Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Dr. Kuyper moet ook gezegd hebben dat de Nederlandsche regeering onder geen omstandigheden als tusschenpersoon kon optreden. Hetgeen zeggen wil - gesteld dat het bo venstaande altemaal waar is, waaraan wij hard twijfelen dat in ieder geval al het gedoe van den minister geen officiéél maar een strikt particulier karakter draagt, en het derhalve Reuter en ons niet aangaat. Blijkens een lang stuk dat wij heden overnemen, is ons de feestdag van den directeur der Heldring-gestichten Dins dag 21 Januari niet onverschillig. Wij zijn oprecht dankbaar dat de Heere ds. Pierson voor die stichtingen, voor de antirevolutionaire beginselen en voor de vrije school zóó lang gespaard heeft. En dan waardeeren wij in hem naast den Christen den man van karakter, in dezen tijd, door Beets als de tijd van ka- ïakterschaarschte geteekend. God zegene ds. Pierson en zijno en Heldrings gewaardeerde stichtingen Dr. Krause, de edele Transvaler, die den eed aan Engeland weigerde, naar Londen toog en daar aangehouden werd op onder schepte brieven van hem aan Broeksma, is thans tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens poging om Broeksma over te halen tot moord. Dit schijnt weer eens een zeer onrecht vaardig rechtsgeding te wezen. Eerst beschuldigde men Krause van hoog verraad; doch na lang zoeken naar be wijs werd die beschuldiging ingetrokken; daarna van briefwisseling en opzetting tot moord, doch ook deze beschuldiging werd door den verdediger krachteloos gemaakt met 't feit dat de brieven Broeksma niet bereikt hebben, en dat men toch moeilijk opruiing kan plegen wanneer er niemand is die den raad om moord te plegen ont vangt. De rechter nam echter den wil voor de daad, en eischt de hoogste straf, waartoe de jury dan ook, natuurlijk, hoe zou 't an ders bij de heerschende volksstemming terstond overging. Krause zelf voerde tot zijn verdediging aan nimmer iemand te hebben aangezet den advocaat Porter te vermoorden, al was hij overigens voor zich van meening dat deze Boerenkater den dood dubbel en dwais verdiende. Dach wij hebben 't al meer gezegd Krause had iets anders op zijn boekje. Hij liet ft in 1896 de Jaraesonkliek ontmaskerd, en dat moest gewroken worden. O k heeft Roberts ontdekt dat het aan dr. Krause te danken is, dat bij de overgave van Johannesburg 180,000 pond sterling aan goud nog juist bijtijds uit die stad naar Pretoria werd overgebracht. De Engel- schen stonden voor de stad en Bobs stem de in een wapenstilstand van eenige uren toe, opdat de achtergebleven autoriteiten de stad tot orde zouden kunnen brengen. Yan die gelegenheid maakte dr. Krause gebruik om de 180,000 p.st. naar Pretoria te zenden. Dat was natuurlijk in de oogen der Jingo's een verfoeilijke daad, doch daar dr. Krause den neutraliteitseed nog niet had afgelegd, en eerst veel later de streek ontdekt werd toen dr. Krause reeds ver trokken was, kon men hem natuurlijk niet voor den rechter brengen in Zuid-Afrika, hetgeen uit den aard der zaak men denke aan Broeksma, Cordua en zooveel anderen veel gemakkelijker zou zijn geweest. Dat dr. Krause echter gemeene zaak durfde maken met het parlementslid Mark ham, die Wernher, Beit Co. in het open baar voor zwendelaars en dieven heeft uitgemaakt, deed de maat overloopen en dr. Krause werd gearresteerd, en veroordeeld. Een lage wraakneming op een onschuldige, die er evenwel gelukkig! iets beter afkomt dan Louw en Broeksma, en anderen. Den 31 