NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 35. 1901. Vrijdag 29 November. 16e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN FEUILLETON. MtOOTIIMD M VAL. Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De breede Rug der Bourgeoisie. Onder dit opschrift hekelt de Nederlander nog eens op geestige wijze de bekende tactiek der socialisten, om de handelingen van allen, die niet tot hnn partij behooren, en in 't bizonder die der bourgeoisie, in een zoo ongunstig mogelijk daglicht te stellen. In een artikel «Tartufe" werd nog eens op hetzelfde gewezen en o.a. betoogd, hoe al wat de «bourgeoisie" doet in welke rich ting het ook gaat ten kwade wordt uitge legd. Is men «bourgeois" d. w. z. n i e t- sociaal-democraat dan is iedere weg dien men inslaat,, al staat men op een kruis punt van tien wegen, ingegeven door zelfzucht, klassebelang, kapitalisme. Merkwaardig komt dit nu weer uit ten aan zien van het boycotplan. Er zijn «bourgeois", die aan de uitvoerbaar heid en doeltreffendheid van het boycotplan gelooven, en het daarom steunen. Er zijn er ook, die er niet aan gelooven cn er dus tegenin gaan. Nu is het opmerkelijk, hoe aan beide soorten een zelfzuchtig motief, d.w.z. een huichelachtig optreden wordt verweten. De houding der laatstgenoemde soort is al lang door Volksdagblad, Volk, Am sterdammer en diergelijke geteekend als onder allerlei mooie voorwendsels, uit puur eigenbelang voortkomende. Maar ook eerstgenoemde soort loopt niet vrij. Men leze, wat de Fransehe socialist Lafargue in het Engelsch soc.-dem. blad Justice schrijft en dat wij overgenomen viuden in het Volk. Volgens dien schrijver draagt het boycotplan alleen daarom de warme sympathie weg van de vastelandsbourgeoisie, omdat zij hoopt, aan een lastigen konkurrent een geduchten klap te kunnen toebrengen. Lafargue zegt o.a. Dikwijls heeft de bourgeoisie heimelijk de hand in een staking, omdat zij dan door het stoppen der produktie voordeel heeft van de hoogere prijzen. Nu echter werpt de bour geoisie haar jezuïtisch masker af, en stookt voor de oogen van heel de wereld een reus achtige staking aan, ten einde een klap toe te brengen aan zijn konkurrent ter zee. »Arme voorstanders der boycot", voegt de Ned. hieraan toe, »ge meendet voor een schoon ideaal to strijden, maar de sociaal democratie, die alle ideeën tot materie ver werkt, leert het u anders: gij werpt hier eenvoudig uw »jesuïetisch masker" af en staat in al uw zelfzucht ten toon. Arme bourgeoisie! wel liebt ge een breeden rug noodig, want hoe ge u keert of wendt, voor of tegen het boycotplan, schuldig üjt ge.' Dr. Kuyper en Zuid-Afrika. Men zal zich herinneren, dat in de jongste Troonrede met geen enkel woord 29 (Schetsen uit het leven van Napoleon I) Inmiddels werd do oorlog voortgezet. Nog een laatste verwoede poging van Hohenlohe, om zich met het overschot zijner troepen door het Fransehe leger heen te slaan, werd verijdeld door Murat, die hem wist te bewegen, met zijne officieren de wapenen neer te leggen en heen te gaan. Zijn volk, 14.000 dapperen,, werd krijgsge vangen gemaakt. Het was Pruisens laatste stuiptrek ge weest. Nog slechts enkele vestingen hielden zich staande. Doch ten slotte bezweken ook deze. Het laatst van allen gaf Lubeck zich over, dat door den grijzen vaderlander, held Blucher, aan het hoofd van tienduizend getrouwen, zoo meesterlijk was verdedigd geworden. Vreeselijk boette de lang geteisterde stad voor haren heldhaftigen en langdurigen wederstand. Op de lafhartigste en gruwe lijkste wijze werd de bevolking vermoord en geplunderd. Officieren en soldaten be