NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 60. 1902. Donderdag 16 Januari 16e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Vrijzinnig Democraten. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Rechtszaken. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN De grondwet, gelijk die in 1848 ge wijzigd is, aanvaardt de antirevolutio naire partij als uitgangspunt om langs wettigen weg tot een hervorming van onze staatsinstellingen naar eisek der Christelijk-historisehe beginselen te ge raken. Art. VII van het antirevolutionair program- Op gevaar af dat onze buurvrouw te Middelburg ons op haar gewonen John- Bull-toon zal toeroepen dat wij het oog hebben af te houden van Buurvrouws erf, moeten wij even iets zeggen over de ver gadering der Vrijzinnig Democraten van jongstleden Zaterdag, en den indruk dion wij van haar bewaarden. Het natuurlijk beloop in het leven van sommige insecten spiegelt zich ook af in de ontwikkeling der liberale partij. Rups; pop; vlinder, is het voor haar passende beeld. Zij de rupsde sociaal democratische partij de vlindertusschen deze beide in de vrijzinnig democratische bond als de pop in de evolutie-periode, het kruipend reptiel bezig zich tot gevleugeld insect te evolveeren. Of, zonder beeldspraak gesproken, de liberale partij heeft thans haar eerste ver andering tot vrijzinnig demooratischen bond achter den rug, terwijl deze op haar beurt bezig is te rijpen voor de samensmelting met de parlementaire socialisten. Deze laatsten zijn de eigenlijke voortrek kers, de voorhoede van het groote leger, dat zijn tros heeft losgelaten om nu met geforceerde marschen de vooruit gevlogenen te volgen. Van te voren had mr. Van Gilse nog een poging gewaagd het; van ouds bekende anticlericale allegaartje onder de leus grond wetsherziening ter verkrijging van allemaal- kiesrecht te hereenigen. Doch de oud-mi nisters Van Houten en Pierson, vertegen woordigers eerstgenoemde van de behou dende, laatstgenoemde van de vooruitstre vende groep der achtergebleven oud-libe ralen, hadden elk voor zich geweigerd mee op te trekken zoolang de koers en het eindstation niet bekend zijn. Hoe aanlokkelijk ook voor den man der anticlericale hereeniging en den leider der liberale concentratie (3), zij vertrouwden toch de zaak te weinig om er hunne re putatie aan te wagen. Trouwens de poging was reeds door de vrijzinnig demoeraten zeiven, bij monde van het oud-Kamerlid Veegens, voldoende gewraakt geworden. De Vrijzinnig Democratische Bond is dan tot stand gekomen. Tot zijne geboorte hebben oud-radicalen als Treub en drie kwart-socialisten als Ketelaar, met voor- uitstrevenden van de oude generatie als Kor dijk, c. s. medegewerkt. Zoo staat dan het jongske op zijn beenen, loopt reeds met vlugge passen, en spreekt flinke, somwijlen zeer krasse taal. Een program van beginselen en een van zaken-doen werden vastgesteld, terwijl nog afzonderlijke commissiö'n zijn aangewezen om te zorgen, dat onderwijs en landbouw en gemeentebelangen op dit laatste even eens een goede beurt krijgen. Omtrent de beginselverklaring heerschte een benijdenswaardige eenstemmigheid. Zij werd onveranderd als statuut van den Bond aangenomen, wat de Nieuwe Courant, een blad uit de oud-liberale school, deed be sluiten dat de Bond van zijn geboorte af zal blijven behooren tot de «economisch zwakken". Trouwens of hij langer leven zal dan de liberale partij van '48 mag betwijfeld worden. Er was een belangrijke minderheid in de vergadering die het program verscher pen, de puntjes aandikken wilde in sociaal democratischen zin. Van Houten. (2) Pierson. Somwijlen sleepte zij de meerderheid mee en bewoog zij zelfs het bestuur tot radicaal