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer P. de Reus te Rotterdam met Gods hulp den grond legde voor de Stads-EvaDgelisatie „Jeruel" aldaar. Zelf op een conferentie-samen komst in 't Verkooplokaal getroffen, begon hij zijn werk met één zondagsschooltje waarop slechts 3 kinderen, van de straat meegebracht. Thans arbeidt hij met volkssamenkom sten in 8 lokalen, stichtte een tehuis voor gevallen vrouwenBethanië, en een volks logement, waar dagelijks honderd men seden nachtverblijf vinden. Dit „reuzenwerk" verricht De Reus geheel onbezoldigd, daar hij door eigen harden handenarbeid in 't ouderhoud van zijn gezin voorziet, en voorts de vrije uren, ook van den nacht, aldus in 's Heeren dienst besteedt. Dat is met recht reuzen werk, den naam van de Reus waardig. Weer een bewijs wat de liefde in Godes kracht vermag Men schrijft aan de W. It. C.: Den eigen dag dat koning Edward in de troonrede de «menschelijkheid" prees van de Britsche soldaten in Zuid Afrika, had den wij in 't Leidsche ziekenhuis een on derhoud niet iemand, die 5 Jan. jl. van het stoomschip Koning te Vlissingen ge- debaakeerd was. (De lezers van De Zeeuw weten wel dat hier mevrouw L. bedoeld wordt. Wij achten 't echter beter haar naam niet te noemen, teneinde te voorko men dat Engeland hare mededeelingen aan haar zwager wreekt. Red. Zeeuw.) Een zieke moeder is het, die ons het volgende mede deelde Toen wij bevel kregen aan onze echtge- nooten te vragen, zoo snel mogelijk huis waarts te keeren, weigerden de meesten van ons in Rustenburg. Slechts enkelen schreven: wij bleven bij onze weigering, ook toen men ons dreigde, dat wij naar de vrouwenkampen gestuurd zouden wor den. Ik was toen nog niet geheel van een ziekte hersteld. Spoedig daarop kwamen Engelsche soldaten ons laden op open kar ren. Uit angst voor het lijden dat ons wachtte, mij en mijn 5 kinderen, waarvan de joDgste toen 5 weken telde, smeekte ik doodgeschoten te worden en mijn kin deren hier te laten, toevertrouwd aan vreem denhanden. «We hebben bevel je naar Rietfontein te brengen, je moet maar gauw op die »wagenkar" klimmen, anders zal «ons jou er opsmijt". Toen wij dan drie dagen en drie nachten op die open kar hadden doorgebracht, kwamen wij te Riet- fontein; wij leefden allen nog. Toen wij dan veertien dagen honger en dorst in het kamp geleden tiadden en drie van mijn kinderen ziek geworden waren, kwamen andere vrouwen en kinderen te Riet fontein en werden wij naar Pretoria gevoerd. Men moet sterk en gezond zijn om 14 dagen in een vrouwenkamp ongehinderd door te ma ken: na 4 dagen behoefden wij niet meer onder den blooten hemel to slapen. Met mijne 5 kinderen kwam ik te Pretoria aan. Dr. Kolff' wist zóó bij de autoriteiten aan te dringen, dat het mij vergund werd bij mijn vader in te wonen. Daar hoorde ik dat mijn man nog bij den staf van de la Rey was. Mijn broeder was door de En- gelschen doodgeschoten, nadat hij zich had overgegeven. Toen hij zijne wapenen had neergelegd, vond hij het niet meer noodig de handen op te steken; hij werd even op zij geduwd, en door eenige schoten ge wond. Toen de Engelschen den volgenden dag hem daar nog vonden, werd hij in een huis verpleegd, waar hij spoedig overleed. Mijn zwager werd ook gevangen genomen. Van haren echtgenoot, die, zooals gezegd, bij den staf van de la Rey behoorde, had deze vrouw te Pretoria tot haar vertrek bericht gehad. Volgens hem bestond de taktiek der Boeren eenvoudig in afmatting. Mochten de Engelschen