ijverden zich om door de wreedste en on- zedelijkste uitspattingen, waarbij vrouwen en meisjes allerminst gespaard werden, zich schadeloos te stellen voor do ontborin- gen door het langdurig beleg geleden. over den Zuid-Afrikaanschen oorlog is ge rept. Dit hebben vele liberale bladen als een stok gebruikt om het nieuwe Ministerie te slaan en Dr. Kuyper als Kamerlid in botsing te brengen met Dr. Kuyper als Minister. Maar nu leest men over dit zwijgen in de bovengenoemde Memorie van Toelichting onder meer het volgende: „En wat betreft het niet inlasschen in de Troonrede van eene zinsnede ovez den Zuid- Afrikaanschen oorlog, zoo zij hier uitge sproken, dat juist de zinsnede, die inge- lascht was in de Troonrede van igoo, van navolging van dat voorbeeld deed afzien. Toen luidde de zinsnede: „Twee betreu renswaardige gebeurtenissen in Zuid-Afrika en de onlusten in China, maakten het wenschelijk, dat de zeemacht zich in de aan grenzende wateren vertoonde, ten einde aan landgenooten zoodanige hulp of bescherming te verleenen als noodig zou blijken." Hier werd dus ie. de Zuid-Afrikaansche oorlog in één adem genoemd met den op stand der Boxers in China; 2e. van beide gebeurtenissen werd alleen gezegd, dat ze betreurenswaardig waren; en 3e. de ver melding liep uit op de mededeeling, dat èn naar China èn naar Lourengo-Marquez een schip van oorlog was gezonden, om Neder- landsche belangen te beschermen. Wat gaf dit aan Transvaal of aan den Oranje-Vrijstaat. Wat daarentegen bedoelde leden, hier aan het woord, vermoedelijk gaarne hadden willen hooren, mag en kan door geen enkel Kabinet aan de Koningin op de lippen worden gelegd. Waar alzoo de keuze stond tusschen het zeggen van een onbeduidendheid of zwijgen, is aan het laatste de voorkeur gegeven. Hoe dieper een smart gevoeld wordt, hoe minder ze in ijdelen klank voldoening vindt. Dit antwoord, is voldoende en iedereen kan daarmede, dunkt ons, accoord gaan. Maar hoe zal nu de houding zijn, die het nieuwe Ministerie tegenover den oorlog denkt in te nemen? Het antwoordt luidt als volgt: De Regeering blijft vooralsnog volharden bij de politiek van neutraliteit, die zij tegen over de drie oorlogvoerende mogendheden door de noodzakelijkheid der dingen onver biddelijk voorgeschreven acht, en is dien tengevolge gehouden stiptelijk de volken rechtelijke' verplichtiugen na te komen, die in cas (geval) van oorlog aan elke neutrale mogendheid zijn opgelegd. Maar niemand kan van haar vergen dat ze daarom de stamverwantschap tusschen ons volk en het volk van twee dier Staten uit het oog verlieze, en steede zal ze daarom waken, geen gelegenheid te laten voorbij gaan, die haar in staat mocht stellen tot hooghouding van het volkenrecht en tot herstel van den vrede, binnen het perk van haar vermogen, mede te werken. TJernadotte werd tot gouverneur der stad aangesteld. "Wel gelukte het hem door een minzame behandeling de vrees voor den Franschen soldaat bij de arme ingezetenen eenigszins te matigendoch den wrok tegen al wat Fransch was, vermocht hij met dit al niet uit te dooven. En toen dan ook, na verloop van enkele jaren het «Geluk" ophield Napoleon toe te lachen, en de beurt aan Pruisen kwam, hebben de Lubeckers op geduchte wijze van zich doen spreken. Zij wreekten zich, doch op grootscher wijze. Daar zorgde Blucher wel voor. Maar laten wij de geschiedenis niet voor- uitloopen. Het is er nog verre van daan dat Pruisen zich wreken zal over de geleden nederlagen. Pruisen is nog in ellende. Wij schrijven op dit oogenblik 1806; en 1806 is 1814 niet! Zoo was Napoleon dus weder overwinnaar gebleven. Den