NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 33.1901 Dinsdag 26 November 16e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH oitoonaiJi» m val. VERSCHIJNT Wed. S. J, DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Bekendmakin g. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 25 November 1901. De Minister antwoordt in zijn Memorie van Antwoord op een desbetreffende vraag De principiëele beslissing in zake den indirecten vaccinedwang zal eerst kunnen genomen worden bij een algemeene her ziening van de wet op de besmettelijke ziekten. Intusschen zal een voorloopige en partiëele ontheffing van den indirecten vaccinedwang voor enkele bijzondere scholen worden voorgesteld, iets, waar voor het ontwerp reeds in bewerking is. 's vlug. Intusschen zouden wij wel willen vragen dat in dergelijk ontwerp alle Chr. bewaar scholen en Chr. lagere scholen mochten begrepen worden; opdat allen die nood gedwongen tot de inenting overgaan, en dat wel zoo laat mogelijkdit voortaan kunnen nalaten en hunne kinderen ook naar de Chr. bewaarschool kunnen zenden. In Arnhem sprak verleden week ds. Ru dolph. Debat werd geweigerd aan socialis ten. Hierin is niets vreemds. Ook een ver- eeniging is souvereine in haar kring, en vrij of zij al dan niet aan een togenstandcr debat geelt. De redactie van Eet Volk plaatste hierop 't volgende bericht: ■üAntirev. domperij. Een paar partijgenoo- ten konden onverrichter zake huiswaarts koeren, het publiek aan de eenzijdige voor lichting van den amateur-beul overlatend". Derhalve nu geen debat gegeven werd, laat Troelstra den spreker in het openbaar uitschelden. O, zij zijn zoo fatsoenlijk en verdraag zaam, socialisten, die in Ret Volk schrijven. Wilt gij nu een staaltje van de manier waarop zij hun klantjes voorlichten Hier is het. Antirevolutionaire lichtschuwheid. Wilde ds. Rudolph geen debat toestaan, intus schen heeft nu deze heer in Goes weer hetzelfde uitgehaald. Sprekende over: het huisgezin en het maatschappelijk vraag stuk, gaf hij eerst flink op het socialisme af en toen er van onze zijde debat ge vraagd werd vond hij dat met den voor zitter onnoodig. Wat is dat anders dan lichtschuwheid, domperij Nu moet men weten dat de heer Rudolph optrad voor don Chr. Volksbond, waarvan stellig het meerendeel dor leden liberaal is, terwijl in het bestuur slechts één an tirevolutionair zitting heeft, de meerder heid, en ook do voorzitter, de heer J. M. Kakekeeke is liberaal. 28 feuilleton. Schetsen uit het leven van Napoleon I) XXIII. PRUISEN VERNEDERD. Reeds bij het eerste treffen, bij Saalfeld, word een deel van het Pruisische leger mot zijn bevelhebber, den jeugdigen prins Lode- wijk, zoon van Ferdinand van Pruisen, den broeder van Fredorik don Groote in de pan gehakt. (10 Oct.; Vier dagen later leed de hertog van Brunswijk een beslissende nedorlaag bij Jena en Auerstadt. De hertog werd gewond woggedragen. Bij Auerstadt voerde hij de eene helft des legers aan tegen Davoust; terwijl de andere helft onder Hohonloho den kamp had tegen den Fran- schen Keizer, die in persoon de zijnen slagwaarts leidde. De Pruisen verloren meer dan 50 duizend dooden en gewonden. Ko ningin Louise vluchtte met hare kinderen naar Memel. Onderweg brak een der vee- ren van het rijtuig; en er was niemand in den eenzamen omtrek die behalve een enkele bediende, hulp kon verschaffen. Dit waren pijnlijke uren voor de diep ver nederde vorstin. Zij verliet met hare kin deren het rijtuig en zij zotton zich aan den kant van den weg neder. De jongsten Ons dunkt, laatstgenoemde heer zal wel nooit gedacht