NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 39.1901. Vrijdag 6 December. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. pt- zij, <iïe zich met 1 .Tan- op ons l)lad abonneeren, ont- vaugjen tie tot tlien datum ver schijnende nummers gratis. 4 December 1901. Er hebben bij 't algemeen debat over de Staatsbegrooting 26 leden gesproken vóór of tegen dit kabinet. In de laatste tien jaar beliep dit getal tusschen de 14 en 19. Een record dus. En een eere voor dit kabinet en zijn voorzitter. Slot. Herhaaldelijk hoort men bniten Pretoria nog schieten en de resultaten er van komen dan weldra binnen. Het aantal graven is geweldig; alleen op het Wesleyaansche gedeelte van het kerkhof te Pretoria zijn 800 militaire graven, waarvan vele meer dan één lijk bevatten. In den regel worden de gewone Tommies zonder veel ceremonieel bij halve dozijnen of meer onder den grond gestopt. De hospitalen leveren nog steeds het leeuwendeel. Ook op andere plaatsen dan het gewone kerkhof wordt begraven, terwijl nog vele leren en katholieke En- gelschen afzonderlijk begraven worden. De markt te Pretoria is gsed voorzien, maar bijna alles wat daar is, is uit de stad zelf afkomstig. Zonder speciale vergunning mag men zijn producten niet verkoopen, terwijl alle verscbe melk onvoorwaardelijk voor de hospitalen wordt gecommandeerd. Hout, vroeger een wegens zijn zindelijk heid en om andere eigenschappen, popu laire brandstof, is zeer duur. Een wagen vracht, die voorheen 3 a 4 pond kostte, haalt nu 13 pond. Kippen brengen ge makkelijk f8.10 per stuk op; vroeger 90 cent. Vlak buiten Pretoria is het zeer onveilig. De Boeren komen herhaaldelijk tot onder den rook der stad. Zij rooven daar onop houdelijk vee weg en hebben zelfs voor een paar maanden op het terrein van den reinigingsdienst, op een groot half uur van Pretoria gelegen, de wagens verbrand, de muildieren medegenomen, enz. Omtrent den dood van wijlen generaal Schoeman het volgende: Schoeman met Viljoen en een zekere v. d. Merwe, een Zoutpansberger, hadden een document klaar gemaakt, waarin de burgers werden aange spoord zich over te geven. „Kijk hier, vrinden'', zei Schoeman, „nu is dat ding klaar en kunnen wij morgen maar net even goeverneur Maxwell om het te laten tee kenen'- En voldaan over den voltooiden arbeid, klopte hij zijn pijp op een uit Co- lesberg meegebracht stuk bom uit. Generaal Maxwell zou het verraderlijke stuk nimmer teekenen. Een geweldige ontploffing volgde, die Schoeman, zijn onschuldige dochter en v. d. Merwe doodde. De andere huisgenooten werden deels licht, deels zwaar gekwetst. Voegen wij hieraan nog toe wat een ontvluchte Boer aan het Parijsche blad j>Petit Bleu' verteld heeft. Volgens hem is het rapport- van miss Hobhouse nog verre beneden de waarheid Miss Hobhouse heeft de concentratie-kam pen in Transvaal zelf niet gezien. Die gaan alle beschrijving te boven. Waar schijnlijk uit vrees, dat zij deze zou zien beeft men haar belet om weder naar Afrika terug te keeren. Gij weet, hoe de Engelschen te werk gaan, om de kampen te bevolken. De soldaten dringen een huis binnen, de officieren beginnen met de hand te leggen op alles wat zij kunnen medenemen, de Tommies volgen dit heerlijke voorbeeld. Als de buit meevalt, veroorlooft men de arme vrouw eenige kleederen bijeen te zamelen en men steekt het huis in brand. Dan zet men of liever werpt de kinderen op een kar en men aanvaardt den tocht, slecht gekleed, door regen en wind of onder de brandende stralen der zon. Zoo heb ik zien