koning van Pruisen was slechts eene provincie gelaten met slechts 25000 man ter harer verdediging. Wel maakten de Russen zich gereed den ver drukten bij te springenmaar zouden de verre afstand en het jaargetijde spoedige hulp gedoogenzou ook Russische hulp iets baten tegenover den gevreesden overwinnaar, die zich onoverwinnelijk waant? Zal zij iets baten nu vorsten en volken te zamen be ginnen te vreezen voor dezen ontzaglijken Ook dit antwoord voldoet. Van geen Ministerie, welk dan ook, kan en mag men een andere houding verwachten. Geen ander nieuws dan dat Maandag de rest van Jouberts commando en Joubert zelf, die zwaar gewond was, door de En gelsehen zijn gevangen genomenonder hen is ook Cornelis Kruger. Onder de gestorven kinderen in de con centratiekampen zijn ook vijf kleinkinderen van president Kruger. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wildervank, L. Meeth te Dwingeloo; te Hiaure, J. J. H. Klomp, cand. te 's Gravenhagete Nieuw- Dordrecht, M. Wiersum, cand. te Pieter- buren. Aangenomen naar Groningen door J. v. Bolhuis te Weesp. Vlissingeri. Op 26 en 27 dezer hadden ter reede alhier de proeftochten plaats met het Gouvernements Stoomschip «Fazant", gebouwd door de Koninklijke Maatschappij «de Schelde", voor rekening van het De partement van Koloniën. De verschillende proeftochten, die onder leiding van de Commissie der Marine, bestaande uit den Directeur van Scheepsbouw, den Chef v.li. Bureau Stoomwezen en den Inspecteur der Marine Stoomvaartdienst plaats vonden, zijn met het beste gevolg afgeloopen. De machines ontwikkelden op de vier uurs volle krachts- proef gemiddeld 502 I. P. K., waarbij een gemiddelde snelheid van 11,56 Geog. Mijl werd verkregen. Het kolenverbruik op de 9 mijls kolenproef was slechts 0,55 K.G. per I. P. K. per uur en op de volle krachts- proef 0,88 K.G. De «Fazant" komt thans naar de Fabriek terug om verder te worden gereedgemaakt, teneinde in de Maand De cember a.s. onder commando van den Ge zagvoerder H. Visser en van den Chef der Machinekamer, den Hoofdmachinist 2- kl. A. J. Crueq, de reis naar Indie te aan vaarden. Oudelande. Woensdagavond werd alhier een lezing gehouden door dhr. P. Geill, kapt. te Middelburg over „Volksweerbaarheid" met het doel ook alhier een afdeeling te vormen. Staande de vergadering werd door 56 leden geteekend welk getal zeker nog grooter zal worden. Een voorloopig bestuur werd benoemd bestaande uit de heeren: zoon der revolutieen zich haasten om hem hunne hulde te brengen of zich in de schaduw te stellen van zijn schitterende macht? Zal het baton nu zelfs de fiersten van Duitschlands en Italië's zonen den rug krommen onder zijn ijzeren sehepter en de profeten onder hen nog gewagen van een geesel Gods, dien land en volk over zich heen moet laten gaan? Want alles vreesde voor dezen Attila der 19e eeuw. Karakteristiek, tot goed verstand van wat wij bedoelen is de volgende ontmoeting die Napoleon gedurende dezen oorlog in Saksen had. Een Saksische boer zou hem en zijn leger tot gids dienen door deze hem onbe kende bosschen. Onderweg trachte hij met den eenvoudigen landbouwer een gesprek aan te koopen. «Wel mannetje, wat denkt het volk hier wel van mij?" vroeg hij. De boer gaf ontwijkende antwoorden: waarin hij niet onduidelijk liet doorscheme ren, dat men in zijne nabijheid ter wille daarvan niet van zins was kwaad van hem te spreken. «Maar gij" viel de Keizer hem in de rede «wat zegt gij wel van mij. Waarvoor ziet gij mij wel aan?" «Sire", was het antwoord van den eerlijken landbouwer, en zijn anders doffe oogen fonkelden van ingehouden