NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 88.1902 Donderdag 6 Maart. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. LANDBOUW, Peru-Guano en Chilisalpeter of Sodanitraat. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VEIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DEE FIRMA .en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Standard verneemt uit Klerksdorp. üd. 1 dezer: Het geleide van Von Donop's buitgemaakt konvooi bestond uit 580 man met twee veldstukken, een pompom en twee maxims. De la Keij liad eensklaps 1500 man te zamen gebracht en viel met 1300 man het geleide tegelijk aan, terwijl hij 200 man zond om het vee buit te maken dat graasde langs de Schoonspruit onder bedekking van de blokhuizen. Deze aanval op het vee mislukte geheel, de vijand werd gemakketijk verdreven, maar de aanval op het konvooi slaagde volkomen. Nietemin vochten de Engelsehen tegen de overstel pende overmacht met wanhopigen moed, maarzij werden feitelijk vernietigd. Deze overwinning zal helaas den vijand nieuwen moed geven. Het blad zegt, dat dit gevecht in sommige opzichten gelijkt op gevechten uit een vroeger tijdperk van den oorlog, maar in de onverschrokkenheid onhandig heid waarmede de aanval uitgevoerd werd en de tragische volledigheid van de neder laag der Engelschen, mag het beschouwd worden als het meesterstuk van de eigen aardige strategie der Boeren; terwijl de la Keij zich na Botha den bekwaamsten aanvoerder getoond heeft. Het is onmogelijk geen bewondering te voelen voor zijn vindingrijkheid, zijn oordeel, zijn stoutmoe digheid, waarvan de Engeiseüen zooveel geleden hebben. De Daily Telegraph zegt, dat de moreele invloed een factor is die niet uit het oog verloren kan worden, vooral nu hij komt op een oogenblik, dat hij meest geschikt is den ontmoedigden vijand meer moed te geven. De Times verneemt uit Amersfoort, dat generaal Botha naar Vrijheid teruggetrokken is, en aan zijn onder-bevelhebbers gelast heeft, hem te volgen. Boeren die zich onderworpen hebben, verzekeren dat Botha voornemens is, de Oranjerivier over te trekken, om te confereeren met Steijn, De Wet en Schalk Burger. In verband met de laatste groote drijf jachten in den noordoosthoek van den Vrij staat is van belang wat de correspondent van de Evening Standaard den lsten Fe bruari uit Pretoria schreef: De Wet zegt hijschijnt alom tegen woordig. Hij is nier, daar en overal. Hij is hier, daar en overal. Er zijn nog tus- sehen de^ 3000 en 4000 Boeren te velde in den \rijstaat, verdeeld in commando's van wisselende sterkte, en werkende onder 90 feuilleton. GROOTIIKil) lil VAT. (Schetsen uit het leven van Napoleon IJ Aan de Wilia gekomen, een zijrivier van de Niemen, vond men de brug afge broken, zoodat men de Kussen die Kowna verlaten hadden, niet kon achtervolgen. Aan een escadron Polen van zijne garde gaf Napoleon nu bevel de rivier te door waden. Deze getrouwen wierpen zich er in, hunne paarden steeds aanvurende, worstelende tegen de kracht van don stroom. Halverwege ontzinkt hun de kracht: de paarden schrikken van het opstuivende water; nog een vergeefseke poging om de dieren voort te jagen, terwijl het water hunne koppen reeds heeft bereikt. Nog een en de moedige ruiterij zinkt onder den kreet: Leve de Keizer 1 weg in de diepte. Het begin was dus allerdroevigst. Doch wat zeggen die enkelen tegenover zoo velen! Een noodbrug werd nu opgeslagen. Ou- dinot en de zijnen trokken erover tot vervolging der Kussen; de rest van' het leger zette den tocht over den Niemen voort, een tocht die drie dagen duurde. Doch nergens was iets; van den vijand te bespeuren. Wel