ftötel de l'Surope, Vergadering Varkensfonds WEILAND, Aanbestedingen. Openbare ïerkoopingen. Advertentiën. Bottlnnl ei Kaastal Z uivere oucle Kranten LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Marktberichten. eene nette Dienstbode, Timmeraffaire, J. C. DB BESTE Az., DONDERDAG 9 JANUARI, V in gebruik genomen. De vroegere Minis terkamer is nu toegewezen aan een der referendarissen. Nieuwe eenten. Tot tweemaal toe is in 1901 de muntstempel der bronzen centen gewijzigd. Was de eerste wijziging geen verandering ten goede, van de tweede kan dat wel worden gezegd. Indien men twee centen van de beide uitgiften 1901 met elkaar vergelijkt, is het verschil groot. De leeuw is veel duidelijker en sierlijker ge worden o. a. in de pooten, de manen, den staart; de blokjes en de lijnen van het blauwe veld zijn fijner geworden, de letters van het randschrift en het jaartal zijn Iraaier en duidelijker, ook de muntteekens zijn sierlijker. Even gunstige verandering is gekomen in de voorzijde, zoowel bij den krans als de letters en het cijfer 1, dat voor den vroegeren plompen een slanker vorm gekregen heeft, Ten slotte zij op gemerkt, dat bij den nieuwen cent ook de overal elders door de regeering gevolgde spelling is toegepast. Liet men bij den nieuwsten muntstempel der guldens schoor voetend do Y in KONINGRYK vallen, de G werd nog gehandhaafd; thans heelt ook deze plaats gemaakt voor de gebruikelijke K. De mensch een elcctnschi machine. Prof. Loeb te Chicago heeft een interessante ontdekking gedaan. Zenuwen zijn geen cellen, zegt hij, maar samengesteld uit electrische geladen doeltjes, die den mensch doen leven. De mensch is een electrische machine, wiens beweegzenuwen in werking gebracht worden, doordat het menschelijk mechanisme door een electrische kracht in beweging gezet wordt, welke kracht wordt verkregen door duizenden kleine batterijen, verdeeld door het geheele zenuwstelsel door teekens die van de hersenen naar de naaste negatieve electroden gebracht wor den, komt het mechanisme in werking. Sommige gekwetste deelen van het zenuw stelsel hinderen de voortbrenging van de electrische kracht van versterkend voedsel of geneesmiddelen. Dr. Loeb voegt hieraan toe: lk geloof dat liet verlengen van ons bestaan mogelijk is, zoo men maar voorziet in de noodige electrische stimulantia van het zenuwstelsel. En dan let wel dit principe zal het waarschijnlijk mo gelijk maken het menschelijk leven een honderd jaar of langer te verlengen Waarom niet eeuwig. Het is één zeggen. »Zich uitgevende voor wijzen zijn zij dwaas geworden", zegt een wijzer dan Loeb. Na Toeng, die als Zoengezant door China naar Japan was afgevaardigd, is bij zijn thuiskomst in het genot eenor prach tige belooning gesteld. Gedurende de on- luston stond hij aan het hoofd der gendarmorie van Poking en was hij als zoodanig volkomen van prins Toean afhankelijk. Later hebben zijn vrienden dit zooveel mogelijk trachten te verbergen en te loochenen; maar zij gevoelden zich toch lang niet gerust ten opzichte van zijn zending en noemden die reis »een gevaarlijko onderneming". Maar nu kunnen zij allen tevreden zijn, want Na Toeng heeft een van de voordeeligste ambten gekregen, welke tor dispositie der rogeering staanhij is namelijk tot onder directeur der accijnzen aan een der voor naamste poorten van Peking