Bekendmaking. Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. J. H. Jzn., to Kapelle, f 1 b. s. 1 d. h.: een mestvaalt te Goes heiben z. ver. van B. en W.J. V., te Goes,, f 2 b. s. 2 d. h. als brandw. plichtige afwezig blijven big brand te Kapelle: A. G. Mzz., Th. V., te Kapelle, ieder f 1 b. s. 1 d. h.ah brandw. plichtige te Kapelle op het terrein zich niet stellen onder de bevelen van de overheid: J. v. I., te Ka pelle, f 2 b. s. 1 d. h.als brandm. pliehtige ie Kapelle op het terrein weigeren hem opge dragen diensten tot blussching te verrichten M. G. Pzn., te Kapelle, f2 b. s. 1 d. h.; als brandw. plichtige te Kapelle op het terrein weigeren hem opgedragen diensten tot blussching te verrichten en verlaten post: J. E. te Ka pelle, f3 b. s. 1 d. h.overtred. ijlcivet: J. L., P. M., te Driewegen, G. L., J. F. Gzn., J. op 't H., te 's-Gravenpolder, F. v/d. B., te Wolfertsdijk, A. de B., te Nisse, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., J. 11. te Wol fertsdijk, C. v. L., te 's-Gravenpolder, M. V., te 's-Heer Abtskerke, C. J. v. d. W., te Rilland, ieder 2 x f 0,50 b. s. 2 x 1 d. h., A. N., te Rilland, J. J. JMzn., te Tholen, A. S. II., te Seherpenisse, ieder 3 x f 0,50 b. s. 3 X 1 d. h., C. v. G., te Sint Maartensdijk, 5 X f 0,50 b. s. 5 x 1 d. h., J. v. H., en M. v. B., te Rilland, ieder f 1 b. s. 1 d. k., J. de J., te 's-Heer Arendskerke, 2 X f 1 2 x 1 d. h., W. Ph., te Schore, f 3 b. s. 3 d. h., allen met verbeurdverkl. inbeslaggenomen maten en gewichten; openb. dronkenschap: L. W., te St. Nicolaas (België), J. S., te Borssele, A. T., te Goes, ieder f3 b. s. 3 d. h., P. M., te Hansweert, f 10 b. s. 3 d. h.; dronkenschap bij 2e herhaling 3 X gepleegd L. V., te Goes, 3 x 5 d. h.; dronkenschap big 3e herhaling; A. R., te Goes, 7 d. h. Vrijgesproken werdenP. d. V., te Bors sele en C. G., te 's-Heerenhoek, beklaagd van loopen over eens anders grond z. verg. P. G., N. R.; P- R., te Kapelle, beklaagd van het als brandw. plichtige afwezig blijven bij brand te Kapelle. Voorts werd bekrachtigd het verstekvonnis van den 27 Juli 1901 en waarbij G. v. G., te 's-Heerenhoek wegens ingesloten jacht tijd jagen z. consent, macht en verg., werd veroordeeld tot 2 x f 5 b. s., 2 x 4 d. h. bevel uitl. geweer of te betalen f 3 s. 3 d. h. en tegen welk vonnis de veroor deelde in verzet was gekomen. Cioes». De opril van de Groote Markt naar de St. Magdalenastraat zal voor het ver voer met rij- en voertuigen afgesloten zijn op Donderdag ió Januari 1902 van des voormid dags 7 tot des namiddags 1 ure. GJ-oes. In de publicatie musterd [zie vorig no.] staat 750 mutserd op de begraaf plaats. Moet zijn 570. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam dr. P. A. Klap te Velzen, dr. E. J. W. Posthumus Meyjes te Middelburg en J. Reijnenberg te Kampen. Beroepen te Buurse, W. Haspels, cand. te Nijmogen; te Druten, T. M. Loran, cand. to Haarlem; te Britsum, H. Buis kool te Oterdum; te Oosterond, P. E. A. Schroder te Don Burg (Texel). Bedankt voor Bozum door N. L. Pic- cardt te Westornieland voor Leeuwen door T. M. Loran, cand. te Haarlem. Cats. Zondag in de voormiddaggods dienstoefening word onze nieuw boroepon leeraar de candidaat G. C. O. Geijskes be vestigd door ds. H. J. Couvée, van Cort- gene, naar aanleiding van Ezechiël 33 7 en deed des middags zijn intree met een leerrede naar aanleiding van Kom. I 10a. Geref. Kerken. Beroepen te De Krim, G. J. Aaldors te Nieuw Dordrecht. