Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. zelfgenoegzame berisping van zijn landge- nooten en hun hobbies neemt men hem kwalijk. De geheele Engelsche pers staat op haar achterste beenen. En, om zijn misdaad te vergrooten, komt hij in zijn gedicht ook nog een lans bre ken voor algemeenen dienstplicht. Een on verzilverde pil die zijn natie niet ver langt te slikken, ook al waren er nog tien Zuid Afrika's om haar van zonen te be- rooven. Onder zijn belagers is nu ook laatstge noemde, de Poet Laureate, de bekroonde hofdichter Alfred Austin. De koninklijke hofdichter en de impe rialistische volksdichter, Edwards roem en Chamberlains sterkte saam bakkeleiende, welk een tooneel Jammer echter, dat zij malkaar niet veel kwaad kunnen doenwijl toch de een te Londen, en de ander te Kaapstad zit! Het gebrek aan nieuws doen wij 't heden met de navolgende telegrammen: Men heeft besloten een kamp voor Boerenkrijgsgevangenen op Antigua op te richten. Een officier is naar het eiland gezonden om een geschikte plaats uit te zoeken. [Antigua is een der eilanden van de eilandengroep Boven den wind, in West-Indië], De Wet trachtte met een aanzienlijke troepenmacht de spoorweglijn ten Noorden van Kroonstad over te steken, doch werd terruggedreven. Men gelooft dat hij de poging zal herhalen. Kolonel W:ng heeft gisteren bet Boe- renlager twintig mijlen ten Noord-Westen van Ermelo verrast, waarbij twee en veer tig Boeren werden gevangen genomen, waaronder zich bevinden majoor Wolma- rans, kapitein Wolmarans en luitenant Malan, allen van de staatsartillerie. Hier mede zijn de meeste hoofdofficieren van dit korps gevangen genomen. Alweer een. Liebenberg is Zaterdag te Aliwal North (Kaapkolonie) ter dood ge bracht wegens moord, gepleegd op luitenant Neumeyer. In oen proclamatie betreffende den invoer van goederen in deze kolonie wordt ter konnis gebracht, dat de rechten van goe deren, bestemd voor andoro plaatsen dan Pretoria en Johannesburg, betaalbaar zijn in de koloniale havens. De rechten op goe deren, bestemd voor genoemde steden, zijn betaalbaar bij aflevering. De wet op de invoerrechten van de vroegere Zuid-Afri- kaansche republiek blijft van kracht. Een proclamatie is verder uitgevaardigd, waarbjj aan de superintendenten van de concentratie kampen de macht van resident en magistraat wordt verleend, opdat zij kunnen voorzien in vergrijpon tegen de gezondheid. Andere schikkingen worden in de proclamatie ge noemd, die kunnen bjjdragen tot do gezond heid en het welzijn der kaïnpeD. Uit een vraaggesprek te Parijs. «Gisteravond heb ik toevallig in do woning van een mijner vrienden een Eranschen dokter ontmoet, die uit Trans vaal was teruggekeerd, waar hij bij de Boeronambulances gewerkt had. Wat de ellende der concentratiekampen betreft, zij is verschrikkelijk en gaat alle verbeelding te boven; de sterfte is verba zend hoog, maar men moet er aan toe voegen, dat de Engelschen aan hetzelfde régime zijn onderworpen; bewakers en geconcentreerden zijn op dezelfde wijze gehuisvest en zij lijden beiden honger, de uenen zoowol als de anderen. Maar dan, de Engelsche wreedheden? Die bestaan, onbeschaamder, bloediger, barbaarscher, dan men zou kunnen zeggen maar zij gaan uit van generaal Kitchener, die zich aan de Kaap nog tienmaal woester gedraagt dan hij in Egypte tegenover de volgelingen van den Mahdi heeft gedaan. Dat is geen mensch, dat is een hyena, een soort van woedende graaf Alva, golijkende op generaal Weyler op Cuba en moordende