benoemd. De jaarlijksche inkomsten, daaraan verbondon, worden op circa 600,000 gulden geschat. De drie directeuren aan deze poort worden telkens slechts voor een jaar benoemd, teneinde zooveel personen als maar mogelijk is in de gelegenheid te stellen hun zakken te vullen. Een filantroop in Engeland heoft 200.000 pond sterling ter beschikking ge stold van koning Edward, die beslist heeft, dat er oen sanatorium voor teringlijders voor zal worden gebouwd. Een wedstrijd zal worden uitgeschreven, waaraan allo doktoren ter wereld kunnen deelnemen, voor een model van een groot sanatorium. Er zijn prijzen van 500, 200 en 100 pond sterling voor uitgeloofd. Li-Hoeng-Tsjang zal in China bij het nageslacht onder den naam van Li-Wen- Tsjoeng bekendstaan, hetgeen wil zeggen: Li, de geleerde en getrouwe minister. Deze eeretitei is op hoog bevol op een, in den tempel der verdienstelijke staatsdienaren aangebrachte tafel gebruikt en het is in zulk een geval de gewoonte, om van af dien tijd den nieuwen naam, tenminste in geschriften, te bezigen. De regeering te Washington verklaart geen bevestiging te hebben ontvangen van liet bericht als zoude Miss Stone in vrijheid zijn gesteld. De Amerikaansche kustvaarder Wala Walla werd nabij Eureka (California) door een Fransch zeilschip aangevaren. De Wala Walla zonk binnen een kwartier, üe meeste passagiers waren in de hutten en 45 personen verdronken. In het geheel waren er 60 opvarenden. Lord Rosslyn, de Eugelsehe held die maandenlang te Pretoria krijgsgevangene der Boeren was en door Roberts indertijd werd bevrijd en naar huis gezonden, hoeft te Ostende aan de spoelbank miljoenen ge wonnen. Bewerende 't middel te kennen om alle speelbanken door winnen te ver nietigen, toog, hij naar Monaco. En nu moet hij aan de speelbank te Monte-Carlo in den nacht van Dinsdag op Woensdag een bedrag van f50.000 gewonnen hebben. En ook de senator Depew en zijn jonge vrouw, die dien lord gezelschap hielden, moeten met aanzienlijke bodragen huis waarts zijn gekeerd. Men weet dat met den leeftijd van negers en negerinnen nog al eens gesmok keld wordt. Maar mag men de Amerikaan sche dagbladen gelooven, dan stierf dezer dagen in het Zuiden van Brazilië wel de oudste bewoonster der aarde. De ovrledene, beroikte den leeftijd van 160 jaar en was ongeveer vijftig jaar oud, toen zij van Afri ka's Westkust naar Brazilië overgebracht word. In haar honderdste levensjaar werd haar de vrijheid geschonken. De Christelijke Familiekring. Maandblad voor Zondagsschool en Huisgezin. Uitgegeven door de Ned. Zondagsschoolvereeni- gingonder redactie van ds. J. J. v. Noorf. Amsterdam Egeling. All. 1 van den nieuwen jaargang L ver schenen. Zij bevat onder meer de »Nieuw- jaarswensch" van de redactie, eenige artikelen in proza en poëzie aan J. M. lleijbrook; Uit de practijk voor de practijk; leuke-Boeren zegswijzen met toelichting en toepassing voor den Zondagsschoolarbeid. De reeks over Dathenus werd weer voort gezet. All. 12 van den ouden Jaargang met 't belangrijk verslag der Goesche jaar vergadering is a 25 cent bij den uitgever verkrijgbaar. Materialisme en Christendom. Samenspraak voor vijf personen door L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. Schoon wij weinig op hebben met samen spraken, kunnen wij diegenen onzer Chr. jongelingen die er veel aan doen, wel