en. N1EU WSBLAD VOOR ZEELAND. No. 65.1902 ELLE, Vrijdag 24 Januari. 16e Jaargang. 9i Dienst. GHRISTELIJK- HISTORISCH mrg. p r ij z e n ehoorende. met jt dienst ELB. ROTTERDAM (tdienst. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN celkousen. Ondoor- pr ziekenverpleging. Bolk-, Zak-, Tafel-, a kwaliteit Scheer- ïcharen, Tondeuses iubbele-, navel- en lerd Zondags, Woens- I Vlissingen 5,55van j Rotterdam 8,15. /rijdag 31 "Jan. van 'ELEGRAAF. Ivan Antwerpen: fandag) s'morg. 7,—u 1B00TDIENST L Hulst—Vlak e laar Vlake vm. 6, irden onmiddellijk na Irespondeerende trein 15,20. /alsoorden vm. 7,30 üddellijk na aankomst 9,—, en 11,30 n.m. 3TDIENST 1G en ZÏERIKZEE Van Zierikzee. 'smorg. 'smidd IDond. [Vrijd. lZater. J Zond. I Maan. iDinsd. 28 jWoen. 29 1 Dond. 30 Vrijd. 31 23 24 25 26 27 6,30 7,50 7,50 7.50 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 2,- 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 2- 1,30 1st „SCHELDE" Van Rotterdam. 1 s midd. E Dond. 23 10,- 1 Vrijd. 24 10,- 1 Zater. 25 10,-- 1 Zond. 26 10 1 Maan. 27 10,- I Dins. 28 10,- I Woen.29 10,- 1 Dond. 30 10- Vrijd. 31 10- lst£r-0cli£iï>f. ie Spoortjjd. pa) nm. 3,304) Da) nm. 3,55 nm. 1,55 (1 2,15 |5 3,304) 3,50 |0 naar Breskens Bors- van Vlissingen naar kt. a. m. van Neuzen naar elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p0,95. Enkele nummers0,02®. 23 Januari 1902. De heer J. C. Wirtz, voorzitter van het Prov. Comité van antirev. kiesvereenigingen in Groningen meldt ons dat Leiddraad No. 1 (Uitgangspunt en Doel), uitgegeven door genoemd Comité, nu reeds totaal is uit verkocht, zoodat een tweede druk ter perse is, die nog deze week verschijnt. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 22 Januari 1902. De heer Wisboom Verstegen is mot ken nisgeving afwezig. Onmiddellijk na opening der zitting, zeide de VoorzitterGaarne grijp ik deze gelegenheid aan om U mijne Heeren leden van den Gemeenteraad, en U mijnheer den Secretaris in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar mijne beste wenschen te brengen. Mocht gij en ook Uwe gezinnen in dit jaar den meest mogelijken voorspoed genieten en moge het U allen gegeven zijn tot nut dezer Gemeente te arbeiden en voldoening te smaken van Uwen arbeid. De nuttige werken, in het- afgeloopen jaar tot stand gekomen, liet hij vervolgens de revue passeeren, en wel lo. De houw eener nieuwe school K in de Molenstraat. Wel was het te betreuren dat de Ge meente zoo weinig geschikt terrein over bleef voor den bouw van verdere scholen, aan wier stichting zich binnen een betrek kelijk zeer kort tijdsverloop weer de behoefte zal doen gevoelen, en dat de meubileering van school K niet aan een stadgenoot kon worden opgedragen. Hij hoopte dat de toekomst in die toestanden de gewenschte verandering zou brengen. De vereeniging van de scholen D en E tot ééne school J noemde hij een gewich tig feit, evenals het besluit tot evenredige schoolgeldheffing, terwijl hij de toezegging deed, dat binnen niet te langen tijd den Raad omtrent het herhalingsonder wijs zou bereiken een voorstel, gegrond op de ge wijzigde wet op het lager onderwijs. Wat de leerplichtwet aangaat, ze is nog te kort in werking om er veel van te kunnen zeggen, maar toch deden zich in het afgeloopen jaar 14 gevallen van school verzuim voor, die bepaald voortsproten uit armoede. Hij is van meening dat de Raad zich te eenigen tijd met de oplos sing dezer zeer moeilijke kwestie zal die nen bezig te houden. 2o. De vooruitgang der duinwaterleiding. In 1900 bedroeg de opgepompte hoe veelheid duinwater 173425 M3., in 1901 201635 M3. Wel was altijd het water nog eenigszins licht geel gekleurd, doch hij sprak zijn vertrouwen uit dat de door den Ingenieur Schotel voorgestelde werken in dien toestand spoedig eene gewenschte ver andering zullen brengen. 