uit lust tot te moorden. Deze man is een schande voor de toch al voor een groot land oneervolle onderneming. Denkt gij, dat de worsteling lang zal duren Ja, maar het is zeker dat het sy steem van blokhuizen, die onderling door electrische draden zijn verbonden, de kan sen der Engelschen zeer vermeerderen. Meent gij dan, dat de Boeren ten slotte verpletterd zullen worden Dat zal het einde zijn. Zij zullen door het aantal verpletterd worden, gede cimeerd door ziekten en koortsen, die hen niet sparen, maar dat zal lang, zeer lang duren. Waarom zijn de Afrikaanders niet opgestaan. «Ja, waarom Dat zou de redding van Transvaal geweest zijn, en dan zouden de Engelschen op dit moment de Kaap ver laten hebben maar de beruchte «ruiterij van Sint-George" heeft zijn dienst gedaan men heeft de voornaamste leiders met goud omgekocht, en op dit oogenblik heeft En geland niets meer van die zijde te vreezen." Ten slotte heeft de Fransche dokter ons verteld van een krijgsraad, van den staf van generaal De Wet, waar, naar het schijnt, ernstige besluiten genomen zijn, die een grooten invloed zouden kunnen uitoefenen op den toekomstigen gang van zaken. «Herinnert gij u die woorden van Kruger, eenige dagen na zijn ontscheping te Mar seille, toen de oude President zeide, dat «de Boeren door hun tegenstand de wereld zouden verbazen «Ja, en nu?" «Welnu, in dezen krijgsraad van den staf van generaal De Wet, zijn die krasse maatregelen besproken en aangenomen, die de verheven daad zal zijn der tot wanhoop gebrachte Boerenstrijders, wier tegenstand een soort van waanzinnig heroïsme, inder daad de wereld zal verbazen, dat kunt gij gelooven." «Wat zal dat zijn." «Dat belet mij mijn eer als wapenbroeder der Boeren te zeggen; maar ik kan u ver zekeren, dat er nooit iets dergelijks in de grootste verschrikkingen van de oorlogen van den ouderen of den uieuweren tijd is voorgekomen." «Zij zullen de mijnen in brand steken, zegt men." «Neen, dat is het niet. Ik kan en wil niets meer zeggen; maar het zal ver schrikkelijk zijn en Kruger had recht met te zeggen: de wereld zal verbaasd staan," Aldus is de voorstelling van een man, in wien men vertrouwen kan stellen, en die geen anderen napraat; hij is een oog getuige, hij heeft het gehoord, hij weet het en zegt het. De toekomst zal leeren, wat het is, indien dat plan van waanzinnig heroïsme wordt uitgevoerd. Tel. Goes. Burgemeester en wethouders van Goes zullen op Zaterdag 25 Januari 1902 des voormiddags 10 uren in het openbaar in het Raadhuis aldaar bij opbod en erfpacht uitge ven een terrein met de daarop aanwezige ge bouwen gemeente Goes Sectie D no. 2507 en 2508, resputievelijk groot 2 Aren 21 centiaren en 2 Aren 64 centiaren gelegen aan de Cin- gelstraat en Schoolstraat en wel eerst in 2 perceelen en daarna in massa; Terrein en ge bouwen zullen op Woensdagen 15 en 22 Januari a. s. des namiddags van 2—4 te bezichtigen zijn. De voorwaarden liggen ter inzage op de Secretarie der gemeente. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter opeubare kennis dat tot leden van de Commissie voor de botermarkt zijn benoemd de heeren Cornelis Oranje, Winkelier. Cornelis Snoep, Particulier, beiden te Goes. Cornelis Meyaard, landbouwer te 's Heer Abts- kerke. Bij het gemeentebestuur is door S. van der Peijl als directeur van de stoomhoutzagerij „La Vitesse" te Goes ingediend een verzoek om uitbreiding eener stoomhoutzagerij in per ceel A no. 228 gelegen aan de L. P. v. d. Spie gelstraat. Verzoek en teekening