handelen met Beckel, wiens vrouw gevaarlijk ziek was en wien men vier en twintig uur gaf om zijn huis te ontruimen. EeDige dagen daarna nam Prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, achter-neef van Koningin Victoria, bezit van die woning, een waar kasteel, en daar is hij gestorven. Ik heb een arme vrouw, moeder van 8 kinderen, gezien, die weigerde na het verbranden van haar woning de plaats te verlaten. De Engelschen wierpen de kin deren op een kar, die onmiddellijk vertrok, terwijl de moeder, huilend van smart en de wanhoop liarer kinderen ziende, nog verplicht was achter den wagen aan te loopen. Na een uur rijden zakte zij in elkaar. Als de ongelukkigen, die men gevangen nam, om hen in concentratie-kampen op te sluiten, aan een station kwamed, werden zij in kolenwagens gepakt. Na eenige dagen reizen kwamen zij dan in een con centratie-kamp, men kan begrijpen in welken toestand. Zij hebben slechts de noodigste kleedingstukken,men heeft hun onvoldoende voedsel gegeven, zij hebben in ellendige wagens moeten verblijf houden. En als zij in het kamp aankomen, krijgen zij zóó weinig te eten, dat zij vooral de kin deren van honger moeten omkomen. Wat de Engelschen betreft, deze ver- keeren bij hun aankomst te Pretoria in een zeer treurigen toestand, zij hadden meer dan 6000 zieken. En de beul, Roberts, naast wien de wreede Kitchener een braaf mensch is, gedroeg zich tegenover zijn soldaten, alsof het Boeren waren. Als een der manschappen viel, moest men hem laten liggen waar hij lag. Men hielp hem niet. Toen Roberts Pretoria verliet, had hij om zich een macht van officieren en Indische soldaten met getrokken sabel. Kitchener is moediger, hij gaat alleen uit, slechts vergezeld van één officier en één ordonnans. Bij de aankomst te Pretoria waren de soldaten uitgehongerd, in alle huizen vroegen zij om brood. Een Tommy kwam bij mevrouw Bosma, de vrouw- van den predikant, die gevangen zit, binnen. Deze zeide tot hem: „Gij komt aan mij brood vragen, aan mij, terwijl gij gisteren onze zonen en echtgenooten vermoorddet en anders morgen dooden zult?" Men zag aan de houding van den soldaat, dat hij tot een goede Engelsche familie moest behooren en dat hij bij de Yeomanry was ingelijfd. Toen mevrouw Bosma aan het verzoek van den soldaat voldeed, drukte deze het brood aan zijn borst en zeide: „O, brood, heerlijk brood." En de tranen kwamen hem in de oogen. Ik heb Engelsche soldaten voedsel zien zoeken tot in de kamers en onder de bedden der zieltogendon en de kleeren der vrouwen doorsnuffelen, om eenige daarin verborgen pennies mede te nemen. Ik zag hoe de Engelschen als zij den Boeren aUes ontnomen hebben, nog spotten met ons ongeluk en hun protestant geloof ver getend, dat zoo met het onze overeenkomt, vragen zij den Boeren, om in hen alle hoop te dooden: „Waar is nw God nu?" Deze feiten en talrijke andere moedigen de Boeren aan tot den dood vol te houden, liever dan in de macht van zulk een wreeden vijand te komen. Engeland voert in Atrika oorlog tegen elk, die een HoUandschen of Afrikaansehen naam draagt. Bij de Afri- kaanders begint men met ze de paarden af te nemen, om dan met het vee te ein digen, zoodat zij, van alles ontbloot, gedwon gen zijn gemeene zaak met de Boeren te maken. Toch geloofde deze Boer, dat deze treurige oorlog op dit onuitroeibare Boeren-ras een weldoenden invloed zou hebben. De oorlog zal tot resultaat hebben, dat dit krachtig volk wakker geschud wordt en zal begrijpen, welke rol het bij het organiseeren van de vrije volken van Zuid-Afrika te vervullen heeft. Tel. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 4 December 1901. Al de leden waren tegenwoordig. Onmiddellijk na het openen der zitting stelt de Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda: I. Notulen vorige vergadering. Deze worden, na voorlezing door den Secretaris onveranderd vastgesteld. II. Ingelcomen stukken. Deze zijna verschillende missieven van Ged. St., houdende goedkeuring van raads besluiten en mededeeling dat door hen af wijzend is beschikt op adressen van J. Onderdijk en J. H. Meijboom, die bezwa ren hadden tegen hunne aanslagen in de inkomstenbelasting; l> een brief van den Inspecteur van politie met dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarweddeo id. van dankbetuiging voor de haar verleende gratificatie van de weduwe van den ont slapen gemeentebouwmeesterd de rekening van den Middelburgschen-Vlissingschen straatweg met een goed slot van f415.64'ls; e een verzoek van den concierge van het gymnasium, die wegens ziekte vraagt om assistentie, tegemoetkoming of, zoo dit niet kan, eervol ontslag met pensioenf een adres van W. C. Hondsmerk, houdende bezwaren tegen levering van water over den meter g een adres van de erven van Wed. C. Marijs om gemeentegrond aan het oude Arnemuidsche pad in reebt van erf pacht te mogen verkrijgen h een adres van gelijke strekking van J. Dekker om trent grond aan den Tramsingel; i een adres van bewoners der Korte Noordstraat om verbetering der bestrating; k een schrij ven van het Bestuur der Ambachtsschool, dat eene tentoonstelling wenscht te houden van de onlangs te 's-Gravenhage gëexpo- seerde teekeningen en vergunning verzoekt die te mogen houden in de voorzaal van het Raadhuis met gratis vuur en licht. De stukken, sub a, b, e en d worden voor kennisgeving aangenomen en die sub e, f, g en h naar B. en W. gerenvoieerd om advies. Omtrent dat sub i stellen B. en W. voor, adressanten te antwoorden, dat de keien reeds zijn aangekocht en in het voor jaar van 1902 aan hun verlangen zal wor den voldaan, waarmede algemeen genoegen wordt genomen, terwijl de vergunning ge vraagd in het stuk sub k, conform het voorstel des Voorzitters, zonder discussie verleend werd. Hl. Benoeming van een Gemeente-bouw- Op de voordracht worden aanbevolen H. J. Brouwer, Opzichter bij de Gemeen tewerken te DordrechtCh. H. Holgen, Gemeente-bouwmeester te VlissingenP. Kolpa, Gemeente-architect en Directeur der Gemeentereiniging te Stad-AlmelooP. C. de Does, Opzichter bij do Gemeentefabri- cage te Middelburg en J. Faber, Gemeente architect te Purmerend. Na eene langdurige zitting met gesloten deuren, wordt, toen de openbare zitting weder heropend was, overgegaan tot stem ming. Bij eerste stemming werden uitge bracht 6 stemmen op den heer Brouwer, 2 op den heer Holgen, 4 op den heer Kolpa en 5 op den heer De Does. Bij nieuwe vrije stemming verkregen de heeren Brouwer 6, Holgen 1, Kolpa 3 en Does 7 stemmen. Bij herstemming tusschen de hee ren Brouwer en De Does wordt eerstge noemde gekozen met 9 tegen 8 stemmen, die op laatstgenoemde waren uitgebracht. IV. Benoeming van leden in verschillende besturen wegens periodieke aftreding. Alle aftredenden worden herkozen, als a in het bestuur godshuizen de heeren J. P. Boddaert en G. Alberts Lzn.; b in het burgerlijk armbestuurde heeren D. Hildernisse en A. A. Mes c in de com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs de heer F. J. Sprenger; en d in de commissie van toezicht op het lager