Kerknieuws. Gemengde Berichten, den en dus bijv. allerlei wetten laten door gaan, die het privaat bezit besehermen, dan vloeit daaruit voort dat hij ook moet laten doorgaan die wetten, die den eenigen vorm van landsverdediging beoogen, die volgens hem mogelijk is, zoolang het kapi talisme er nog is. Nu nog een puntje, namelijk dit. De heer Melchers sprak van een uitvin ding van de sociaal democraten. Daaruit blijkt, dat hij hierbij tenminste aan een autoriteit gedacht heeft, daar ik niet kan denken dat hij het zelf uitgevonden heeft. Die uitvinding heeft hij toegepast op den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Toen ik dit hoorde dacht ik terstond dat is een gevaarlijk betoog. Ik herinner mij een woord van Engels gelezen te hebben, die zegt „Het helder overzicht over de oecono- mische geschiedenis van een bepaalde periode kan nooit terzelfder tijd, maar slechts later, nadat de stof verzameld en gezift is worden verkregen." (Engels in de voorrede voor Mam A'lasuenkampfe in Frankreieh 1895.) Met andere woorden, Engels zou hier zeggen tot den heer Melchers: naar onze eigenaardige' oeconomische opvatting moet gij zulke dingen niet zeggen, want daar kunnen wij nog geen oordeel over hebben. De heer Melchers zeide echter kort af: zoo is het. Bernstein, die ook een sociaal-democraat is, zegt echter: daar is niets van waar. En ik kan mij gerust op hem beroepen, omdat hij te Lubeck weer in gratie hersteld is. Hij heeft gezegd: «Nog onjuister is de methode, die in de kleinburgerlijk-democratische pers in Enge land zoo geliefd is. Engeland te beschou wen als strijd voerende tegen vreedzame landlieden als vertegenwoordigers van het kapitalisme. «St.iijd in Zuid-Afrika van grondbezit tegen industrie, dat zou nog beter den strijd kenschetsen, dien de bevoorrechte burgers van Pretoria tegen de uitlanders voerden.". (Monatschri/te 1901, bladz. 10G'7.) Hij wil van allerlei overwegingen van recht niets weten. Bij hem geldt alleen de historische rechtstitel. Historisch in den zin dat men niet achteruit maar vooruit ziet, vraagt wat de gevolgen zullen zijn. Hij maakt het zelfs zoo bont, dat hij zegt, dat de Engelschen waarschijnlijk de bescha ving vooruit zullen helpen door een einde te maken aan de republieken. Waar de zaken zoo staan, zou ik zeggen dat er wellicht iets wegvalt van den onder grond, dien de heer Melchers zocht voor zijn betoog, dat hij radicaal staat tegen over het hier geldend stelsel van landsver dediging. Volgens Kautsky is een leger als het onze een militielegeren hij zegt zelf uitdrukkelijk dat het de overheid niet mogelijk zal zijn in één jaar van den soldaat datgene te maken wat hij in den beroeps soldaat ziet en vreest den Pretoriaan. Ik wilde wel dat de heeren mij eens vertelden in welks korps bij ons de Pre- torianen eigenlijk te vinden waren. Thans een woord over het eerste in de rede van den heer Melchers en het laatste in de rede van den heer Van der Zwaag. Ik erken, dat, al hadden de sociaal democraten vierkant en tienmaal ongelijk, zoodat zij op hun standpunt zich niet tegen de legerorganisatie zouden mogen verzetten zoo zou toch, indien waar was dat naar Christelijke beginselen het hebben van een leger in strijd is met de roeping van een volk, dit voor ons de zaak moeten afdoen. Ik geloof niet in het noodzakelijk kwaad. Nu wil ik zeggen dat het betoog van den heer Melchers op dat punt mijns in ziens heel zwak was. Ik gevoel meer voor het woord van den heer Van der Zwaag dan voor dat van den Melchers, omdat