Engeland en Transvaal, Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. L4JNDBOÜW, Kali op de Kleigronden. Gemengde Berichten. En de Duitschers zenden voor de ver drukten steeds rijker geschenken. Het is dan ook uitnemend gedacht van Wessels en Wolmarans dat zij juist nu scheep gingen om de Amerikanen te gaan voorlichten en den president Roosevelt immers een ander dan Mc Kinley tot diplomatieke bulpbieding te bewegen. Den 22en kunnen zij te New-York zijn. Wel komt dan ook per Duitsch stoom schip („Kronprinz Wilhelm") tegelijk do Duitscho prins Heinrich aan. Maar dit zal met wat wijs beleid aan de zijde der Boeren-Deputaton niet hinderen. Misschion ware 't wel het best zoo 't Amerikaansche volk don Duitscher en den Boor oven hard toejuichten. Want prins Hendriks broeder is een moeilijk hoer, en die is tovons keizer van Duitschland. Zijne ontstomdhoid op do Engelsche re geering kon wol oens voor de Boeren goedo gevolgen hebben. In ieder geval is zijn vriendschap jegons Engoland met on dank beloond en dat kon wel eens oen zoenoffer eischen. Dat het Engelsch Japanscho tractaat ook de Franscho regeering onwelkom is, be hoeft niet gezegd te worden. Frankrijk heeft altjjd nauwe vriendschap met Rus land betrachten zich hierdoor ook laten leiden bij het bekende verdrag van Simo- noseki, waarbij Japan belet werd van zjjn op China behaalde lauweren do vruchten te plukken. Een fout die de Fransche regeering thans wordt thuis gezocht, wat haar te meer spijten moet, nu in de Fas- joda-quaestie de Russische bondgenoot haar alleen liet staan. En zoo staat Frankrijk nu tegonover Engeland feitelijk alleen. Had 't nu de aangeboden toenadering tot Duitschland slechts aanvaard, dan zou een Fransch-Duitsch-Russisch verbond Enge land in bedwang gehouden hebhen. Hier van is 't echter op het oogenblik verder dan ooit verwijderd. Intusschen ook dit zal de Boorenzaak niet schaden. Ook het Franscho volk is pro-Boer, en de Fransche regeenng, schoon om bijoor zaken eenigszins gereserveerd, is dit niet minder. Maar zij kan niet veel doen. Hoogstens een vriendelijke attentie bewij zen aan de loidendo staatslieden der Boe ren, geljjk Loyds bijvoorbeeld die Zaterdag te Parijs de gast van minister Waldeck Rousseau was, met wien hij aanzat op een diner aan 't corps diplomatiquo aangeboden. In Duitschland wordt tusschen regeering en volksvertegenwoordiging nog steeds druk gepraat over Von Bulows nieuwe toltariefwet. De agrariürs (landbouwvrienden) blijven halsstarrig, ondanks het ultimatum van den Rijkskanselier. Zij geven den toloorlog niet op, en wenschen de uitvoering der wet tot 1905 te verschuiven. Indien door hun houding het wetsontwerp valt, zal de Rijksdag wel ontbonden worden. De Keizer met zijn «sic volo, sic jubeo" (Zoo wil ik het, zoo gebied ik het!) is er nu eenmaal de man niet naar zich, zelfs door een Rijksdag, te laten ringelooren. In Italië, het land der roovers en der sociale misstanden, is de Triester werk staking „the topic of the day". Hadden de werkstakers zich eerst rustig gehouden, thans werd dit anders. Vrijdag gingen zij na afloop eener bij eenkomst naar de binnenstad waar de troe pen hen terugdreven. De werkstakers vielen van achteren een compagnie aan, en wierpen de soldaten met steenen. Een luitenant viel neer, door steenen aan het hoofd getroffen. De troep gaf vuur 5 personen werden gedood en een groot aantal gewond, van welke later nog 4 overleden. Zaterdag had een nieuwe bot sing plaats op het Corso, waarbij