijker zijn dan die welke tegen het liberalismo ooit heeft moeten gevoerd worden. Nieuiv-Turken? Naar uit een verslag in de N. C. blijkt, heeft de heer Hugenholtz, voorganger bij de „Vrije Gemeente" alhier, in Den Haag een rede gehouden over: „De moderne richting voorheen en thans." (1) Met valsch getuigenis werken deze mannenvan 't Christendom vertrappen zij de sociale kern, om het dogma als wapen te gebruiken tegen de «vervulling der wet" in de maatschappij zelvehet kapitalisme vindt in hen z'n bondgenoot en het socialisme wordt meer en meer hun eenige vijand lage knechten van 't kapitalisme, geniepiger en leugenachtiger dan wij ooit van de liberalen ondervonden, verdienen zij onze innigste ver achting wegens de onoprechtheid, het gemis aan zedelijke ernst, waarmede zij hun vuil werk verrichten. (Het Volk, 8 Februari). Spr. erkende, dat de moderne richting deerlijk aan het aftakelen is, maar dat was voor een deel de schuld van de „tijdsomstan digheden". Nu, de „omstandigheden" plegen meer op hunne rekening te krijgen, waar men geen weg mee weet! Ook gaf spr. toe, dat de moderne richting te critisch en te polemisch was geweest: afbreken en niet opbouwen dus. Volkomen juist. Maar de heer Hugen holtz weet raad. Hij zeide, alweer naar de N. G. bericht, ook dit: „Het religieuse element dient meer dan noit op den voorgrond te worden gesteld; liet is samengeweven uit drie dradeneer bied, vertrouwen en liefde. „Voorts heeft de moderne richting een wetenschappelijke taak tegenover het mysticisme. „Men ruime aan andere heilige boeken, als den Koran, een gelijke plaats in, als aan den Bijbel." Zou het dan ook niet beter zijn, om alle spraakverwarring te voorkomen, dat men ook maar den naam van Nieuw-Turlcen aannam? St. In Het Volk van 7 Maart kapittelt een openbaar onderwijzer de redactie over haar parlijkiezen tegen de openbare school. Hij acht „de vrije ontwikkeling van 't openbare onderwijs op tal van plaatsen in 't land ernstig bedreigd." En voegt er de volgende kostelijke bekentenis aan toe: Zoolang de liberale partij de draagster was van den vooruitgang, hebben de openbare onderwijzers instinhtmatig zich tot haar aan getrokken gevoeld, en haar gesteund met alle kracht. Maar de liberale partij is oud geworden en de sociaal democratie is de apostel geworden van de idee der toekomst. En getrouw aan hare instincten is de on derwijswetenschap" (Let wel dat heer bedoelt de openbare onderwijzers! naam en daad zijn al even belachelijk en beden kelijk „bezig het liberalisme te verlaten en zich aan te sluiten bij de sociaal demo cratie'' Dat laatste wisten wij wel, maar 't is goed als een die 't weten kan ons zoo af en toe eens komt gelijk geven. Is nu De la Rey de Transvaalsche De Wet? Of is De Wet de Vrijstaatscke De la Rey Wij zullen de menschen hierover laten delibereeren en inmiddels melden dat De la Rey bij Tweebosch een schitterende overwinning op lord Methuen behaald heeft. Tweebosch ligt in het westen van Trans vaal in het district Rustenburg. Daar heeft hij, met 1100 man, in Engelsche uniform gekleed, met een vijftienponder en een pompom, de troepen van lord Methuen aan gevallen, dezen met 10 officieren en 310 man buiten gevecht gesteld, 4 kanonnen, 1 pompom en al de bagage veroverd onder de gevangenen is lord Methuen zelf, die aan de dij gewond werd, terwijl 3 offi cieren en 38 man gedood, 5 officieren en 72 man gewond en 1 officier en 200 man worden vermist, en dus ook tot de gevan genen gerekend kunnen worden. Volgens een telegram uit Londen aan de „Petit Bleu" zou De la Rey 1000 gevangenen hebben gemaakthet door Kitchener op gegeven getal is dat van de manschappen die niet zijn losgelaten. Lord Methuen, aldus moest Kitchener «zeer tot zijn spijt het slechte nieuws om treilt Methuen" zenden, trok met 900 man bereden troepen onder majoor Paris en 300 man infanterie met 4 kanonnen en 1 pompom, van Wijnberg en Lichtenberg, en moest op 8 Maart Greufelt met 1300 man bereden troepen te Roverainesfontein ontmoeteD. Dat doel is niet gelukt. Blijkbaar is de la Rey met behulp van zijn uitmuntend verkenningssysteem op de hoogte geweest van de plannen en de whereabouts van dezen onfortuinlijken Engelschen generaal. Hij viel hem aan in den morgen van 7 Maart, tusschen Tweebosch en Palmietkuil. Met de grootste vastberadenheid zijn de Boeren hier opgetreden. Zij bestormden den vijand van drie kanten. 