Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. 1 Kitchener heeft een belangrijke concen tratie van Engelsche troepen Nauwpoort- junction bevolen. De opperbevelhebber zou dat kleine stadje in het vervolg willen gebruiken als basis voor alle militaire operaties in dat deel van Zuid-Afrika. Dit bericht uit Kaapstad is zoo het blijkt waar te zijn geweest vooral van belang, omdat het een soort terugtocht van de Engelsche troepen zou beteekenen. Nauwpoort-junction toch ligt in het cen trum van de Kaapkolonie. Ook is het niet onmogelijk, dat met die samentrek king van een grooto Engelsche troepen macht in het onbeduidende plaatsje in de allereerste plaats een voorzorgsmaatregel moet worden gezien tegen een mogelijk aanvallend optreden der Kaapkolonisten. Goes. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis aan de ingezetenen, dat is benoemd tot brandmeester bij spuit I de heer G. van der Hoek en tot onderbrandmeester bij spuit IV is benoemd de heer J. A. Steketee. De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 24 Januari 1902 is vastgesteld de volgende wijziging der verandering regelende het bouwen, gebruiken en sloopen van bijzondere eigendommen als mede de verplichting der eigenaars van deze in de gemeente Goes. Art. 11 alinea 3 wordt gelezen «Bij terreinen te voren niet bebouwd waar onder ook vallen Boerderijen, tuinen of hoven, ook al staan daarop reeds enkele woningen of gebouwen, die tot bouwterrein worden bestemd wordt door den Raad vooraf bepaald op welke hoogte de te ontwerpen straten, moeten worden aangelegd en op welke hoogte de bovenkant van den vloer of den beganen grond der aldaar te stichten gebouwen moet worden gelegd.* Zijnde deze gewijzigde verordening aan Gedeputeerde Staten van Zeeland in afschrift medegedeeld, en is hiervan ingevolge raads besluit van 24 Januari 1902 no. 8 afkondiging geschied waar het behoort den 25 Jan. 1902. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meliskerke J. Pannebakker cand. te Utrecht; te Leerdam J. 0. G. Gobins du Sart te Wijk bij Heusden. Bedankt voor Gorinchem door F. F. J. v. d. Plassche te Hasseltvoor Brnchem door H. Schippers te Huizen. Aangenomen naar Weiwerd door B. J. Audier cand. te 's-Gravenhage. üapinge. Zondag 2 Maart des namid dags hoopt de heer J. C. Elenbaas, oand. tot den H. D., intrede bij ons te doen, 11a des voormiddags bevestigd te zijn door Ds. J. L. Dippel, te de Bilt. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Breda door G. F. Dréjer te Harlingen. Aan den heer H. Merckens, hoofd der christelijke school in de Palingstraat te Vlissingen is, op verzoek, om gezondheids redenen eervol ontslag als zoodanig verleend, en is in zijn plaats benoemd de heer W. van Houte, thans onderwijzer aan diezelfde school. Goes. De gemeenteraadsvergadering van Vrijdag werd door den Voorzitter, den heer burgemeester geopend met een woord van deelneming en hulde bij 't afsterven van het oudste raadslid den heer Quist, die «als eerlijk en humaan man de volste ach ting en het grootste vertrouwen van zijn medeburgers genoot", en die «steeds met eere op deze plaats zal genoemd worden". De leden gaven blijk van instemming met de waardeereude woorden van den Voorzitter. Daarna hield de Voorzitter de traditioneele Nieuwejaarsrede, waarin hij opmerkt dat zoowel van den bouwmeester als van den secretaris veel gevergd is en hij dien dan ook openlijk dank zegt voor de stiptheid waarmede zij hun plicht hebben vervuld. (Applaus). Aan de orde is een verzoek van L. G. Overbeeke om weder een bijdrage der ge meente van f 50 voor zijn omnibusdienst. Uit een door hem overgelegden staat blijkt, naar de meening van B. en W., dat de onderneming in eene bestaande behoefte voorziet en, hoewel zij voor het oogenblik geen gunstige resultaten oplevert, zij toch levensvatbaarheid heeft. De gemeenten uit Noord-Beveland geven ook snbsidie, behalve Cats, dat meer belang