hebben dat hij nog eens zou worden ingedeeld bij de «antirevolutionaire lichtschuwers" en «dompers". En dan ds. Rudolph lichtschuw! Hij die zoowat met alle woordvoerders der socialisten in debat is geweest, en volgens zijn eigene open en openlijke verklaring bereid is te Goes met wien ook uit het socialistische kamp te komen debatteeren. Welk een voorstelling het volkje van «Het Volk" toch wel van zoo'n lichtschuw ge slacht en zoo'n geducht medestander in Goes moet gekregen hebben. Die medestander zoo vernamen wij is de heer Krijgsman. Een eerbiedwaardig autodidact of self made-man (man die zonder studie-hulp en door eigen inspanning tot hoogeren rang is opgeklommen) is de nu pas overleden nestor der tweede kamer, de heer J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg, geweest. Hij begon namelijk zijn verdienstelijke loophaan als bakkersknecht in zijn ge boorteplaats, Drunen, waar hij, na zijn patroon nauwgezet en ijverig gediend te hebben, met diens weduwe in het huwe lijk trad en nu het hoofd werd van de zaak, welke hij nog geruimen tijd bestu ren bleef; 27 jaar oud, in 1851, werd hij tot lid van den Drunenschen raad geko zen, tot welke functie hij geroepen werd om het scherpe en gezonde oordeel, dat zijn mede-gemeentenaren in hem op prijs stelden, terwijl hij later als secretaris dierzelfde gemeente zich administratieve bekwaamheden eigen maakte, welke hem in het vervolg zijner carrière uiterst te stade zijn gekomen. Negen jaar later, in 1860 volgde zijn benoeming tot burge meester van Drunen, in welke waardig heid hij, weder negen jaren later, naar Tilburg werd verplaatst, toenmaals nog een vrij onbelangrijke plaats, maar die tijdons zijn burgemeesterschap aanmerke lijk is uitgebreid en in bloei toegenomen. Wij kunnen volstaan met de publicee ring van de navolgende telegrammen: Uit Pretoria wordt geseind, dat Kit chener gelast heeft ieder soldaat te velde op Kerstmis een plumpudding, een pint bier en een kwart pond tabak te ver schaffen. De kosten zijn op 320,000 pond sterling geschat. Niet de «lord" maar zijn broeder schijnt op te zijn en is ook al op de terugreis. De lord is nog springlevend. schreiden van hoogor; en de troostelooze Vrouwe had niets om hunnen honger te stillen. Zij weonde. Doch spoedig richtte zij zich op on zong een liedje om de kin deren op te vroolijken. Hare beide oudste knapen Frederik en Wilhelm zond zij naar een naburig veld om blauwe korenbloemen te plukken. Daarvan vlocht zij kransen waarmede zij de blonde hoofden van hare jongens sierde. fDe beide knapen, die hunne lieve moeder vroegtijdig hebben moeten missen, zijn later beiden koning van Pruisen geworden. De jongste der twee, Wilhelm, die in 1888 op hoogen ouderdom stierf, werd in 1871 keizer van Duitschland, na zich in den Fransch- Duitsehen oorlog meesterlijk gewroken te hebben over den smaad, 64 jaar geleden zijne lieve moeder en zijn vaderland aange daan. Zooals bekend is zijn blauwe koren bloemen altijd de lievelingsbloemen van den Duitschen keizer gebleven.) De gevolgen van deze nederlagen waren verpletterend. Kracht en moed waren den verschrikten Pruisen allerwegen ontzonken. De sterkste vestingen gaven zich zonder slag of stoot aan den overwinnaar over. Nog in dezelfde maand deed Napoleon zijn intrek in het fraaie paleis der geliefde koningin Louise. Te Potsdam bezocht hij het paleis van Frederik den Groote en plengde een traan op het graf van dozen onsterfelijkon Trouwens de Boeren ook, vooral in Oranje Vrijstaat. Daar gebeurt meer dan Kitchener weten wil; ook al vond hij eenige afleiding in het