No. 37.1901. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 3 December 16e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. De nieuwe iioers* FEUILLETON. LiltOOTSILH» EN VAL. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. bleek MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Zij, «ate seiclx met 1 Jan. op ons blad abonneereu, ont- vaiijfen de tot dien datum ver- schijnende nummers gratis. Moer dan vroeger neemt hot volk, en niet het minst ons Christelijk publiek, ken nis van de verschillende Staatsstukken, die van de tegenwoordige Regeoring uit gaan. Moesten wij nog steeds wegens plaats gebrek ons onthouden van iets over te nemen uit het voortreffelijke regeerings- stuk van 16 Nov.de Memorie van ant woord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting, thans vragen wij voor een oogenblik de aandacht voor de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk V van diozelfde begrooting. Ook deze Memorie van Antwoord is van niet geringe beteekenis, omdat zij ons om- tront de plannen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. A. Kuiper, uit voerige inlichtingen schenkt. Bepalen wjj ditmaal onze aandacht bij het onderwijn-vraagstuk, dat onze lezers na tuurlijk niet weinig interesseert. Op dit gebied blijkt het Ministerie, meer dan tot hiertoe is geschied, rokening te willen houden met de eischen der praetjk, iets dat dadelijk toejuiching verdient. Ook voor de practische volksopleiding, zoo heet het, zal eenige regeling tot stand moeten komen, die lager, middelbaar en hooger technisch onderwijs scheidt en in onderling verband ordent. Vatbaar voor boogere ontwikkeling in practischen zin is ons volk ongetwijfeld, gelijk nu reeds de kunstnijverheid een niet zoo onbeduidende vlucht nam, maar al te straffe concurrentie zal ons volk blijven drukken, en onze loonstandaard onnoodig iaag houden, indien geen ernstiger pogin gen worden aangewend om de arbeidende bevolking beter dan tot dusverre voor am bacht en nijverheid te bekwamen. Omtrent den vaccinedwang wordt de vol gende toezegging gedaan De principiëele beslissing in zake den indirecten vaccinedwang zal eerst kunnen genomen worden bij een algemeene her ziening van de wet op de besmettelijke ziekten. Intusschen zal oene voorloopige en partiëele ontheffing van den indirecten vaccinedwang voor enkele bijzondere scholen worden voorgesteld, iets waarvoor het ont werp reeds in bewerking is. Deze mededeeling zal zeer zeker met 30 (Schetsen uit het leven van Napoleon Ook ondor de veldheeren waren vele zie ken. Napoleon legde een vaderlijke zorg aan den dag voor de arme zieken en gekwet sten. Hij stelde orde op hunno zaken, zoo dat zij naar lichaam on goost eon uitstekende verzorging erlangden. Trouwens voor zijn soldaten was de keizer altijd goed. Voor voedsel en kleeding en goodo ligging moest altijd gezorgd worden. Ook moest er extra kleoding zijn togen deze Poolsche koude. Alles goed en wel mag terecht worden aangemerkt maar het voornaamste ver zuimde hij dan toeh, Immers hij had zijn volk hot meest kunnen verkwikken door aan den onnoodigen oorlog een einde te maken en naar Frankrijk terug te keeren. Maar dit verzuimde hij. En dat men ook in Frank rijk zelf er zoo over dacht iets er van zag Napoleon aankomen; want hij had overal zijne verspieders. Daarom neigde hij na den slag meer tot den vrede. Hijzelf bood Frederik Wilhelm den vrede aan. Hij verklaarde zich bereid hem zijn staten terifg te geven, mits slechts tot aan de Elbe; zoodat de koning Westfalen, Saksen en Frankenland aan hem moest laten. Do voorwaarden waren aannemelijker dan de vroegere. Nu althans word den koning van Pruisen de teruggave van drie^ vier den van zijn land verzekerd. Hij was geneigd toe te geven. O, zoo bjj het slechts blijdschap worden vernomen. De vaccine dwang kan in den tegen woord igen vorm niet gehandhaafd blijven, ook omdat zij belemmerend werkt op den gang van het onderwijs. In het vervolg der Memorie word er nog op gewezen, dat de beloofde ^vrijmaking van het onderwijsniet alleen meerdere gelijkstelling van het openbare en bijzondere onderwijs beoogt, tmaar ook vrijmaking van den vaccinedwang Ook omtrent de Leerplichtwet geeft de Memorie een duidelijk geluid. De intrekking er van zal niet worden voorgesteld, zoolang niet gebleken zal zijn, dat niet met verbetering van wat de practijk als onhoudbaar aantoont, kan worden volstaan. Ook