heeft bij 't Catsche veer, en ook van de Provincie blijkt Over beeke subsidie te hebben ontvangen. B. en W. adviseeren dan ook voor 1902 weder een subsidie van 1 50 te verleenen onder voorwaarde zooals die verleden jaar zijn bepaald. Dit voorstel was niet in handen gesteld van de finantiëele commissie, waarom de Voorzitter vosrstelt het aan te houden. De heer Ochtman zegt echter namens de finan- ciüele commissie dat zij voor 't subsidie is en de spreker zelf bij een vorig votum van den raad, ofschoon hij er persoonlijk tegen is, zich neerlegt. De Raad voldoet hierop aan 't verzoek. Mej. C. van BeekKimmel verzoekt een sloot te mogen dempen naast haar perceel aan den Oostsingel en den grond in erf pacht te mogen ontvangen. Burg. en weth. meenen dat zulks niet in het belang van de gemeente is, daar die sloot in de toekomst voor afwatering van de vest kan benoodigd zijn on stellen voor afwijzend op het verzoek te beschik ken, doch adressant te kennen te geven dat de raad haar verzoek in nadere over weging wil nemen, indien zij zorgt dat de toegang tot den publieken weg naar de sloot ten allen tijde ongehinderd kunne plaats hebben en dan nog alleen wanneer zij genoegen neemt met zoodanige nader te stellen voorwaarden, dan die sloot altijd ter beschikking blijft van de gemeente voor afvoer van water uit de vest. De heer De Witt Hamer zegt dat on danks de toelichting de zaak hem niet duidelijk is. B. en W. vragen dat de aan vraagster een verklaring zal afgeven dat de muur staat op gemeentegrond. Maar Spr. is nog niet overtuigd of do gemeente wel recht heeft op dien grond. Daarom wil hij een onderzoek in loco instellen en eens spreken met de aanwonende eigenaren. De Voorzitter zegt dat over eigendoms rechten der gemeente geen openbaro discussie kan worden toegelaten. Bovendien is do zaak reeds in Nov. in openbare behande ling geweest zoodat uitstel van beschikking niet noodig is. Inlichtingen van omwonende eigenaren inwinnen acht do voorzitter be denkelijk. B. en W. hebben alle gegevens verschaft om in deze quaestie, gelijk in alle quaesties, te beslissen. De heeren Ochtman en Ramondt steunen 't voorstel omdat zij hem in 't zoeken naar meer licht niet willen belemmeron, ofschoon zij voor zich het niet noodig hebben ter wijl de heer Duvekot nog eens de aan dacht er op vestigt dat 't eigendomsrecht ter plaatse niet vaststaat en de gelegen heid der tegenpartij om dat recht te be wijzen moot open blijven. Met 8 tegen 4 stemmen (v. d. Leouw, v. d. Bout, de Jonge en de Voorzitter) wordt 't voorstel tot uitstel aangenomen. Het oude gebouw school A wordt aan don openbaren dienst onttrokken en do voorwaarden van verpachting van den grond waarop 't staat vastgesteld. Aan don pachter van 't ophalen der fae- caliën wordt naar aanleiding van eon bij den Raad ingediend adres, op voorstel dor iinanciëele commissie waaimee B. en W. zich bij nadere overweging hebben vor- oonigd f77 schadeloosstelling vorleend wijl hij nog niet werken kon volgons 't nieuwo contract om de bekende oorzaken. B. en W. worden gemachtigd opnieuw aan H. M. de Koningin voor drie jaar con cessie te vragen tot het heffon van Sas- on havengeld. Burg. en weth. zijn van oordeel dat art. 11 (bepaling van het peil en rooilijn) der vorordoning op het bouwon enz. aanvulling behoeft, aangezien twijfel kan rijzen of onder dat artikel ook behoort een stuk grond van aanzienlijke grootte, tot nu toe bestemd voor boerderij, tuin of hof en zich daarop dus reeds een of een paar wonin gen of schuren bevinden. Aangezien het waarschijnlijk is dat reeds spoedig eeno beslissing noodig kan zijn, stellen burg. en weth. voor art. 171 der gemeentewet toe te passen en onmiddellijk het besluit af te kondigen. Goedgekeurd. De Raad besluit voortaan voor de zit tingen van de commissie voor de bedrijfs belasting, op voorstel van B. en VV. f3 zaalhuur te vorderen. Het voorstel van den heer de Witt Hamer