Platteboonen. Advertentiën. Openbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. MAAS Junior. Bij iasclrijfii te tas Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Marktberichten. YERKOOPEN: 9 Olmen-, 2 Populieren- en 2 Kastanjeboomen, Wed. Dekker, Timmermans, Noordstr. Z uivere9 oude Kranten TE KOOP, bij den uitgever dezes Firma DE JONGE-VER WEST, Goes. S. M. Boogerd. Citroen-Punch Rhum-Punch Arac-Punch Jamaica-Rhum Cognac-Vieux LIKEUREN vanaf 50 et. per flesch. TE KOOP een groote eikenhouten Uittrektafel. 25 Olmen Hoornen, Een KOE te koop, een KALFVAARS, TE KOOP nog eenige hoopen STEEN en KEIEN, F. Dupbouwer, GOES. een Arbeider met werkend gezin, bij M. BOOGERD te 's-H eer Arendskerke. een Smidsknecht een Smidsknecht, een Koewachter v. P. v. S., A. v. d. S., Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 d. h.overtredingen der arbeidswet P. V., C. J. V., Vlissingen, tot 2 x f3 b. s. 1 d. h. i. b., en wegens dronken schap: J. A., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h. Bekrachtigd is het vonnis, op den lien September 1901 gewezen tegen A. d. V., Vlissingen, waarvan de beklaagde was gekomen in verzet. (M. C.) De krijgsraad te 's-Gravenhage ver oordeelde F. F. N., soldaat bij het 7de regiment infanterie, gedetacheerd bij het Algemeen depot van discipline, die als kamer-schild wacht opzettelijk een aantal glasruiten en geweren had vernield en beschadigd, terzake van opzettelijke en wederrechterlijke vernieling en beschadiging van rijksgoederen met schending van een bij zonderen ambtsplicht tot zes maanden gevangenisstraf. Bruinisse. Eene collecte langs de hui zen dezer dagen gehouden door de leden der Meisjesvereeniging Tabitha voor de Vrouwenkampen heeft opgebracht f 110. Eene tentoonstelling van voorwerpen uit Zuid-Afrika door eene daarvoor gevormde commissie daargesteld bracht op f 33,31. Bij kon. besluit is met 1 Jan. be vorderd tot inspecteur van administratie bp de zeemacht de officier van admini stratie der le klasse D. G. Krol v. d. Hoek. Een inzender in de Nieuwsbode weet mee te deelen, dat dr. Schaepman, om zijn stemmen voor de »leerplichtwet", door den paus om (deze) zjjne houding de woorden werden toegevoegd«ga zoo voort, mijn zoon." Vlissingen. Heden is alhier ter reede gearriveerd het Engelsch stoomschip »Hur- worth" met averij aan de schroef. Bedoeld vaartuig zal vermoedelijk te Middelburg dokken. Toen gisteren de 26-jarige landbou wer de Visser te Qapinge zich gereed maakte ter jacht te gaan ging plotseling het geladen geweer af met het ongelukkig gevolg dat het schot hem trof en hij dood ter neder stortte voor de oogen van zijn arbeider, een vrouw en twee kinderen na latende. De corespondent van de Daily Mail" te Kaapstad meldt, dat een Engelsche con- vooi van 30 wagens, onder commando van luitenant Decock, tusschen Lambert's Bay en Clanwilliam door de Republikeinen is genomen. Na een verwoed gevecht van meer dan twee uren, waarin luitenant Decock gedood en verschillende Engelschen gewond werden, moest het detachement zich aan de Boeren overgeven. Het stoomschip Harlech Castle ver volgde heden zijn reis naar Bermuda met 347 