Kerknieuws. S c h o o I n i e u w Iteclitszakeii. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. LEESTAFEL. oi wind zoodanig in haat onderste sten gelleden geknakt of gebogen wordt, dat zij zich niet weder opricht. Behalve an dere oorzaken kan een zeer voorname reden hiervan zijn een verkeerde bemes ting. Hoe vaak gebeurt hot, dat de ha ver „nuchter", zooals de boeren zeggen, den grond ingaat en in het voorjaar met een weinig Chilisalpeter op de been wordt geholpen. Bij een voor haver gesehikten en zeer vruchtbaren grond gelukt de oogst ook wel, doch, wanneer de grond onge schikt is en het weer aanleiding kan ge ven tot legeren, dan is het deze haver, die het eerst omvergaat. Dr. H. Dubbers heelt voor Nederland platen bewerkt, naar de onderzoekingen van Arend in 1899, waarop men kan zien, hoe de stikstof en de phosphorus uit den bodem door de planten wordt opgenomen en hoe en dit is een voorname kwestie, waarop ik met nadruk wou wijzen deze stikstof en phosphorus gedurende den groei der planten aanhoudend uit de oudere planten- deelen weggaat naar de jongere en zich later voor oen groot deel ophoopt in de aren. Uit dit feit, dat ik aanneem, èn op grond van deze onderzoekingen, èn op grond van deze verklaring, die men er van kan geven, besluit ik, dat het hoogst noodzakelijk is, dat gedurende de gansche groeiperiode er een zekere hoeveelheid stikstof en phosphorus in den bodem aan wezig is, die, van het oogenblik, dat de jonge plant door haar wortels voedsel tot zich neemt tot aan den tijd der rijp heid der korrels, in staat is de plant langzaam maar voortdurend te voorzien. Het is niet voldoende, dat slechts gedu rende oen korten tjjd een overvloed van genoemde stoffen toegediend wordt, want het is duidelijk, dat volgens de onderzoe kingen van Arend de onderste stengel- deeltjes dan te kort komen. Om dit doel te bereiken is naast den stalmest, de Peru- Guano do moest geschikte hulpmeststof. Dat men inderdaad met deze meststof een uitstekenden oogst kan hebben bij haver, bowjjst eon vergelijkende proef, waarvan ik de photographische voorstel ling en verdere opgaven voor me heb liggeneen proef, die ton dool bad de Peruguauo als meststof voor haver te ver gelijken met andere. Wanneer men van een Hectare, 4200 K.G. korrels ou 6500 K.G. stroo ziet komen, bij een bemesting met 800 K.G. Peru-Guano van 7 pCt. stikstof, 10 pCt. phosphorus en 2 pCt. kali, dan dunkt mij, dat hot niet, gewaagd is, de proef ook te nemou en te zien of men met genoemde meststof voordeel kan behalen, Is dat zoo, dan kan men baai- gerust nemen, daar zy 111 elk geval den grond verbetert. Ned. Herv. Kerk. Beroepeu te Wuardhuizen, G. H. Bee kenkamp, cand. te Gouda te Terhoyde, .1. Proosdij, cand. te Schiedam; te Leer dam, dr. J. W. P. Gobius duSartteWou- drichemte Frederiksoord, M. Wier- sum, cand. te Pietorburen te Hoorn- sterzwaag, H. v. Dijk, cand. te Kampen. Aangenomen naar Roden door B. Assink, te Eelde. Waarde. Gekozen tot notabel de heeren A. G. de Smit met 84 stemmen en A. van Praassen met 81 van de 40 stemmen. Er zijn 99 sternbevoegden. Te Alkmaar is Zaterdag ovorleden de weleerw. heer ds. J. Bouvin, predikant, aldaar. Jan Bouvin werd in 1850 geboren te Oosterland (D., waar ziju vadei notaris was bij studeerde te Utrecht, en werd in 1875 candidaat, bij 't, provinciaal kerkbestuur in Drente. Hij huwde met jonkvrouw L. M. Schuurbeque Boeije, dochter van den be kenden bijna 90-jarigen oud-rechter en schrijver