No. 78.1902. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 15 Februari. 16e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN EIKSL^IllS, De machine des levens. Engeland en Transvaal. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- eu VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 14 Februari 1902. Dr. Bronsveld heoft in zijn Kroniek weer eens eenige staatslieden ondor handen ge nomen. Natuurlijk Kuyper. Maar ook Alberda van Ekonstoin. Ook de Tijd en de Roomsche geestelijk heid. Ook Lohman en Piorson. Ook minister Loeff. Ook de chr. onderwijzers. Ook dr. De Visser. En dan nog eens dunnetjes over De Savornin Lohman. Dat afranselen van jan en alleman moge een aangenaam gezicht zijn, het verlaagt den man die 't doet en hem die 't aanziet. Reden waarom wij dan ook verder van 's mans afstraffingen geen notitie nemen. Slechts ééne opmerking. Dr. Sehaepman, den C^rowfca-schrijver heeft de i&o»««fechrijver ditmaal overge slagen. Die krijge in Maart zijn beurt. De goede spijsvertering is een der voor naamste werkingen van het lichaamsgestel. Dezelve heeft een belangrijken invloed op het moreel zelfs. Welke de bezigheden ook zijn welke men heeft het hand- ot geestelijk werk ondervindt er het gevolg van. Als men aan de maag lijdt, is het werk pijn lijk en moeilijk, men heeft verstikkingen en maagzwaarten. Hoofdpijnen doen zich voor en een tegenzin in 't eten doet U voor elke spijs terugwijken. De slechte spijsvertering werkt eveneens op de ingewanden waar zij gevaarlijke ontstekingen doen onstaan. De Pink pillen hebben een hoogsl werkdadige werking op de maag, zij bevorderen de spijsvertering, regelen de bewegingen van dit orgaan en doen al de aandoeningen ver dwijnen die zich tengevolge der ziekte waar over wij zoo even spraken hebben voorgedaan. Mejuffrouw G. P. Koopman, te Rilland- Bath., provincie Zeeland was tengevolge eener maagziekte uiterst zwak geworden. Sedert langen tijd leed ik aan de maag, ik was uiterst zwak geworden en kon niets meer eten ondanks al de gevolgde behan delingen deed zich de beterschap niet voor. Ik nam de Pink pillen te baat en na een geregeld gebruik was mijne gezondheid geheel en al hersteld. Thans eet ik en verteer ik alles en de krachten die terug gekomen zijn stellen mij in staat mijne huishoudelijke bezigheden waar te nemen. De Pink pillen zijn eveneens zeer werkda dig tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de neurasthenie en het rheumatiek. Zij worden met succes gebruikt voor de jonge meisjes op het oogenblik der vorming, want zij verrijken het bloed en vooral zijn zij goed voor regeling der vrouwen als wanneer zij een weldoenden invloed uitoefenen. Op eiken leeftijd zullen zij de zenuwen versterken en de algemeene zwakte bij man en vrouw doen verdwijnen. Prijs f 1,75 de doos f 9 per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Wat is die De Wet beestachtig ver volgd. Gelijk vee ter slachting zijn zijn Boeren letterlijk opgejaagd. Men houdt den adem in, wanneer men de beschrijving er van uit Engelsche bron leest. Een der snoevers uit Kitcheners omge ving seint er van aan de EDgelsche pers, dat Kitcheners plan om De Wet te van gen binnen een afgesloten gebied tusschen Lindley, Harrismith, Heilbron en Botha's pas, hot meest grootsche was nog in dozen veldtocht volvoerd. Er was een aaneen gesloten linie van ruim 80 K.M. lang, (dat is nog 8 meter boven de grootste lengte van Nederland, lijn Sluis-Delfzijl waarop de troepen