s Hst TJALKSCHIP 1 l i Aanbestedingen. Openbare Verknopingen. Advertentiën. Bij den aanvang van het jaar 1902 wenschen onder- geteekenden hunnen geach- ten Vrienden, Begunstigers en Begunstigsters Gods bes ten zegen toe. Merdat 9 Jaiari 1902, S. A. Luit wieier i een Arbeiderswoning, lummwritoo i Marktberichten. een. lE^neclrt Openbare Vrijwillige Verkooping. Elizabeth", LOODWIT tegen prijs en conditie, 3- si 400 (nOiHlvissfliai T"E KOOP Een Kalfvaars een Bakkersknecht het heelo land slechts 95 postkantoren en hulpkantoren mot 190 bestellors. In Don Haag was slechts één brievenbus. Hot briefport bedroeg 5 ets. binnen don kring van het postkantoor. Als men daarbuiten kwam betaalde men 10 cents, welk bedrag klom naar gelang de afstand toenam. In 1848 werden ruim 3,600,000 brieven verzonden, die van 20 tot 40 ets. port kostten. Maar daarbij kwam dan nog het bostelloon voor adressen die door een hulpkantoor werden gedistri bueerd. De wet van 1850 stelde het port voor gewone brieven op 5, 10 en 15 ets. al naar gelang van don kring. Een zeer ernstige strijd dreigt uit te breken in de Amsterdamscho diamant industrie, een strijd die groote gevolgen na zich kan sleepen. In de reglementen van de Algem. Nederl. Diamantbewerkers- Bond bestaat een bepaling, dat het den georganiseerden arbeiders leden van den A. N. D. B. of een der zusterverenigingen verboden is te werken op fabrieken of werkplaatsen met ongeorganiseerde arbei ders. Reeds eenige werkgevers, kleinere patroons, werden op deze wijze gedwongen, maatregelen te nemen naar den zin der georganiseerden. Eenige weken geleden werd een gelijksoortige actie ondernomen op de werkplaatsen der firma Asscher. Deze firma, niet geneigd tot toegeven, alleen lettende op het feit of de werkman in haar dienst georganiseerd of niet een goed werkman was, ontsloeg de geor ganiseerden, die het haar lastig maakten, zoodat ten slotte nagenoeg alleen ongeorga- seerden bij haar in dienst waren. De A. N. D. B. nam toen maatregelen die vallen ouder den grooten naam van „tactische maatregelen." l'osten werden uitgezet, de werkenden werden naar huis gebracht, enz. De firma Asscher nu, lid der Amster damscho Juweliersvereeniging, gaf deze zaak, waai' haar persoonlijke vrijheid bij betrokken was in handen dier vereeni- ging- De A. J. V. begreep, dat de quaestie dieper ging dan do zaak-Asscher. Al werd het geschil bij deze firma opgelost, dan zou over eenigen tijd een sooitgelijke strijd uit kunnen breken bij een anderen patroon. De groote zaak was, dat de bovenvermelde bepaling geschrapt moest worden uit de reglementen van den A. N. D. B. De A. J. V. schreef dan ook een brief aan den A. N. D. B., waarin mededeeling werd gedaan dat de werkgevers eischen: lo. niet belemmerd te worden in hun vrij heid om op hun fabrieken en werkplaatsen te doen arbeiden de georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders gezamenlijk; 2o. dat op geenerlei wijze door maatregelen van dwang, geweld of bedreiging op de vrijheid van hun persoon of familie inbreuk wordt gemaakt. De A. N. D. B. heeft dezen eisch afge- wozen, zoodat de A. J. V. nu waarschijnlijk besluiten zal geen werk meer uit te geven onder deze verzwarende omstandigheden. En dan? Geen werk meer, zoo min voor georganiseerden als ongeorganiseerden. Dui