Aanbestedingen. Engeland en Transvaal. TWEEDE KAMER. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. ISeclitszaken. LANDBOUW. Gemengde Berichten. Marktberichten. Goes, biljetten vóór 17 Dec. bij mr. Lie- bert voor het bouwen van een veestal ge heel in steen en 't afbreken en in steen herstellen der achterweeg van de schuur op de hofstede van Flipse te Kats. Aan- stellen aan de willekeur en uitbuiterij der patroons". Zoo gaat het, ook in het socialistische kamp: braaf opkomen voor den werkman, zoolang men zelf werkman is. Doch den werkman vergeten zoodra men maar iets hooger geklommen is dan hij. Dan wordt men ook kapitalist en speelt tirannetje. Absenteïsme. Op het einde der Kamerzitting van Vrij dag 30 Nov. word een amendement van Van Kol aangenomen met 33 tegen 23 stemmen. Er waren 44 Kamerleden absentonder welke 30 van de rechterzijde, van deze waren 13 antirevolutionairen. In de Kamerzitting van Zaterdag 7 Dec. werd de begrooting voor Buitenlandsche Zaken aangenomen met 49 tegen 4 stem men. Er bleeken 47 Kameileden afwezig, van wie 28 uit de rechterzijde, en onder deze waren 15 antirevolutionairen. Dr. Schaepman heeft dezer dagen in zijn Chronica een hartig woordje gezegd aan 't adres der Katholieke Kamerleden. Wij zullen ons niet vermeten er 't onze bij te voegen aan het adres der Antirevo lutionaire Kamerleden. Wij hopen echter dat nimmer onge- wenschte voorstellen zullen worden aan genomen, of goede voorstellen afgestemd, tengevolge der afwezigheid van antirevo lutionaire Kamerleden. Het is nog vroeg. Wij schrijven nog slechts 1901. Doch vóór 1905 kan nog zóóveel ge beuren. Laten wij derhalve intijds onze waar schuwende stem mogen verheffen. Immers Eén uur van onbedachtzaamheid Kan maken dat men jaren schreit. De man van de Daily Chronicle te Kaapstad seinde Dinsdag dat de Kaapsche regeering goeden voortgang maakte met de militaire organisatie in de twee groote afdeelingen, de Wester- en Oosterafdeeling, waarin de Kaapkolonie gesplitst is. De westelijke aldeeling is vrij van in vallers en in politiek opzicht rustig. De oostelijke is ook zeer rustig; behalve in het noordoosten om Barkleij-Oost heen. Hier weren Mijburgh en Fouché zich nog, maar hun operatiesfeer is zeer verkleind. De verdedigende strijdmacht (leeskaffers) aan de grens van Transkei verhindert hen in oostelijke richting te trekken, en elke beweging naar het westen is even moeilijk. De midden-districten tusschen de twee afdeelingen zijn nu tamelijk wel vrij, of schoon kleine troepjes Boeren en rebellen af en toe bij Cradock verschijnen en weer verschijnen. Het onrustigste en onhandel baarste deel van de kolonie is ten westen en noordwesten van Halmesbury tot Vrij burg toe. Dat zijn brandpunten van onte vredenheid, waarvan het gedeelte ten noorden van de Oranje-rivier het ergst is. Kitchener is niet te Pretoria. Nu generaal Ian Hamilton daar is, is hij zelf naar het operatie-terrein en leidt hij de bewegingen van de Engelsche troepen per soonlijk. Men slaat geen geloof aan de samentrekking van een groote macht onder de Wet. Alleen moet de Wet de Vrij- stators aangeraden hebben zich in drie commando's, elk van duizend man, te ver- eenigen, tezamen de heele markt die nog in de Vrijstaat to velde staat. De Wet zelf heeft ongeveer 800 man bij zich, en van de andero commando's zal er een onder hem oporeeren, maar het derde op eigen hand. De correspondent van de Times, spre kende over de gevangenneming van 131 Boeren (volgens Kitchener, feitelijk het gehoole commando uit Bethal) te Trichardts- l'ontein, is van meening dat zij behoorden tot het commando van Wolmarans van 300 man dat, na een paar dagen ten NW. van Bethal in aanraking te zijn gebleven met een strijdmacht van dezelfde sterkte, in het begin van de week in zuidelijke rich ting door was gebroken. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat com mandant Scheepers, die in de Kaapkolonie gevangen werd genomen, toen hij zeer ernstig ziek door zijn commando moest worden achtergelaten, weer hersteld is. Als rebel zal hij voor den rechter terecht moeten staan en dezer dagen komt zijn zaak te Graaf Reipet in behandeling. Eenigen tijd geleden is een Boer, Wernich geheeten, wegens hoogverraad ter dood veroordeeld, welk vonnis ook aan hem voltrokken is. Zijn misdaad was een poging tot het overhalen van burgers, die, evanals hij, den onzijdigheidseed hadden afgelegd om zich weder bij de commando's aan te sluiren. Een der getuigen, een zekere Nel, zeide dat Wernich hun ge vraagd had „met hem uit te vluchten." Hij zou hun aanvoerder zijn. En deze aanvoerder, die ter dood veroordeeld is, leed zoo aan reumatiek, dat hij de ge rechtszaal moest worden binnengedragen; terwijl de districts-geneesheer verklaarde, dat hij sedert maanden in dezen toestand verkeerde. Toch vond het Hof, geheel be staande uit officieren, Wernich schuldig en veroordeelde hem ter dood. Lord Kitchener bekrachtigde dit vonnis. Velerlei vragen en verzoeken had de minister Kuyper bij de behandeling van do begrooting voor binnonlandscbe zaken te beantwoorden. Geleidelijke verhooging van het subsidie tot drankbestrijding werd toegezegd. Een ontwerp afschaffing van den vaccinedwang voor sommige Chr. scholen ligt ter indiening bij den minis terraad gereed. De gezinsverpleging van krankzinnigen zal langzaam worden uitge breid. De kwakzalvers zullen niet meer dan noodig is worden benadeeld. Nood zakelijkheid van reorganisatie van het lager onderwijs in praetischen zin werd toege geven. Bevordering van gymnastiekonder wijs toegezegd; omtrent nieuwe gelegen heden voor middelbaar onderwijs moet de minister zich nog beraden. Een gedachtenwisseling over de door den minister Borgesius gestelde voorwaar den voor het toekennen van het jus pro movendi aan zeven bijzondere gymnasia zullen door zijn opvolger erkend en gehandhaafd worden, maar voor wijziging vatbaar zijn, zoodra er door eene achtste inrichting van bijzonder, hooger onderwijs aanvraag toe gedaan wordt. Dit is reeds geschied door het gymnasium te Kampen. Of de minister den eisch zal loslaten, dat de leeraren-examinatoren moeten hebben de akte van bekwaamheid, volgens art. 16 der wet op het hooger onderwijs ver kregen aan eene der rijksuniversiteiten of aan die te Amsterdam staat nog niet vast. In elk geval stelt het koninklijk besluit van 7 Juni 1901 een overgangstijd tot 1906. Den heer Borgesius beloofde de minister, dat, in afwachting eener principieele beslis sing ten aanzien der toekenning van het jus promovendi (recht om staatsrechtelijk geldende graden te verleenen) aan de Vrije Universiteit, daarop niet door voorziening voor bijzondere gevallen vooruitgeloopen zal worden. De gebrachte wijziging in art. 75 der outwerp-beroepswet voor de onge vallenverzekering (benoembaar allen, die aan eenige universiteit zijn gepromoveerd) bevat niet, volgens den minister, zulk eene incidenteele beslissing. Zij bedoelt het benoemen mogelijk te maken, niet alleen van Nederlanders, maar ook, indien noodig, van deskundigen in het verzekeringsvak, die aan eene buitenlandsche inrichting van onderwijs hunne opleiding hebben ont vangen. Goes De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 6 De cember 1901 zijn vastgesteld de volgende verordening: 10. Verordening tot regeling der graanmarkt. 20. Verordenig tot regeling der botermarkt. Aanbesteding op Zaterdag 21 Dec. 1901, des voormiddags te 10 uren, in het Raadhuis, van Gemeentewerken en leve- rantien voor 1902, te weten: lo. het tim merwerk en de levering van touwwerk. 2o. het metsol-, stukadoors- en steenhouw- werk. 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk. 4o. het smids-, kachel en slotenmaberswerk. 5o. het schilders-, behangers- en glazenmakerswerk. 60. het stoffeerderswerk. 