3o. De bloei der Gasfabriek. De hoeveelheid verbruikt gas steeg van 834883 M3. in 1900 tot 882634 M3. in 1901, terwijl het oen verblijdend verschijnsel is, dat die inrichting, getuige o. a. het aan brengen van baden voor de werklieden, meer in overeenstemming is gebracht met de eischen, die men tegenwoordig stolt aan werkplaatsen. En verder den wensch uitsprekende, dat de geldelijke ondersteuning, die de Raad aan de commissie voor den tram Middel burg, Vlissingen, Domburg gaf, goed be steed zal bijken te zijn, besluit hij aldus Waar ik dan hiermede, mijne Heeren meen te hebben vermeld wat het meest gewichtige in het afgeloopen jaar in deze gomoento is geschied, wil ik niet eindigen zonder uwen steun in te roepen, waar wij toch uwe besluiten hebben uit te voeren. Moge het nieuwe jaar toonen dat, met eerbiediging van ieders meoning, wij allen gezind zijn met lust en ijver de belangen van Middol- burg te dienen en moge dit jaar voor deze gemeente oen voorspoedig jaar zijn. Na levendig applaus stelt, do Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda nadat do notulen der vorige vergadering waren gelezen en vastgesteld: I. Ingekomen stukken. Deze zijn a. oen voorstel van B. en W. om, bij eventueele ontstentenis van den Secretarisr diens function te doen vervullen door don onlangs bonoemden beer Vliegenthart wordt zonder stemming goedgekeurd. b. eene mededeeling van B. en W. dat het kohier van den hoofdelijken omslag dit jaar, wegens gebrek aan hulp, veel later dan gewoonlijk zal kunnen vastgesteld worden, welke mededeeling gevolgd wordt door een voorstel van den heer Sprenger om een crediet van f 100 voor tijdelijke hulp te openen, welk voorstel wordt aan genomen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Heyse, Tak, van Dunne, Verhage en de Veer. c. eene dankbetuiging van den heer Brouwer, onlangs benoemd tot gemeente bouwmeester voor kennisgeving aange nomen. d. eene dankbetuiging van het Bestuur der Ambachtschool voor het inruimen van een der lokalen in het Raadhuis voor het houden eener tentoonstelling voor ken nisgeving aangenomen. e. een proces-verbaal van opname van de kas der gemeenteontvangers voor kennisgeving aangenomen. f. verschillende brieven van Gedepu teerde Staten, houdende goedkeuring van vroeger opgenomen besluiten voor kennis geving aangenomen. g. een advies van den Ingenieur Schotel om over te gaan tot het stichten van eene nieuwe prise d'eau aan de Oranjezon, waarvan de kosten worden geraamd op f 30000. In verband met dit advies zal in eene volgende vergadering een voorstel van B. en W. ter tafel komen. li. een adres van 86 werkeloozen, waarin wordt aangedrongen op werkverschaffing door de gemeente, als het uitdiepen vaD de Heerengracht enz. naar B. en W. gerenvoieerd om advies. i. een adres van J. Steendam, waarin hij zich beklaagt, dat hem door den onder aannemer Geervliet voor werkzaamheden bij den bouw der nieuwe school minder loon is uitbetaald dan in het bestek is voorgeschreven. B. en W. adviseeren een afwijzend ant woord te geven, daar Steendam slechts nu on dan voor de nieuwe school gewerkt heeft, doch niet in dienst der aannemers en niet op het werk. De heer van Dnnn'e kan zich met dat advies niet vereenigen. Hij doet het voorstel, dat B. W. eerst zullen onder zoeken of de aannemer zijne onderaan nemers met de bepalingen van het bestek heeft in kennis gesteld, welk voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Sprenger en Van der Swalme. II. Benoeming leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium {vacature Soharp de Visser). Aanbevolen worden E. Basse, doctorandus in de Ned. lett. te Scheveningen en J. A. N. Knuttel, doctorandus in de Ned. lett. te