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Breda G. F. Drojer te Har- lingen. Doopsgez. Gemeenten. Beroepen te Wormerveer, A. Binnorts te Meppel. Dordtsch Geref. Kerk. Bedankt voor Kampen door L. Boono to Neuzen. Middelburg. De penningmeester der Chr. School, Molenwater, ontving van een vriend van het Chr. Onderwijs voor den bouw dor school een gift van f 250. Te Kampen is do vorige week weder oeue vergadering gehouden van curatoren, professoren en leeraren der Theologische School, in verband met het aanhangig plan tot samensmelting van de Vrije Universiteit te Amsteidam met de Theologische School te Kampen. Wordt het plan verwezenlijkt, dan zal ook het Gereformeerd Gymnasium naar elders worden overgeplaatst Benoemd tot onderwijzer aan de school van het St. Nicolaascollege te Am sterdam de heer H. O. B. Blijdenstijn te Hontenisse. Mejuffr. L. Klootwijk, onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Dinteloord is benoemd aan eenzelfde school te Heer- jansdam. Goes. We vernemen dat D. V. de heer Isaac Adams uit Perzië a. s. Woens dag alhier zal optreden in het gebouw der Geref. Kerk voor de Geref. Zendings- .vereeniging. De heer Isaac Adams, die hier geon onbekende is, zal gekloed zijn in Perzisch costuum en in 't Engelseh spreken; dit zal echter vertaald worden. Goes. Een paar maanden geleden werd een lief negenjarig meisje alhier uit de avondschool huiswaarts gaande, door eon jongen met een grooten hond verschrikt gemaakt. Zij liep hard weg doch thuis gekomen, viel zij in zwijm. Wel kwam zij weer bij, doch sedert dien tijd bleef 't kind sukkelend, epileptisch. Gisteren overleed zij aan een hersenziekte, hoogst waarschijnlijk tengevolge van dien schrik. Zondagnamiddag zakte de echtge- noote van J. C. te Koewacht (Zandt), terwijl zij aan tafel gezellig zat te praten, plotseling in elkaar en was weldra een lijk. De totstandkoming van de stoomtram HulstWalzoordon is thans verzekerd. In het begin van Februari zal te Hulst de aanbesteding van al do benoodigdheden voor den aanleg reeds plaats hebben. Men is vocrnemens de tram met 1 Augustus in exploitatie te brengen. Bevordord 1 Jan. tot klerk der pos tergen en telegrafie le klasse de klerk 2e klasse C. C. den Dekker te Bergon op Zoom. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 9 Juli in het Liesbosch bij Prinsenhage. Westkapelle. Alhier is door den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente te Meliskerke een gebouw ingericht tot gods dienstoefening, hetwelk Zondag a. s. door Ds. H. Meulink zal „ingewijd" worden. Cats. Maandagmorgen had aan het zuidelijk oeverwerk van den Leendert Abrahampolder eene afschuiving plaats. Er is 40 M. lengte van het noordelijke strandhoofd en 25 M. kraagstuk in de diepte verdwenen. Vijf meter diepte werd gelood. Krachtens beslissing van den minister van oorlog zullen de milicien-korporaals, die voldeden bij het examen voor milicien sergeant doch terstond met langdurig verlof vertrokken, niet worden aangesteld in hun nieuwen graad tenzij zij voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen of vrijwillig onder de wapenen komen. Door den minister van oorlog is be paald, dat de geweerriem met het losse eind bij den onderkordonbeugel niet meer naar binnen, doch naar buiten zal worden bevestigd. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan: A. Visser, als hoofd der openbare school te Kapelle, f 684, G. A. Vorsterman van Oijen, id. te Aardenburg, f 1267, en J. Rensen, ais onderwijzer aan een openbare school te Zierikzee, f 784. Prov. blad 110 1 bevat een overzicht van de jaarwedden van burgemeesters, se cretarissen, ontvangers en wethouders en van het presentiegeld voor raadsleden der gemeenten in Zeeland, op 1 Jan. 1902. De rijks-voorjaarskenringen van tot dekking bestemde hengsten in 1902 zullen gehouden worden te Hulst op 13 Februari en te Kattendijke op 14 Februari. De minister van binnenlandsche zaken heeft een missive aan de commissarissen der Koningin gezonden, betreffende de collecte, in 1902 te houden ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, waarin verzocht wordt de gemeentebesturen aan te sporen aan de districts- of plaatselijke commission, zooveel noodig, de hulpzame hand te bieden, de collecte te ondersteunen en verder te bevor deren, dat zij op alle bewoonbare plaatsen, zonder uitzondering, niet in de kerken, maar bepaaldelijk aan de huizon der inge zetenen geschiede. Bjj de indeeling dor miliciens van do lichting 1902, zullen wielrijders zooveel mogelijk gelijkmatig over de bataljons in fanterie wordon verdoold. De minister van oorlog heeft bepaald, dat ook vrije genoes- en heelkundigo hulp en verstrekking van geneesmiddelen uit do garnizoensapotheken kunnen erlangende burgorpersonen op daggeld in dienst ge nomen tot het verrichten van werkzaam heden in kazernes en onderhoorigheden, benevens hun vrouwen en bij hen inwo nende eigen kinderen. Te Groningen zal vanwege de anti revolutionairen in de provincie van dien naam, op 20 Maart een partijdag plaats hebben. Als referenten zullen optreden prof. dr. H. Bavinck van Kampen, over: De sociale kwestie en de kerk; dr. R. J. W. Rudolph van Leiden, overDe sociale kwestie en het huisgezin en ds. A. S. Talrna, lid der Tweede Kamer, over: De sociale kwestie en de overheid. Gedwongen vacantie. Reeds voor de tweede maal, zal aanstaanden Maandag de openbare school te Veenendaal een ge- heelen dag als het ware geheel, en de Christelijke School voor een groot gedeelte, door nood gedwongen, gesloten zijn. Niet minder dan zeven onderwijzers, de beide hooiden met vijf klasse-onderwijzers, moeten andermaal op 13 dezer voor het kantongerecht te Wageningen verschijnen om onder eede te verklaren, dat een 8 a 10-tal leerlingen op dien of dien datum niet ter schole geweest zijn. Hoe langer hoe brutaler. Gisterennacht stond iemand in het urinoir achter het Commandantshuis te Amsterdam. Naast hem stonden drie personen, die fluisterend in gesprek waren. Een van de drie kwam plotseling op hem af, gaf hem een stomp in hot gelaat en tegelijkertijd werd hem zijn horloge ontrukt, waarop het drietal aan den haal ging. De dader werd echter gegrepen en in arrest gesteld. De gelegenheid tot verzending van postwissels uit Nederland naar de navol gende plaatsen in de Zuid-Afrikaansche republiek (Transvaal)Barberton, Bloksburg, Cleveland, Germiston, Heidelburg, Johan nesburg, Krngersdorp, Machadodorp, Mid delburg, Moddei fontein, Potchefstroom, Pretoria, Roodepoort, Springs, Standerton en Volksrust, zoowel als naar den Oranje- Vrijstaat is, blijkens mededeeling der Engelsche administratie, weder opengesteld. Tot lid der staten van Utrecht voor 't kiesdistrict IJselstein is gekozen Jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wyckerslooth de Weer- desteyn (R. K.) gesteund door de antirev. met 2060 stemmen tegen 1417 en 131 op de liberale candidaten Cambier v. Nooten en v. Beusekom. Zondagavond laat kwam een als heer