dag en nacht in nauw verband met elkander stonden. Vier co lonnes, elk van 2500 strijdbare mannen, werden in den nacht van den 5en samen getrokken op de Liebenbergspruit. Elke 1600 M. werd bezet door 200 man, terwijl de bezetting der blokhuislinios krachtig versterkt was. De geheele linie rukte den 6en 's ochtends om 6 uur vooruit. Van de verschillende hoogten kon men een lange rij stippen zien; dat waren de ver kenners. De hoofdmachten strekten zich over het golvende veld uit. De troepen bleven bewonderenswaardig voeling met elkander houden, zoodat het onmogelijk scheen, dat zelfs een haas onopgemerkt bleef. Dien nacht steunde de linie op de blok huizen, -20 K. M. ten O. van Heilbron. De linkerlinie raakte Doornkloof, 96 K.M. ten O. van Kroonstad. Middelerwijl verdeelde de Wet, na een krijgsraad, zijn heelo macht in drie stuk ken. Een zond hij er uit om te beproe ven over de N. linie te komen, een ander naar de Z. linie. Hij zelf was voornemens den spoorweg over te steken in het N.W. De commandanten waren van der Merwe en van Coller. Dan 7en 's avonds om elf uur werd een aantal vee op de Engelsche linie gedreven. De Boeren bogen zich in hun zadel diep voorover en reden tusschen het vee. Overal stuitten zij echter op een verschrikkelijk vuur. Men schat, dat van de 200 slechts 30 Boeren er in slaagden door te breken. Na den 7en 's morgens opgerukt te zijn werd de Engelscbe linie nauwer toegehaald. Er stonden nu 300 man op elko 1600 M. in plaats van 200. Kort na negen uur 's avonds brak er geweervuur los op den Engelschen linkervleugel. Over de linie van bijna 48 K. M. vloog het vlammen als van een brandend boseh heen en weer. Gepantserde treinen zonden hun zoeklich ten over mijlen lands. De snelvuurkanon nen langs de verschanste linie, de veld stukken, de pompons dreunden tusschen het scherpe geknetter van het musketvuur. En van het fort te Heilbron klonk het diepe gebrom van het seheepskanon. Tot 's nachts twee uur werd gedurig het he vig schieten langs de geheele linie ge hoord. De Boeren deden laDgs de geheele linie vruchtelooze pogingen om er door'te bre ken, soms met onloochenbare flinkheid. Op een punt renden 32 Boeren recht op de draadversperring tusschen den Heil bronspoorweg en de blokhuizen. Zij ver braken bet dfaad door den schok. Zij verloren hier 2 dooden en 2 gevangenen. Ongetwijfeld zijn vele Boeren gedurende deze krijgsverrichtingen gewond, maar ont snapt. Do berichten over de manier, waarop De Wet ontsnapte, zijn tegenstrijdig. Steijn schijnt niet binnen de afgesloten streek te zijn geweest. Dit is het laconische bericht vaii den Engelschman. Men voelt bijna bij iederen regel den angstigen harteklop der ten doode toe ver volgden en den killen adem hunner moor denaars. Gelijk Farao en Israel in deRoodeZee! Doch ook hier was de Heere kennelijk aan de spitse. Anders toch waren allen omgekomen bij deze zelfs twintigvoudige overmacht. Dat 'wordt ook in het buitenland gevoeld. Het Sandelsbl. van Antwerpen jubelt in zijn Vlaamsche taal: Wanneer eeuwen zullen gevolgd zijn op deze eeuw en het nageslacht niet eens de namen meer zal kennen van de keizers en de koningen van dezen tijd,'zal de naam van De Wet nog over heel het aardrijk bekend zijn en de jongste onzer afstamme lingen zullen weten te zeggen, wie die dappere held was, die zich, in den strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid, deed kennen als een der grootste militaire genieën, die ooit het menschdom