NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 85. 1902 Vrijdag 28 Februari. 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORtSGH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN (ftKOOÏllülD m VAL. ei,ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,96. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—6 regels 26 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. amseiEiLoinpe Vergadering van den Middelburgsehen Gemeenteraad, van 2G Februari 1902. Aanwezig waren alle leden. Onmiddellijk na opening der zitting stelt de voorzitter aan de orde do volgende punten der agenda: I. Notulen vorige vergadering. Deze wor den gelezen en gearresteerd. II. Ingekomen stukken. Deze zijn: a. verschillende goedkeuringen door Ged. St. van vroeger genomen besluiten eene mededeeling van de Kamor van Koop handel omtrent de benoeming van haren voorzitter en een schrijven van dankzeg ging van een nieuw benoemd leeraar aan het gymnasium, alle welke stukkon voor kennisgeving worden aangenomenen b. verschillende adressen van diverse strekking, die allen worden aangehouden of naar B. en W. gorenvoieerd om advies. III. Aangehouden voorstel van den heer Van der Harst omtrent den zieken werkman van de Gasfabriek en Duinwaterleiding A. Bendrikse. B. en W. hadden voorgesteld, hem, m plaats van het halve weekloon dat hem tot hiertoe was uitgekeerd, eene jaarlijksche toelage van f 140 te verleenen, een bedrag waarop hij na tienjarigen dienst tijd recht had als pensioen. De heer v. d. Harst deed het voorstel hom dit jaar nog het halve weekloon uit te keeren, over welk voorstol do stemmen staakten. Thans in stemming gebracht, wordt hot voorstel van der Harst met 9 tegon 8 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren van Dunné, van de Ree, Tak, den Bouwmeester, van Teylingen, Gratama, de Rijcke en van der Harst. IV. Adres J. van Loo betreffende werke loosheid. Adressant verzoekt den Raad in de bestaande werkeloosheid zooveel moge lijk te voorzien door het verschaffen van gemeentewerk, ten welken einde hij eene opsomming doet van werken, welke ge voegelijk zouden kunnen worden uitgevoerd. B. en W. rapporteeren den Raad, dat het onmogelijk is de door adressant voor gestelde werken uit te voeren en conclu- deeren mitsdien, hem te berichten, dat 57 FEUILLETON. tSchetsen uit het leven van Napoleon I.) Zoo oprecht gemeend was deze verzeke ring dat toen inmiddels, Maart 1811, de tjjding te Petersburg kwam, dat den Keizer van Frankrijk een zoon geboren was, een Napoleon, die den titel van koning van Rome zou voeren, de Czaar zich daarover hartelijk verblijdde, den franseken gezant met dit heugelijke feit geluk wenschte en zijn gansche lamilie naar diens woning zond om aan te zitten aan een eeremaal om die geboorte te vieren. Het was echter, en terecht, beneden zijne waardigheid, er zelf heen te gaan. Daartoe had Napoleon hem te zeer in zijn persoon gekreukt. De indruk dien deze gezant en kort daarop ook zijn opvolger, van de ontmoeting met den Czaar aan zijn Vorst meedeelde, was o, zoo gunstig. Het was die van een vriend, zij.het dan ook een met rechtmatig wantrouwen ver vuld vriend. Den 15 Augustus van hetzelfde jaar, op 's Keizers verjaardag, waren alleEuropeesche gezanten te zijnen hove bijeen geweest. Allen waren vertrokken, uitgezonderd de gezanten van Rusland en OostenrijkKou- rakin en Sckwarzonberg. Napoleon bracht het gesprek op den oorlog. »Gijlieden", zeide hij tot Kourakin, »stelt u aan den oorlog met mij bloot, niettegenstaande ik zesmaal honderdduizend soldaten tegen u over kan stellen. Ik versta mijn vak. Gij hebt mij nog nooit kunnen overwinnen en met Gods hulp zult gij 