VOLKSBOND. Goedbope Plattehoonen, De Hollandsche Hypotheekbank koninklijke Fabriek V eevoeder-Maehines. DENNENBALSEM. Borst- en Hoestdruppels Advertentiën. BENTALL's BVROEJRL1JKE STAND Sehonwing. Afloop Terkoopingen enz. Te koop Itaslat den 4 Beeeier 1901, Bij insclirijviny te koop: Jacóba Maria Wortelboer B oerenbrandwaarborg- Maatschappij. in Effecten et Assurantiën, BEDDEN en MATRASSEN, vail I). .1. PENNOCK, TAN DEN BROECKE JUTTING. Ingezonden Stukken. LEESTAFEL. Marktberichten. T e leg rammen. Boekli. FANÖÏ levert: een Bakkersknecht Te koop een KALFVAARS, keur uit twee, gekalfd en over de rekening, bij 130 stuks Olmen-, Linden-, Eiken-, Esschen-, Beuken-, Iiastanjen-, Canada-, Abeelen- en Mastboomen, „In den tsi'oenendraak^ï het buitengewoon zwaar Hak hout, J. A. ZIP YM TEIJLIMEN, Allo Verkoopers! Verzekering van GEBOU WEN en INBOEDELS tegen brandseliade tegen lage premie. L. A. VAN »i:it HARST, Vereeniging tegen Drankmisbruik Een Hooggeplaatst Veedrijver. Jaren in de toekomst zal de landbouwer Barber, "van Farmington, nog vertellen hoe bij eene gelegenheid een president van de Vereenigde Staten hem geholpen had om het vee uit een afgesloten veld te drijven en oen glas cider geweigerd had tot loon. President Roosevelt's zuster, Mrs. Coyles, woont in die omgeving en de president inet een aantal vrienden brachten er een bezoek. Het gezelschap deed een rijtoer naar de Tuntis berg en de president gaf zijn wensch te kennen om uit het rijtuig to willen gaan en te wandelen. Een weinig verder ontmoette de president een landbou wer met veel troebel. Hij liep in snellen draf rond een afgeheind veld en zwaaide mot zijne armen tegen een aantal koeien die op verboden grond waren geraakt. President Roosevelt keek over de heining maar de koeien niet ziende, nep hij den landman toe: sHalloh, wat scheelt er aan »Ik probeer de koeien uit dit veld te drijven," antwoordde de man. »Wel, ik zal je wel even helpen," zeide de president en met een wipte hij over de heining en zat de koeien achterna, in de richting als door den eigenaar aangewezen, als een echte scheper en binnen enkele oogenbliklcen liepen en dieren weder heel gedwee in hun eigen veld te grazen. »Ik heb er altijd goed op gepast," zeide de landbouwer, terwijl hij het zweet onder den rand van zijn hoed wegveegde, »maar van daag zijn ze mij ontgaan. Dankjewel, vriend en als je even met mij op wilt loopen dan trakteer ik je op een glas cider. Niet, he Wel, dan nogmaals wel bedankt-." All right," hernam de president, »ik heb sinds lang zooveel schik niet gehad." Het was ongeveer twee uren later toen Barber, het stalwerk doende voor den avond, vernam dat zijn bekwame helper in het koeien drijven de President van de Ver eenigde Staten was geweest. De Siberische spoorweg. De Czar heeft van den heer Witte het volgende telegram ontvangen »Den 19n Mei 1891 keerde Uwe Majes teit te Vladivostock, met eigen hand, de eerste zode voor den Grooten Siberischen spoorweg om. Vandaag, op den verjaardag van Uwe troonsbestijging, is de Oost-Azia- tisclie spoorweglijn voltooid. Ik waag Uwe Majesteit uit den grond van mijn hart met deze historische gebeurtenis mijn oprechte gelukwenschen aan te bieden. Met het leggen van de rails, over een afstand van 2400 wersten, van het Trans- baika-gebied naar Vladivostock en Port