NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 48.1901 Zaterdag 21 December. 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH tij üit mier betert eei Bijvoepel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN feuill et Duurzame Genezing1. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers. 0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. JfJgP Zij, olie zich met 1 Jïin. op ons l>ïa<i abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. 20 December 1901. Het heeft de aandacht getrokken dat de voorzitter der Tweede Kamer zonder waarschuwing heeft laten passeeren dat de rede van den heer Talma, waarin hij het anti-militairisme der socialisten tot zijn rechte waarde terug leidde, door de menschen van de gereserveerde tribune werd toegejuicht. Ook ons was dit opgevallen. Nu echter de voorzitter verklaard heeft 't applaus op die tribune niet gehoord te hebben, vervalt alle aanleiding er aan merking op te maken. Te meer wijl ooggetuigen verzekeren dat de voorzitter en 't grootste deel der Kamer het niet heeft kunnen hooren. Het was toch een „applaus dat zich aansloot en verloren ging in het applaus der Kamer.'' Be Nederlander merkt niet ten onrechte op: Overigens moeten wij zeggen, dat wij ons warm hebben verheugd, dat de officie ren van ons leger onder den indruk kwa men van het slot van 's heeren Talma's rede. Wij hadden wel gewild, dat alle militairen deze woorden hadden kunnen aanhooren. Elke geregelde arbeid, maar vooral die van een militair, die Gode zij dank! in de laatste 70 jaar ten onzent slechts preventief, voorkomend, werk heeft behoeven te verrichten, is vatbaar te ontaarden in geestdoodende sleur. Van de hoogste tot de laagste betrekking hebben wij telkens weer noodig, opgevoerd te wor den tot het idealisme dat in eiken eerlij ken arbeid ligt, en er onszelf rekenschap van te geven, dat wij arbeider zijn »bij de gratie Gods" en dat dit zoowel een heerlijke als een groote verantwooodelijk- heid meebrengt. Gelijk wij zeiden, ook militairen, en zij niet het minst, hebben dit nu en dan noodig. En dit verschafte hun ditmaal de rede van den heer Talma, waarvan het slot luidde: Ik heb het woord genomen, in de eerste plaats omdat ik het noodlottig zou vinden voor ons vaderland wanneer de mannen, die door ons worden uitgezonden om te strijden, in hun geweten zouden worden gekrenkt, als zouden zij hun leven geven in onchristelijke 37 Schetsen uit het leven van Napoleon I.) Deze afleiding was evenwel slechts van zeer korten duur. Het volk begreep dat ,Jiet bedrogen was en maakte weder oproer. Het paleis van Godoy swerd bestormd. De meubelen vernielde men en wierp ze buiten de vensters op de straat. Overal zocht men naar den vredevorst, brullend en scheldende op den ellendeling, die 's volks ondergang bewerkt bad. Duizend dooden stond de man door, verscholen als hij was op zijn zolder. Men vond hem gelukkig niet; doch in alle vertrekken werden soldaten geplaatst, en ook aan de poorten dor stad om zijn vlucht te beletten. Prins Ferdinand genoot onder dat alles. Inmiddels werd de koning gedwongen Godoy al zijne betrekkingen te ontnemen. En Godoy zles en dertig uren bracht hij in de grootste angsten op zijn zolder door. Eindelijk waagde hij het zijn schuil hoek te verlaten. Door list en omkooping kwam bij zijn deerlijk geplunderde woning uit. Twee lijfgarden ontfermden zich over hem met de wreedheid van barmhartige goddeloozen. Zij vervoerden hem, in schijn als een gevangene, tusschen hunne hollende paarden. Welk een toonoel! De man die van roeping. In de tweede plaats, omdat ik wil protesteeren tegen beginselen, die, vonden zij ingang bij ons volk, daar zouden dooden het besef van onze verplichting om offers te brengen voor het recht en de onafhankelijk heid van ons vaderland. En in de derde plaats, omdat ik het niet eens ben met den heer Van der Zwaag, wanneer hij zegt, dat wij geen geloofsvertrouwen hebben. Ik zeg, wanneer een man eiken morgen gaat zitten en niet werkt en zegt: ik bid eiken dag om het dagelijksch brood, dat die man God be- leedigt en spot. Wij bezitten geloofsvertrouwen wanneer wij, na alles gedaan te hebben wat wij kunnen, de uitkomst aan God overlaten. Zijn wij daarin trouw geweest, dan weten wij ons in Gods hand. Dat is de grond