verrassen en gevangen nemen van Ackermans commando, waarvan alleen de bevelhebber met een paar van zijn volge lingen wisten te ontsnappen. Inmiddels heeft het ministerie van oorlog te Londen het aanbod aangenomen van de Canadeesche regeering om nog 600 bereden manschappen van Zuid Afrika aan te werven. Of de Engelsche kapitein Elliot ook loon naar werken ontving? Hij had 't geluk aan 't hoofd eener kolonne Engelschen en Zoeloe's welke laatsten voor Boerenstrooptochten vreesden en zich bij hem «aangesloten" hadden, de Boe ren naar de bergen te drijven; doch hij zelf en drie andere officieren sneuvelden. Van meerdere vei liezen rept het verhaal natuur lijk niet. Uit Johannesburg komt ook weer een treurig bericht. Twee burgers, die zich hadden overgegeven, Werneck en Meyer genaamd, en in het concentratiekamp ver blijf houdende, werden voor den krijgsraad gebracht en schuldig bevonden aan po gingen om de overige burgers die zich hadden overgegeven, te overreden, weer op commando te gaan en den neutraliteits- eed te schenden. Werneck werd ter dood veroordeeld en doodgeschoten, Meyer werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De roofpolitiek wordt brutaler. Er is namelijk een begin met het regeeringsplan gemaakt om ex-soldaten en anderen land te verschaffen in den Vrijstaat. Verscheidene vroegere Yeomen zijn heengegaan om de regeeringsboerderijen in het Thabanchu- district te bezetten. Er zijn weer vier Hollanders en drie Afrikaanders uit hun „gevangenis" te Peniche, in Portugal, ontsnapt; en heb ben aan de Telegraaf een verhaal gedaan, waaraan wij het volgende ontleenen: Het zijn jonge mannen, die er als vreed zame burgers uitzien. Niets in hun gelaat verraadt hoe zij geleden hebben, niets, behalve misschien de buitengewone melan cholie, die uit hun blikken spreekt. Zij behoorden tot een commando van 500 man, dat bedreugd werd door duizen den Engelschen ingesloten te worden. Reeds dachten zij langs slechts hun bekende voetpaden te ontsnappen om zich weder bij hun commando's te kunnen voegen, toen zij aan de Portugeesche grens, bij Komati- poort, werden aangehouden door Portu- geezen. Dat was op den 23en September 1900. held. Maar de zuil die deze groote vorst eenmaal gesticht had ter herinnering aan een overwinning in 1763, door hem op de Franschen behaald, liet Napoleon wegbreken, terwijl hij zich de veroverde vaandels uit dien tijd en den degen van den grooten Frederik toeëigende en naar Parijs deed overbrengen. Op een zijner tochten van Berlijn naar Potsdam werd Napoleon overvallen door een hevig onweder, waardoor hij genoodzaakt was in een landhuis een schuilplaats te zoeken. Het was het huis van een jachtop ziener van den koning van Saksen. Nog enkele anderen hadden onder zijn vriendelijk dak tegen het onweder een schuilplaats gezocht. Onder ben was een vrouw die den Keizer herkende. «Hoe kent gij mij vroeg hij. «Sire, ik was mét u in Egypte." »En wat deedt gij in Egypte?" «Ik was de vrouw van een officier, die in uw dienst gesneuveld is. Sedert heb ik een jaargeld gevraagd voor mij en mijn zoon, doch uwe regeering heeft dit altijd ge weigerd omdat ik een vreemdeling ben." Napoleon zag haar op deze mededeeling vriendelijk aan enzeide: «Welnu Mevrouw, gij zult een jaargeld hebben en voor de opvoeding van nw zoon zal ik eens zorgen." Napoleon was slim genoeg den Berlijners geon overlast aan to doen. Integendool, hij Nadat zij zich gewillig hadden' laten ontwapenen, werden zij per spoor naar Lorenzo Marques gebracht. Eerst liet men hen vrij kampeeren onder de tenten, maar op een bevel uit