Kerknieuws. Schoolnieuws, Rechtszaken. Gemengde Berichten. nu met lord Kitchener. De Kitchener uit de eerste firma was vroeger te Senekal schoolmeester geweest. Een verdacht trio De afgevaardigde Bell vroeg in het Lagerhuis hoeveel weduwen en vailerlooze kinderen de Engelsche officieren en soldaten in Zuiil-Afrika van het begin van den oorlog tot 31 December 11. gesneuveld of aan wonden of ziekte bezweken, hadden achter gelaten. Brodick, de minister van oorlog, ant woordde Bij benadering lieten de officieren na 162 weduwen en 215 kinderen, de soldaten 3519 weduwen en 4600 kinderen. Neemt nu aan, dat de minister van ettelijke officieren en soldaten nog geen opgave heeft en dat zijn getallen vermeerderd moeten worden met de weduwen en kinderen van na hun terugkeer in Engeland gestorven officieren en soldaten, dan zijn die getallen, gegeven het hooge aantal dooden, nog be trekkelijk gering. En zij bewijzen weer eens hoe ongelijk ook in dit opzicht het gehalte van de strijders aan weerszijden is: aan den eenen kant voor een groot deel echtgenooten, vaders en grootvaders, vech tende voor huis en haard, aan den anderen kant voor een grcot deel het jonge onge trouwde volk, onder de soldaten veeltijds zonder huis of haard, die zich verhuren om te vechten als handwerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergen (N.-H.) ds. J. M. Natzijl te Kwadijk. Bedankt voor Zaltbommel door J. A. Prins te Epevoor Britsum door H. Buiskool to Oterdumvoor Coevorden door R. A. C. Frijling te Delftzijl. Aangenomen naar Beetgum door H. Buiskool te Oterdum naar Enkhuizen door J. Visser te Woudenberg. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds. C. W. A. Nouhebel, eerst pred. te Aagtekerke (21 Oct. 1888 tot 17 Mei 1891) daarna te Harmeien, emeritaat aan gevraagd. Doopsgez. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam ds. A. Binnerts Sz. te Meppel. Vlissingen. Benoemd tof onderwijzeres aan de Christelijke School (Nieuwstraat) alhier Mejuffr. M. Baert alhier. Naar wij vernemen zal deze school woder worden vergroot en veranderd wor den in eene ook voor uitgebreid lager- onderwijs. De arrondissements-rechtbank te Zierik- zee heeft A. W., 31 jaar, evangelist aldaar, beklaagd van brandstichting, opnieuw ver wezen naar de openbare zitting, met bevel tot gevangenhouding. Aan den be klaagde is ambtshalve als raadsman toege voegd mr A. J. F. Fokker. Middelburg. Voor een aandachtige schare toehoorders er waren ook enkele vrouwen bij trad ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan voor de Middelburg- sche afdeeling van «Patrimonium" gister avond de bekende oud-voorzitter, de heer K. Kater op om voor en met de afdeeling een blik te werpen op het verleden, het heden en de toekomst. Vooraf had de president, na gemeen schappelijk gezang en gebed met een kort woord den redenaar ingeleid. De gedachte was uitgosproken om bij het 20-jarig ju bileum der afdeeling een broeder uit te noodigen en te laten optreden. Wie kon het anders zijn dan Kater, den stichter van «Patrimonium Na het ïnleidingswoord botrad do hoer Kater, onder applaus het spreekgestoelte. Reeds meer dan eenmaal kwam van de afdeeling .Middelburg tot hem de uitnoo- diging, voor haar op te treden. Moest hij telkens teleurstellen, thans is hot hom een drang des barton te komen en te spre ken. Te spreken allereerst ovei het ver leden, niet speciaal over het verleden van de 20 jarigo afdeeling, dat weet haar be stuur veel beter te vertellen, hij zou slechts mistasten, maar in 't bijzonder over do worklioden en bet, werklieden-verbond in geheel ons Vaderland. In korte trokken ging spreker na wat de revolutie van 1789 bewerkte, en liet volgen, de vraagstukken van religie en staathuishoudkunde, speciaal in 1830 en 1848, en den invloed welke deze vraagstukken op de arbeiderstoestan-» den hadden. Deze toestanden waren diep treurig. Uit Tiel kwam een noodkreet en Amsterdam, destijds 210.000 