zenden gezinnen weer eenigen tijd broode loos. Reeds loopen 3000 diamantbewerkers lodig. Do uitsluiting geldt voor georga niseerden en ongeorganiseerden beidon, waarmede de juweliers te kennen willen geven, dat zij zich geen partij willen stellen in do geschillen der workliedon onderling on niet willen ageeren tegen de bondsbe- sluiten voor zooveel die de werklieden zeiven betroffen, mits slechts hot bondsbe- stuur do beslechting dier geschillen niet overbrengt in het bedrijf der juweliers. Gok voor den bond is het geschil een lastig geval; do 1300 ongeorganiseerden blijven een blok aan het beenen zoekt de bond deze ongeorganiseerden, onder wie er immers velen zijn, die geroyeerd werden wegens contributieschuld, weder in zijn prganisatio op te nemen, ten einde zijn positie in dezen strijd te versterken, zoo zullen vele georganiseerden daartegen ernstig be zwaar maken. Een üjarige knaap te Ootmarsum die de gewoonte had zoo nu en dan van huis weg te loopen, en acht, soms veertien dagen lang weg te blijven, verdween ook dezer dagen weer om te gaan zwerven. Na drie weken afwezig geweest te zijn, heeft men thans zijn lijkje gevonden. Hij had blijkbaar een schuilplaats tegen de koude gezocht onder een hoop hout en is daar van honger omgekomen. De oppasssr van een huzarenluitenant te Deventer viel door 't op hol gaan van een paard dat hij afreed, van zijn paard af en stierf aan een schedelbreuk. Eenige werklieden te lJzendijke ontstaken tegen den wil van den herbergier in diens herberg vuur werk. In den twist, die daardoor ontstond, kreeg de eigenaar zulke verwondingen, dat hij eenige uren daarna overleed. Oude jaarsnacht is te Woensel een herberg bezoeker bij een twist zoodanig gestoken dat zijn toestand zorg baart. Te Kage op het Kagermeer zonk gisteren een schip dat te zwaar geladen was. De schipper verdronk, doch zijn gezin werd gered. Een krijgsgevangen Boer die hoopte, naar het voorbeeld van Hugo de Groot in een kist te kunnen ontsnappen uit zijn gevangenis, is te Ceylon aldus verborgen ingescheept aan boord van de Goth. De man heeft het waarschijnlijk niet in zijn nauwe schuilplaats kunnen uithouden, al thans hij vorraadde zijn aanwezigheid en werd bij aankomst aan Ascension in handen van de Britsche maritieme overheid gesteld. Eet weder in liet buitenland. De gevolgen van den hevigen sneeuwstorm, die eenige dagen lang over de Schotsche Hooglanden heeft gewoed, worden nu eerst bekend. Het wild heeft buitengewoon veel geleden: honderden boschhanen zijn van honger omgekomen. De vossen zijn van den honger uit hun holen gedreven en hebben een geweldige slachting aange richt onder het pluimvee op de hoeven. Hier en daar organiseeren de boeren drijf jachten. Ook schapen zijn in den storm omgekomen, bij Caithness wel veertig. Groote troepen herten komen uit de bergen en worden door de bewoners gevoed. In zuidelijk Noorwegen ligt de sneeuw nog altijd voeten hoog, op sommige pjaatsen wel 12 voet. Twee personentreinen waren ingesneeuwd en één van deze werd ontdekt door eenige schaatsenrijders, die over de daken der waggons gleden. De godsdienstoefeningen voor 't Kerstfeest in sommige kerken konden niet doorgaan, omdat de kerken niet te bereiken waren. Een predikant, die een huwelijk moest inzegenen, was verplicht, op schaatsen naar