het eerste een betoog is dat de zaak werkelijk raakt. Wanneer de heer Melchers spreekt van vrede op aarde, dan zeg ik dat die woorden in dat verband te bezigen, op mij den indruk maakt van vloeken. Vrede, in ver band met vredesconferentie beteekent, dat vrede goedkooper is dan oorlog, dat aan oorlog zoovele misères zijn verbonden dat het verstandiger is om geen oorlog te maken, omdat, zooals de heer Bloch zegt, de aanvaller het toch met de tegenwoordige wapenen niet kan winnen. Dat is de be- teekenis van vrede, zooals men dien tegen woordig in dat verband hoort vragen. Het is een soort beschaving. Als op den Zeedijk een paar mannen ruzie krijgen, steken zij met messenonder mannen van onzen stand worden geen messen getrokken, maar worden er venijnige artikeltjes in een courant geplaatst, die ook soms doodend werken, maar men blijft in den vorm. De verstandigen zeggen nu ook tot de volken: laat ons de zaken niet beslissen met kanonnen en geweren, maar door het maken en sluiten van ta rieven en van handelstractaten. Het is mogelijk, dat dat nog eens gelukt, ik weet het niet; wel vrees ik dat het ook dan wel eens zou kunnen gebeuren, dat de natuur ging boven de leer. Wij kunnen dan de legerorganisatie opgever, maar zullen geen stap nader komen tot het: vrede op aarde. Ik kan mij niet voorstellen hoe de heer Melchers zulke dingen kan zeggen, die doen vermoeden, dat hij den Bijbel niet kent. Dat: „vrede op aarde" van den heer Melchers, doet mij denken aan de photo- graphieën die moeten dienen als Kerstge schenken kerkjes in een sneeuwlandschap, met lichtjes, en in krulletters er om heen de woorden: Vrede op aarde. Maar de geachte spreker weet toch ook wel dat Jezus aldoor de ernstige waarheid heeft verkondigd aan Zijn discipelen, na melijk dat heel hun leven zou zijn een leven van strijd, van kruisdragen De heer MelchersDat is een strijd voor don vrede, maar niet voor het mili tairisme als u hier voert. De heer Talma: Ik strijd niet voor het militairisme, ik heb tot nu toe alleen betoogd, dat de heer Melchers voor deze legerorganisatie moet wezen en dat zijn exegese van dezen tekst niet deugt. Wij gelooven aan vrede op aarde, ook te midden van strijd, aan een vrede door Braakensiek geteekend, waar hij Kruger voorstelt, als zijn vrouw gestorven is, zijn volk ter neer l:gt in den strijd, zijn leven gebroken is, en toch nederzit met een ge laat waarop rust en vrede verspreid ligt. Van dien vrede spreken wij als wij het hebben over: vrede op aarde. De heer Van der Zwaag vat de zaak dieper op, wanneer hij spreekt van liefde tot den naaste. Die naastenliefde wordt tegenwoordig, in de woorden ten minste, zoo langzamerhand veranderd in algemeene menschenliefde. Er staat echter niets meer dan: Hebt uw naaste lief als u zeiven. De heer Van der Zwaag beroept zich op de Bergrede en zegt,: Gij hebt den booze niet te wederstaan. Ik geloof dat dat zoo opgevat moet worden, naar Christelijke beginselen, dat een mensch, waar zijn eigenbelang in het spel is, het moet dulden, dat hij wordt benadeeld; maar dat hij niet de beschik king heeft over de belangon van hen die met hem zijn verbonden. De spreuk ^van Jezus, dat wanneer iemand mij op de rechterwang slaat, ik de linker moet toesteken, kan niet beteeke- nen, dat als iemand mijn kind slaat, ik dien persoon niet met kracht en geweld zou mogen verhinderen daarmede voort te gaan; dat ik mijn kind niet aan zijn han den zou mogen ontwringen. Dit is een geheel andere zaak. De man nen die cfaar naar do grenzen worden