liggen ter visie op de secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 25 Januari a. s. des voormiddags te 10 uur ten Raadhuize gelegen heid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Het suppletoire kohier van schoolgeld op school A vastgesteld door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 27 Decem ber 1901, goedgekeurd door HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 4 Janu ari 1902 is heden aan den gemeente-ontvan ger uitgereikt ter invordering en zal gedurende vijf maanden ter secretarie ter lezing liggen, kunnende 3 maanden na de dagteekening van de aanslagbiljetten bezwaren tegen dan aanslag op ongezegeld papier bij den gemeente raad worden ingebracht. -Op Zaterdag 18 Jan. 1902 des voormid dags 10 uren zal ten Raadhuize in het open baar bij inschrijving worden verkocht10.750 muterd liggende op de begraafplaats; 20. 50 mutserd op het eikenperk aan de Westwal. Gehakt hout op streep liggende; 30. aan de Ganzepooribrug; 40. aan de Koepoort 2 perken; 50. aan de Westwal [eikenperk]. De inschrij vingsbiljetten moeten ter Secretarie zijn iuge- leverd Zaterdag 18 Januari a. s. vóór 10 uren. Nadere inlichtingen bij den gemeente bouw meester. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dokkum, J. Kruseman Aretz te Oistorwijkte Koevorden, H. F rij ling te Delfzijlte Deventer, W, H. Roobol te Abbelcerke te Haarlem, dr. E. J. W. Posthumus Meyjes te Middelburg te Zaltbommel J. A. Prins te Epete Longerhouw, S. Ronner te Woudsend; te Bruchem, H. Schippers te Huizon. Aangenomen naar Eindhoven door J. C. Damsté te Leur. Bedankt voor Druten door C. H. Kuiperi te Schelluinen voor Oude Niedorp door H. Bax te Hippolitushoefvoor VeeEwouden door E. M. v. IJsendijü te Kapellevoor Aalburg door G. Zijlstra te Kesteren. Kapelle. Nadat onze geachte predikant ds. E. M. van IJsendijk aan het einde der middaggodsdienstoefening aan de gemeente had bekend gemaakt dat hij voor het be roep naar Veenwouden bedankt had, zong de gemeente hem Ps. 134 3 toe. Geref. Kerken. Aangenomen naar Laar door S. Velte- naar, cand. te Maassluis. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Gorinchem (H. E. L.) door C. Th. Scharten te Tiel. Men schrijft ons uit Vlissingen, dato 11 Jan.Heden werd van de Werf der Koninklijke Maatschappij «de Schelde" alhier te water gelaten het dubbel schroef- stoomschip «Goentoer" in aanbouw voor de Stoomvaart Maatschappij «Rotterdamsche Lloyd" te Rotterdam, ten behoeve van haren Maildienst op Java. Het schip heeft de navolgende afmetin gen: Grootste lengte 440' 0", grootste breedte 50' 0", hol tot opperdek 31' 0" en hoogte tot bovenkant kaartenkamer 64' 0". Het is gebouwd van staal volgens de hoogste klasse van Veritas, heeft zes vaste dekken midscheeps en is tevens voorzien van vries- en koelkaraers met koude lucht- machine, distilleer, enz. De 2 stoomwerk tuigen en ketels, die mede door de Kon. Maatschappij «de Schelde" zijn vervaardigd, staan in de werkplaatsen gereed om aan boord te worden opgesteld; zij zijn van het quadruple gebalanceerd systeem met 4 krukken en zullen 4500 I.H.P. kunnen ontwikkelen. De vier stoomsketels, 2 double ended en 2 single ended, zijn geconstrueerd voor een stoomdruk v m 225 Eng. ponden en ingericht om met geforceerden trek te kunnen werken volgens Howdens systeem. Tevens zijn een groot aantal bij machines aan boord geplaatst, alle volgens de nieuwste vindingen. Het schip liep op een cradle te water, terwijl de laatste beletselen werden weg