onderwijs: de heeren J. G. Voogler, M. G. Boasson M.Hzn., R. Bijlsma, A. J. Hoor weg, R. Fruin en de dames M. C. Voeg- lerSlothouwer en M. J. BolleMulock Houwer. V. Verzoek van P. F. C. Scharp de Visser om ontslag uit zijne betrekking als leeraar aan het gymnasium. Zonder discussie eervol verleend. VI. Voorstel van B. en TV. tot toeken ning van pensioen aan den wegens ziekte eervol ontslagen gemeente-a/rchivaris M. H. van Vis vliet. B. en W. stellen voor een pensioen te verleenen van flöl 'sjaars, welk voorstel zonder discussie of stemming wordt aan genomen. VII. Voorstel van B. en W. tot rooiing van 7 boomen aan de Londensche kaai. B. en W. stellen voor 7 olmen te rooien, waarvan een onverwijld, aangetast als hij is door den iepenspintkever. De heer de Veer vraagt of de toepas sing van het geneesmiddel tegen dien kever niet nadeelig werkt op de boomen, waarop de heer den Bouwmetster antwoordt, dat van al de met het geneesmiddel be handelde boomen slechts één geetorven is. Het voorstel wordt hierop zonder stem ming goedgekeurd. VIII. Verzoek van het Tramcomité Lants- e. s. om Zich grondende op een advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, stellen B. en W. voor gedurende 20 achtereenvolgende jaren een subsidie van f1000 'sjaars te verleenen, onder voor waarde evenwel dat Middelburg en Vlis singen steeds op volkomen voet van ge lijkheid zullen worden behandeld, zoowel ten aanzien van het aantal ritten, als ten opzichte van de tarieven per rit en per kilometer. De heer Wisboom Verstegen zou gaarne zien, dat alle voorwaarden beter gepreci seerd werden, doch berust er in, nadat door de heeren van Teylingen en de Veer er op gewezen was, dat dezelfde voor waarden, die Provinciale Staten stelden bij het verleenen hunner subsidie, ook hier zullen gelden. De heer de Veer, die vroeger stemde tegen de subsidie aan het comité den Bouwmeester c. s., zal nu voor de subsidie stemmen; hij deed dit vroeger wegens het rijden op Zondag enz., doch bij nader inzien is hij tot de con clusie gekomen, dat zijne bezwaren niets met de subsidie te maken hebben en de gevolgen er van geheel komen voor reke ning der Tramonderneming. De heer Schorer doet het voorstel om de subsidie niet gedurende 20 maar ge durende 10 achtereenvolgende jaren te verleenen. Dit kan niet, zegt de heer Sprenger, dewijl alle andere gemeenten een subsi dietermijn van 20 jaar stelden, terwijl de heer de Veer er op wijst, dat, volgens voorwaarde door de Provinciale Staten gesteld, een bedrag van f63000 moet ge vonden worden uit subsidiën van gemeen ten, andere instellingen en particulieren en de heer van Teylingen zijne vrees uitspreekt voor het nadeel dat de Tram onderneming zal lijden door aanneming van het voorstel Schorer. Dat voorstel wordt verworpen met 11 tegen 6 stemmen, die der heeren Wis boom Verstegen, van der Harst, Koole, Schorer, de Rijcke en de Veer, terwijl daarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 13 tegen 4 stemmen, die der heeren van der Swalme, van der Harst, Koole en de Rijcke. IX. Staten oninbare posten belasting op de honden over 1900 en 1301. Beide staten, respectievelijk ten bedrage van f 4,50 en f 29 worden zonder stem ming op die sommen vastgesteld. X. Staat oninbare posten inkc ting over 1897. Ook deze staat wordt tot een bedrag van f 816,62s goedgekeurd. XI. Adres van M. Buijsman betreffende weerkaartjes. Adressant verzoekt eenige weerkaartjes, uitgegeven door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bilt (Hoofddirec