7o. de levering van bor stel- en mandewerk alles volgens tarief. De werklieden moeten verzekerd zijn door de aannemers. Burgemeester en Wethouder brengen ter kennis, dat de Militieraad in zijne zitting van 12 December jl. de beslissing omtrent de lotelingen dezer gemeente der lichting 1902. B. Oranje, F. J. Kosters en H. Le Clercq, die als reden van vrijstelling gebreken hebben opgegeven en niet zijn verschenen, heeft uit gesteld tot 15 Jauuari e. k., des voormiddags te 10 uren precies in het Tehuis voor Mili tairen, Nieuwstraat G no. 223 te Middelburg. Indien de reclamant op deze zitting niet verschijnt, wordt hij onherroepelijk tot den dienst aangewezen. Indien hij, wegens ziekte of gebreken, niet in staat is voor den Militieraad te verschijnen, moet eene geneeskundige verklaring daarom trent ten spoedigste worden ingezonden door tusschenkomst van den Burgemeester dezer gemeente. Deze verklaring moet opgave bevatten van de woonplaats van den loteling, cn zoo die woonplaats buiten de kom van de gemeente is gelegen, van wijk, buurt of gehucht, waar hij is te vinden. Dit onderzoek geschiedt kosteloos en moet plaats hebben, onverschillig of de getrokken nommers al dan niet buiten oproeping blijven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld, P. Kuijlman to Zegveldte Eist bij Rhenen, G. H. Beekonkamp, cand. te Goudate Be- soyen, L. H. B. E. Dierkens, cand. te Utrechtto Lutjegast J. W. Knaap te Grootegast. Aangenomen naar Hummeloo door G. Goossen te Slochteren. Bedankt voor Uitwijk en Waardhuizen door G. H. Boekenkamp, cand. Rilland. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. werd tot diaken herkozen de heer J. de Witte. Tot ouderling werden achtereenvolgens benoemd de hoeren F. M. Boot en L. van Weele die beiden be dankten en daarna de heer A. Gele. Heinkenszand. Herkozen als ouder lingen de heeren I. Uiterschout en C. Nijsse. Als Diakens de heeren J. Tramper en H. van Iwaarden. Geref. Kerken. Beroepen te Arnhem, W. Breukelaar te Zaandam. Thans is de ovordracht van het rectoraat aan do theol. school to Kampen door prof. Noortzij aan prof. Wielenga bepaald op 20 December 's avonds 7 uur. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: E. de C., 32 j., arbeider, Westdorpe tot 7 d. gev. straf; wederspannigheidJ. O., 20 j., bootwerker Terneuzen tot 1 m. en H. v. G., 26 j., C. v. G. 23 j. en G. v. G. 24 j., arbeiders 's Heerenhoek, de le tot 2 m., de 2e tot 4 m, en de 3e tot 6 w. gev. straf; strooperij: A. v. d. B. 38 j., visscher, Breskens tot f 1 b. s. d. h.; beleediging van een ambtenaar: C. d. K. Jz. 62 j., landbouwer, Wissenkerke, tot f 40 b. s. 14 d. h. en J. F. B. 32 j., koopman Aardenburg tot f 10 b. s. 10 d. h. bedelarij; H. K. 47 j., werkman 'sGra- venhage, thans te Middelburg in hechtenis tot 3 d. h. en plaatsing in eene rijks werkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 4 maanden en bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht; M. de R. 20 j., lanlbouwersknecht en W. G. 23 j., arbeider, beiden Wissen kerke, de le tot 2 m. en de 2e tot 1 m. gev. straf. In zake J. F. G. 22 j., zonder beroep Middelburg, op 24 September jl. wegens verduistering bij verstek veroordeeld tot 3 m. gev. straf en daarvan in verzet gekomen, is op heden diens vonnis be krachtigd. Men schrijft aan de M. C. Wie met den Zuid-Bevelandschen land bouw een weinig bekend is, weet hoe de graangewassen en in het bijzonder de tarwe (eertijds een hoofdproduct!) veel minder verbouwd worden dan vroeger. Een gevolg hiervan is, dat er minder stroo komt eu de prijzen verbazend stijgen. Niet lang geleden werd te Nisse op een verkooping stroo voor 17 cent den bos verkocht. Natuurlijk worden het daarbij bos-jes en is men er zuinig op. De boeren geven aan hun vee niet meer dan het hoog noodige voor strooisel. Op stroo voor den mestvaalt komt het er zoo niet meer op aan, door het toenemend gebruik van kunstmest stoffen. Voor het dekken der talrijke aardappel- en mangelhoopen gebruikt men riet uit de slooten en wat niet al. De nood maakt vindingrijk. De varkens onder vinden, inzonderheid bij de arbeidersklasse, dat het stroo dun is. Deze dieren moeten zich