TWEEDE KAMER. Kerknieuws. Z MC r\ 1)1 INT G, Rechtszaken. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Wij moeten spaarzaam zijn met onze plaatsruimte, en kunnen derhalve slechts zeei in 't algemeen verslag doen van de redevoeringen van do heeren Lohman, Heemskerk en Schokking, om van die der overige Kamerleden te zwijgen. De heer Lohman schetste de oorzaak der bestaande klove in ons volk. Deze is te wijten aan do houding dor liberalen in do 19e eeuw. Hun onverdraagzaamheid, bijv. op schoolgebied, en hun bespotten der cle- ricaleu als dom en onwetend (denk o. a. aan de bejegening van het volkspetition- uement!) heeft het volk in twee kampen verdeeld. Na do grondwetsherziening in '87 en de schoolwet-Mackay kwam er ver betering. Maar is het nu to verwonderen, dat de christelijke partpen ook eens hunne beginsolon in hot staatsbeleid, in het straf recht, in de school, in de economische verhoudingen willen leggen Dit geschiedt immers ook in Duitschland en Amerika. Had Schaper vrij beleedigond in zijn rode van Dinsdag gesprokon van de «steile conservatieve gestalte aan de overzij op 't voorste bankje gezeten", de heer Lohman ontkende dat hij conservatief is. Waar het geldt recht te doen, is spreker juist het tegendeel van conservatief, maar staat hjj aan de linkorzijde der antirevolutionairen. Maar waar het geldt het handhaven der beginselen, waarop onze maatschappelijke instellingen steunen, ja, daar is hij aarts conservatief, omdat hij tegen clubtyranüie is en zich niet laat verlokken tot het aan bidden van de goden dezer eeuw. Ten slotte zich tot het Kabinet svendend, zeide spreker hel dank, dat het zijn zware taak heeft willen opvatten; zwaar vooral ook met 't oog op de financiën, waarin wij elkaar dus moeten helpen. Mede namens zijn politieke vrienden, zeide spreker aan het Kabinet loyalen steun toe, zonder te zien op wat achter ligt, doch tevens met handhaving van eigen onafhankelijkheid. Spreker dient het land en niet een partij. En hij zal elk ontwerp beoordeeien, niet slechts als antirevolutionair, maar ook als vrij man, die zich aan geen partij heeft verkocht en alleen rekenschap verschuldigd is aan God en zijn geweten. De heer Heemskerk, ingaande op de aan klacht van „valsche leuzen" zei, in aan sluiting aau den vorigen spreker, dat de tegenstelling van geloof en ongeloof van de liberalen zelt afkomstig was. Het antioleriealisme was altijd op den voorgrond gesteld, en nu de „clericalen" sterker zijn geworden, zouden dezen niet meer onder de oude leus mogen strijden? Deze spreker eindigde met de verklaring, dat reeds als het Kabinet er in slaagt, do vrijmaking van het onderwijs en de ziekte- en ouder- domsverzekering tot stand te brengen, met recht zal kunnen worden gezegd, dat het ten zegen van het land is geweest. De heer Schokking deed uitkomen, dat 't niet de hoofdvraag is of het Kabinet uit valsche stembusleuzen was voortgekomen, want do Kroon koos naar welgevallen haar ministerie, maar of de christelijke begin selen bij dit Kabinet veilig waren. Samen werking van de verschillende deelen der rechtorzijdo bij de jongste stembus was wel degeljjk geboden, terwijl de liberale partij door haar vroegero schoolwetpolitiek hot, hart van ons volk gewond hoeft. De rede van minister Kuyper hopen wij de volgende week in haar geheel over te nemen. Melden wij alleen dat bijna'alle Kamer leden aanwezig, de tribunes stampvol, de loges der diplomatie meer dan bezet, en al de ministers aan de groene tafel gezeten waren, toen de minister begon te spreken. In antwoord op de interpellatie van don heer Van Kol, zeide do minister van buiton- landscho zaken dat do regeering alles zal bevorderen wat particulieren doen tot ver zachting van het lot der bewoners van do concentratiekampen. Nederlandsche onderdanen wil zij op gouvernementskosten herwaarts vervoeren, doch dezelfde bescherming kan zich niet uitstrekken tot onderdanen van andere Staten, evenmin als vreemde Staten dit tegenover uiet-ouderdanen zullen doen. De Woensdag vermelde vragen beant woordde de regeering dus ontkennend. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuw Dordrecht door M. Wiersum caud. te Pioterburen. Oud Geref. kerk. Beroepen te St. Philipsland, L. Boono te Neuzen. No. 12. Orgaan dor Nederlandsche Zen- dingsvereeniging, bevat onder meer een kaart van het arbeidsveld der Vereeniging op West Java. Een afbeelding (naar photo) van de kerk te Djati-Barang met een veer tigtal ühristeninlanders, groot en klein, terw ijl zendeling Hoekendijk een en ander van zijn ervaringen aldaar meedeelt. Onder anderen stond hij bij het sterfbed van een teu vorigen jare door hem gedoopteu Christen-inlander, die op de vraag, hoe gaat het, ten antwoord gaf: «Uitmuntend, mijnheer, ik ben aeeds dicht bij huis. De Heer wenkt mij en het vaderhuis wacht mijnog een oogenbhk en dan zullen mijn oogen den Koning zien in Zijne schoonheid. En op de vraag wat de zendeling nog eens met hem moest bidden, hernam: »ïom Heere Jezus, kom, ja, kom haastelijk". De zendeling zegt«Geeu zweem van onrust was op zijn gelaat te ontdekken. «Het is vrede en vreugde daar van binnen", her haalde hij telkens en zoo is hij heengegaan". Niet minder interessant is een brief van zendeling Penning »een gesprek in den tram". Het is van een eeuvoudig inlandsch christenmeisje, wier vader (Sondjat)-inlandsch prediker te Tjikoeja is; en die met zoo groote beslistheid, tevens bescheidenheid getuigenis gaf van haar geloof, tegenover Chineezen, Mohamedanen en wereldsche Hollanders. Eigenaardig is dat een der voorstanders, een mohamedaan haar openlijk ten huwelijk vroeg, en op haar gemotiveerde weigering, uitriep: »maar kan een Christen dan niet met een Mohamedaan trouwen?" waarop een Chinees de verstandige opmer king maakte: »Dat kan immers niet! Hoe kan men olie met water vermengen Als het water zakt, lijst de olie weer". Op de vraagzoudt gij uw Christendom niet willen verloochenen, antwoorde Eliza: «Neen, al moest ik hier in den trein gedood worden, ik wil mijn Heer niet verloochenen, en ik ben niet bang ook. Al ondervond ik ook nog zooveel moeilijkheden, ik zou den Heer niet willen verlaten. Wat zou al het geld en goed in de wereld mij baten zonder geloof; al het aardsche is met de wereld vergankelijk". Zouden er in Zeeland niet veel Christen meisjes zijn die van deze inlandsche Chris tin nog kunnen leeren? Arrondissenients-Rechtbank te Middelburg. Hedon, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling van een ambtmaar: J. de Klerk, 23 j., schippersknecht, Boschkapelle, tot 14 d. gev. straf, en eenvoudige beleediging; L. Versluijs, 27 j., werkman, en A. C. Moens, 24 j., zonder beroep, Terneuzen, beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. In zake P. Zweemer, 3G j., vrachtrijder te Borssele, appelant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij ter zake van geen voldoende zorg te hebben ge dragen voor een onder zijn hoede stand gevaarlijk dier is veroordeeld tot f 5 b. s. 3 d. h., is het vonnis van den eersten rechter wegens een gebrek in den vorm vernietigd en appellant vrijgesproken. In zake C. Schuilwerve, 29 j., sjouwer te Middelburg, op 17 September II. wegens mishandeling bij verstek veroordeeld tot 1 m. gev. straf en daarvan in verzet gekomen, is op heden diens vonnis bekrachtigd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde met vernietiging van het von nis der Middelburgsche rechtbank, H. T„ arbeider uit Selzaete, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, wegens woder- spannigheid met vereende krachten. D. J. de F., uit Kloetinge, die door de Middel burgsche rechtbank tot 14 dagen gevan genisstraf was veroordeeld wegens bedrei ging, word vrijgespioken. 's-lieer Arendskerke. In de Donder dagmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad alhier, die door 9 leden werd bijgewoond en waarin met kennisgeving afwezig waren de heeren H. Minnaard en B. Bemijn Pz. werd, nadat de notulen waren gelezen en onveranderd vastgesteld, door den Voorzitter ter behandeling aan de orde gesteld, een door dhr. A. Blok ingediend verzoek om verhooging zijner jaarwedde als onderwijzer aan de open bare lagere school te Nieuwdorp, door deze te brengen van f500 op 1 550, gelijk aan het bedrag van do jaarwedden genoten dooi de andere aan de scholen te 's Heer Arends kerke, (kom) en Nieuwdorp, verbonden onderwijzers. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, aangezien dhr. Blok, op eene jaarwedde van f500 is beroepen, wat met de andere onderwijzers niet het geval is, en de Raad iu eene vorige ver gadering eene nieuwe verordening, rege lende de jaarwedden enz., van het onder wijzend personeel in deze gemeente vast stelde, waarbij in art. 1 sub 2, wordt be paald, dat onderwijzers met minder dan 5 dienstjaren (waartoe ook de heer Blok be hoort) eene jaarwedde van f500 zullen genieten. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Nadat in de verordening regelende de jaarwedden enz. van het onderwijzend per soneel in deze gemeente een kleine wij ziging was aangebracht, wordt op voor stel van B. en W. met algemeene stemmen besloten om over den post voor onvoor ziene uitgaven behalve een bedrag van f25.69, voor de gedeeltelijke vernieuwing der kadastrale plans, eveneens eene som van f10 te-beschikken, wegens uitkeering aan de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen (erkend bij Koninklijk Besluit van 2 Augustus 1887 no. 15), als tegemoetkoming in de kosten van onder zoek ter zake van eene pensioneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Vervolgens wordt goedgevonden een be drag van f95 af te schrijven op den post voor onvoorziene uitgaven en van deze som f 45 over te schrijven op den post straten, en f 50 op straatverlichting. Alsnu komt aan de orde do benoeming van do leden voor de Nieuwjaarscommissitin in deze gemeente. Daartoe worden benoemdte 's-IIeer- Areudskorke (kom.) de heeren J. Blok, Voorzitter, Chr. Nijsse, Jacs. Meulenberg, C. van Stee Nz, J van der Poel, J. Been hakker, D. Vermet, L. Boonman on L. van Vessem, Secretaris; te Nieuwdorp de heeren J. Dekker, Voorzitter, D. Schipper, P. Geschiere, G. de Jager JWz, C. Ver donk, P. Blok, J. J. de Jager, P. Meeuwse, P. de Putter en A. Baaijens; te 's-Heer Hendrikskinderen de heeren A. Zandee, Voorzitter, J. de Schipper, M. Vermeule, A. A. Snoodijk en J. Rijkse. Daarna wordt na onderzoek en behande ling, de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur te 's Heer-Arondskerke en die van het Groot Armbestuur te's-Heer-Hon- drikskinderen vastgesteld, eerstgenoemde in ontvang op f 6713,57 en in uitgaaf op f 5530,alzoo met een vermoedelijk goed slot van f 1183,57 en laatstgenoemde in ontvang en uitgaat op oen gelijk bedrag van f 2093,665 Ten slotte wordt nog vastgestold het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag ovor het jaar 1901, waarna de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Ierseke. In de Donderdag gehouden raadsvergadering, die door 7 leden bijge woond en door den Burgemeester gepresi deerd werd, kwam in behandeling van Ged. St. dat de verordening tot regeling der onderwijzersjaar wedden door hen in kaar geheel is goedgekeurd, doch daar do beloo ning voor herhalings onderwijs volgens die verordening pas ingaat op 1 Nov. 1902, wenschen Ged. St. haar aangevuld te zien met een regeling dier belooning voor het tijdvak van 1 Jan. 1 Nov. Hieraan voldeed de raad en bepaalde de belooning voor het herhalingsonderwijs ook voor die maanden op 60 ct. per lesuur. In een ander schrijven maakten Ged. St. bezwaar tegen de vermindering van de wethouders jaarwedde van f100 tot f70, waartoe in de vorige vergadering werd besloten. Toen werd tevens besloten dat de raad een presentiegeld van f 60 zou genieten. Alvo rens de wethoudersbelooning te regelen wenschten Ged. St. te weten, of de raad. het besluit omtrent het presentiegeld wilde handhaven. Een paar leden gaven er de voorkeur aan het presentiegeld terug te nemen, en de voorz. (met B. en W.) stelde voor den ouden toestand te herstellen, dus f 100 voor de wethouders en geen presentie geld. Met 4 tegen 2 stemmen werd hiertoe besloten. Daarna bracht de commissie voor het nazien der rekening en der begrootiug van het Burgerl. Armbest. rapport uit. Tegen eenige bijlagen bij de rekening behoorende had zij bedenkingen, waarom zij voorstelde de rekening