't mij ook nimmer doen. Maar gij luistert liever naar de Kngelschen, die mij bij u verdacht maken: paar een handjevol smokkelaars, die door aan zijn verzoek, zooals dit in zijn geheel luidt, niet kan worden voldaan. Do heer v. d. Harst zal zich niet tegen de conclusie van B. on W. verzotten, ofschoon hij van meening is, dat het oen plicht is der gemeenschap om den werkeloozen medemcnsch ter hulp te komen, te meer nu uit adressant's verzoek blijkt, dat do Christelijke Volksbond geen hulp genoeg kan bieden en het naburig Vlissingen het bewijs levert, dat, bij een eenigszins goe den wil, van gemeentewege wel iets voor den werkelooze kan gedaan worden. Hij stelt dus voor, B. en W. op te dragon een onderzoek in te stellen naar de wegen, welke in deze tot een gewenscht resultaat kunnen leiden. De heer Tak kan zich op de door den heer Van der Harst aangevoerde gronden zeer goed met hot voorstel vereenigen. De heer Eoole zal insgelijks het voorstel steunen, behoudens dat hij niet kan mede gaan met den heer Van der Harst, waar deze zegt, dat het een plicht is der ge meenschap om van gemeentewege den werk- looze te helpen. De heeren Schorer en v. d. Swalme be strijden het voorstel. De eerste zegt dat, behalve het door den heer Koole gerele veerde, het rapport van B. en W. genoeg zaam bewijst, dat hot voorstol geheel doel loos mag genoemd worden. Ook de heer de Veer verklaart zich tegen het voorstel. Waar wij, zegt hij, in het rapport van B. on W. lezen, dat bij het sneeuw schappen reeds den tweeden dag verscheideno werklieden te huis bleven, mag men veilig aannemen, dat hier geen werkeloosheid heerscht in de ware betoo- kenis van het woord. Het voorstel v. d. Harst wordt verwor pen met 12 tegen 5 stemmen, die der heoren v. d. Ree, Tak, Gratama, v. d. Harst en Koole, en de conclusie van B. en W. daarna zonder stemming goedgekeurd. V. Kennisgeving van J. Steendam betref fende de toepassing van het raadsbesluit tot vaststelling van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd. Deze zaak, op verzoek van den heer v. Dunne de vorige maal aangehouden, komt nu weder ter tafel, nadat inmiddels het contract tusschen uwe handelsmaatregelen verrijkt worden. Gij zijt als een haan, die lood in de staart krijgende, zich op zijne pooten opricht om te kijken, en zich zoo blootstelt om lood in den kop te krijgen. Ik kan die oorlogs toerustingen niet verdragen. Zeg aan uw vorst dat hij zoo spoedig mogelijk Nisselrode zendt om de zaak ie schikken, anders toch ga ik met mijne zaken door; en overwin nen zal ik. Reken maar me op bondge- nooten. Wie zou het. kuuneu ziju Oosten ryk, wieu gij in iö09 een provincie hebt ontnomen? of Bruisen wiens ges. heurde grondgebied gij hebt helpen deeien, of Zweden van wien gij Fiuiand hebt ge roofd? Gij bedriegt u; gij zult niemand bebben". Was het wonder dat de Russische gezant het in de kamer van zijn gastheer zoo stikkend heet vond, dat hij heenging. Of de man begreep dat"t slechts theater taal was, die Napoleon hem ten beste ge geven had? 't Is mogelijk; doch één ding is zekerhij heeft de zaak terstond aan zijn Vorst geschreven en deze haastte zich Nesselrode naar Parijs te zenden om de geschillen te vereffenen. Doch Napoleon werkte dat plan tegen. Hij begreep zeer goed dat hij tegen de geslepenheid en wel sprekendheid van dezen Russisehen Kanse lier niet bestand zou zijn, en wist zich het ook zoo aan te leggen, dat Alexander zijn dienaar terugriep, alvorens hij Parijs be reikt had. Napoleon wilde den vrede niet. Hij wilde de onderhandelingen slepende houden tot het volgerido jaar. Dan kwam de nieuwe lichting op, en dan kon hij klaar zijn. Kon hij dan in dien tijd zijne