NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 62.1902. Zaterdag 18 Januari. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Boogerd. Remynse. e r e 9 UI G L HI S. teboonen, KOOP. 25 grilden. OOP iOOP te koop, ,ndknecht VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. MCOOTIIKIII IA VAJL Vindt de oorzaak van het kwaad. MM oneti. per H.L. „Wilhelmina". lid weascht toe aan met het oog ammunitie VÓÓr j den Secretaris BAAS Gz. lid, 15 Jan. 1902. tijdschriften enz. k e p r ij z e n ge vrij nghord". W. D'HUIJ. (meest groote), n uitgever dezes VERWEST, Goes. de eer het geachte DORP en GOES het ersbeilrijf W. BLANKEN- o voor het genoten mijn opvolger min- 1902. aan bovenstaande, ers gunst beleefde- etzelfde vertrouwen te zullen geniéten. ankenhuryh. 1902. "en FIETS" D'HUIJ. erstestroo, RIJGER, Grijps- 'ingDeer omen, te Aagtekerke. e Kalkoenen, G r ij p s k e r lt e. ening einde Januari, ERS, R i 11 h e m. ei gevraagd aankomende 'sknecht, oed zedelijk gedrag, LER, Bruinisse. Mei SÜURMOND, adres Buitenhaven, V 1 i s - ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA em van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij ül mimt tolt een Bpepel. De antirevolutionaire partij verlangt bevestiging van den rechtmatigen volksinvloed, die krachtens den zede lijken band tusschen kiezers en gekozenen, door de Staten Generaal naar eisch van onze historie, op het Staatsgezag wordt uitgeoefend. Abt. VIII vi Vaceiiiatieil \Viiii», IV. De Goesche Crt. maakt in weiwillenden toon eenige aan- en opmerkingen naar aanleiding van het door ons uit de Stichtsche Crt. overgenomen artikel van een Medicus tegen Vaceinatiedwang. Wij merken voorloopig op dat, waar zij de „gedeeltelijke immuniteit (onvatbaar heid) van iDgeënte personen een krachtig argument voor den vaccinedwang acht", wij het niet met haar eens zijn. Al ware er slechts één geval bekend dat de inenting den dood had tengevolge gehad, dan zou dit voldoende zijn om zich tegen dezen dwang te verzetten. Het blijft zelfs de vraag of niet juist de vaccine de pokken in stand heeft ge houden met andere woorden dat als men niet gevaccineerd had de epidemiën en de pokken wellicht als de pest lang reeds hior verdwenen waren. 1) i) Zoo oordeelt o. a. ook ds. Pierson te Ressen in De N e d e r 1. van heden. En hij voegt er aan toe, wat wij ook de Goesehe Crt. ter overweging aanbevelen: De schuld van schadelijke gevolgen wordt geworpen op den geneesheer, die geen zui vere lymphe gebruikte. Maar ik vraag u, is dat nu een antwoord. Zuivere lympheIs lymphe niet etter, en is het niet te verwon deren, dat als men dat in iemands bloed brengt, men vooruit kan zeggen, er moeten schadelijke gevolgen komen? Men tracht tegenwoordig bij wondbehandeling ettering te voorkomen. Eilieve, wat een dwaasheid om bij de pokken of juister tegen de pokken iemand etter in zijn lichaam te brengen. Bij die vraag sta ik altijd voor een onopgelost raadsel. Is dat wetenschap? Men moet, zegt de Tijd, de vaccine ge bruiken als voorzorgsmaatregel en dit laten doen door een geneesheer in wien men ver trouwen stelt. Maar als er een geneesheer mij zegt (zijn brief ligt voor mij): „ik en alle deskundigen met mij achten de vaccine een niet ongevaarlijke kunstbewerking en zeer quaestieus" wat dan En nu de dwang. Daartegen moet ieder 47 Schetsen uit het leven van Napoleon I.J Thans was de beurt aan Josophine. Men had eene verklaring voor haar opgesteld, die zjj moest voorlezen; doch de lippen weiger den haar dienst. Haar snikken belette haar één woord uit te brengen. Een der aan wezigen nam haar toen het papier