terug te zenden met verzoek om aanvulling en toelichting dier bijlagen. Hieraan voldeed de raad. Tegen de begrooting had zij geen bedenking, waarom zij onveranderd werd goedgekeurd met eindcijfers van f 4252.835, doch voor het vervolg beval zij aan scheiding te maken tusschen de uitgaven voor het arm huis en de gealimenteerde armen buiten het armhuis, en daartoe eenige nieuwe artikelen op de begrooting u brengen. Ten slotte werd een nieuwjaarscommissie be noemd. Vrouwepolder. Blijkens advertentie in dit no. zal or op den Transvaalavond a. s. Woensdag eon collecte voor de con centratiekampen gehouden worden. Wie de lezing met lichtbeelden houden zal, staat er niet bij. Westkapelle. De werkstaking te West- kapolle heeft een kalm verloop. Gisteren kon een schip met rijshout weer vortrek- kon gelijk het gekomen was, dewijl de worklioden weigerden hot te lossen voor don aannemer. Benoemd tot burgemeester van Til burg W. P. A. Mutsaors. Vlissingen. Tengevolge van do jongste verandering iu den werktijd van de werk lieden der Kon. maatschappij De Schelde was het aantal werkuren per week met drie uur verminderd. Naar de Vliss. Ct. thans verneemt, heeft de directie der Schelde bepaald, deze vermindering niet op het loon der werklieden te korten. Goes. Bij de commissie van werkver schaffing meldden Woensdagavond zich een zestigtal personen aan. Het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim negentig. Er zal nu nog een tweede inschrijving geopend worden. Goes. In den nacht van Dinsdag op Woensdag viel, na afloop van een biljart wedstrijd, zekere J. S., van de trap der bovenzaal van een café op de Markt en kwam daarbij op het hoofd terecht. Zijn toestand baarde Woensdag groote zorg: eerst des avonds kon hij naar zijne woning vervoerd worden. Donderdag kwam hij bij kennis en was er eenige verbetering in zijn toestand. M. C. De afdeelingen der tweede kamer benoomdon tot rapporteurs over verschil lende wotsontworpen, onder anderen be- troffendo do overeonkomst betrekkelijk ruiling van gronden met de gemeente Vlissingen, de heeren van Asch van Wijck (Amersfoort), Travaglino, Fruytior, van Gijn en Talma. Krabbendijke. Woensdagmiddag reed de zoon van een alhier wonenden vracht rijder met een kar geladen met ruig over een slechten weg. Daar hij boven op zat ofschoon hij gewaarschuwd was zulks niet te doen, kwam hij met kar en paard in de sloot terecht waar hij een been brak De Afd. Middelburg v. Patrimonium gehoord de beraadslaging omtrent den Boycot, spreekt haar sympathie uit met het doel waartoe de beweging is begonnen, maar meent voorts nog, wat betreft de uitvoering van het plan een afwachtende houding te moeten aannemen. Rilland. In de gisteren gehouden ge meenteraadszitting die door vijf leden werd bijgewoond en waarin met kennisgeving afwezig waren de heeren C. van der Werff en J. Blok werden tot onderwijzers, belast met het geven van het hehalingsonderwijs, benoemd voor Rilland de heer H- Bakker (hoofd) en de onderwijzeressen M. W. P. Bakker en J. ten Napel en voor Bath de heer M. Petri (hoofd) en raejnffr. J. van den Brink (in 't bezit der akte nuttige hand wei ken.j De belooning voor het geven van dat onderwijs van af 1 Januari 1902 tct 1 November werd bepaald op f 0,30 per lesuur. Het Katholieke blad, dat met 1 Ja nuari a.s. in het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen 2 maal's weeks zal verschijnen, zal den naam dragen van «Zoelandia". Als redacteur zal optredon de hoer Brandts, thans te Zutphen. Uitgever is de heer A. Moerdijk te Zuiddorpe lid der prov. staten. Het meisje, wier ljjk te Loosduinen uit de Hoogvaart is opgehaald, is door den huisknecht eener familie uit Den Haag herkend als dat van de 28-jarige dienst bode bij diezelfde familie. Zij was geboren te Nisse. Te Schuddebeurs is de bouwhoeve van H. de Jager eene prooi dor vlammen geworden. Alleen het vee kon gered worden. Tusschen Zuid-Beveland en Walcheren ten noorden van den Sloedam, lag een eilandje, algemeen bekend onder den naam van «het Plaatje", namelijk: het Oranje plaatje". Het maakt deel uit van de ge meente Arnemuiden en bestond uit den Bastiaan-de-Langepolder, bedjjkt in 1847, en den Calandspolder, bedijkt in 1857. Door een dam was het verbonden aan den Zuid- Bevelandschen wal. Dit eilandje heeft reeds jaren lang veel te lijden gehad van het water en duizenden zijn besteed om het te behouden. Wat men ook heeft gedaan, het heeft niets gebaat Eenige jaren geleden is een der polders ingeloopen, en deze week is de dijk van den anderen polder bezweken. De kosten van herstelling zijn zóó hoog, dat men besloten heeft het te laten drijven. Te Deurne (N.