tot wijziging van de jaarweddo van den heer I. Blackstone, onderwijzer aan school A, is door den voorsteller ingetrokken na kennisneming van het praeadvies van burg. en weth. De minister van binnenlandsche zaken wenscht aanvulling van de verordening op het M. O. De raad besluit tot deze aan vulling op voorstel van B. en W. Na eenige goedkeuringen van af- en overschrijvingen enz. 0. a. der begrooting van de schutterij over 1902 in ontvang en uitgaaf f 565,90 met een gemeente sub sidie van f387,61, gaat de vergadering uiteen. Goes. Zaterdag ontving onze Com missaris van Politie bericht dat vier in brekers uit Rotterdam op weg waren om in deze gemeente of omstreken in te bre ken. Een inspecteur der recherche en 2 rechercheurs uit Rotterdam vertrokken in den nacht van Zaterdag op Zondag met onze politie en bovendien versterkte onze Burgemeester deze met het indienststellen der hulpagenten. Onze commissaris zat niet stil en seinde naar de Burgemeesters en Rijksveldwach ters op Zuid-Beveland, om den boeren waakzaamheid aan te radenalles was dus op zijn post. Yan Zaterdag op Zondag geschiedde niets. De rechercheurs vertrokken Zondag naar Rotterdam, doch de gemeentepolitie werd van Zondag op Maandagnacht weder door den Burgemeester versterkt. Aangehouden werden Van Elk, P. Zuid hof en twee onbekenden wogens landloo- porij. Voor den kantonrechter geleid en in verhoor genomen, werden zij op last van Z.Ed. Achtb. heden morgen naar Middelburg opgezonden. Men vermoedt dat een voorwerp door een der verdachten in een waterput ge worpen, afkomstig is van een heden nacht gepleegden inbraak in de R. K. kerk te Kwadendamme. Goes. Onder voorzitterschap van den lieer Hanken hield de afdeeling «Zeeland" van de «Vereeniging tot bovordering van de Pluimveehouderij en Tamme-konijnen- teelt in Nederland" haar tweede vergade ring. Do voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij mot genoegen constateerde dat het kindje er nu is, en wij nu moeten zor gen dat het behoorlijk wordt rondgedragen tot het zelf leere loopen. Om dit laatste te bevorderen zal 't bestuur strsks nadere voorstellen doen doch de voorzitter hoopt dat meerderen zullen toetreden en 't doel meerdere voordeelen voor den kleinen man door actieve en eendrachtige sa menwerking moge worden bereikt. Uit 't verslag van den secretaris, den heer Slegt, blijkt dat de afdeeling met 11 leden begonnen thans 63 leden teltdat 't bestuur bestaande uit de heeren P. Butler, J. Polderdijk, D. J. v. d. Have, H. A. Hanken, J. M. Slegt en A. A. ter Haar diligent blijft op 't punt van propaganda, en dat een besuurslid door vertrek buiten de provincie, de heer P. Polderdijk, zijn ontslag genomen had. Te zijner vervanging beval 't bestuur aan de heeren L. Boshof te Middelburg en J. Erasmus te Cadzand. Eerstgenoemde wordt met 11 stommen benoemd tegen 3 op Erasmus en 2 blanco. Tot commissaris over 1902 uit de leden van het hoofdbe stuur der vereeniging wordt met 13 stem men benoemd de heer J. Polderdijk, tegen 2 in blanco en 2 stemmen op den heer G. A. Vorsterman van Oyen, mede door 't bestuur voorgedragen. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Amersfoort wordt opnieuw aangewezen de heer J. M. Slegt met 12 stemmen tegen 2 op den heer v. d. Have en 1 op den heer Arnoldi, van Kattendijke, blanco 2. Daarna was het punt «Werkzaamheden" aan de orde. De bosprekingen, aanvanke lijk zeer zwaar op de hand, werden al spoedig zeer levendig toen eenigo practici aan het woord waren geweestonder an deren de heer J. A. Zuijdijk, van Wemel- dinge, die prachtige resultaten van zijn kippenhoudorij, en J. de Leeuw, van Bio- zeiingo, die mooie uitkomsten van zijn konijnenfokkerij opsomden. De voorzitter leidde de bespreking in, en merkte onder meer op dat de konijnen fokkerij voor den kleinen man een bron van inkomsten kan worden, en dat op dat gebied een ruim veld openligt, dewijl er tot heden toe nog