Kerknieuws. Gemengde Berichten. middelen meer zijn om de nederlagen tot overwinningen op te blazendat de Boe ren, onder bevel van Maritz, zelfs reeds tot op 10 mijl afstand van Kaapstad zijn geweest; zoodat men zich afvraagt waar dat alles op uit zal loopqn. Het is niet zonder reden dat de regee ring besloot den laatsten voor velddionst geschikten soldaat nog voor het einde des jaars op» te eischen en naar Zuid-Afrika te zenden; daartoe alle garnizoenen te ontvolken en twaalf militiebataljons (vrij willigers) voor werkelijken dienst op te roopen. Sterkte en gehalte van Kitcheners troe pen zullen nochtans niet winnen bij dezen toevoer. De schoongeveegde republieken zullen ei geen meerdoren hindor van hebben. In Oranje Vrijstaat, immers ook schoonge veegd leden Barker on Brigg's oenige nederlagen. Aanhoudend hoort men van kleine "commando's Boeron die daar kwaad doen. De concentratiekampen zjjn daar tegen over voor de gewetenloozen goede wraak middelen. In de eerste helft van Novem ber bezwekon in het kamp te Bloemfontein weer 40 vrouwen en 190 kindoren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Angerloo, H. C. de Groot te Lichtenvoorde te Egmond aan Zee, J. Bremer, eand. te Amsterdamte Papendreeht, E. H. Jonkers te Lienden te Venendaal, P. Bokma te Gameren. Aangenomen naar Laren door M. J. Beukenhorst te Drutennaar Gulpen door J. H. A. Olferhaus te Westeremden; naar Oosterwolde door dr. L. A. Ballier te Schiermonnikoog. Bedankt voor Nes door S. Kuperus, cand. te Boksum; voor Amsterdam door G. Mansvelt te Scheveningenvoor Beek door C. J. v. Arkel te Gentvoor Wei- werd door P. G. Berghauser Pont te Meer kerk; voor Gorredrjk door dr. L. A. Bühler te Schiermonnikoog. lerseke. Ter vervanging van den heer P. van de Werke, die tot kerkvoogd is be noemd, is Vrijdag met algemeene stemmen op 3 na tot notable gekozen de heer P. Filins. QC.) Borsele. Zaterdag had alhier de stemming plaats voor de benoeming van twee nota belen, wegens gewone aftreding van de heeren C. van Asperen en J. Beenhakker op 1 Januari 1902. Laatstgemelde had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Aan de stemming namen 30 van de 67 kiezers deel. Bij de opening der biljetten bleek, dat waren uitgebracht op de heeren C. van Asperen 30 stemmen; O. de Krijger 17; J. Beenhakker 9; C. Kortenbout 4A. Mol Wz. 3; en op P. Polderdijk, B. de Vos, C. van de Velde, M. Nijsse, L. Rottier Jz. en J. Verburg Mz. ieder 1 stem. De heer C. van Asperen is mitsdien herkozener moet herstemming gehouden worden tusschen de heeren: C. de Krijger en J. Beenhakker. GC.) Geref. Kerken. Beroepen te Noord wijk aan Zee, C. Lin deboom te Bolnes. Bedankt voor Overschie, De Lier en Haastrecht door J. A. de Vries te Fijnaart. ZENDIN O. Het Maandbericht van het Nederlandsche Zendinggenootschap no. 11 (Nov. 1901) bevat: Verslag aangaande den werkkring Modjo- Warno, over het jaar 1900. Uit een brief van Br. Guillautne. Uit een brief van Br. Neumann. De vergadering met de Goeroes in Posso. Het „Zendingkerkje." Contributiën, Pinkstercollecten, Bijdragen van Hulpgenootschappen, Giften en Legaten. LANDBOUW. Najaarsvergadering van de leden van bet Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, gehou den Donderdag den 7don November 1901 te Middelburg. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel des Hoofdbestuurs en 14 vertegen woordigers der afdeelingen, en de hh. Dr. Swaving, directeur van het Rijkslandbouw proefstation te Goes, I. G. J. Kakebeeko, rijkslandbouwleeraar in Zeeland, L. J. M. Koert zuivel-consulent in Zeeland, Dr. Knut tel, scheikundige aan het Rijkslandbouw proefstation, als genoodigden. Na verwelkoming door den Voorzitter werden de notulen der zomervergadering, reeds in druk verschenen, ongewijzigd goedgekeurd. De algemeene vergadering en de afdoe- lingstentoonstelling zullen in 1902 gehou den worden te Zierikzee in dezelfde week als daar het Landhuishoudkundig Gongros samenkomt. Nadere regeling wordt over gelaten aan de vaste commissie uit het Congres, het Afdeelingsbestuurvan Zierikzee en het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur. Uit een overzicht, dat de algemeone penningmeester geeft van den financiëelen toestand der Mij. blijkt, dat de rekening bij eene uitgave van ongeveer f 12232, vermoedelijk zal sluiten met een goed slot van f 200,onder de uitgaven komt de Keurtentoonstelling voor met f37 66,285, De Begrooting voor 1902 wordt nadat de jaarwedde van den Zuivel-consulont met f 100,verhoogd is, in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f 8701,34, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 137,84. Als lid van het Uitvoerend deel en ook als vertegenwoordiger der Mij* bij het N. L. C. wordt met op een na algemeene stemmen herkozen de heer C. A. H. Wagtho, die beide betrekkingen, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, aan vaardt. Tengevolge van de invoering van de Wet op de Paardenfokkerij 1901, moeten wijzigingen gebracht worden in de thans van kracht zijnde Reglementen. Aange nomen wordt het voorstel om de provin ciale subsidie, geheel te gebruiken voor de aanhoudings-bijdragen voor merriën, de leden der tegenwoordige keurings-com- missio eervol te ontslaan, onder dankzeg ging voor bewezen diensten en de premie keuringen op te dragen aan de Provinciale keuringscommissie, welke benoemd zal wor den door de Provinciale Regelings-commis- sieverder in art. 1 in het Reglement op de verbetering der Paardenfokkerij in Zeeland toe te voegen achter «Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur" de woorden: »en den Voor zitter en den Secretaris van de af deeling Zeeland van het N. P. S." Een en ander onder nadere goedkeuring van Ged. St. van Zeeland. Aangaande het Landbouwonderwijs wordt medegedeeld, dat thans in Zeeland naast de Winterschool te Goes 25 wintercursussen in Landbouwkunde bestaan; voor de nieuw opgerichte worden uit de dubbeltallen Commissiën van Toezicht benoemd. In drie bestaande commissiën worden vaca turen aangevuld. Aangaande de aanmoediging der Varkens fokkerij wordt medegedeeld, dat door drie afdeelingen gevraagd is om haar aandeel in de Rijkssubsidie totaankoop van Yorkshire beeren van het groote witte ras (large white bieed). Verder wordt naar aanleiding van de goede resultaten van inenting tegen de vlekziekte besloten, aan de Regeering ver gunning te vragen een gedeelte van de eventule subsidie voor aanmoediging der varkensfokkerij te mogen gebruiken, om aan de veeartsen, die zich met die inenting willen belasten, kosteloos entstof te ver schaffen. Andermaal zal het bestuur zich wenden tot Gedeputeerde Staten om eene subsidie aan te vragen ter verhooging van de jaarwedde van den Zuivelconsulent. Dr. Swaving belooft voor het Maandblad een overzicht van de resultaten van het onderzoek naar de samenstelling van boter aan coöperatieve zuivelfabrieken. Gehandhaafd blijft het besluit om in de eerste jaren geen examen te doen afnemen in hoefbeslag. De mededeffling van den Minister van Oorlog, dat aan de smidsgezellen C. J. Bliek te Middelburg, en H. Bouwens te Kruinin- gen, die een half jaar den militairen hoef smidscursus te Breda gevolgd hebben, een getuigschrift is uitgereikt, dat hunne tlie- oretischo en practische bekwaamheid zeer goed genoemd kan worden, is aangenomen voor kennisgeving. Aangaande de procedure van de Vereeni- ging Welbegrepen Eigenbelang en den heer Iman J. van der Have deelt de secretaris dier veieeniging mede, dat het doel is door de rechtbank uitgemaakt te zien, hoe ver- eenigingen als