Boerenkrijgsgevangenen en 132 man schappen aan boord. De groothertog van Hessen heeft er van afgezien zelf uitspraak te doen in zijn echtscheidingsproces met Victoria Melita. Hij heeft dit opgedragen aan het hoogste rechtscollege in Hessen Darmstadt. Door deze publiciteit hoopt men alle kwaad sprekendheid den kcp in te drukken en te bewijzen dat er in het geheel geen schan daaltjes te genieten vallen. De groothertog zal de opvoeding van het zesjarig doch tertje voorloopig overlaten aan haar moeder. De verkoop van Deensch West-Indiii aan de Vereenigde Staten moet thans zoo goed als zeker zijn. Het Deensche Gou vernement en het Ainerikaansche parlement nemen beiden genoegen met de koopsam van pd. 4.000.000. Philemon en Baucis. In een dorp van het Fransche Maasde partement heeft een echtpaar, beiden in 1818 geboren en 61 huwelijksjaren tellende, de vorige week zijn laatsten wensch ver vuld gezien. Maar en vrouw zijn, na korte ziekte, op ongeveer hetzelfde oogenblik overleden. Men heelt hen in één graf vereenigd gelaten. In de Fransche sneltreinen bevinden zich thans, krachtens ministerieel bevel, geheele wagons, waar streng het verbod van rooken zal worden gehandhaafd, ook voor dames! De academies van Stokholm en het Noorsehe Storthing hebben den Nobelprijs toegekend aan zes geleerden, onder welke zijnlo. Professor Van 't Hoff, (geboren te Rotterdam) sinds 1895 hoogleeraar in de scheikunde aan de Berlijnsche univer siteit, voor dien tijd aan de Amsterdam- sche. Hij is 't geweest die het eerst de theorie over «de scheikunde in de ruimte" of gtereo-chemie heeft verkondigd. 2e Pro fessor Behring, eveneens te Berlijn, die het gedeelte van den Nobelprijs, bestemd voor hem die de belangrijkste ontdekking gedaan heeft op medisch en hygiënisch gebied, te danken heeft aan de uitvinding van het serum tegen diphteritis, en met Roberti Koch, is hij wel de meest beroemde onder de Duitsche bacteriologen. 3e Pro fessor Roentgen, directeur van het physisch instituut van de universiteit te Wurzburg, die, nog voor zes jaren onbekend, in de geheele wereld beroemd geworden is, door de ontdekking van de stralen die zijn naam dragen, en die men ook wel X-stralen noemt, om het geheimzinnige aan te duiden, waarmee haar oorsprong, aard en samen stelling nog steeds zijn omgeven. 4o. Henry Dunant, do grijze Zwitser, stichter van het Roode Kruis. Van den uitgever Le Cointre te Mid delburg ontvingen wij Paulus de Zendings vriend, onder redactie van B. Hans. Wij bevelen dit boeiende, degelijke, goed- koope Zendingstijdschrift zeer ter lezing aan, het bevat velerlei nieuws in boeienden vorm, soms door een stukje innige poëzie afgowisseld. Het is een bemoedigend teeken dat deze uitgave al 19 jaren leeft en flo reert. Het getuigt van toenemenden Zen dingsijver. Maar het kon nog heel wat meer zijn. Van denzelfden uitgever ontvingen wij den "scheurkalender Barnabas ter beoor deeling. Deze kalender was nu reeds eenige jaren met Filippus onze huisvriend. Wij hebben Barnabas lief om het vele schoons en belangwekkends dat hij ons vertelt van de velerlei Chr. en Philantropische stich tingen in ons land. Ieder volgend jaar krijgen weer