de stakers met steenen tegen de ramen wierpen, welke geen paal ten teeken van rouw voor de gevallen broeders hadden. De gewapende macht vuurde, ten ge volge waarvan 3 manifestanten zijn gedood en 4 gewond. Naar de soldaten werd met dakpannen gegooid. De burgemeester liet in zijn qualiteit als president van het scheidsgerecht bij de werkstaking, weten dat het gerechtshof zich ten gunste van de eischen der werkstakers uitsprak. Gelijk men weet was de staking begonnen onder do stokers eener stoomvaartmaat schappij doch zij breidde zich weldra uit over alle fabrieken, drukkerijen, handels huizen en trams, zoodat alle openbaar vorkeer stilstaat. Het verzet breidt zich uit. De krijgs wet is afgekondigd voor stad en omstreken. Te Parijs' is een brief ontvangen, waarin met afgrijselijke bijzonderheden de moord bevestigd wordt, gepleegd op de weten schappelijke zending, door een blad uitge zonden. Het verlies aan dooden beloopt 25, terwijl 35 personen gewond werden. Van het oorlogsveld weinig nieuws. Al leen dat, blijkens de Engelsche verlieslijst, de Engelsehen bij Kliprivier een nederlaag schijnen geleden te hebben. Daar zijn namelijk 4 officieren en 27 man gewond en 2 gedood. Omtrent de ontvluchting van De Wet verneemt men nog dat tegen de zware Britsche macht tijdons de insluiting bij Heilbron-Wolvehoek slechts 600 Boeren gestaan hebben, en de overige 1400 reeds naar het Oosten getrokken waren. Zij zijn nu nabij Reitz. Ook is De Wet zelf niet door de Thabanchu blokhuizenlinie doorgedrongen, maar zal waarschijnlijk trachten weer Noordwaarts door te breken, om de verspreide macht bij Reitz weder onder zijn commando te krijgen. Voor zoover bekend is, zijn 300 Boeron door kolonel Byng, generaal Elliot, kolonel Rawlinson en kolonel Rimington's colonnes in de groote veegbeweging der laatste dagen ten Oosten vsd den spoorweg ge vangen genomen. Kolonel Byng nam bij •de laatste operaties in het Noorden 40 gevangonen, onder wie Prinsloo en Oven- daai, van Kroonstad. Kekewich en zijn bereden infanterie hadden Donderdagnacht weer een buiten kansje. Zij verrasten"ja list en verraad slapen nooit! zij verrasten oen laager bij Koffiefontein, namen tien Boeren gevan gen (onder wie luitenant Jan Barnard, die de lijfwacht van Kemp aanvoerde,) en maakten 500 stuks buit. De'gevangenen, die armoedig gekleed waren, deelden mede, dat Delarey een proclamatie had uitgevaar digd, om de groote afdeelingen Britsche troepen te ontwijken en geen ammunitie te verspillen, wijl zij daarvan nog slechts ge ringen voorraad bezaten. «Eenigen gaven als hunne meening te kennen, dat de oor log nog wel een jaar zou duren, anderen waren echter van oordeel, dat hij geenszins nog zoo lang kon worden voortgezet, wijl er bij de Boeren gebrek aan 't noodige heerseht." Aldus dit Engelsche bericht, waarvan de slottoevoeging al heel komisch klinkt, en denken doet aan den man die per brief kaart aan een tabakshandelaar schreef zend mij tien pond tabak of neen, laat 't maar. Wat dergelijke toevoegingen beteekenen, is ons niet duidelijk. Trouwens de activiteit der Boeren logen straft het een en het ander. Op St. Helena is weer een moord ge pleegd. Een gevangene is daar door een schildwacht aangeschoten en den volgenden morgen overleden. Natuurlijk wordt er bij verteld dat hij uit het Deadwoodkamp had willen ont snappen. Wij zijn den moord op Goddefroy en Malan niet vergeten, en meenen dus reden te hebben deze laatste mededeeling to wantrouwen. Wat overigens