Arthur, is onze ondernemmgin Manschoerije feitelijk ten einde. Hierop antwoordde de Czar met een wederkeerige felicitatie. De spoorweg van Eaidalowskaje naar de Chineesehe grens, die Siberië met den Mandschoerijschen spoorweg verbindt, is voor het verkeer geopend. Het Russische ministerie van oorlog heeft een contract gesloten voor het transport van twaalf dui zend troepen, van Odessa naar Port Arthur, binnen het tijdsverloop van 1 November en 1 Maart. Professor Falb is weder begonnen met wedervoorspellingen voor het jaar 1902. Wij hebben ook, volgens hem, een strengen winter te wachten. De maand Januari zal droog wezen, en in Februari en Maart zullen er zware sneeuwstormen komen. Als »kritieke dagen" spelt Falb: 22 Februari, 10 Maart, 8 April, 7 Mei en 6 Juni. Eene Londensche jonge dame is dezer dagen beroofd en tevens verrijkt door een zakkenroller vermoedelijk een welgekleed jonkman, die haar en hare moeder geruimen tijd op straat had nage- lonpen. Zij vond namelijk bij het vermissen van haar portemonnaie met 18 shillings (1 10.80) in haren zak een ring met diaman ten ter waarde van eenige honderden guldens, welke den dief van een zijner lange vingers was gegleden bij het stelen. Den schip met zeven masten. Naast de zosmaster «George Wells«, is nu ook een reusachtige stalen schoener gekomen met zeven masten, gebouwd door Crowninshield te Boston. Dit buitengewone zeilschip, de eerste zevenmaster, heeft een lengte van 132 M., is breed 16,65 M. en hol 11,50 M. De waterverplaatsing is 10,000 ton, het laad vermogen 7500 ton, de hoogte der masten 60 M. en het zeil-oppervlak 3800 vierkan te M. Het is geheel van staal gebouwd met drie bruggen. Ofschoon het schip uitsluitend van zijn zeilen gebruik zal maken, is het toch voorzien van een stoommachine, die gebruikt kan worden voor de pompen, voor het bedienen der lieren, ankers en andere manoouvi eer-inrichtingen. De handen-arbeid wordt dientengevolge zeer beperkt en een equipage van 19 man zal voor dit reuzen- schip ruim vo doende zijn. Als het schip geheel voltooid is, zal het f 625,000 gekost hebben. De onderzeesche kabel wordt door vele vijanden bestookt, vooral in ondiep water waar zo hem soms groote schade toebrengen! Toen eenige maanden geleden weer een sto ring was in den kabel van de „Eastern Extonsion Telegraph Company Sydney Nelson", bleek, dat op een diepte van 330 vadem, waar hij lag, een tand in den ka- hel stak, die zelfs de binnenste draad be schadigd had, nietegenstaande die als ge woonlijk, dik omwoeld was. De tand bleok bij onderzoek, een haaientand te zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. Bewaarschool-onderwijs te Middelburg. Geachte Redactie 't Spijt me dat U nu reeds sluiting van ons debat over bovengenoemde zaak aan kondigt, terwijl we nauwelijks begonnen zijn. Behalve, of liever in verband met de financieele vraag wenschte ik nog wel het bezit en beheer eener Christelijke Bewaar school uit een ander oogpunt te bez:en. En wel uit het oogpunt van het alge meen belang. Algemeen, altijd voor zoover het ons christenvolk in Middelburg betreft. Verder behoef ik het algemeen belang m. i. niet te stellen. Niemand zal een bewaarschool door ons willen doen openen om propaganda te maken of om ongeloovigen te dienen. Ik wensch daarom het bewaarschool- onderwijs