genomen door Mevrouw Wm. RuysRuys. Op dezelfde helling komt thans in aanbouw een stoomtransportvaartuig voor het Loods wezen, voor rekening der Kon. Nederl. Marine. Goes. D. V. G Maart zal de heer ds. R. J. Rudolph, van Leiden, voor de antirevolutio naire Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" optreden met een lezing over„De verhouding der Sociaal-democratie tot Gods dienst, Eigendom en Huwelijk"; de heer W. H. Vliegen (soc. dein.) zal worden uit- genoodigd tot debat. Vlissingen. Door Burg. en Weth. zijn benoemdtot commies ter secretarie de heer M. van der Beke Callenfels, thans adjunct commies; en tot adjunct commies de heer D. A. Dronkers, thans klerk. Kruiningen. Vrijdag trad alhier in het belang van den werkman op dhr. G. A. Vorsterman van Oyen, van Aardenburg. Spreker schetste in breedvoerige trekken den toestand van den veldarbeider, maar wat zijn raad betreft om werkelijk ver beteringen tot stand te brengen, was het o. i. niet veel zaaks. We hopen dan ook, dat dezen winter eens een flink antrev. partijman naar Kruiningen zal komen om het beginsel der anti-rex. partij, om trent den toestand van den werkman eens wat nader uiteen te zetten. Schore. Zaterdagmiddag bij het naar huis keeren had de vrouw van den arbei der W. K. het ongoluk van een loopplank te vallen in een vrij diepe sloot waar ze tweemaal onder water ging. Met veel moeite en verlies van haar inkoopen wist ze zich uit haar benarden toestand te redden, zij bekwam nog een wond aan haar been. Vereeniging tot bevordering van de verbetering van het paardenras in Walcheren. Vergadering van 13 Januari 1902. Onder prosidium van den boer Voor beijtel, werd de vergadoring door 02 leden bijgewoond. De notulen dor laatste zitting worden door den secretaris voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen stukken waren er geene. De Penningmeester doet rekening en verantwoording over het afgoloopen jaar. De rekening sluit met een good slot van f311,09 en wordt goedgekeurd, nadat zij door de hoeren Geschiere en Koene met de bescheiden vergeleken en aceoord be vonden was. Wegens periodieke aftreding als Be stuurslid van den heer J. Polderdijk heeft hierop stemming plaats. De uitslag was dat de heer Polderdijk met 50 stemmen wordt herkozen. De heer Voorbeijtel heeft bedankt als Voorzitter wegens vertrek uit Walcheren. In zijne plaats wordt gekozen als lid van het Bestuur de heer A. Geschiere met 34 stemmen, terwijl, nadat de heer Meeuse den heer Voorbeijtel een hartelijk woord van dank namens de vergadering gebracht had, tot Voorzitter benoemd wordt de heer Gerlach van Sint Joosland, die de benoe ming aanneemt. Alsnu wordt overgegaan tot de behan deling van een voorstel van het Bestuur om te likwideeren. Aangezien een met genoegzaam aantal aandeelen ter vergade ring vertegewoordigd waren, moet de be slissing worden verdaagd en zal de ver gadering aanstaanden Donderdag worden voortgezet. Te Noordwijk viel een loodgieter uit een dakgoot en bleef op de straat dood. Te Moerbeke hield een driejarig meisje onder het spelen een knikker in haar mond. Op eens schoot de knikker haar in de luchtpijp en het kind was weldra aan de gevolgen bezweken Te Helium is een 3 jarig kuaapje ongezien te water geraakt en verdronken. Te Wageningen viel een 21-jarige gehuwde vrouw met een brandende lamp van de zoldertrap, de lamp ging haar over 't lijf en de vrouw stierf aan de brandwonden. Te Beerta ont ploften in 't gemeentehuis Vrijdagavond eenige bussen carbid