een paar nieuwe inrichtingen een beurt. Wij lazen de stukjes «voor verpleegsters" met genoegen. En de ver halen op de achterzijtjes zijn afwisselend. Een uitnemend premieboek is aan dezen kalender toegevoegd, namelijk ds. A. v. d. Veldens «Wonderen des Allerhoogsten", natuurlijk in herdruk, doch met de oude plaatjes. Twee lijvige boekdoelen gratis bij een goedkoopen Chr. scheurkalenderdat wil wat zeggen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan zijne Majesteit den Koning van Engeland. Sire Een tweede Jozua, zoo heeft men op goede gronden, Koning Edward VI ge noemd. Zijn geboorte kostte Jane Seijmoer het leven; hij heeft zijn moeder alzoo nooit gekend. Zijn vader Hendrik VIII was een der grootste barbaren die ooit een schepter gevoerd hebben, toch is hij de man ge weest onder wien de Hervorming in En geland vasten voet gekregen heeft. Bij zijn dood werd Eduard VI, nog geen tien jaren oud, onder voogdij van zijn oom, Koning. Hij was afkeerig van alle bloed- vergieting. Hij had hoogen eerbied voor 't woord Gods en trachtte in eenvoud er naar te leven. Eens zeide hij, dat hij, als hooggeplaatste onder de mensehen 't dichtst bij God stond en daarom ook geroepen was, 't meest 't Goddelijk beeld gelijkvor mig te zijn. Geen lang leven was den vromen vorst bereid; nog geen 17 jaar oud, overleed hij. Bedeeld mot groote geestesgaven was hij oen wonder en sieraad van zijn tijd geweest. Sla uw geschiedenis open, o Engeland, on treed terug van de gruwelen die thans door Uwe Regeering bodroven worden in Zuid-Afrika. Drie zaken zijn aan de orde van onzen tijd, waarover de dageljjksche gesprekken loopen. 1. De onrechtvaardige oorlog. 2. De beurs. 3. Voeding van don haat tegen Enge land hij al de volkeren, om den roof en moord aan do Zuid-Afrikaansche bevolking. Rhodes, Milner, Chamberlain en consorten zijn bewerkers van dien gruwzamen oorlog. Terugtreden van dien heilloozen weg is niet meer mogelijk, en toch ja wel moge lijk volgens dit Visioen, waarin gij, Edu ard VII de hoofdrol vervult. 1. Buitengewone bijeenroeping van hot Parlement door Uwe Majesteit. 2. Uwe Majesteit op den Troon met deze of dergelijke aanspraak: Mglords Mijne Meer en Ik heb U bijeengeroepen om oen einde te maken aan den verwoestenden oorlog in Zuid-Afrika. Het is mij duidelijk geworden zoo klaar als de zon aan het firmament, dat wij den onrèchtvaardigen oorlog door schijn van recht hebben verwekt, en dat de ware redenen zijn geweest ons in het bezit te stellen van die landen om het goud en de diamantvelden en uitbreiding daardoor van ons gezag. Duidelijk is het mij geworden dat door die handelingen de toorn Gods rust op ons Land en Volk, en Engeland door al de volkeren wordt gehaat. Ik mag als uw vorst de verantwoorde lijkheid voor die misstanden niet bestendigen, en het is daarom, dat door mij wordt ge last en bevolen: 1. Staking van den oorlog. 2. Aanbieding geheele onafhankelijk heid en vrijheid volgens de conventie van 1881 aan do Z.-A. Republieken. 3. Vergoeding van al de aangerichte schade. 4. De schuld te regelen door een scheidsgerecht. 5. Invrijheidstelling van de gevange nen en hen van alle oorden gratis weder naar hun land terug voeren. 