No. 40.1901 Zaterdag 7 December. 16e jaargang. GHRISTELIJK- NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. nieyiis. HISTORISCH Halt entiën. 100 stuks. sisigrd.: RT, Lombardstraat e n. OOP Olmen Vaamliont •saards, J. Mol in Dijkwel. P. MARIST, te een Hiltenkar eren, rer Hooge", Kou- Ifvaars ig 9 December, bij .GE, Koudekerke. sen KOE, OOP aarzen., December, op S t. ende Vaars ming 30 December in bij JACOBUS e k e r k e. uishoudster IRs. ADRIAANSE, rs, Zoutelande. Mei beider ad gezin. Woning KOOMAN, Wol- upolder). Mei (Ikneclit VISSER. A a g - idelfourg. t voordeeligst voor z. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit immer behoort een Bpeise Boaz en de Boycot. Engeland en Transvaal. Het laatste hulpmiddel. Na toezending van een postwissel groot 1.50 zendt ondergeteekende U franco toe 100 hoogst fijne Havana Bolgés, zeer soliede verpakt. Anth. Goote, St. Jacob straat F 70, VLISSINGEN. ebert en Overman 10 iw- en weiland, boom- 1 vrije rechten, nr. Dieleman in fail- aonse 10 uur door not. nspan. 21 Dec. iur bij Korstanje door ehting bouwland. richten. JRG, 5 Dec. 1901. Walcheren was heden irtikelen bestond een et uitzondering van or 25 ct. meer werd van andere Granen ïveranderd. Nieuwe in puike soort van elit. Rogge werd tot 4,90 tot f 5. naar f4,75 a f4,80; Walch. gd en in puike soort ie bruine boon en wer en lange dito f 7.50 ten f9,60 f9,75. van f 9,75 tot f 10 ild men van den zolder ,d niet getoond. 15 por KG. jzen van deelnoming het overlijden van >ote, moeder, bohnwd- ABETH BENOU, bo elijken dank. aller naam, I. SCHOUT. 1901. IL K of meer dag. OOP haar derde Kalf en aarzen, bij 1, Koudekerke. oud 3 voor elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. <Jie zich met 1 .Tan. op ons blad nbonneeren, ont vangen de tot dien ilatnmver- schijnende uuinmers gratis. In een buitengewone vergadering heeft Boaz het Boycot-vraagstuk in het aange zicht gezien en zich, schoon sympathie betnigende met de beweegredenen, tegen het plan verklaard, wijl zij aan de moge lijkheid der uitvoering wanhoopt, zelfs bij volledige uitvoering aan den vrede twijfelt, en bij onvolledige uitvoering zeer ernstige gevolgen voor patroons en arbeiders vreest. Dit werd door verscheidene sprekers op onderscheidene gronden betoogd. Er stonden mannen aan de uiterste zij den, en derhalve heel ver van elkander. Ds. v. Lummel bijvoorbeeld ontkende hot recht van den arbeid om hier in te grijpen. Heeft de arbeid het recht om te dwingen door boycot, dan heeft het kapitaal ook het recht dit te doen door trusts. Indien de overheid regeert bij de gratie Gods, dan heeft kapitaal noch ar beid het recht zich tusschen de overheid en God te plaatsen, al mag men trachten die overheid te overtuigen. Ds. Talma meende van wel en zou zich verblijden indien de arbeiders tot zoo groote daad in staat bleken. Mr. Anema meende dat onder zekere omstandigheden het volk wel tegen de overheid mag optreden. Ds. Rudolph vond dit ook. Het recht wjjzigt zich naar de omstandigheden. Men mag zijn buurmans huis niet binnen tre den doch wel als er brand is. Bovendien hier wordt het recht der kleine volken geschonden, hun hoogste goed, en had men de macht er een eind aan te maken, men zou het niet mogen nalaten. De heer Hovy, lid der eerste kamer voor Zeeland, meende dat er geen teeke- nen aanwezig zijn dat het Gods wil is dezen weg te gaan. Het zal worden een gewone werkstaking met ernstige broeder twisten tusschen stakers en niet-stakers. En eindelijk dr. v. Gheel Gildemeester. Deze sprak volgens 't verslag in de Hollander zijn vast vertrouwen uit „dat de Boeren zullen winnen. Hij erkent, dat ongeduld ontstaat bij zoo schreiend onrecht. Of de boycot onmogelijk zijn zal, weet spr. niet. Er zijn ook vele bekwame mannen voor. Men heeft gezegd: De Twentsche fabrikanten en werklieden zullen bij den boycot verhongerendenzelfden dag echter las spr. in de courant, dat een Twentsche fabrikant een aanzienlijke gift schonk. De overheden werken op dezen tijd het anar chisme zeer in de hand. Spr. meent voorts, dat een vrucht niet geplukt moet worden, voor ze rijp is. Prof. Spruyt zag in de aanvankelijk groote overwinningen geen heil. Door den lijdensbeker ten