Chamberlain aangaat, diens positie staat sterker dan ooit. Het gouden kistje hem Donderdag in Guildhall geschonken met 't menschenver- godend adres er in, bewijst 't voldoende. En de liberale staatsman Rosebery likt hem aan alle kanton. Of in deze omstandigheden 't lot van den armen Kritzinger wel gunstig schijnt, moet afgewacht worden. Intusschen heeft de Iersche afgevaardigde Dillon in het Lagerhuis gevraagd, of het doodvonnis over commandant Kritzinger niet uitgevoerd zal worden, alvorons het Lagerhuis gelegen heid heeft gehad de stukken betreffende zijn proces en die van commandant Schee pers en anderen, over wie het doodvonnis is uitgesproken, aandachtig te onderzoeken. Een telegram van heden bevestigt de Engelsche nederlaag bij Kliprivier, ten Zuiden van Johannesburg. Kitchener ver telt dat Woensdagnacht 150 man patrouille uitging om doorgebroken Boeren van De Wet te zoeken. Zij omsingelden een boer derij, waarin men vermoedde, dat Boeren zich verborgen hieldeneen enkele Boer wist door te breken. De bereden infanterie reed heen om don Boer te vervolgen, zij reed naar een bergrug en steeg vervolgens af, na een kopje beklommen te hebben. Onmiddellijk werd een hevig vuur van drie zijden op de patrouille goopend, die aldus in een hinderlaag bleek te zijn ge vallen, waar het haar onmogelijk was, op eenige wijze zich te verdedigen. Do acht officieren, die bij de troepen waren, deden een heldhaftige poging om den top met revolverkarabijnen te houden, tot zij voor de overmacht moesten zwich ten. Zeven hunner werden gedood, en verscheidene gewond. De bereden infan terie verloor 12 dooden en 48 gewonden. Flink zoo Men hoort niets van Kritzinger. Een Engelschgezinde dominó van de Congregational Church te Johannesburg, Drew, thans onderwijzer te Kaapstad, een Boerenkater, die wegens verzet tegen de regeering reeds vóór den oorlog in den tronk heeft gezeten, schijnt een oog voor het recht gekregen te hebben, althans in een der Engelsche bladen neomt hij 't krachtig op voor evongenoemden gevangen Boerengeneraal. Hij spreekt de vrees uit dat zij hem den weg van Scheepers zullen op sturen en beschrijft dan de terechtstelling van Scheepers als den laaghartigsten moord. Drew zegt ronduit dat de beschuldigin gen tegen Kritzinger van moord en trein- vervalsching valsch, vaag of onbewijsbaar zijn. En nu vreest deze jingo eu 't strekt hem tot eer dat hij dit zoo royaal aan de groote klok hangt! dat over deze kwesties zal beslist worden door een zeer onbevoegd hof, om niets te zeggen van deszelfs vooroordeel, gelijk het geval is geweest met Scheepers. „Die stond terecht wegens moord en brandstichting (let op de huichelarij roept de schrijver hierbij uit). Scheepers had geen geld om een goeden advocaat te betalen, en al deed een plaatselijke procureur uit Graaff Rei- net zijn best voor hem, deze had geen gezag genoeg tegenover den vervolger, advocaat Tennant, wiens bekwaamheid slechts geëvenaard werd door zijn brutali teit en vooroordeel, zooals uit zijn toe spraak tot het Hof bleek." Scheepers was, zoo gaat hij voort, door een inwendige kwaal geknakt, en ofschoon hij zich kalm en flink gedroeg, was hij soms physiek zóó zwak, dat do dokter schorsing van hot proces moest eischen. Maar ondanks zijn lichamelijke zwakte gelukte hot den oponbaren aanklager ten slotte niet mot al zijn gladheid Scheepers' verdediging te ontzenuwen of zijD getuigonis op éón enkel punt verdacht te maken. De aanklacht van brandstichting toonde overi gens