jhr. mr, M. J. Schuurbeque Boeije, en werd don 29 Aug. 1875 te Vreeland bevestigd. In 1878 vertrok hij naar Nijbrock, en stond sedert 21 Jan. 1883 te Alkmaar. Hij was ridder in do orde van Oranje Nassau. Geref. Kerken. Beroepen te Loerdam, J. E. Reijenga te Zalk. De Unie-collecte bedroeg ditp^r te Brouwershaven (G. K.) 1'18.95. N^uwvliet, met Cadzand (Evang. lok. en giften) f21.78 Poortvliet K.) f 6. Tot onderwijzer aan het instituut- Esmeijer te Rotterdam is benoemd de heer C. Jansen, laatst hoofd eener school te Barberton (Transvaal) en bevorens boofd der, thans helaas opgeheven, Obr. school te Aardenburg. Axel. De heer P. Lutoijn, van Nieu- wendijk is geslaagd voor het examen wis kunde 1. o. art. 05. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 26 November 1901 zijn veroordeeld wegensdes nachts jagen zonder acte en verg.: Q. v. d. L., te Oudelande, 2 x f 20 b. s. 2 x 8 d. h. verbaurdverkl. en uit!, geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. h.; strooperijD. L. de D., J. W. K., te Ierseke, J. S., te Biezelinge, ieder f 5 b. s. 5 d. h.trekdier onbeheerd laten staan op wegD. J., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.loopen over eens anders grond z. verg.: A. J. Af., te Oudelande, f 5 b. s. 3 d. h.'s avonds fietsen zonder lichtgeven de lantaarn; M. B., te Hansweert, f 1 b. s. 1 d. h.visschen in kanaal Z. B.P. P., J. K., J. G., te Hansweert, ieder f 10 b. s. 5 d. li.loopen langs spoorweg zonder verg. en leggen aalfuik in een waterleiding -waar door de afvoer van het water kon belem merd worden; J. W., te Schore, 2 x 2 b. s. 2 x 2 d. h.overtred. ijkwet: M. D., C. R., E. v. H., K. N., J. B., L R., J. W., L. K., J. N. B., P. J. v. H., L. S., A. P., allen te Kruiningen, D. v. d. V., W. in 't A., 0. W., allen te Schore, L. v. K., C. V., te Waarde, Cu. W., te Ierseke, I. K., P. S., te Kapelle, C. B., te Wemeldinge, ieder f 0.50 h. s. 1 d. h. D. H., te Kruiningen, J. G., L. J. W. Jd., P. L., te Schore, M. S., te Viake, A. de G., te Wemeldinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h. Pu. B., te Ierseke, A. L., te Schore, C. de S., te Wemeldinge, L. v. N., J. D., te Kruiningen, ieder 2 x f 0.50 b. s. 2 X 1 d. h. L. D., te Wemel dinge, II. W., te Kruiningen, ieder 3 x f 0.50 b. s. 3 X 1 d. h. J. de J., te Ka pelle, 4 x f 0.50 b. s. 4 x 1 d. h. M. S., te Schore, 7 x f 0.50 b. s. 7 X 1 d. h. B. B., te Kattendijke, 8 x f 0.50 b. s. 8 x 1 d. h. C. de B., te Wemeldinge, 9 x f0.50 b. s. 9 x 1 d. h. L. K., te Hansweert, J. J. K., te Wemeldinge, ieder 15xf0.50 b. s. 15 x 1 d. h. K. v. Y., te Ierseke, f 2 b. s. 1 d. h. voor allen met verbeurd- verkl. van de inbeslaggenomen maten en gewichten; dronkenschap: C. v. d. V., te Goes, f2 b. s. 2 d. h. P. W., te Wemel dinge, f 3 b. s. 3 d. 1-.; dronkenschap: bij 2e lierh.L. V., te Goes, 5 d. h. Vrijgesproken werdJ. G. Chzn., te Schore, beklaagd van overtred. ijkwet. Vlissingen. De post-commies Ottens en de conducteur C. Colet van het zee postkantoor alhier, die bij de aanvaring der mailboot «Regentes" op de Theems aanwezig waren, hebben van het hoofdbe stuur der posterijen voor het beleidvol op treden en het in veiligheid brengen der mails, eene eervolle vermelding ontvangen. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit no. betreffende de ver gadering van «Boaz" in zake do Boycot- beweging. Wij wekken de leden op tot een getrouwe opkomst; en wie nog geen lid was, zouden wij wel willen uitnoodigen van deze zoo nuttige vereeniging lid of begunstiger te worden. Daartoe kan men zich o. a. aanmelden bij den heer G. Verhago te Middelburg. Wolfertsdijk. Door den heer Baron Crentz, is alhier aan do Jongedoclitersver- eeniging «Bidt en werkt," een som van f 25 geschonken ter ondersteuning van genoemde vereeniging. Stoppeldijk. Na een kortstondige ziekte is de WelEerw. heerChr. v. Dijk, kapelaan, alhier overleden. De bij hot 3e reg. infanterie benoemde kapt. G. H. Eraser is ingedeeld bij het 4o bataljon te Vlissingen. Ierseke. Zaterdag bekwam alhier zeke re M. K. vrouw van P. B., eene onbedui dende wonde aan haar been, tengevolge waarvan bloedvergiftiging is ontstaan en de vrouw Dinsdagnacht aan de gevolgen is overleden. liet Volk meldt dat te Goes een afdeeling der soc. democratische arbeiders partij is opgericht. Vorplaatst met 1 Doe. de klerk der posterijen eu telegrafie 2e klasse J. L. E. W. v. d. Wede, van het by post- en tele graafkantoor te Charlois naar Axel. De Standaard kan een bericht omtrent een voorgenomen huwelijk van den minister van binnenlandsche zaken uit de boste bron tegenspreken. Wat zullen de klets majoors nu weer te vertellen hebben'? In de tweede kamer heeft gisteren de lieer Van Kol ons optreden op Nieuw Guinea ter sprake gebracht. Een motie tot afkeuring van dezen landroof werd verworpen met 74 tegen 6. (Lieftinck eu de sotjiaal dem.) f)e lieer Van Kol vraagt verlof aan den Minister van Buitenlandsche Zaken te vragen of de Regeering ook stappen wenscht te doen en zoo ja, welke om een einde te maken aan de gruwelen van den Zuid-Afrikaanschen oorlog en in hot bij zonder om verdere verdelging van vrouwen en kinderen door honger en gebrek in de concentratie-kampen te voorkomen. Het verlof werd verleend. De interpellatie zal gehouden worden bij de Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting. H. M. de Koningin is geheel hersteld, maar moet nog eenige dagen haarvertrekken houden. Ongevallenverzekering. De Bond van Nederlandsche Schilder- patroons, gebruik makende van de vrijheid, door de Ongevallenwet verleend, om als zelf risico dragende vereeniging op te treden, heeft in beginsel besloten tot de oprichting van zulk eene ongevallen-ver zekeringsinstelling onder hare leden, omdat het dragen van eigen risico in het schil dersbedrijf veel voordeeliger is dan indien ieder patroon door de Rijksbank wordt aan geslagen Ruim 400 schilderpatroons in Nederland zijn reeds toegetreden eu hebben zich ver bonden tot het storten van het onderpand dat de Rijksbank voor deze verzekering zal eisohen. Als secretaris zal optreden de heer M. Nooijen. Rilland. Heden werd alhier door not. Overman verkocht: a. een hofstede groot 34 HA. 5 A. 28 cA. behoorende tot de nalatenschap van den heer J. Bruijnzeel. Kooper de heer P. Bruijnzeel voor f 1804 per HA. of f61131,25 in massa. Voorts perceelen grond in erfpacht: b. voor f 400 aan G. Wisse; c. 595 cA. voor f260 aan G. Nagelkerke: d. 1130 cA. voor f310 aan dhr. L. v. Baaien; e. 295 cA. voor f 110 aan A. Nagelkerke; 381 cA. voor f175 aan J. A. Colpaart. En huizen g 275 cA. voor f 2500 aan G. van der Werft'; h 378 cA. voor f1900 aan C. Vogel voor de minderjaigo A. Bruijn zeel; 289 cA. aan denzelfde voor f 1110 j 2 dito saam 785 cA. aan denzolfde. Alle koopers alhier. Alles onverminderd 8'/- pet. [g h en j met tuin). Uit Atjeh seint men: Majoor Van Daalen is van uit het Gajoe- gebied te Melaboeh (Westkust) aangekomen. De pretendent sultan is ontsnapt. De poging om Tjoet Nja din (de weduwe van Toekoe-Oemar) gevangen te nemen is mislukt. De Atjehers verloren 45 dooden. Het merkwaardige van den tocht van majoor Van Daalen is, dat hij met zijn colonne zoo ver zuidelijk doordringende, in onbekende streken, waarheen vivres moesten worden medegenomen, uit het gebied van Pidiü (Pedir) ten slotte weder aan de Westkust is aangekomen. Handelsblad.