Engeland werden zij toen binnen ijzerdraad-omheiningen opgesloten. Vijf van hen, die zich verstout hadden, het verzoek te doen, om in Zuid-Afrika te mogen blijven, werden in ijzeren kooien naar Lissabon gebracht, waar zij in een strafgevangenis werden opgesloten, alleen omdat zij verzocht hadden als gevangenen dicht hij hun vaderland te mogen vertoeven. Geheel van kleeding ontbloot, kwamen zij te Lisabon aanalles hadden zij aan matro zen verkocht om een weinig voedsel te kunnen krijgen. Met hen vertrok een convooi van 800 andere gevangenen naar drie verschillende plaatsen in PortugalPeniche, Alcoba<;a en Caldas-daRheina. Onze zeven Boeren gingen naar Peniche, maar vóór zij daar aankwamen, moesten zij vier-en-twintig uur loopen met hun bagage op hun rug, zonder eten of drinken. Overal langs den weg lagen Boeren uitgeput door honger, vermoeienis en koorts. Den volgenden dag kregen zij een half klein broodje en een kop koffie. Daarna twee keer per dag snijboonen en 'I, pond brood. Toen de oorlog uitbarstte, zoo vertelde een hunner, J. Tlieron genaamd, vereenigde zijn vader, een grijsaard van 72 jaar, zijn huisgenooten om zich. In eenige woorden legde hij elk uit, wat zij te doen hadden. Op zijn kosten zouden zes z$ner zonen uitgerust worden, de zevende, de jongste, zou bij hem blijven en zou mede voor de vrouwen, de kinderen en de goederen zorgen.. De andere zonen gingen bij het commando van De la Rey. Op een morgen kwam het leger van Generaal Plumer op Theron's gebied. De grijsaard bevond zich juist te paard voor zijn woning. Op bevel van den Engelschen officier werd hij gevangen genomen met zijn vrouw, die even oud is als hij, en zijn kinderen, behalve eenEn onder de oogen van de geheole familie werd de hoeve in brand gestoken, werd alles ver nield en verwoest. Terwijl de vlammen opstegen en den hemel rood kleurden, terwijl de muren met geweld instortten werden de oude Theron en de zijnen voort gedreven, twaalf KM. ver, tot aan de hoeve van een zekeren Robenheimer. Daar zetten de Engelschen hun vernielingswerk voort de vrouw van Robenheimer en diens vier kinderen sloten zich bij de familie Theron aan. Wat is echter varï' het zevende kind van Theron geworden? behandelde hen vriendeljjk. Alleen tegen den adel, dien hij voor de bewerkers van den oorlog hield, en tegen de bloedver wanten van den doodelijk gewonden hertog van Brunswijk, liet hij zich bitter uit. Tot deze laatsten zeide hij, dat de hertog ouder en wijzer had moeten zijn dan de jonge vorstelijke gelukzoekers die den oorlog hadden gezocht. «De staten van Brunswijk", zoo snauwde hij hun toe, «zjjn in mijne macht. Voor mijnen gevallen tegenstander heb ik alle achting, maar een gevallen Pruisisch generaal kan geen vorst zjjn." Jegens de leden van het koninklijke huis daarentegen was hij zeer welwillenden in de zaak van den prins van Hatzfeld legde hij zelfs een weinigje zielenadel aan den dag. Deze prins namelijk was het hoofd van het burgorlijk bestuur in zijn stad. Napoleon had hem deze betrekking laten behouden, op voorwaarde dat hij zich met niets zou inlaten dan met zijne betrekking. Hatzfeld beloofde dit en verbrak zijn belofte. Hij schreef geheime brieven aan zijn koning, waarin hij hem van den stand van zaken en van de plannen der Franschon op de hoogte hield. Een dier brieven viel den keizer in handen en Hatzfeld werd voor den krijgs raad gedaagd. Vele Fransche generaals wenschten dat de Keizer hem deze misdaadniet zou toerekenen. Ten einde raad besloten zij nog eon laatste redmiddel aan te wenden. Bij de nadering der Engelschen heeft