afkoer- «Sire! H. A. Mol, Burgemeester, eere-voorzitter I. de Bakker voorzitter, J. de Jager Gz- penningmeester, Adriaan Lous secretaris, L. B. van der Sliklte en Abraham Lous Jz. commissarissen, welk bestuur de statuten zal ontwerpen teneinde de koninklijke goedkeuring te verkrijgen. Kloetinge. Woensdagavond ongeveer half zes, kwam er uit de richting van Goes een paard over de lijn gehold. De baan wachter Hagenaar dit ziende, waarschuwde den machinist van den sneltrein, die hierojr onmiddellijk den loop van den trein ver traagde. Het paard dat inmiddels geloopon was tot bij het wachthuis no. 40, keerde bij de komst van den peeëntrein, die van Kapelle kwam, terug, liep tegen den snel trein aan, en werd door dezen overredon. De eigenaar van het paard was de vee handelaar Winterswijk, wonende te 's-Heer Arendskerke. Goes. Dinsdag werd op de markt alhier een portemonnaie waarin f 1,60 gerold. Het is der politie gelukt den dader een jongen van ruim 10 jaar in handen te krijgen, die het geld met nog twee anderen, die daarbij tegenwoordig waien geweest, had gedeeld. Deze jongens vormen met nog een vierden blijkbaar een dievenbende; alles wat van hunne gading was namen zij weg, zooals messen, klossen garen enz., boven dien hebben zij zich schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen van suikergoed, enz., bij verschillende winkeliers. De politie heeft een goede vangst gedaan, waardoor waar schijnlijk de winkeldiefstallen mee een einde zullen nemen. Goes. Op last van den Commissaris van politie alhier zijn over de grenzen des Rijks verwijderd, een Duitscher met vrouw en kind, als zijnde zonder middelen van be staan. Te Weenen moesten Zondag de ver kiezingen plaats hebben van de bedienden leden in de besturen van het ziektefonds der koopmanschap. Voor deze verkiezing waarmede, naar men zou zeggen, de politiek niets had uit te staan, hadden zich de christelijk-socialen de partij van dr. Lueger vereenigd met de Duitsch- nationalen tegen de sociaal-democraten. Beide kampen hadden hun hoofdkwartieren opgeslagen in eenzelfde koffiehuis, waarvan zij elk de helft hadden afgehuurd. Natuur lijk kwam het al spoedig tot booze woorden, dra gevolgd door boozere daden. Bier glazen, stoelen, zelfs tafels werden weldra door de zalen geslingerd; de politie kwam tusschen beiden en moest de vechtersbazen met de blanke sabel de deur uit, en de ik houd u voor het Beest uit den Afgrond De soldaten ontzetten zich over dit ant woord, vreezende 's Keizers toorn. Zij waren waarschijnlijk minder in den Bijbel thuis dan hij. Maar Napoleon glimlachte even en zeide «Neen man, het door u bedoelde Beest ben ik niet, maar dat ik zjjn voorlooper ben, geloof ik zeker." Intusschen had koning Fredrik Wilhelm om een wapenstilstand doen verzoeken. Daar Napoleon meer zin had den oorlog voort te zetten en dan misschien Pruisen voor goed te verpletterenstelde hij zulke harde voorwaarden, dat de koning ze on mogelijk kon aannemen. Napoleon nam terstond daarop zijne maatregelen om den krijg te hervatten. Aan zijn broeder droeg hij de zorg op om de Polen tot opstand aan te sporen. Hij zelf volgde met zijn leger. Het reizen viel niet gemakkelijk, 't Was winter, en dit zegt veel in een land als Polen. Niet 'anders dan op een boe- renkarretje gezeten, kon hij dat land be reiken. Anderen uit zijn gevolg die per rijtuig gegaan waren, kwamen er slecht af. De rijtuigen vielen om, en die er in zaten werden gekneusd of buiten gevecht gesteld. Op den 28 November kwam Murat binnen Warschau, Polens hoofdstad, aan. Hij bracht straat opjagen, waar het haar eerst gelukte de strijdenden