ditmaal te bezien in het kader onzer belangen in het milieu der toe komst in het samenstel van krachten en behoeften ons eigen. En dan sta op den voorgrond dat ik niets wensch af te dingen op het nuttige van een bewaarschool in eigen kring, indien mijne geachte correspondenten dan ook maar niet afdingen op het feit dat het bezit van eene bewaarschool voor onzen kring zware finan- cieële offers eischen zal, en op het feit dat misschien 50 ouders door eene bewaar school zouden gebaat zijn, terwijl meer dan 200 ouders gebaat zijn door een school voor lager onderwijs. Ik meeD een bewaarschool kan nuttig zijn, terwijl een school voor lager onder wijs noodig is. En nu kan de meening van mijne geachte correspondenten en mij op dit punt verschillend zijn daarom zou ik deze zaak van algemeen belang zoo gaarne in 't openbaar behandelen maar mij komt het voor dat de Gereformeerden te Middelburg wijs zullen handelen als ze hunne krachten voor :t oogenblik op een punt concentreeren, en dat éene punt is het lager onderwijs, aller behoefte. Eenzijdigheid is niet altijd schadelijk, maar geeft ook wel eens kracht. En de beproefde les onzer ouden is: eerst het noodige, dan het nuttige en eindelijk het aangename. En nu hebben we in Middelburg het voorrecht dat onze school in acht jaren tijds met 100 leerlingen is toegenomen, dat ons onderwijzend personeel met twee, straks met drie is vermeerderd, dat onze lokalen voor het meerendeel aan alle eischen des tijds voldoen, dat aan onze leermid delen en aan ons meubilair niets noodigs ontbreekt. Maar naast dit, allen belangstellenden bekende feit, waarvoor we niet genoe;' dankbaar kunnen zijn, staat het eveneer. s bekende feit dat onze school, financed gesproken, nog steeds een zwakke t°.*re plant is, die zorgvuldige verpleging be hoeft en zoo groote behoefte heeft aan aller liefde en toewijding. De beteekeni's van een goede school kan m. i. niet licht overschat worden. En nu zal men die liefde en zorg probeeren te verdeelen en natuurlijk voor een deel gaan onttrekken aan de inrichting die onze kroon en onze eere behoort te zijn, die in belangrijkheid door geen andere kan geëvenaard worden, om die over te brengen op eene inrich ting die het is mijn stellige overtui ging slechts een teringachtig bestaan leidon kan. Uwe bedreiging M. d. R. om de discussie te sluiten, weerhoudt mij daarvan meer te zeggen. Anders zou ik er nog gaarne een artikeltje aan wijden. Maar toch nog een enkel woord s. v. p. Moeten we dan nu maar dankbaar zijn voor ons eenig ooilam in de school Grave- straat en zeggen: ziezoo, nu kunnen we op onze lauweren rusten? Ganschelijk niet. Nog weinige jaren, en als God ons ze gent gelijk in de laatste acht jaren dan gaan we een christelijke burgerschool bouwen. En dat zal een overwinning zijn voor heel onzen kring. Dat zal zijn de overwinning van een kopje. Maar om daartoe te geraken moeten we onze krachten verzamelen en ons legeren bij Wacht-een-beetje-pan, en niet onze krachten verspillen voor een school waar voor in onze kringen slechts een ongeloof lijk klein men onderzoeke slechts aantal kinderen te vinden is. P. J. DE KRUIJTER. Middelburg, 14 Nov. 1901. Gaarne zien wij nog meer artikelen van dhr. De Kr. tegemoet. Trouwens hij weet nu dat de discussie onbepaald heropend is. Red). van 1920 November 