NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. irsknecht No. 89.1902. Vrijdag 7 Maart. 16e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH elburg. KDINGEN. EGrLUI REN, Koudekerke. 3U Mei Tiende Knecht ALJÉ, Biggekerke. en Mei Meid leid gevraagd, bij MELSE, Biggekerke. wegende 100 K.G. i drachtige zeug, oud 8 en 9 maanden gend ffierriepaard, S KORSTANJE, dijk (Oud-Sabbinge). gons verandering arnliond - en Jtoomtonnen, ELISSE, Landhouder onder V e e r e. Koop DERS, te Aagtekerke. d gevraagd dersknecht. rmheid, bij Schilder te Axel. at Mei IK, Kloetinge (Molen). g terstond benoodigd sknecht, P. G., E, te Scherpenisse. doch liefst in persoon. devoor vast werk, iën vereischt. motto „Behanger", F. DE JONGE VER- ïder kinderen te Goes anheid voor een ostganger. ed S. J. DÉ JONGE- en ziekte van stonden Meid KLAASSE, 't Zand. tegen Mei Meid 'OUWER, O.-Souburg. ind of Mei der gevraagd, net paarden kunnende AN LIERE, Kloetinge. riiidersleerling was, P. G., ilaatst worden bij it PEIJL, Kruiningen. iet Mei Huishoudster L MALJAARS, Oost- in Duine"). Ie Jonge-Yerwest, Goes. VERSCHIJNT Wsd. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. FEUILLETON. GROOTHEID EU VAL. xLvn. bernadotte. PRUS DER ADVERTENTIËN O 2» c w -t :oop, bij KOOP i Tarwestrooj 'aagd, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Goes Burgemeester en Wethouders, be- merkent hebbende, dat het nog steeds niet van algenmeene bekendheid schijnt te zijn dat geene woningen, schuren, enz. van hout mogen wor den opgetrokken zonder vergunning van Bur gemeester en Wethouders, vestigen nogmaals de aandacht van de ingezeten op volgende artikelen de bouwverordening Art. 17. De gevels, muren en wanden van gebouwen mogen zonder vergunning van Bnr- gemeester en Wethouders niet anders worden gemaakt dan van steen en zoodanige metsel specie, als naar den aard der gebouwen voor openbare veiligheid door Burgemeester en Wethouders wordt noodig geoordeeld, terwijl in Art. 49 de overtreding van Art. 17 strafbaar wordt gesteld met eene geldboete van ten hoogste tien gulden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dokkum W. Bax te Roosen daal te Frederiksoord J. Drost te Odoornte Nijega J. J. Broekers te Vriescheloo. Geref. Kerken. Beroepen te Hijum II. P. M. de Walle cand. te Koudam. Aangenomen naar Groningen als missi onair predikant op Soemba door W. Pos, tijdelijk te Leiden. Te Ermelo-Veldwijk, waar hij de laatste vier jaar verpleegd werd, is Maan dag overleden de heer ds. P. M. Ochtman, emeritus predikant van Tienhoven. Pieter Marinus Ochtman werd 1835 te Zierikzee geboren. Hij was jaren lang ker- keraadslid bij de Ned. Herv. Gemeente, toen "t modernisme daar overheersehend was. Met volle overtuiging verliet hij die kerk in 1866 en voegde zich bij de toenmaals zeer gesmade afgecheidenen, nam zitting in het schoolbestuur der Chr. School en werd heel spoedig tot ouderling gekozen. Hij ver kocht weldra zijn bloeiende zaak op de Appelmarkt en vestigde zich met vrouw en zes kinderen te Kampen, waar hij zich, ondanks zijn gevorderden leeftijd liet in schrijven als student aan de theologische school. Op 40 jarigen leeftijd in het pre dikambt bevestigd diende hij achtereen volgens de kerken te Niezijl—31 October 1875 tot 1879; Dinteloord 1879 tot 1882; Heusden 1882 tot 1885en Tienhoven '1892 tot 1898. Vlissingen. Heden Donderdag werd van de werf der Kon. Maatschappij »de Schelde" alhier te water gelaten het Tweeling-schroelstoomschip »de Koek", in aanbouw voor de Koninklijke Paketvaart 61 (Schetsen uit het leven van Napoleon IJ TuSSeheu Bonaparte en Bernadotte had nooit de rechte verhouding bestaan. Bernadotte had wel eens blijken gegeven dat hij den ander aandorst en dat was hem een doorn in zijn oog. Aan