echter genoegzaam vasten grond in de Boerenrepublieken krijgen, dan konden de Boeren de Kaap kolonie onveilig maken, en zoodoende de Engelschen dwingen troepen uit Transvaal terug te nemen, waar dan weer van ge profiteerd zou worden. Een volk als de Boeren, die overal hun verkenners hebben met hun vlugheid van beweging, hun ter reinkennis en vooral hunne tegenwoordig uitstekende leiding, is nooit een te min achten vijand. Vol overtuiging werd ons dan ook verteld, dat de Engelschen het geen 5 jaar meer uithouden, en dat de vastberadenheid onder de Boeren, om ten einde toe te vechten, nooit grooter was geweest dan nu. Maar het zou zijn ten koste van vrouwen en kinderen. Het verdelgingsmiddel is vooral uithongeren den gevangenen en den in de kampen «verzorgden" werd te weinig eten gegeven. Met haar vijf kinderen was onze vertelster op een rantsoen gesteld van een half pond meel per dag en een lepel suiker. Laat dat meel omgezet, in voor ons begrijpe lijker vorm, oen brood voorstellen, dan kan men zich een oordeel vormen over deze voeding. In Pretoria kan door de bevolking veel hulp en leniging gebracht worden, en die zijn dan ook niet achtergebleven. Een enkel woord nog over de Engelsche soldaten. Haar man verhaalde in een brief, van een Engelsch soldaat, die aan de zijde der Boeren meevocht, en een brief aan Kitchener had geschreven. Vroeger, zoo luidde het, was ik een arme hond, nu een vrij burger. Het overloopen naar de Boeren is geen uitzondering. Dat ver scheidene Engelsche afdeelingen, die door de Boeren waren gevangen genomen en losgelaten, weigerden de wapens weer op te vatten, werd eveneens door haar beves tigd. Zij had zelfs met een troep gewezen yeomen gesproken, die het onderscheidings- teeken Z. A. R. droegen. Weer een moord. De krijgsraad te Graaf Reinet heeft het doodvonnis over Scheepers doen afkondi gen, Kitchener heeft het vonnis bekrachtigd, en reeds 's anderen middags te 3 uur, jl. Zaterdag, is Scheepers doodgeschoten. De rechtzaak tegen Kritzinger begint de vol gende week. Helaas ook dezen zal men wel ombrengen. Scheepers en Kritzinger, schoon geboren Kapenaars, zijn beide Vrij- staatsche burgers. Scheepers wa*s dit al vóór den oorlog. Maar wat geven de En gelsche rechtvertreders daar om? Beiden zijn hun ook alleen in handen gevallen doordat zij öf ziek, óf zwaar gewond waren. De Boeren hadden een klein succes bij Griouatown bij Kimberley, waar de Engel schen bij een bestorming met de bajonet een majoor en vier man aan gesneuvelden en vijf ernstig gewonden verloren. Goes. In de voorwaarden van de ver pachting van het terrein met de daarop aan wezige gebouwen gelegen aan de Cingelstraat en Schoolstraat welke op Zaterdag a. s. zal plaats hebben, zijn eenige geringe w ij - zigingen gebracht welke van Dinsdag 21 dezer van des middags 12 uren op de Secre tarie ter lezing zullen liggen. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis dat door hen is benoemd tot lid levens voorzitter van de Com missie die Burgemeester en Wethouders zal bijstaan bij het opmaken van de kohieren van den Hoofdelijken Omslag de Wethouder J.J. Ramondt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoedekenskerke, E. Kuyl- man, cand. te Prinsenhage. Bedankt voor Huisduinen door W. F. Smits te Waal en Koog. Groede. Niet door ds. v. Essen maar, gelijk de Middelb. Crt. meldt, door ds. W. H. Weeda van Cadzand zal DV. 16 Feb. a. s. ds. Homburg van Biervliet onder ons bevestigd worden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Boornbergum door T. Gerber, cand. Bedankt voor Ezinge door G. Doekes te Heemsevoor Oldeboorn, Ridder kerk en Langerak door T. Gerber, cand. te Lemmer voor OostburgJ door M. F. Visser te Oostkapelle. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor St. Philipsland door L. Boone te Terneuzen. De Unie-collecte bracht in 1901 te Nieuw en St. Joosland mot Oudedorp f2 op en te Oosterland, met Nieuwerkerk, Viane, Ouwerkerk en Sir Jansland (geref. kerk) f 9.24. De totaal opbrengst in den lande was f 85477,47 zijnde f 1317,31 moer dan de Unie-collecte van 1900. Goes. Heden werd wijlen de heer B. Quist, lid van don gemeenteraad, onder veel deelneming ten grave gebracht. Bij de geopende groeve sprak de leeiaar ds. R. J. v. d. Veen een woord van troost en vermaan; de oudste zoon van den over ledene de heer J. Quist uit Haarlem, dankte voor de betoonde deelnemingen op ver zoek van een anderen zoon dhr. T. Quist te Delft, werd door de aanwezigen Psalm 103 8 gezongen. Bij het graf merkten wij onder anderen op het dagelijksch be stuur onzer stad, den secretaris, het lid der provinciale staten Den Boer, en vele vrien den van den betreurden overledene. Vlissingen. Vrijdagavond trad voor de afdeeling «Patrimonium" alhier in eene openbare vergadering met introductie in het lokaal aan de IJzeren brug op Ds. A. de Visser, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk. De jeugdige, talent volle redenaar, sprak over Israel's hand- werksleven in Jezus' dagen. Hij wees er op dat dit onderwerp zeker bevreemding wekt om dat wij «Israël" en handenarbeid niet kunnen vereenigen. Bij ons zijn «jood'' en koopman woorden van gelijke beteeke- nis. Wij zijn gewoon bij het hooren van dien naam aan een handeldrijvend volk te den- kenken. De Joden mogen kooplieden zijn, als natie zijn zij het niet. Tusschen wat zij zijn en wat zij werken, ligt de oorzaak van die verandering. Die verandering komt door de verstrooiing der Joden waardoor Israel stuksgewijze ever de aarde werd verspreid. Zij kwamen toen grootendeels in de gewesten van het groot, machtig Romeinsche rijk. In de verdrukking zijnde, dreven zij den geldhandel in zijn onedele richting, den speculatiehandel, den woe kerhandel. Werden zij niet verdrukt zooals in Spanje en Portugal dan was hun positie een andere. De dagen van hun vroeger volksbestaan herleefden weer en zij legden zich dan op den handenarbeid toe. Langs historische bewijzen toonde spreker aan dat de Joden als natie geen koop mansvolk waren in den onedelen zin van woekeraars, en toonde zulks ook aan uit hun eigen wetboeken. Hieruit blijkt dat de woekerhandel bij Israel als natie was veracht, de arbeid geliefd. Bij geen ander volk heeft Israel in zijn volksbestaan achter gestaan in kunstvaardigheid en handen arbeid. Egypte was het tot leerschool geweest. In het land der pyramiden had Israel de bouwkunst, in datzelfde land der sphinksen de beeldhouwkunst geleerd en in het land dat van de Nijlslib heeft had Israel de ploeg leeren hanteeren. En Mozes, Israels wetgever, begreep dan ook al te zeer dat hij den zegen van Egy pte's leerschool moest waardeeren. Bij hem komt de arbeid tot zijn recht. Het land overvloeiende van melk en honing was bij uitstek voor den landbouw geschikt. Tijdens Jezuz' dagen was Kanaiin bijna éen opgeploegde akker, één moestuin. De markten waren destijds dagelijks vol van kooplieden, die de landbouwproducten te koop aanboden. De wijn-en olijvenbouw werd