Openbare Verkoopinyen. Advertentiën. ORGELS A. S. J. Better, Harry's American Ponltry-Meal V. i. Denre's Meneel Kerknieuws. Gemengde Berichten, Ingezonden Stukken. LEESTAFEL Marktberichten. Maandag 17 Februari e. k., vanaf f 40 tot f 550. TE KOOP een liinke Dienstbode, een Meid Bloedarmoede. Algemeene zwakte. Bleekzucht. EIWITSTAAL in literttessehen, per flesch fl.20, ECHTE KINA DROPPELS van Dr. De Vrij per flacon f0.90, ECHTE PINKPILLEN per doos f 1.756 doozen f9.00. JOHAN DE ROOS, Vlasmarkt, Middelburg. overleden op St. Helena, volgens private brieven, verloor tijdens den oorlog door den dood: zijn oudsten broer (84 jaren); een zoon (in de Vaalrivier verdronken); eene gehuwde dochter met diens kind ('t kamp te Kroonstad); broers zoon (gesneuveld te Elandslaagte); drie kleinkinderen in ver schillende kampen; een kleinzoon (in den slag bij Magato's nek, Aug. 1900) Drie zoons waarvan twee gehuwd, bevinden zich nog in gevangenschap. Eens broeders kind van oom Jaap, een 14 jarig meisje, werd in Sept. of Oct. 11. te Brakfontein (Pot- ehefstroom) door de Engelschen doodge schoten. O Heere, geef uitkomst! Voor de waarheid staat in: (N. Pr. Gr. Crt.). V. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenzeel (Fr.), H. Klimp te Midwolda te Hogebeintum, J. Zwiers te Zuidbroekte Gieterveen, U. v. Dijk, cand. te Kampen. Hersteld Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Gorinchem, H. C. Zwahler te Culumborg. Qoes. Ingaande met 1 Maart a. s. is tot bewaarder in de strafgevangenis be noemd, vacature Rottier, C. de Korte, te Wilhelqyinadorp. lerseke. Gisterenmorgen omstreeks 6 uur werd een jeugdige inbreker op keeter daad betrapt terwijl hij bezig was zijne zakken te vullen met snoeperijen, voor radig in een winkelhuis. Door middel van een valschen sleutel binnengekomen gelukte het hem niet langs denzelfden weg het huis te verlaten, wijl enkele buren hem stonden op te wachten, waardoor hij zich den weg zag afsnijden en zich in handen zijner verspieders stelde. De jeugdige misdadiger is 13 jaren oud. Te Borssele genoot Maandag een groot deel der schooljeugd van de omstan digheid dat twee der drie onderwijzers voor het Kantongerecht te Goes moesten ver schenen als getuigen in de strafzaken tegen eenige vaders van leerplichtige kinderen wegens schoolverzuim. In vroolijke stem ming brachten de vrijgelaten kinderen uit de kom den dag op het dorp door met allerlei spelen en vermaken alsof zij naar eene herhaling van processen verlangden. Influenza. In zijn gisteren verschenen Chronica deelt dr. Schaepman mee, waarom dit nummer niet eerder verschenen is. De schrijver had influenza. Hij vertelt dat op de volgende wijze: Ik ben overvallen door de ziekte, de ziekte, die is de langst sluipende en de snelst verrassonde, de vaagste en de wer- kelijkste, de eenvoudigste en de ingewik keldste. de goedaardigste en de verrader- lijkste, de vervelendste en de prikkelendste, de afmattendste en de opzweependste, de onnoozelste en de aangrijpendste, de vluch- tigste en de koppigstede ziekte, die geen enkel orgaan tot vasten zetel kiest en alle organen foltert; die tot konteeken heeft dat zij geen enkel kenteeken het hare noemt en de verscheidenste bezitdie de zenuwen spant, de spieren inkrimpt en uittrekt, de hersenen bezwaart en het arme hart naar allerlei disharmonieën laat slaan en jagen, welnu, ik ben een slachtoffer geweest van de influenza: hebt medelijden met mij! De politie te Washington doet alle mogelijke moeite om twee beleefde inbrekers in handen te krijgen. Zij breken zelden