voor acetyleenlicht, doordien een kwaadwillige daarop water had geworpen. Een persoon werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Het bericht omtrent de aanstelling van een paar Standaardzetters aan de Landsdrukkerij om 't slechte schrift van den minister Kuyper te ontcijferen wordt door de Haagsche bladen ontkend. Trouwens 's ministers voorganger schreef nog on duidelijker dan hij en die had ook geen behoefte aan een typografische lijfwacht of schriftwacht Koppermaandag. Reeds langen tijd het schijnt te Amster dam het gebruikgeweest te zijn, om Maandag niet te werken. En van alle deze vreugde- Maandagen was de Koppermaandag de vreugdevolste. Het was de dag, waarop de gilden ommegangen hielden, die met rijke maaltijden en overvloedige drinkge lagen werden besloten. Vooral de druk kersgilden vierden op dien dag hoogtijd. Ook de armen werden dikwijls bjjzonder bedacht, en speciaal aan de leprozen was het geoorloofd met hun lazarusklep bij de huizen der gegoeden om een aalmoes rond te gaan. De Koppermaandag is altijd een vreugde dag geweest. Het is de eerste Maandag na den eersten Zondag na Driekoningen, het aanvangspunt van den vastenavondstijd die tot vastenavond-Dinsdag voortloopt. Maar niet alleen als begin van dien tijd vol dolle vreugde en dwaasheden is hij bekend. Zijn roemdag teekent reeds van zeer oude tijden. De uitdrukking kopper, die niemand verstaat, beteekent volgens de geleerden niets anders dan koppel. Het is de dag, waarop de jongens en meisjes gaan verkeeren. Deze dag was reeds in den heidenschen tijd een feestdag, waarop verlovingen en huwelijken werden gevierd. In Oost- Friesland zijn hiervan overblijfselen te vinden bij de boerenbevolking, waar de jongens en meisjes dien dag onder vroolijk- heid en met minnekoozen doorbrengen. Ook het huwelijksfeest, waarvan in den bijbel sprake is, de bruiloft te Ka.ta wordt in het begin van Januari gesteld. Wij zien dus, dat de Koppermaandag oorspronkelijk een huwelijksfeest, het blijste aller feesten, later als begin van den vastenavondstijd werd gevierd, waarbij de gilden op den voorgrond traden. Tel. Woensdagvoormiddag halftwaalf kwa men, bij het uitgaan eener school te De venter twee leerlingen op de gedachte «eens naar Transvaal te gaan". Zij sloegen den weg naar Zwolle in, doch kwamen des avonds niet verder dan even voorbij Wijhe, waar zij onder de boomen in slaap vielen. Daar kregen zij berouw over hun dwaas heid en wilden, door den honger gedreven, weder huiswaarts keeren zij kozen echter eon verkeerden weg en kwamen in Zwolle terecht. Gelukkig vielen zij daar spoedig in handen van de politie, die de avonturiers per trein naar de in angst verkeerende ouders terugbracht. Men meldt aan de »W. Rott. CtP Door den heer Van Noppen, den lecturer over Nederlandsche letterkunde aan de Columbia-university te New-York en ver taler van Vondel, worden pogingen in 't werk gesteld om onze lioogescholen voor Amerikaansche studenten toegankelijk ge maakt te krijgen. Hij zon willen, dat voor dezen do gelegenheid open stond om hier academische graden, ook het doctoraat, te verwerven, zonder te behoeven te voldoen aan de eischen van toelating, die thans aan vreemdelingen in den weg staan. Eeno dergelijke regeling bestaat in Duitsrhland, waar nu al sedert eenige jaren Ameri kaansche studenten, 0. a. te Berlijn zelfs in vrij grooten getale, studeeren en pro- moveeren. De heer Van Noppen ziet ln den door hom beoogden maatregel een mid del tot bevordering van en