voor dit laatste echter is de tijd nog niet gekomen, nu deze wet nog niet eens een jaar in werking is. Ging men reeds thans tot wijziging over, dan kon wellicht na korten tijd weer aan het licht komen, dat men een of ander onderdeel waarover de practijk nog geen uitspraak deed, over het hoofd had gezien. Het spreekt van zelf, dat reeds nu de aandacht gevestigd is op hetgeen later on derwerp van wijziging zal behooren uit te maken. Om nu reeds een welgemotiveerd oordeel over de werking der wet uit te spreken, acht de minister zich niet bevoegd. Hoewel dit antwoord misschien dezen en genen zal teleurstellen, die onmiddellijke intrekking zouden wenschen, kon toch moeie- lijk een ander antwoord worden verwacht. Van leerplicht op zichzelve kan men moeielijk tegenstander zijn. Do tegenkan ting richt zich hoofdzakelijk tegen de wijze waarop de leerplicht is geregeld. Over de subsidiëering van het bijzonder onderwijs wordt door do Memorie gesproken op een wijze, die vooral in onze kringen voldoening wekken zal. Wat door den vorigen Minister van Bin nenlandsche Zaken werd tot stand gebracht, acht minister Kuyper nog slechts een stap in de goede richting, terwijl hij zich voor neemt, op den ingeslagen weg voort te schrijden. Aan de overheid moet het onverschillig zijn of eenige school openbaar of bijzonder is, mits maar het onderwijs goed en deug delijk zij. Dit is oon woord naar ons hart en we vertrouwen, dat het zolfs door vele tegen standers van bijzondor onderwijs zal worden boaamd. gedaan had Maar de- koningin hield hem togende oorlogspartij werkte niet meé, en do Russische invloed deed zich gevoelen. Niet zonder mij, had Alexander geadvi seerd; on bovendien de krijgskans stond thans immers zoo slecht niet De aanbiedingen van den vrede werden roekeloos afgeslagen. Nu kon ook Napoleon niet meer terug. De weigering had kwaad bloed gezet. Een geduchte wraakneming stond te wachten. Napoloon zette nu den strijd krachtig voort. De sterke vesting Dantzig werd belegerd. Zij viel, doch niet voor alle spijs verteerd, en alle kruit verschoten was. De halve stad lag in puinhoopen toen de ge neraal Kellermann haar aan zijn tegenstan der den generaal Lefèvre overgaf. Onder al deze bedrijven kwam de zomer en met hem keerden moed en strijdlust weder. Napoleon tastte de verbondenen bij Heilsberg aan en versloeg hen. Beide ver bondenen werden van elkander gescheiden. Den 14 Juni had do vreeselijke slag bij Friedland tusschen Russen en Fransehen plaats, 't Was do honnnoringsdag van den slag bij Marengo. Van beide zijden werd met woede gestreden. Men voelde, het gold hier het zijn of niet zijn van een van beide. Tot in don klokketoren der stad werd gevochten. Van alle kanten werden de Russen naar de rivier gedrongen. Nie mand hunner gaf zich over. Zij lieten zich liover in de rivier werpen dan levend den Fransehen in handen to vallen. Napoloon had geen oog van het schouw- van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Reeds door het vorige Ministerie werd de wenschelijkheid uitgesproken, om ook bijzondere onderwijzers te pensioneeren. Daaromtrent wordt nu het volgende me degedeeld De commissie van deskundigen, door het vorige Kabinet belast met het bere kenen van de financieele gevolgen voor het Rijk, voortvloeiende uit de ontworpen regelingen tot pensioneering der bijzondere onderwijzers en de weduwen en weezen van openbare en bijzondere onderwijzers, is met hare taak gereed. De ontwerp-regelingen worden thans uit financieel oogpnnt door de Regeering over wogen. We gaan dus vooruit. Vooral van dit Ministerie mogen we betreffende de rege ling dezer zaak goede verwachtingen koe steren. De Minister zinspeelt verder op de er kenning van do doctoraten, verkregen aan de bijzondere Universiteitenterwijl hij be toogt, dat reeds nu aan bijzondere ggmnaisa en eveneens aan bijzondere Universiteiten een bijdrage uit 's Rijks kas verstrekt kan worden. De wet op hot Hooger onderwijs ver biedt dit niet. Toch komt het den Minis ter beter voor hot verleenen van bedoelde bijdrage aan zeker» regelen te verbinden, waartoe het noodige voorstol te zijner tjjd bij de Kamer zal worden ingediend. Wanneer de Regeering in de gelegenheid zal zijn, uitvoering te geven aan haar voor nemen, om voorstellen in te dienen tot herziening van ons onderwijsstelsel, zal daar bij van zelf een wijziging van het leerplan aan de hoogere burgerscholen