beloven en sociaal uitleggen. De Middelburgsche afgevaardigde ver kreeg de opneming van staats crèches (kin- derverpleegplaatsen, door den Staat go- gesteund). Nog een ander kreeg gedaan dat «het notariaat staatsambt" zal goëischt worden. De onder wijsparagraaf werd aangevuld met den wensch naar vergoeding voor loonderving wegens „genieting" van vak onderwijs. Prof. Treub kreog zijn zin op het punt van Staatserfrocbt 3) bij zeer scherpe uit breiding der successiebelasting; zoodat het program nu vraagt: beperking van het familie-erfreeht, bij sterke progressie van het successierecht ook in de rechte lijn inkomstenbelasting naar draagkrachtruime toepassing van progressie in de directe belastingen, debietrechten, al hetgeen eigenlijk neerkomt op een vogelvrijverkla ring van het kapitaal en communistische gelijkmaking van alle vermogen. Voeg hier nu bij dat de dringendheid van Grondwetsherziening werd vastgesteld, ter invoering van allemans- en allevrou- wenkiesrecht, zoo voor tweede als voor eerste kamer; dat de paragraaf welke over de monarchie handelt er vrij geketelaard uitziet, tamelijk dubbelzinnig klinkt en evengoed door republikeinen als door „monarr halen" kan onderschreven worden en gij kunt zoo wat beoordeelen of deze bond met zoo sterke socialistische sym pathieën wel lang zijn „vrijzinnigen" naam zal kunnen ophouden. Wij hebben er niets op tegen dat een partij een dergelijk klinkend program er op na houdt; enkele punten er van zijn ook ons niet ongevallig; tegen de eerste kamer in haar tegenwoordige samenstelling hebben wij ons altijd verzet, en nu de liberalen naar de minderheid afzakken, zal men ons aan die zijde wel meer bijvallen maar wij verklaren tevens niet te begrij pen hoe eene partij met dergelijke eisohen zich Pever maar niet dadelijk bij de soci aal democraten aansluit. Het optreden van de vrijzinnig demo craten, schoon bedoelende uitzuivering van staatkundige verhoudingen, zal de ver warring nog komen vermeerderen, en, schoon met oprechtheid gesierd, de valsche leuzen en keuzen in de hand werken. Voor de liberalen die mee den rijstebrij berg door moeten op den weg naar het sociaal democratisch Luilekkerland, kan dit program een steunsel zijn. Een verguld sel om de bitterheid der noodwendig te slikken pil te neatraliseeren. Een over gangsbepaling tot het nieuwe wetboek van strafrecht, waaronder de natie in de toe komst zoo God het met verhoedt zal leven. Het program der Vrijzinnig Democraten is kind van zijn tijd, het draagt ;t stem pel, niet slechts der Revolutie, maar vooral der Evolutie. Het voert langs lijnen van geleidelijkheid ons volk onder den sehep- ter van het materialisme. Schoone leuzenalleman kiezer, ook allevrouw; beurzen; vergoeding, gelijkma king; geen armoe meer; de Staat vader en verzorger; allen levend op kosten van het gemeen. Weg met de geestelijke be langen! Doch de Revolutie van 1789 met hare schoone beginselen waarschuwt ons voor 3) Prof. Treub zei daarbijhet bezwaar tegen verhooging der successiebelasting is altijd dat op die wijze kapitaal wordt vernie tigd. Bij staatserfrechtis dat niet het geval; dan blijft het kapitaal behouden en komt het ten goede aan de onterfde klassen. Bij het staatserfrecht stelt men slechts den staat in de plaats van de famlie. Welk sociaal democraat zal dit dezen vrij zinnig democraat verbeteren? En diens geest predomineert nu in den Bond. Hij had met zijn voorstel juist twee derden der vergadering op zijn hand. Zijn adviezen ga ven telkens den doorslag tot het nemen van besluiten in den meest revolutionairen zin. van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. betgeen bij verwezenlijking, nog meer bij niet-verwozenlijking or