} Namens president Kruger zijn te Utrecht twee huizen gehuurd, een voor zich en een voor de familie Eloff- zijn klein- en achterkleinkinderen. Tusschen deze twee huizen in staat de woning van ds. J. H. Gunning. Nu komt daar achter een overdekte gang waardoor de president altijd ongezien bij zijne kinderen komen kan. De heer J. M. Heij broek te Amsterdam is Zondag op 73 jarigen leeftijd overleden. Naar het U. D. verneemt zou hel bericht als zouden zekere verwachtingen der Nederl. natie dezer dagen op Het Loo zijn teleurgesteld, onjuist wezen. De Staatscourant no 277 bevat de stat. der schietvereeniging «Pro Patria" te 's Heer Arendskerke. De vereeniging stelt zich ten doel 's lands weerbaarheid te ver- hoogen en tracht dit doel te bereiken door het houden van oefeningen in den wapen handel en in het schieten, waardoor zij goede schutters zal trachten te vormen. Deze oefening zal geschieden, zoo mogelijk met de geweren, bij het leger in gebruik, met de llobertbuks en met do revolver. Te Munterdam is een arbeider in de jenever gestikt. Te s' Hertogen- boscli is onder hevige pijnen oen man ge storven aan bloedvergiftiging, ontstaan door het openkrabben van een puistje aan de wang. Het Harpcarillon. Er is toch altijd meester boven meester, wat heden het volmaakste schijnt, moet morgen hot veld ruimen voor wat beters. Toon wij de Sionsharp zagen, dachten wjj: nu, gemakkelijker kan hot wel niet; bjj de Vioolzither meenden wij, dat schoo- nere combinatie niet mogelijk was en nu komt, er waarlijk oen Instrument voor den dag, dat alles weer in de schaduw stelt, Het uiterlijk maakt al dadelijk een gun- stigen indruk, eon keurig gepolitoerde kast waarop zich links 25 snaren bevinden en rechts een blinkend klokkenspel met 18 stalen platen. De nummers op de 18 platen doen al reeds zonder handleiding zien dat uotonkennis, hoowol gemakkelijk, onnoodig is. Het geluid zal een ieder verrasson en is werkelijk schoon. Nu heeft een klokken spel toch altijd iets aantrekkelijks, het is zoo'n bijzonder rond geluid, niets geeft zoo duidelijk de melodie aan als een carillon- Bij krachtige aanslag hoort men het op oen afstand en komt het zelfs boven een groot gezelschap of orchost uitde harp- begeloiding is zeer eenvoudig en gooft de melodie een aangenamen grond. Men kan echter ook elke andeie begeleiding nemen van Piano, Orgel of wolk instrument ook, daar de toon normaal is. Een bizonder voordeel van het Harpcarillon boven der gelijke Instrumenten is, dat het Garillon nooit onttromt en de snaren door eene bizondere inrichting zeer gemakkelijk bjj te stemmen zijn. f 13,50 is voor zoo'n degelijk instrument zeker niet te hoog en zal dan ook afnomers genoog vinden, vooral in in dozen tijd. Men zie daarvoor adres enz., in de advertentiet van Joh. de Heer. Rottordam, die het Harpcarillon in den handel brengt. Overste v. Roiszwitz van het 147ste infanterie-regemont, waartoe de in het duel gevallen luitenant Blaskowitz behoorde, hoeft ontslag gekregen. Dit wordt als een govolg van hot Insterburger duel opgevat; de