niets aan deze teelt is gedaan dan enkel uit liefhebberij. De heer Butler wees er op, dat, daar 't niet te doen is om het ras, maar om ge wicht en grootte, omgezien moet worden naar een ram die daartoe helpen kan, en dat de afdeeling zich die desnoods aan schafte. Hij acht 't Brabantsch konijn daartoe 't meest geschikt. Hij zag dezer dagen van 15 pond en een voedster van 17,2 pond, door deze kruising verkregen, terwijl een gewoon konijn 4 a 5 kilo weegt. Voor den handel brengt een reuzenkonijn van 11 kilo f7 op, zoo een zag Spi. tot dien prijs verkoópenmaar 't was dan ook twee jaren oud. Voor den handel verdient het Zeeuwsche konijn het meeste aanbe veling. De hoer ter Haar zegt dat wij onze beste voedsters moeten laten dokken door Belgische reuzenrammclaars. Dan breDgt hij meer op. Hij berekent dat op die wijze boer en arbeider veel verdienen kunnen. Bovendien al is do verdienste in 't eerste gering, zij kan grooter worden. Een arbeider van 90 cent daags kan in ieder geval f 10 per jaar met zijn konijnen zuiver verdienen. Bovendien houdt de bezigheid hem uit de herberg. Maar de manier van te gelde maken deugt niet. In London kosten de konijnen veel meer dan men er hier voor krijgt: dat bewijst dat er te veel in de handen der opkoopers blijft. De eerste stap zij voor onze vereeniging de menschen voorlichten hoe zij 't aan leggen moeten om dat gold zelf geheel of gedeeltelijk te verdienen. Ook het voederen gaat vaak zeer on- practisch. Men geve 't dier zoo weinig dat hij 't voedsel niet vertrapt, en niet alleen de blaadjes, maar ook de stengels eten moet. Een ander spreker had geen voordeel bij de konijnenfokkerij gehad, wel bij de hoenderfokkerij. Doch de heer De Leouw, arbeider te Biezelinge noemde cijfers waaruit bleek dat hij althans wel verdiend had. Hij kocht verleden voorjaar drie konijnen, en eindigde met 67hij ver kocht 64 konijnen voor f 64, en had f 10 voor klaver en f3 voor haver uitgegevon. Vuil, enz. had hij natuurlijk voor niemen dal gehad. Hij had dus f 54 verdiend en werkte nu weer met drie konijnen. De heer Hoogvliet legde uit wolk een beteekenend sociaal belang er ligt in de konijnenteelt. De menschen blijven er mee uit do handen van het Armbestuur. Hun geld wordt vastgelegd. Bij kruising worden hunne beestjes gemiddeld ander half pond zwaarder verkocht, dat verschilt hun 45 cent per konijn; dat moedigt aan. Het is als 't ware een slapend belang. Wie 60 konjjnen heeft verdient op die wijze gemakkelijk f 50 en 't gevolg is dat de vrouw niet mee gaat werken maar thuis blijft en voor de konijnen zorgt. De voorzitter merkt op dat de vereeni ging nog te jong is om zich met den aan koop van een ram te belasten. Doch ook op den verkoop der konijnen in 't belang van den goeden naam van den Zeeuwschon konijnenhandel moet 't oog gehoudon worden. Er worden wel eens doode ko nijnen geslacht en geleverd. Wat de kippen betreft, de vraag naar de beste legkip; broedkip, enz. kruising, kip penvoer werd breed besproken. Ook de vraag hoe het komt dat de eieren hier zooveel goedkooper zijn dan op de Rot- tcrdammersche markt. De voorz. en de sec. verdedigen namens het bestuur een voorstel om van eene com missie van 3 leden te benoemen die tracht te komen tot de oprichting van eene coö peratieve vereeniging van aan- en verkoop van eieren. Een dergelijke vereeniging werkt te Zutfen en Winterswijk met groot succes. Jaarlijks worden nit Hongarije en Italië miljoenen eieren ingevoerd, minder waardige, tot. duren prijs (10 cent zelfs!) tot schade van onze Nederlandsche pro ducenten. In Denemarken werkt de coöpe ratie op 't gebied van den eierenhandel op Engeland uitstekend. Zulk een vereeni ging die zich ook belast met den afzet van konijnen, moeten wij hebben. Maar hoe komen wij aan de eieren, vraagt een ander spreker. De Mechelsche koekoek kip wordt een goede legster geacht; doch nog meer gewenscht wordt geacht kennis van de meest