heelt voortgebracht. Opent vandaag een dagblad, in welke taal ook geschreven, zelfs die verschijnend aan de boorden der Theems, uit allen straalt eene ware bewondering uit voor dezen won derbaren veldheer, vóór twee jaar nog een rustig pachter, die van de militaire school en van het krijgsgenie geen gebenedijd woord wist, en wiens roem nu ver verheven is boven dien van de meest befaamde veld- heeren, waarvan de geschiedenis melding maakt. Wij weten nu wat er achter de geheim zinnige verzekeringen der Engelsche staats lieden, over een naderend einde van den oorlog, verborgen was. Men liet, in bedekte woorden,hooren dat de commando's, bekneld tusschen de blokhuizen, weldra wel tot overgave zouden verplicht zijnmen sprak van een nieuw veldtochtplan, dat spoedig den schitterendsten uitslag zou opleveren. Wij wet9n nu welk plan het was: het gevangen nemen van De Wet, het verplet teren zijner krijgsmacht. Men had hem reeds zoo dikwijls «bijna" gepakt, dat men te Londen, uit eerlijke schaamte, verzweeg dat men andermaal, en ditmaal op reus- achtigen voet, een heel krijgsplan voor zijne gevangenneming had ontwikkeld. En waarlijk, men heeft gelijk gehad van te zwijgen, want het reusachtigste militair ontwerp, dat ooit werd opgevat om een enkel man meester te worden, is op de ellendigste manier uitgebrand. Met verbazing, met bewondering heeft de wereld het overheerlijk bewijs van koelbloedigheid, stoutmoedigheid en kracht dadigheid vernomen, geleverd door Chris- liaan de Wet. De koene daad van den onvergelijkelijken, den fabelachtigen Boeren generaal heeft zelfs in Engeland een kreet van vereering doen oprijzen, want ditmaal gaat zijn beleid de stoutste verbeelding te boven. Die man is wezenlijk de slimste taktie- ker die ooit te velde gestaan heeft. Met 2000 man, zijn tros en kudden vee gelagerd tusschen de Liebenbergvlei- en Wilgerivieren, werd hij opgejaagd door 23 Engelsche kolonnon meer westwaarts zich verplaatsende werd hij ingesloten in eene vierkante omheining van troepen, forten en blokhuizen. Waar hij zich ook richtte, naar zuid of noord, naar oost of west, De Wet stootte op een muur van vuur en lood van ge weren en kanonnen. Ontelbare fortjes op 50 meters afstand van elkander, versper ren hem den weg en achter hem rukte de ontzaglijke krijgsmacht van Kitchener, al nader en nader. 't Is in den nacht van 7 op 8 Februari dat De Wet, die on wederroepelij k veroor deeld scheen, zijn commando ontbond, een ieder afspraak gaf en aanbeval elk voor zickzelven te zorgeD. Hij en zijne lijfwacht bleven achter. In stilte naderde men de versperring van vuur en lood. Toen moet er iets gebeurd zijn, dat de stoutste verbeelding van eenen dichter te boven gaat. Plots openden de blokhuizen hun vuur: Hotchkiss- en Maxim kanonnen beschoten de dappere troep, doch eer de Engelschen tot bezinning kwamen, gebeurde er iets fantastisch. Daar kwam eensklaps, als een rollende orkaan, een ontzaglijke, beangste, verwilderde troep vee aangerend, op de vlucht gejaagd door De Wet, razend van angst door het kanongedommel en hot vuur in den duisteren nacht. Tegen die charge van duizenden verwil derde dieren was niets bestand. Eenige vielen dood neer, andere geraakten ver ward in de prikkeldraadomheining, doch de bres was gemaakt en daar rende, in eenen onstuimigen rit, de groote De Wet omringd door zijne getrouwen het vrije veld in gered, ontsnapt Op dit oogenblik heeft hij blijkbaar zijn commando opnieuw gevormd en de groote beweging van Kitchener is uitgeloopen op niets. 