volle te ledigen, moesten z. i. de Afrikaanders nog voel kwaads afleeren. Spr. ziet in den loop van dezen oorlog het werk eener Hoogere Macht, die den oorlog doet uitvechten. Spr. vreest, dat de boycot juist leiden zou, om Engeland eensgezind te doen volharden, om het nationaliteitsgevoel bij alle Engel- schen te verlevendigen en te versterken. Daarom had hij tegen den boycot ernstig bezwaar, hoewel bij met het denkbeeld op zich zelf geheel instemt. Het resultaat van de disscusie was, dat na verwerping van een motie van Ds. Talma om deze vergadering onbevoegd te ver klaren tot het aannemen van de door den inleider voorgestelde motie, deze mot groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Wij zijn van meening dat Boaz, ovenals Patrimonium, het juiste standpunt in deze quaestie hebbon ingenomen. Wie het met ds. v. Lummel eens zijn onthouden aan het Boycot-plan hunne ga ven en hunne sympathie. Wie het met ds. Talma eens zijn, die geven beide in ruime mate. Wie met do meerderheid tusschen die beiden in staat, die betuige alleen sym pathie met 't doel doch weigere zijn bij drage. Hetgeen onzes inziens feitelijk zeggen wil dat men niets doet, en dus geen derde mogelijk is dan hetgeen in de spreuk alles of niets" ligt opgesloten. 6 December 1901. Het Kamerlid voor Zaandam, de heer De Boer, in 1894 nog radicaal, doch al lengs tot liberaal in den goeden zin ver bleekt, heeft met sympathie verklaard in de opvatting omtrent de grenzen dei- staatsbemoeiing zich geestverwant te ge voelen met dr. Kuyper. Dit herinnert aan de uitspraak van den heer Lohman in zijn verkiezingsrede van dezen zomer te Goes, en door een antire volutionairen spreker bij de aanbeveling der candidatuur-Fruijtier, onder anderen te Hoedekenskerke, herhaald: dat vele liberalen zijn gaan inzien dat in de anti revolutionaire partij beginselen leven, waarop de liberalen in de praktijk wen- scben te steunen. De heer De Boer zei ook, in dr. Kuy per dat wil hier zeggen de anti revolutionaire partij in den ruimeren zin „een trouwer wachter voor de liberale beginselen te zien dan in velen ter lin kerzijde." Dit is voor onze partij geen beleediging maar inderdaad een komplement dat wij aanvaarden. Het echt liberale, dat wil zeggen het anti-revolutionaire beginsel waarvan met name de liberale staatslieden Burko en Gladstone in Engeland, en Guizot in Frankrijk de dragers waren, en dat door Groen v. Prinsterer, en na hem door Kuyper en Lobman steeds hoog gehouden is, was leven en iaten leven! De bekentenis van den beei De Boer herinnert aan de verzuchting van de (libe rale) Nieuwe Courant, een half jaar gele den geslaakt, dat bij behandeling van in grijpende wetsontwerpen de liberale partij op 't punt van beginselen was gedeser teerd en de verdediging van haar schoonste beginselen overliet aan deze twee laatst genoemde antirevolutionairen. Voor de antirevolutionaire partij een bemoedigend verschijnsel. Een record. In 1888 bij de algemeene beraadslagin gen over de wetsontwerpen tot vaststel ling dor staatsbegrooting" de eerste begrooting van het kabinet-Maekay voerden 14 leden het woord, alvorens de minister van binnenlandsche zaken kon spreken. In 1891 bij 't optreden van het minis- terie-v. Tienhoven, geschiedde dit door 18 in 1894 toen het ministerie-v. Houten zijn eerste begrooting verdedigde, voerden 19 leden het algemeen debat. In 1897, bij de optreding van het minis- terie-Pierson, spraken er 17 leden voorde minister het woord erlangde. In 1901, bij de entree van het kabinet- Kuyper, hebben niet minder dan 26 leden, dus een vierde der Kamer, dit kabinet met lange en korte, doch meest lange, rede voeringen ingewijd, alvorens minister Kuy per het woord kon nemen. Voor zulk een record nomen wij den hoed af. Een vergelijking. Van do 14 leden die in 1888 bij het algemeene debat over de Staatsbegrooting vóór don premier optraden, steunden slechts 2 het kabinetterwijl 10 het bestreden. In 1891 spraken bij de eerste ontmoeting met het kabinet-Tak 18 leden, waarvan slechts 5 tegenstanders. In 1894 stond het 13 tegen 6, doch toen was het geen partijenstrijd, het had meer van een optreden als beschreven wordt in Nahum 2 4c. In 1897 spraken van de 17 