waarom wij, al mogen wij geen verstand hebben van de on derdeden. vóór de begrooting zullen stem men. Van een ding zijn wij ons bewust, namelijk dat, als wij ons weerbaar maken, dan doen wij dit niet uit eigenbelang, maar voor de toekomst, voor ons volk, omdat wij het pand dat God ons heeft toevertrouwd ongerept aan onze kinderen willen overgeven. Gelukkig het land, bij welks soldaten en officieren zulke woorden nog een smaar des gemoeds doen trillen en hen doen uitbreken in enthousiasme, Hier flonkert het ideaal van den christen - soldaat, hij zij dan chef van den generalen staf of eenvoudig fuselier. Welk verschil is er tusschen de vrij zinnig democraten en de liberalen in de Liberale Unie? In de toelichting tot het program van den vrijzinnig democratischen Bond staat: „Het liberale beginsel is dat de Staat zich te onthouden heeft van inmenging in de oeconomische verhouding tusschen de burgers onderling, en de ontwikkeling er van heeft over te laten aan de onbe lemmerde werking van de maatschappe lijke krachten". Wij laten daar of dit juist is. Het Handelsblad ontkent het, en prote steert tegen deze terugduwing harer partij naar het kamp der oud-liberalen. En ook deze Iaatsten zei ven hebben bij monde van den heer Mees verklaard dat niemand meer gelooft in de leer van het laisser faire der Manchester school. Toch erkent genoemd blad „Ontegenzeggelijk wil de V. D. B. die per ingrijpen in die oeconomische verhou dingen dan de meerderheid der liberalen meenen dat zonder vermindering van de volkswelvaart practisch mogelijk is of technisch uitvoerbaar". En de oud-minister Pierson, toen hij de grenslijn tusschen de liberale partij en een koningskroon gedroomd en de koningin al zoo vaak verleid had, liet zich, leunende op de zadelknoppen der paarden, voortsleuren naar de kazerne, waar men hem, met won den overdekt, in een hoop stroo wierp. Onderweg had het verbitterde volk hem met rieken en hooivorken belangrijke won den toegebracht, en hem onder anderen het rechteroog bijna uit het hoofd gestooten. Wel was op hem Asafs woord van toe passing Hunne oogen puilen uit van vet zij gaan de inbeeldingen des harten te boven. Totdat ik in Uw Heiligdom ingang en op hun einde lette. Zij storten van den top van eer In eeuwige verwoesting neer. XXIX. HET BEGIN VAN HET EINDE. Koning Karei IV, bevreesd voor zijn hoofd en gedachtig aan het lot van zijn neef den Iaatsten Fransehen koning, had de kroon neergelegd ten behoeve van zijn zoon Fer dinand. Een misrekening voor den keizer, die nu al zes maanden lang gekuipt en bloed vergoten had om die kroon voor zijn broeder Jozef te veroveren. Neen, daartoe had hij zich in de binnenlandsche aange legenheden van het door hem gehate Spanje niet gemengd, om ten slotte de regeering te helpen bestendigen in hetzelfde verachte stamhuis van Bourbon, hetwelk hij ten bloede toe vervolgde. Als een schaakspeler dien een onverwachte de sociaal democratische arbeiderspartij aanwees, reduceerde het principiëel verschil tusschen deze twee tot een quaestie van niet-willen of niet-kunnen. Heel duidelijk zijn de grenslijnen niet. De tijd zal leeren of de beide fractiën alleen zullen „verschillen in meening om trent de mate van toepassing van eenig beginsel",gelijk Het Handelsblad het uitdrukt. Met andere woorden, of do negatieve leus „anti-clericaal" in hare banieren ge schreven big ft. Op 't oogenblik is de verhouding tegen over het Christelijk kabinet dezerzijds niet onwelwillend. Met name de heer Talma heeft eere ingeoogst, zoo sterk en zóó veel als tot nog toe niet mogelijk werd geacht. Men vraagt ons wat is de Nobelprijs? Ieder jaar heeft de Zweedsche regeering, of liever de Noorsche »eerste kamer", het storthing(in onderscheiding van betfolkething, overeenkomende met onze «Tweede Kamer") het recht prijzen uit te loven aan die ge leerden welke zich het meest verdienste lijk gemaakt hebben jegens de wetenschap. De insteller deter prijzen is Nobel, de uitvinder van hel. 