gekleed persoon binnen in een winkel te Breda, en vroeg om een lucifer, ten einde zijn sigaar te kunnen aansteken. Die vreemdsoortige vraag motiveerde de man, door te zeggen, dat hij nooit in café's kwam, en daarom, door oogenblikkelijk ge brek aan lucifers, gedwongen was zijn toevlucht tot den winkelier te nemen, om toch te kunnen rooken. Deze was zoo goed den man nog een heel doosje aan te bieden, onder de opmerking, dat ze goed koop genoeg zijn. De bezoeker vroeg toen wat dan wel een heel pak lucifers kostte. „Vijf cent", antwoordde de winkelier. De vreemdeling kocht toen een heel pak en betaalde met een gulden, die later bleek van lood te zijn. Een oplichter dus. Te Markeloo is de eerste ooievaar aangekomen. Tegen den heer Pyttersen, hoofdred. van de Nieuwe Arnhemsche Crt. is door de Arnhemsche rechtbank f 25 boete of tien dagen hechtenis geeischt wegens be- leediging van den toenmaligen Kamercan- didaat mr. F. A. v. Hall; bij (of liever een der redacteuren van dit blad) had onder herinnering dat de Amsterdamsche officier van justitie hem den «hoogleeraar in de faculteit der zonde" had genoemd, dezen v. Hall in één adem genoemd met Noëls van Wageningen, en dit had v. Hall een klacht doen in stellen met eisch van f 1 schade vergoeding. De verdediger, onder herinnering aan Van Hali's jongste verleden, pleitte vrij spraak. Te Zaandam is de brugknecht van de Hembrug door een trein gedood. Hij laat negen kinderen na. Eon 77-jange landbouwer te Breda word door een stoom tram overreden en stierf aan de daarbij bekomen wonden. Te Hillegom is een weduwe bij het passeeren van den overweg door een trein gegrepon en haar het hoofd van do romp gescheiden. - To Orthen is een remmer langs don spoorweg huiswaarts gaande, door do duisternis te water geraakt en verdronken. De dader van den moord bij een herberg te Ooster hout vorige week, word tijdens zijn weg brengen door do politie, door het publiek zoo bar mishandeld, dat men voor zijn leven vreost. Te Kalsdonk gemeente Roosendaal vierde men Koppormaandag. Een 15 tal beschonkon boerenknechts maak ten ruzie en vochten, waarbij een hunner een govaarlijke snede van het voorhoofd tot den mond bekwam, die hem een slagaar doorsneed, waaraan de man zonder tot be wustzijn te zijn teruggekeerd nog den eigen avond stiorf. Hij had zich dien dag juist voor de loting aangegeven. Ook zijn broer werd hevig gewond doch wist zich nog een half uur ver huiswaarts voort te slopentoen viel hij neer en werd bewuste loos weggevoerd. Hij had een messteek in de linkerslaap, ook 't neusbeen is ge raakt en de oogspior doorgesneden, zoodat hij oen oog zal moeten missen. Een ge- deolte van het mes word geheel versplin- tord in zijn wonde teruggevonden. De weg, dien hij gevolgd heeft, draagt overal de sporen van 't bloed, dat hij al voort- wandelende heeft vergoten. Beiden waren kostwinners hunner oudo moeder, een weduwe. Te Brielle geraakte een vrouw in hare woning met een barer voeten tusschen de treden van de trap, waardoor zij haar evonwicht vorloor en met het achterhoofd op een ledige kist zoodanig terecht kwam, dat zij binnen enkele oogen- blikken overleed. Een 8-jarig meisje te Sittard geraakte onder een zware kar en overleed aan de bekomen kneuzingen. Te 's Gravenhage zijn oen lading- meester op het rangeerterrein van het Hollandsehe spoor door een machine beide beenen afgereden. Te Oudorp is ten gevolge van 't schrikken van zijn paard, een melkboer van zijn kar