wel het vooroordeel van het Hof, waarin feitelijk rechter en aanklager éón zijn en waarin lieden zitten, die in den beschuldigde den vijand zien, die hun mis schien meer dan eens in hot veld oen pak slaag gegeven hoeft. Zoo is het waarschijn lijk in Scheepers' geval geweest en zoo zal het vermoedelijk ook in Kritzinger's zaak zjjn. De eorw. Drew gaat dan in bizonderlieden na waarop Scheepers' welbekende ver woesting van de gouvernementsgebouwen te Murraysburg en de gebouwen van par ticulieren, daar en elders, gegrond was. Drew laat doorschemeren, dat hij de ver branding dier gebouwen gerechtvaardigd achtte tegenover de Engelsche wijze van oorlogvoeren en hij haalt staaltjes aan van Scheepers' menschelijkhoid in zjjn wijze van optreden, hemelsbreed verschillend van die der Engelschen. Nog eens noemt Drew deze aanklacht de reinste huichelarij (sheerest hypocrisy). Dan brandmerkt hij fel Schee pers' veroordeeling wegens het vermoorden van kaffers, waaraan hij niet schuldig was. Nu Kritzinger's leven op een gelijke aanklacht gevaar schijnt- te loopen, heeft Drew gemeend alsnog bizondorheden over Scheepers' procces te moeten geven, bizon- derheden over het gehalte der rechters, de wijze van vervolgen, den vervolger, ovor de punten van aanklacht en wat er verder aan te pas komt. Hij noemt Scheepers' ter dood voroordeeling een gerechtelijken moord. Hij wil een beroep op zijn land- genooten doon om Engeland voor nog zulk oen moord te bewaren; een moord op een man, die in handen der Engelschen is ge vallen tengevolge van een daad, dio hem, als hij Engelsch soldaat ware geweest, hot Victoria Kruis (onze Willemsorde, Red.) zoude hebben bezorgd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilsum, J. C. Kromsigt te Gelselaar te Oosterland op Wieringen, J. Cremer te Middeliete Bruchem, W. Zijlstra te Kesteren. Bedankt voor Anna Paulowna door J. L. Klein te Callautsoog. Groede. Zondag in de voormiddaggods dienstoefening werd onze nieuwe leeraar ds. J. J. Homburg bevestigd door ds. Weeda, van Cadzand met een leerrede naar Handl. 18. Des namiddags trad Z.Eerw. op met een intreepreek naar aanleiding van Coll. 3 4 «Christus die ons leven is". Beide malen was het ruime kerkgebouw vol. Voor de nuttige handwerken slaagden te 's-Gravenhage de dames R. L. Bosschem en K. M. E. Scheffelaar, van Axel; en te Utrecht C. A. Klooster, van Ellewoutsdijk en voor de fraaie handwerken te Breda mej. C. A. de Wilde, van lieinkenszand. Benoemd tot onderwijzer te Her- kingen de heer .1. Straub, thans tijdel. onderwijzer te St. Maartensdijk. In de Amsterdamsche Kerkbode wordt het volgende medegedeeld: Op 13 en 14 dezer zijn te Utrecht weder om samenkomsten gehouden van de curatoren en professoren derTheologischeSehoolen der Vrije Universiteit met de deputaten voor de oefening van het verband met de Theo logische Faculteit der Vrije Universiteit. Als uitkomst der besprekingen kan wor den gemeld, dat men er in geslaagd is, een advies op te maken betreffende do wijze, waarop tusschen do kerken en de Vereeniging voor hooger onderwijs een contract ware aan te gaan, te einde eenheid van opleiding van de aanstaande dienaren des Woords te erlangen. Nadere bijzonderheden aangaande deD inhoud en de broederen, die hierin saam gaan, kunnen voorshands nog niot worden gepubliceerd; lang zal dat echter niet meer uitblijven, daar opdracht verleend is, om zoo spoedig mogelijk voor toezending van het stuk aan de kerken te zorgen. De krijgsraad te 's-Gravenhage