-B.), waar de mazelen sedert eenigen tijd epidemisch heerschen, zijn in de laatste dagen verscheidene kin deren daaraan gestorven. Arbeidswet en Leerplicht. Door den minister van binnenlandsche zaken is een schrijven gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de pro vinciën, van den volgenden inhouden: Mijne aandacht is gevestigd op de waar schijnlijkheid, om tusschen de arbeidswet en de leerplichtwet meer aansluiting aan te brengen, dan thans bestaat. Als toch door de burgemeesters, overeenkomstig het voorgesehrevene in de arbeidswet, arbeids kaarten worden verstrekt, dan schijnt het bezit van eene dergelijke kaart aanleiding te geven om te meenen, dat door het kind arbeid kan worden verricht zonder dat zijn verzorgers zich bloot stellen aan overtreding van de voorschriften der leerplichtwet. Aangezien het afgeven van een arbeids kaart niet kan worden geweigerd, op grond dat het kind nog schoolplichtig is, en het toch wensehelijk is om, voor zooveel mo gelijk, de aanleiding tot bovenstaande on juiste meening weg te nemen, komt het mij noodig voor, dat de burgemeesters geen arbeidskaarten meer worden afgegevon voor personen die dep 14-jarigen leeftijd niot hebben bereikt, zonder dat daarbjj door hon een waarschuwing wordt govoegd, inhou dende dat het bezit eener arbeidskaart geenszins medebrengt, dat geen overtreding dor leerplichtwet meer mogelijk is. In verband met het bovenstaando heb ik de eer u te verzoeken, voortaan bij het af- goven van een arboidskaart voor een persoon, die den 14-jarigen leeftijd nog niet hoeft bereikt, ook eene waarschuwing uit te roi- ken, waartoe een zeker getal waarschuwingen hierbij worden gevoegd. Wordt de nieuwe hoeveelheid waarschuwingen voroischt, dan kan die van mij worden aangevraagd. Men meldt uit den Haag Dat men in den lande voor ons hoogste rechtscollege eerbied heeft en dat velen herstel van al hun grieven ervan verwachten, is bekend. Zelden zal zich echter hebben voorgedaan het geval dat men om herstel van ver meend onrecht te zoeken zich te voet op reis naar den Hoogen Raad begaf van uit een plaats, zoover van de residentie gelegen als Enschedé. Hedenmiddag meldde zich echter bij de boden van den Hoogen Raad een schaap herder aan, die van uit die gemeente den langen moeilijken tocht naar hier te voet had ondernomen, om een naar zjjn beweren hem toekomend bedrag van f 8000, dat de rechtbank te Almelo, naar hij zeide, hem niet had willen toewijzen, door den Hoogen Raad hem te zien toegekend. In een uit voerig request had de man zoo goed en zoo kwaad bij dit kon zijn grieven uiteen gezet. Hij kreeg den raad zich Maandag a.s. met een bewijs van onvermogen tot de advocatenkamer te wonden. (N. R. C.l Hedon vierde de weduwe Bakker te Nieuw-Amsterdam in goeden welstand haar 102en verjaardag. Naar aanleiding van een bericht als zou or eene procedure ontstaan tusschen Z. K. H. den Prins der Nederlanden en do aannemers van den bouw oenor opzichters woning, meldt mr. Wiersma te Apel doorn dat van eene procedure, zooals dit bericht vermeldt, geen sprake is, en dat Z. K. H. de Prins in elk geval geheel buiten eenige geschilquaestie staat. Een feit is dat de aannemer van dat werk om zeer gegronde en door hem zeiven erkende redenen afstand heeft moeten doen van de verdere voltooiing van geuoomd werk en mitsdien de borgen werden opgeroepen om het werk te voltooien en af te leveren, die daaraan voldeden. Daarbij is echter een geschil gerozen over de uitlegging van eene bepaling der op dat werk toepasselijk verklaarde algemeene voorwaarden van 1882 opzichtens de