Hof van Delft. Nadat op verzoek van den heer Van der Harst, eene zitting met gesloten deuren had plaats gehad, wordt, na het heropenen der openbare zitting, eerstgenoemde ge kozen met 14 stemmen tegen 2 op laatst genoemden uitgebracht. III. Voorstel van B. Sf TV. tot nadere regeling van de jaarwedde van Dr. E. J. T. A. Wansmk, vierden leeraar in de oude talen en oude geschiedenis aan het qymasium. B. W. stellen voor de jaarwedde, die thans f 2000, bedraagt, met f 200 te ver- hoogen. De heer van den heer Sivalme geeft zijne bevreemding te kennen, dat B. W. geen enkel gegrond argument voor de verhooging aanvoeren, zooals het voorstel ligt, moet hij het zijne sympathie onthouden. De heer van Dunné kan zeer goed met het voorstel medegaan, daar de heer Wan- UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. sink is een sieraad van het gymnasium. De heer IV. E. Snouck Rungronje is met den heer Van den heer Swalme eens, dat de argumenten van B. W. niet zeer klemmend zijD. De heer Schorer zegt, dat, Dr. Steringa Kuijper, voorganger van Dr. Wansink eene jaarwedde genoot van f2400, welke jaar wedde ook geniet de heer De Borst Ver doorn, die hetzelfde aantal lesuren heeft als Dr. Wansink. Onredelijk is het voorstel dus niet. De heer TV. E. Snouck Eurgronje zegt na de door den heer Schorer gegeven in lichtingen met het voorstel van B. en \V. genoegen te kunnen nemen. De heer De Veer zou de beslissing liever wilien verdagen tot een volgende zitting, als wanneer B. en W. volledige inlichtingen kunnen geven omtrent de les uren van Dr. Wansink. De heer Tak kan zich met die tusschen- tijdsche verhoogingen van jaarwedden niet vereenigen. Hij doet het voorstel deze verhooging aan te houden tot bij de be handeling der eerstvolgende begrooting, welk voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Sprenger, Van der Harst, Den Bouwmeester, Gratama, Schorer, Snouck Hurgronje en Van Dunné. IV. Voorstel van B. en TV. betreffende een Directeur aan de Burgeravondschool. De inspecteur van het middelbaar onder wijs heeft B. W. te kennen gegeven, dat het hem weuschelijk voorkomt de be trekking van Directeur der Ambachtschool en die van Directeur der Burgeravondschool in één persoon te vereenigen, en wel tegen eene jaarwedde van f 1600 f 800 f2400. Van daar het voorstel van B. en W. om een directeur-leeraar van de burgeravond school te benoemen op eene jaarwedde van f 800. De heer van der Swalme is van meening dat door deze vaststelling wordt vooruit- geloopen op de regeling der jaarwedden van de overige leeraren. De heer Schorer zegt dat er aan de school drie vacatures zijn. Wordt nu de leeraar in de wiskunde directeur, dan het traete- ment zooals dat van zijn voorganger; wordt echter een ander leeraar benoemd, dan wor den natuurlijk de uitgaven verhoogd. De Voorzitter antwoordt, dat hij moeilijk vooraf kan bepalen, wie tot directeur zal worden benoemd. Dat heb ik voorzien, zegt de heer Schorer. Daarom zou ik liever eerst de geheele re organisatie van de school tot stand zien komen en stel ik, om hoogere uitgaven te voorkomen, voor om de jaarwedde van den directeur te stellen op f 300 boven het traktement, dat hij als leeraar geniet. De heer Eoole brengt in het midden, dat onze Ambachtschool nog verre staat be neden die van andere gemeentener dient een krachtige sprong in het voordeel dier school gedaan te worden. Dit was ook het gevoelen van den heer Van de Ree en werd mede beiiamd door den heer Van Dunne. Nadat het voorstel Schorer met 13 tegen 3 stemmen (die der heeren Schorer, Van der Swalme en Snouck HurgroDje) was ver worpen, wordt het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. V. Voorstel van B. en TV. naar aanlei ding van een adres van het Bestuur der Bad en