uit de hand, en las onder anderen het volgende »Met goedkeuring van onzen verheven en gotrouwen gemaal, moet ik verklaren dat ik, daar ik de hoop niet meer durf koesteren kinderen te krijgen, die aan de behoefte zijner staatkunde en die van Frankrijk zouden kunnen voldoen, bereid ben hem het grootste blijk van aanhankelijkheid en on derwerping te geven, dat ooit op aarde ge bracht is. Aan zijne goedheid ontleen ik alles; het is zijne hand die mij gekroond heeft, en op dezen troon heb ik slechts bewijzen van genegenheid en liefde van het fransche volk ontvangen. Ik geloof voor al deze gevoelens mij dankbaar te toonen, wanneer ik mijne toestemming geef tot de ontbintenis van een huwelijk, dat een hinderpaal is voor Franknjks geluk. Doch de ontbintenis van mijn huwelijk zal in de gevoelens van mijn hart geenerlei verande ring te weeg brengen. De keizer zal in mij altijd zijn getrouwste vriendin vinden.'' Het spreekt van zelf dat wij dan ook niet onderschrijven hare meening dat „isoleering minder afdoend dan vaccinatie" zou zijn. Wij houden het vooralsnog met den heer Lohman, en zulks op grond der feiten, dat afzondering den besten waarborg, docb inenting eene valsehe gerustheid geeft. In ieder geval pleit 't door den heer Lohman in de Kamer gereleveerde feit, hem door den burgemeester van Amster dam meegedeeid minstens evenveel voor isoleering, afzondering, der poklijders. „De aanwezigheid van niet-ingeënten'1 op eene school „vormt een voortdurend gevaar ook voor de wel-gevaeeineerden" zegt de Goesehe Crt. Hiermede klopt niet wat een ander niet minder warm voor stander der koepokinenting dezer dagen in De Avondpost schreef. Deze toch zei„een ingeënt kind is onbesmetbaar." Wij zou den aan beiden, èn aan de Goesche Crt. èn aan dien schrijver in De Avondpost willen vragenhoe weet gij dat Eerst genoemde zal zeggenwè!, omdat nog zooveel oningeënte kinderen de pokkon krijgen. Maar dan mogen wij antwoorden Dat dit tengevolge van den omgang met ongevaccineerde kinderen is, hunt gij nooit bewijzen. Evengoed kunnen wij zeggen dat 't tengevolge der vaccine is, of uit zichzelf, en dan hielp de vaccine mot. Nochtans gesteld het ware zoo, dan zal rechtgevoelend persoon zijn. En dat dit maar niet een fractie is, blijkt wel hieruit, dat ik namen kan noemen als: Troelstra, mr. S. van Houten, Dr. W. H. Nolens (R. C.). D. de Ciercq, Paul Horrix en vele anderen, Ten overvloede kan ik nog meedeelen, dat de Ned. Vegetariërsbond (zeker geen fractie) dezen zomer op de algemeene vergadering besloot met algemeene stemmen deel te nemen aan een petitionnement, even tueel op touw te zetten door den bond tegen den vaccinedwang. Ik wenschte toch, dat die legende eens uit de wereld werd gehol pen. Ook al een bewijs, dat men niet eens de zaak behoorlijk onderzoekt. Natuurlijk moeten de gemoedsbezwaren weer dienst doen om den dwang te gaan rechtvaardigen. Ze weet niet, hoe er zeer vele medische be zwaren zijn. De Redactie van „de Tijd'' heeft ook niet gelezen wat de heer Lohman in de Kamer heeft gezegd. Nog minder nam ze notitie van hetgeen de bond tegen vaccinedwang deed, evenmin kent ze het boek uitgegeven door den Duitschen Bond: Pocken und Schutz-impfung. Zoo redeneert men er op los nadat men zijn blik door hooge muren begrensd heeft. Wat daarbuiten geschiedt, weet men niet. Maar is men dan bevoegd een oordeel te vellen? Nog werd op dat papier door haar (zoo genaamd) erkend dat deze geheele zaak den Keizer zoo smartte. Maar dit wist zij beter. Trouwens niet zij, de keizer bad deze verklaringen gesteld. Was het wonder dat haar de kracht ontbrak, zooveel