in, zonder eerst de bewoners van het huis gewaarschuwd en voor hun indringerigheid verontschuldigingen aangeboden te hebben. Eenige dagen geleden brachten zij een bezoek bij een spoorwegambtenaar die ziek was en waarbij een verpleegster waakte. De inbrekers betuigden den zieke hun deelneming en zeiden, dat zij niets zouden medenemen, alleen verlangden zij twee guinea's voor do moeite, die zij zich ge troost hadden. De patient gaf hun het geld, waarna zij met talrijke verontschul- degingen vertrokken. Toen zij bij een zekeren heer en mevrouw Wright inbraken, welgestelde bewoners van Jersey city, prezen zij de liefheid van het kleine kindje en hoopten dat het tot geluk der ouders zou mogon opgroeien. Na de beurs van den heor Wright en eenige zilveren voorwerpen ontvreemd te hebben, vertrokken zij weer. Een buitengewoon groot aantal dotoctivos is in de weer om deze inbrekers in handen te krijgen. Een vreemdo ziekte, waarvan men herhaaldelijk de kwado gevolgen onder vonden heeft, keerseht onder de bevolking van den Boven-Gongo, waar zij voortgaat, haar verwoestingen aan te richten. Het is de slaapziekte. Zij, die er het slachtoffer van zijn, lijden aan een onbedwingbaren slaap, die van dag tot dag erger wordt en die onherroepelijk den dood ten gevolge heeft. Men meldt thans, dat de geheele streek van Ki Merenza er door is aangetast. Te Kambilo heeft de ziekte in enkele maanden 87 slachtoffers gemaakt; van een mooi, flink bevolkt dorp, zijn op 't oogen- blik niet meer dan zes vrouwen, tien mannen en een klein meisje ovorgebleven. Het zijn vooral de kinderen, die er door worden getroffen. De pokken hebben eveneens hun intrede gedaan en maken onder de inboor lingen niet minder slachtoffers. Zondag in den vroegen morgen is te Paterson, in de Ver. Staten, een brand uitgebroken, die zóó geweldig was, dat hij den grooten brand te Chicago in omvang nabij komt; 26 blokken huizen brandden geheel en al af in de handelswijk. Onder de afgebrande gebouwen bevinden zich 5 kerken, het raadhuis, de hoogeschool, een volksschool, een schouwburg, 2 telegraaf kantoren, het telefoonkantoor, de gasfabriek, het centrale electrische station en ongeveer 500 woonhuizen. De brand ontstond door kortsluiting in de remise van de electrische tram en nam door den hevigen wind snel in omvang toe. Bijna 100.000 menschen kwamen in den loop van den dag met extra-treinen uit New-York aan, om den brand van de heuvels af, die Patterson omringen, te zien. De brandweerkorpsen van Newark, Jersey City, Passaic, Hoboken, en Elisabeth kwamen spoedig om hulp te verleenen doch de waterleiding kon niet genoeg bluschwater leveren, zoodat de brandweer vrijwel weerloos was tegen de vlammenzee. Van de afwezigheid der politie in de buitenwijken, die naar den brand gerequireerd was, maakten dieven gebruik om op vele plaatsen in te breken. Den dakloozen, 5000 in getal, is in een kazerne huisvesting verleend. Er heeft slechts cón persoon bij de ramp het leven verloren terwijl 20 personen gewond zijn. De materieele schade wordt begroot op 100 millioen gulden. Op het meer van Trebbow, bij Neustrelitz, zijn Zondag 5 kinderen door het ijs gezakt. De moeder van één der kinderen snelde te hulp, doch zakte even eens door het ijs. Van de kinderen ver dronken er 3, terwijl de vrouw, die gered werd, nog denzelfden dag overleed. [Buiten ve> antwoordelijlcheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! In mijn vorig schrijven wees ik op en kele zaken waar Patrim. zich voorspant. Nu zou ik gaarne wat uitvoeriger schrijven, maar dat gaat