6. Uitschrijving van een algemeenen Bid- en Boetdag, enzoovoort. Ziet Mylords en Mijne Heeren! om bo venstaande redenen hier bijeengeroepen, in de vaste overtuiging dat daardoor ons Rijk en Kroon weder kan opbloeien en ons prestige, thans verloren bij de volke ren, weder kan horwonnen worden. De groote staatsman Thiers in Frank rijk sprak eenmaal dit woord tot zijn Natie, wij moeten ons vernederen, en dat Mijne Heeren is ook mijn volle overtui ging: „wij hebben God op 't hoogst mis daan en zijn van 't heilspoor afgegaan." Moge Uwe Majesteit deze fantasie van een oud man werkelijkheid doen worden. Dit wenscht Uw onderdanige dienaar, C. D. VAN NOPPEN. B V HG Eli L IJK E STAND van 11—12 December 1901. GOES. Gehuwd: 12, Dirk Kuijper 23 j. jm. en Maria de Dreu 31 j. gescheiden vrouw van Marines Vermaas. Overleden: 11, Cornelia Maria, 4 j. d. v. Leendert Heijnsdijk en Maria Pikkaart. Zaterdag 14 Dec. Nieuwdorp, 11 uur bij Modderkreeke door not. de Vos nieuwe houtwaren, biggen, loop varkens, meubels, veeren beddendekens, enz. Goes, door not. Mulock Houwer voor B. en W. 69 olmen Westhavendijk o. a. 44 aan Westzijde opril tot bij Boone, 12 bij Havenzicht, en 12 aan oostzijde losplaats. s Heerenhoek, door not. de Vos 1 uur bij Marijs nieuwe houtwaren. Maandag 16 Dec. Goes, half 10 in de Prins van Oranje de hofstede Buitenlust in West en Nieuw west Craaijerts 38,4080 H. 2o. 4 arbeiders woningen aldaar 14 A. 3o. 24 perc. tiendvrij bouwl. saam 31990 cA. 4o. de hofstede Achterduin 37 H. 82 cA. 5o. 282 cA.tiendvrij bouwl. Inl. dhr. W. F. K. Lenshoek en not. de Ronde Bresser. Ovezand, 10 uur bij Koens door deurw. Hollmann nieuwe houtwaren, nieuwe krui wagens, stroomolen, linnenkasten, bedden, karpetten, 36 loopvarkens, biggen. Woensdag 18 Dec. Zierikzee, in Concordia door het Visch- bestuur 11 uur lo. 4 perc. schelpdieren- visscherij Zandkreek, Put, Schenge, Sloe, Veergat 158, 168, 194, 196. 2o. 30 perc. in Oosterschelde Westelijk deel zijnde no. 455, 463, 468, 469, 470, 476, (oud), 549, 550, 551, 552, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613. 614, 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621, 622, 623. 624. 625 (alle nieuw aangelegd.) 3o. Perc. no. 2, 4, 5, 6, 8 en 9 nabij Wester-Schouwen. 4o. het recht tot het weghalen der op perc. 1217 in de Eendragt aanwezige schelpdieren. Ovezand, door not. Pilaar voor dhr. C. Risseeuw Haagdijk bij J. Mol 49 olmen. Koudekerke, door not. Loeff bij C. Roose 10 uur een huis, bakkeet enz. bij de duinen, kustlicht 72 cA. van wed. A. de Witte. En 3840 c.A. bouwl. bij Iz. Kluijfhout. En om 1 uur aan gemeld huis 3 melkgeiten, 20 kippen en 1 haan, kabinet, tafelkastje, kruiwagens, stroo, mest, mangels, zetaard- appelen, enz. SeroosKerke, door not. Wisboom Verstegen 10 uur op de hofsteden Leeuwendamme en Geertje 130 olmen. Vlissingen, 8 uur in de Oude Vriendschap door not. de Maret Tak het hotél Albion met 't aangrenzende huis De Ruijterstraat, saam 653 c.A. Middelburg. Door het polderbestuur van Walcheren werd aanbesteed het schoon maken van de Hoofdwatergangen in de jaren 1902, 1903 en 1904, (bij opbod en mijning voor ieder perceel en per jaar) in 21 perc. De uitslag was als volgtPerc. lo. Arne- muidsche watergang I, lengte 3013 M., aannemer C. Sanderse te Middelburg voor f 27. 