de kerk te gaan en het bruidspaar met gevolg arriveerde op dezelfde wijze. In de straten van Christiania waren eenige dagen lang 40 sneeuwploegen aan het ruimen, bediend door 900 werklieden en 500 paarden. Te Turijn hing Zondag een buitengewoon dikke mist en nu sneeuwt het er hevig. Te Monteleore is de toren van den dom door den bliksem getroffen en ernstig beschadigd. Over een groot deel van Italië heeft het hard gestormd en vele rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Te Tourbes onder Beage bij Prevas (Frankrijk) zijn een landbouwer en zijn zoon in een sneeuwstorm omgekomen. Men vond de lijken onder een liooge laag sneeuw op weinige schreden afstands van elkander. Te New-York heeft Vrijdagavond naar aanleiding van een onbeduidend geval eene geregelde vechtpartij plaats gehad tusschen blanken en negers. Kinderen, die een beschonken neger naliepen, werden door andere negers daarvoor gekastijd, waarop volwassen blanken het voor de kinderen opnamen. Het gevolg was eene wisseling eerst van steenworpen en stokslagen, later ook van revolverschoten waarbij 3 blanken en 10 negers ernstig werden gekwetst en 21 personen in hechtenis genomen. Graaf Potocki, die onlangs eenige millioenen op het groene laken verloren heeft, en de winner, de Sceniére, worden beiden door den Oostenrijkschen rechter vervolgd wegens hasardspelende laatste, die Hongaarsch onderdaan is, zal waarschijn lijk worden uitgewezen. Het ernstigste is, dat graaf Goluchowsky bij het hoogloopend partijtje tegenwoordig was en deze Oos- tennjksche minister dus als getuige zal moeten verschijnen. Volgens een Fransch blad hoeft Paus Leo XIII eergistercnnacht twoemaal een flauwte gehad, is hij uiterst zwak en baart zijn toestand zorg. Twee kinderen te New-York een jongen van 14 en een meisje van 15 jaar, hij nog in de korte broek, zij nog in de korte rokken, ontliepen hunne respectiove oudorlijko woningen, en lieten zich door een geestelijke in den echt verbinden, zulks op hun zeggen dat zij 18 jnar oud waren. De ouders die er achter kwamen, hebben hunne kinderen met do noodige tuchtiging tot zich genomon en derhalve hunne wittebroodsweken wroed vorstoord. Wat is een snol? Een man of vrouw die oon zekere mode volgt. liet woord snol was, volgens een Engelschman, die eenige staaltjes van snob-isme verhaalt, een Londensch slang woord, gelijk staand met het Parijsche argot-woord „gnaf." Hij verhaalt als bewijs voor do zeer logische oorzaak van het ontstaan van sommige modes, het volgende: De prinses van Wales had een litteekon op haar hals. Om dit bij décolleté te verborgen, droeg zij een paarlen collier van zes of acht snoeren. Hoel spoodig word deze mode algomoon. De prins van Wales bezocht eens te Ascot bij de races een paardenstal, en om zijn pantalon niet in aanraking te laten komen met den vuilen grond, sloeg hij de randen op. Toen hij weer op het terrein kwam, vergat hij ze neer te slaan, geen rijner begeleiders durfde hem er attent op te maken, en zoo verscheen hij op een prachtigon zonnigon dag voor het geheele publiek. Toen deed zich oen wonderlijk schouwspel voor. Een paar duizond heeren bogen zich voorover, en doende, alsof ze er niet aanraakten, sloegen ze de randen van hun unmentionables om Rusland gaat voort de Finnen te onderdrukken. Ontslag van