't Is het schoonste wapenfeit van den ge- heelen oorlog, het wapenfeit dat geschikt is om het meest op de verbeelding der Boeren te velde te werken, het meest ge schikt om de moedeloosheid in het Engel sche leger te doen toenemen. Men vraagt zich af hoe, na twee jaar en half oorlog zelfs, Kitchener nog hopen kan het verzet te breken van mannen, die alle dagen zulke wonderen verrichten? 'i Wat doet hot dat 300 van de 2000 man van De Wet zijn verloren, het kapitale punt is de ontsnapping van De Wet, het kapi tale punt is dat zelfs de blokhuizen en de twintigvoudige overmacht niets veimogen tegen de Boeren. Zoolang Engeland tegen zulke mannen te vechten heeft, diende het een lageren toon aan te slaan. 100,000 man, 5 milli ard zijn reeds verloren; Botha en De Wet zullen het nog lang uithouden en eer het een jaar verder is, zullen de Engelsche verliezen aan manschappen en geld ver dubbeld zijn. Nooit zal Engeland het Afrikaander ras geheel uitmoorden, want eer het zoover komt, zal de profecie van Bismarck waar heid zijn en Zuid-Afrika wezen: het graf van Engeland's roem. Moge Engeland het bijtijds inzien. Intusschen, heil, driewerf heil, den dapperen De Wet Overigens is er weinig oorlogsnieuws. Alleen de lange verlieslijsten der Engel sehen af en toe gepubliceerd wijzen erop dat de oorlog nog voortduurt. Drie telegrammen kwamen gisteren op eenzelfden dag te Londen aan, waaruit blijkt dat Transvaal, Vrijstaat en Kaapko lonie hierin gelijkelijk deelen. Zoo meldt men dat gedurende de krijgs- verrichttingen tegen de Wet, 500 Boeren onder van Coller op Rawlinson's linker vleugel aanstormden. Hun officieren schreeuwden: Storm, storm, burgers?" Ongeveer honderd kwamen er door heen. Onder de gevangenen zijn de commandanten van Niekerk en van der Merwe. Voorts seint men dat Oranje Vrijstaat nu het voornaamste tooneel is van het Boerenverzet. Er staan daar 3000 Trans- valers en Vijstaters, die men als de flinkste en stoutmoedigste van de Boeren erkent. En eindelijk wordt in een beschrijving van de vermeestering van een Engelsch konvooi bij Fraserburg gezegdDe Boeren stonden onder bevel van Malan. Te paard stormden zij onversaagd aan, met minachting van alle gevaar. Zij volgden de taktiek der der Transvalers. Dat «aanstormen" in Transvaal, dat «Boerenverzet" in Vrijstaat, dat «Engelsch konvooi" in Kaapkolonie zeggen meer dan lange opstellen, hoe de Engelschen nog steeds met de vingers tusschen de deur zitten. Dr. Leyds moet dan ook gisteren aan een Zwitser op diens verzoek geseind heb ben dat de oorlogskansen thans voor de Boeren zeer gunstig staan. Laat ons Zuid-Ai'rika en de Boerenstrij ders blijven gedenken in onze gebeden! Doch hier tegenover blij ven regeering en toongevende partijen in Engeland blind en verwaand. Chamberlain blijft de held van den dag. Gisteren nog werd hij te Londen in de Gildenhalle op schitterende wijze ontvangen. Hij kreeg een adres in een gouden kistje. In zijn antwoord verklaarde hij dat de regeeriug twee groote nationale doeleinden nastreefdede vestiging van het Engelsche gezag over Zuid-Afrika en de handhaving van de eenheid van het rijk. Beide doel einden waren ten sterkste betrokken bij den oorlog in Zuid-Afrika. Hij gewaagde vervolgens van de onuitputtelijke kracht die het rijk in zijn koloniën bleek te be zitten en sprak van het onvermijdelijke einde van den oorlog. Hij zou den staatsman niet benijden die bij de