moeilijk in ingezonden stuk ken laat ik mij daarom bepalen om enkele zaken slechts aan te stippen. Welnu be halve het genoemde bindt Patrim. ook den strijd aan tegen den Vaceinedwang, en vraagt afschaffing van de huizen van ontuchtaf schaffing van binnen- en buitenlandsche lote rijen, bestrijding van drankmisbruik. Voorts wenscht Patrim. weder invoering der dood straf, betere rechtspositie van den soldaat, betere huisvesting voor de arbeiders, pen sioenregeling voor de arbeiders, beperking van grondbezit, leerlingstelsel, arbeidscon tract, bescherming van den arbeid, enz. Uit deze enkele opsomming blijkt reeds duidelijk wat Patrim. voorstaat, en niemand zal toch betwisten dat de zaken hierboven genoemd niet opgelost behoeven te worden. Vooral in onzen tijd dringen die kwesties gedurig naar voren. Van alle zijden be ijvert men zich om de arbeidersvraagstukken aan de orde te stellen. Ook ons Christen volk maakt zich voor een gedeelte op om voor hun belangen te strijden. Maar mogen wij nu slechts een gedeelte van ons volk in den strijd laten staan, neen immers, alle man moet in het geweer en wij moeten gezamenlijk ten strijde trek ken, het is toch een zaak die ons allen aangaat, en wij worden immers allen tot den strijd geroepen? Het ben ik mijns broeders hoeder mag bij ons niet gevonden worden. Wie zijn roeping wel bewust is, zal zich aangorden tot den strijd, en dat in het belang van zijn Vaderland, zijn huisgezin en zich zeiven. Vergeten wij niet dat de stroom der Revolutie al grooter wordt, de velden wor den al meer wit om te oogsten, het Socia lisme breidt zich al meer en meer uit, en daarom is voor ons de taak weggelegd om te zorgen dat ons volk niet in de armen van het socialisme wordt gevoerd. Wij hebben te zorgen dat de Maatschappeiijke nooden in Christelijken geest worden opge lost. En die nooden zy bestaan ook hier in Zeeland, er is hier ook veel dat op ver andering wacht en vraagt, de nooden wor den steeds dringender, en het volk zal om redding vragen en wanneer het dan partij kiest aan welke zijde zal men het dan vinden Laten wij die vraag goed overwegen, en tevens overwegen wat ge daan kan worden. Laat men dan ons volk nog bijtijds in het rechte spoor leiden op dat ons volk bewaard worde voor afval en Godverzaking. Daarom gij allen die van goeden wille zijt rust niet voordat gij ver- eenigd zijt, en ontplooit de banier van ons Christelijk beginsel, onderzoekt, terwijl gij kunt, werkt terwijl het dag is. Een schoone taak is voor U weggelegd, nl. om den strijd aan te binden tegen het ongeloof, tegen den geest dezer eeuw. Op dan mannen broeders in den naam der Heeren den strijd aangebonden, werpt een dam op tegen den revolutiestroom, doet dat door U te vereenigen als afdeeling van Patrim., sluit U aan bij dien bond, die bond wil wat gij wilt, die zal uw belangen behartigen. Die bond heeft in haar banier geschreven, Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Schaart U onder die banier en werkt daarvoor opdat gij met den dichter zeggen moogt Komt dan broeders saam gestreden, En door hooger macht geleid, Saam geleden, saam gebeden, Tot des Heeren heerlijkheid. Op de bergen is er hulpe, Daar schijnt ons het lieflijk licht, Voorwaarts in den naam des Heeren, Met het hoofd omhoog gericht. A. DE BAKKER. Hansweert, 10 Februari 1902. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij u voor het vol gende een plaatsje in uw blad. «Ongeveer vier jaar geleden werd te Kapelle de vereenigiDg «Liefdadigheid naar Vermogen" opgericht. Haar doei is het verstrekken van versterkende middelen aan zieken en herstellenden, die zelf niet bij machte zijn, zich deze te verschaffen. Voor zeker een goed doel en het is dan ook niet te verwonderen, dat in zeer vele gemeen ten zulk een ziekenfonds reeds bestond, voor dat te Kapelle werd opgericht, en dat men in den laatsten tijd in andore plaatson, o. a. Wemoldinge, Krabbendijke en Waarde, tot de stichting er van is over gegaan. Het is met »Liefdadighoid naar Vermo gen" gegaan als met alle andere vereoni- gingen«ij heeft namelijk een proeftijd moeten doorloopen, en maakte daarbij ken nis, niet alleen met het aangename, maar tevens met al het onaangename, dat zulk een proeftijd doorgaans oplevert. Bij de oprichting met sympathie begroet, telde »Liefd. naar Vermogen" al spoedig ruim 120 leden. Doeh daar kwamen de stuurlui-aan-den-wal en wisten wel niet te bewijzen, maar dan toch te vertellen, aan ieder, die het maar hooren wilde, dat de ver- eeniging niet deugde, want dat A., die het met noodig had, ondersteund werd, terwijl B., die het goed gebruiken kon, niets ont ving. Het gevolg was, dat het ledental van 120 verminderde tot 60, terwijl de jaar- lijksche contribution terug liepen van 1190 tot 1 114. Hoewel we niet gaarne zouden beweren, dat het Bestuur van »Liefd. naar Vermogen" onfeilbaar is, blijkt uit deze vermindering van inkomsten toch ook weer duidelijk, hoe gaarne en hoe makkelijk vele menschen zich terugtrekken, als er geofferd moet worden, zelfs al is dit op het altaar der naastenliefde. Ja, wij moeten zelfs con- stateeren, dat er zijn, die zeggen«Waar om zou ik lid worden Ik krijg toch uit het fonds, al ben ik geen lidTreurig niet waar? En dat voor een dubbeltje of een kwartje per jaarMet het oog op de mindere inkomsten is echter op de laatste jaarvergadering met algemeene stemmen besloten, de leden der vereeniging in de eerste plaats te steunen, en de nict-leden alleen dan, als de kas zulks toelaat. Niettegenstaande het voorgaande, gaan we toch vol moed de toekomst tegenDat onze vereeniginging in 1901 aan verschil lende zieken uitreikte1996 liters melk, 657 eieren, 16 halve flesschen wijn, 15 halve kilo's vleesch enz. enz. en dat dienst jaar toch nog een batig slot aanwijst van ruim f47 is reeds bemoedigend. Maar meer nog wordt onze hoop op het voort bestaan en den bloei der vereeniging ver sterkt, door de aangename verrassingen, welke «Liefd. naar Vermogen" in de laatste twee weken ten deel vielen. Uit verschil lende plaatsen van ons land werden ons namelijk dezer dagen vrijwillige giften, ten bedrage van bijna f70 toegezonden. Deze giften, waaronder er vele waren van oud-Kapellenaars, bereikten ons door tus- schenkomst van onzen Eere-Voorzitter, den Heer H. K. Persant Snoep, aan wiens ij ver en groote liefde voor het Ziekenfonds wij dezen steun zeker voor een groot deel te danken hebben. We kunnen dan ook niet nalaten onzen geneesheer hiervoor openlijk een woord van dank te brengen. Waar nu oud-Kapellenaars «Liefd. naar Vermogen" zoo krachtig steunen, daar is het harte lijk te wenschen, dat de tegenwoordige inwoners van Kapelle niet achter willen blijven. Met het oog hierop zal binnen korten tijd aan die ingezetenen onzer ge meente, welke geen lid zijn onzer ver eeniging, een lijst worden aangeboden met verzoek zich als lid van «Liefd. naar Ver mogen" te laten inschrijven. We hopen, dat onze pogingen, om het liefdewerk der vereeniging voort te zotten en zoo noodig uit te breiden, een goeden oogst mogen opleveren. U dankende, mijnheer de Redacteur, voor uw welwillendheid, blijven we hoogachtend, hel Bestuur van »Iiefd naar Vermogen Jb. ZEGERS, Voorzitter. A. v. d. BRUGGE, Secr.