den aanslag der vijf honderd had Bernadotte geen deel willen nemen, en zoo noodig de verdediging der aangevallenen op zich genomen. Sinds dien tjjd kon hij met veel goed meer doen. De verhouding werd er niet beter op, toen Xapoleon Keizer geworden was. In Spanje deed hij hem niet naar den zin; bij Wagram in den slag tegen de Oostenrijkers was hij te langzaam, en bij verdediging van Vlaanderen en Zeeland 'boeier! hij het geheel. Inmiddels was de »gekke" koning, Gustaaf IV, van Zwoden afgezet en vervangen door zijn oom Karei, door wien een troonopvolger moest worden aangewezen. Naar de »be- irekking" dong ook Jean Julien Baptiste Maatschappij te Amsterdam, ten behoeve van haren dienst in Nederlandsch Ind;ë. Het schip heeft de volgende afmetingen: Grootste lengte 170° O"; grootste breedte 27° 6°; hol 18° 3°. Het is gebouwd van staal volgens de hoogste klasse van Veritas en geheel inge richt voor 1- en 2- klassepassagiers, volgens de nieuwste eischen des tijds en zal eleetrisch worden verlicht. De twee schroef machines, elk van 200 I.H.P. en ketel, mede door de Kon. Maatschappij »de Schel de" vervaardigd, staan in de werkplaatsen gereed om aan boord tb worden opgesteld. Onder Nieuwdorp herdacht dezer dagen een landbouwer het voorrecht veertig achtereenvolgende jaren op een en dezelfde hofstede gewoond te hebben. Hij maakte daarvan een feestje met zijne arbeiders, waaronder er waren die hun meester van het begin af hadden gediend. Dezer dagen overleed te Nisse, in den ouderdom van 81 jaar, de heer W. L. Hirdes, oud-wethouder van die gemeente en vroeger wethouder van 's-Heer Abts- kerke. De overledene was de jongste zoon van den eersten veldwachter en laatsten wever van Nisse. Dikwijls verhaalde hij hoe zijn grootvader, een Duitscher van geboorte, in de 18e eeuw koetsier was bij een der Haagsche regenten en op zijn ouden dag schoolmeester gemaakt werd ergens in de Meiery van 's Hertogenbosch. De oude partrieïers wisten zonder bezwaar van hun eigen zak, voor hunne bedienden te zorgen. (M. C.) Kapelle. Wordt als bijzonderheid uit Sassenheim vermeld, dat aldaar ten gevolge van het heengaan van den winter de vroegste soort crocus in den bloei staat, dan zal ook bij ons de-winter wel zijn heengegaan dewijl in deze gemeente in eenen tuin, niet in bakken of potten, maar in den vollen grond, croeussen in kleuren reeds sedert 14 dagen in vollen bloei staan. Als een curiositeit mag wel gelden de rekening on verantwoording der nalaten schap van de op 24 Aug. 1895 te Apel doorn overleden mej. J. Nagel, zooals die rekening dezer dagen door den commis saris van politie te Deventer namens den Off. v. -lust. te Utrecht aan een der erfge namen is medegedeeld. De rekening bedroeg in ontvangst (de nalatenschap) f 111,931.36; de uitgaven (kosten enz.) f 109,286.85'i'a, zoodat na af trek daarvan overbleef f2144.50\'2, te ver- deelen onder 154 erfgenamen, waarvan ieder dus f 17 ontving. Hieryan zijn nog voor elk der erfgenamen de procuratie- kosten af te trekken, waarna er van deze erfenis van f 111,931.36 voor ieder onge veer f7 overblijft. Bernadotte, prins van Porte Corvo, die bij de Zweden zeer bemind was, dewijl hjj, tijdens bij gouverneur van Hanover en be stuurder van Zweedseh Pommeren was ge weest, hun bescherming en vriendschap ver leend had. De Zweedsche Rijksdag benoem de hem, meenende in hare franschgezind- heid dat zij daarmede Napoleon oen dienst bewees. Toen de benoeming geschied was, deed deze echter al wat hij kon om haar ongedaan te maken. Toen Bernadotte dit hoorde begaf hij zich tot hem en vroeg hem waartoe dit diende. Napoleon ontkende ergens van te weten doch hjj beloofde hem zich tegen zijnetroons- beRtijging nooit te zullen verzetten indien hij hem wederkeerig toezegde