aanraden, deze samenspraak van buiten te leeren, er zit klem en leering in. Die parodie van Jan op de evolutie-theorio en op de leer van het materialisme dat de ontwikkeling er was voor de schepping, is een van de vormen waarin men de dwaas heid van het ongeloof in 't licht stelt. Overigens vergete de Chr. jongeling niet dat niet de van buiten geleerde samenspraak, maar de kennis van den Bijbel, het geloof in den levenden Christus, eigen denken en nadenken hem voor de strikken van het Darwinisme behoedt. Handboek der Gereformeerde kerken 1902. Uitg. K. Ie Coin- tre, Middelburg. Van dit Handboek kunnen wij niets dan goeds zeggen. Het is zoo mogelijk nog vollediger dan vorige jaren. Een onmis baar vademecum voor wie meeleeft met zijn kerk. Wij voorspollen ook deze uitgave vele dankbare lezers. Vaccinedwang. Eenige be schouwingen over Artikel 17 der Wet van 4 Dec. 1872 door J. H. de Waal Malefijt. Dit is eon afdruk van 't referaat uitge sproken op de Algemeeno Vergadering van don Bond tegen Vaccinedwang, den 30 Oct. 1901 te Rotterdam gehouden Utrecht F. Wentzel Co. Wij zullen gelegenheid vinden op deze brochure terng te komen en de conclusie van den schrijver, met motieven, vijf in getal, aangedrongen, onder de oogon te zien. De vaccinodwang, zegt hij, behoort te vervallen, omdat: lo. aen het verplichtend stellen der in enting voor alle schoolgaande kinderen in ieder geval eene nauwkeurige regeling dier kunstbewerking en alles wat daarmedo sa menhangt had bebooren vooraf te gaan; 2o. de gelijkstelling van kinderen, d'e tweemaal zonder goed gevolg zijn ingeënt, met hen bij wie devaccinatie het gewenschte gevolg had, de bepaling voor een goed deel toch geheel illusoir maakt; 3o, zij ter besshorming van de ingeënten tegen eventueele besmetting geheel onge motiveerd is en indien do noodzakelijkheid er van kon worden aangetoond, tot allo openbare volksvergadering zou moeten worden uitgebreid; 4o. het doel dat men beoogt er niet mede bereikt wordt, daar ouders en voogden hun ne kindoren door ze thuis te houden aan den dwang kunnen onttrekken, terwijl de straf voorbeeldeloos wreed is en geheel ODSchuldigen treft; 5o. geheel de leerplichtwet indruischt tegen wat hier wordt bepaald. Buiten vet antwoordelijlcheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Met volkomen instemming las ik in „De Standaard" van 30 Dec. jl. het ingezonden stuk, geteekend „Eenige Bewaarschool onderwijzeressen," waarin meesterlijk een lans wordt gebroken voor de Christelijke Bewaarschool. Er zijn helaas nog groote gemeenten in ons land, tot zelfs Zeelands hoofdstad, die nog niet op een of meer dergelijke inrichtingen bogen kunnen. Dat evenwel worde hoe eer hoe beter verhol pen. Ontegenzeggelijk gaat van de Chr. Bewaarschool groote zegen uit. Dat is zoo schoon betoogd in bovengenoemd inge zonden stuk, dat ik er niets weet bij te voegen. Alleen voelde ik mij gedrongen een frappant voorbeeld mee te deelen van den invloed eener zoodanige bewaarschool op het kinderhart. Voor enkele weken kwan een moeder bij me met een dochtertje van ruim 6 jaren. Dat. kind had te Rotterdam op een Chris tel. Bewaarschool gegaan, maar was op haar 6e jaar naar de Lagere School ver huisd en wel naar een openbare school. Kort daarop verliet het gezin Rotterdam om zich in eon naburige gomeen te te vestigen. Natuurlijk