dikwijls met minder dan niets behel pen en liggen gewoon in modder, wat beslist slecht is. Bij het slachten der varkens wordt ook niet meer bos bij bos gebrand. Ook het bekende bedstroo, vroeger alom in gebruik, gaat men bij menigeen door matrassen vervangen. Zoo. wijzigen zich de gebruiken door den drang der omstandigheden. Goes. Onze stadgenoot de heer J. M. de Jonge Mz. werd op de Internationale tentoonstelling heden te Utrecht geopend, bekroond met Eere en eerste prijs voor eene voedster Belgisch Reuzenkonijn en met een tweeden prijs voor een Belgisch Reuzenram. Goes. Heden werd ter aarde besteld het 4-jarig dochtertje van H. alhier dat overleden was ten gevolge van een val in een pot met kokend water. Ierseke. De bieten-campagne kan in deze gemeente weer als afgeloopen worden beschouwd. Door 189 leveranciers werden aangevoerd 3,668,390 kilogrammen bieten. Gedurende hetzelfde seizoen werden aan gevoerd 1.278.074 kilogram pulp. Krabbendijke. 23 Jan. 1876 werd hier een Chr. J. V. opgericht. Deze ging echter in April 1878 teniet. 9 Jan. 1886 werd er weer een Chr. J. V. opgelicht, om echter na een ruim tweejarig bestaan ook weer te niet te gaan. 12 Nov. 1891 kwamen weer eenige vrien den samen en stichtten de Gereformeerde J. V., die Donderdagavond haar 10-jarig bestaan mocht herdenken. De voorz. P. van Harn mocht al dien tijd de vereeniging leiden. 47 jongelingen waren in die 10 jaren lid. Geen ontviel er der vereeniging door den dood en slechts 3 hielden door hun huwe lijk op lid der vereeniging te zijn. Van de 45, die in die 10 jaren aspirant lid zijn geworden, werden er slechts 18 lid der vereeniging. Van de vroegere secretarissen is er één krijgsgevangene op Ceylon en één is in Noord-Amenka. Twee van de leden der eerste Chr. J. V. woonden nu nog als belangstellenden het jaarfeest bij, terwijl van elk dezer twee zoons aanwezig waren. Daar bij reglement door de 2e Chr. J. V. bepaald was, dat kast en boeken niet ver vreemd mochten worden, had deze vereeni ging bij de oprichting al dadelijk een kast met een 100 tal boekwerken, welk getal steeds langzaam vermeerdert, Kruiningen. In de raadsvergadering van Donderdag is benoemd tot Wethouder de heer Jan Wondergem. Nieuw en St. Joosland De voor dracht voor onderwijzer alhier bestaat uit de heeren A. W. Kruijsse te Axel, C. de Koeijer te Ierseke en J. van Loo le Driewegen. Rilland. Nadat door Gedeputeerde Staten er op gewezen was, dat cm verhouding van het schoolgeld van het heibalings- onderwijs wat betreft de 4 wintermaanden niet in overeenstemming was met de '0 zomermaanden wTerd heden door B. W. in de raadsvergadering voorgesteld ook voor de meisjes herhalingsonderwijs te geven gedurende de wintermaanden en niet in de zomermaanden welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Een voorstel in denzelfden zin van het lid den heer Griep werd in een der vorige ver gaderingen verworpen. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. F. N. v. d. Bilt als auditeur bij den schutters raad te Vlissingoj, ingaande 1 Januari a. s. en in zijn plaats benoemd mr. F. S. Witte- veen aldaar. Voorts is benoemd tot lid van het bestuur van het cal. waterschap Bruinisse J. v. Vessem te Bruinisse; is mr. A. Loudon, waarnemend referendaris aan 't Departement van Koloniën, tijdelijk ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Tndië in het belang eener spoedige invoering van de Indische mijnwet; en is benoemd tot predikant bij de Protestantsche Gemeente in Nederlandscli-Indië E. T. K. Steller, predikant bij de Hervormde Gemeente te Hoek. Vlissingen. Hedennacht is de sjouwer man B., werkzaam aan de Schelde door het uitgaan van zijn lamp in het dok ge vallen. Na geruimen tijd in het water te hebben gelegen, gelukte het aan andere werklieden, die in de nabijheid werkten den man uit zijne neteligen toestand meer dood dan levend te redden. Nadat men in het hospitaal van de fabriek de noodige voor- schrilten in werking had gesteld, gelukte