gestuurd, die gaan daar niet naar toe, zoo als de heer Melchers gezegd heeft, om zich bezig te houden met moord en monschen- slaehten, maar die staan voor hot geheele volk. Zij zijn de bloem, zij zijn de kracht van de natie. De natie zendt haar beste mannen als wachters, om voor de toekomst van ons volk, voor onze vrouwen en kin doren te strijden. Do heer Van Kol: Dat deed men niet vóór de plaatsvervanging was afgeschaft een drietal jaren geleden. Do hoor TalmaIk ben blijde dat do hoor Van Kol zogt dat sinds do plaatsver vanging is afgeschaft, mijn voorstelling juist is. Do heer Van KolDat zijn van die theologante uitleggingen De heor Talma: En wat ik zeide is niot iets, wat ik nu maar eens uitgedacht heb. Ja zelfs lees ik in het boekje van Rustin, onlangs in hot Noderlandsch ver taald, ik weet niet onder welken titel en men zal Rustin toch wol niet onder de geloovigen rekenen in onzen zin woor den waarin hij deze gedachte van het Evan gelie volkomen zuiver heeft uiteengezet en er op gewezen heeft, dat dit de eenige zedelijke ondergrond is voor de vervulling van de roeping van het leger. Ik heb het woord genomen, in de eerste plaats omdat ik het noodlottig zou vinden voor ons vaderland wanneer de mannen die door ons worden uitgezonden om te strijden, in hun geweten zouden worden gekrenkt, als zouden zij hun leven geven in een onchristelijke roeping. In de tweede plaats, omdat ik wil protesteerer. tegen beginselen, die, vonden zij ingang bij ons volk, daar zouden dooden het besef van onze verplichting om offers te brengen voor ons vaderland. En in de derde plaats om7 dat ik het niet eens ben met den heer Van der Zwaag, wanneer hij zegt, dat wij geen geloofsvertrouwen hebben. Ik zeg, wanneer een man eiken morgen gaat zitten en niet werkt en zegtik bid eiken dag om het dagelijksch brood, dat die man God belee- digt en spot. Wij bezitten geloofvertrouwen, wanneer wij, na alles gedaan te hebben, wat wij kunnen, de uitkomst aan God overlaten. Zijn wij daarin trouw geweest, dan weten wij ons in Gods hand. Dat is de grond waarom wij, al mogen wij geen verstand hebben van de onderdeelen, voor de be grooting zullen stemmen. Van één ding zijn wij ons bewust, namelijk dat, als wij ons weerbaar maken, dan doen wij dit niet uit eigenbelang, maar voor de toekomst, voor ons volk, omdat wij het pand dat God ons heeft toevertrouwd, ongerept aan onze kin deren willen overgeven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huisduinen, W. F. Smits te Waal en Koog op TexelteGorredijk W. Wiersum, cand.te Leeuwen-Puif- lijk, T. H. Loran, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Dalen door M. Hefting te Warfum. Bedankt voor Niehove door W. Wiersum, cand. te Pieterburenvoor Leersum door H. J. v. Rooijen te Werkhoven. Ds. H. Pierson, directeur der Hol- dringgestichten, viert DV. 21 Jan. a. s. zijn 25-jarig jubilé als zoodanig. Laat een ieder die zijn moeilijken arbeid waardeert op dien dag, door zending van naamkaartje of telegram, al naar men welvaien ver kregen heeft, van zijn belangstelling en dank aan Gode, op dien dag doen blijken. Ds. Pierson was van 1857 tot 1869 pre dikant te Heinenoord, en tot 1877 te !s Her togenbosch. Geref. Kerken. Beroepen te Ridderkerk, T. Gerber, cand. te De Lemmer. Aangenomen naar Overschie door W. W. Meynen te Winsum. Bedankt voor Harmeien door W. W. Meynen te Winsum. De heer ds. L. Spoel, predikant te Poortvliet, is 2 Jan. jl. op 55-jarigon ouder dom overleden. Hij had een beroep ont vangen van de kerk van