1901. MIDDELBURG. Getrouwd: C. P. A. Pouleijn 27 j. jm. en A. C. Staal 26 j- jd- Bevallen: A. Koster geb. Loopse d.; A. M. van Boven geb. Does d.; A. van Nederveen geb. de Vries z. Overleden: A. M. Salm wed. van J. Tak Brouwer 65 j.; C. Visch weduwnaar M. A. Engel vaart 69 j. GOES. Gehorend 7, Elisabeth Maatje, d. v. Anthonie van der Voorde enDomina Adriana Reijerse. Biggekerke, 22 November. Willem Annapolder, 23 Nov. Domburg, St. Laurens, 25 November. Het Homoeopathisch Maandblad bevat heden belangrijke opstellen alsDe homoeo- pat.hie in theorie en practijk III. Homoeo- pathie en Chirurgie. Nog eens leeken- praktijk. Tabak en vallende ziekte. Petroleum en de behandeling van acuut gewrichtsreumatisme. Varia. Beant woording van vragen, enz. GOES, 19 Nov. 1901. De aanvoer van granen blijft nog gering, ook was de handel niet levendig. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f 7.25 af 7,50, Rogge, nieuwe, f 5,25 a f 5,50. Winterg, nieuwe, per 100 kilo f7,50 a f7,75. Zomergerst per 100 kilo f7.30 a f 7,50. Ha ver per 100 kilo f 6 50 a f 6,85. Bruine boonen f 6,00 a f7,00. Paardenboonen f a f Koolzaad f0.— a f 0,Groene erwten f 9.a f 9.50. Kroonerwten f 9. a f9.25. Versche Boter f0,45 a f 0j50. Eieren f 1,35 a fl.60. OOSTBURG, 20 Nov. 1901. Oude Tarwe f7 4 f 7,50 Nieuwe Tarwe f7, a f7,50 N. Rogge f 5,30 a f 5,50 N. Wintergerst f 7,50 a f 8,00 per honderd kilo. Zomergerst f7, if 7,25 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 6.75 a f 7,10 Kook- erwten f 9,00 a f 9,40. Erwten f 8,00 a f 8,25 Paardenboomen f af, Koolzaad f af,.; Waar ter niet bij staat, is de prijs per H.L. Vlissingen, 19 Nov. Boter f 1.30 i f 1.15 per KG. Eieren f 7.a f 0.per 104 stuks. ROTTERDAM, 18 Nov. Tergraan- markt van heden (Maandag) was, de handel in binnenlandsche granen als volgt: Tarwe was ruimer aangevoerd. Begin markt waren enkele extra puike partijtjes tot circa vorige prijzen te plaatsen; overigens was echter het aangebodene tot lagere prijzen niet op te ruimen. Per heet. f 6,50 a f 7.80, extra puike partijtjes daarboven en per 100 kilo f9 a f9.50. Rogge flauw f 5 a f 5.50 per heet. Gerst. Wintel- en zomer- werden naar kwal. verkocht van f7.75 tot f 8 en Cheva lier van f7.50 tot f8, alles per 100 kilo. Haver vond onveranderd plaatsing. Per heet. f3 a f3.80 en per 100 kilo f7.65 a f8. Witteboonen werden als voren verkocht. Per heet. f8 a f 10.50, en puike tot f 10.75. Bruineboonen waren eveneens onveran derd te plaatsen. Per heet. f 6a f7.50, en puik grove daarboven. Blauwe Erwten flauwer. Per heet. f 8.50 a f 9.30, en gave, puik kokende, daar boven. Kanariezaad onveranderd. Per heet. f5.50 a f7. Zeeuwsche uien. Aanvoer circa 10.000 balen groote en kleine bruine en stroogele. Markt werd gesteld voor groote bruine en stroogele op f2.10 en voor kleine op f3 per 60 kilo. Aardappelen. Zeeuwsche Spuische jammen f2.80 a f3.20, dito blauwe f2.a f2.25, dito bonte f2.30 a f 2.50, Brielscbe kralen f3.20 a f3.30, dito blauwe f2.70 a f2.80, Flakkeesche jammen f2.50 a f2.75, magnum bonum f 1.80 a f 2.wadde f 2.10 a f2.30, poters fl.60 af 1.70. Met tame- lijken aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren f6.80 a f7. de 100 stuks. ROTTERDAM, 19 Nov. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd 1077 runderen, 308 vette, 42 nuchtere kalveren, 1993 schapen, 381 varkens, 217 biggen. Run deren le qual, 66, 2e qual. 40, 3e qual. kalveren le qual. 94, 2e qual. 70 3e qual. sehapen le qual. 52, 2e qual. 40, 3e qual varkens le qual. 48, 2e qual. 46 3e, qual. cent; alles per kilogram. Serooskerke. Door not. Tak werd publiek geveild een winkelhuis, schuur en tuin A 5 en 6 groot 761 cA. Kooper voor f 1100 dhr. P. Verhage te Oostkapelle. 2o. een huis en schuur 437 cA.; opge houden. West Souburg. Het huis Maandag door not. Wisboom Verstegen publiek ge veild, is heden verkocht aan dhr. C. Brouwer te Middelburg voor f 1300. Tweede Kamer. Bij 't algemeen debat over de Indische begrooting pleitte de heer Fock voor voortzetting van de vrijheids- politiek der liberalen tegenover de Zen ding, waaromtrent 's ministers standpunt hem geruststelde en drong aan op uitzen ding naar Indië van verleden jaar en dit jaar bij hetIndisch ambtenaarsexamen ge slaagden. De heer Pijnacker Hordijk ont wikkelde namens zijne vrijzinnig democra tische geestverwanten een koloniaal her vormingsprogramma en weet de Djambische expeditie aan fouten onzerzijds. De heer Roessingh waarschuwde tegen te overdreven regeeringssteun voor de Zen ding en de heer Cremer tegen godsdien stige propaganda -onder de niet-Christen- bevolkinghij acht vruchtbare samenwer king met dezen minister mogelijk. De heer Van Kol bestreed voortzetting door dit ministerie van voor Indië noodlottige libé rale richtingen en verdedigt de bescha vende volksverheffende Zending. Aandeel in de lichting voor de militie van 1902, vastgesteld door Gedeputeerde Staten zie Prov, Blad no. 99. Driewegen, Eikerzee, Ellewoutsdijk, Grijpskerke, Hengstdijk, Kats, St. Kruis, St. Laurens met Meliskerke, Nieuwvliet, Nisse met 's-Heer Abtskerke, Oudelande, Renesse, Serooskerke (W), Veere, Vrouwe polder, Waarde, elk 1. Aagtekerke, Baai land, Boissele, Rurgh, Cadzand, Domburg, Duivendijke, Ellemeet, Haamstede, Kattendijke, Kerkwerve, Noord- gouwe, Noord welle, Ussenisso, Oud-Vosmeer, Ouwerkerk, Ovezande, Ritthem, Schore, Stoppeldijk, Watterlandkerkje, Zoutelande met Biggekerke elk 2. ArnemuidenBoschkapelleBreskens Brouwershaven, Dreischor, Eede, Graauw en Laugendam, 's-Gravenpolder, 's-Hee- renhoek, Hoedekenskerke, Hulst, Kloetinge, Koudekerke, Nieuw- en St. Joosland, Oost kapelle, Philippine, Poortvliet, Retranche- ment, Scherpenisse, Stavenisse, Wolphaarts- dijk, Zonnemaire, Zuidzande, elk 3. Aardenburg, Groede, Heinkenszand, Hoofdplaat, Kortgene, Krabbendijke, St. Maartensdijk, Nieuworkerk, O. en W. Sou burg, St. Philipsland, Rilland, Sas van Gent, Schoondijke, Slnis, Wemeldinge, Westdorpe, Westkapelle, Zuiddorpe met Overslag, elk 4. Biervliet, Colijnsplaat, St. Jansteen, Koe wacht, Oostburg, Oosterland, elk 5. 's-Heer Arendskerke, Hoek, Kapelle, Tholen, elk 6. Bruinisse, Clinge, Zaamslag, elk 7. St.