het de levensgeesten op te wekken en werd hij op advies van dr. de Koning naar zijne woning vervoerd. De toestand van den man is niet buiten gevaar. In het „Chr. Schoolblad" komt 0. a. een brief voor van een Engelschen veld prediker in Zuid-Afrika, gericht aan den beer H. Schuil, hoofd eener bijz. school te Bunschoten, ter mededeeling, dat zijn zoon, Pieter Schuil, onderwijzer te Lindleyspoort, Z. A. R., den 2den October jl. gefusilleerd is, omdat hij onder het opsteken der wit te vlag nog op de Engelschen zou gevuurd hebben. De redacteur, de heer Emous, had het boricht van deze executie reeds vroeger ontvangen, doch er zich toe bepaald den ouders mede te deelen, dat hun zoon ge sneuveld was, gelijk het eerste bericht luid de, daar hij het volle gewicht van zulk een leed hun niet dadelijk op het hart wilde wei pen. Thans is stilzwijgen niet meer noo dig. De redacteur gelooft niet aan de ge grondheid van de beschuldiging en zulks nog uit andere overweging dan van de door hem onderstreepte zinsnede in den brief van den veldprediker zeiven. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Tilburg (5592 kiezers) zijn uitgebracht 4875 geldige stemmen. Gekozen werd de heer A. H. A. Arts (r.-k.) met 2476 stemmen. De heer A. L. J. van Waesberghe (r.-k.) had 2399 stemmen. Bij de eerste stemming op Dinsdag 3 December werden uitgebracht 4368 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren A. L. J. van Waesberghe (r.-k.) 2098, A. H. A. Arts (r.-k.) 1865, mr. A. L. N. baron Sloet tot Everlo (r.-k.) 298 en J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) 107 stemmen. Wij meenen uit de onderlinge bespreking in de Roomsche bladen te mogen opmaken dat de gekozen Katholiek eenige graden vooruitstrevender is dan de gevallene. Nabij de spoorbrug te Oosterbeek is in den Rijn een kistje gevonden, waarin een pas geboren kind. Het kind was met een mes beneden het hart en aan een been een wonde toegebracht. Aan het kistje was een bijl bevestigd ten eir.de het te doen zinken. Het kistje was ge wikkeld in een wasdoeken tafelkleed. Op 't kistje was geen deksel, doch 't was be dekt met drie couranten Nieuwsblad voor Nederland 7 Dec. II. Men vermoedt dat het lijkje uit den trein is geworpen. Te Deventer is een gezin door een genadige Godsbestiering voor een groot ongeluk bewaard gebleven. De familie had zich ter ruste begeven na de vulkachel goed opgestookt te hebben. In den nacht werd een der kleinen wakker en begon door den benauwden kolendamp te schreien. Ge lukkig had de vrouw des huizes zooveel tegenwoordigheid van geest, ondanks haar bedwelming, om de deuren te openen en den dokter te laten halen. Te Oudendijk (N.-H.) waren Zon dagochtend, tengevolge van het stormachtige weder, behalve de koster en de voorzanger, niemand ter kerke gekomen. Toon de ring- predikant, na een vermoeiende wandeling van ruim 2 uren, ter bestemder plaatse aankwam, waren de twee genoemde per sonen reeds huiswaarts gekeerd, en kon de predikant den terugtocht aanvaarden. Te Gendringen is een steen- en pannenfabrikant bij het losmaken van den panoven tusschen een zware deur bekneld geraakt. Toen er hulp kwam, vond men hem reeds levenloos. De Amerikaansche Senaat heeft het gewijzigde Hay-Pauncefote-verdrag betref fende het Nicaragua-kanaal in behandeling genomen. De aanneming van het zeer ten voordeele van de Yereenigde Staten gewij zigde verdrag geldt voor zeker. De groote Siberische spoorweg die in verrassend korten tijd ontzaglijke, braak liggende streken van Siberië voor de be schaving geopend heeft, kan geenerlei ver andering brengen in den treurigen toestand waavA neg groote streken aan weerskanten van den spoorweg, met hun hall ièrkte, uitstervende bevolking, verkeeren. Het ontzaglijke stroomgebied van den Ob, Jenis- sei en Lena blijft aan zijn afzondering overgelaten. Onberijdbare wegen, primi tieve maatschappelijke toestanden, hongers nood en onmenschelijk lijden van de doodarme bevolking zijn daar