overste had de beraadslagingen van don Raad van Eer bijgewoond, maar niets ge daan om het duel te verhinderen. De Turksche zaakgelastigde hooft thans den Franschen minister van Buiten landsche Zaken Delcassé er mede in konnis gesteld, dat de Porte aan de Fransche ka nonneerboot »Mouatte« vergunning verleend heeft, de Dardanellen te passeoren. Een puzzle. Als Lynch, het nieuwe lid van 't Engel- sche parlement op Engelsch grondgebied komt, zal de Engelsche regeering hem laten oppakken wegens rebellie tegen den Koning. Iloe kan dat? Lynch was Transvaalsch burgeren streed als zoodanig tegen de Engelschen. Toen Transvaal «ingelijfd" werd, werd Lynch daardoor Engelsch burger maar toen had hij de wapenen al neergeleid. Waarvoor moet hij dan vervolgd worden? Of erkent Engelaud de Boerenrepublieken nog voor onafhankelijke staten, en is de inlijving slechts een wassen neus geweest? De historie-Lynch zal dat uitmaken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Voor de 4de maal, (maar ik verzeker IJ 't is nu de laatste maal, vraag ik eenige plaatsruimte. De 1ste maal was 't een oproep, om nu 't getij gunstig was, een Ghr. Bewaarschool op te richten de 2de maal was 't een ge- dachtenwisseling met de(n) warm(en) voor stander over de vraag van wie het 't beste kon uitgaan de 3de maal op verzook van den Heer De Kruijter, om hem van antwoord te dienen op de financieele vraagwaar de Heer de Kr. voorrekende dat 't niet kon, gaf ik de cijfers, waaruit m. i. de mo gelijkheid wel bleek en nu de 4de maal vraag ik een oogenblik naar aanleiding van den Heer de Kr.'s laatste stuk. Wat we van zijn hand kregen is geen antwoord op 't, schrijven van »'t geeft niet, wie" en de „warm voorstander". In stee van het te bestrijden of de juistheid er van te erkennen loopt hij er over heen. Hij betoogt eerst (wat ieder met hem eens is) dat 't gewoon lager onderwijs van meer beteekenis is, dan dat op de Bewaar school en meer recht heeft op onze steun en sympathie. Geen mensch die 't ontkent, maar daar hebben we het nu niet over en on- dergeteekende was juist een tegenstander van het belasten der schoolvereeniging met een Bewaarschool. Heel die tirade over do «goede school", «die onze kroon en onze eere behoort te zijn en in belangrijkheid door geen andere kan geüvenaard worden", had gerust in de pen kunnen blijven als niet ter zake dienende. En 't laatste gedeelte van 's heeren de Kruijter's stuk is toekomstmuziek, «nog weinige jaren en als God ons zegent gelijk in de laatste 8 jaren dan gaan we een Ghr. Burgerschool bouwen. En dat zal een over winning zijn voor heel onzen kring". Weton je 't nu Geen krachten verspil len aan een Bewaarschool, maar alles be waard voor de Burgerschool die «we gaan bouwen". Ei zoo gaan we een Burgerschool bou wen. Hoe weet Mijnheer do Kr. dat? Wie is «we" 't Bestuur van de schoolvoreeni- ging, of de Veroeniging zelf?, 'k Heb er nog niets van gehoord 'k heb er bovendien niets mee op. Een school van Burgers, maakt vanzelf dat de tegenstelling komt, van een school van Boeren, of liever een school van arbeiders en dat Burgers eu arbeiders reeds van hunne prille jeugd ge scheiden moeten worden «pgevoed, acht ik geen Christelijke gedachte. Bovendien mag toch zeker van een Ghr. Burgerschool ge- eischt worden dat die zichzelf bedruipt of moeten de arbeiders en kleine boertjes contribueeren voor een jongeheeren- en jon- gejuft'rouwenschool |Doch ter zake. Die Burgerschool moet dienst doen, om do