rationeele zuivere manier van voederen en zorg dat wij onzen vertrouw den handel niet verliezen. Menige boerin levert in Januari eieren van Augustus. Dhr. Zuijdijk treedt nu naar voren met een gespecificeerde rekening uit welke blijkt dat hij 1 Jan. 1901 begon met 144 kippen (vroeger 60) en thans heeft 180 kippen, en hij dit jaar een zuivere winst maakte van f200,9L terwijl eenige oude kippen door jonge vervangen zijn. Zijn kippen loopen steeds uit en hij voert ze alleen met maïs en warme aardappelen. Het zijn gekruiste leghorns met Zeeuwsche. Wegens plaatsgebrek moeten wij het hierbij laten; en vermelden alleen dat in de kippencommissie werden gekozen de heeren J. A. Zuijdijk te Wemeldinge, H. J. Vreeburg te Domburg en J. de Reij te Hoedekeuskerke, en in de ltonijnen- commisse de heeren J. de Leeuw te Bieze linge, A. J. A. Hoogvliet te Baarland en P. Butler te Biezelinge. Te Middelburg bekwam dezer dagen een 65-jarige vrouw, in den tuin aan het werk zijnde oen onbeduidend wondjo aan de hand. Spoedig zwol do hand, daarna de arm op Dadelijk ingeroepen genees kundige hulp mocht niet baten. Do bloed- vergiftiDg was reeds te ver doorgedrougon. Korten tijd daarna ov'erlood de vrouw. Domburg. De onlangs hier opgerichte afdeeling van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, heeft dank zy een testamentaire beschikking van wijlen den heer Meertens, dezer dagen hier overleden, gedurende een vijftal jaren tegen een geringe huursom de beschikking gekregen over een gebouw midden in het dorp. De afdeeling heeft besloten, dit perceel in to richten en te exploiteeren als een volkskoffiehuis met leeszaal. Vrijdagavond 11. hield de vereeniging tot het instandhouden van een bijzondere school op Geref. grondslag te Seroos- kerke (W.) haar gewone jaarlijksch leden vergadering. Of die verg. werd besloten, om de jaarwedde van den onderwijzer, dhr. J. Wisse te verhoogen met f 75 en alzoo te brengen op f 525 plus de f 25 voor vergoeding huishuur. De aftredende be stuursleden D. de Jager en dhr. W. Melis werden herkozen. De Landbouwvereeniging te Seroos- kerke (W.) machtigde in hare vergadering van Zaterdag 11. het Bestuur om een schrij ven te richten aan het Hoofdbestuur van Boiiz, ten einde dat Bestuur uit te noodigen, de vragen, vanwege dat Bestuur gericht aan de Kiesvereenigingen, in zake Land- bouwvertegenwoordiging, ook te zenden aan de Coöperatieve Landbouwvereenigin- gen in ons land. De Christelijke zangvereeniging»God is mijn Lied" te Serooskerke (W.) gaf 11. Donderdagavond eene openbare uitvoe ring in de Ned. Herv. Kerk aldaar. De verschillende zangnummers werden keurig en flink uitgevoerd, zeer ten genoege van een talrijk opgekomen publiek. Dit laatste bleef dan ook niet in gebreke, om meer dan één nummer hartelijk te applaudiseeren; eene hulde door de zangers en vooral door den ijverigen directeur, den heer Broerse, zekerlijk verdiend. Kats. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1901 289 m. 2S2 vr. totaal 571. Vermeer derd door geboorte met 9 en 13 saam 22, en door vestiging met 12 en 13 saam 25. Verminderd door overlijden met 5 en 3 saam 8, door vertrek met 8 en 17 is 25. Zoodat de bevolking op 1 Jan. jl. bedroeg 297 m. en 288 vr. totaal 585. Er werden 4 huwelijken gesloten. Colijnsplaat. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1901 973 m. 904 vr. totaal 1877. Vermeerderd door geboorte met 33 en 28, saam 61, vestiging met 20 en 19 saam 39; verminderd: door overlijden met 14 en 12 is 26, door vertrek met 49 en 21 totaal 70. Zoodat op 1 Jan. 1902 de bevolking bedroeg 963 m. en 918 vr. totaal 1881. Er werden 21 huwelijken gesloten. Schore. Als een bijzonderheid zij ge meld dat bij dhr. Willem Philipse nu reeds een kip rondloopt met 12 kuikens. Wemeldinge. Op de vergadering van aandeelhouders van de weegbrug «Bonzij weg" werd door den secretaris penning meester aan de aanwezigen meegedeeld dat in 1901 