Welbegrepen Eigenbelang tegenover aannemers, die ondanks de ge stelde voorwaarden, weigerenborg te stellen, moeten optreden en of het breken van een sluis in België een reden kan zijn van overmacht bij levering tusschen twee Neder landsche gemeenten. Een voorstel om in de Statuten eene verandering te brengen, die aan de afdee lingen het recht geeft leden der Maatschap pij, die buiten de provincie hun bedrijf uitoefenen, niet toe te laten tot mededinging naar prijzen op de afdeelingslentoonstellin- gen, zal onderworpen worden aan het oordeel der verschillende afdeelingen. Aan Gedeputeerde Staten zal gevraagd worden, om op de openbare wegen in Tholen en St-Philipsland het vervoer van saamge- koppelde ledige wagens toe te laten. Aan den Minister van Buitenlandsche Zaken zal het verzoek worden geëiseht stappen te doen bij de Belgische regeering en voor den invoer van hoenders ook aan te wijzen de kantoren Zantvliet en Stroo- brugge. Op do vraag, of het niet ligt op den weg der Mlj. een grootere Rijkssubsidie aan te vragen tot bevordering der verhooging van de premien voor de veeteelt, antwoordt de Voorzitter, dat dewijl de hartiging van dit belang hoofdzakelijk opgedragen is aan de Rundveestamboeken, van de vereenigingen het initiatief daartoe dient uit te gaan. Zeker zal de Maatschappij dan gaarne hare verdere medewerking verleenen. Nadat nog de wensch was uitgesproken, dat aan de talrijke zoogenaamde landbouw- loterijen, die met landbouwbelangen niets te maken hebben, paal en perk worde gesteld, werd de vergadering door den voorzitter met de gewone plichtplegingen gesloten. Het hoofdbestuur der ML tot bevordering van Landbouw én Veeteelt in Zeeland, P. C. J. Hennequin, Voorz. G. A. VoRSTERMAN van OïEN, Seer. Bij den brand te Hiddelburg is ook nog al schade geleden in de omliggende perceeien, welke echter gedekt worden door assarantie in de Groninger Brandwaarborg maatschappij en een Haagsche Maatschappij. Tot naturalisatie is aan de tweede kamer o. a. voorgedragen K. O. Lies, toon kunstenaar te Goes. Goes. In de Prins van Oranje werd gisteren (Dinsdagavond) een feestelijke samenkomst gehouden van de Afdeeling Goes van den Christelijk Nationalen Werk mansbond der Ned. Herv. Kerk ter her denking van het 4-jarig bestaan dier ver- eeniging, die werd bijgewoond door 300 personen. Ze werd geopend met gezang, en met gebed en toespraak door Ds. C. R. van Lelyveld. Uit de verslagen "van Secr. en Penn., die beiden zich hadden beijverd, deze zoo volledig mogelijk te leveren bleek, dat niettegenstaande enkelen als lid bedankten door vertrek en anderszins het ledental toch nog met vier is vermeerderd on nu geklommen tot 113, van welke er 79 tevens lid zijn van het aan de vereeniging ver bonden ondersteuningsfonds bij ziekte. Ontvangen was voor dit fonds f 531,68 en uitgegeven f551.71 alzoo een kwaad slot van f 20,03. Bij die uitgaven is echter inbegrepen f 210 die gedeponeerd werden op de Rijkspostspaarbank, terwijl werd uitgekeerd bij ziekte f 309. Het totaal van het gedeponeerde op genoemde spaar bank is thans f 780,67. De rekening der Vereeniging was ont vangsten f262,02'/o. Uitgaven f 136,72, goed slot f 125,30'/-2. De verschillende nommers van het Pro gramma die aanwezen samenpraken, voor drachten en Koorzangen werden vlug en goed opgevoerd, terwijl tusschen de nommers chocolade werd rondgediend. Een in de pauze gehouden collecte voor de Boeren concentratiekampen bracht op f 7.65. Tijdens de Vergadering gaven zich nog een vijftal personen op om als lid te worden voorgesteld aan wier verzoek werd voldaan. Tot aan de Pauze werd gepen- deerd door den Vice-Voorzitter dhr.H.Kuzee. Aan het einde der Vergadering werd door den Voorzitter dhr. B. Verboom de vereeniging opgewekt het nieuwe jaar in te