Be waarschool tegen te houden. Doe je por- temonnaie niet open voor eon Bewaarschool, want al gauw komen we om gold voor de Ghr. Burgerschool die we gaan bouwen daar komt het op neer. Daar die Burgerschool echter geheel in do lucht hangt, en niemand een briefjo kan geven, dat die er komt, heeft deze toe komstmuziek niet de minste kunstwaarde. Voor ik do pon neerlog M. de R. wensch ik er op te wijzen dat do heer de Kr. het debat ontloopt. In plaats van bij 't onderwerp te blijven, dat aan de orde is, gaat hij over hooi iets anders beginnen, en verdrinkt de discussie over de Bewaarschool, in zijn plannen over een Burgerschool. Doch was hij het, die uitnoodigdo, de zaak der Bewaarschool Van alle kanton te bezien. In de voorrede van «het, werk vau den Heiligen Geest" van dr. A. Kuyper, lees ik«als ik weet dat mijn bestrijder den eigenlijken kamp ontwijkt, en op bijpaden schermutselen gaat, is dat mij altoos een welkom teeken, dat hij zelf zijn positie voor zwak houdt U vriendelijk dankend voor uw welwil lendheid, om mij tot 4 maal toe aan 't woord te laten, verklaar ik over deze zaak U niet meer te zullen lastig vallen te meer daar do eenige bestrijder die optrad, geen lust toont over deze vraag te discussieoren. Ft Geeft nietwie". Zijn keus en de hare, door E. Eveiitt Green en Louise H. Bedford, vertaald door C. v. Ophemert. Utrecht Jac. C. v. d. Stal. Wij vestigen de aandacht op Van der Stal's Ghr. Bibliotheek, welke bedoelt zoo goedkoop mogelijk uitgezochte Ghr. lectuur te verspreiden. Wie voor een jaar lid wordt ontvangt vijf degelijke werken saam 1400 bladzijden druks, o. a. van Kloppers en Postmus, voor slechts f 4. Met klim mende belangstelling lazen wij bovenge noemd verhaal, dat op zoo waardige wijze, ook wat technische uitvoering betreft, de rij opent. Er komen verschillende personen in voor die echter meer den achtergrond uitmaken van eene schilderijeene liefde die zich zelf geeft in den dienst Gods, worstelende met eene liefde die zich niet onttrekken kan aan de dingen der wereld. Hij Cyril Benson, een jeugdig predikant die al zijne krachten wijdt aan de taakmet woord en daad het evangelie te brengen tot den arme in een van Londens wijken zij Sylvia O'Connor, die de vermaken najaagt, en, schoon met smart, zijne liefde versmaadt, dewijl zij met hem verschilt in de keuze van het eene noodige; en eerst na zijn dood den vrede zoekt en tot de goede keuze komt. Hier komen de vruchten eener goe'e opvoeding aan het licht; de schrijfster doet dit op een keurige wijze uitkomen in Cyrils grootmoeder, even als die in Breevoorts Vrouwenweelde, een model van dege vroomheid en gezond ver stand, waarvan ook menige juiste opmer king getuigt. Ik kan soms beven, zegt zij o. a., over de onbewuste godslasteringen, die men in de nieuwere litteratuur geschreven vindt, waarin men spreekt van een «verlicht Christendom", dat hooger staat dan dat van Christus, en zoekt naar verboden dingen, en verleid door de wijsbegeerte, zooals zij het dwaselijk noemen, zich af keert van do eenige wijsheid Gods, die wij boven alles belmoren te zoeken. Is dit niet het begin van de verblinding, die een veracht en verlaten God zou zenden aan de werelds- gezinden die zich van Zijn wegafkeeren? Duidelijk doet zij ook uitkomen het kenmerk van het waarachtige Christendom, tegenover «de mode in zekere kringen te meenen dat het geestelijk leven het beste bloeien kan in een atmosfeer van asce tisme." Onze tijd roept ook den