geslingerd, daaronder geraakt, en over de borst ge reden zoodat hij op de plaats dood bleef. Men meldt uit Boeda-Pest: Van den in 1849 op het slagveld gesneuvelden Hon- gaarschen dichter Alexander Petüfy was nooit het lijk gevonderThans is de ver klaring gekomen doordat een Oostenrijksch chirurg op zijn sterlbed de onthulling heeft gedaan, dat hij het lijk op het slagveld had zien liggen en toen het hoofd er afgenomen en gebalsemd heeft. De erfgenamen van den overleden man der wetenschap hebben nu aangeboden het hoofd van Petöfy terug te geven. Een comité, waaronder Moritz Jokai, die ook een vriend van den dichter was, is belast met het constateeren of het aangewezen hoofd inderdaad dat van Petüfy is. Onder dc Indianenstammen in Arizona is een pokken-epidemie uitgebroken. De Indianen besloten om den boozen geest, die de ziekto veroorzaakt had, te kalmeeren den dokter te offeren. De dokter, die lont rook, ging op de vlucht, doch werd achter haald on teruggebracht. Kort daarna is hij onder hevige martelingen tor dood gebracht. De Engelsche bladen melden dat er tot dusver niets blijkt van bijzonderen lust om dienst te nemen in het nieuwe vrijwilli gerscorpsvan 10,000 man,door het ministerie van oorlog opgeroepen; wat ook niet te ver wonderen is, waar de aangeboden soldij slechts het vijfde gedeelte bedraagt van het geen bij de yomen te verdienen valt. Millerand, die zich «socialistisch mi nister" noemde, heeft zijn medewerking aan de republikeinsche regeering van Waldeck- Roussoau aldus toegelicht, aan het feestmaal dat ter eere van de ministers op het stadhuis te St. Etienne gegeven word: Men zou zich zeer vergissen als men dacht dat de opneming van een socialist in het republikeintch kabinet, toen de Republiek ernstig gevaar liep, een op zich zelf staand feit zal blijven, met gevolgd zal worden door iets dergelijks. Integendeel, deze gebeurtenis was eigenlijk slechts het noodzakelijke gevolg van de houding en het gedrag, door de Fransche socialistische partij sedert jaren aangenomen. Die partij toch had begrepen dat het nog meer dwaas dan misdadig zou zijn, om in een republiek waar het algemeen stemrecht bestaat, de wet van de meerderheid niet te aanvaarden, om, in zonderlinge tegenspraak met zichzelf, van een of andere toevallige machtsont wikkeling de zege van recht en vrede te verwachten. Ik heb getracht, evenals altijd tot dusver, de waarheid en tegelijkertijd mijn vaderland, de republiek en mijn socialistisch ideaal te dienen. Welke ook de plaats moge zijn mij toegewezen door de omstandigheden en mijn plicht als socialist, die trouw blijft aan mijn denkbeelden en aan de beslissin gen mijner partij, een andere zorg of andere eerzucht zal ik nooit hebben. Te Potsdam op een fuif, waaraan tal van officieren deelnamen, verklaarde één der gasten zich bereid, een weddenschap te willen aangaan, dat hij binnen 10 minuten een groot waterglas vol cognac zou uitdrin ken. Onmiddelijk riep een jonge uhlanen- officier, Eichel-Streiber genaamd en de zoon van één der voornaamsche familiën van Thüringen, dat hij in denzelfden tijd een liter cognac kon drinken. De weddenschap werd aangenomen en de luitenant won haar. Maar nauwelijks had hij den laatsten droppel ingeslikt, of hij viel bewusteloos op den grond. Zijn kameraden droegen hem haastig naar zijn woning, waar hij na eenige oogen- blikken overleed. Een arbeider aan een zinkfabriek bij Namen, is, terwijl hij langs een kabel liep, die wagens tegen een heuvel