op de weegbrug was gewogen: 66568 IC hooi enz., 474595 iC ajuin, 599205 IK aardappelen, 5 stuks vee, 3508352 it' suikerpeen, 1130858 HL' allerlei zooals kolen, ijzer, pulp enz., samen 5781719 i£. Als dividend werd aan de leden uitgekeerd f 7,50 per aandeel. Bij de Vrjjdag t.o Haamstede ge houden horsteraming voor oon lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 99 gel dige stemmen en is gekozen den heer P. Blom Lz. (lib.) met 57 stemmen. Op den heer M. A. Vis (antir.) werden er 42 uitge bracht. Ierseke. Gisteren, Zondag, was het reeds vroeg te zien dat een hoog tij water zou ko men. Met den hevigen wind zooals die giste ren woei was dit geen wonder. Een schip dat de wacht had sloeg van zijn anker weg en kwam op de haven aan, maar wegens den wind woei het scheepje tegen de kruin van den dijk aan, waardoor het een op den dijk staanden lantaarn afbrak gelijk een lucifer. Veel materieel dreef door den hoogen vloed weg. Heinkenszand. Vrijdagavond jl. hield kapt. P. J. Geill alhier in het schoolgebouw een lezing over volksweerbaarheid. Nadat spreker door den Burgemeester was inge leid, begon hij zijn lezing. Hij wees er op hoe de vereenigingen tot het weerbaar maken des volks tot stand waren gekomen, besprak de vereenigingen en het doel er van deed zien hoe gebrekkig het nog ge steld is met de weerbaarheid van ons volk. De duidelijke uiteenzetting van dit alles droeg er zeker wel toe bij, dat 44 personen zich als lid aanmeldden. Aan het slot bedankte de burgemeester de» heer Geill voor zijn boeiende lezing. Bij kon. besluit is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs een subsidie verleend van f 2500 aan Filippine, van f 900 aan Veere. Hoek. Zaterdag jl. werd alhier door vrienden van Chr. onderwijs eene verga dering belegd, ten eindo te komen tot oprichting van oen ondersteuningsfonds voor hen, die niot in staat zijn den kosten- ,den prijs van het onderwijs hunner kindoren geheel te voldoen. Men gaf dit fonds don naam van«Draagt, elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus." Tot dit fonds traden 49 leden toe, waaruit oen bestuur van 5 loden werd gekozen. N. en St. Joosland. Gingen de vorige week geruchten, dat er bij enkele land bouwers oenden ontvreemd warenon den nacht van Vrijdag op Zaterdag moesten de vogels van do volière van don heer J. K. Mosu hot ontgeldonoen achttien a twintig stuks van dio vogeltjes werden er 's morgens vermist; in den loop van don dag werdon er nog tweo diertjes oven buiten de kom dor gomeente dwalendo ge vonden, die zeker ontsnapt waren. Do politie doet onderzoek. Bij beschikking van den minister van financiën zijn bij de directe belastingen met 1 Feb. verplaatst J. Hamerlinck, kommies 4o kl. van Zuiddorpo ftijd.) naar Locht, A. J. W. van der Wiel, kommios 4o kl. van Aardenburg (tijd.) naar Wel. Het consulaat-generaal van don Oranje- Vrijstaat te 's-Gravenhago ontving van ds. Gillot te Petersburg een pak visitekaartjos voor mevrouw Louis Botha, om haar geluk to wenscben met de geboorte van haren zoon. Do toezending geschiedt zoo laat omdat deze kaartjes uit alle hoeken van Rusland zijn gekomen. Tezamen wegen zij meer dan 13 K.G. Te Leeuwarden heeft de politie oen man gearresteerd, die verdacht wordt op lichting te hebben gepleegd met een zoo genaamd bankbiljet, goed voor 25 kussen. Aan de onderwijzeres in de gemeente Opsterland, die verdacht wordt van dief stal van turf ten nadeele dier gemeente, is met ingang van 1 Febr. a.s. eervol ontslag verleend, op grond van lichaamsgebreken. Verleden week werd te Wageningen een huisgezin, man, vrouw en zeven kin deren, het jongste een zuigeling, wegens niet betalen der huur op straat gezet. Het diaconie-armbestuur der Herv. Kerk weigerde hulp, zoodat het ongelukkige ge zin nu enkele nachten doorbracht in een ijskelder, een ruimte van één vier kanten meter, waar men geknield tegen elkander leunde. Toen is echter de burgemeester