niet-genoeg- Russisch geworden ambtenaren en sluiting van drukkerijen zijn aan de orde van den dag; terwijl krachtens een keizerlijk oekas van 20 dezer, geen aandacht zal worden geschonken aan het protest der Finnen tegen de nieuwe wet op den militairen dienst. Voorts wordt bepaald, dat bij de benoe ming van ambtenaren voc liooge posten van vertrouwen een keuze kan gedaan worden uit alle onderdanen van het Rus sische rijk, voor 't geval onder de Finnen zelf geen geschikte candidaten te vinden zijn. Men begrijpt voor welke nieuwe ach teruitzetting der Finnen deze bepaling de deur weer wagenwijd openzot In onuitgegovon documenten komen aardige berichten voor omtrent den nieuw jaarsgeschenken, die onze voorvaderen elkaar gaven. Dames kregen een massa handschoenen van gemsleer met gouden knoopjes, prach tige kant, moffen of kragen van exotisch bont, opgemaakt met lintjes in allerloi figuren, stukjes amber die den vingers een zoete geur gaven, geborduurde en geschil derde schermen, «vordriet-tabletten", waar minnedichtjes op geschreven werden, slootjes met spreuken van minnaars, kost bare curiositeiten uit China, speelpenn ingen van tiligrain, kussentjes van Spaansch leer opgemaakt met paarlen, ingelegdo inktstel- len, poederdoosjes, pennemesjes, kouse banden met gouden franje, dasspelden, doosjes beschilderd met miniatuur-portret jes, waaiers van voeren of beschilderde Fransche kant, gespon voor verlakte schoentjes, brievendoosjes, ingelegd met ivoor, schildpadden haarkammetjes, hondjes uit Boulogne, kleine welverzorgde schoot hondjes, die men in een taschje kon dragen, symbolische aanhangselseen harte, een beeldje van Cupido, een horloge met een devies, verder zakdoekjes van kant en zelfs zijden japonnen en kousen van Engolsche zijde. De vlootbetooging bij Spithead, die gehouden zal worden ter gelegenheid van de kroning van koning Eduard VII, belooft grootscheeps te worden op touw gezet. Bij het jubilé van Koningin Victoria in 1887 waren er 109 schepen in parade opgesteld, in 1897 bij het volgend jubilé waren er 165, doch 28 Juni 1902 zullen er 200 schepen bijeen zijn. De prins van Wales zal als admiraal zelf het bevel voeren over een der grootste kruisers. Reeds nu rekent men op de tegenwoordigheid van de vorsten van Griekenland, Portugal, België, Servië en van prins Heinrich van Pruisen. Wilson, de schoonzoon van president Gróvy, die door zijn knoeierijen zijn schoon vader tot aftreden noopte, doch niettemin in de Fransche Kamer voor Luches, in het departement Indre-et-Loire, zitting bleef nomen, zal zich nu toch uit het openbare leven terugtrekken. li Uit (JE li L IJ K E S TA M) van 12 Jan. 1902. GOES. Geboren: 1, Leendert, z. v. Jan Zweedijk en Adriana Kuzee. Gehuwd: 2, Jacob Zwartepoorte 62 j. wedn. van Kornelia van der Bliek en Johanna Melis 21 j. jd. van 15—31 Dec. 1901. WOLFERTSDIJK. Ondertrouwd: Pioter de Maker 20 j. jm. en Maatje Smit 23 j. jd. Geboren: Jan Jacobus, z. v. Adriaan van Noort en Martina van Sluis; Dingenis, z. v. Dingenis Schipper en Barondina den Engelschman; l'ieter, z. v. Renier Moerman en Maatje Hubrechtse; Adriana, d. v. Cor- nelus Snoep en Johanna Jacoba Zuijdweg. Overleden: Dingenus Jacobus, 2 j. z. v. Abraham Huisson en Cornelia Tolhoek Dingenis, 3 d., z. v. Dingenus Schipper en Barendina den