moest het kind nu weer naar school. En hoe kwam' dio moeder er toe, bij mij te komen vragen, of er voor haar kind een plaatsje was op de Christel. School? Het kind had aan haar Moe gevraagd »Moo, mag ik nu weer naar een school, waar gebeden wordt?" Die eenvoudige mededeeling trof mij diep en toen de kleine den volgenden dag bij mij haar in trede in de school deed, keek ik haar eens extra goed aan. Was het dan een wonder kind? Och neen, maar die kleine had haar vader en moeder beschaamd gezet en zeker ook allen, die niet baast het onmogelijke beproeven om te zorgen, dat in hun gemeente een of meer Christel. Bewaarscholen verrijzen. Mijn hartol. groeten en welgemeonden dank aan »Eonige Bewaarschoolonderwij zeressen." D. B URGERLIJKE STAND van 46 Jan. 1902. Mi DDELBURG. B o v a 11 e nJ. Ludik- huize geb. Gies d.A. Kokké geb. Kraak d.C. van Hoorn geb. Dek d.S. Minder- houd geb. Provoost z.M. Wolf geb. Daane d.A. J. Reijers geb. Verschoore de la Housaije z.M. de Nood geb. Passenier z.; Levenlooze dochter van J. de Koning en M. Harinck. Overleden: W. van Kamer 39 j. man van E. C. Remijn; E. J. van der Burgt 27 j., d.C. S. van Hercules 76 j., wed. van A. Heijt. GOES. Huw. aangifte: 3, Pieter Schrijver 47 j. s. en Jacoba Antonia van Monsjou 31 s. j. Geboren: 6, Jannetje, d. v. Hendrik van der Vliet en Hendrika Beenakker. Overleden: 6, Katharina Harinck 63 j. wed. van Pieter de Munck6, Lambertus Dignus, z. v. Lambertus Dignus van der Linde en Janna Barendina Versluijs; 4, Sara de Beste 80 j. wed. van Jan Staf. Over de maand Dec. 1901. HEINKENSZAND. Gehuwd: 5, Ja cobus Walrave 28 j. jm. en Geertruida Heijboer 24 j. jd; Abraham Hubregtse 25 j. jm. en Elizabeth van Vijven 36 j. wed. van Jacob Willem van Duij venbode. Geboren: 9, Daniël, z. v. Martinus Rijk en Cornelia Boonman13, Adriaan, z. v. Kornelis Theodorus de Jongh en Anna Muller; 15, Jan Francis, z. v. Jan Francis Sinac en Oatharina Ars19, Johanna, d. v. Cornelis Vroonland en Apolonia Everaard 20, Catharina, d. v. Geerardus van Garsel en Johanna Menheere; 26, Marinus, z. v. Willem van den Dries en Chatarina Nijsten; 28, Johannes, z. v. Pieter Meulbroek en Jannetje Vermeule;Jozina, d. v. Marinus Eversdijk en Janna Traas. Overleden: 18, Elizabeth Steen bakker 39 j. vrouw van Pieter Driedijk; 20, Katharina do Broekert 31 j. vrouw van Jacob Hollestelle. SEROOSKERKE. (W.) Gehuwd: 4, Petrus Anthouius Johannes Daane 21 j.jm. en Dina Maria de Steur 25 j. jd. Bevallen: 3, Leuntje Brouwer geb. Poppe z.5, Maria Wondergem geb. de Vos z.; 21, Sara Louwerse geb. de Lissine d.; 26, Elizabeth Cevaal geb. Philipse d. Overleden: 2, Adriana Huibrechtse 4 mnd.,18, Martina Kuijpers wed. van W. Sturm 81 j.25, Johanna Wisse vrouw van J. Geldof 66 j. BRUINISSE. Getrouwd: Machiel Petrie 38 j. jm. en Adriana Helena van den Berge 33 j. jd. Geboren: 4, Leendert, z. v. F. Katoen en M. Visser; Jan, z. v. P. van Gilst en W. van den Berge; 28, Hendrik, z. v. J. Muller en L. de Koning. Overleden: 13, Cornelia Machalina, 13 m., d. v. J. Westdorp en J. Overbeeke 21, Johannes van de Stolpe 84 j., ongeh. (Het aantal huwelijken in deze gemeente bedroeg 19. Geboorten hadden plaats 68 en het getal der overledenen bedraagt 32.) Zaterdag 11 Jan. Kapelle, 4 uur bij wed. Hanson door dhr. Nijssen het bouwen van 4 huizon bij de spoorlijn. Inl. dhr. Ie Clercq. Woensdag 8 Jan. 