aan de orde komen. Hierbij moeten wij het ditmaal laten slechts een paar korte aanhalingen kunnen wij aan de uitvoerige stukken ontleenen. Doch genoeg, onze lezers zien dat wij een nieuwen koers zijn ingeslagen en de liberaal, die af en toe alles behalve vrien delijk kijkt, kan reeds zien, waarin die nieuwe koers bestaat. Wij hebben goeden moed. Het ministerie is met een ernstigen wil bezield om allerlei misstanden weg te nemen, wat op zich zelf reeds toejuiching verdient. En daaronder behoort ook de achter uitzetting, waaronder het belijdend deel des volks onder liberaal regime jaren lang heeft gehukt gegaan. Niet door bevoorrechting, maar zooveel spel afgewend. Terwijl hij er al zijn aan dacht streng op gevestigd hield vloog een granaat strijkelings over de bajonetten. Een soldaat, die vlak bij hem stond, bukte on willekeurig. «Als die granaat op joe gemunt was geweest1', zei de Keizer, «dan had het je niet geholpen, al was je honderd voet in de aarde gekropen: hij zou je daar toch wel hebben opgezocht." Hij wilde er een voudig mee zeggen dat deze soldaat een lafaard was. De strijd was des avonds ten voordeele der Franschen beslist, die slechts 7000 doo- den hadden, terwijl de Russen meer dan 25 duizend dooden op 't slagvold aan beide oevers van de Alle achterlieten. De Russische en Pruisische troepen ver lieten op de tijding der nederlaag de vesting Koningsbergen die zij bezet hadden. De Fransehen onder Soult trokken daarop de stad binnen, waar zij een grooten voorraad graan en krijgsbehoeften Vonden, waaronder 160 duizend geweren, die zoo pas uit Enge land waren aangevoerd. Groot was de teleurstelling der verbon denen. Alexander was troosteloosFrederik Wilhelm zat in zak en assche. De Russen morden. «Voor wie vechten wij klaagden zij. «Voor de Pruisen, die hun eigen land niet konden verdedigen? Voor de Engel- schen die ons veel beloofd hebben en ons toeh in den steek laten?" Is het wonder dat naar den vrede verlaagd werd Reeds spoedig na den slag kwam dan ook mogolijk door gelijkstelling zal hieraan een einde worden gemaakt. Wij hopen met do Meerbode, dat niet enkel de mannen der «rechterzijde", maar ook die der «linkerzijde" gaarne bereid zullen zijn, daartoe mede te werken. 2 December 1901. Idenburg. Met Volk schrijft over dit nieuwe anti revolutionaire lid voor Gouda: «De versterkte rechterzijde heeft een koloniale specialiteit gekregen in den heer Idenburg, aan wiens goede eigenschappen van verstand en karakter ook wij alle recht laten wedervaren." Dan zal het ook wel zoo wezen. Cremer en het landsbelang. Het Volk schijnt er zich aan geërgerd te hebben dat deze liberale oud-bewinds man van koloniën zoo loyaal steun bood aan zijn antirevolutionairen opvolger. Ten minste onder de bedenkelijke teekenen van kapitalisme in de Christelijk koloniale en liberale staatkunde, noemt zij«de her haalde liefdesverklaringen van de liberalen aan do Christelijk koloniale pelffick, ijver waarmede de liberale oud-minister een paar malen voor den antirevolutionairen bewindsman in do bres sprong. Wij behoeven niet te zeggen dat wij deze feiten als moedgevende teekenen van een goede staatkunde in 's lands belang waardeeren, in tegenstelling met de socia listische pers die met groote woorden schermt, als daar zijn «kapitalische, mili- militairistische, inperialistisehe politiek"! Ten opzichte van het boycot-plan heeft het bondsbestuur van Patrimonium eone verklaring gepubliceerd, waaruit blijkt dat het voorloopig eene afwachtende houding zal aannemen en intusschen de afdeelingen vrij laat in hare handelingen doch deze groote voorzichtigheid aaubeveelt. Ons dunkt dit het moest juiste standpunt. In de Tweede Kamer zijn de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting, het politiek debat waarbij het nieuwe mi nisterie en voornamelijk de premier dr. Kuyper aan den tand gevoeld worden, begonnen. Ook de antirevolutionaire partij gelooft met den Heidelberger dat afgoderij is, in een bode van den Czaar te Tilsit, waarheen Napoleon zijn hoofdkwartier had overge bracht, dezen den vrede aanbieden. Napoleon wilde den Czaar wel eens zien, van wiens schranderheid hij reeds zooveel had hooren spreken. Hij stelde daarom een samenkomst met hem voor. Deze samenkomst had plaats den 25 Juni. Het was de gewichtigste bijeenkomst, welke Europa sinds langon tijd gekend had. Daar toe was een groot vlot met een prachtige tent