Ooltgensplaat. Middelburg. Dinsdag 7 Jan. j.l. hield Patrimonium afd. Middelburg, haar 20ste Jaarvergadering. Deze was vertegenwoor digd door een 55 leden. Nadat de verga dering op gebruikelijke wijze was geopend, werd door den Voorzitter een oprecht en boeiend openingswoord uitgesproken, dat met aandacht werd gevolgd. Daarna leverde de Secr. verslag van de werkzaamheden en stand der zaken die in het afgeloopen jaar hadden plaats gehad, waarin bij onder meer deed uitkomen, dat de art.v. h. s. program 11, 12, 13 en 14 waren verhandeld, dat een wel geslaagde Transvaalavond was ge houden, en dat zoowel op Bestuursverga deringen als op gewone ledenvergaderingen, de Broedermin en Broederzin was uit gekomen. Den wensch uitsprekende, dat we steeds sterker mogen komen te staan in het vereenigingsleven, en de gallio's-tac- tiek ook in onzen kring moge verworpen worden. Daarop volgde van onzen alouden en getrouwen penningmeester het verslag van den toestand der kas, waaruit bleek dat er een goed slot was van (om het in een rond getal te noemen) f 40. Nu het gaat over cijfers, voegen we er nog aan toe, dat het verslag Ziekenfonds luidde dat er in kas is f 132,43. En om nu nog een derde cijfer te noemen voor het Bouwfonds is aan wezig f392,13. Verder werd overgegaan tot verkiezing. Aan de beurt van aftreden warende Voorz., de tweede Penningm. en een lid der C. van advies welke met groote meerderheid werden herkozen. Deze lieten zich deze benoeming welgevallen, en ver bonden zich bij vernieuwing aan de afd. De Voorz., afgevaardigde geweest zijnde naar het Middelburgsch Comité inzake de boycot, bracht dienaangaande nog verslag uit. Nadat verdor nog een en ander van huishoudelijkon aard was besproken en behandold, werd deze zoo opgewekte en aangoname vergadoring op de gebruikelijke wijze gesloten. Namens de Afd. van Patrimomum, do Secretaris, IJ. BAAN. Vlissingen. In district I hoeft giste- ron stemming plaats gehad voor een lid van den gemeentoraad, vacature Verkuijl Quakkelaar. Van de 726 kiezers bleef ongevoer de helft thuis. Er waren 450 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren A. E. Dudok v. Heel, candidaat der vrijzinnige kiesvereeniging, slechts 87 B. Stofkopor, candidaat van eenige kie zers, 221J. H. Voerman cand, der antir. kiesvereeniging, gesteund door de katho lieken 141, zoodat herstemming noodig is tusschen deze beide laatstgenoemden. Deze verkiezing werd onder anderen beheerscht door de quaestie gemeente hoogere bur gerschool, waar do liberale candidaat zich voor verklaard had, on de beide anderen tegen; doch dat de heer Voerman voor zitter is van Eigen Hulp werd nog als wapen tegen zijn candidatuur gebruikt. Bruinisse. De eerste algemeene verga dering in het nieuwe jaar werd j.l. Maan dagavond door de afdeeling van volksweer baarheid «Prins Hendrik der Nederlanden" gehouden. Het presidium werd waargeno men door den nieuwen voorzitter S. Krijger die de talrijke aanwezigen het welkom toeriep. Na de vaststelling der notulen werd door S. Hage een verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar waaruit we verna men dat de jeugdige vereeniging wel veel moeilijkheden had beleefd en doorworsteld doch thans op hechten grondslag was gevestigd. Het ledental is thans gestegen tot 205. Met een lang leve »Prins Hendrik der Nederlanden in uen Haag en op Brui nisse" eindigde spreker. Door den penning meester werd rekening en verantwoording gedaan van zijn finantieel beheer. Daaruit bleek dat de inkomsten bedroegen f 