-Penningm. G. BAAS. JACs. BURGER. i A. VISSER. Commissarissen. JOHs. v. WINGEN. I JAN v. WINGEN. Kapelle, 12 Febr. 1902. Wederlegging van de be denkingen tegen de Geheel- Ontbouding, door A. M. üier- manse. Boekdrukkerij de Vecht, Breukelen. ScbrijveL dezes drinkt nooit spiritualiën, wijl hij ze schadelijk acht voor zijne ge zondheid, niet om daardoor te getuigen tegen de drinkgewoonten en 't misbruik. Ook zonder dat zou hij die bestrijden. Toch begroet hij met sympathie de ver- eenigingen voor drankbestrijding, en las hij met genoegen bovengenoemde brochure, waarvan een gedeelte werd voorgedragen op de jongste algem. vergadering te Rot terdam; en waarin een zevental bedenkin gen tegen de geheelonthouding ingebracht, worden weerlegd. Wij hopen dat velen deze brochure zullen lezen en ze desnoods bestrijden, opdat de zaak der Geheelont houding onder ons leve en wij het allen eens worden dat de duivel, ook waar hij met de borrelflesch komt, moet worden weerstaan. De innerlijke macht van Gods Woord, door ds. A. E. L. W. Romer. Utrecht J. H. v. Peursem. Deze schrijver van „Gods Woord, oen overdenking", enz. enz. schijnt een onver moeid penvoerder te zijn, een eigenaardig taakopvatter, een zelfstandig denker, ln taal en stijl, in keuze van lettersoort en punctuatie, in stoutheid van redeneering hier en daar, in ijver om hetgeen door genade zijn eigendom werd ook aan ando ren te willen inprenten, en in oprechte aanwijzing en afkeuring van hetgeen in vroegere geschriften onjuist en verderfelijk scheen, onderscheidt hij zich van menigeen. Zijn hoofdbotoog is nu dat Gods Woord ons mot onze innerlijke gozindhoid wil brengen in den weg Gods. Hij haalt er echter zoo allerlei bij: Een vergelijking van Luthersche en Evangelische gezangen, Spinoza. P. J. Andriessen. De consub- stantiatie, de Vrije Universiteit; velerlei aanhalingen uit Duitsche schrijfsters en schrijvers; zelfs Hebreeuwsch en Grieksch dat het de schoone hoofdzaak in den weg staat om haar goed te zien en te genieten. Jammer van zoo menige schoone gedachte en gegronde opmerking die hierdoor te weinig tot hun recht komen. Eenvoudi- gen mits met eenige taalkennis en gave der onderscheiding, zullen dit boek overigens met genoegen en stichting lezen, al zullen zij 't in bijzaken niet altijd met den schrijver eens zijn. Handboek ter Bijbelverkla ring, T. M. Looman, herzien door A. J. Hoogenbirk. Rot terdam D. Bolle. Wij ontvingen afl. 56—60. Het werk is thans compleet, ruim 625 bladzijden druks en bevat nog daarenboven een „tijd orde der gebeurtenissen en personen" een „bladwijzer der Bijbelplaatsen"en een „inhoud". Wie deze goedkoope en duidelijke uitgaaf, onmisbaar in huisgezin en leeskring, in Zondagsschool en Jongelingsvereeniging, verlangt, haaste zich en bestelle er de 6 stempelbanden voor f 1,75 bij, zoo krijgt hij een standaardwerk dat bij naarstig ge bruik velen voor verstand en hart ten zegen kan zijn. Den heer Bolle komt een woord van dank toe dat hij deze uitgaaf wel wilde en dorst ondernemen, den heer Hoogenbirk voor de degelijke opvatting zijner taak, en den heer Bolle daarbij een woord van lof voor de keurige uitvoering. BURGERLIJKE STAKE van 12—13 Feb. 1902. GOES. Overleden: 12, Johanna, 8 j., d. v. Gerrit Cornelis van der Straate en Paulina Rijkse. Levenloos aangegeven: 12, een d. v. Gillis Quist en Janna de Vos. over de maand Jan. 1902. GRIJPSKERKE. O v e r 1 e d e nL. van Westen 68 j., ongeh.; Leuntje Huijsman 