2o. Oranjepoldersche watergang K en Arnemuiden Veersche watergang L (le deel), lengte 4552 M., aannemer L. Dmgemanse, Kleverskerke voor f 25. 3o. Middelburg Kleverskerksche watergang M, lengte 3797 M„ aannemer F. Poppe, Middelburg voor f 20. 4o. Middelburg Nieuwlandsche watergang N en Manne- zeesche watergang O, lengte 3238 M., aannemer A. Daniëlse, Middelburg voor f30. 5o. Oude Welzingsche Watergang P. (Lengte 4124 M.) Aannemer C. Sanderse, Middelburg, voor f55. 6o. Westelijke Wa tering door de Welzingsche moeren Q en Oostelijke Watergang alsvoren R. (Lengte 2523 M.) Aannemer A. Daniëlse, Middel burg, voor f35. 7o. Zuidersluis Watergang S. (Lengte 3834 M.) Aannemer J. de Hol lander, Grijpskerke, voor f84. 8o. Zout waterleiding beoosten het kanaal V. (Lengte 6708 M.) Aannemer C. Sanderse, Middel burg, voor f59. 9o. Zoutwaterleiding be westen het kanaal U. (Lengte 2458 M.) Aannemer F. Poppe, Middelburg, voor f25. lOo. MiddelburgVlissingsche watergang T. (Lengte 6948 M.) Aannemer A. Ingelse Middelburg, f 95; llo. Binnenboezems Westersluis Aannemer F. Poppe Middel burg, f 110; 12o. Middelburg—Domburgsche watergang A. (Lengte 5010 M.) Aannemer W. van Oosten Middelburg voor f 59; 13o. Middelburg- -Domburgsche watergang A en Westkapelsche watergang B (Lengte 7029 M.) Aannemer J. Brouwer Grijpskerke f 110. 14o. KleineVeersche Watergang C f le deel) (Lengte 1538 M.) Aannomer J. Boo gaard, Grijpskerke f 2415o. KleineVeer sche Watergang C (2e deel) (Lengte 5975 M.) Aannemer H. Huijbregtse, Serooskerke f 55. 16o. Halvemaanswatergang F. (Lengte 3085 M.) Aannemer P. Koppejan, Vrouwe polder voor f3517o. Middelburg—Veersche Watorgang H (le deol) (Lengto 3200 M.) Aannemer P. Joosse, Middelburg, voor f37; 18o. MiddelburgVeersche water gang H (2e deel). Lengte 4450 M.) Aan nemer P. Joosse Middelburg voor f 5819o. VrouwepolderVeersche watergang G. (Lengte 4330 M.) Aannemer P. Goedbloed Vrouwepolder f 50. 20o. ArnemuidenVeersche watergang L (2e deel) (Lengte 2087 M.) Aannemer L. Dingemanse, Kleverskerke f 2021o. St. Laurensche watergang D en Prooijen- sche watergang E. (Lengte 7000 M.) Aan nemer P. Joosse, Middelburg f 36. Middelburg. Heden Donderdag werden door not. Tak publiek verkocht 7 percelen tiendvrij land in Ritthem. lo. tot 3o. 2 H. 48 A. 50 cA. bouwl. voor f 2250 aan dhr. D. Gideonse Az. alhier. 4o. tot lo. 5 H. 18 A. 60 cA. wei-, bouwl. en sprink voor f 4449 aan dhr. J. Hnbregtse te Ritthem. 8o. 1 H. 65 A. 50 cA. weiland aan dhr. J. Meliefste te Ritthem voor f2094. MIDDELBURG, 12 December 1901. Uit Walcheren was heden weder een ruimen aanvoer van Granen en peulvruchten, waarnaar weder een goede vraag bestond en die tot de genoteerde prijzen werden gekochl. Nieuwe Walch. Tarwe onver anderd in prijs en van f 7,20 tot f 7,25. Rogge hield men op f 5,75. Winter Gerst naar deugd f 4,80 a f 5. Zomer dito f 4,75 a f 4,80 naar kwaliteit. Walch. Witteboonen waren in puike kwaliteit niet beneden de f 10,75 a f 10,90 te