optrekt, door den metalen kabel gegrepen en tegen den trommel gedrukt, waarop de kabel zich oprolt. Het lichaam van den ongelukkige kwam dwars op den trommel te liggen en do draad sneed het langzaam in tweeën. Tengevolge der instorting van twee wanden in do Jupitermijn te Briix (Oosten rijk) stroomde water in de mijn en zijn waarschijnlijk 45 menschen van de 116 verdronken. Enkele dagen geleden werd een reu- zendiefstal met inbraak gepleegd tennadeele van een geneesheer te Boedapest, dr. Tomka. Bij onderzoek bleek dat de dokter den diefstal zelf met zorg voorbereid en uitge voerd had, teneinde de maatschappij, die hem tegen inbraak had verzekerd, te kunnen aanspreken voor schadevergoeding. Toen hij zag, dat zijn poging ontdekt was, schoot Tomka zich dood. Dc conservatieve gemoontoraad van Islington, oen voorstad van Londen, heeft na eerst goedgevonden te hebben, dat door de liberale en radicale voroeniging eon zaal gehuurd was voor het houden van een meeting die morgen zou plaats hebben, ten slotte geweigerd de zaal af te staan, omdat vernomen is, dat een der sprekers Lloyd George zou zijn, de moedige pro-Boer afgevaardigde. De Engelschen zijn beslist zoo bang de waarheid te hooren, dat zij hun ooren meer en meer dichtstoppen voor haar, zoo zij al niet de mannen, die hen deze willen doen hooren, afranselen. De zoon van generaal Louis Botha, geboren 11 October 1.1., den dag waarop het tweede jaar van den oorlog begon, is gisteren te Brussel gedoopt. Zijn moeder die sedert eenige weken aldaar vertoeft, heeft hem de namen van George Philippe Botha gegeven, naar zijn oom Philips Botha, ongeveer een jaar geleden heldhaftig ge sneuveld in het Zuiden van den Oranje- Vrijstaat. Dominé Hoek van de Neder- landsche Evangelische kerk, heeft ton huize van mevrouw Louis Botha het kind gedoopt. Tegenwoordig warenmevrouw Botba, mevrouw Fiseher, de echtgonoote van den afgevaardigde van den Oranje Vrijstaat, en diens zoon. Te Buitenzorg waar twee R. K. priesters zijnpastoor Claessens en kapelaan Schweitz, hebben fanatieke inlanders een moordaanslag op hen geploegd en een hunner ernstig gewond. De Hertog van Porto, broeder van don Koning van Portugal is tot brigade generaal benoemd. Een jaar geleden was hij nog slechts kapiteinin twaalf maanden heeft hij dus de rangen van majoor, luite nant-kolonel en kolonel doorloopen zonder zich andere moeite gegeven te hebben dan te eten, te drinken en te slapen. In het leger lacht men om deze bespottelijke promotie of men is er verontwaardigd over. De hertog van Porto is eveneens benoemd tot vice-koning van Portugeesch-lndië, omdat hij er zes jaar geleden eenige weken heeft doorgebracht. De ware oorzaken van den geheimzin- nigen moord op luitenant-kolonel Musinho de Albuqueiqne, gouverneur van den erf prins, weet men niet, maar volgens de geruchten zou de Albuquerque, die er van hield feest te vieren, den erfprins hebben meegesleept in een dolle onderneming. Gouverneur zijnde van Mozambique in 1897, het tijdstip waarop men sprak van den verkoop van Loureneo Marquez, ver klaarde hij trotsch, dat de Engelschen nooit de Portugeesche kolonie zouden binnen dringen, zoolang hij er was een patrio- tisch woord, dat hij met zijn terugroepen moest boeten. De heer Lavigni, burgemeester van Bénague (Ariège) en de oudste der burge meesters van Frankrijk, is in zijn gemeonte in den ouderdom van 105 jaien overleden. Tot het laatst toe was zijn geest helder gebleven en waren zijn hand