niet minder beoefend. De olijvenhoven (zooals die van Gethsemane) waren bekend. Waar zich de bodem niet tot landbouw leende, werd uit de schacht der aarde de erts gegraven. Ijzersmeden en koperemeden waren er in overvloed. De kunstvaardig heid in het bewerken van goud en zilver was van ouds bekend. Dat deden tempel en tabernakel kennen. Smeden in draad nagels en spijkers waren er velen. Het timmervak stond in hoag aanzien. Als de Joden van Nazareth dan ook in de synagoge Jezus hoorden zeiden zijIs deze niet de zoon van Jozef (de timmerman)? TenteDmakers, steenhouwers, kleerma kers, schoenmakers, vollers, wevers, leder- bereiders, reukwerkmakers, bakkers, slagers, visschers, enz., enz., oefenden in Kanaiin hun handwerk uit. Algemeene welvaart heerschte er. De sociale toestanden waren zeer bevredigend. Niet ieder vak stond in eere. De ambachten waarbij vrouwen hielpen stonden in verachting. De schilder en beeldhouwkunst werd niet beoefend In schooue trekken schetste spreker het leven op de markten te Jerusalem en den bouw van den Herodiaanschen tempel om daarna te wijzen hoe Jezus het karakter van den arbeid had veranderd door den vloek er van te doen. Een daverend applaus viel den spreker van de talrijk opgekomen schare ten deel. Te Zierikzee is een commissie gevormd met het doel het oprichten van een ziekenhuis in die gemeente te bevorde ren waarvoor reeds f 7000 is bijeengebracht. Bij kon. besluit is toestemming ver leend aan J. Barendrecht burgemeester van Heinkenszand, om tot 1 Nov. 1903 te Goes te blijven wonen. Bij Kon. besluit is overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de le luit. J. W. A. Cassa van het 3e reg. inf. te Middelburg. Voorts is met 16 Febr. a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg dhr. P. Keg, dir. van dat kantoor te Goes. En zijn bevorderd tot commies le klasse bij de posterijen de commies 2e klasse M. Zandee, en tot de 2e klasse de commies 3e klasse S. Gaanderse. Kapelle. Zaterdag wilde een 7-jarige jongen op een voorbijrijdenden langwagen klimmen doch had het ongeluk er achter over af te vallen en het wagenwiel hem langs de rechterzijde van het hoofd ging, zoodat de rechterwang, oor en oog ernstig gekwetst werden, zoo zelfs dat er groot ge vaar bestaat voor het behoud van oog en oor dat bijna van het hoofd werd gescheiden. De gezondheidstoestand is redelijk goed. Kapelle. De weegbrug heeft hier in het afgeloopen jaar pl. m. f 600 opgebracht. De aandeelhouders konden 30 dividend deelen. Waarde. Vrijdagavond gaf het muziek gezelschap «Paul Kruger" met het zang gezelschap «Vooruit" een concert in het schoolgebouw. Het publiek was in grooten getale opgekomen om het eerste concert dat het muziekgezelschap gaf bij te wonen. In aanmerking genomen, dat genoemd ge zelschap eerst een jaar bestaat, kan worden getuigd, dat het goede vorderingen heeft gemaakt, dank zij het loffelijk streven van den ijverigen directeur. Het zanggezelschap zong eenige aardige zangwijzen begeleid met piano en viool. Voor afwisseling werden 4 komische voordrachten ten aanhoore gebracht, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Wissenkerke. Ook onder deze gemeente hebben de vrinden aan den dijk bij de hofstede Groenenstein de nieuwe geplante boompjes met mes en bijl op eene zoodanig wijs verwoest dat er weinig meer van zal terecht komen, en wel zonderling zijn de mooiste boompjes niet gespaard. Het onder zoek is reeds begonnen; men looft tien gulden uit voor eene ontdekking, waarop vervolging kan geschieden, zich aan te melden bij den pachter van Groenenstein: M. Verhulst. 