nimmer de wapens tegen hem te zullen opvatten. Bernadotte antwoorde hierop: Gij moet weten dat ik tot den troon van Zweden geroepen wordende Zweedseh onderdaan ben, en Zweedsche belangen heb te dienen, ik heb geen plan uw leenman te worden." »Ga uw gang maar," beet de ander hem hierop toe, »onze bestemmingen moeten hare vervuiling erlangen." Naderhand scheidden zij weder als de beste vrienden. Bernadotte ging van den van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Op deh Flakkeeschen Antirev. Partij dag werd door pl. m. 500 personen een motie-Leerplichtwet met algemeene stem men aangenomen, waarin zij als hun meening uitspraken, dat intrekking van de Leerplichtwet het meest gewenscht zou zijn, en dat zij wenschen in ieder geval, dat zoo spoedig het ingesteld onderzoek dit mogelijk maakt, de wet; zóó zal worden gewijzigd, dat de kleine man niet langer geplaatst worde voor de keuze tusschen ongehoorzaamheid aan of zware straf door de wet. Thans is aan de antirevolutionaire kies- vereenigingen een afdruk van deze motie toegezonden met het verzoek, de motie te behandelen, en bij instemming hiervan kennis te geven aan den minister van binnenlandsche zaken. De Vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam wendt weder een poging aan, om de eenheid in den zang te bevorderen. Zij heeft bij den uitgever W. Versluijs te Amsterdam onder den titel: „Volkszang" eeD bundeltje uit gegeven, eon 12 tal liederen inhoudende waarvan zij een 6 tal reeds vroeger het licht had doen zien. Haar bedoeling is nu, die liederen te brengen zoo mogelijk in alle scholen en huisgezinnen en ze daardoor te maken tot het eigendom van het geheele volk! Dat zij in dit streven den steun moge ondervinden van velen, die met haar overtuigd zijn, dat verheffing van het volks gezang eene zaak van groote beteekenis is. De prijs van het bundeltje (slechts 15 cents) zal zeker geen bezwaar opleveren, terwijl voor ieder die de Vereeniging in de be vordering van haar streven behulpzaam wil zijn, op aanvrage bij den Secretaris (den Heer P. Blokker Nz., Nassaukade 86) een present-exemplaar verkrijgbaar is. De 22-jarige Catharina Johanna Caro lina was dienstbode te Assen. Op een goeden dag ging zij naar Groningen, om een consult te hebben met een der profes soren. Toen bleek, dat het meisje een jongen was. De noodige stappen werden gedaan en met machtiging van de rechtbank werd dit in den burgerlijken stand hersteld. De naam is nu veranderd in Catherinus Johannes Carel. Zondagochtend ging de voormalige dienstbode voor het eerst in jougenskleederen naar de kerk. TV". R. Naar aanleiding van de weigering om aan het verzoek van een stervend meisje te voldoen die haar vader nog eens wou zien en vermanen tegen de dronkenschap waarvoor hij nu weer voor de zooveelste gevangen zat, schrijft de Standaard: „Niet de minister van justitie, de wet heeft dat geweigerd. De wet eischt dat de straf ongedeeld zal ondergaan worden. roomschen tot den lutherschen godsdienst over, verkocht zijn prinsdom Ponte Corvo en zijne bezittingen in Polen aan Napoleon voor twee miljoen, (waarvan hem echter maar een miljoen is uitbetaald,) en trok naar Zweden, waar hij spoedig door het volk geliefd en vergood, juist daardoor den naijver van den keizer opwekte en in ongenade viel. Of dit Karei Jan (zoo heette Bernadotte nu) iets schelen kon! Eenigen tijd later werd een aanslag op 's prinsen vrijheid beproefd, op last van Napoleon zelf. Men wilde hem bij Haga oplichten an naar een in de nabijheid lig gend Fransch schip brengen. Doch de aanslag werd verijdeld. Bernadotte schreef toen een brief aan Napoleon waarin hij hem op waardigen toon zijne ontrouw en laag heid onder 't oog bracht. Woedend was deze na het lezen van den brief. Vernederd