zielen tellende, had 72.000 ingezetenen of l/3 der bevol king, levende van liefdadigheid. Destijds klonk de stem van Mackay vermanend: «Tot God wedergekeerd of naar het Com munisme terug". De conservatieven en conservatief-liberalen, jaren lang de regee- ringspartij, stonden ontwikkeling tegen, 't Volk in partijschappen verdeelen, dat konden ze goed. In andere landen daar entegen destemeer ontwikkeling, vooral in Engeland, waar men de revolutie van 1789 niet doorleefd had. In 1864 vereenigde men zich te Londen en kwam men tot internationale arbeidsorganisatie, tot stich ting van de Internationale. In Augustus 1869 werd ook in ons land een sectie van de Internationale in 't leven geroepen. Veel werd over haar geschre ven, veel deed ze over zich spreken, maar groeien nog bloeien deed ze. Haar ver loop was schreiende stuipen, tering en in 't voorjaar van 1876 blies ze den laatsten adem uit. Van begrafenis of berouw over haar verscheiden is nooit iets vernomen. Doch haar geest bleef rondzweven. Het Algem. Nederl. Werkliedenverbond werd opgericht. Dit wilde vakvereenigingen maar geheel neutrale, de godsdienst er buiten. En hoe is dit nu mogelijk in een maat schappij welke niet neutraal is, maar zich van God afkeerde? De christen-werkman kwam dan ook te staan voor de keus varen in andere richting of stranden. Toen werd met Gods hulp in goeden zin ge kozen. Spreker ging nu na hoe God veel deed saamwerken ten goede. Op de staats school, de alleen-zaligmakende, werden de kinderen gemoderniseerd, de Chr. school was de secte-school. Groen waarschuwde tegen ontkerstening der natie doch de stem van Groen drong niet ver genoeg door, ze bereikte niet het oor van de werklieden der lagere klassen. Op Brielle's 300-jarigen Geuzengedenkdag 1 April 1872 ver scheen het orgaan, onder wiens bezielende leiding het tot voor korten tijd gestaan heeft, Twee mannen kwamen er in de Kamer, Dr. Kuyper en Mr. v. Houten, twee groote tegenstanders, ze ontmoetten elkan der en deden elk het zijne voor den werk man. Wilde v. Houten de wetteloosheid van arbeid doen eindigen, 't Was dr. Kuy per die 28 Nov. 1874 bij den Minister van Justitie aanklopte met«Ik vraag aan den Minister hoe ver bij hem het voornemen is om de hand te slaan aan een Wetboek op den arbeid. Een stekje was het, zei van Lijnden, maar een stokje zou het wor den om mede te slaan. In Januari 1870 werd de eerste samen komst gehouden van enkele christen-werk lieden en in Maart 1877 werd rechtper- sooulijkheid verleend aan de Chr. Werlieden Vereeniging «Patrimonium®. Wat zou deze vroeg men verachtelijk. «Tusschen biervaten uitgebroeid« riep men smadelijk. Ge zult de uithuizigheid bevorderen, zoo klonk weer een andere stem vermanend, en ge zult onze werklieden toch voeren op socialis tische banen. Zelfs onze kleino pers, ze was zoo klein in dio dagen! ze deed er ook aan mee. We zaten in diepen nood. De werklieden waren 't meest de dupe, elk bleef los naast den andere staan, voortlevend, af wachtend. Toen kwam de stok des drij vers en het Nederlandsche christenvolk plukte goede vrucht. Een zegen werd geoogst uit de wet van 1878. De arglis- tigen werden in hunne arglistigheid ge vangen. De beruchte wet van Kappeijne tegen bekrachtiging waarvan 300.000 Pro- testantsche christenen en 160.000 Room- schen hun stem doch tevergeefs verhieven is thans vervangen door een andere. Vooral de uitdrukking van Kappeijne: „Dan moeten de minderheden wanneer ze zich verzetten maar onderdrukt worden en de uitingen van de liberale pers over de geheele linie toen het petitionnement in vollen gang was „de Koning moet teeke nen want hij is de eerste dienaar des volks hadden goede gevolgen. Patrimonium in 1876 geboren, schoot wortelen, ontwikkelde zich en werd een groete boom. In getal sterkte overvleugelde zij spoedig het Al gemeen Werkliedenverbond. De drukking der melk bracht boter voort. Geestelijk en stoffelijk werden we