iots heel gewoons. Ge steden waarin ettelijke duizenden mens hen zijn opgehoopt, zijn omringd door een woestenij en van de geheele wereld afge sloten. De post van SredneKalimsk naar Jakoetsk gaat b.v. slechts gedurende don zomer eens in de vier maanden. Een poed meel (40 pond) kost daar 10 tot 15 roebel en meer. De noordelijke zeeweg had het eenige middel kunnen zijn om de ongeluk kige bewoners van deze woestenij voor den hongerdood te behoeden. Maar de grooto ontdekking van Nordenskjöld blijft zelfs voor de bevolking die vlak bij de kust woont, ongebruikt. Aan de monden van den Jenissei en de Lena wordt in de goede jaren slechts een klein gedeelte van den oogst binnengehaald, terwijl de rest verrot, omdat er geen wegen en vervoermiddelen zijn. Het tarief van inkomende rechten dat vden in- en uitvoer van Rusland be- heerscht, geldt ook voor het verste grens gebied. Voor de bevolking die gekookt leder en beenderen als voedsel gebruikt, geldon dezelfde tarieven als voor de andere streken van Rusland. De invoer van land- bouw-machines, thee, enz., die langs den noordelijken zeeweg geschiedde, stuitte in de plaats van aankomst op het tarief dat de koopkracht van de bevolking verre te boven gaat. Zelfs de invoer van schepen, enz., die bestemd waren leven te brengen op den noordelijken zeeweg, ontmoet in het tarief een onoverkomelijken hinderpaal. Hetzelfde geldt ook van den kleinen uit voer. En intusschen zijn ellende en ont bering in de gouvernementen Tobolsk, Tomsk, Jenisseisk en Jakoetsk algemeen. De politiek van de sluiting van de grens is en bijft het Russische panacee, hoe wreed zij ook is voor de uitstervende bevolking van Siberië. Te Emmerik is een schip aangeko men, dat Amerikaansche appels had geladen, waarop de St.-Joséschildluis werd ontdekt. Het schip mocht niet verder varen en do geheele zending appelen werd afgekeurd. Te Ludwigshafen is een vierjarig knaapje toen zijne moeder als Sint-Nico- laas verkleed door het venster naar binnen zag, zóózeer daarvan verschrikt, dat het schreeuwend het huis uitliep en op straat dood neerviel. Te Lissabon was dezer dagen eene vrouw bijna levend begraven. Toen op het kerkhof de priester den zegen uitsprak, hoorde men oen kreet uit de kist. Men maakte die onmiddellijk open en bevond dat de vrouw slechts schijndood was ge weest. Vijf uren later stierf zij echter wer kelijk. Barnum en Bailey heeft te Parijs met het reuzencircus enorm succes. Het publek stroomt in zoo grooten getale naar do Galerie der Machines, dat er van de twaalf voorstellingen acht zijn, waarbij duizenden toeschouwers geen plaats kunnen krijgen 11 Arme monschen en arme centjes, mogen wij wel zeggen. Te meer nu blijkt dat de onderneming van 11 November 1900 tot 17 November 1901 69,395 pond sterling zuivere winst heeft gemaakt, terwijl van het vorige jaar nog een winstcijfer te boek stond van 11,750 pst.; dat is dus op de geheele Europeesche reis tot heden in Parijs een winstcijfer van ongeveer een millioon gulden. ttVRGERLlJKE STAND van 1213 December 1901. MIDDELBURG. Bevallen: P. van Eenennaam geb. Schot z. Overleden: J. Ossewaarde wed. van P. Heere 78 j. van 613 Dec. 1901. IERSEKE. Gehuwd: 12, Adriaan Pekaar 21 j. jm. en Maatje Lavooij 21 j. jd. Geboren: 7, Cornelia, d. v. Hubreckt Glerum en Catharina Lokerse. Overleden: 5, Jacob Westplate 64 j. man van Jacoba de Rijder6, Jacoba Chris tina de Munck 25 j. vrouw van Johannes Franciscus Maria Bergman. ZIERIKZEE, 12 Doe. 1901. Boter f 0,62'la f 0,50 per pond. Eieron 1,87V2 A f l,62'/2 de 25 stuks. Kleine eieren f 1,25 f 0,87'la. Maandag 16 Dec. Goes, Gasthuis gewoon tarwewinkelbrood, rund-, kalfs- en inl. versch varltensvleesch, over le kwartaal 1902; gort, rijst, koffie, suiker, stroop, zout, zeep, azijn, over le halfjaar 1902. Biljetten voor 4 uur bij dhr. la Motthe met opschrift Besteding Gasthuis. Ook voor het Burgerl. Armbestuur. Bil jetten bij dhr. A. Dekker Jz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2