van ons te wachten staat. Of men 't gelooft, of niet; of men er mee spot of niet, hot Schriftwoord blijft waar: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid, en al 't voor u noodige zal u worden toegeworpen. Dit is het cachet dat op het program eonor Christelijke staatspartij behoort; en de verlangens van zoodanige partij be- hoerscht. Zulk een program vraagt niet „mede zeggenschap der klasseondorwijzers in schoolzaken", maar „bekoorlijke saamwer king van ouders en onderwijzers"; geen „pensioenen voor openbare onderwijzers of voor hunne weduwen en weezen", maar verplichte verzekering ten bate van (alley kranken, invaliden en ouden van dagen en zulks met steun van het Rijk; geen staats- vaderschap maaf ontwikkeling van alle schepsel op zijn eigen terrein, met Staats hulp alleen waar het zwakke dient gesterkt geen opsomming eindelijk van eischen voor particuliere verrijking of invloeds vermeerdering, en „rechten van den mensch", maar gelijk ons Program 't ten vorigen jare het zoo treffend uitdrukte, te mogen opkomen „voor de iSouvèreinüeit Gods, de Christelijke grondslagen onzer samenleving en de onafhankelijkheid van ons Vaderland Kitchener seint weer allerlei goede nieuwtjes voor de Engelschen. Nu weer dat de Boeren zich in grooten getale bij- eentrokkeu op een plaats waar Wing den vorigen nacht gekampeerd had. Hamilton rukte daarop ter vervolging uit. Ongeluk kigerwijze werden de Boeren gewaarschuwd door enkelen hunner, die nagezet maar niet gevaDgen werden, en toen Bruce Hamilton Knapdaar bereikte zag hij de Boeren op 5 K.M. afstands en Botha's wagen nog verder weg. Hij vervolgde hen nog 11 KM. totdat de paarden geheel uitgeput waren. Hamilton schatte de Boeren op 400 man. Een Boer sneuvelde, 33 werden gevangen genomen, en 39 geweren, en eenig vee, paarden en wagens buitgemaakt. De verliezen aan Engelsche zijden bedroe gen een doode en vier gewonden. Een medewerker van 't Handelsblad is aan 't praten geweest met den heer Van Heemstede Obelt, die pas van Pretoria hier met zijn familie is aangekomen. Hij verliet de hoofdstad den 8en Decem ber en zat daar tot zoolang in de gevangenis, waar hij geregeld in aanraking kwam met krijgsgevangenen die de laatste gevechten hebben medegemaakt. Zijn mededeelingen zijn berichten uit de tweede hand. Bovendien kan hij ook uit persoonlijke ervaring zaken mededeelen die nog niet ten volle bekend zijn. Zoo verraste hij ons met de mededeeling dat de munitie voor de Mauser-geweren reeds zes maanden lang op is. De Boeren hebben derhalve de Mausers opgeborgen èn zijn thans allen gewapend met Lee Metford's, waarvan de Britsche troepen hen geregeld voorzien. De Engelschen worden nu uit sluitend met hun eigen geweren en hun eigen kogels bevochten en de voorraad munitie voor Lee Metford's is zoo groot dat de Boeren een flinke hoeveelheid hebben begraven, voor het geval zij soms gebrek mochten krijgen. Zeer tot hun spijt zijn zij nu wel ge dwongen met dum-dum's of zachtpuntige kogels te schieten, want de Engelschen hebben daarvan zooveel, dat de munitie- voorraad der Boeren op onverantwoordelijke wijze beperkt zou worden, wanneer ze dit wreede moord materiaal ter zijde legden. Slechts de Engelsche officieren te Pretoria begrijpen dit niet. Met de allernaïefste verbazing ter wereld vertelde een der of ficieren in de gevangenis den heer Heem stede Olbelt dat de Boeren nutochheusch met uitzetbare kogels schieten en hij voegde er met een niet weer te geven verbazing bij: «En dat zijn Lee Metford's; het zijn onze kogels; de hemel mag weten hoe ze daarvan zachtpuntige gemaakt hebben!" De verandering van schietgeweren heeft den Boeren echter veel last bezorgd. In hun eenvoud hadden