Engelschman; Neeltje, 1 j. d. v. Marinus Bliek en Jannetje Luikenaar; Krijn, 1 j. z. v. Jacob Kole en Johanna Verstelle. Over de maand Dec. 1901. KRABBEN DUKE. G e t r o u w d Adri aan van de Vrede 24 j. jm. en Jacomina Hoogesteger '20 j. jd. Geboren: 2, Helena Maatje, d. v. Cornelis Mieras en Jannetje Hamelink; 4, Leuntje Wilhelmina, d. v. Anthonie van 't Leven en Jacoba Jacobusse; 11, Cornelis, z. v. Jan Griep en Geertruida Zeevaait; 18, Hendrik Cornelis, z. v. Hendrik Corne lis de Vos en Maria Christina Broei; 28, Maarten, z. v. Cornelis Meeuwse en Anna van den Berge; 30, Marinus, z. v. Jan Schouten en Pieternella Modderkreke. 's HEERENHOEK. G e b o r e n 3, Cor nelia, d. v. Hubrecht Leeman en Jacomina Vermeule; 17, Sara Maria, d. v. Jacob Remijn en Cornelia Geus; 20, Cornelia, d. v. Johannes Laurusse Geus en Sidonie Anna Johanna de "Witte22, Cornelia, z. v. Anthonij van Zunderen en Jobina van Stee; 23, Jacobus Cornelis, z. v. Cornelis Simonse en Helena vanHerzeele; 25, Maria, d. v. Adriaan Zuidhof en Adriana Zuidhof; 27, Johanna, d. v. Jan van Eijkeren en Adriana Cornelia Rijk. Overleden: 10, Johanna Ars 36 j. vrouw van Bastiaan Rentmeester16, Din genis van Sluis 49 j. man van Geertje van Dalen. Zaterdag 11 Jan. Kapelle, 4 uur bij wed. Ilanson door dhr. Nijssen hot bouwen van 4 huizon bij de spoorlijn. Inl. dhr. Ie Clercq. Dinsdag 7 Jan. Vlissingen, 7 uur het huis van wijlen dhr. J. V. Quakkelaar Breskade D 11; 2o. Id. Koningsweg L 140; 3o. en 4o. Kromme Elleboog F 46o en 47o. Oostkapelle, Huis ten duine 10 uur door not. Verhuist boomen. Woensdag 8 Jan. 's-Heer Arendskerke, door not. de Ronde Bresser bij Vermue 10 uur 57 canada's. Vlissingen, half 10 bij wijlen dhr. Verkuijl Quakkelaar door not. de Vos meubels, schil derijen, boeken, oud porselein, goud en zilver. Kijkdag 7 Jan. 912 en 14 uur. Meliskerke, bij Matthijsse 10 uur door not. Verhuist 7.2461 H. bouw- en weiland. MIDDELBURG, 2 Januari 1902. Uit Walcheren was de aanvoer heden weder niet groot en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe. Van andere artikelen was die gering en in de noteering der prijzen is geen verandering op te geven. Nieuwe Tarwe werd in puike soort f 7,15 betaald. Rogge hield men 5,75. Winter Gerst f 4,75 a f 5. Zomer dito f 4.60 f 4,75 naar deugd. Walch. Witte bonnen niet beneden de fll te bekomen. Ronde Bruine bnonen f 8,50 a f 8,75 naar kwaliteit, lange dito f 7,50 a f 7.75. Groene Kook Erwten f 9,60 a f 9,75. Kroon Erwten f 9,75 a f 9,90 naar deugd. Koolzaad op f 10,50 gehouden. Boter ff 1 a f 1,20 per KG. Eieren f 5,60 per 100 stuks. OOSTBURG, 2 Jan. 1902. Oude Tarwe f 0.a f 0,Nieuwe Tarwe f 7, a f7,40 N. Roggo f 5,30 a f 5,50 N. Wintergerst f7,25 il f 7,60 per honderd kilo. Zomergerst f7,— f7,25 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 7.00 a f 7,25 Kook- erwten f 9,40 a f 9,60. Erwten f 8,f 8,25 Paardenboonen f it f 7,25 Koolzaad f af,, Waar 'ter niet bij staat, is de prijs por H.L. Aan mijn dorpsgenooten. Veel heil en zegen in dit pas be gonnen jaar. J. J. v. ROSENDAAL, rnr. Schilder. Krabbendijke. Aan mijne Ambtgenooten, andere Broeders en Zusters, ja, alle vrienden en bekenden, zij bij het begin voor het geheele jaar 's Heeren zegen voor ziel en lichaam toegewenscht, om Hom tot eer en anderen ten zegen te