zal hij worden zoo riep hij uit »en anders met de wapens in de vuist sterven." Nu, de wapenen opvatten zou hij ook. Bernadotte stelde Zwedens belang hooger dan dat van Napoleon en verklaarde dan ook (7 Maart 1812) aan dezen laatste den oorlog. Hoe dikwijls verzoeken tot zoo iets dan ook bij het departement van justitie zijn ingekomen, aldoor moest men ze afwijzen, hoe week van hart de minister ook was. Ook dit verhaal is weer één van die steentjes, die alleen onbekendheid met de wet over de ministerieele schutting wierp. Een heel andere vraag is intusschen, of deze hardheid niet te boven ware te komen door wetswijzing. Kon dit, het ware zeer wenschelijk. Alleen maar, glad van de spoel zal die wijziging niet vliegen. Omslachtig toch zou de grensbepaling hier zijn, wanneer wel en wanneer niet. De begeleiding zou op personeel beslag leggen, en bij eenigen afstand zouden de kosten van transport niet zoo gering zijn. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben 't besluit van den gemeenteraad van Delft tot eervol ontslag aan den heer Ter Laan, lid der Tweede Kamer, als hoofd der school en der Handelsschool, goedgekeurd. Alcoholisme en tuberculose. Het ver band tusschen deze twee ziekten is op nieuw aangetoond door den bekenden dr. Lancereaux te Parijs. Van de 2192 door hem bestudeerde gevallen van tuberculose vond hij 1229 keer alcoholisme als oorzaak, verder 824 keer gebrek aan versche lucht, ontbering en zwangerschap, 93 maal ver moedelijke erfelijkheid en 46 maal be smetting. Uit de bestudeerde gevallen blijkt voorts: lo. De tuberculose van den drinker vertoont zich vooral tusschen 25 en 50 jaar; zij komt vaker bij mannen dan bij vrouwen voor. 2o. Zij treft in 't algemeen forsche individuen, wier voeding door het alcoho lisme heeft geleden. Zij gaat gewoonlijk voort met opeenvolgende vlagen; soms neemt ze de ernstige en algemeene vormen aan. Verder leert een onderzoek naar de ge vallen van tuberculose bij dronkaards het volgende: onder 1984 alcoholisten tellen wij 853 teringlijders, wat voor de Parijsche hospitalen het vreeselijke cijfer van 1 tering lijder op de 2.32 alcoholisten geeft, wat tot de uitspraak brengt, dat het grootste gevaar van het alcoholisme de tuberculose is. Dr. Lancereaux trekt het volgende besluit: De eerste groote oorzaak, die de tuberculose bevordert is het alcoholisme. Deze eerste oorzaak moet dus aangepakt worden. De oorlog tegen de microben te voeren, die te willen vernietigen, is een utopie, want deze microbe bestaat overal. Daarentegen is het gemakkelijk tegen dezen geesel te strijden door de oorzaken te ver mijden, die het organisme verzwakken en het voor de ziekte ontvankelijk maken. Bestrijding van het alcoholisme beteekent in Frankrijk het aantal gevallen van tuber- Deze daad deed Napoleon eenige maanden later tot den Russisehen gezant zeggen dat de Zweedsche troonopvolger op 't punt scheen gek te worden. Heel gek schijnt Bernadotte overigens niiet geweest te zijnimmers zijn oorlogs verklaring beteekende heel weinig. Hij zond zeer zelden zijne troepen in het vuur. Hij verloor dan ook, naar de ruimste bereke ning in den oorlog van 1812 en dien van het volgende jaar aan dooden en gekwetsten 3 officieren en 100 soldaten, een opgaaf die waarschijnlijk nog te ruim genomen is. Aan Zwedens bondgenootschap hebben de verbondenen weinig gehad. Doch wij wen schen de geschiedenis niet vooruit te loopen. XL VIII. VERVOLG VAN 1812. Half Juli trok Napoleon het eigenlijke Rusland binnen. De Russen, niet wetende of hij 't op Moskou of op Petersburg ge munt had, waren teruggetrokken achter Smolensk, en zoo vervolgens, overal op hun weg de magazijnen vernielende, en steden en dorpen verwoestende. Deze taktiek droeg goede vruchtwant het fransche