instandhou ding onzer taal en dus van den invloed onzer natie in Amerika. Het hoofdbestuur van den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers" heeft besloten de redevoeringen van de heeren Levy en Oosterbaan op de jongste Bondsvergadering over «de viije school" met het daarover gevoerde debat in brochurevorm uit te geven. Dr. C. P. Tiele, theologisch profes sor aan de hoogeschool te Leiden, onder ons het meest bekend als de schrijver van het bekende levensbericht van de Genestet als voorrede in de volksuitgave van diens gedichten, is Vrijdag onverwacht overleden. Hij had de vorige week, pas hersteld van eene krankheid, nog met opgowektheid college gegeven aan 't Seminarie der Re- monstrantsche Broederschap, waar hij sedert 1900, toen hij den bekenden fatalen leeftijd (70 jaar) bereikt had, was werk zaam gebleven. Hij had een buitenland- schen naam als groot geleerde, vooral in de geschiedenis der „godsdiensten", en een buitengewone belezenheid vooral in het „spijkerschrift". Een zijner standaard werken was de „Vergelijkende Geschiede nis der Egyptische en Babylonische gods diensten"; alsmede zijn „Babylonisch- Assynsche Geschichte", waarin hij de vóór-Perzische geschiedenis der volkeren in Mesopotamia' beschrijft. Gistermorgen zijn twee Duitsche knapen van 14 en 15 jaar, uit Dortmund, in een logement, te Arnhem gearresteerd. Bij onderzoek bleek, dat zij de ouderlijke woning ontloopen waren en op weg naar Amsterdam, waar zij op een schip wilden gaan. Zij werden wéder over de grenzen gebracht en aan de Duitsche politie over gegeven. Het jacht «Hohenzollern" zal van Berlijn naar New-York gaan om bij het van stapel loopen van het keizerlijk jacht tegenwoordig te zijn, terwijl ook prins Heinrich zich als vertegenwoordiger van den Keizer naar New-York begeeft. De Krijgsraad te Jona veroordeelde luitenant Thieme, die onlangs den student Held in een tweegevecht heeft doodge schoten, tot 2 jaar en 3 maanden vesting straf, onder aanneming van verzachtende omstandigheden. Werkstakingen in Spanje. Do werk vrouwen te Madrid, die ontslagen zijn uit de sigarenfabrieken, hebben een meeting gehouden, die een aantal socialisten bij woonden. Er werden scherpe dingen ge zegd toen een redenaar over de politiek begon, verklaarde de commissaris van po litie de meeting voor geëindigd. Bij hot uit-elkaar-gaan ontstonden op straat twis ten. De manifestanten trokken naar hot huis van den prefect om te protesteersn, maar de agenten dreven hen uiteen. Er zijn verscheiden gewonden, 0. a. een luite nant en oen agent. Te Barcelona houdt de werkstaking aan. In een vergadering be sloten de mijnwerkers hun vraag om een negenurigen werkdag te handhaven en elk gesprek met de patroons te weigeren. Zij hebben besloten acht uur te vragen, als ze nu niet kunnen slagen. Een bulletin is op groote schaal verspreid, waarin de werk lieden aangespoord worden vol te houden. Daar dit m anarchistischen zin geredigeerd is, heeft de censuur verdere verspreiding verboden. De laatste telegrammen kondigen aan, dat de rust niet meer verstoord were. Naar Mataro, Manresa, en Sabadell zijn afgezanten gestuurd, om steun te vragen voor de werkstaking. De aangehoudene burgers zijn aan den militairen rechter overgeleverd. De gendarme is aanzienlijk versterkt. Opmerkelijk is de invloed van buitenlandsche anarchisten op de tegen woordige beweging. Wat is er van Musolino geworden De gevangenis schijnt het karakter van den beruchten Italiaanschen bandiet Mu solino in