zijn. üs. J. DE KONING. Krabbendijke, 1 Jan. 1902. Bij den aanvang van het jaar 1902 wenscht ondergeteekende zijnon vrienden en begunstigers zoowel binnen als bui- ton de stad, Gods onmisbare zege ningen toe. Goes, 1 Jan. 1902. J. DONNER. O <D r- S a bD 'm O VN ÏH o P 'F CM O o Oï Zj r-' <D ■5> C 1 CD CD tc UJ H-i 2 7Z Lkl CS 5 c; ui e 2 cs g d bD-% f4 r- a a t~s t» H O O Do Heer en Mevrouw POST HUMUS MEYJES—Pak Brouwer bo- tuigen mot wederkeerigo zegenbede hunnen hartolijkon dank voor de be wijzen van balangstelling bij de wisse ling des juars ondervonden. B. Meijers en Vrouw, Oost-Souburg. Jacob Wisse en Vrouw, Oost-Souburg. W. de Wolf, Onderwijzer, 't Zand bij Middelburg. C. Adriaanse, Schoem. en Lijkdienaar, Hoogstraat, Middelburg. Job Jansen van Rosendaal, Handel in Petroleum en Briquetten, Krabbendijke. Ondergeteekende betuigt bij deze zijnen dank aan de Veeverzeke ring-Maatschappij „A lm el o", voor de spoedige en prompte afrekening van het aan hem* verschuldigde, door bemiddeling van den agent J. KRA AMER. J. DE; VOS. Vrouwepolder, 31 Dec. 1901. Met Maar of Mei benoodigd, bij J. AARNOUTSE, Se- geersweg, Middelburg. Ten overstaan van Deurwaarder C. A. KOULON te Middelburg, zal op des namiddags precies één uur, op de Werf „de Hoop" van den Heer C. Mak, scheepsbouwmeester aan de Oostpunt te Middelburg, tegen dadelijke be taling na de toewijzing worden verkocht: groot 57 ton, een bost vertimmer 1 schip, met nieuwe zeilen, verderen inventaris en een roeiboot. Dagelijks, met uitzondering van den Zondag, to bezichtigon op genoemde Werf. Information bij genoemden Deur waarder. Nieuwstraat 174, Vlissingen, LEVERT: gelijk de „Zuid-Hollandsche Loodwit- fabriek". Ook in voorraad: Greve's en Drieblokjes Loodwit. Het KANTOOR van VAN DE KREKE DE KAN Co., Kassiers en Commissionnairs in Effecten, is verplaatst naar de Spanjaardstraat Letter E, no. 70. I i i t i Mej. v. d. Stok uit Don Haag T (Vaillantlaan 328) schreef: Met deze beb ik de eer, U te melden, dat ik door het gebruik S Uwer Sanguinose na eene zware j ziekto niet alleen mijne krachten, P maar ook oef,lust en levonslust heb teruggekregen. Na de derde ilacon S voelde ik mij reeds veel beter, on j kan nu gorust zeggen, weer geheel P hersteld te zijn. Ik beveel het daarom gaarne aan alle zwakke men- S schen aan mocht ik zelf weer een veisterkend middel noodig hebben, P ik zou geen oogenblik aarzelen wat te kiezen. Mej. v. d. Stok. s Prijs per flacon f 1.50, 6 flacons f 8.12 flacons f 15.P Te Middelburg bij R. M. SMITS, I en J. SCHULTE, Vlissingen: LUIT- P WIELER, ZierikzeeM. S. POLAK, Goes bij alle Apothekers en Gebr. j MULDER,drogisten, Iorseke: DOO- P RENBOS. T E H U IJ It met vast werk. M. DE DREU, Driewegen. te koop, bij J. THORENAAR, te Wolfertsdijk. T E KOI) P ii 5 cent per stuk, geschikt om te be leggen op putten of vijvers, bij N. CORNELISSE, Arnemuiden. een KALFVAARS (Hollandsch ras), rekening 19 Januari, of een KOE, bij R. BOOGAARD, Dombur g. TE KOOP, rek. 6 Jan., bij L. DE WITTE, Biggekerke. Tegen 1 Februari wordt gevraagd een flinke DIENSTBODE, liefst van buiten, G. G. Adres of Br. lett. M. Boekli. FANOY, Middelburg. Met Maart gevraagd, P. G., loon naar bekwaam heid, bij II. VAN EENENNAAM, Arnemuide n. Palelotj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2