ontmoette men'ver brande dorpen, afgebroken bruggen en verbrande magazijnen. Doch zelfs geen schijn van levensmiddelen vond men in de ontvolkte steden. Daarbij komt dat er aanvoerders van bekende dapperheid en voortvarendheid. Tot dezen bepaalt men voornamelijk zijn aandacht. De ketens blok huizen binnen welke de 3000 tot 4000 Vrijstaters het veld houden, zijn bijna vol tooid, en men gelooft dat, als zij binnen kort zullen doorloopen van de Natalsche grens tot de spoorlijn, er hevig gevochten zal worden. Het stelsel waarvan men De Wet's ver plettering verwacht, is een zeer belang wekkend onderdeel van Kitchener's plan om een einde aan den oorlog te maken. Uitgaande van van-Eeenen's pas, aan do Natalsche grens, wordt een linie van posten doorgetrokken in westelijke richting van Harrismith. De blokhuis-linie begint te Harrismith en gaat westelijk naar Bethlehem. Van Bethlehem naar Lindley is de linie bijna klaar, daar het werkvolk hard voort maakt om van beide plaatsen uit de ver binding tot stand te brengen. Intusschen wordt de leemte sterk door troepen bewaakt. Van Lindley, noordwaarts naar Heilbron is de lijn klaarvan Heilbron uit loopt zij in pal westelijke richting naar Frankfort, vandaar naar Vrede en van Vrede naar Botha's pas, aan de Natalsche grens. Een linie van posten verbindt Botha's met van- Eeenen's pas. Zoodoende is een gebied van ongeveer 70 bij 100 mijlen afgezet. Be halve deze linies, is Lindley nog met Kroonstad en Heilbron met Wolvehoek\(aan den hoofdspoorweg) verbonden, terwijl aan het andere einde een linie Vrede met Standerton verbindt. De Wet en zijn com mando's zijn op het oogenblik binnen het gebied van 70 bij 100 mijlen en men is op bet punt om een belangrijke beweging, in werkelijkheid een groote drijfjacht te beginnen, van welke men groote uit komsten verwacht. Om een denkbeeld te geven van den ontzaglijken omvang van den handel dien het cantine-departement van het Engelsehe leger in Zuid Afrika drijft, vertelt een Engelsch berichtgever dat alleen in de maand December 11. 141 millioen cigaretten en 41 millioen sigaren aan de troepen ver kocht zijn. Aan drank wordt alleen te Pretoria elke maand voor 400 pst. afge leverd. Het gerucht gaat dat De Wet bij don aanval op de Nieuw-Zeelanders op 23 Febr. aan den arm is verwond. Brodrick gewaagde in bet Lagerhuis, bij de indiening der begrooting van oorlog, zoovele vergeefsche marschen werden ge maakt om den vijand op te sporen, dat men niemendal tot zijn doel -naderde en de levensvoorraad uitgegeput werd. Totale onbekendheid met het vijandelijk terrein deed hon vaak stuiten op bosschen of moerassen; ja somtijds verdwaalden zij, door gebrek aan goede kaarten. Barclay scheen den vaderlandschon grond onverdedigd te zullen overlaten. Dikwijls bereikte het fransche loger togen den avond de russische voorhoede, maar dan was er den volgenden morgen niets meer van den Eus te bespeuren. Ja, wel waren een enkele maal de beide partpen slaags ge weest, en hadden de Franschen gewichtige verliezen geleden, doch tot een hoofdtreffen kwan het maar niet. Een diepe stilte daalde over Europa. Niemand die 't nietwist,zou vermoed hebben, welk schrikkelijk spel op glndsche sneeuw velden gespeeld werd. Ook de keizerlijke legerherichten verstomden, weken, maanden lang. Iedereen begreep dat het 't leger ginds niet meegevallen was. Op de ondragelijke hitte was den 28 Juni de even ondragelijke winterkou ingetreden. De regen overstroomde don grond en door weekte dion onder de voeten van menschen en paarden. Het bivak was moeilijk te betrekken, want men sliep compleet in den modder. Vele soldaten