sol daten, die overal genesteld lagen, tot aan de boorden van den Weichsel doen voort- sluipen, dan had hij heel wat op zijn tegen stander voor, om hem te gemakkelijker te den aannemer J. A. van der Heil en don onderaannemer A. Goervliet, beuevens een schrijven van de aannemers W. van Uijo en Zonen tor visie hebben gelegen. De heer v. Dunne bedankt B. on W. voor do gegeven inlichtingen, die hem thans met de conclusie van B. en W. kunnen doen méégaan. Na die inlichtingen is hem echter bij eon persoonlijk onderzoek ge bleken, dat de hoeren W. van Uije en Zonen in gebreke bleven don onderaannemer mot de vastgestelde bepalingen in kennis te stellen, terwijl hij evenmin de opvatting deelt van B. en W. omtrent de boteekems van het woord der verordening „op het werk." Daarmede is niet bedoeld, zegt spreker, de plaats waar gewerkt, wordt, maar ook alle werkzaamheden, welke buiten die voor het werk gedaan worden. De heer Schorer deelt in deze het ge voelen van den heer van Duuné niet. Dan is de verordening vrij wel illusoir, zegt de heer van Dunne, want veel werk, zooals deuren, kozijnen, enz., wordt ge woonlijk aan den winkel gemaakt. Alles, verklaart de heer den Bouwmeester, is op het werk gemaakt. Toch geen smidswerk, antwoordt de heer van Dunnedat is eeno onmogelijkheid. Ik wil er mij thans bij neerleggen, maar hoop eerdaags, ter voorkoming van verdere moeilijkheden, oen voorstel to doen om door herziening dor verordening de ware beteokenis van dat woord beter te preci- soeren. Zooals het nu wordt uitgelegd, heeft de werkman er niets aan. Zondor stomming wordt hierop de con clusie van B. on W. aangenomen. VI. Nader adres van IV. C. Hondsmerk over toepassing van de verordening betreffende de levering van duinwater. In zijn nader rekest verklaart adressant goon water voor zijn bedrijf te gebruiken, doch B. cn \V. blijven bij hun gevoelen, dat zij niet van do verordening mogen afwijken om water andere dan over den meter to leveren, zoolang adressant in zijn persoel een oven heeft, met welk gevoelen de Raad zich zonder discussie of stemming vereenigde. VII. Besluit tot beschikking over den post onvoorziene uitgaven voor 1902. Het besluit om uit dien post te dekken de in de vorige kunnen verpletteren. Het spreekt van zelf dat keizer Alexanders achterdocht in bezorgdheid oversloeg, toen hij al deze buitengewone krijgstoerustingen van Napoleon zag. Doch de Fransche ge kant te Petersburg had in last hem gerust te stellen met de verzekering dat zulks niets beteekende. Zoo echter zijn leugen mocht mislukken - want de Franscben moesten in ieder geval over den Niemen een grensrivier tusschen Rusland en het Napoleon ische rijk dau mocht de Fran sche gezant namens den Keizer teretond den oorlog verklaren en de andere gezanten noodzaken met hem Ruslauds hoofdstad te verlaten. Niemand meene dat buiten Napoleon velen den oorlog begeerden. Alle vorsten en volken van Europa verafschuwden hem. Zijn eigen officieren en vrienden smeekten hem dien oorlog niet te voeren. Het Fran sche volk verzweeg zijn voorgevoel niet, dat een tocht naar Rusland den Keizer en den zijnen noodlottig zou zijn. Zijn vriend en dienaar Cambacères wees hem op de donkere wolken die in aantocht waren op de stemming in Duitschland en Italië, op Spanje, op den toenemenden haat der volken, op de bezwaren van het koude klimaat, vergeefsHet moest er toch eenmaal van komen, luidde het antwoord, te avond of morgen moest Rusland toch vernederd worden. Syrië en Egypte waren daar om te bewijzen dat trotseering van het klimaat niet onmogelijk was; en het gomok der volken zou wel ophouden als hij maar eens eerst te Moscou was. De kardinaal Fesch, oom