'ymmiet, die zijn groot vermogen vermaakte aan zijn land en aan de hoogeschool te Stockholm, met bepaling dat daaruit ieder jaar hooge belooningen zou den worden toegekend aan de grootste man nen der wetenschap, weldoeners der mensch- heid en idealistische schrijvers van hun tijd. Hij bedoelde er mee het kwijnende gees telijk en wetenschapbelijk leven van Zweden wat op te heffen. Sinds Zweden Finland verloor, zoo achtte Nobel, had het al zijn geestkracht verloren. Zweden en Noorwegen zullen door zijn stichtingen meer dan ooit in aanraking komen met de grootste geleerden der we reld. Dus kunnen zij van Nobels nobele be schikking wel profijt hebben. Maar het hoogste goed kan de weten schap niet geven. Vooral niet waar zij den sleutel der kennis heeft weggeworpen. Van den regen in den drup. Stellig niet het minst door de voortdu rende agitatie van hen die prijs stellen op het behoud van reinheid der volkszeden, begint de beruchte N.-Malthusiaansche Hond te kwijnen. Velen, ofschoon voorstanders van het N.-M., schamen zich, hun naam tegelijk met dien van den N.-M. H. ge noemd te zien. Daarom gaat men een nieuwe vereeniging oprichten. Men wenscht de redenen voor het gedaald zet van zijn tegenstander verrast, moest ook hij van tactiek veranderen. En om wat dichter hij het tooneel der gebeurte nissen te kunnen zijn, vertrok hij naar Bayonne, een stad in het zuiden van Frank rijk gelegen. Van daar zond hij bericht dat hij den nieuwen koning weigerde te erken nen. Ook Murat was de geheele geschiedenis den neus voorbij geweest, wijl hij zelf op de Spaansche kroon vlaste. Niet te ver wónderen dan ook, dat hij, trots de verbit tering van het Spaansche volk, een vijandige houdiug tegen koning Ferdinand aannam. Op Napoleons geheimen last zon hij op middelen om hem in handen te krijgen en aan den keizer over te leveren. Napoleon liet echter van deze valsche gezindheid niets merken, en zorgde er voor dat aan koning Ferdinand de raad gegeven werd, zich persoonlijk naar Bayonne te begeven en 's keizers hulp en vriendschap in te roepen. De koning zag den strik niet, dien men hem spande. Niets kwaads vermoedende, aanvaardde hg de reis. Onderweg ontving hij nog een hartelijk schrijven van Napoleon met vele wenschen en beloften. Overal waar hij doortrok genoot hij veel toegenegen heid van zijn volk. Op dë grens tusschen Spanje en Frankrijk gekomen, wilden velen hem het verder reizen beletten. Te Vittoria sneed men de strengeD van het rijtuig door, om zoo do muildieren af te spannon en den prestige en het bedanken van vele leden weg te nemen door tegen de hoofdoorzaak van het verval paal en perk te stellen. Men meent dat die daarin is gelegen, dat de Bond, die zich aanvankelijk uitsluitend met het verspreiden der beginselen van het N.-M. ter verbetering van oeconomische verhoudingen bezig hield, zich er toe ver laagd heeft om als reclamemiddel te die nen voor personen, die hoegenaamd geen bevoegdheid bezitten om Nieuw-Malthusi- aansche hulp te bieden. Men wenscht uit dien hootde He N.-M. Vereeniging op te richten die in tegen stelling van den Bond van de volgende stellingen uitgaat: io. De Nieuw-Malthusiaansche behande ling geschiede uitsluitend door geneeskundi gen. 20. Om dit minvermogenden te verstrek ken, stelle men zich in verbinding met me dici, die dit verleenen willen tegen zoo ge ring mogelijke prijzen. En desnoods trachte men door een reservekas het mogelijk te maken dit kosteloos te doen verleenen. 30. Het is dringend noodig tegen kwak zalverij op Nieuw-Malthusiaansch gebied, in het belang de volksgezondheid, op te treden. Om het zedelijk peil der leden zoo hoog mogelijk te houden, is een ballotage in gesteld om zoodoende te verhinderen, dat de Vereeniging het werktuig wordt van minderwaardigen. De hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten te Amsterdam, prof. dr. H. Treub, heeft zich bereid ver klaard de Vereeniging als eerelid te steu nen. De koninklijke goedkeuring is aan gevraagd. Het hoofdbestuur is te Am sterdam gevestigd. Van zekere zijde gebruikt men gaarne het woord „lapmiddel". Deze middelen staan in geen goeden reuk, omdat het eigenlijk geen middelen zijn. De nieuwe vereeniging zal zoo'n lapmiddel blijken. Waarom toch niet liever met hot kwaad volkomen gebroken. Ook deze beweging zal, 't is althans te hopen, verloopen. 