Zweminrichting om subsidie uit de ge- B. en TV. stellen voor eene subsidie van f 1000 te verleenen, onder voorwaarde dat de inrichting minstens een namiddag 's weeks voor on vermogenden zal blijven opengesteld. Da heer Gratama wenscht de uren voor onvermogende mannen en jongens en ook die voor vrouwen en meisjes gepreciseerd te zien, waarop de heer Den Bouwmeester antwoordt, dat men een Bestuur, dat tot hiertoe meer gaf dan waartoe het verplicht was, niet te zeer aan banden moet leggen. De heer Snouck Eurgronje is van hetzelfde gevoelen als de heer den Bouwmeester. De heer Gratama wil de juiste voorwaar- voor den nu goed omschreven zien, daar in 1877 niet van vrouwen en meisjes wordt gesproken. De heer de Veer is het met den heer Gratama eens; er kan een ander, minder welwillend bestuur komen; bovendien wijst hij op het wensehelijke om een nieuw tarief te maken voor hen, die iets kunnen betalen, maar voor wie f6 of f 8 te veel is. Het voorstel Gratama wordt hierop verworpen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Gratama, van der Harst, Heijse, Tak, van der Swalme, van de Ree en de Veer, waarna het voorstel van B. en W. zonder stemming wordt goedgekeurd. VI. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van TV. C. Bondsmerk omtrent levering van duinwater. B. eu W. stellen voor hen evenals in 1896 te antwoorden, dat hem geen water kan geleverd worden dan voor don meter. Do heer Verhage wijst er op dat Adres sant zegt geen broodbakker te zijn. De heer van Dunné vraagt of een banket bakker dan geen water noodig heeft. De heer Sprenger zegt dat in de veror dening gesproken wordt van bakkersovens; zoo lang Hondsmerk er zulk een behoud, kan hem geen ander water geleverd worden. Het voorstel wordt hierop zonder stem ming aangenomen. VII. Voorsvel van B. en TV. tot verlen ging van den termijn van teruggarf van de Eulpkazerne. B. en W. stellen voor den termijn te verlengen tot 1 Juli 1902, waarmede alge meen genoeged wordt genomen. VIII. Voorstel van B. en TV. tot ring van een lokaal der burgeravndsch een tuinbouwwintercussus B. en W. stellen voor het lokaal te verhuren aan A. de Smidt en C. J. Stomps tegen f 1 's weeks voor verlichting en verwaring en f 0.50 voor vergoeding aan den concierge. Na eene opmerking van den heer van der Swalme omtrent de geraamde kosten, wordt het voorstel zonder stemming aan genomen. IX. Voorstel van B. en TV. tot het ver leenen eener toelage aan den zieken werkman der gasfabriek A. Eendrikse. De werkman, reeds lang ziekelijk, heeft tot hiertoe zijn halve weekgeld genoten. B. en W. stellen thans voor hem, totdat hij tien dienstjaren zal tellen en dus ge pensioneerd kan worden, eene toelage van f 140 te verleenen. De heer Van der Earst stelt voor het halve weekloon te blijven uitkeeren, totdat de tijd van pensioneering zal zijn aange broken. Na eenige discussie staken over dit voor stel de stemmen en moet de beslissing worden aangehouden tot eene volgende zitting, voor stemden de heeren Van der Harst, Bouwmeester, Gratama, Van Tey- lingen, Tak, Van Dunné, Van de Ree en De Rijeke. De heer Koole verlaat de vergadering. X. Voorstel van B. en W. tot opzegging van de huur van een stuk grond in de Mo lenstraat. Op het stuk grond, in de onmiddellijke nabijheid der nieuwe school, staat eene loods, bestemd tot berging van lompen en oud ijzer. B. en W. stellen voor de huur daarvan op te zeggen, hetgeen zonder stem ming wordt aangenomen. XI. Voorstel van B. en TV. tot verkoop van stukjes grond. B. en W. stellen voor tegen f3.30 por c.A. te verkoopen a. aan A. Barentsen een stukje in do Nieuwpoortstraat, 4. aan J. Belderok een stukje in de Bleek, c. aan P. J. H. van Roo een stukje in de Bleek en d. aan L. J. P. Maas Jr. een stukje in den Ponninghoeksingel, welk voorstel stil zwijgend wordt goedgekeurd. XII. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond aan het Arnemuidsche voetpad in recht van erfpacht. B. en W. stellen voor den grond, groot 72 c.A., aan A. Marijs e. s. in erfpacht uit te geven voor f 3.60 per jaar. De commissie van finantiën adviseert den grond te verkoopen voor f 3 per M2. of den canon te stellen op f 0.10 per c.A. De heer van Dunne stelt voor den grond te verkoopen, doch, nadat zijn voorstel met 8 tegen 7 stemmen gevallen was, vereenigt de Raad er zich mede dat de grond in erfpacht zal worden gegeven tegen f 0.10 per c.A. XIII. Voorstel van B. en TV. naar aan leiding eener bergplaats in het gebouw der Burgeravondschool. Een kelder bij de Burgeravondschool in gebruik voor berging van brandstoffen ligt onder het polderhuis. B. en W. stellen voor afstand te doen van de rechten op dien kelder, hetgeen algemeen wordt goed gekeurd. XIV. Voorstel vm B. en TV. om J. Dek ker te Koudekerlcc de vergunning te verleenen tot gebruikmaking van een stukje grond aan B. en W. stellen voor de vergunning te verleenen tegen eene jaarlijksche retributie van f 1, welk voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Heijse, Schorer, Tak en Van der Swalme. XV. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van de telefoonconcessie B. en \V. stellen voor de concessie te verlengen, mits in den loop van dit jaar de bovengrondsche geleidingen vervangen worden door ondergrondsche en dat de kosten van aansluitingen ten behoeve der gemeente komen voor concessionarissen. De heer van der Swalme zou meer voor- deelen voor de Gemeente willen bedongen zien, doch de lieer den Bouwmeester ant woordt, dat de telefoon hier met verlies tot nu toe gewerkt heeft. De heer van der Swalme doet nu een voorstel om meer voordeelen te trachten te bedingen doch het wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen, die der heeren Heijse, Schorer, Tak, van der Swalme, Verhage, de Rijeke en de Veer. XVI. Voorstel van B. en W. naar aan- leidiug van een adres van den Timmerlieden- bond over het maken van meubilair van school K. De Timmerliedenbond vraagt in haar adres om het meubilair hier te laten ver vaardigen. Toen het adres inkwam, was de advertentie voor de aanbesteding reeds geplaatst. Het werk is door een vreem deling aangenomen voor f2701.19 terwijl de laagste Middelburgsche inschrijving be droeg f 4150. B. en W. stellen dus voor afwijzend op het adres te beschikken, hetgeen algemeen wordt goedgekeurd. XVII. Suppletoir kohier no. 2 gonden- belasting 1901. Dit kohier wordt zonder aanmerking op f21 vastgesteld. XVIII. Suppletoir kohier no. 2 inkomsten belasting 1901. Het voorgedragen cijfer van f 549,081 ondervond geen tegenkanting. XIX. Bezwaar senrift inkomstenbelasting 1901. Conform het voorstel wordt afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van P. J. van den Ende tegen zijn aanslag in de 1ste klasse. XX. Voorstel van B. en W. omtrent een adres van den concierge van het gymnaseum. C. J. van Santen, cocierge van het gym nasium, verzoekt wegens ziekte door lood- vorgiftiging wegens het water in het ge bouw of eene andere betrekking, of eene vergoeding voor hulp of pensioen. Curatoren adviseeren den adressant eene vergoeding van f 50 toe te kennen, terwijl B. en W. tegen 15 Juli a. s. hem willen pensioneeren en hem inmiddels eene toe lage van f50 willen gevon. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 10 tegen 5 stemmen, die der heeren Sprenger, den Bouwmeester, Snouck Hurgronje, van Dunné en van der Swalme en het advies van Curatoren aangenomen met 10 tegen 5 stemmen, die der ovenge noemde heeren. Hierna wordt de zitting opgeheven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1