bekomen. Ronde bruine boonen 25 ct. liooger en van f 8,50 tot f8,75 gekocht, lange dito f7,50 a f7,75. Groene Kook Erwten f9,60 a f9,75. Kroon Erwten naar kwaliteit van f 9,75 tot f 10 gekocht. Koolzaad hield men op f 10.25. Karweizaad niet ter markt. Boter f 1,15 a f 1,25 per KG. Eieren f 6,40 per 100 stuks. LAATSTE BERICHTEN. Hansweert. Het met stukgoederen geladen sleepschip «Vereinigung 21" schip per Burckhauser, komende van Pruisen en bestemd naar België is heden in 't Hellegat op een plaat geloopen en gebroken. VERBETERING, In 't raadsverslag Wissenkerke stond gister de Neuvle moet zijn de Neve. In 't verslag van de Jaarvergadering van den Goeschen Volksbond staat dat de jaarl. giften tot f524 zijn verminderddit moet zijn f824. Heden overleed op het aller onverwachtst tot diepe smart van mij, zijne Moeder en verdere betrekkingen mijn veelge liefde Echtgenoot en der kinderen zorgvolle Vader JAN DE VISSER, in den ouderdom van 26 jaren en 9 maanden. De Heere die niet antwoordt van zijne daden, doe ons in zijn ondoorgronde- lijken wil berusten. Wed. J. DE VISSER. Wed. A. DE VISSER. S. DE VISSER. M. DE VISSERMinderhout. Vrouwepolder, 11 Dec. 1901. Voor de zeer vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden man en vader den hoer CHR. WESTSTRATE Jz., betuigen wij onzen hartelijken dank. Waarde, 9 Docember 1901. H. WESTSTRATE, geb. Bruijnzeel. J. M. WESTSTRATE. M. H. WESTSTRATE. J. C. WESTSTRATE. De Burgemeester van VEERE zal Woensdag 18 December 1901 's voormiddags tien uur, op de Zuidzijde der haven en de begraaf plaats aldaar, in het openbaar allen gerooid, en meer. REUZEL 65 en 47 V, Puike TARWEBLOEM 12 ct. de kilo, KRENTEN 12 en 15, ROZIJNEN 16 ct. 5 ons. LAMPOLIE 32 ct. de kan. Bellinkstraat. Nieuwe Krenten 12, Rozijnen zonder pitten 16, Krenten met pitten 6 cent de 5 ons, versche Reuzel 47 ï/i cent de kilo, Lampolie 32 cent de kan, Sucade 5 cent 1 ons, Blom 12 cent de kilo. MIDDELBURG. VOORRADIG: le, 2e en 3e soort l'latteboonen, bij 70 cent per flesch. 80, 90, f 1.-, f 1.20 f 1.40. 1.-, f 1.20, f 1.40, f 1.75. f 1.25, f 1.50, f 1.75. f 1. f 1.25 en f 1.50 per fl. f 0.80, f l._, f 1.20, f 1.50, f 2.- enz. Alle dezen zijn afkomstig uit de grootste en eerste likeurstokerij uit Nederland. Adres boekh. D'HUIJ, Middelburg. uitmuntend geschikt voor werkhout. Te bevragen bij R. BOOGERD te Meliskerke, alwaar de briefjes ge bracht kunnen worden tot 24 Decem ber a. s. aan de rekening 2e kalf, bij P. MOENS, Zoutelande. TE KOOP rekening 19 December a. s., bij J. RIEMENS te Zoutelande. 's-0 ravenpoldersche weg. Met Maart of Mei ©©Xfc {H'S33j,&S$ga@©fe/fe gevraagd, bekend met hoefbeslag, P.G., bij O. TAAL, gedipl. hoefsmid, M i d- d e 1 b u r g. Gevraagd tegen 1 Mei Tegen Mei gevraagd, goed bekend met boerenwerk en hoefbeslag. Adres C. P. DE JONG, Smid te 's-H eerenhoe k. Benoodigd met Mei a. s. bekend met boerenwerk en hoefbeslag, bij C. STEKETEE, te Nieuwdorp. Met Mei een Arbeider gevraagd voor vast werk met woning er bij en de helft of Y4 in een jonge vare Koebij ADR". WIELEMAKER, Met Mei benoodigd, bij A. ABRAIIAMSE Az., Koudekerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2