't Is lood om oud ijzer, men komt van den regen in den drup. (Ned.) Te genezen is goed, maar de volharding der genezing waar te nemen is beter. Het heeft zich onlangs voorgedaan bij den heer Willem Kruyt, kleermaker te Alfen a. d. Rijn (Hoorn). Sedert 7 jaren was hij lij dende aan algemeene zwakte en zenuw ziekte. Alle behandelingen hadden schip breuk geleden en het is slechts toen hij koning het doortrekken te beletten. Doch men wist hen te paaien met de mededee- liüg dat men zich tegen den wensch van zijn wettigen koning niét mocht verzetten, te meer wijl de reis in het belang des volks ondernomen werd. Men liet hem daarom gaan, maar niet zondor vreeze. Wat er verder gebeurde doet ons zien dat er voor ongerustheid grond bestonddat de meer ontwikkelden het in scherpzien niet altijd van minder ontwikkelden winnen en dat ook achter een keizerskleed een be dorven hart en een lage ziel schuilen kunnen. Den 21 April kwam de Spaansche koning te Bayonne aan, tot groote verrassing van Napoleon die op zooveel onnoozel vertrouwen niet had gerekend. Hij ontving zijn gast met al de vormen van oprechte hartelijkheid en hoffelijkheid. Hij kuste hem zelfs! Aan den maaltijd die nu volgde, heerschte een vroolijke stemming. Toen de maaltijk afgeloopen was verzocht de keizer aan een van 's prinsen omgeving Escoïquiz (spreek uit Eskwiekie), even te blijven. Hij verklaarde dat hij aan de ver raderlijke Bourbons den Spaanschen troon zou ontnemen; want dat hij, nu hij in 't noor den klaar was, ook in 't zuiden blaar wilde zijn. Hij kon Spanje ook niet missen in zijn plannen tegen Engeland. Spanje zou hem later danken voor deze daadhet volk was te fier om door zulk een slaafsch, verwijfd en valscli geslacht als dat der de Pinkpillen van Dr. Williams gebruikte dat hij de genezing bekomen heeft. Voorheen had ik, zoo verklaarde hij aan onzen verslaggever, hoegenaamd geen lust in werken, ik kon niet opstaan en alles was mij te veel. De eetlust was niet noe menswaardig en de spijsvertering onregel matig. Ook had ik maagpijnen, was kort ademig, rduizelig, de slaap was slecht en vele akelige droomen benamen mij nog de weinige rust. Ik klaagde steeds over koude De heer M. KRUYT, volgens portret, handen en voeten. Thans ziet U, zoo ging hij tot onzen verslaggever voort, werk'ik met plezier. Reeds lang had ik het bekend gemaakt, maar ik wilde wachten om te zien of de resultaten van blij venden aard waren en dat is zoo en mijne gezondheid is thans weder flink in orde. Mijn slaap en eetlust zijn uitstekend. Enfin om kort te gaan mijne genezing is volkomen en houdt aan. Bij de bloedarmoede zijn de verschijn selen goed bekend, bleeke kleur, ontkleuring van het tandvleesch en der lippen. Men heeft hartkloppingen, benauwdheid bij de geringste klimming, hoofdpijnen en duize ligheden. Eèn algemeene zwakte maakt zich van de zieke meester en veroorzaakt dikwijls de dood. Het is in dit bijzonder geval dat de Pinkpillen zeer merkwaardig zijn. Zij werken met eene groote werk- dadigheid op de herstelling van het bloed en zelfs daardoor genezen zij bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumathiek en de algemeene verzwakking bij man en vrouw. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Bourbons geregeerd te worden. Hij zou aan Ferdinand, wien bij de kroon ontnam, de kroon van Etrurië geven. Daar zou hij veilig zijn tegen de Europeesche omwente lingen. Zijn plaats zou worden ingenomen door Napoleons broeder Jozef, van wien hij voor zich betere verwachtingen had dan van een onbetrouwbaren bondgenoot als Ferdinand. Het was zeker geen aangename bood schap, die deze Spanjaard aan zijn heer brengen moest. Deze was dan ook verpletterd. Te laat zag hij zich in de val gelokt. Wat te doen? Vluchten was onmogelijk, want hij werd bewaakt. Toegeven, nog minder, want dit kostte hem de kroon zijner vaderen. In zijn wanhoop besloot de verwijfde forst fier te zijn en den troonsaf stand niet te teekenen. Voor Napoleon een lastige geschiedenis want hij begreep dat geweld of moord hem het ongenoegen van gansch Europa op den hals zou halen. Hij besloot ook den ex-koning en de ko ningin bij zich te noodigen. Zij kwamen en werden met koninklijke eer ontvangen. Keizerin Josephine, die ook te Bayonne was, wijdde al hare oplettendheden aan de ko ningin. Op begeerte van Napoleon schreef Karei een brief aan zijn zoon, waarin hij hem beval de kroon neer te leggen, die hij zich te vroeg om do slapen, gedrukt had. f Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1