uiteen te drijven. De verkiezingen konden geen voortgang hebben en werden vernietigd. Te Londen voor de Kings Bench werd gisteren het lasterproces behandeld, door vier heeren, onder wie de lieer Kretschuiar van Veen, betrokken bij het bestuur der N.Z.A.S.M. ingesteld tegen de uitgevers en den schrijver van het werk The Transvaal and the Boers. Er waren groote schadever goedingen geëischt. Twee der eischers waren de oorspronkelijke concessionarissen van den spoorweg. De beschuldiging van laster berustte op de mededeeling in het werk, dat de concessionarissen omkooperij en knoeierijen hadden gebezigd om de concessie te krijgen, dat de maatschappij allerwegen geld strooide om leden van de Transvaalsohe Regeering te bewerken en dergelijke aantijgingen. De uitgevers boden een zeker bedrag als schadevergoeding aan en waren bereid zich te verbinden om geen exemplaren meer te verspreiden. De heer Garrett Fischer evenwel, de schrijver van het boek, verzocht toegelaten te worden tot het bewijs en voerde aan dat de eischers gedomiciieerd waren onder bescherming van een vijandelijken staat en dus geen recht hadden op de bescherming, aan onderdanen van den Koning verzekerd. Nadat getuigen waren gehoord werd uitspraak gedaan teu gunste van den heer Garrett Fisher. De rechter gaf als zijn oordeel te kennen dat de eischers niet ontvankelijk waren, daar zij zichzelf hebben gebracht in de positie van een buitenlandsehen vijand. Te Antwerpen is de Ban Righhet geheimzinnige schip dat te Londen werd aangehouden,J in de haven aangekomen. Het schip heeft 4000 kisten patronen, 1000 kisten geweren, 1000 zakken steenkool en kanonnen aan boord. Het is bestemd voor de Columbiaansche opstandelingen. Te Weenen heeft een paardenkoop man met den Engelschen minister van oorlog onderhandeld om vóór einde Maart te leveren 20,000 paarden voor Zuid- Afrika. Er schijnt een opstand "te zijn uitge broken in Portugeesch-Indië. Twee Portu- geesche oorlogsschepen zouden bevel hebben gekregen daarheen te gaan. («Portugeesch-Indië is een zeer weidsche uitdrukking voor wat daaronder kan worden verstaan. Behalve de helft van Timor, in Oost-Indië, waar eenigon tijd geleden onrust was, heeft Portugal nog een paar weinig beteekenende koloniën in Voor-Indiö, waar van Goa de voornaamste is. Hand.) een regiment jagers en dagonders mede. Uitbundig was de vreugde der Polen over de verschijning van dezen knappen, krijgs- haftigen man. 't Was hun of zij de de vrij heid reeds zagen binnentreden, verpersoon lijkt in dezen zwager des Keizers. En ging er reeds van den zwager zooveel glans at, hoe moest dan de Keizer wel niet schitteren Te dier tijd waren ook de Russen aan gekomen- en hadden zich met het ellendig overschot van het Pruisische leger vereenigd. Napoleon en zijn Franschen kwamen spoe dig ook daar, zoodat het weldra tot een treffen kwam. Den 10 Februari 1807 werd de slag bij Eylau geleverd. Wel verloren de Russen en Pruisen den slag, doch hunne verliezen wogen die der Fransehen op. Ve len uit Napoleons leger, waaronder vele jonge miliciens, want dezen waren een half jaar te vroeg opgeroepen, verloren het leven, niet door het zwaard des vijands maar door het zwaard der ellende. Het was vinnig koud. De oostenwind was scherp en de vorst ontzaglijk; doch tegen hen was de Kozak meer gehard en bestand dan de Bourgondiër; de Pruis meer dan de Parijzenaar. De wintervorst plaagde beiden, doch was den Rus tot voordeel. Hij was oorzaak dat Napoleon zijn ter nauwernood bevochten overwinning niet kon voltooien. (Wordt vervolgd4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1