geenen deele verbitterd te hebben, Hij is goed gehumeurd, eet met smaak het brood en de worst, die zijn maal vormen en geeft slechts over één ding zijn spijt te kennen, nl. dat hij een oogenblik de bergen verlaten heeft, waar hij volgens hem nooit gevaugeu genomen zou zijn. Gisteren is hij te Luca, waar hij terecht zal staan, aangekomen. Aan elk station, waar de trein, die hem overbracht, stil hield, stond een nieuwsgierige menigte om den speci- alen waggon te zien, waarin Musolino met zes karabiniers zat opgesloten. De roover toont zich zeer trotscli op de bekendheid die hij lieeft gekregen en schijnt zich niet bezorgd te maken over het lot, dat hem wacht. In een redevoering, te Newhaven den 8en Jan. gehouden, verklaarde Bryan te gelooven, dat de dapperheid van de Boeren Groot-Brittanniö zooveel gekost bad, dat alle republieken over de geheele wereld veilig zullen zijn. De volledige uitkomsten der volks telling in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, met inbegrip van de Filip pijnen, Portorico, Hawaii, Alaska, Goeam en net Amerikaansche gedeelte van Samsa (dus zonder Cuba) wijzen een gezamenlijk zielenaantal aan van 84,233,069. In verband met de uitreiking van den Nobelprijs aan Henry Dunant heeft zica een allerpijnlijkst incident voorgedaan. Men weet, dat Dunant tijd, workkracht, ja zijn geheole fortuin heeft ten offer gebracht aan de zaak, waaraan hij zijn leven gewijd had. Na jarenlang in de grootste armoede in een klein Zwitsersch dorpje, door den steun dor publieke liefdadigheid voor het ergste bewaard te zijn, wordt hem op eens een onbezorgde levensavond verzekerd. Tal van schuldeischers, die natuurlijk jarenlang niets van zich lieten hooren, komen nu plotseling weer met hun vorderingen voor den dag en zullen beproeven, rechten op den Nobel-prijs te doen gelden. Of tegen een dergelijke mogelijkheid door den stich ter van den prijs of door het uitvoerend comité voorzieningen waren getroffen, moet zeer betwijfeld worden. Dunant is de stichter van het Roode Kruis. De koude, die den laatsten tijd in Algiers heerschte, is het vinnigste geweest te Rouzaada den 20en en 22en December. Het heeft in zoo hevige mate gesneeuwd, dat de oudste inboorlingen zich niet herin neren, ooit een dergelijken sneeuwstorm te hebben bijgewoond. De sneeuw lag opge stapeld tot een hoogte van één meter in de vlakten en meer dan twee meter in de ra vijnen. Te Bausaada zijn veertig huizeu ingestort; een inboorling werd door het puin getroffen met een kind van vier jaar, dat aan de gevolgen overleed. In do stad Eddis, door den stam Oulad Sidi Brahim bewoond, zijn achttien huizen ingestort. Zoodra deze feiten bekend waren heeft de gouverneur van Algiers aan den comman dant van het district Bousaada eene sous van 1500 francs ter hand gesteld om onder de slachtoffers van de ramp te worden ver deeld. Door een horlogemaker te Dambury (Connecticut) is een miniatuur-automobieltje gemaakt dat al het noodige heeft om te kunnen werken en inderdaad dan ook loopt het kunstwerkje is 2 centimeter hoog en weegt 30 gram. Het moet ongeveer VU vliegekracht vertegenwoordigen. Te Antwerpen werd de vorige weex de kapitein eener Zweedsche boot vermist, zoodat dit schip met een anderen kapitein moest vertrekken. De kapitein was met zijn vriend in een resauratie geweest. Een koetsier die beiden op hun schip brengen moest, bezorgde eerst den vriend en reed toen met den kapitein naar diens bestem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2