er niet min der dan 10 uit de oppositie, en slechts 4 liberalen. En eindelijk, in 1901, hebben niet min der dan 15 leden, waaronder 3 socialisten, 5 vrij zinnig democraten en 7 liberalen dit kabinet, de een meer, de ander minder aangevallen. Waar tegenover echter staat dat nu, be halve Lohman en Srhaepman, ook De Visser, Heemskerk. Nolens, Schokking en Van Vliet dit kabinet krachtig steunden. Een feit, waar Goeman Borgesius, en terecht, gedachtig aan eigen ervaring, ja- loerscb op was. Een vraag. Hot algemeen staatsbegrootingsdebat was in 1897 in vier zittingen zonder avond zittingen afgeloopen. In 1894 en 1891 in drie zittingen. Nu beleefde 't debat al vijf zittingen met avondzittingenen men is er nog niet. Wat moet daarvan komen Anders was men gewoon al voor 1 Dee. klaar te zijn. Nu zijn wjj er al een week over. Dat wordt weer afhameren tegen de Kerstdagen. En dat, dank zij de lange redevoeringen of voorlezingen van Schaper en Melchers; en 't toegeven van enkele mindere goden aan de zucht om elk ook zijn duit in het zakje te steken. De bevolking van Frankrijk is in de laatste 25 jaar slechts luttel toegenomen, terwijl die van Duitschland hare toename in ditzelfde tijdperk bij verscheidene mil joenen telt. Dat heeft het neo-Malthusianisme gedaan. Dat is de vrucht van de toepassing der goddelooze, vieze leer die beperking der geboorten, ontvolking der maatschappij be- doolt, in publieken geschrifte, ook in ons land, onbeschaamd wordt gepredikt, en per advertentie in liberale en neutrale bladen door verloskundigen aanbevolen wordt. Als de Fransche regeering geen paal en perk stelt aan die schaamteloosheden, zal Frankrijk uitsterven. Twee groote Duitschers uit de vorige eeuw hebben eens een schrikkelijke pro fetie uitgesproken en een harde waarheid gezegd, waarover de Engelsche en de Fran sche natie wel eens ernstig mogen gaan nadenken. Wij bedoelen von Bismarck en von Moltke. Eerstgenoemde voorspelde dat Zuid-Af- rika eenmaal het graf der Engelschen zou zijn. Laatstgenoemde stelde vast dat, door de toepassing van het tweekinderstelsel, Frank rijk bezig is eiken dag een veldslag te ver liezen. Een veldslag waarin duizenden sneuvelen en zij haar beste krachten ver teert. Laat ook de Nederlandsche natie op passen. Ook voor haar geldt dat, indien zij wél doet, er verhooging is, doch zoo niet, de zonde ligt voor de deur En voor de godzaligheid, ook in het heilige huwelijksleven, zijn de beloften des levens. Yan.het toekomstige, maar ook van het tegenwoordige leven. De navolgende telegrammen trekken de aandacht. De advocaten van miss Hobhouse hebben aan den minister van oorlog kennis ge geven van haar voornemen om in Enge land tegen lord Kitchener, lord Milner en de officieren betrokken bij haar deportatie een aanklacht in te dienen wegens weder- reehterlijke gevangenhouding en aanran ding. Men verneemt uit Pretoria, dat het aantal gevallen van dysenterie in de hospitalen sterk toeneemt, hoewel de ziekte niet zoo ernstig is als verleden jaar. Evenwel blijkbaar raakt het leger hoe langer hoe meer uitgeput, en zijn de slachtoffers dus meer vatbaar. In November 1900 stierven 298 man aan kanker, dit jaar het lager was be langrijk kleiner 249. Maar terwijl bet aantal gevaarlijk zieken in November 1900 slechts 492 bedroeg, beliep het nu tot 978 bijna het dubbele. Naar aanleiding van 't feit dat door Kit chener het mede vervoeren van piano's, harmonium enz. enz. door vliegende co lonnes verboden is, schrijft een resident uit Natal Het is alleen maar vreemd dat deze ba- gagezucht der officieren zoo laat ten gehoore kwam van den opperbevelhebber. Het pu bliek klaagde er reeds maanden lang over. Toen bier, in Natal een kleine colonne passeerde, waren er zeven-en-twintig Kaap- sche karren bij, ten dienste der officieren. Toen één dag gekampeerd moest worden, werden 50 kisten wij» en spiritualiën ge zonden uit Durban, onder het motto „drin gende oorlogsbenoodigdheden." Omtrent het. gevangennemen van Boeren strijders nu deze weck al weer ruim 300! melden wij niets meer. Dat is toch gelogen. Er zitten nu in 't geheel al 111000 Boeren gevangen en wel vier maal zooveel zijn gesneuveld. Hoewel Kitchener zelf er hardnekktg over