en oog zoo vast en zeker, dat hij zich eiken morgen zelf kon scheren. - Tien tweede Czar Peter. Een lid van de Keizerlijke familie van Japan, prins Yosehto Yamanito, is sedert eenige dagen als eenvoudig arbeider werkzaam in de werkplaatsen van den spoorweg van Pen- sylvanië. Deze jonge prins, bestemd eenmaal op te treden als hoofd van het depar tement van publieke werken in Japan, zal langzamerhand tot dien hoogen rang op klimmen op bevel van den mikado. Later zal hij een cursus volgen in mechanica. Hij woont in een lamiliepension. De rev. dr. Aked, de Liverpoolsche pro-Boer predikant, wien zijn jingo-stadge- nooten op alle mogelijke wijzen, wegens zijn opinies vervolgen, is Zondagavond, na afloop der godsdienstoefening, welke hij geleid had, wederom lastig gevallen. Toen hij met zijn vrouw en eenige vrienden de kerk verliet, volgde hem een schreeuwende en jouwende hoop gepeupel. Er werden steenen naar hem gegooid, maar hij werd niet geraakt. Een van dr. Akeds vrienden werd echter licht getroffen, terwijl een steen vlak langs zijn eigen hoed vloog. Eenige politie-agenten geleidden den pre dikant naar zijn huis, waarbuiten het gepeu pel dicht opeengepakt stond. Wolf de bekende schreeuwer in 't Oostenrijksche parlement die eenige jaren geleden van Roomsch Protestant werd, doet weer van zich hooren. Hij heeft geduelleerd, leelt slecht met zijn vrouw, enz. en is daardoor genoopt zijn mandaat als afgeuaardigde neer te leggen. Thans trad lnj, vergezeld van zijn vrouw! voor de kiezers in zijn district op en werd met geestdrift weder candidaat gesteld. Hij zei dat hij bij niet- herkiezing zich van kant zou maken. Wel een protestant met een luchtje Een aardig incident heeft zich voor gedaan gedurende de zitting van de commissie van den Duilschen Rijksdag, belast met het onderzoek der amendementen op het tarief van invoerrechten. Een agrarisch algevaardigde, de heer Gamp, heeft aan de socialistische leden een vreemd geschenk willen geveneene boerderij, ter grootte van 50 hectaren, vrij van alle lasten. De afgevaardigden der oppositie zouden de bijbehoorende landen in cultuur moeten brengen en zich aldus overtuigen van de onmogelijkheid voorden landbouw om zonder protectionistisch tarief te kunnen blijven be staan. De socialistische afgevaardigdsn uit de commissie hebben het geschenk aange nomen en hebben gevraagd de discussies over het tarief van invoerrechten te ver schuiven tot de zitting van den Rijksdag in 1903, ten einde hen in de gelegenheid te stellen proeven te nemen en de econo mische resultaten te toetsen. De protec- tionisten hebben geweigerd dezen eisch in te willigen -—en de oppositie maakt zich gereed tot een stelselmatig verzet. Door een tot in het uiterste gerekte discussie over de onderscheidene artikelen van het wetsontwerp wil men de behandeling trach ten onmogelijk te maken. Buiten vei antwoordeligkheid der Redactie.) Heimwee. 't Leven, dat wij thans hier leiden, Baart ons harte bittre pijn! Maanden zijn wij reeds gescheiden Van hen, die ons dierbaar zijn! Onze dagen kwijnen henen Vol van kommer en verdriet! d' Oogen zijn reeds moe van 't weenen En nog zien wij 't einde niet! Smachtend, hunkrend van verlangen Heffen wij het hart omhoog; En wij roepen: Heer, hoe lange! Sluit Gij steeds voor ons Uw oog? Hoe lang moeten wij nog vluchten Voor der Britten overmacht? Hoe lang zullen wij nog zuchten In deez' donkren, bangen nacht?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2