leger werd door al dat doelloos draven vermoeid en ontstemd. Velen stierven van ellende. culose met de helft verminderen. Prins Heinricb houdt zich in Amerika uitstekend. Hij heeft alleen zooveel rede voeringen moeten houden en toosten uit spreken, dat hij wat heesch is geworden. Hij blijft de harten der Amerikanen winnen. De Yankees, die ondanks hun democratie, het toch niet kunnen nalaten in een prina een hooger wezen te zien, zijn er vooral door getroffen, dat hij in het geheel niet laat uitkomen, dat hij van hooger komaf is dan alle New-Yorksche millionairs en milliardairs samen. Een ontzettend en thousiasme heeft bijvoorbeeld verwekt het bericht, dat de prins bij het oponthoud Zaterdag bij het stadje Portage, waar een paar wagens van een goederentrein van de rails moesten weggeruimd worden, uit den trein was gestapt, en eigenhandig aan het wegruimen had medegeholpen. Dat er zulke eenvoudige en joviale prinsen waren, dat zij zich niet schamen voor vuile han den, zoo iets had een Amerikaan, voor wien een prins een soort mythisch wezen is uit een sprookjeswereld, nooit vermoed. De Yankeedollargeest heeft uitgerekend, dat het bezoek van den prins aan de stad New-York pd. s. 109.000 heeft gekost. Nu miss Stone en haar metgezellin Katharina Zilka met haar kindje door de roovers vrijgelaten zijn, zal de juiste ge schiedenis van haar lotgevallen wel lang zamerhand bekend wordenhet is echter waarschijnlijk dat met het oog op de vei ligheid der andere zendelingen en zendings plaatsen voorloopig niet de volle waarheid betreffende de ontvoering medegedeeld kan worden. De roovers zijn buitengewoon voorzichtig te werk gegaan. Ongeveer vier weken geleden namen zij aan deBulgaarsch- Turksche grens het losgeld in ontvangst, juist toen de Amerikaansche afgevaardig den te Bansko en Duhumago vertoefden en een voorwaarde, die de roovers ge steld hadden de valsche tijding de wereld inzonden, dat alle onderhandelingen afge sprongen waren. Toen verlangden de roovers eenigen tijd tusschen de uitbeta ling en uitlevering. Toen voor korten tijd beproefd werd, de Middellandsche zee per luchtschip over te steken, konden de iuchtschippers tot hun verwondering uit den ballon tot veel grootere diepte in de zee zien, dan wanneer men in een schip vaart. De waarneming is in Frankrijk reeds practisch aangewend door uit het schuitje van een matig hoog zwevenden luchtballon torpedo's, die bij een marine-oefening verloren waren, op een diepte van 10—22 N. op te zoeken. Tot het opsporen van onderzeesche booten in tijd van oorlog kan deze uitvinding in de toekomst wellicht benut worden. Eindelijk kreeg Napoleon bericht dat de Russen een slag wenschten te wagen. Een voorpostengevecht werd geleverd, waarbij de Fransehen groote verliezen leden; doch de volgende dag zou alles goed maken. Evenwel, des anderen daags was de vogel ook weer gevlogen, tot groote teleurstelling van Napoleon, die nu reeds drie maanden doelloos en met groote verliezen heen en weer geslenterd had. Het was inmiddels weder stikheet ge worden; toch zou men beproeven de Russen te achtervolgen. Napoleon zelf reed aan de spits des legers. Paarden en menschen vielen amechtig neer langs den weg. Oude soldaten, dia den veldtocht in Egypte hadden bjjgewoond, herinnerden zich niet ooit zulk een heeten dag te hebben beleefd. Toch trok men vele mijlen ver, doch vond geen Russen. Wel hadden er telkens kleine schermutselingen plaats, die ook den Russen op het verlies van vele menschenlevens te staan kwamendoch het eigenlijke hoofd- treffen bleef uit. Van 600 duizend man had hij 200 duizend in DuitschlaDd als re serve achtergelaten en de rest was thans reeds tot 250,000 gedund. Wordt vervolgdJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1