hij zich niet ver van de hoeve verborgen in een boschje langs een muur. Daar bleef hij onbeweeglijk stil zitten en zag zijn huis verbranden en de Engelschen van negen uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds heen en weerloopen. Toen is hij wegge vlucht, en na den geheelen nacht geloopen te hebben, ontmoette hij een Boeren-com- mando en bleef toen „in het veld" tot hij bij Komatipoort gevangen genomen werd. Wat de andere familieleden betreft, men heeft vernomen, dat de echtgenoote van Theron te paard met twee harer kinderen een commando bereikt heeft. De vader van Theron bevindt zich in een concentratie kamp. Een ander van het zevental, De Klerk, heeft vernomen dat twee zijner kinderen zijn overleden. Ondanks alles hebben zij nog zulk een vertrouwen in de rechtvaardigheid van hun zaak, in de dapperheid en den moed van hen, die voortstrijden, dat zij nog steeds aan de overwinning gelooven. Gelooft gij dat zij naar Nederland zijn gekomen om daar te blijven Nooit, slechts één gedachte bezielt hen, terug te keeren, daar te strijden en te blijven strijden. De namen der zeven helden zijnDrie broers Theron, J. de Clercq (hun zwager), A. Wezers, Duys, en G. de Klerk. Goe» De Militieraad zal voor deze ge meente zijne zitting houden op Donderdag 12 December 1901 des morgens te 91/,, uren, in het Tehuis voor Militairen, Nieuwstraat G no. 223 te Middelburg. Deze zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle lotelingen. In persoon moet voor den militieraad in zijne zitting verschijnende loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Er wordt op gewezen dat zij die bij de loting geen redenen van vrijstelling inbrachten dit later bij den Militieraad nog kunnen doen, en dat opgave van reclames bij de loting niet voldoende is, maar door belanghebbenden ten dienende dage bij den Militieraad zelf moet geschieden. Nog wordt in herinnering gebracht dat het voor de lotelingen, die vrijstelling verzochten wegens broederdienst of eenige zoon, zeer gewenscht is persoonlijk voor den militieraad te verschijnen, daar vergissingen in de stukken of nalatigheid door andere omstandigheden, oorzaken kunnen zijn dat zij tot den dienst zouden worden aangewezen, zonder recht op beroep bij Gedeputeerde Staten. Wanneer een loteling, uithoofde van ziekte of gebreken, buiten staat is voor den militie raad te verschijnen, moet daarvan eene onge- Zij verborgen Hatzfeld in 't paleis, en namen den schijn aan of zij hem gevangen genomen hadden. Zij waarschuwden zijne gemalin welk gevaar haren echtvriend dreigde. Zij begaf zich terstond naar 't paleis, waar zij nog maar net in tijds aankwamwant de krijgsraad was reeds vergaderd en de bode naar den Keizer op weg om den hewusten brief te vragen die als bewijsstuk tegen Hatzfeld moest dienen. Snikkende viel mevrouw H. den Keizer te voet en smeekte hem om genade voor haren man. En de Keizer liet zich verbidden. Hij nam den bewus- ten brief, toonde hem aan de gravin en zeide: «Wiens schrift is dit?" «Van mijn man, Sireik m*et het be kennen, hij is schuldig." «Welnu, werp den brief dan maar dade lijk in 't vuur. «Ziezoo", voegde hij er bij, nadat zij zijn wenk had opgevolgd, «als zij nu straks om den brief komen om als bewijsstuk te dienen, dan heb ik hem niet meer; en dan moeten zij uw man bij ge brek aan bewijs vrijspreken." En zoo geschiedde het ook. Hartzfeld werd in vrijheid gesteld; en hechtte zich sinds dien tijd met een bijzondere oprecht heid en genegenheid aan den overwinnaar zijns heeren. (Wordt vervolgdJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1