voorzien in de rivier de Niomen ge bracht. Gelijktijdig, de een van den rechter-, de ander van den linkeroever, van wal gestoken, kwamen beide monarchen op het vlot, omhelsden elkander en spraken twee uren lang met elkander in de tent. In die tent werd het verbond des vredes gesloten, de band met Pruisen verbroken, de buit gedeeld, door de afspraak dat in de toe komst Oost Europa voor den Russischen, West Europa voor den Franschen Keizer zou zijn. Maar zoo oordeelen er niet alle geschied schrijvers over. Er zijn er ook die meenen, dat de verdeeling van Europa wel ter sprake gebracht werd, doch dat de beide machtigen het met elkander niet konden eens worden. Van achteren blijkt hoe gelukkig het ge weest is; want hadden de machtige be- heerschers elkander verstaan, waarschijnlijk zou dan voor langen tijd aan alle vrijheid een einde zijn gemaakt. Een groote kaart lag voor hen uitgespreid, en de toestand van Turkije werd aange roerd. De Rus eischte [als loon voor zijne plaats van den eenigen waren God die zich in Zjjn Woord geopenbaard heeft, of benevens Hem iets anders te hebben waarop zij haar vertrouwen stelt. De antirev. partij vertrouwt dan ook niet op de gevatheid, de kloekheid, de zeggings kracht van den minister van binnenlandsche zaken, maar alleen op de trouwe en genade Gods en bidt gedurig dat die God onze staatslieden, hetzij ze den troon omringen, hetzij ze 't volk vertegenwoordigen, moge nabij zijn en hun mildelijk geve van Zijn wijsheid. Toeh mogen wij wel zeggen dat de inzet van het debat ons niet verontrust heeft. Drie moderne theologen de oud-liberaal Mees, de Unie-liberaal Roessingh en de sociaal-demoeraat Melchers traden in het krijt. Eerstgenoemde bood dit kabinet vriend schap behoudens reservesde beide laat- sten, gewezen moderne predikanten, waren vrij critisch, vooral dr. Roessmgh kwam daarbij nogal op theologisch terrein ter wijl de heer Melchers geen indruk maakte, dewijl hij zijn rede voorlas. Morgen en Woensdag zijn onder anderen dr. Schaepman en de oud minister Goeman Borgesius aan liet woord. Ook prof. Druckor hield een rede, legde daarin nogeens het vrijzinnig democratisch plan bloot, wraakte dr. Kuypers veran derde gezindheid in zake 't kiesrechten zegde, waar mogelijk, dit ministerie steun toe. Een goed begin dus. In Engeland heeft de politiek zeer weinig invloed op de particuliere relaties. Zoo moeten de heeren Chamberlain en Morley, ofschoon gozworon vijanden op politiek gebied, toch goede vrienden zijn, terwijl Sir Michael Hicks Beach, minister van Financiën, en Sir William Harcourt van de oppositie elkander wederkeerig bezoeken. Er is dus niets vreemds in het feit, dat de oudste dochter van den heer Brodrick, den conservatieven minister, Zaterdag zal trouwen met don zoon van Lord Tweed- mouth, een liberaal staatsman, die een der meest besliste tegenstanders is der tegen woordige regeering. Dit huwelijk wordt druk besproken, niet omdat de politieke inzichten der beide familiën niteenloopen, maar omdat koning Edward in persoon der toetreding tot het «stelsel van het vasteland" den troon der Osmanen. Toen fronste Napoleon het voorhoofd, en met den vinger wijzende op de boorden van den Bosporus, voegde de overwinnaar van Eylan en Fried land den Russischen alleenheerscher toornig de woorden toe: «Constatinopel, nooit. Constantinopel is het wereldrijk." Napoleon zag zeer goed in (en de staat kunde der vorsten van onzen tijd is het nog met hem eens) dat uitbreiding van het Russische rijk tot de Aegeïsche zee in strijd is met de belangen van Europa. Toch namen de beide monarchen een hartelijk afscheid van elkander. Zij scheidden als de beste vrienden. Sinds dien dag verwijderde zich de Keizer van Rusland tijdelijk van het wereldtoonoel. Koning Frederik Wilhelm en zijne ge malin Louise moesten naar Tilisit om hunne opwachting te maken bij den overwinnaar en hem om den vrede te verzoeken. Welk eene vernedering, vooral voor de koningin, do eenige misschien in geheel Europa die dezen gelukzoeker doorzag en te weerstaan wist. Napoleon was zeer hoffelijk jegens haar, doch liet haar genoegzaam gevoelen, dat bij haar overwonnen had. Was 't wonder dat het hart der arme vorstin brak, dat deze jeugdige bloem voor altijd geknakt werd op haren stengel? Koningin Louise overleefde hare neder laag niet lang. Zij stierf reeds in 1809. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1