NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 86.1902. Zaterdag 1 Maart, 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Onze Militaire Tehuizen. RECLAMES Bezoek aan een Kruidenier te Vreeswijk. Engeland en Transvaal. LANDBOUW. Ruwe en Gezuiverde Kalizouten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onze aanstaande miliciens gaan binnen enkele dagen voor een jaar of langer in dienst. Zij zullen in de eerste dagen het ouderlijk tehuis, de vaderzorg, de moeder lijke teederheid, de attentie van zuster of vriendin, de liefde der omgeving, den gezelligen omgang der naaste vrienden, het verkeer in de vereeniging zeer missen. De een zal zich daar gemakkelijker en vlugger overheen zetten dan de ander. Toch zullen met Gods hulp allen er over heen komen. Te meer wijl in de Militaire Tehuizen een goede vergoeding voor dat gemis is te vinden. Heden vindt men onder de Advertentiën de opgaaf der Militaire Tehuizen in Ne derland. Wat de garnizoensplaatsen in onze om geving betreft4 menige oud-milicien heeft uit de tehuizen van vader Meerman te Vlissingen, vader Dieleman te Bergen op Zoom, en vader Vonk te Middelburg de aangenaamste herinneringen meegebracht. Op deze inzonderheid vestigen wij de aandacht. Wij zullen het nut der Militaire Tehui zen niet breed uitmeten. Tal van oud-gedienden hebben dit in hunnen kring voor ons gedaan. Wij wekken slechts alle ouders op hunne zonen op 't bestaan dier Tehuizen attent te maken; onderofficieren en korporaals onzer richting die ons blad lezen, zullen er 't hunne eveneens toe bijdragen dat de jongelingen spoedig den weg naar dat Tehuis weten. Huisvaders en -moeders zullen onze jon gens met gulheid en belangstelling ont vangen. De tehuizen bieden een goede gelegen heid aan voor lectuur, bezoek, samenspre- king, briefschrijven, verpoozen, gezellig verkeer, spel, afzondering, goedkoop ge bruik van eet- of drinkwaren, gratis ge bruik een enkele maal van versnaperingen, 't ontmoeten van familieleden van elders; en dergelijke. In 't Militair Tehuis vindt de milicien liefde, fatsoen, huiselijkheid, „vrijheid, ge lijkheid en broedei schap" in den goeden zin. De Bijbel is er. Wie er komen worden beleefd vermaand niet te vloeken. Sterke drank wordt niet geschonken. Overigens heerscht er dezelfde bedrij vigheid als in een koffiehuis. Men kan er couranten lezen en allerlei boeken, pen en inkt bekomen, en een rustig plekje of kamertje alleen voor 't schrijven van brie ven, enz. De militaire tehuizen genieten den steun van de officieren en hoofdofficieren en van den minister van oorlog. Wie er heengaat handelt derhalve ook in hun geest. In dit opzicht zijn de lijden beter dan de vorige. Toen schrijver dezes in 1876 te Vlis singen als milicien in dienst trad, werd hem door een sergeant, die hem naar zulk een Tehuis zag gaan, gevraagd of hij ook fijn was. En een ander die zich opgegeven had als Christelijk afgescheiden werd door een der onderofficieren steeds, op de chambree en bij de oefeningen, luide met den naam „Christelijk afgescheidene" toegesproken. Dergelijke kleine beleedigingen zijn nu n0g wel mogelijk, doch niet meer zoo ge makkelijk. Niemand zal om zijn bezoeken van 't Tehuis scheef worden aangezien. Bovendien al ware dit nog zoo, den moed zijner overtuiging hebbe iedere mi licien, van den eersten dag dat hij in de kazerne komt. Hij bidde en danke steeds gelijk hij dat thuis gewoon was, kieze zich lectuur en bezigheid en kameraden in denzelfden geest als hij thuis deed. Leden van Chr. Jonge- lingsvereenigiugen en J. V. op Geref. grond slag hebben in deze een dure roeping. Zij kunnen, zoo zij getrouw zijn, daar een zoutend zout zijner kan kracht van hen uitgaan, zoo zij die kracht zoeken bij en ontleenen aan de Bron, waar men niet tevergeefs heengaat. Wij kunnen als rustplaatsen in den zede lijken strijd tegen allerlei verleiding de Militaire Tehuizen zeer aanbevelen. Voor meer dan een is dit Tehuis ten zegen geweest, voor staande geblevenen en gevallenen, voor afgevallenen en terug- gebrachten. Het is niet minder wenschelijk