56.95, tegen eene uitgaaf van f 57.48. Een nadeelig saldo derhalve van f 0.53. Met algemeene stemmen werd besloten den heer Elenbaas, burgemeester onzer gemeente, het Eere-Voorzitterschap der afdeeling aan te bieden. Stavenisse. Met 15 Januari is tot brievenbesteller alhier benoemd P. Basti- aanse, thans in gelijke betrekking werkzaam te Dreischor. Men meldt uit Zeeland: De boer is een weerkundige: menige uitdrukking, zoo tef loops opgevangen, komt dit beweren staven. De meeste getuigen van nauwkeurige waarneming: «Zuid-West, regennest"; men weet welke rol de Zuidwester in ons landje spoelt «wat uit het Noord-Westen moet komen, is slecht voor de boomen''«Noord-Oost geeft 's winters vorst, en zomers dorst" wijst des zomers op groote droogte: «Oostenwind, een Koningskind"; «Noor- derstof geeft mooi weer of lof" «St. An- dries (30 Nov.) staande op de vries, laat vast niet af, vóór Lichtmisdag (2 Febr.); «Groene Kerstmis, witte Paschen"; «Lichtmis helder en klaar, een goed ijm- kerjaar"; «Lichtmis donker, de boer een «Jonker"; «Lichtmis helder, de boerin den kelder"; «Regent 't op St. Margriet (20 Juli), vast zes weken dat 't giet, zoo duurt 't heel Augustus uit, tot St. Gilles (1 September) 't weer stuit"; •- «April, doet wat hij wil"«Het gras van Maart is niot veel waard"«Een ring om de maan, die kan vergaan, maar een ring om de zon, geeft water in de ton"; «Mist heeft vorst in de kist"; «Mei koel en wak, brengt graan iii den zak"; «Mor genrood, water in de sloot, maar avondrood mooi weer in den schoot"; «Te vroeg aren, met St. Jacob (25 Juli) niet garen"; «Stof in Maart, is goud waard"«Een droge Maart, een natte April, de boer ver richt wat hij maar wil";,«Is de lucht met Nieuwjaar helder en klaar, verwacht gerust een gunstig jaar"; «De zon in een nest, de wind wordt West"; «Een kring om de zon, daar schreien vrouw en kinderen om"; «Zonneschijnbrengtkoren en wijn"; «Als de muggen in Januari dansen, dan heeft de boer nog weinig kansen". Zie daar eenige grepen uit de rijke stol, die de boer als weerkundige in voorraad heeft. Bij kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Assen de heer J. F. Heemskerk, thans te Tiel, vroeger te Sas van Gent. Door wijlen den heer J. C. Meertens, de vorige maand te Domburg overleden, is o. a. gelegateerd f 1000 aan de school met den Bijbel op het Molenwater te Middel burg; f500 aan de Chr. Jong. Vereeniging Rom. 1 16a aldaar; f 500 aan het gesticht «Bethel" te Zetten, benevens sommen van f 1000 aan de diaconie der Herv. gemeente te Middelburg, aan die te Domburg en aan de Herv. gemeente aldaar. Tel. Dit jaar treden af de leden der Eerste KamerFransen van de Putte, Virnly en Pynacker Hordijk voor Zuid-Holland. Rut gers, Breebaart en De Jong voor Noord- Holland. Dijckmeester, voor Overijsel, Geertsema voor Groningen, Von Swinderen voor Friesland, Van Lier voor Drente; allen lib. Regout en Magnee voor Limburg, Bosch van Drakenstein, voor Utrecht; Sassen en v. d. Biesen voor Noord-Brabant, allen kath. Cremers (kath.) en 't Hooft (antir.) voor Gelderland. Godin de Beaufort (antir.) voor Zeeland. De voormalige aanvoerder van oen Boerencommando, do heer Steenokamp, die op dit oogonblik in Meppel vertoeft, deelt méde, dat hij sedert zijn komst in ons land onafgebroken werkzaam is geweest in het belang der concentratiekampen door als spreker op te treden in 24 plaatsen van Drente, 14 in Overijsel en 9 in Zeeland. Behalve de opbrengst in Zeeland is in Drente en Overijsel door hem ongeveer f 13.000 bijeengebracht. Er