werden ziek en stierven, waaronder velen van honger. Ook de paarden. Binnen enkele dagen lag de grond als bezaaid met lijken. Wel waren van de moeilijkheden, die veroorzaakt wa ren door den onvoorzienen langen duur dos oorlogs. De cijfers betrelfondo bet aantal recruten toonden aan, dat do grens der worving onder bot nu geldonde stelsel was bereikt. In 't vervolg zou de soldaat drie jaar bij den troep dienon en negen jaar bij de reserve worden ingodoold of acht jaar bij den troep en vier in de ro- servo. De betaling der soldaten zal worden verhoogd van 10 stuivers per dag tot een shilling, en te beginnen met 1 April 1904 zal iodor soldaat, die zich voor 8 jaar vor- bindt, eon shilling en zos penco por dag krijgon. Er was voorgostold eon militie van oen jaar in te stellen uit do vrijwil- ligor-reserves. De meerdere kosten zouden ongeveer bedragen 1,830,000 pond sterling. De regeering was besloten, dat het En gelsehe leger krachtiger uit den oorlog zou te voorschijn komenWat betrof de koloniale strijdmachten kreeg de regeering gelegenheid om na te gaan hoe de plannen, die zij op 't oog had, aan de koloniën toe schenen, wanneer de koloniale staatslieden overkwamen naar Engeland voor de kro ning en zij kon dan tevens zien in hoever do koloniën bereid waren om verantwoor delijkheden op zich te nemen, die de ver schillende doelen dos rijks ong aaneen zou den kunnen knoopen Brodriek besloot met in warme taal de beschuldigingen te verwerpen, die over de menschelijkheid, de samenstolling en de krijgstucht van het leger waren uitgebracht(Toejuichingen Daarna stelde Humphreys Owen een motie voor, waarbij de sterfte in de con centratiekampen wordt betreurd en de re geering veroordeeld wegens haar talmen in het aanbrengen van verbeteringen. Chamberlain wees er op, dat de sterfte zeer was afgenomen. Hij verklaarde voorts, dat er nog nimmer in de gansche wereld geschiedenis zulko reusachtige pogingen waren aangewend om de verschrikkingen dos oorlogs zoo gering mogelijk te maken. Bij iedere andere politiek zou de sterfte nog veel grooter zijn geweest. Do con centratiekampen kostten 180,000 per maand. De motie van Humphreys Owen werd met 232 stemmon tegen 111 door het Huis verworpen. Nog wordt medegedeeld, dat Ilhodes ziek geweest is doch weer beter is. Dit zal wel in verband zijn met het verhoor dat hij ondergaan moest wegens een vies geldzaakje waarin hij betrokken is met de gevangen genomen Prinses Rad- groote kudden vee het leger nagezonden, maar die dieren liepen niet snel; ook kwamen er vele van vermoeidheid om of werden door hunne geleiders gedood. Ook graan werd overvloedig toegezonden, doch de Wilia werd droog, en dus moest naar betere vervoermiddelen worden uitgezien. Groot was de verwarring in de afdeeling waarin Hollanders en Spanjaarden streden. Van dezen zochten velen dos nachts een goed heenkomen, daartoe uitgenoodigd door de dichtbegroeide bosschen in de omgeving. Doch ook van de Franschen deserteerden velen. In 't geheel werden er 25000 ver mist, die uit de gelederen geslopen, zich tot een rooverbende vereenigdon en de wogen onveilig maakten door hunne plunderingen en rooverijen. De honger dreef hen tot die daad. Een der generaals zeide tot den Keizer »Sire, van den Niemen tot aan de Wilia heb ik niets dan verwoeste huizen en ver laten wagens en kisten gezien men vindt ze langs de wegen en velden verspreid; ze liggen omvergeworpen en geopend, en het geen er in was, is weggeworpen of geroofd, als waren zij door den vijand vermeesterd. Tienduizend paarden zijn door de gure, regenvlagen en 't onrijpe koren, hun eenig voedsel, omgekomen en verpesten de wegen die door hun rottende lichamen bedekt zijn. Daarenboven zijn reeds verscheidene soldaten uit gebrek aaD levensmiddelen gestorven.'' Doch de Keizer hield zich als deerde dit alles hem niet. »Een overwinning," zoo ziwill, on waarin hij wegens ziekte" geen getuigenis kon komen afleggen. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Donderdag 30 Januari 1902 Eerste Blad A staat een artikel «Prof. Kraus, terug uit Chili", waarin de volgende zin- snode mij trof: Vooral in de laatste jaren, sedert de guano-dépóts uitgeput raaktenis het gebruik van chilisalpeter als meststof reusachtig toegenomen". Ik wil niet be weren, dat het gebruik van chilisalpeter niet reusachtig is toegenomen. Ook niet, dat de guano-dépóts met een tijd slecht geraploteerd zijn en dat er toen niet weinig of slechte Peru-Guano werd afgeleverd, doch ik kom op tegen de meening, die men allicht na lezing van genoemde zin snede zou kunnen krijgen, dat.de Guano- dépóts uitgeput zjjn. Het is een feit, waarvan een ieder zich kan overtuigen, dat er jaarlijks enorme ladingen uitste kende Ohlendorffer Peru-Guano werden geïmporteerd, o. a. in het jaar 1901 te Antwerpen alleen meer dan 20,000 ton. De eilanden, waarvan tegenwoordig do Peru-Guano betrokken wordt zijn de Chi- nekas, Ballestas, Guanapö, Hupnra (van do groep der Mazuca-eilanden), de Santa en St. Domingo-eilanden. Ik deel dit alles mede, om aan te toonen, hoe gemakkelijk soms een sprookje kan voortleven. Dat men intusschen hoe langer zoo minder aan dat sprookje gaat hechten, bewijzen de publieke aanbestedingen van hulpmest stoffen in het Dajaar van 1901 en het voorjaar van 1902. In streken, waar eenige jaren geleden geen of weinig Guano werd aanbesteed, zijn nu duizenden K.G. aan gevraagd. Men wachte zich echter bij het koopen van Guano voor namaak. Er is en wordt nog veel verkocht onder den naam van Guano, dat in werkelijkheid geen Guano is. Dat er dit jaar meer Guano gebruikt wordt, zal ook wel samenhangen met den tegenwoordig zeer hoogen prijs van het Chilisalpeter. De prijs van het Chilisalpeter, die vroeger nog geen f 10 per baaltje was, is nu reeds ruim f 12. Inderdaad wel een reden voor den landbouwer om te overwegen of hij het Chilisalpeter niet geheel of ge deeltelijk zal kunnen vervangen door Peru- Guano. Wanneer het Chilisalpeter meer sprak hij, »zal alles goedmaken," Met dit al bereikte Napoleon evenwel zijn doel niet, en menigmaal wenschte hij dat hij dezen oorlog nooit begonnen had. Zeventien dagen later ontving hij een afgezant van Keizer Alexander, die hem be richtte zeer verbaasd te zijn over de schen ding van zijn grondgebied, zonder vooraf gaande oorlogsverklaring dat hij verlangde dat Napoleon terstond over den Niemen terugtrok en dan gaarne met hem zou onderhandelen over den vrede wijl hij den oorlog niet verlangde, geen betrekkingen met Engeland aanknoopte en zijn eerewoord verpandde om de oude betrekking met Frank rijk te herstellen. Werd echter dit aanbod afgeslagen, dan zou keizer Alexander den oorlog aannemen dien hij niet gezocht had, en niet rusten voor de laatste Fransehman van 't Russisch grondgebied zou verdreven zijn. O, zoo Napoleon dezen vriendelijken wenk had opgevolgd, hoeveel leeds en bloedverlies zou hij hebben voorkomen. Maar neen, de altijd heerzuchtige man wilde zelfs van den schijn van bukkennietsweten. Hetwoord terug stond niet in zijn woordenboek. Door een noodlottige stijfhoofdigheid ge dreven gaf hij den Russischon afgezaat het meest onbeschaafd bescheid. »Wat dunkt uw Keizer wel beet bij hem toe dat ik de groothertog van Baden ben Zou ik terugtrekken en mij door