's-Heer-Arendskerke. Zaterdagmiddag had de landbouwer M. G. het ongeluk te vallen van een sleeper, bespannen met een paard, tengevolge waarvan hij een zijner ribben brak. Het openbaar ministerie bij de recht bank te Amsterdam eischte tegen een huishoudster, beschuldigd van diefstal bij haar heer, negen maanden gevangenisstraf. Bij den aanvang van het requisitoir werd den verdedigor, rnr. Julius de Vries, wegens het brengen van een brief van beklaagde, toen deze in de gevangenis zat, naar de post, een ernstige berisping toegediend, omdat hij het willens en wetens deed, zoo als de ambtenaar van het O. M. uit de dissertatie van den verdediger aantoonde. Mr de Vries hield staande dat hij uit onkunde en onervarenheid in de rechts praktijk^) had gehandeld. Zondagmiddag is bij Schiedam een leerling-conducteur der H. IJ. S. M. onder den trein geraakt, zwaar gekwetst opge nomen, overleed hij onmiddellijk. Zijn eigen glazen ingooien. Te Weer- dinge (Dr.), verklaarde een man die er last van had dat zijn ruiten werden ingesmeten, aan zijn vrouw dat hij zich een revolver zou aanschaffen en dat hij bij de eerste de beste gelegenheid, dat de ruiten weer ver nield werden, «de daders een kogel door hun ribbekast« zou jagen. De man kocht het vuurwapen en toen hij dezer dagen door het rinkelen van glaswerk werd gewekt, was zijn eerste daad het moordtuig te grij pen en in 't donker door de ramen heen op de aanranders te vuren. Toen er licht was aangestoken om de »dooden« te gaan zooken, bleek het echter, dat een ham, aan de zoldering opgehangen, was losgeschoten en op het theeservies was neergekomen. Vandaar het gerinkel, dat gevolgd was door stukschieten van zijn eigen glazen. Het op de Oosterbank gestrande Nederlandsche stoomschip Gironde is gebro ken; de lading steenkolen en margerine is nagenoeg verloren. De inventaris is ge borgen. Het schip was verzekerd voor f60.000 op Rotterdamsche bourspolis. Te Rotterdam is gearresteerd een gelddrager van de kassiers Gebr. Chabot, die over een lang tijdsverloop f 10.000 verduisterde. Hij had twaalf dienstjaren en genoot het vol vertrouwen. Bij onder zoek bleek dat hij een pandjeshuis hield op Feijenoord. Het verduisterde is nage noeg opgemaakt. Woensdag zullen voor de Rotterdam sche rechtbank terecht staan de wed. Vjl- derman't Hart en haar 15-jarige dochter uit den Briel, wegens kindermoord. De omstandigheden waaronder het feit gepleegd werd, maken het dubbel afschuwelijk. Vol gens de acte van aanklacht hebben zij getracht het jongste kind der weduwe tusschen kussens te smoren. Daar het den volgenden morgen nog leefde, hebben zij het naar den zolder gebracht en het weder tusschen kussens gelegd. Den tweeden dag leefde het nog; toen hebben zij het in een slede gelegd en het bovenkussen nog met een deken verzwaard. Den derden dag leefde het kind nog; toen hebben zij het daarenboven nog een prop in den mond geduwd. Daar het den 4den dag nog leefde, hebben zij het wicht in een tobbe met water gelegd, om het te verdrinken, waarna het eindelijk gestorven is. Al die dagen kreeg het geen voedsel. Het bericht in ons vorig no. omtrent een ongeluk te Haarlemmermeer door een automobiel; en een dito omtrent een her vatting dor rechtszaak moord Tilburg blijken onjuist zijn geweest. Men schrijft uit Muskegon aan de Bollandsche Amerikaan', ds. M. H. A. v. d. Valk predikant van de Immanuel