zal zegt De Tijd weldra een begin worden gemaakt met het oxploi- teeren der Staatsmijnvelden in Limburg, waarbij ongeveer 25 ontginningszetels noodig zijn en 40.000 arbeiders. Binnenkort zullen te Breda proeven worden genomen met snelvuurkanonnen. Als een bijzonderheid wordt bericht, dat Gelf Kanselaar en Adriana van de Werken te Zuilichem, D. V. Zaterdag hun 70-jarige echtverbintenis herdenken. De oudjes, die zich in tamelijk goeden wel stand bevinden, zijn resp. 94 en 91 jaar oud. Mr. J. P. A. Graaf van Limburg Stirum, antirevol. lid der staten van Gel derland voor het district Putten, is gisteron te Arnhem aan typhus overleden. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat voor de indeeling der militie te land het minimum der lengte moet zijn: voor de grenadiers 1,67 M.; voor de jagers 1,60 M.; voor de overige infanteristen en hospitaalsoldaten 1,55 M.; voor cavaleristen en pontonniers 1,65 M. en voor veld- en rijdonde artilleristen, de vesting-art., de torpedisten en genie-soldaten 1,62 M. Te Baarn is een man uit een na burige gemeente die zijn broeder bezocht, bij het doorslikken van een stukje vleesch gestikt. Te Overschild is het tienja rig zoontje van den watermolenaar door een wiek gedood. Te Haren was een landbouwer bezig eene koe te melken, toen het dier zich eensklaps omdraaide en hem zoodanig met de horens stak dat hij op de plaats dood bleef. Te Lands meer is een jongeling van den stoom bootsteiger gevallen en verdronken. Te Winsum is een kind van negen maanden van een schipper dat in een woonschip sliep, zoodanig door ratten gebeten dat het aan bloedverlies bezweek. Te Britswerd viel een Ojarig knaapje met een mes in de hand van een ladder, zoo danig naar beneden dat het mes bij het voorhoofd tot aanmerkelijke diepte in de hersenen doordrong, zoodat het kind stierf. Op een schip in de Rijnhaven te Rotterdam, terwijl men bezig was graan in te laden stond een man op een los liggend luik; toen een op te hijschen mand met graan er tegen aan stoottede man het luik onder zijn voeten voelende weg vallen, klampte zich aan 't touw vast en werd mee opgehesehen en weer neerge laten. Hij kwam met don schrik vrij. Doch het luik was in het ruim op den schedel van een andereu werkman terecht gekomeD, welke op de plaats dood bleef. Dank zij de politiemaatregelen is Zondagavond de godsdienstoefening in de Doopsgezinde kerk van dr. Aked te Liver pool, die tegenwoordig door het publiek allerlei wijze beleedigd wordt, dewijl hij tegen den oorlog is, vrij rustig afgeloopen. Het rijtuig, waar de predikant in zat, is wel gemolesteerd, en men heeft hem uit gejouwd, ook zijn de ruiten in zijn huis stukgegooid, maar voor een imperialistisch publiek zijn dat onschuldige grappen. Een "jongman, die een ruit had ingesmeten, is door den politierechter veroordeeld tot f24 boete en de kosten, of een maand gevan genis. Het 3e (militie-) bataljon van het Cheshire-regiment, 700 man sterk, gaat waarschijnlijk op het eind van de maand naar Zuid-Afrika. Zooals gewoonlijk melden de Engelsche bladen, dat de mannen ver rukt zijn, dat zij gaan mogen. De Ranee heeft Zondag te Southampton 12 officieren en 452 minderen invalieden en uitge- dienden uit Zuid-Afrika teruggebracht; de Bavarian gisteren 514 invalieden en herstellenden en 310 uitgedienden. Vierduizend Boerenvrienden hebben een bijeenkomst gehouden te Cleveland, ixf Ohio, N. A. Zij namen een motie aan waarin president Rooseveldt verzocht wordt, de verdere verzending van paarden en muilen