-Annaland, Kruininge, Wissen- kerke, Axel, elk 8. lerseke, Zierikzee, elk 10. Hontenisse 12. Goes, Neuzen, elk 15. Vlissingen 35. Middelburg 37. KONSTANTINOPEL. Men beschouwt de benoeming van Abdul Bbaman tot groot vizier als waarschijnlijk. De Porte onderhandelt met de Otto- maansehe bank over een leening van 50 millioen franks, maar er doen zich moei lijkheden voor over de te verleenon waar borgen. De moeilijkheden betreffen vooral de noodzakelijkheid om sommige onderdeelen van de inkomsten los te maken, ten einde die toe te passen op de nieuwe leening. Zeeuw, Standaard, Heraut, Veldpost en alle andere Couranten en Tijdschriften. Plaatst advertenties in alle bladen zonder prijsverhooging. Tegen half December gevraagd. Adres A. KRIJGER, Middelburg. een 7-jarige HIT (Merrie) en een Melkwagentje op I wielen, bij H. DEKKER, „Ter Hooge", Koudekerke. ABR. MELIS, Serooskerke. De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 uren, op de buiten plaats „Overduin", in de gemeente Oostkapelle, in het openbaar VERKOOPEN: waaronder velen tot werkhout geschikt. van het boscbje aan de Leiding onder Kloetinge. Inschrijvingsbiljetten vóór of op 30 November 1901, vrachtvrij in te leveren bij den heer J. M. KAKEBEEKE te Goes. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. van mijne pakjes kruiden die hun naam als verkooper in dit blad willen zien worden verzocht hunne namen aan de uitgevers van dit blad op te geven. OUDE PEKELA. Inlichtingen verstrekt KORTE DELFT F 23. MIDDELBURG. YVYN-*'VVVVYYVrrYYV' van bestaande sinds meer dan een halve eeuw, Langedelft B 148, Middelburg. Soliede nieuwe Yeeren en Kapok Bedden. Paardenharen-, Wollen-, Ka pok-, Alpen-, Zeegras en Stroomatrassen. Soliede Bedtijken, Beddenkleeden, Wol len, Chitsen en Molton dekens. Karpetten. AfdeelingMIDDELBURG. VERGADERING van de Leden der Afdee- ling op Woensdag 27 November, (niet 20 November), 's avonds 8 uren, in de Sociëteit »De Vergenoeging." IV. B. Wie nog (met 1 Jan. a. s.) tot de af deeling als Lid wenschen toe te treden worden uitgenoodigd, zich reeds nu aan te melden, (waar toe 's avonds in de zaal ook\ gelegenheid isj, en hebben toegang tot, en stemrecht m deze Ver gadering. DE VOORLOOPIGE COMMISSIE. Men lette vooral op den gewijzig» den datum; een week later, dan in de oproepingen is vermeld. uit de I>eniiei» bei-eid, In fl. a 35 en 60 ct. te Middelburg bij W. HÜBREGTSE, Korte Noordstraat, De groote waarde die de Dennen voor onze gezondheid bezitten is voornamelijk gelegen in 't gehalte van hare terpen tij nachtige harsenkenbaar aan den aangenamen geur, dien zij door hunne uitwaseming in de bosschen ver spreiden. Deze bestanddeelen uit een bepaald soort Dennen te bereiden, heeft er toe geleid dit product onder den naam van Dennenbalsem in een bruikbaren vorm als hoestdruppels verkrijgbaar te stellen. Als zoodanig bevatten deze druppels alle heilzame bestanddeelen der Dennen, die door hare weldadige ge neeskracht en wegens hare goede resultaten in vol vertrouwen kunnen worden aanbevolen bij alle aandoening van borst-, long- en keelorganen. Als een degelijk medicament bezitten zij in t minst geen nadeelige of scherpe bestanddeelen en doordoor munten zij boven vele andere uit, daar de meeste hoest- of borstmiddelen, zelfs op medisch voorschrift, zonder opium, mor phine, enz. bijna niet denkbaar zijn. De Dennenbalsem is bij uitnemendheid een zeer geschikt huismiddel, dat wel waardeering zal vinden wordt ook door kinderen gaarne genomen kan lang bewaard worden en vooral bij een ge regeld gebruik is hare werking niet alleen verzachtend en krampstillend, maar tevens longversterkend zoodat hare aanwending, zelfs bij verouderde toe standen, zeer zeker eene heilzame voldoening zal geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3