tusschenbeide gekomen en door dions zorg is nu de familie in een logement onder dak gebracht. Het diaconie armbestuur heeft zich eindelijk iaten be wegen iets te doen en f 15 ineens afgestaan, terwijl het comité van weldadigheid een woning heeft gehuurd. Volgens de N. Ct. zijn de ouders meestentijds te lui tot eenigen arbeid, en hadden zij pas juist in een jaar tijds drie duizend gulden, een erfenisje in luiheid en dronkenschap opgemaakt. Door wijlen mr. Leuringh, lid van Ged. Staten van Groningen, is ruim f 100,000 gelegateerd aan personen, die bij hem in dienst waren, oorporaties enz. Aan zijne dienstmeid 0. a. f25,000, aan zijn opzichter f8000, aan den oudsten huurder van zijne boerderij f1000, aan de andere huurders f600. In den laatsten tijd werden op het Centraalstation te Utrecht, uit de kas van het publiek telefoon vertrek je, herhaaldelijk de daarin door do gebruikers geworpen dubbeltjes gemist. Ten einde den dief te betrappen werd vanwege de telefoonmaat schappij een inrichting gemaakt waardoor bij het openen van het deurtje der kas een electrisch schelletje overging in het bureau van den restaurateur van waar men het gezicht op het telefoon vertrekje heeft. Reeds den eersten dag word do restaurateur door het sein gewaarschuwd en snelde hij met een paar andeien naar hot bureau, waar zij tijdig aankwamen om hot vertrokje te zien verlateu door telefoonmaatschappij de gemaakte inricb was. Die was dus De minister var dat de miliciens de vorig jaar daarvan buiten gesloten, wede bij hun indiensttredi vallen, b.v. bij snoe ook klompen ten la en reserverekening Zakdoeken worden gereikt aan de m<u pen aan de strengere daten van do overigi voorloopig zonder n Omtrent den gekrenkten persoon bekenden zonderling! den minister van Bin thans bericht ontvai woonplaats, Deventer Te Montloort tengevolge van het speld welke in den steken. Na operatie verroest, daaruit te Iemand tc Nie miste in den laatste uit het nest. Men een bunsing of rat hij evenwel later dat in de nabijheid had nodergelegd, za< gaatje in don dop v inhoud or uitzoog, hij onmiddellijk het daar hem de eieren zijn om zo door de Omtrent het Twelloo vormoord genverhoor voor d aanleiding gegeven gonhonding van don van het vermoorde kr gezegd had, dat hij koeion bevond op moord moest hobbon vermoedelijke dader bezit zijner geostvern Bij Kon. beslu predikant te Zaanda Synode van hetEvang genootschap, bonoemi tot de zaken der Pre Nederlandsch Oost- De daderes vai Maastricht is ontdi uit eon naburige Be eenigen tijd te Maa en thans bij haar oud haar daad bekend. De rechtbank onmiddellijke invrijlu Hupsel, te Oosterhout deling met doodelijkei aangezien hij heeft verdediging van eige: in zooverre hersteld, Hij durft echter te O omdat hij nog altijd king. Hij geeft deze I11 de herberg wistei veel geld bij zich ha toen tot een gevecl daarop de deur uit. het verlies van zijn g< die hij juist zag lip om zijn portefeuille deze, en liep weer t waarschuwde hem op, want ze doen hi stuiver!", en werkel aangevallen door eer pende kerels. Toen er op los, en liep te weten of hij iei achtervolgd door stei Omtrent den k en de omstandighe plaats had, verneen het kind geboren wer< en haar man, die w< agent G. de vader en diens vrouw. D( gaande, ontdekte dat bevallen en deelde aan zijne vrouw me van G. mede op de In elk geval waren ten huize der vroe daar vermoord, van de vroedvrouw elka schuldigen. Het lijk gepakt, waarna de een kinderwagen, w deren, het kistje naar Het kistje door G. te Oosterbeek in der in de rivier terecln de bazaltglooiing b gevonden is. Het IV. v. d. D ter van koloniën lijc die hem tot volstrekt en dat de ministor zakon de vordpdigiry betreffende de Indisch zal overnemen. Zaterdagavond trieel in Den Haag denwisseling met dezen voor den daarna met een deerlijk op verschil gelaat verwond. Dt door een geneesheer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2