gezegend. Blijft, vrienden, zoo roept spreker uit, blijft er bij om allereerst het geestelijke, zoek eerst het koninkrijk Gods en alle andere dingen zullen U worden toegeworpen te betrach ten, ziet toe, hoe zulks geschiedt! Niet de nooden, welke ge met andere gemeen hebt aan dezen overlaten. Maar de eore Gods zij toch de eerste oorzaak die U tot han delen noopt. Als spreker vervolgens met enkele woor den eon blik op het heden werpt, dan geldt dit niet speciaal op dit oogenblik, maar dan begint dit met het tijdvak van het opkomen van düt Ministerie waarheen vermoedelijk do laatste troonrede wijst als ze zegt: De algemeene volkstoestand stemt in voel opzichten tot dank enz. Hierbij behoort zij (de overheid) voort te bouwen op de chr. grondslagen van ons volksleven. De bouw werd met uitzondo- ring van de jaren tusschen 1888 en 1891 voortgezet met materiaal dat van slecht allooi blijkt te zijn en wat herinnert aan het bijbelwoord dat spreekt over bouwen op hooi, stoppelen enz. Neen, de grond slagen moeten zijn gelegd in de vreeze des Heeren. Daarop wil Patrimonium (Vaderlijk Erfdeel) voortbouwen. Da Costa heeft het zoo schoon bezongen. ,,'t Vaderlijk Erfdeel 't is het bloed in do ad'ren" enz. Vóói 1888 deden de liberalen niets, zoo zegt professor Quak. De liberale partij in geheel Europa deed in den regel niets. Niets voor arbeiderscontract en geschillen tusschen patroon en arbeider; nfets voor veiligheid in fabrieken enz., niets voor het leerlingenstelsel, niets voor vakorganisatie. We hebben slechts een vraag: Kan het nog minder? Aan het gesmade ministerie van 18881891 gelukte het den school strijd zij het dan partieel op te lossen. En toen kon ook de arbeid aan de beurt komen. Mei 1899 kregen we een Ar beidswet; arbeids-inspecteurs werden be noemd. Men dacht er vroeger niet aan. Thans is opnieuw een antirevol. ministerie aan 't roer. |'t Biedt blijde hope voor de toekomst, ook voor den werkman. Groen stelde Tegen de revolutie het Evangelie het heeft thans meer ingang, veel meer dan toen het uitgeroepen werd. Broeders! blijft strijden den strijd die zonder twijfel door overwinning zal worden gevolgd, om dat Christus overwonnen heeft! Niet ge bouwd op menschen. Wel zitten onze bondsvoorzitter v. Vliet en de redacteur van ons blad Talma in de Kamer. Maar niet daar op blijven starenHet benevelt de blik. Inderdaad het lieden geeft rijke stof tot dank aan Hem, die Nederland neg niet verlaten wil met Zijne Goedertierenheid Met enkele verzen uit da Costa's rijke dichtbundel besluit de grijze docli onver moeide redenaar zijn rede en op verzoek van den Voorzitter nadat deze hem een hartelijk woord van dank had gebracht, tevens de vergadering met dankzegging. Rilland. Laffe daden. Bij den land bouwer Overbeeke in den Damespolder werd van Zaterdag op Zondagnacht een schaap den hals afgesneden, van Maandag op Dinsdagnacht werd die daad herhaald terwijl nog drie andere schapen gekwetst werden. Serooskerke (W.) Op uitnoodiging van een viertal heeren, hadden Maandag avond zich een 17tal inwoners verzameld in de Chr. School om daar te bespreken de vraag«Wat kunnen wij voor de Boeren doen?" Als resultaat dezer besprekingen werd een afdeeling gevormd van het Nat. Chr. Boeren-Comitó. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Ton, J. Vader en H. J. Versluijs. Serooskerke (W.) Dinsdagavond gaf het Fanfarekorps «Eendracht maakt Macht" alhier een openbare uitvoering in het lokaal Rehoboth. Door welwillende medewerking van Mej. J. E. v. d. H., en de heer W. K. K., uit Middelburg, werden uitvoeringen van het korps afgewisseld door zang viool- en orgelspel. Het zeer talrijk opge komen publiek gaf herhaaldelijk door een krachtig applaus blijken van instemming. Het was een genotvolle avond. Wemeldinge. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Jan. 1901 1011 m. cn 969 vr. totaal 1980. Thans bedraagt zij 1018 m. en 984 vr. totaal 2002. Ge- bsren werden in 1901 38 m., 30 vr. totaal 68. Overleden 34 m., 11 vr. tootaal 45. Gevestigd 35 en 37, totaal 72; vertrokken 52 en 41, totaal 93. Er werden 17 huwe lijken gesloten. Borssele. Maandag besloot de gemeente raad tot caudidaten voor zetter te benoemen de heeren C. van de Velde en A. Boone ter vervanging van den heer G. Minderhoud, die ontslag had genomen en tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de hoeren C. Allaart, A. J. de Muijnck, D. G. Kloet, C. van Asperen en J. Blok. Westkapelle. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd na voor lezing der ingekomen stukken besloten tot af- en overschrijving op enkele postender begrooting voor 1901 alsmede tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgenomen over dat dienstjaar. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een Secretaris enmet 5 stemmen benoemd de heer G. A. Kesteloo, (die no. 1 op de aan beveling stond met den heer A. A. Geldof als no. 2) terwijl de heer M. Dieleman er 2 ver kreeg. Ten slotte werd nog goedgekeurd de door den nieuw benoemden ontvanger gestel de borgtocht en de heer W. Roelse Lz. daar op als zoodanig beliedigd. Waarde. Maandagavond hield de var kensverzekering vereeniging «Eigen Hulp" haar tweede jaarvergadering. Uit de rekoning bleek, dat do inkomsten met het kassaldo van het vorige jaar en de bijge schreven rente, hadden bedragen f 216,77 en de uitgaven f 67,421 alzoo met een batig saldo van f 149,341. Het ledental was stationair gebleven, doordat één lid had bedankt en één lid was toegetreden. De aftredende bestuursleden, M. Allewijn, J. Braamen A. Blauwkamer werden met grooto meerderheid van stemmen herkozen. De prijs por kilo levend gowichl uit te keerun bij evontueele sterfgevallen is dit jaar bepaald op 42 cent. De Vrijdagavond in het It. K. Ar beidersgebouw gehouden vergadering van het Comité uit de arbeidersvereenigingen van de katoenindustrie met de arbeidsters der firma Van Heek Co. te Enschedé en de vrouwen van mannen, die bij ge noemde firma werken, was door circa 600 vrouwen en meisjes bezocht. Nadat door verschillende sprekers de vrouwelijke arbeiders onder 't oog was gebracht, dat het haar plicht was de mannen zooveel mogelijk te steunen en te helpen in den strijd, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De verga dering van vrouwen, wier mannen bij de firma Van Heek Co. werken en vrouwen en meisjes, werkzaam bij genoemde firma gehouden op 24 Januari 1902 is het R. K. Arbeidersgebouw te Enschede; overwe gende, dat de strijd der dekenwerkers billijk en rechtvaardig isverklaart zich homogeen met de besluiten op de vergaderingen der mannen genomen; besluit: den strijd, dien de dekenwevers hebben ondernomen tegen den onrechtvaardigen loonaftrek der firma Van Heek Co. ernstig te helpen mede strijden en de mannen aan te wakkeren, opdat dezen overwinnend uit den strijd zullen komen. Twee firmanten der firma Van Heek «Sr Comp. zijn Zaterdag op verzoek van dr. Kuyper in Den Haag geweest om, desge- wenscht, alle inlichtingen te verschaffen omirent loonen, enz. De aangenomen houding der firma zal echter daardoor geens zins worden gewijzigd. Leerplicht. Eon oppassend workman, vader van zes kinderen, waarvan het oudste negen jaar is, heeft moeite om voor zoo'n talrijk gezin den kost te verdienen, daar om moet moeder mee naar het veld, en het oudste meisje op het kleinste kind passen. Maar die leerplichtwet Vader krijgt menige waarscuwing, en als hij zich daar aan niet stoort, wat dan Dan straks een veroordeeling door den rechter. Vader en moeder besluiten om het meisje 's middags naar school te zenden en het kleine kind in de wieg dan maar alleen thuis en daar mee aan zijn lot over te laten. Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar tot overmaat van smart wordt het kleine kind ziek. De dokter wordt nog den eigen dag geroepen, maar komt, hoewel buiten zijn schuld, eerst den volgenden dag. Des namiddags 't was onder schooltijd zijn bezoeken aflegde, wordt zjjn aandacht getrokken door een schreiend kindEn 't is waar ook, hier moest hij net zijn, hier woont nu ja, de lezer begrijpt het wel, die vader met zijn zes kinderen. De docter gaat binnen Niemand in huis? Neon, niemand dan het zieke kind, dat rechtovereind in de wieg luidkeels staat te schreien met de handjes tegen den muur. De docter spreekt de kleine vriendelijk toe, tracht het te sussen, voelt het polsje, constateert koorts, dekt het lekker toe en gaat heen, terwjjl hij de buren en 't was goed- van hem kennis gaf van 't geval. Historisch. Toen voor eenigen tijd de twee onder wijzers aan de Chr. school te Oosterbie- rum hun post verlieten en naar het buiten land uitweken, geraakte het schoolbestuur plotseling in groote ongelegenheid. Ten einde te groote stagnatie in een eenigszins geregelden gang bij het onderwijs te voor komen, stelden den heer A. Nawijn, predikant bij de Geref. Gem. te O. en zijne echtgenoote zich beschikbaar de klassen op gang te houden. Beiden hadden vroeger opleiding bij het onderwijs genoten en beiden waren in het bezit van het ver- eischte radicaal. De aangeboden hulp werd dankbaar aanvaard en de heer en mevrouw Nawijn vervullen tot aller genoegen zeer ambitieus hun vrijwillig aanvaarde school taak. Het hoofd dier school, den heer H. Gerritsen, pl. m. 30 jaar aan de inrichting verbonden, heeft tegen 1 April eervol ont slag aangevraagd, zoodat eerstdaags geheel nieuw personeel aan de school te O. zal worden geplaatst. Wegens voortdurende ongesteldheid neeft de Heer J. P. Vergouwen, hoofd der Chr. school voor m. u. 1. o. te Franeker, eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Mei, hetgeen hem door het schoolbestuur is verleend. De afdeeling Kampen van den Christ.- Hist. Kiezersbond heeft met algemeene stemmen besloten zich af te scheiden van den bond, zoowel van de richting Brons veld, als van die van dr. De Visser, en zich voortaan te noemen Hervormde Kies- vereeniging. De Rotterdamsche rechtbank veroor deelde heden een 23-jarige dienstbode, in dienst bij den predikant der Ned. herv. gemeente te 's-Gravezande, die van den predikant had rondverteld, dat hij zijn jeugdige tante kuste en haar op een onbe hoorlijke wijze aansprak, tot f 10 boete, snbs. 10 dagen hechtenis. Men heeft verteld dat President Kruger een reis naar Amerika wil doen. Het blijkt dat er niets van aan is. Te Amsterdam is in arrest genomen een agent eoner maatschappij tot verzeke ring tegen inbraak wegens inbraak een jaar geleden gepleegd in de Admiraalstraat te Rotterdam waarbij hij een brandkast for ceerde, en een aanzienlijke partij effecten en vele voorwerpen van waarde stal. Te Zwolle is een droevig ongeval voorgekomen. Omstreeks half zes stond de steenhouwer L. V. de courant te lezen bij de brandende hanglamp. Bij het om slaan der courant kwam hij daarmede in aanraking met de hanglamp, met het onge lukkig gevolg dat het reservoir er uitviel, en de brandende petroleum op twee kin deren, een meisje van 5 jaren en een van 10 jaren, terecht kwam, waardoor de kleederen in brand geraakten, zoomede het haar verschroeide. De vader greep het kleinste kind, dat in den kinderstoel zat, en trachtte de brandende kleertjes tegen het lichaam en met de handen to blusschen, waardoor hij zelf ernstige brandwonden bekwam. De moeder bluschte inmiddels met een paar dekens de brandende kleeren der kinderen. De beide kinderen bekwamen hevige brandwonden in het aangezieht, aan armen en handen. (Z. Ct.) Te Den Hoek (Limburg) werd de lannbouwer Diederiks, die, door de duis ternis misleid, in een sloot geloopen was, toen hij er zich had uitgewerkt, door een stoomtram gegrepen en overreden. Hij was onmiddellijk dood. Er is nu een plan ontworpen om onder het Crystal Palace te Londen een electrische tram aan te leggen. De snelheid zal van 100 tot 120 mijl in het uur be dragen. De baan zal volgens een nieuwe