dat de kerkeraden elkander op de hoogte stellen. Wanneer straks onze jongens in hun garnizoen zijn, laten de kerkeraden van ker ken, waarvan zij lid zijn den kerkeraden in hunne nieuwe garnizoensplaats aanschrijven dat zij het opzicht over deze jeugdige leden op zich nemen. En nog beter ware 't dat in bedoelde garnizoensplaatsen particulieren een of meer van deze jongelingen in hun huiselijken kring opnamen. Dan hebben zij met recht een tehuis dan staan zij in zekeren zin ook onder die zwijgende tucht welke hen voor eigenwil- ligen godsdienst bewaart, een godsdienst die heden uit de kerk blijit omdat 't regent, en morgen omdat 't weer te schoon is, enz. In ieder geval waar dergelijke goede menschen zeker niet bij twintigtallen, ge lijk wel noodig ware, in een garnizoens plaats aangetroffen worden, daar zij de Christen-milicien tevreên met het Militaire Tehuis, en l'okke zoo mogelijk anderen mede. 28 Februari 1902. Bij de schoolverzuimcommissie. „Goeden avond, heeren," zeide de man, de zaal binnenkomend, nadat hij de deur zoo be hoedzaam had gesloten, alsof hij in een ziekenkamer trad. „Ik zal beleefd de vrij heid nemen, dichterbij te komen." De daad bij het woord voegend, schreed hij naar de groene tafel, en eenige leden der commissie, verrukt over zooveel beleefdheid bij een man „uit het volk," wezen hem een stoel aan, waarop hij kon plaats nemen. De man ging zitten en keek onderzoe kend rond. Hij scheen niet te vinden wat hij zocht, waarom de voorzitter meende hem te moeten te hulp komen. „Zoekt ge iets, vriend?" was zijn opge wekte vraag. „Om u de waarheid te zeggen, mijnheer" was het blijgeestig antwoord, „om u de waarheid te zeggen ja." „Het is tegenwoordig een slechte tijd, en men kan niet te zuinig wezen. Niet, dat hij nog zooveel waard is, want ik heb hem al eens gebruikt, maar het is toch zonde, hem weg te gooien. Bovendien valt het spreken mij lastig, als ik hem bij mij heb. Ik had hem wel in de wachtkamer kunnen laten, maar men kan nooit weten wie er komt. En als hij eenmaal gevlogen is, is het moeilijk hem terug te krijgen." Dit zeggend keek de man andermaal rond, totdat hij eindelijk scheen gevonden te hebben wat hij zocht. Althans een breede glimlach spleet zrjn mond open en haastig stapte hij naar een tafeltje in den hoek der zaal, waarop hij voor zich een kolossale »pruim" neerlegde, waarna hij, zich de lippen afvegend, naar de groene tafel terugkeerde. Met »gemengde gevoelens" had de com missie, dat bedrijf gadegeslagen, en de president haastte zich het verhoor te beginnen. (Tijd.) Een openbaar onderwijzer, sociaal demo craat, schrijft in Ret Volk»Uit ervaring weten wij" (»wij" is hij dat of zijn 't de 6000 openbare onderwijzers »dat de open bare school telkens leerlingen terug krijgt van de Christelijke school, omdat het Chris telijk onderwijs er te slecht was en het schoolgeld te hoog". En toch moet hij groo- ter »totale toename" van 't aantal Chr. scholen constateeren. Hij berekent »Totale toename" 1879 —1889 8,8 pCt.; openbare scholen 7,13 pCt.bijz. scholen 13 pCt. Totale toename 18891899 8,4 pCt.openb. scholen 5,08 pCt.bijz. scholen 16,3 pCt. En dan komt 's mans conclusie. Nu ging, zegt hij, het aantal leerlingen niet zoo hard vooruit, dewijl 't schoolgeld te hoog was. Krijgen zij nu meerder sub sidie, dan zullen die ouders weer hun kin deren van de openbare school nemen, want dan zal 't schoolgeld op do bijzondere school lager en 't onderwijs er beter worden. »Dan zal (misschien met onze hulp?) de agitatie van den clerus meer succes hebben dan thans". Dit is openhartig gezegd. En men .kan verzekerd zijn die man spreekt namens de overgroote meerderheid der openbare onder wij zers. Zooals de ouden zongen, piepen de jongen. De liberale partij heeft jaren lang uit dit Pharaönisch beginsel geleefd. Verdrukken maar, opdat zij klein blijven dat was haar leus. Het is niemendal te verwonderen dat nu ook hunne kinderen en kleinkinderen aldus redeneeren. Men durlt den strijd met gelijke wapenen niet aan. Men durft openbaar en bijzonder onderwijs niet