des Keizers, kwam hem vragen zijne plannen te staken Napo leon bracht hom naar het venster, wees naar boven en zeideZiet gij gindsche ster vorgadering gevoteerde subsidie van f 1000 aan de Bad- en Zweminrichting wordt stilzwijgend goedgekeurd. VIII. Rekening Kamer van koophandel over 1901. In ontvang ad. f 450 in uit gaaf ad. f 425,45 en dus mot een goed slot van f 21,55 zonder discussie vastge steld. IX. Dading met hel Rijk ten aanzien van de gebouiven en terreinen der voormalige groote Scheepstimmerweri. Het daartoo door den Directeur der registratie en domeinen alhier ingezonden ontwerp wordt zonder bespreking aangenomen. De Voorzitter brengt een woord van dank aan dien directeur (het raadslid den heer van Dunné) voor de moeite die hij zich met een zoo gunstig resultaat in het be lang der gemeente getroostte (Applaus), waarop de heer van Dunné antwoordt dat hij zich gelukkig acht doze zaak tot een goed einde te hebben mogen brengen, met alleen tot satisfactie van don Minister van Financiën, maar ook ten genoegen der Gemeente. X. Vaststelling van verordeningen tot hef fing en invordering van schoolgeld op de lagere scholen. De voorgedragen verordeningen worden artikelsgewijze behandeld. Het schoolgeld wordt vastgesteld als volgt voor school 6, wanneer de ouders ge rangschikt zijn in den hoofdelijken omslag in geen hoogere dan de 11e klasse f30; dan de 13e klasse f40; dan de 17e klasse f50; dan do 23o klasse f60; dan de 29o klasse f70; dan de 33o klasse f80; dan do 36e klasse 1 90; dan de 38e klasse f 100 dan do 40o klasse f 110in eene hoogere dan de 40e klasso f120; (kinderen, die buiton do gemeente wonen, betalen hot maximum van f120); voor school J, wanneer als boven in geen hoogere dan de 11e klasse f 15dan de 13e klasse f20; dan de 17e klasse f25; dan do 23e klasse f30; dan de 29e klasse f40; dan de 33e klasse f 50in een hoogere dan de 33e klasse f 60, (kinderen die huiten de gemeente wonen, betalen het maximum van f 60) voor de andere scholen niet uitsluitend voor onvermogenden bestemd wanneer als boven in geen of geen hoogere dan de le »Neen," was het antwoord. Hoe zou het ook kunnen't was middag 1 sik welantwoordde de ander, en hij draaide den kardinaal den rug toe. Fouehó waarschuwde hem tegen een inval der Engelschen gedurende zijne afwezigheid. Doch ook daarop wist de door eerzucht immer gejaagde man raad. Hij liet in Frankrijk en de hem onderworpen landen ook in Nederland! - een lichting van nationale garden oproepen, bestaande uit drie Bans. De eerste ban telde ongeoefenden van 20 tot 26 jaar; in den tweeden ban trof men halfgeoefenden die mee konden in het groote leger en van 26 tot 40 jaar oud waren. De derde of achterban telde mannen van den afgaanden leeftijd, 60 jaar en daar beneden. De eerste ban, ruim honderdduizend man sterk, werd terstond ter beschikking van d^n minister van oorlog gesteld. Deze ge- heele maatregel deed de verbittering tot uitbarsting komen. In verscheidene steden van Frankrijk moesten de jongelieden met geweld weggevoerd worden. Het volk schreeuwde door de straten, dat zijne zonen ter slachtbank geleid wer den. Te Parijs gaven de studenten den toon aan, pleegden baldadigheden en ont wapenden de politie, wie zij den bijnaam van mouchards (stille verklikkers) gegeven hadden. Ook Nederland hijgde naar verlossing van dit erger dan Spaansche dwangjuk. In Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam hadden samenscholingen plaats, doch deze weinig spontane volksbeweging werd reeds bij de geboorte doodgedrukt. Wat was het ook anders dan een der laatste stuiptrekken van Neerlands eens zoo fleren leeuw, die zich dronken gedronken had aan de