vrouwen, vooral den jeugdigen Christenvrouwen toe zich in den stroom te werpen en te arbeiden in 't lichamelijk, geestelijk en zedelijk be lang van zoovelen die eeuwen lang warmen verzaakt; en ook dit laat de schrijfster in Dora's keuze zoo duidelijk tot hart en cons ciëntie spreken. Het verhaal bevat groote contrasten, dio in de langdradigheid van Sylvia's dagboek hier en daar te beter nog 't licht doen vallen op de goede keuze en den geze- genden arbeid van hen die een hoogere begeerte kennen dan naar het vlinderleven der wereld. Of hier in romanvorm een stuk werkelijkheid verhaald wordt? Nie mand ontkent het die de werkelijkheid ziet en om maar iets te noemen den zelfverloochenenden arbeid van dr, Scheurer en van de dames Rutgers en Kuyper met welverdiende bewondering en belangstel ling volgt. Fannias, een verhaal uit den eersten Christentijd, van F. M. Kingsleyvertaald door Alma. Rotterdam D. Bolle. Ds. Ulfers schreef voor dit boek een „woord vooraf" waarin hij 't zeer prijst en aanbeveelt. Wij zijn 't met hem hartelijk eens. Het is een aangrjjpend, nuchter ver haal uit de dagen van Jerusalem's ver woesting. Het beschrijft het leven van een jeugdigen Joodschen priester die, eerst geblinddoekt voor hot licht dat in do duisternis schijnt, langzaam tot den Chris tus komt, menigen strijd doormaakt, en ten slotte het christelijk geloof omhelst. De geschiedenis van Israül onder Rome's juk is in dit verbaal ingevlochten, bono vens meer dan een beschrijving van stad en tempolmenig karakter wordt geschetst, 't verval en 't zedenbederf in Israel aan- gowezon als de oorzaak, in verband mot, profotie en Godspraak, van Israels diepon val. Dit verhaal boeit, sticht en leert. Hot moge velen aansporen te bewaren het. goede pand hun toevertrouwd. De uitvoe ring, in keurigen band, is prachtig. Vestigen wij tegelijk nog de aandacht, op des uitgevers lijvige catalogus vannienwe in prijs verminderde boeken en goedkoope uitgaven op elk gebied. Al is er veel bij, dat in ohr. kringen niet past, toch schiet, er nog genoeg over dat aan de eischon van chr. loctuur voldoet. De pastorie van Nöddebo, door Nieolaas (oud 18 jaar) Uit het Deensch (door ds. G. F. Haspels). Nijkerk G. F. Callenbach. Wij hadden al zóóveel over dit boek hooren spreken, en al zoo vaak naar oen nadoro kennismaking met dien Nieolaas en met den leuken dominé van Nöddebo ver langd tot daar ongedacht de uitgever Cal- lonbach ons een tweeden goedkooporon druk komt vereeren. En nu kunnen ook wij zeggen: wij hebben «De pastorie van Nöddebo" gelezen, meegeleefd en genoten. Wij hebben gelachen om de oolijke op merkingen van don 18-jarige, die zich telkens verpraat, in verlegenheid zit, goed oogen en ooren den kost geeft, doch op één punt, als alle studonton van zyn leef tijd, «groen" is en dit op zoo ongekunstelde wijze laat uitkomen. Wjj hebben gelachen om de zetten van den eerlijken predikant, en van de anderen op hun tijd, want 't zijn altegaar typen. Er loopt door 't gansche verhaal een draad van gezonden, gullen humor die sympathie wekt met den schrijver en zijn vrienden. Er worden van die kosteljjke tafereeltjes in geschetst, welke men ïu Hildebrand, v. Koetsveld en den ouden heer Smits niet tevergeefs zoekt, en die ze allicht gaarne voor hunne rekening zouden nemen. Minder beviel ons de te weinige streng heid waarmee, de predikant zijn logé be straft over diens honibren op Zondag en de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2