onderhandelingen zou wegwerpen wat met de wapenen ge wonnen was. De Britten waren niet wraakgierig, hun vijanden van gisteren zouden, indien zij zich overgaven, morgen als vrienden verwelkomd wordendat men weigerde de onverzoenlijken die er op ge snoefd hadden de Engelschen van het eene zeestrand tot het andere uit Zuid-Alrika te zullen jagen, naar hun woonplaatsen te laten terugkeeren, was echter geen wraak zucht, maar een eisch van zelt behoud. De Engelsche regeering en het Engelsche volk verlangden ernstig een eervolien vrede, maar die vrede moet duurzaam zijn door Engeland de doeleinden te laten bereiken, voor welke het zulke groote offers gebracht heeft. Als de vrede gesloten is, vervolgde Chamberlain, zullen wij de wereld toonen dat Zuid-Afrika even welvarend eu vrij kan zijn als elk ander deel van 's Komngs gebied. Toen spr. in den Joop van zijn rede ook even de stemming op het vasteland aanroerde, zeide hij dat het onmogelijk leek, de genegenheid van vreemde volken te winnen; maar daarom kon Engeland toch maken dat het hun eerbied afdwong. Goes. De Rope en de Rollandsclie Amerikaan wijden een woord aan de na gedachtenis vaD den heer Izaak Cappon, een der voornaamste burgers van Holland (Michigan N. A.) welke 23 Jan. jl. aldaar is overleden. Cappon was in 1830 te Goes geboren, emigreerde in 1847 naar Amerika, en richtte in compagnonschap met John Bertsch in 1857, met een klein kapitaal dat zij met hard werken hadden opge spaard een leerlooierij op, bekerid als de Cappon en Bertsch Leather Co. Met twee knechts begonnen, breidde hun fabriek zich weldra uit; thans werken er 300 arbeiders op, het kapitaal in de zaak be draagt 400600 dollar, met een jaarljjksche leerfabricage van ruim een miljoen dollar. Cappon was directeur der Leder Co.; president van de eerste States Bank, pre sident van de Holland beetwortelsuikerfa briek, directeur eener meelfabriek; presi dent van 't bestuur van onderwijs; lid vau 't bestuur van toezicht op Hope College, ouderling eener geref. kerk en suporinten- dant der Zondagschool. Hij was de eerste burgemeester van Holland toen het in 1867 tot stad ver heven werd. Daarna werd hij driemaal als zoodanig door de burgers herkozen. In 1888 werd hij gekozen tot elector voor de presidentsverkiezing en stemde hij mede op Harrison (republ.) Hij laat een weduwe met vijf jonge kinderen uit een tweede huwelijk na, en drie zoons en vier dochters uit zijn "Berste huwelijk. Zijn dochter Lizzie arbeidt als zende linge in China. De Rope gaf 't portret van den over ledene. Krabbendijke. Hiertoe uitgenoodigd door de Gereformeerde Jongelingsver. alhier, trad de Weleerw. Heer ds. Vonkenberg van Barendrecht in het kerkgebouw der Geref. gemeente hedenavond voor eene tamelijk goed bezochte vergadering op. Spreker nam als uitgangspunt zijner rede Gen. 48 20a waaraan eene diepere betee- kenis is te hechten, dan dat Efraim en Manasse later een afzonderlijken stam zou den vormen, Efraim en Manasse toch bei den in Egyte geboren en opgevoed en zonen van eene Egyptische moeder, waren toch zonen van Jozef en dus ook van Jacob ge bleven. Werden opgevoed in het geloof van Abraham, Izahk en Jacob. Ze bleven niet alleen Israël toebehooren, maar de Heere verwekte ook Efraim helden om de oorlogen des Heeren te voeren, zooals een Jozua. Z.Eeiw. bad daarom den jongelingen den zegen van Efiaim en Manasse toe. Zij toch hebben ook strijd te voeren en met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1