500 man be reden troepen, van Maribogo en Kraaipan gekomen, werden door de Boeren 4 mijlen van het gevechtsterrein vervolgd. Men kan zien, met hoeveel energie de Boeren zijn opgetreden. Van het gevecht zelf niet veel. Alleen wordt verder gemeld, dat majoor Paris Kraaipan bereikte met liet overschot van zijn mannen. De colonne was in twee afdeelingen uit TweeboSch op gerukt, de eene met ossenwagens om 3 uur in den morgen, en de andere met muilezels een uur later. Direct bij het aanbreken van den dag vielen de Boeren tegelijk de achterhoede en de beide flanken aan, waar zij, evenals bij Klerksdorp en bij zoovele andere gedenkwaardige plaatsen verwarring in de Engelsche gelederen wisten te brengen. Een paniek ontstond, de muilezels, die meermalen den Boeren uitnemende diensten hebben bewezen, door op tijd te steigeren en te trappen of met de kanonnen naar de Boeren te galoppeeren, deden ook hier weer uitmuntend werk; al de muilezels galoppeerden met de wagens, in een vreese- lijke verwarring onder de bereden man schappen, de ossenwagens voorbij en alle pogingen om ze tegen te houden, waren te vergeefs. Alleen de ossen, met de wagens, die natuurlijk de muilezels wilden volgen, werden tot staan gebracht door majoor Paus, die zich met 40 man vóór hen had opge steld. Toen had het gevecht bij en op de wagens plaats met het bovengenoemd gevolg. Met deze nuchtere feiten, volstaan wij, en gunnen den lezer gaarne het genot dei- gevolgtrekkingen. Den Heere de dank voor deze overwinning die de oorlogszuchtige stemming in Engeland temperen, den moed in Zuid Afrika verlevendigen, den com mando's van De Wet weer wat schot geven, en tot verheerlijking van den God der mogendheden strekken zal. De Engelsche pers over 't algemeen ziet de ramp flink in 't gezicht en waagt het te zeggen dat men het nu eens niet meer op de muilezels maar op de aanvoerders en 't leger moet gaan steken. De recruten van Methuen hebben getoond niet te deu gen maar ook elders in de eolonne's zit het met gehalte en krijgstalent niet zuiver. Overigens zwaait zij haar wierookpalmen voor De la Rey. Dat gaat waarschijnlijk op uitrekening. Door De la Rey te vleien wil men hem bewegen Methuen spoedig los te laten, opdat hij zijn rang en plaats in het leger ber- neme. Nu, de Boeren zullen daar wel niets tegen hebben. Methuen mag een goed dienstdoener zijn, hij bleek een slecht strateeg. Bij Magersfonteiu liep bij den Boeren als 't ware in de armen elders liet hij zijn onderbevelhebbers in de val loopen laatst veroverde hij nog na een heftig ge vecht zijn eigen convooi op zijn eigen troepen en thans laat hij zich met een gebroken been inrekenen. Zoo een zullen de Boeren wel gaarne tegenover zich zien, doch Tommy zal hem wel liever op zijn eerewewoord zien vertrekken, Bulier en Gatacre en de overige Britsche grootheden achter na. Overigens zal De la Rey het beste weten hoe, in Kritzingers belang, met Methuen zal dienen gehandeld te worden. Dat Methuen in Engeland een wit voetje heeft blijkt wel uit de beschermende woor den door regeering en pers aan hem gewijd. Maar een driewerf hoeravoor De la Rey schijnt meer verdiend, bij zulk een overwinning en dat pas slechts veertien dagen na de verovering van Van Donops convooi bij Klerksdorp. Tweebosch, Mose- lekatsenek, Hartebeestfontein, Vlakfontein en zoo menige plek in de Magaliesbergen zullen den roem van dezen hold weergal men, nog lang nadat hg tot zijne vaderen zal verzameld zijn. Ten slotte vestigen wij nog de aan dacht op het volgende:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1