gelijk op laten concurreeren. Men vreest dat de openbare school 't dan verliezen zou. Hoor maar »dan zal de agitatie van den clerus meer succes hebben dan thans" Dan gaat de openbare school er onder Zoo u-I lanceren openbare onderwijzers zei ven en geven daarmede de openbare school den gevoeligsten slag in 't aangezicht, leg gen haar zwakheden en krankheden bloot en brengen haar ongevraagd in discrediet. Van deze uitgesproken vrees, namens »wij" nemen wij acte. *^0 De heer H. S. Tukker, kruidenier te Vreeswijk had de beleefdheid ons indertijd eenige inlichtingen te verstrekken, die ons nuttig voorkomen hier te publiceeren. De heer Tukker heeft een zoontje van 6 jaren, waarvan de ongunstige gezondheidstoestand hem beangst maakte. Hij was, zoo ver klaarde zijne echtgenoote aan onzen verslag gever bij zijn bezoek, uiterst zwak, zijne wangen waren bleek, alsmede zijn lippen hij braakte dikwijls en had eene ingewand ziekte, geen eetlust en verteerde de lichtste spijzen zeer moeielijk. Droomde nog al veel des nachts. U kunt mijne ongerustheid omtrent mijn kind be grijpen. Het verzwakte meer en meer en ik zag geen einde aan dit lijden. U hebt er toch wel iets voor gedaan, ging onze verslaggever voort, jawel was het antwoord doch niets mocht baten. Als toen ik op zekeren dag eenige attesten in de couranten las van genezingen met de Pink pillen van Dr. Williams. De jeugdige E. TUKKER, volgens portret. Wij besloten er ook maar eens toe over te gaan. Ik had een schijn van hoop en liet hem terstond de behandeling beginnen. Tot mijne groote verwondering en tot mijne groote vreugde bemerkte ik eene snelle verandering bij hem. Zijn wangen werden rooder, zijne opge ruimdheid kwam terug, hij is sterker ge worden. De eetlust was goed eu de spijsvertering eveneens. Kortom zijne gezondheid herstelde zich en hij is thans volkomen gezond. Vele anderen, voegde onze verslaggever de dankbare moeder toe, hebben mij eene dergelijke verklaring als U gegeven en ik gevoel mij gelukkig eene dergelijke verklaring ook uit Uwen mond te mogen vernemen wat de werkdadigheid der Pink pillen betreft, want gelijk ze die ingewandziekte en algemeene verzwakking bij Uw zoontje genezen hebben, zullen zij oveneens bij anderen bleekzucht, bloed armoede, neurasthenie, rheumatiek, alge meene zwakte bij man en vrouw bestrijden. Bij de kindoren zullen zij het rachitismus en St. Vitusdans genezen. Het schrijven dat dezer dagen het toe gezonken portret vergezelde, behelsde de verklaring dat hun zoontje nog steeds welvarend was, de genezing was dus van blijvenden aard. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Shabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. De Boeren hebben in Zuid-Oost Trans vaal een belangrijk succes behaald. Een convooi van Von Donops kolonne werd bij Wolmaransstad (10 mijl van Klerksdorp, een stadje aan 't eind der spoorlijn Pot- chefstroomJohannesburg gelegen) aange vallen en vermeesterd. Van het escorte seint Kitchener zijn 18 man gewond. Dit is de tweede maal dat Von Donop, onderbevelhebber van den ougelukkigen of liever het ongeluk! Methuen een konvooi in de streek ten oosten van Kim- berley kwijtraakt. De eer der overwinning komt waarschijnlijk toe aan De la Rey, die van zijn dysenterie hersteld, de leiding van zaken weer op zich nam, In Engeland gaat men bezorgd worden omtrent 't lot der »arme" Nationale Ver kenners (National Scouts) of Boerenover- loopers in Eugelschen dienst. In het Lagerhuis vroeg er gister een aan den minister of deze menschen niet zoo min mogelijk behooren te worden ge bruikt tegen de Boeren; want de Boeren schieten er zoo op. Natuurlijk, die ver raders De minister heeft echter geantwoord dat alleen Kitchener hierover te beslissen heeft, wiens rechten hij niet wil verkorten. Deze laatste moet zelfs al eenige ondergeschikte Boerenleiders, die zich onderwierpen, in genade hebben aangenomen dat wil zeg gen dat hij geen gebruik zal maken van het recht om hen te verbannen. Alsof hij hiermee iets winnen zou! Nooitduidelijker dande Duitsche Rijksdag het gisteren