verdeeling van de aanue- mingssom tusschen den aannemer en die borgen. Zooal, dan zal alleen daarvoor de tusschenkomst der rechters moeten worden ingeroepen. Een 17-Jarige knaap moest om oen gezwel aan den hals, oon operatie ouder gaan in het Diaconessenhuis te Leeuwarden en word op de gewone manior met chloro form buiten kennis gebracht. Plotseling ontdekte men, dat de oogpupillen zich be langrijk vergrootten, wat een onheilspellend teeken was. Alle middelen werden aange wend om den patiënt weer tot bewustzijn te brengen, doch tevergeefs, zoodat de dood spoedig intrad. De jongeling was leerling aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden, die hij om 12 uur had ver laten en reeds vóór één uur was hij niet meer. De doctoren, -die de operatie ver richtten, hadden, naar zij meenden, voor zorgsmaatregelen genomen. St. De veldwachter van Dongen is eer gisteren door een viertal personen deerlijk mishandeld. Onder anderen is hem de hakpees afgesneden. Een vader van tien kinderen, meesterknecht bij een slager te Haarlem, kreeg woorden met zijn baas die hem ontsloeg. Den volgenden dag kwam hij vragen of hij terug mocht komen; op een weigerend antwoord greep hij een hakmes en kapte zich met een slag een zijner handen af Terwijl een vrouw te Bocholt eten naar haar man bracht, is een van hare drie onbeheerd thuis gelaten kin dertjes, ten gevolge van 't spelen met lucifers levend verbrand. In de Tuin straat te Amsterdam is een 4-jarig meisje, leunende tegen een raam dat niet goed gesloten was, uit de derde verdieping op straat gevallen en bleef op de plaats dood. Mevrouw Louis Botha heeft eergisteren de vergadering van do Belgische Kamer bijgewoond. Janson en van der Velde kwamen haar uit naam van de progessis- tische en socialistische partijen begroeten. Te Dundee (Schotland) is in het post kantoor een brutale diefstal gepleegd. Een als man verkleede vrouw trad 's avonds het postkantoor binnen, op een oogenblik dat voor den dienst slechts één vrouwelijke ambtenaar aanwezig was. Terwijl deze bezig was te voldoen aan het verlangen om eenige postzegels, ontving zij een slag op het hoofd, waardoor zij in zwijm viel. Van dit oogenblik maakte de dievegge gebruik om 200 pond sterling aan postzegels te stelen, benevens een aantal postal orders en zich daarmede uit de voeten te maken. De oorlog in Zuid Afrika, door L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. A(l. 52 is verschenen, en bevat behalve een uitvoerig verhaal der overwinning van De la Rey op Scrobell bij Moselekatsenek, onder meer een fraai portret van generaal Ben Viljoen. Afl. IX van »Ons Tijdschrift", Maandblad uit en voor het levenmet medewerking der lezers. Onder redactie van A. J. Hoo- genbirk bevatApocrief, door J. H. Gesel schap. De last van Albion, door Hilbrandt Bo3chma. Christelijke Kunst, door W. v. Nes. Troost, door R. A. Boekbo- oordeeling. Christelijk Letterkundig Ver bond. enz. De Kindervriend, geïllus treerd tijdschrift voor de jeugd 14e jaargang. Kol- lum T. Slagter. Weer is eon jaargang van dit tijdschrift voltooid. Wij kennen het nu genoeg om den liefhebbers van goodkoope, degelijke lectuur aan te raden met dozen Kinder vriend in huis ten genoegen hunner kin deren do proef eens to nemen. T. M. Looman, Handboek ter Bijbelverklaring, herzion door A. J. Hoogenbirk. Rotterdam, D. Bolle. Wij vostigon nogmaals do aandacht op dit prachtige book, waarvan roods de 50ste aflevering is verschonen. fliuiten verantwoordeljkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van uw schrijven over het tonnenstelsel in het nummer van 5 December neem ik de vrijheid een klein plaatsje in uw veel gelezen blad te vragen. Het is zeer wel mogelijk dat de mi nister van binnenlandsche zaken geen an der antwoord kan geven op het bekende adres der huiseigenaren. Maar na de ge vallen beslissing op het adres aan den ge meenteraad op 29 Augustus was toch wel door een gewoon mensch niet anders te denken of zoo een besluit was wel ge nomen. Het zou daarom wel wensehelijk zijn, dunkt mjj, dat er door raadsleden eens een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2