Europa laten uitlachen? Neen mijnheer Balachoff, dan f 12 kost dus 85 ets. en meer per KG. stikstof, en de opgeloste Peru-Guano (7 X 10 x 2), die altijd in balen van 70 KG. geleverd wordt, per 100 KG. f 9,85 kost en we voor 10 KG. phosphorzuur 2 KG. kali f 2,35 rekenen (tegen den prijs van Superphosphaat en Kaïniet) dan kost de KG. stikstof van de Peru Guano nog slechts ruim 10 cents meer dan de K.G. stikstof uit het Chilisalpeter. Wanneer wij nu daarbij in aanmerking nemen, wat er van het Chilisalpeter in den grond moet ver loren gaen, dan is de Peru Guano goed- kooper en het zal mij niet verbazen als er bij de tegenwoordige prijzen hoe langer, zoo meer Chilisalpeter door Peru Guano zal vervangen worden. Schore. Benoemd tot brievengaarder de heer J. Verhaage, gepensioneerd onder officier Oost-Indisch leger, te Wilhelmina- dorp. Nisse. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand bij Joh. vaD Boven heeft aan het licht gebracht dat zijn zoon, die dikwijls aan toevallen lijdt en daardoor ge krenkt is in zijn geestvermogens, den brand heeft aangestoken. Hij legde een volledige bekentenis af. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Bruinisse. In de geldleening ten be hoeve der verbouwing van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente is thans inge schreven voor ruim dertien duizend gulden. Men berekent f 14000 noodig te hebben, zoodat de som bijna geheel volteekend is. Met de voorbereiding der aanbesteding is men bereids begonnen. Oud-Vossemeer. Woensdag 26 Febr. hadden de Chr. Jonged. Ver. en de Chr. Jongel. het voorrecht haar 10e gemeen schappelijk jaarfeest te vieren. Het feest werd des avonds half zeven ure geopend door haar beider Eere V. den WelEerw. Heer Ds. de Bruijn met gebed en een treffend inleidend woord, waarin ZEerw. wees op het doel en de strekking van een Jongel. en Jonged. Ver. Nadat de ver slagen waren uitgebracht, werden door de leden opstellen, voordrachten en samen spraken ten beste gegeven, terwijl het feest werd opgeluisterd door het zingen van psalmen en geestelijke liederen met orgel begeleiding, zoodat ter middernachtelijke ure èn de leden én de begunstigers zeer voldaan huiswaarts keerden. de tijd van onderhandelingen ie voorbij. Ik zal uw heer mijne voorwaarden in zijn eigene hoofdstad, in Moscou, voorschrijven. Over winnen kunt gijlieden mij toch niet. Gij hebt niet eens bekwame veldheeren. Alleen Barclay de Tolly beteekent wat, en die doet nog niets dan terugtrokken. Ik zou hem den rctraiic-generaal kunnen noemen. Zio eens, hoe machtig is mijn logertwee maal zoo sterk als het uwe. En welke bondgenooten hebt gij Nu ja, de Zweden die van 't eene uiterste in 't andere vallen. Zij hadden een gekken koning, en nemen er een die op weg is gek te worden; want een Zweed die zich met Rusland verbindt is gek. Ik beb vrij wat beter bondgenooten in de Polen. Ik zal uw keizer al zijn Poolsche bezittingen ontnemen. En Pruisen zal ik „van de kaart van Duitscbland afvegen als 't u gelukt deszelfs koning aan 't wanke len te brengen. Ik zal Eusland vernederen. Dit heeft het door zijne afvalligheid ver diend." De Rus moest nog menig kwetsend woord hoorendoch hij verloor geen oogenblik zijne kalmte. Zijn laatste woord was dat hij geloofde dat God met Rusland zou zijn dewijl bet 't recht aan zijn zijde had. Het bondgenootschap der Polen leverde geen blijvende gevolgen op, daar Napoleon geen ziD had het oude koninkrijk Polen te herstellen en Lithauen door hem in vier intendantschappen verdeeld onder Franschen invloed gebracht werd. (Wordt vervolgd!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1