snijdends en logenachtigs voor te lezen? Toen 't geschied was, leidde Napoleon haar naar hare vertrekken, waar hij haar bewnstoloos in de armen barer kinderen overgaf. De echtscheiding was voltrokken. Maar Napoleon zou de waarheid ondervin den van het ontzaglijke Schriftwoord: »Er is een weg die iemand recht schijnt, doch de uiteinden er van zijn wegen des doods." Des anderen daags stonden de rijtuigen gereed, om de gewezen echtelieden voor altijd van elkander te scheidon. »Voor al tijd." Er ligt iets sombers in deze woor den. Welk een wereld van gedachten heeft de ziel beziggehouden, die ze uitspreekt. Ook Josephine wist dit. Had Napoleon dien nacht, met het hoofd onder de dekens, als vreesde hij de dreigende blikken der spookge stalten, die daar voor zijn geest opkwamen, nog heerlijk kunnen slapen, zij althans de afgematte, de moe gefolterde weduwe, had dit niet. En nu, de scheidingsure was aangebroken. Twee rijtuigen stonden gereed. Het eene zou haar naar Malmaison brengenhet andere was voor hareno neen, voor den Keizer bestemd, die eenige dagen toch het gevaar wèl wederkeerig zijn. Tenminste geen enkele dokter durft be weren als hij uw kind ingeënt heeft, dat het nu onvatbaar is. Integendeel her haalde herinentingen, liefst na een paar jaar, worden aanbevolen. Proeven hebben bewezen dat eene koepokinenting nog geen anderhalf jaar werkt. Alleen bij een jaarlijksehe gedwongen inenting van de kinderen der voorstanders van den vac- ciriedwang zouden deze kinderen onvat baar zijn voor de besmetting door onge vaccineerde kinderen van tegenstanders van dien dwang. Zoolang niet de Staat tot herhaald her inenten dwingt, is de immuniteit voor pokken niet zoo groot, om het besmet tingsgevaar bij omgang met ongevacci neerde kinderen te verhoogen. De meening dat »de pokziekte niet zal verdwijnen, zoolang nog steeds de vrijheid bestaat ongevaccineerd te verkeeren te mid den van de gevaccineerden", is dan ook nog niet geheel juist, zoo niet geheel on juist. Laat de geachte redactie hieromtrent de jongste aflev. van het Romoeopatisch Maandblad maar eens lezen. Wil men op 't standpunt der voorstan ders absoluut verdwijning der pokziekte, dan strekke men den dwang uit tot alle menschen, voor de school niet alleen, maar ook voor kerk, vereeniging, schouwburg, kroeg, werkplaats, gesticht en alle gelegen- beden waar maar menschen samenkomen, en dat in alle landen der wereld; met jaarlijksehe verplichte herinenting voor ieder mensch. En wil men dit niet aan, of gaat 't niet, welnu dat men dan den halven maatregel van den bedendaagschen vaccinedwang ook maar afschafte. En vreest men dat het eene ongeënte kind het andere ongeënte kind zal besmet ten, welnu, laten de ouders van deze mal kaar besmettende leerlingen dit maar onder elkaar uitmaken. Zien zij zeiven het er niet in, dan mogen zij gerust den voor standers van den dwang toeroepenwat gaat het u aan? En zien zij 't wel in, welnu, dan komen zij ook zonder dwang in hun schuitje en dat maakt de zaak der "Vaccine heel wat mooier. Wat de Londensche statistiek aangaat de Goesche Crt. zegt terecht, dat wij aan statistieken niet veel hechten, wijl ze ons te onbetrouwbaar zijn deze bewijst niets voor den tegenstander alles voor den voorstander. Laatstgenoemde zegt: de vac cine is goed, en brengt dan terstond de sterfte van ongevaccineerden gesteld dat zij dit zijn, wat wig niet zoo voetstoots aannemen met de afschaffing van den to Trianon zou gaan doorbrengen. Do heor Mernoval, die bij bet afscheid tegenwoordig was, beschrijft bet ons met do volgende woorden: »Toen men don keizer