's-Heer Arendskerke, door not. de Ronde Bresser bij Vermue 10 uur 57 canada's. Vlissingen, half 10 bij wijlen dhr. Verkuijl Quakkelaar door not. de Vos meubels, schil derijen, boeken, oud porselein, goud en zilver. Kijkdag 7 Jan. 912 en 14 uur. Meliskerke, bij Matthijsse 10 uur door not. Verhulst 7.2461 H. bouw- en weiland. Donderdag 9 Jan. Middelburg, 1 uur op de werf de Hoop door deurw. Kouion het tjalkschip Elizabeth, 57 ton. Vrijdag 10 Jan. Oostkapelle, in bosschen van kasteel Westhove 1 uur esschen en elzen kaphout en drooghout. Zaterdag 11 Jan. Borssele, 10 uur door not, v. d. Kloes hakhout, 27 esschen en 107 olmen. Dinsdag 14 Jan. Vrouwepolder, 10 uur Oranjebosschen, en Oostkapelle 2 uur op Overduin door not. Ver hulst boomen. Woensdag 15 Jan. Oudelande, 10 uur.; Baarland, half 1 nieuwe houtwaron door not. de Vos. Vrijdag 17 Jan. Rilland, half 10; Kr^bbendijke, half 1 nieuwe houtwaren door not. de Vos. Nieuwdorp, 10 uur door not. v. d. Kloes de afbraak van een gedeelte der meestoof Eendragt o. a. groote partij blauwe Holland- sche dakpannen, zolderbalken, delen enz. Zaterdag 18 Jan. Wemeldinge, 10 uurVlake, half 1 nieu we houtwaren door not. de Vos. Dinsdag 21 Jan. Zand, in P.ix Intrantibus 9 uur duur ruit. Wisboom do liefstede Leeuwendauime 41,4253 H. Oostkapelle, Duinbeek, Berkenbosch. Overduin 10 uur door not. Verhulst boomen. Woensdag 22 Jan. Middelburg, Notarishuis deftige inboedel door not. de Vos 10 uur piano (pleijel) 3 brandkasten. Inl. de Groot en Hondius. Donderdag 23 Jan. Middelburg, door not. Huvers 8 uur lo winkelhuis, Schuiffelstraat K 193. 2o en 3o pakhuizen K. 182 en 183 in de Ver genoeging. Te zien 22 en 23 Jan. 1012 en 24 uur. Woensdag 26 Febr. Heinkenszand, door not. de Ronde Bres ser voor Jan v. Damme 10 uur inspan als. Woensdag 29 Jan. Bergen-op-Zoom, Rijkshengstveulendepot dekhengsten. Bezichtiging 8 en 28 Jan. Donderdag 6 Maart. Hoedekenskerke, 10 uur door not. Over man bij Tolhoek inspan AXEL, 4 Jan. 1901. Oude Tarwo f0,4 f 0, Nieuwe Tarwe f 8,25 4 f 8,75 Rogge f 6,50 4 f 6,75; Nieuwe Wintergerst f7,4 f7,40; Zo- mergerst f 6,75 a f 7,Haver f 6,50 4 f 7,25 Kookerwten f 10,50 4 f 11,Voer- orwten f 0,4 f 0,PaardebooneD f7,50 4 f 8,00Lijnzaad f 12,4 f 14, Koolzaad 4 f Aardappelen f 2,35 4 f 2,50. Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 6 Jan. 1902. Buitenlandsche granen stil. Meel onveanderd prima f 11,50 4 - 12,eerste kwal. f 10,50 4 f 11 Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2, 4 f 2,20. Jammen f 2,20 a f 2,50. Overmnasehe f 3,10 4 f 3,30. Ajuin balen, groote f2,65, kleine f per 60 kilo. Vlas. 1500 steen Groningsch 28 4 31 stui vers; 15213 steen blauw 30 a 46 st.900 steen geel st; 4259 steen wit 27 4 31 st. Zeeuwsche eieren f 6,50 4 f 6, Nieuwe Tarwe - 6,10 - 7,40 Nieuwe ,Rogge - 4,90 - 5,50 Wintergerst - 0,- 0, - Zomergerst (*)..- - Chevalier - 0,- 0,— Haver- 3,25 - 3,90 Witte Boon en - 10,-11,25 Bruineboonen - G,- 7,75 Erwten- 8,25 - 8,75 Kookerwten - 9,- 9,30 Kroonerwten - 0,- 0, Kanariezaad - 5,50 - 7, Ljjnzaad- 12,-12,75 per 100 kilo. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na oen langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA VERHAGE, in don ouderdom van 70 jaar, 2 maan den en 19 dagen. Domburg, 5 Januari 1902. L. LOUWERSE Sr. L. LOUWERSE Jr. C. P. LOUWERSE— De Visser. Heden overleed kalm en zacht, in den ouderdom van ruim 68 jaren, onze ge liefde broeder en behuwdbroeder LEENDERT VAN WESTEN. Grijpskerko, 4 Januari 1902. Uit aller naam, M. C. VAN WESTEN. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze ge liefde Zustor en Tante, betuigon wij onzen hartelijken dank. Kattendijke, 3 Januari 1902. Namens de familie, JA". SMIT. V De heer en mevrouw VAN DER HARSTHafkamp zeggen dank voor de op 1 Januari ondervonden belangstelling. Gevraagd met 1 Maart in de pastorie van G a p i n g e liefst van buiten, 17 20 jaar. Zich aan te melden Mej. COUMOU, Vlasmarkf, Middelburg. Met April of Mei ©@jcï, Bg^jWrerslxsaoolvfc benoodigd, die genegen is brood te be zorgen, P.G., van goede getuigen voorzien. A. J. 1,E COINTRE, Segeerstraat, Middelburg. Met 1 Mei benoodigd, bij P. D. MARIJS, Axel. Tegen Maart of Mei' een SMIDSKNECHT of aankomende gevraagd, en een zoo goed als nieuwe Mangelmolen voor schijven en vingerstukken TE KOOP, bij G. TAAL, Middelburg. De Notaris A. M. TAK zal op Donderdag 23 Januari 1902, des namiddags te 2 uren, op de bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging", aan de Grooto Markt, te MIDDELBURG, in bet openbaar verkoopen: het gunstig bekende* on solied gebouwde staande en liggende in do Badplaats DOMBURG, aan de Noordstraat, bij het kadaster bekend in sectie E nom- mer 125, ter grootte van 8 aren, 55 centiarenwaaraau „vergunning" is vorbonden. Dit geheel naar do laatste eiscben des tijds ingericht Hotel bevat Groote EETZAAL voor ruim 100 por- sonen, RESTAURATIE-ZAAL, 41 KA MERS en SALONS, BINNENKEUKEN, ZOMERKEUKEN, flinke KELDER met ijskist, kleiDe KEUKEN, twee KAMERS voor het personeel en TUINTJE. Grondlasten 1901 131.74, met completen goed in orde zijndon HoTEL-IN VENTARIS. Aanvaarding bij de voldoening der koop som, welke zal moeten geschieden vóór of op 1 Maart 1902. Bezichtiging Woensdag 15 Januari 1902 en Dinsdag en Woensdag 21 en 22 Janu ari 1902, telkens van 10 tot 12 en van 1 tot 4 uur, op vertoon oener toegangskaart, verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. De ondergeteokende geeft hiermede ken nis, dat hij de den handel in Jalousieën enz. van wijlen zijn vador A. DE BESTE op donzelfden voet voortzet in ieders gunst. Beestenmarkt. Goes, 1 Januari 1902. 15, 20, 45, 60 en 70 cent per flacon. Witte Was, Vischlijm, Gom, Glans poeder, enz. Alle bekende soorten Stijfselverpakkingen. Leder- en Wagensmeer. Dit laatste artikel wordt opgeruimd. Ledersmeer a 20 en 55 cent per bus. Do wagensmeer a 18 cent per kistje. 4 Firma J. M. VAN HEUSDEN. Voorhanden bij Boekh. FANOY Scheurkalenders Filippus, Barnabas, Honig- droppels, Kruimkens van 's Hoeren Tafel, Waarheidsvr'1., Gezello Meerburg, Karssen, Neerbosch, Fonteinen des Heils, Olijftak. Almanakken 10 en 15 cent. Voor Hart en Huis 16 cent. Handboek voor de Geref. Kerken 35 cent. Visitekaartjes in etui met 100 Enveloppen nu nog voor 50 of 60 cent. Verschenen Penning Oorlog att. 54. des avonds half acht, bij J. ROOSE, Oostkapelle. Te Pachten: 2 H.A. 44> A. 70 c.A. (ruim 6 gem.) nabij den Straatweg Grijpskerko Oostkapelle. Aanvaarding terstond. Adres: L. A. VAN DER HARST, Korte Delft F 23, Middelburg. TE KOOP, bij den uitgever dezes Firma DE JONGE-VERWEST, Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 3