teur Dr. Maurits Snellen) aan de gemeente te mogen leveren om die op verschillende plaatsen aan te plakken. B. en W. ach ten echter geen gemeentebelang bij het uitgeven van weerkaartjes betrokken en concludeeren derhalve tot afwijzing van het verzoek. Die conclusie wordt zonder discussie of stemming aangenomen. XII. Voorstel van B. en W. tst wijziging van art. 1 litt. A van het tarief voor de le vering van duinwater. Aangezien aan B. en W. ter oore was gekomen, dat een gebruiker van duinwa ter verscheidene geheele nachten duinwa ter gebruikt om een riool door te spoelen, waartegen volgens de bestaande verorde ning niets te doen is, stellen zij eene wijziging voor. De heer van Bunnee zou het rationeeler vinden, dat hier namen genoemd werden. Dat kan niet, zegt de heer Sprenger. Overtreding is niet gepleegd en zulke zaken worden gewoonlijk door buien of anderen aan het licht gebracht. Dus gaat men af op praatjes, antwoordt de heer van Dunné. Met die wetenschap moet ik aarzelen aan B. en W. de be voegdheid te verleenen, welke de wijzi ging bevat. Er is niet op praatjes afgegaan, repli ceert de heer Sprengerde pleger van het feit heeft het bekend, maar zag er niets onrechtmatigs in. De heer Tak stelt voor aan de wijzi ging toe te voegen, dat er beroep zal zijn op den gemeenteraad, hetgeen wordt aan genomen met 9 tegen 8 stemmen, die der heeren Sprenger, van der Swalme, Snouck Hurgronje, Verhage, Van Teylingen, van de Ree, Koole en de Rijcke. Daarna wordt het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. zonder stemming goed gekeurd. XIII. Wijziging gemeentebegrooting 1901. De door B: en W. voorgestelde wijzi ging wordt zonder discussie aangenomen. XIV. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan de Loskaai aan de firma II. J. Bronkers Co. B. en W. stellen voor de gevraagde op pervlakte van 16,42 aren aan genoemde firma te verhuren voor f82,10 per jaar, telken jare met stilzwijgende verlenging, wanneer geene opzegging heeft plaats ge had, welk voorstel zonder bespreking wordt goedgekeurd. XV. Voorstel van B. en W. tot uitgift van grond aan den Veerschen Singel in recht van erfpacht aan G. Jongepier. Het voorstel strekt om den grond, ter oppervlakte van 362 centiaren, voor 25 jaar in erfpacht te geven tegen een jaarlijkschen canon van f 0,05 per centiare, welk voor stel mede zonder discussie wordt aange nomen. XVI. Uitgifte in erfpacht van grond aan de Nieuwepoortstraat aan A. Barentsen. XVII. Ah voor van de Bleek aan P. J. H. van Roo en J. Belderok. XVIII. Als voor aan den Penninghoek- singel aan L. J. P. Maas. B. en W. stellen voor de gevraagde kleine stukjes grond tegen een jaarlijkschen canon van f 0,10 per centiare in erfpacht uit tc geven. De meerderheid der Commissie van Financiën en de Commissie van Fabricage achten het verkieselijker zulke kleine per- ceelen te verkoopen dan in erfpacht uit tegeven. De heer Sgrenger wijst op het grooter voordeel dat uitgifte in erfpacht voor de gemeente biedt, doch desondanks wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 13 tegen 4 stemmen die der heeren Sprenger, Den Bouwmeester, Van der Harst en De Veer. Hiermede het pleit ten voor- deele van verkoop beslist zijnde, wil de Voorzitter, nadat op voorstel van den heer van Bunnee besloten was de perceelen te onttrekken aan den publieken dienst, de stukken renvoieeren naar B. en W. om later een voorstel tot verkoop ter tafel te brengen. De heer Den Bouwmeester merkt op, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1