deed, is aan Engeland in dezen oorlog door eenig buitenlandsch vertegen woordigend lichaam zoo de waarheid gezegd. Er waren als naar gewoonte tal van adressen ingekomen ten aanzien waarvan werd voorgesteld over te gaan tot de orde van den dag, plat gezegd ze in de snip pers te gooien en te vergeten. Dit wilde de commissie ook gedaan heb ben met een van een lange reeks namen voorzien verzoekschrift om tot 't eindigen van den oorlog in Zuid Afrika mede te werken. Maar daar kwamen vele leden van den Rijksdag tegen op. Er werden harde waarheden aan "t adies van Engeland ge zegd. Ook de Duitsche regeering kreeg er van sommigen van langs dat zij den ver koop van paarden en oorlogsmaterieel niet belette. Ten slotte werd het groote verzoekschrift met verwerping van het afwijzend com missievoorstel, door den Rijksdag als drin gend aanbevolen materiaal naar den Rijks kanselier verzonden Behalve het Botha'sberg in Kaapkolonie (het bekende veilige verblijf) en in Trans vaal waar een Boerenlager door Park werd verrast, is er ook een in Vrijstaat, waar Byng aangevallen is door 600 Boeren die, een kudde vee voor zich uitdrijvende, uit het zuiden kwamen, en dus van Vrijstaat naar Transvaal wilden doorbreken. De Boeren verloren 21 dooden en gewonden, doch ook de Zuid Australiërs moeten groote verliezen geleden hebben. De doorbreking is ten slotte slechts ten deele gelukt. Ook bij Tweekopjes renden de Boeren door het prikkeldraad heen, medevoerende hunne gewonden en den weg nemend naar de Drakensbergen. Zou men in Natal weer wat in 't zin hebben Met groote belangstelling blijven wij de resultaten van zooveel Boeren-bedrijvigheid in Noordwaartsche richting afwachten. Prinses Radziwill, bekend door het proces- Rhodes, is nu te Kaapstad in hechtenis genomen. Zooals men weet, was zij te Kimberley tijdens het beleg en heeft hem daar leeren kennen. Als de sluier over deze geheimzinnige zaak wordt opgelicht, zal waarschijnlijk een nieuw Rhodes-schandaal aan het licht komen. Omtrent Kritzinger houdt de censor alles achter. Moge waar zijn wat vermoed wordt dat de schaamte over den moord op Schee pers, of liever over de critiek op den moord van Scheepers, bij de Engelschen zoo groot is dat zij Kritzinger niet durven ver moorden. Aan de „Daily Mail" wordt uit New-York gemeld: Wolmarans weigerde in een inter view iets van de plannen der gedelegeerden mede te deelen; maar zeide, dat zij van plan zijn om op kalme wijze te werken, om de sympathie van Amerika te winnen.'„Wij. zullen twee of drie dagon te New-York blijven, en dan waarschijnlijk naar Was hington vertrekken om onze geloofsbrieven van President Kruger aan President Roose velt te overhandigen en bij hem de Boeren- zaak te bepleiten. Dan zullen wij het Zuiden en Westen bereizen, waar reusachtige petities aan het Congres worden voorbereid, om een sympathie-betuiging voor de Boeren te verzoeken." Wessels zeide, dat het nog onzeker was of President Kruger Amerika zou bezoeken. Reeds vaak heb ik over Kalizouten ge schreven en daarbij de namen „ruwe en gezuiverde zouten" gebruikt, ook wel van geconcentreerde zouten gesproken, zonder daarbij altijd de, noodige verklaring te geven. Ditmaal een enkel woord ter ver duidelijking van al die namen. De Kali zouten, zooals die in Stassfürt in Duitsch- land gevonden worden, zijn eigenlijk mengsels van verschillende zwavelzure en chloorzure zouten van Kalium, Natrium, Magnesium en Calcium. De zouten, zoo als die gevonden worden, noemen we ruwe of ongezuiverde zouten. De twee, die voor den Nederlandschen landbouw van het meeste belang zijn, heeten Kaïniet en Carnalliet, die zich voornamelijk hierdoor onderscheiden, dat het eerste meer zwavel zure- en het tweede meer chloorkali bevat. De kali, die in Kaïniet aanwezig is (on geveer 12 kost gewoonlijk per K.G. iets goedkooper dan de Kali uit het car- valliet (ongeveer 9 Misschien is het daarom, dat het Kaïniet in ons land meer gebruikt wordt. Misschien is het ook een ongegronde vrees voor het chloorgehalte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1