zij gemeend, dathet rijke En geland zijn soldaten voorzien zou hebben van uitstekende geweren, althans tegenover vij anden wier schot even zeker is als hun hand. Maar tot hun groote teleurstelling bemerkten de Boeren dat de Lee Metford's niet „recht schieton". Sedert behooren tot uitrusting van een Boerenafdeeling eenige jjzervglen, met behulp waarvan de Boeren de veroverde geweren inschieten. Met de geweren der Engelschen hebben de Boeren ook hun bajonetten overgeno men en hoewel ze aanvankelijk nog schroom den dit wapen te gebruiken, zjjn ze thans er toe overgegaan. Deze omstandigheden ver klaart hoe de Boeren die te Tweefontein de Britsche voorposten verrasten „zonder een schot te lossen" de wachten konden „doodsteken". En de Boeren gebruiken niet alleen Engelsche geweren, ze kunnen ook nu en dan kanonnen gebruiken. Hun eigen geschut dat te zwaar was om mede te voe ren, hebben ze opgeblazen. Om in de be hoefte te voorzien leenen ze van tijd tot tijd kanonnen bij de Engelschen. Dat wordt door de Britsche berichtgevers niet altijd naar waarde geschat. Zoo werd in het be gin van September gemeld dat aan De la Rey drie kanonnen waren ontnomen. Dat was juist, maar er werd iets bij vergeten. De la Rey had drie kanonnen in niet al te besten staat bij zich en toen hij de mooie nieuwe Armstrongs van de Engelschen zag, kreeg hij grooten lust ook deze eens te be proeven. Hij liet daarom de Engelschen storm loopen op zijn kanonnen, bemachtigde in- tusschen die van de Engelschen en bevor derde toen hun zegevierende terugtocht met de drie veroverde Boerenkanonnen door den Engelschen enkele van hun eigen granaat kartetsen aan te bieden. Thans willen de Tommies niet meer tegen De la Rey optrekken, ze hebben opgemerkt dat deze de onaangename manier van doen heeft om hun de zware schoenen uit te trek ken, wat heel prettig is als men vermoeid is van den langen weg naar de Boerenstelling, maar minder aangename herinneringen nalaat, wanneer de «verlichte" soldaten over den klippigen bodem terug moeten naar Pretoria. Als ze een paard mee krijgen zijn ze nog te bewegen, maar op de voeten willen de Tommies niet meer uit om De la Rey te vangen. En dientengevolge wor den velen gerepatrieerd met als toegift een aanzienlijk aantal maanden vestingstraf. Zelfs te Pretoria voelen de Engelschen zich niet rustig. Er wordt gedurig om de stad gevochten, er gaat bijna geen nacht om dat de wachtposten niet verdubbeld worden en lord Kitchener slaapt ,geen twee nachten in dezelfde woning. »En de blokhuizen?" De vraag was gewettigd, nietwaar, want deze zullen den oorlog spoedig uitmaken. »De blokhuizen?" zoo werd ook het ant woord aangevangen. »Daar zitten de En gelschen al lang niet meer in. De Lee Metford kogels gaan er doorheen als door kalk; daarom liggen de mannen er maar liefst huiten. En sedert Beyers er een paar onderste boven heeft gelóopen, duiken de Tommies diep in het gras en houden zich muisstil als de Boeren komen totdat ze voorbij zijn. En dan schieten ze er dapper op los." En nu werd de interviewer geinterviewd: «Weet u al hoe de Boeren nu de treinen opblazen?" Ik moest mijn onwetendheid bekennen... «Als nu de mijn gelegd is gaat Jack Hinton op tien tree afstand achter een klipje liggen en zoodra de wagen, welke hij treffen wil boven de mijn komt, doet hij deze ontploffen met een revolverschot." «Jack Hinton". »Is die niet dood of gevangen?" «Wel neen. Die geschiedenissen van die doode generaals zitten zóó in elkaar: «Als de paarden van een commando te veel werk gehad hebben en uitgeput zijn, gaat do generaal dood d. w. z. hij trekt met zijn mannen naar een afgelegen weide om de paarden rust te gunnen. Men hoort langen tijd