Vrijheid! klasse f3; dan de 3e klasse f3.60; dan de 5e klasse f4,20; dan de 7e klasse f5,40; dan de 9o klasso f6,60; dan de lie klasso f7,80 in eene hoogere dan de 11e klasse 1' 9(kindoren, die buiten de gomeonte wonen, betalen het maximum van f 9). Op scholen, uitsluitend bestemd voor onvermogendeD, wordt geen schoolgeld gehevon. Do vraag, wie onder onvormogonden kunnen gerang schikt worden, is aan B. on W. overge laten, XI. Rapport van den heer Sehotel in zake de duinwaterleiding. Naar aanloiding van dat rapport, stellen B. on W. voor, den heer Schotel op te dragen eene meer ge detailleerde begrooting met de noodige stukkon voor eene eventueele aanbesteding te leveren. De kosten der voorgestelde werken worden door den heer Schotel voor- loopig geraamd op f30000. Het voorstel van B. en W. ondervond geen bestrijding. Alleen wilde de heer van Teijlingen alleen het gebruik van water over den meter om, zooals de heer Schotel opmerkt, een einde te kunnen maken aan de waterverspilling, hetgeen mede door den heer van der Swalme beaamd wordt. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stomming aangenomen, waarna mede wordt aangenomen een voorstel van den heer van Teijlingen om B. en W. uit te noodigen tot een onderzoek of het niet wenschelijk zijn zeu voortaan alleen water te leveren over den meter. XII. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van art. 29 der gezondheidswet. Het voorstel strekt om geen gebruik te maken van do in dat artikel vervatte uitzonderings bepaling en wordt zonder discussie goed gekeurd. XIII. Adres A. Lantsheer c. s. om wijzi ging voorwaarde, waaronder subsidie voor den stoomtramweg is verleend. Volgens die voor waarde moeten èn dienstregeling èn tarieven aan de goedkeuring van B. en W. worden onderworpen. Daar nu eene zelfde voor waarde voorkomt onder de bepalingen, waarbij de Staten van Zeeland subsidie verleenden, si ellen B. en W. voor de voorwaarde te wijzigen in dier voege dat èn dienstregeling èn tarieven in overleg met B. en W. zullen worden vastgesteld In Oost-Friesland werden de ongeregeldhe den, dank zij net gematigd optreden van den hertog van Piaisance, generaal Lebrun, ge stuit. Lebrun viel echter orri zijn zachizirng optreden bij den Keizer in ongenade en om een afschrikkend voorbeeld te seven, werden enkele >oproerhngen" op-'s Keizers last,dood geschoten. Deze maatregel trof wel tijdelijk doel naar het scheen. Doch aan den - weeizin tegen de despntieke macht der Fransche »vilenden" kwam geen einde. De teerling was geworpen. Vroeg of laat zou de Engel der Wraak op bloedige wijzo aan den overweldiger de gevolgen zijner schanddaad doen gevoelen. Te Hamburg werden oproerige plakkaten beurtelings door het volk aangeplakt en door de politie afgescheurd. In verschillende vestingen deserteerden de Fransche, Hol- landsche, Duitsche of Italiaansche soldaten uit de gelederen, en werden door de ver bitterde bevolking in hun pogen kracht dadig gesteund. Men voorzag hen van leef tocht en het noodige reisgeld om naar hun vaderland terug te keeren. Al deze dingen verschaften den Keizer menigen slapeloozen nacht; en als bewijs van afnemend zelfvertrou wen openbaarde zich bij hem steeds meer vrees voor een volksopstand of voor aanslagen op zijn leven. Een vrees tot in het kinder achtige toe. Onder anderen beefde hij steeds als hem de baard geschoren werd. Een zijner kamerheeren gaf hem toen den raad dit zelf te leeren, wat hem dan ook na veel tobben golukte. In ieder geval brachten al deze omstan digheden hem, die zich Napoleon den Groote noemen liet, al nader aan de vernedering! <»)- Wordt vervolgij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1