voor Engelsche rekening uit Noord- Amerika te verbieden en te protesteeren tegen de vrouwenkampen, om aldus den oorlog in Zuid-Afrika te beëindigen, waarin zooveel wreedheid en lijden tentoongespreid wordt, dat de wereld er versteld van staat. Te Londen is de pokken-epidemie plotseling verergerd. Gisteren werden 56 lijders naar de barakken overgebracht; het aantal verpleegden is daardoor geklommen tot 837. De gezondheidsdienst heeft nu in alle haast besloten, een groot hospitaal te laten bouwen, dat 100,000 p. st. zal kosten. Men zal dan kunnen beschikken over 2500 bedden, voor 't geval dat, gelijk men verwacht, de epidemie zich in het voorjaar nog uitbreidt. De ziekte wcedt het hevigst in Oost-Londen. Te Berlijn is Zondag een jaarlijksche bijeenkomst van Mormonen gehouden. De beraadslagingen werden geieid door den „apostel" Francis M. Lyman uit Utah, die op het oogenblik inspecteur-generaal van de Europeesche Mormonen-unie is. In Duitsehland wonen ongeveer 2000 Mor monen, in Beilijn alleen 130 gezinnen die de leer van de heiligen van den jongsten dag zijn toegedaan. Aan veelwijverij kunnen zij zich natuurlijk onder de Duitsehe wet niet overgeven, maar zij zijn geheel-ont houders, afkeerig van alle wereldsche vermaken en hebben zelfs koffie en thee in den ban gedaan. v De Evangelische Kirchenzeitung schat het aantal personen, die in 1901 in Oosten rijk van de Katholieke kerk tot de Evan gelische kerk zijn overgegaan, op meer dan 6000, tegen 4516 in 1900. Sedert het ontstaan der Los-van-Rome-beweging hebben 19,000 personen de protestantsche leer omhelsd, terwijl nog bovendien 8000 tot de oud-Katholieke kerk zijn overgegaan. In 1901 zijn 35 nieuwe evangelische zen- dingsposten gesticht en wel in Neder- Oostenrijk 2, in Stiermarken 7, in Karenthië 2, in Tirol 2, in Boheme 22, in Moravië 2 en in Galicië 2. Afzonderlijke gemeenten zijn gesticht in Loeben, Cilli, St. Pülten en Stanislau. Het ivedea. In de laatste dagen hooft men herhaaldelijk kunnen hooren getuigen, dat men „zulk een warmen winter als die van dit jaar, nog nimmer heeft beleefd". Toch behoeft men slechts 20 jaar terug te gaan, om een nog warmer winter te vindon. In 1880 was het in December warmer dan in 1901 en in 1868 wees op 17 Dec, de thermometer te Weenen 63 graden Fahren heit in de schaduw. Daarentegen had men in 1880 en 1868 een „witte Paschen." In Amerika is het nu sedert eenige dagen bitter koud. Zaterdag werd te New-York druk schaatsengereden, niettegenstaande de vorst eerst Vrijdagmorgen begonnen is en een storm waaide van ruim 90 K.M. per uur. De Russische staatsraad Johan von Bloch, bekend om zijn werk ten bate van den wereldvrede, is te Warschau overleden. De Mentrose is met 1259 krijgsge vangenen op weg naar de Bermuda's. Van Ceylen wordt het overlijden gemeld van commandant L. J. H. Koch die kort te voren in de gevangenis had gezeten, wegens de een of andere overtroding in het krijgsgevangenenkamp begaan. Lloyd George, het parlementslid dat te Birmingham door de jingo's verhinderd werd te spreken, is te Bristol mot goed succes opgetreden. De fabriekarbeidsters te Barcelona hebben besloten zich bjj de staking harer mannelijke collega's aan te sluiten en zou den heden het bijltje er bij neerleggen. Er wordt nog steeds een strenge censuur toe gepast en huiszoekingen en arrestatios blij ven aan de ordo van den dag. De anarchis tische bladen zullen verboden worden. Oogenschijnlijk is de orde thans weer her steld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2