niets van hem, het bericht van zijn dood dringt tot de Engelsche geledoren door en al heel spoedig komt er een of ander die beweert zijn lijk te hebben ge zien. Als hij later weer te voorschijn komt, is het bericht van zijn overlijden al vergeten. «En weet u wel hoe de Engelschen aan zooveel gevangenen komen?" Ook dit was niet gebleken uit de En gelsche berichten eu dus betuigde ik op nieuw mijn onwetendheid. «Wel, de gevangenen zijn voor een groot deel beesten-oppassers, die nooit een geweer in handen hebben gehad. En dan hebben zich nog al wat Boeren onderworpen, die daarop naar de cc-kampen zijn gezonden, waar ze bij vrouw en kinderen mochten blijven. Zijn er nu niet gevangenon genoeg dan worden deze surrenders'uit de refugee- kampen gehaald on ondanks de hun gedane belofte als krijgsgevangenen weggevoerd." Kantongerecht te Goes. In de zitting van 14 Januari 1902 zijn veroordeeld wegens: jagen z. acte en verg: M. B., te 's Gravenpolder, 2 x f 5 b. s.' 2 X f 4 d. h. bevel uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. k., J. W. Jzn„ te Ierseke, 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h. bevel uitl. geweer en haas of te betalen f 5 en f 1 b. s. 3 en 1 d. h. en met veroordeeling tot betaling van f 10 voor schadevergoeding aan civiele partij jachteigenaarj/ayms. acte en verg. 2 X gepleegd: W. G., te Wissen- kerke, 4 x f5 b. s. 4 x 4 d. h. bevel uitl. 2 geweren of te beialen 2 x f 3 b. s. 2 X 2 d. h.jagen z. acte en verg. 2 X gepleegd bij nacht: J. P., te Ierseke, 2xf 5 en 2 X f 10 b. s. 2 x 4 en 2 x 6 d. h. bevel uitl. 2 geweren of te betalen 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h.jagen z. acte en verg. lij nacht: J. C., te Oudeiande, 2 x f 20 b. s. 2 X 8 d. h. bevel uitl. geweer of te betalen f 20 b. s. 5 d. k. en verbeurdverkl. opbr. haas; jagen z. acte en verg. op Zondag: J. W„ te Kapelle, 2 x f 5 b. s. 2 x 4 d. h. bevel uitl. geweer of te betalen f5 b. s. 2 d. h. z. acte zich met geladen schietgeweer in veld bevinden: M. P., te Ierseke, f 10 b. s. 8 d. h. bevel uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h.poging doen om met wildstrik wild te bemachtigen: J. P. Jzn., te Kapelle, f 10 b. s. 6 d. h. verbeurdverkl. strek; niet beletten dat hond haas opspoortM. v. W., te 's Heer-Abtskerke, f 1 b. s. 1 d. h. 's nachts tn veld wild vervoeren a. acte: J. v. O., te Ierseke, f 10 b. s. 6 d. h. verbeurd verkl. opbr. haasals schipper niet in acht nemen voorschri/ten ter voork. van aanvareng D. v. d. L., en P. B„ te Goes, ieder f 3 b. s. 3 d. h.nachtrumoerH. G. Hzn., te 's Heerenhoek, C. v. L„ J. K., J. F., P. B. Mzn., J. Z., M. B. Jzn., M. de W., te 's Gravenpolder, ieder f2 b. s. 2 d. h. straatschenderij: J. de M., te Wemeldinge, J. T., te Wolfertsdijk, ieder f 3 b. s. 3 d. h. L. den B., te 's Heer-Arendskerke, f 5 b. s. 3 d. h.in staat van dronkenschap orde verstoren: W. v. L., te Ovezande, O. D., te Oudeiande, J. v. 't W., te Baarland, ieder f 10 b. s. 5 d. h.; loopen over eens anders grond a. verg.'. L. W., te Goes, f 3 b. s. 3 d. h.loopen over grond met verb, toegang M. v. P. Azn., J. v. P. Azn., fe Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h.niet uitvliegend pluimgedierte over eens anders grond laten loopen: C. R., wed. D. H., te Heinkenszand, f 1 b. s. 1 d. h.uiten van voor de eerbaar heid aanstootelyke woorden: P. D. J., te Goes, f 3 b. s. 3 d. h .-,'s avonds fietsen z. lantaarn: A. C. S., te Kloetinge, J. J. v. R., en P. A. S., te Krabbendijke, ieder f 1 b. s. ld.h.; 's avonds fietsen z. lantaarn en opgeven valschen naamW. P., te Ierseke, f 1 en f 3 b. s. 1 en 2 d. h.rijden met ongemuilkorfde hond j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1