ver oordeelde den sergeant J. M. W., die te Vlissingen op den 16 Januari de woning van kapitein Van M. binnendrong en een geweerschot op hem loste, wegens herhaalde huisvredebreuk en het plegen van een daad van geweld tegen een meer dere in rang, tot twee jaar militaire ge vangenisstraf en zes maanden gevangenis straf, met degradatie tot soldaat. De statistieken van het Kaliverbruik in Nederland leeren ons, dat er op.de klei gronden betrekkelijk nog weinig Kalimest gebruikt wordt. De voornaamste reden daarvan is natuurlijk, dat ook zonder die meststoffen tot heden goede oogsten konden verkregen worden. En dit komt weer doordat in kleigronden betrekkelijk veel Kaliverbouwingen gevonden worden. Iu- tusschen, waar niet bijkomt en wol afgaat, komt gebrek. Zeer veel landbouwgewassen op kleigrond, al* suikerbieten, aardappels en andere knolgewassen, alsook sommige granen verminderen het Kaligobrek van den bodem. Daar staat tegenover, dat in die streken, waar veel vee gehouden wordt, met den stalmest weer een gedeelte van de Kali op het land terugkomt. Vaak ge beurt het echter, dat het Kaliverbruik die teruggave in den vorm van stalmest verro overtreft. Daar is of komt Kaligebrek. Wanneer een landbouwer dan ook onder vindt, dat op Kleigrond bij voldoende be mesting met phosphorzuur en stikstof, de oogsten afnemen, dan heeft hij te onder zoeken of de oorzaak daarvan kan zijn het gebrek aan Kali in den bouwgrond. In de laatste jaren zijn vooral op lichte kleigronden proeven gedaan om te onder zoeken, weikon invloed een bemesting mot do oen of andere Kalimeststof op den oogst heeft. Op de meeste plaatsen hebben die proeven tot uitkomst gegeven, dat de op brengst door toevoeging vah Kali aan de gewone meststoffen zeer duidelijk, op som mige plaatsen zelfs zeer aanzienlijk vor- meerderd werd. Het is nu eenmaal niet wel mogelijk bij de tegenwoordige prijzen der landbouwgewassen met voldoende winst het bedrijf te voeren, als men niet de hoogste opbrengsten van het land tracht te trekken. Waar men vroeger tevreden was, met 10 en 12 HL. van het gomet, daar moet men nu 18 a 20 HL. zien te winnen. Dan oerst maakt men genoegzame winst met het boeren. Om die hoogste opbrengst op kleigronden te blijven trekken is het noodig een volledige bemesting met kunstmest te geven dus ook Kali In elk geval, waar de oogst op kleigronden op den duur vermindert, of waar men den oogst wil vorgrooten daar is een voor de hand liggend middel het aanwenden van Kali. Wanneer de kloiboer Kali gebruikt, behoort hij een geconcentreerd Kalizout te nemen, b. v. chloorkalium zwavelzure Kalimagnesia, of zwavelzure Kali. Vlissingen. De afdeeling Vlissingen van den R. K. Volksbond besloot de stakers eu uitgestotenen aau de fabriek te Enschedé en de uitgesloten diamantbewerkers te Amsterdam te steunen. Het bestuur zal voeling zoeken met de andere werklieden- vereenigingen alhier, o. a. den Vlissingschen Bestuurdersbond en Patromonium, om tot gezamelijke inzameling van gelden te komen. Kruiningen. Daartoe uitgenoodigd be sprak Vrijdagavond de heer A. de Bakker van Hansweerd voor belangstellenden de beteekenis van Patrimonim, het Chr. Werk liedenverbond. Nadat Spr. uitvoerig de vraag beantwoord had. «Waarom lid van Patrimonium?" ontspon zich eene geani meerde discussie over de mogelijkheid om ook alhier eene afd. op te richten. Alle aanwezigen, 26 (er was een gast van elders) gaven zich op voor het lid maatschap. Besloten werd Ds. Talma of de Voorzitter van