berichtte dat de rijtuigen gereed waren, stond hij op, nam zijn hoed en zeide: »Merneval, ga met mij mede." »Ik volgde hem langs de kleine wen teltrap, welke van zijne vertrekken naar die der keizerin leidde. De keizerin was alleen en scheen in diep gepeins verzonken. Bij het gedruisch dat wij maakten, terwijl wij binnentraden, stond zij haastig op en viel den keizer snikkend om den hals. De keizer omhelsde haar herhaaldelijk. Door hare aandoeningen overstelpt, viel Josephine in onmacht. Hij legde haar in mijn armen, beval mij haar niet te verlaten en verliet haastig de kamer om zich naar zijn rijtuig te begeven. Toen Josephine bemerkte, dat de keizer vertrokken was, begon zij nog heviger te snikkeD en te weenen. Hare vrouwen die thans waren binnenge treden, legden haar op een canapé en be ijverden zich haar weder tot bedaren te brengen. In hare verwarring had zij mijne handen gegrepen, terwijl zij mij ernstig op het hart drukte, den keizer te zeggen, dat hij haar niet moest vergeten, en hem van hare aanhankelijkheid en trouw, die elke proef zou doorstaan, te verzekeren. Ik moest haar beloven haar terstond na vaccinedwang in verband. Eerstgenoemde zegt eenvoudigbewijs mij dat deze sta tistieken juist zijn en dat zelfs niet alle aangetasten ingeënt zijn geweest, bovendien bewijzen de aangetaste ingeënten niets voor de vaccine en nog minder voor den vaccinedwang. Wij hopen een en ander in 't vervolg breeder uit te werken. Weet gij, zeide een beroemd dokter, het geheim van elke echte geneeskundige be handeling? Dezelve bestaat met goed de oorzaak eener ziekte te kennen ten einde op zekere wijze er de uitwerkingen van tegen te gaan. Te dien einde zij het mij vergund het advies van den dokter te herzeggen en de resultaten zijner studies en zijner bemer kingen. Men moet, zegt hij de oorsprong van een groot aantal ziekten in aanmerking nemen en de oorzaak er van met juistheid aangeven. Bijna altijd zal men bemerken, dat dezelve zich ophoudt in de verarming van het bloed en in de zwakte der zenuwen. Het bloed te hernieuwen, de zenuwen te versterken, dusdanig moet het doel zijn. Het is aan het opzoeken van een volmaakte hernieuwer van het bloed, van eene uit muntende versterker der zenuwen dat de dokter al zijne zorgen besteed heeft, het is door eene speciale combinatie dat hij de Pink Pillen vervaardigd heeft. Ju IT. Aaltje MAARTENS volgen portret. En van toen af hebben zij wondervolle resultaten gegeven in al de gevallen voort mijn aankomst te Trianon bericht aangaande den keizer te zullen zenden, en al mijn invloed te zullen aanwenden dat hij haar schreef. Het viel haar zwaar mij te laten vertrekken, alsof mijn heengaan den laatsten band verscheurde, die haar nog aan den keizer verbond. Ik verliet haar, diep ge troffen door zulk een innige smart en zulk een oprechte liefde. Ik deelde te Trianon den keizer alles mede, wat er na zijn ver trek was voorgevallen en kweet mij va» den last, welke de keizerin mij had opge dragen. De keizer leed nog onder de in drukken der tooneelen van dezen dag. Hij sprak vol vuur over de deugden van Jose phine, over de oprechtheid der gevoelens, welke zij voor hem koesterde; hij beschouwde haar als een geliefde vriendin. En inder daad heeft hij haar steeds een hartelijke toegenegenheid getoond. Reeds denzelfden avond nog zond hij haar een brief, om haar in haar eenzaamheid te troosten. Zoo deed hij herhaaldelijk. Zelfs bracht hij haar den volgenden dag reeds een bezoek." En Josephine? Een harer kamerdames meldt van haar: »Ik bleef het grootste gedeelte van den nacht bij de keizerin. Het was haar on