gezwegen heeft, weet men dat er ook bij Bakenlaagte een Hink getal Engelschen als gevangenen in handen van de Boeren moeten gevallen zijn. Dit wordt nu weer bevestigd door den brief van een soldaat die het gevecht bijwoonde en o. a. aan zijn ouders schreef: „Overweldigd door de overmacht moesten wij ons overgeven, zoo dat mijn goheole compagnie gevangen werd genomen en van geweren, schietvoorraad en zoomeer werd beroofd. Zelfs trok men sommigen hun hemd uit. Wij werden ge vangen genomen om kwartier voor drieën, en vrijgelaten om vier uur 's middags den volgenden dag, en hadden niets te eten. Zij namen ons zelfs onze beschuiten af." Generaal de la Rey, van wien de Engel sche correspondenten laatst heel precies wisten mede te doelen dat hij ziek lag aan een beenwonde die de Engelschen hem bij Moedwil hadden toegebracht, is nu weer, volgens dezelfde heeron, beterende van tylus. Een vrouw die hem heeft opgepast, heeft het zelf gezegd. In een bizondere vergadering van het bestuur van den Nationalen Liberalen Bond te Derby is over den toestand in Zuid-Afrika beraadslaagd. Er werd een motie aange nomen, verklarende dat de tijd voor onder handelingen en de sluiting van een eervollen en duurzameu vrede was gekomen en dat het daarom noodig was, een bizonderen regeerings-commissaris naar Zuid-Afrika te zenden. De vergadering sprak verder haar onge schokt vertrouwen uit in Sir Henry Camp bell Banuerman, als leider van de liberalen in het Lagerhuis. Indien gij nog lijdende zijt na vele be handelingen gevolgd te hebben, wanhoopt niet aan Uwe genezing. Vraagt dezelve aan een geneesmiddel dat zijne bewijzen geleverd heeft, vraagt dezelve aan het ge neesmiddel, waarvan de verrassende gene zingen zoo veel gerucht hebben gemaakt en alle dagen nog maken, dat zijn naam, van mond tot mond, van huis tot huis, van land tot land, doet gaan, waarvan het ge bruik over de geheele wereld algemeen wordt. Op het oogenblik is er geen ge hucht waarvan niet een inwoner zich te beroemen heeft over het gebruik der Pink pillen waarvan hij zich de apostel maakt en er gaat geen dag voorbij waarop men geene brieven als de volgende ontvangt, dat er niet geschreven wordt nu alles te vergeefs geprobeerd te hebben, dat men als laatste hulpmiddel de genezing aan de Pink pillen is gaan vragen. Laat ons luisteren naar het geen de dochter van den heer D. Mol, Breestraat te Enkhuizen in 't bijzijn harer ouders aan onzen verslaggever mededeelde. Sedert een jaar ben ik lijdende aan uit putting van het Zenuwstelsel, het begon met vreeselijke bevingen door heel het lichaam, had veel last van maagkrampen, Juff. MOL, volgens portret. steken in de zijde, hartkloppingen, droomen stoorden mijn nachtrust. Ook werd ik veel geteisterd door schele hoofdpijn, oor suizingen. Niet een geneesmiddel had eenige verlichting in mijn toestand gebracht. Op aanraden van andere personen nam ik mijn laatste toevlucht tot de Pinkpillen. Na eenige doozen gebruikt te hebben, ben ik geheel en al genezen en zeer gelukkig. Ik ben aan de Pink pillen een groote dank baarheid verschuldigd. De verarming van het bloed op het oogenblik der vorming bij de jonge meis jes is veelal de oorzaak van hun lijden. Het is te betreuren dat zij niet altijd hulp zoeken bij de Pinkpillen, zoodra zij hunne krachten voelen verzwakken, dat de jonge meisjes weten, dat zoodra zij zich voelen verzwakken, dat de bloedarmoede hen be loert, Zij moeten dus niet aarzelen. Zij moeten de verarming van hun bloed tegen gaan door een geregeld gebruik van de Pink pillen te maken, die aan hun lichaam de kracht, aan hun bloed de rijkdom, aan hunne lippen en hunne wangen schoone schoone en frissche kleuren zullen terug geven. De Pinkpillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maag en ingewand ziekten; zenuw ziekten, verzwakking door over drevene lichamelijke en geestelijke inspanning. Onovertreffelijk tegen de speciale aandoeningen der vrouw, zij ge nezen ook bij de kinderen de beenziekte e-n de St. Vitus dans. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijgbaar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Niet goed Geld terug Aanbevelend,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1