Patrimonium P. v. Vliet of de Oud Voorz. Kater uit te noodigen doel en werk van Patrimonium in het openbaar toe te lichten. Mogen er weldra meerdere afd. van Pa trimonium op dit eiland verrijzen, opdat onze werklieden krachtig georganiseerd, pal staan mogen in den strijd tegen het ongeloof ook op dit eiland. Prov. blad no. 12 bevat 't bericht van den Commissaris der Koningin dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn; het wetspel vau kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezende kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwildde visscherij zal gesloten zijn van 16 tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maait tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet; de visscherij met de overige voor deze Provincie geoor loofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; gedurende den gesloten visehtijd, sub 5o. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, doch alléén met aalkorven en met van een aalhaak voorzieno dobbers, zal mogen plaats hebben. Verleden woek liet te Amsterdam een vader zijn vier moederlooze kinderen onverzorgd achter. Vrijdag werden weder drie kinderen onverzorgd door de politie gevonden. Zij waren 7, 4 en 3 jaar oud. Hun vader had hen verlaten, zijn boeltje verkocht en zich verwijderd. Nog werd een knaapje gevonden, dat door zijn vader op straat gezet was. De moeder leeft van haar man gescheiden en woont te 's-Gra venhage. Zij kreeg van hem op haar herhaald en dringend verzoek om onder steuning voor haar kind geen antwoord, en heeft ten slotte geschreven, dat zij het bij hem zou doen bezorgen, wijl zij niet in staat was in het onderhoud van t kind te voorzien. Zij heeft de mogelijkheid niet kunnen veronderstellen, dat 't kind door den vader of diens huisgenooten op straat zou gezet worden. Aan boord van het stoomschip „Rot terdam" op weg naar New-York bevinden zich de heeren Wessels en Wolmarans, leden der Zuid-Afrikaansche deputatie en Do Bruijn, secretaris dier deputatie. Hun zending is een andere dan die van dr. Muller, secretaris van de reg. van Oianje- Vrijstaat, die ook naar Amerika is gereisd. De heer ter Laan is door den go- meonteraad van Delft, schoon ongevraagd, eervol ontslagon als hoofd der scholen al daar. Het Kamerlid C. H. den Hartog, liberaal vertegenwoordiger voor Amsterdam III ligt ernstig ziek met do typkense koortoen. Donderdag word te Utrecht opge richt do Nationale Christou-OnderofHcieren- veroeuiging, met een aanvankelijk getal van 114 leden, waarvan 36 loden ter vergade ring waren opgokomen. De bijoeukomst had plaats ondor de lei ding van den kapitein Fanoy van het Indische leger, die daartoe door de onder officieren was uitgenoodigd. De vereeniging stelt zich het bevorderen van de versprei ding dor christelijke beginselen in onze legers en op de vloot ten doel. Zjj wonscht dat doel met geljjke middelen te boreiken, zooals zich de Officieren-vereeniging dat voorstelt, zij het dan ook op bescheidenor schaal. Alle actief dienende en gewezen onderofficieren kunnen lid dor vereeniging worden burger-personen, die haar steunen willen, kunnen buitengewoon lid of donateur worden. Mon geve het verlangen daartoe slechts te kennen aan den secretaris van het hoofdbestuur der Nat. Chr. Onderoll'. Vereeniging te Utrecht. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren G. B. Beftink, opzichter van fort. Amersfoort, voorzitter C. Burger, serg. vestingartill. Utrecht, secretaris; Rens, adjud. onderoff. veldartill., Amersfoort, penningmoester K. van Veen, serg. maj, tit. int'. NaardenJ. Wagenaar, serg. maj. tit. vestingartill. UtrechtF. de Haan, serg. korps mariniers den HelderKoldeway, oud-onderoff. Amersfoort. Twee paarden bespannen voor een boerenwagen te Nieuw-Vosmeer geraak ten op hol. Twee kinderen die juist uit school kwamen, geraakten er onder, een er van werd gedood, 't andere werd een arm afgereden. Een 30 jarige jongeling te Wijnaldum waagde zich te ver op het ijs eener vaart, zakte er door en verdronk. Te Nieuwendijk is een boerenstelling afgebrand waarbij twee veulens en negen stuks runderen omkwamen. Te Amster dam opende een 5 jarig meisje, even onbeheerd gebleven de kachel; vonken vlogen in haar kleertjes en zij bekwam zulke hevige brandwonden dat zij aan de gevolgen bezweek. Te Schagen zakten twee personen door 't ijs; een verdronk. Te Nijmegen viel een driejarig meisje in een pot met kokend water, welken haar moeder voor het doen der wasch op den vloer had gezet, het kind bezweek na een vreeselijk lijden. Te Amersfoort geraakte een gepasporteerd militair door de duisternis in de beek en verdronk. Te Houthem geraakte een gemaskerde jongeman te water en verdronk. Een 67 jarige boerenknecht te Neuzen viel van een hooischelf en kwam met de hersens op den dorschvloer terecht, zoodat hij op de plaats dood bleef. Te Arnhem geraakte een voerman onder zijn kar, waarvan een wiel hem het bekken verbrijzelde. De man overleed aan de gevolgen. Te Garsthuizen wilden twee broeders een ijstochtje maken naar het Damsterdiep: Beiden zakten er door en een hunner verdronk. Te Loosdrecht werd een man door een met boonen beladen mallejan overreden en bezweek aan de gevolgen. Te Groningen zakte een vier jarig kind door het ijs en verdronk. Een ertswerker te Rotterdam, toen hij per roeiboot naar een stoomschip gebracht werd, viel over boord doordat hij zijn pet die afwoei, grijpen wilde. Hij verdronk ondanks de pogingen tot redding en laat een weduwe met 7 kindertjes na. Te Zutfen is een elfjarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. De Braziliaansche luchtreiziger San- tos-Dumont, die in den laatsten tijd tochtjes maakt langs de Riviera, een eindje zee-in, is er gisteren bijna slecht afge komen. Zijn ballon, de befaamde Nummer 6, waarmee hij den Deutsch-prijs won (of, volgens audereu, niet wou, maar de prijs is hem toch toegekend), viel plotseling in het water. De luchtreiziger zelf, die al tusschen Parijsche daken gehangen, eu allerlei avonturen beleefd heeft, bleef, schoon kletsnat, ongedeerd. Hij was uit Mon te Carlo in de richting van Cap Martin ver trokken. Wegens de sterke zonnestraling- steeg de ballon te snel, Santos Duinont opende de klep, maar het luchtschip scheen nu te veel gas verloren te hebben, duikelde, het raakte verward, en het gevaarte viel neer. Juffrouw Stone's losgeld is uitbetaald. Haar invrijheidstelling wordt elk oogenblik verwacht. Zaterdag is de stad Schemacha, bij Baku aan de Kaspische Zee (Aziatisch Rusland) zoo goed als geheel door een aard beving verwoest. Slechts een dozijn huizen bleven ongedeerd. De kerken, moskeeën, karzernen en andere groote gebouwen wer den geheel verwoest, de gevangenis en het stadhuis zwaar beschadigd; 25 duizend inwoners zijn zonder dak en voedsel. Meer- dan duizend menschen zijn omgekomen bij deze ramp. Te Varese, in Italië, is een wolkbreuk voorgekomen, waarbjj 6 personen het leven verloren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2