mogelijk te slapen en wij brachten den nacht al pratende door. Wel was de kei zerin diep geroerd, wel beklaagde zij zich over haar lot, doch in zulke zachte bewoor dingen dat mij de tranen onwillekeurig in komen de tengevolge van" een slecht bloed, zooals bloedarmoede, bleekzucht, neurasthé- nie, rheumatiek, algemeene zwakte, maag-en ingewandziekten. Zij hebben de jeugdige personen versterkt, de door ziekte uitgeputte mannen en vrouwen opgebeurd, degrijsaards zelf jeugdiger gemaakt. Een jong meisje Juffrouw Aaltje Maartens, Wierdijk te Enkhuizen verklaarde aan onzen verslag gever, dat hoewel slechts 17 jaren oud zijnde zij veel geleden had, en wel gedu rende de 2 laatste jaren. Het was begon nen met zwakte door 't geheele lichaam, gebrek aan eetlust, ongeregelde spijsverte ring en had veel last van klieren in de hals, dat alles is verdwenen, doch zijde zij om »het bewijs te geven hoe erg ik door klieren geplaagd werd, kijkt mijn hals maar aan, die is altijd nog scheef, maar voor't overige ben ik geheel genezen'' door die wonder volle Pink Pillen van Dr. Williams. Ik eet met smaak en verteer alles goed. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabtlié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. 17 Januari 1902. Met innig leedwezen vernemen wij heden het overlijden van den heer B. Quist, oudste lid van den gemeenteraad te Goes. Bastiaan Quist werd den 9 November 1842 te Nieuw Vosmeer geboren. In zijn jeugd verhuisden zijn ouders met hem naar Stavenisse, waar hij den Heiland leerde kennen, zich aansloot bij de christelijk afgescheidenen en zich liet inschrijven als student aan de Theologische school te Kampen. Na een paar jaren reeds was hij genoodzaakt zijne studiën te staken wegens een ernstige bloedspuwing. Hij vestigde zich toen als winkelier te Oud-Beijerland waar hij huwde met mejuf frouw Jasperina Pieternella Meijler uit Goes. Van eene pokziekte hersteld vertrok hij in 1867 naar Goes waar hij den beken den winkel in de Lange Kerkstraat opende, dien hij nu rijk beklant en van God gezegend zynen kinderen nalaat. De laatste jaren zijns levens waren voor hem niet ongezegende jaren van groote beproeving. Na een laugdurig ziekbed ontviel hem zijne vrouw den 16 April des vorigen jaars, nadat hunne 18 jarige dochter de oogen kwamen. Zij sprak over den keizer met dezelfde achting, met denzelfden eerbied als vroeger. Zij bleef onveranderlijk dezelfde in zachtmoedigheid, liefde en goed heid." En zoo bleef zij tot aan haar dood de getrouwe vriendin, de teeder minnende gade des keizers. Zij trad niet weder in het huwelijk; een aanzoek om hare hand van den prins van MecklenburgSchwerin sloeg zij af. Zij beweende liever, als ware zij een weduwe, het gemis van haren echtvriend, dien zij overleefde. Haar volgde de liefde van het Fransche volk naar Malmaison. Velen bezochten haar, of zochten de lanen aldaar op, uit behoefte om haar te zien. Tusschen Trianon en Malmaison was een aanhoudende gemeen schap van equipages. Zoo wilde het zelf de keizer, die vóór zijn tweede huwelijk vaak openbaar met haar in de parken van Mal maison wandelde, en ook nog na zijn huwelijk haar vaak in alle stilte bezocht. Doch na zijn huwelijk waren de bezoekenschaarscher. In ieder geval week sinds den 15en December het geluk uit Napoleons woning. Nog jaren daarna betreurde hij dikwijls de misdaad zijner echtscheiding; en toen Napo leon in 1821 in de kracht zijns levens stierf was het niet de naam van Maria Louise, maar de naam zijner eenige Josephine, die hem zweefde over de lippen. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1