Presbyte- riaansche Kerk dezer stad, die beschuldigd wordt van een gedrag dat geen predikant betaamt, heeft Zaterdagavond zijn ontslag genomen als predikant. Omtrent den moordaanslag te Binter- zorg is van poostoor Glaessens bericht ontvangen dat hij ongedeerd is. Uit Kameroen is bericht ontvangen dat luitenant Pavels op zijn expeditie tegen de Bangwa's den 20sten December de dorpen Bafoet en Bandeng na een tien- daagsch gevecht heeft genomen. De vijand was gedeeltelijk met achterladers gewapend. Aan Duitschen kant werd een officier licht gewond en 16 zwarten gesneuveld en gekwetst. De Bangwa's leden zware ver liezen aan dooden en gevangenen. De patroons van de metaalfabrieken te Barcelona hebben aan de senatoren, kamerleden en hooge autoriteiten een me morie ingediend, waarin zij mededeelea, dat zij nog een laatste beroep zullen doen op het verstand der arbeiders. De fabrieken zouden heden nog eenmaal worden open gesteld op een basis van een tienurigen werkdag. Indien de staking dan niet eindigt, en de bangmakerij van de zijde der stakers aanhoudt, zullen de fabrieken onherroepelijk voor allen worden gesloten. De stakers hebben besloten zonder de aanvaarding van een negenurigen arbeidsdag niet weer te zullen werken. Zij denken de staking nog wel zes maanden te kunnen volhouden. De oud-afgevaardigde in den Oosten- rijkschen Rijksdag, Wolf, over welken wij deze week een en ander mededeelden, heeft zich niet te vergeefs candidaat ge steld bij zijn oude getrouwen. Ondanks den hevigen tegenstand van verschillende zijden en de woedende agitatie van zi^n persoonlijken vijand dr. Seidl is Wolf ge kozen met 90 stemmen boven de volstrek e meerderheid. Hij kreeg 1697 stemmer, terwijl zijn eene tegenstander, jde Duitsci - liberale candidaat Bachmann, er 1297 had en de andere, de Tsjech Czizak, sleet s 309. De verkiezing had een zeer kalm verloop en de uitslag werd kalm opgenomen. Schönerer zou heden te Eger een rece houden over de positie, die de AlduitscLe club welke, zooals men weet, Wolf na de geschiedenis met de tegenwoordige mevr. Seidl heeft overboord geworpen tegenover Wolf's herkiezing moet innemen. Dr. Seidl, die leeraar is, heeft tot de Paascb- vacantie verlof gevraagd; dat hij naar aan leiding van zijn toomeloos optreden go- schorst zoude zijn, wordt tegengesproken. Wij meldden onder meer dat Wolf gezegd had zich van kant te zullen maken, zoo hij niet herkozen werd. Dit is onjuist. Wel heeft hij gezegd: „uw stem zal dit maal beslissen of ik zal blijven leven of niet". Den 3en December werdt te Johan nesburg de heer R. G. Ockerse, waarnemend mijncommissaris en secretaris van de com missie voor de hulp der vrouwenkampen, gevangen genomen, op de beschuldiging dat hij eenige maanden geleden een aalmoes had gegeven aan een Boer, van wien de heer Ockerse had moeten weten, dat hij heimelijk te Johannesburg was. Hierop is de heer Ockerse door de Engelschen uit gezet en heeft hij telegrafisch bericht ge zonden, dat hij den 13en dezer met de Kurfürst van Durban via Kaapstad naar Vlissingen zou vertrekken. BURGERLIJKE STA KJ) van 1820 Jan. 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: S. Kodde 47 j. jm. en C. Schoonenboom 57 j. wed.; A. Murk 24 j. jm. en J. A. Roth 22 j. jm. Overleden: P. J. Berger 9 m., d, M. Geljon 10 d. d,A. Krijger man van H. E. J. de Ruijter 28 j. Wij vestigen de aandacht op den keurigen kleurigen maandkalender die de firma

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2