5 mnd. Zaterdag 15 Feb. Arnemuiden, 2 uur door B. en W. achtei de school 1250 mutsaards en wilgentronken. Nieuwland, bij Baurdox 1 uur door not. Tak een huis A 112 groot 110 cA. Te zien 14 en 15 Februari. Woensdag 1!) Febr. Ritthem, Schorerpolder door not. Tak 1 uur bij dhr. Voorbejjtel 2 aftaDdsche paarden, 1 jaarlingpaard, 7 melkkoeien, 6 kweekkalvers, 5 loopvarkens, boerenwagen, melkkar, 30 voer mangels, landbouw-, mel kers- en zoldergereedschap. Goes, in Slot Oostende 10 uur door Not. Mulock Houwer, hofstede erven Wisse. En voor dhr. J. Dekker 1,4790 H. wisschebosch en boomgaard naast den boomgaard van erven Wisse. Donderdag 20 Feb. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst lo. een winkelhuis Langodelft H 25 2o.—7o. huizen Koestraat X 291; Gravenstraat I 286; Korte Lom bardstraat D 23Baanstraat Q 278, 277 en 2768o. pakhuis Lange Geere K 305 9o. koffiehuis en tuin Zand D 44. MIDDELBURG, 13 Feb. 1902. De aanvoer uit Walcheren was beden nog al ruim en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe on Witteboonen. Van andere arti kelen werd weinig aangeboden en met uitzondering van Tarwe bleven prijzen onveranderd. Nieuwe Walch. Tarwe 20 ct. lager en van f 6,75 tot f 6,80 gekocht; Rogge bij gerijven tot f5,75 verhandeld; Winter Gerst f 4,75 a f 4,80 naar kwaliteit; Zomer dito hield menjjop f4,70 a f4,75; Walch. Witteboonen f 11.25 en enkel daar boven betaald; Ronde bruineboonen weder weinig ter markt en van f 8.a f 8.50 naar kwali teit betaald; lange dito f7.25 af 7.50 naar deugdGroene kookerwten f 9.betaald Kroonerwten weder weinig aangeboden en tot f9.25 gekocht; Koolzaad hield men op f 10.50. Boter f 1.00 a f 1.10 per kilogram. Eieren f 4.50 per 100 stuks. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mijne innig geliefde echtgenoote LEINTJE MAAS, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Bijna 36 jaar inoeht ik met haar in een gelukkigen echt verbonden zijn. De Heere wiens doen majesteit en heerlijkheid is, schenke ons kracht om deze zoo smartelijke beproeving met on- dorwerping naar Zijnen wil te dragen. Uit aller naam, P. MELIS Az. Serooskerko, 12 Febr. 1902. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde moeder, betuigen wij onzen welgenaeenden dank. Namens de familie, P. VAN ÜEVEREN Wz. lerseke, Februari 1902. Vergadering van Commissa rissen van en geinteresseerdon bij den straatweg van Serooskerke naar Vrou wepolder op voormiddags 10 ure, in het Gemeente huis van Serooskerke (W.) Namens Commissarissen v. n. W. MAAS. Prachtige GOES, rvrw^rrwy Veel EIEREN verkrijgt men door uwe Kippen te voederen mot 5 kilo 10 kilo 50 kilo f 0.70 f 1.30 f5.50 5 kilo f 0.80 50 kilo f6.50. Depöthouder: JOHAN VAN HEUSDEN, Bogardstraat D 36. Ook verkrijgbaar bij firma J. M. VAN HEUSDEN, Langedelft I 17. II.H. Stalhouders, Hande laren, énz., maak ik bekend dat aan mijn Café is verbonden een flink warm Stal, dat ten allen tijde voor hen beschikbaar is. Tevens goede plaats voor berging van Hondenkarren, Hand karren, Fietsen, enz., enz. C. BOTTING, „Café Centraal". Koudekerke. een K O E rekening 15 Februari, en met Mei een Haudkneeht benoodigd, bij W. HUIJSSOON, Serooskerke. Met Maart of Mei a. s. een Wagenmakersknecht gevraagd, gehuwd of ongehuwd, voor vast werk, bij J. DE KRAKER KODDE, Wagen- en Rijtuigmaker te Axel. Wordt gevraagd tegen Mei van goede getuigen voorzien. Adres Boekhandelaar D'HUIJ, Middelburg. Tegen hoog loon met Mei benoodigd, bij P. STROO, Sleper, Clij- verstraat, Vlissingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2