methode geconstrueerd worden, die tot groote snelheden in staat stelt. Deze tram lijn zal dienen om de menschen van het Crystal Palace Low Levelstation van de Londen, Brighton en South-Court-Spoorweg naar het Palace te brengen, waardoor een flinke wandeling wordt uitgespaard, bene vens veel trappon klimmen. De lijn die ongeveer anderhalve mijl lengte zal hebben, koml geheel in den grond van het Palace te liggen zoodat er geen Parlementswet noodig is om concessie te verleenen. Hot gebruikte systoem heet, Mid Railway. Het klooster Mont Athos te Weenen is afgebrand. Er zijn tien monniken levend verbrand. Begin December is er op Halmaheira oproer geweest. De resident van Ternate, dr. Horst, had besloten de kampong Dodinga op Halmaheira met Bobanel door een weg te verbinden. Daartoe werden den lsten Juli jl. 25 Atjehsche dwangarbeiders, onders bewaking van een detachement van 8 Inlandsche politiedienaren, met een Inland- schen mandoer en kok naar Dodinga gedi rigeerd. Op 1 December bedroeg het aantal dwangarbeiders 46, die in bedwang moesten worden gehouden door slechts 6 politie oppassers. In den morgen van den Ssten December, om 8 uur, werd het bewakens- detachement onverhoeds overvallen door de Atjehsche dwangarbeiders, die den serge ant, den korporaal en twee der oppassers vermoordden. Aan twee oppassers en den kok gelukte het te ontkomen. Hierop begonnen de dwangarbeiders de politiehut en de kampong Dodinga te plunderen. Toen zij het dorp hadden leeggeroofd, ont vluchtten zij met een schoenerprauw; de bemanning hiervan, twee matrozen en een Chinees, werden door hen meegenomen. To Zürich heeft een man eerst zijn vrouw, die dezer dagen een kind verwachtte, den hals afgesneden, vervolgens zijn twee jarig dochtertje, en eindelijk met hetzelfde mes getracht zichzelf te dooden. De politie vond hem echter nog bjj bewustzijn bij de lij ken. Hij vertelde, dat hij, in overleg met zijn vrouw de moorden gepleegd heeft, omdat er altijd ruzie was. De toestand van den man is hopeloos. Een wonderlijke wedstrjjd had dezer dagen te Zürich plaats, namelijk een con cours in het friseeren. Meer dan twintig kappers waren ingoschreven. Het publiek was goed opgekomen, speciaal de schoone sekse. Onder de zachte tonen eener polo naise kwamen de kappers de fraai versierde en van kaptafels en spiegels voorziene zaal binnon, gearmd met do, voor dezen wed strijd onmisbare objecten. Na het com mando «Los" tikkelden de haarspelden, kroesden de friseertangen en blauwden de spirituslichtjes, dat het een lust was. Er waren twee afdeelingen, snel- en kunst- friseeren. De namen der winnende kapsels en haarkunstenaars werden na korte be raadslaging der jury voorgelezen. Een coiffeur, die vier dames als de vier jaar getijden binnen twintig minuten keurig gefriseerd had, won den eersten prijs, die hem met een speech vol vakgallicismen werd overhandigd. In België zijn 175,000 gelegenheden tot verkoop van alcoholische dranken, d. i. één op de 36 inwoners, terwijl men er in Noorwegen één op 52,143 inwoners aantreft, in Rusland één op 991, in Oostenrijk één op 200, in Bruisen één op 190 inwoners. Gedurende de jaren 1876/1896 heeft het Belgische volk 2'/a milliard francs aan jenever besteed, dit is evenveel als de Staat heeft besteed sinds het jaar 1830 aan spoor wegen, telegrafen, kanalen en rivieren, wegen en bruggen, havenwerken en dijken, rechtsgebouwen en gevangenissen, welda digheidsinstellingen, openbare gobouwen en monumenten, onderwijs, kunston en weten schappen, leger on schutterij, vestingbouw en militaire gebouwen, stoombooten, ten toonstellingen enz. Deze cijlers geven te donken met alleen voor Belgen maar ook voor Nederlanders. Een moeilijk oogenblik beleefden voor korten tijd do postorijen van de Fransche bezitting aan de Roode Zee Dsjiboeti. De postzegel voorraad raakte uitgeput. Men wist echter raad. De nog voorhanden zegels werden doorgeknipt en iedere helft tegen de vastgestelde waarde uitgegeven. Maar ook aan dozen voorraad kwam een eind. Nu herinnerde men zich een voorraad post zegels van de vroegere, maar nu reeds lang opgegeven bezitting Obock. Ook dezo wer den doorgeknipt on de bopaling gemaakt, dat eerst de helft, waarop de 2 voorkomt, zou uitgegeven worden on, zoo noodig, later de holft mot de 5. Men hoopte echter, voor het zoover kwam, oon nieuwen voor raad uit Frankrijk te krijgen. Natuurlijk ontstond, zoodra dit bekend werd, een ware woede onder de verzamelaars, om exem plaren machtig te worden. Bij de halve Dsjiboeti-zegels wordt er naar gestreefd, beide helften te bekomen, om zoodoende een heel exemplaar samen te stellen. Do halve Obockzegel zal daarentegen niet ge completeerd kunnen worden, indien de nieuwe voorraad tijdig aankomt. Reeds nu worden voor beide zegels mooie prijzen betaald. In kringen waar men het weten kan, in Amerika zoowel als in Europa, gelooft men niet dat de oneenigheid tusschen Chili en de Argentijnsche replubliek nu voorgoed de wereld uit is. Voor die opvatting pleiten ook de koortsachtige krijgstoerustingen, in den laatsten tijd door Chili gemaakt, in weerwil van zijn erbar- melijken financieelen toestand. Maar ook de Argentijnsche republiek heeft in de laatste dagen van het vorige jaar een overeenkomst gesloten, met een groote Italiaansche scheepsb verscheiden oorlogscli heeft geleverd; volge twee in aanbouw van het Italiaanschi spoedig mogelijkvoorc ring gereed gemaakt, kosten. Deze oogens toerustingen dragen karakter, want Argen enkelen staat, voor bedreigd, en de Arge heeft niets te betee geen bescherming i bijna op schrijft de Argentijnsche rep om uit haar onhoudbar te komen. Gisteren heeft sehe Lagerhuis weer e om de bespottelijki dichte tralieweik, tribune voor vrouwf afgeschaft te krijgen is er toch ook geen t: de voorsteller op. A van openbare werke kwestie een paar jaai huis breedvoerig beha derheid wilde toen liet voorstel om het en met wijder oper moest de dames ma a de oogen worden. Hc te blijven. Eu daarn voorsteller afgescheep Bij de jongste Index moet de betrokl hebben, dat een der het werk is van. Paus zoude namelijk bekend was als Giori schop van Perugia, geschreven: „Over 1 van de Heilige Maaj werd een ketterij werd het in 1875 op 20 Februari 1878 Paus gekozen, maar zwarte lijst gebleven, den auteur later weg zoo moet de zaak he Ingezondei Buiten vei antwoorden Een woord aai Door meer dan een beginselen verspreidt tijd op gewezen, da thans de handen inet zoo ver mogelijk on: breiden, en ons volk geheel te leiden in h Het zij mij vergun middel van Uw geëe de oogen te brenge arbeiders in onze Pro elk Antirev' zoo zag arbeiders zich meer stelden van de Social dat zij meer en me sloegen, om de Socia schappelijke nooden onderling opdat de ar deze kwestie op te loss zou zijn? Laat mij kort zijn, door te ze van Afdeelingen v; Werkl. Verb. Patrim Voor zoo ver mij in onze Provincie i dien bond, en nu mogelijkheid niet bei in de andere Provir Arbeiders die uw belang begrijpt geeft Mij dunkt bij eei die mogelijkheid wel bij eenigen goeden w op de belangen van gezin en do maatsch Bij den monsch is i naar vooruitgang, we reiken door Vereenig hebben immers zoo vel gemeen, daarom kan behoeften en nooden gezamenlijk kan me: kander helpen en ste is. Te leven met strijden met elkande Te strijden metell onchristelijk is, het ii taak, maar immers to is opgelegd Zij die met God rekening houden, ook een, ja, zij vormen zouden wij dan moet moeten wij tegenove: ginselen, met onze Ve met Afdeelingen van wil ik gaarne een ant mij daarvoor een plaa Hansweert, 24 Jan. 1902. (Gaarne. Red.) BVliGERLLX van 2527 MIDDELBURG. I lissen geb. Kouijzer d geb. Jansen z.;M. vai z.; H. G. Witte geb. S. Vader geb. Breel Overleden: P. GOES. Gebore v. Jan Langeveld ei Janna Elizabeth Jo Viergever en Suza Marinus Marcus, z Cornelia Noussen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2