gaan bezield met den geest die spreekt uit het »de lendenen omgord en branden de de lampen" van de Genestet. Ds. W. Lamers sprak het slotwoord en eindigde met dankzegging waarop de Vergadering op zijn verzoek nog zong het. »'k Heb geloofd en daarom zing ik" van wijlen Ds. N. de Jonge. Het bestuur dat eenige wijziging onder ging is thans samengesteld als volgt: B. Verboom Voorz. H. Kuzee Vice-Voorz. M. Kok Jz. Secr. P. L. den Boer Vice- Secr., E. Barbier Penningm. Joh. Boogaard en P. Wessels. Rilland-Bath. Tot leden van den dijk- raad van den calamiteuzen Zimmerman- polder werden door Ingelanden van dien polder benoemd de heeren De Witt Hamer, Lenshoek en Van Weel als eigenaars of vertegenwoordigers dier polder, alsmede de heeren M. Sentse landbouwer in genoemden polder, A. Blok Jz. en J. Blok Jz. land bouwer in den Reijgerbergschen polder en door ingelanden van den Reigersberg- schen polder de heeren J. J. van Gorsel en J. de Jager dijkgraaf en gezworen van dien polder. Omtrent de aanvaring op de Wester- Sehelde, waaromtrent wij iets meldden, deelt de Midd. Ct. nog de volgende bijzon derheden mede: De oorzaak van het ongeluk, dat Vrijdagavond tegen elf uur plaats had, is nog nog niet bekend. Duisternis kan niet in het spel zijn geweest, daar het tamelijk heïder weder was. De »Aline," kapitein Baker, werd aan bakboordszijde getroffen en bekwam, ter hoogte van de machinekamer, een groot gat, waardoor het water met snelheid binnendrong en zoo de boot in een oogwenk deed zinken. De opvarenden moesten, voor zoover zij niet door het water werden verrast, hun heil in de masten en in het want zoeken. Do »Ben-Lomond", die aan den boeg schade bekwam, bleef drijvende. Op de hulpkreten van do bemanning der »Aline" werd door de »Ben Lomond" een boot mot twee roeiers uitgezet, waarin een twaaltal schipbreuke lingen plaats namtoen was de boot geheel gevuld. Twee der vijf nog niet geredden hadden zich vastgeklampt aan een drijvende ladder, die men op sleeptouw nam, daar de boot geen enkel persoon meer kon bevatten. De drie ovorigon van de geheel uit Engel- schon bestaande bemanning, dio men niet ontwaarde, zijn verdronken; het zijn een stoker en twee matrozen. De stoker werd in zijn stookkamer door het water verrast en verdronk daar; de beide matrozen wilden in oen reddingboot plaats nemen, doch hadden hiervoor niet meer den tijd. Bij de aanvaring zijn de kapitein en de loods van de «Aline" van de commandobrug ge sprongen; zij hebben drie kwartier lang rondgezwommen voor ze werden opgepikt. De andere geredden hebben meer dan een uur in het want gezeten voor de boot der »Ben-Lomond" hen bereikte. Ook duurde het weer geruimen tijd vóór de boot de »Ben Lomond" opnieuw was genaderd; de beide laatst geredden, die al dien tijd op de ladder in het water lagen, zijn dan ook zoo zwaar ziek, dat men Za terdag reeds hun overlijden verwachtte' zoodat men dan het aantal slachtoffers van de ramp of vijf raag stellen. Door ingelanden van den Emmanuel- polder en van den Frederika-póldev is tot lid van den dijkraad voor den calami teuzen Zimmerman-polder benoemd de heer C. Bal, te Waarde. M. C. Vlissingen. Door den koning van België is tot consul van dat rijk alhier benoemd do heer J. van Boven, vice-consul van Zweden en Noorwegen en Portugal. Aan den heer J. Broeder, surnumerair der directe belastingen enz. te Middel burg, is de tijdelijke waarneming opge dragen van het door overlijden van den heer C. Overdorp te Brouwershaven open- gekomen ontvangkantoor aldaar. Met 12 Nov. is de klerk der poste rijen en telegrafie L. van Brakel verplaatst van het telegraafkantoor te Rotterdam naar dat te Middelburg. De verplaatsing van den klerk der posterijen en telegrafie M. Meijer, van het telegraafkantoor te Amster dam naar dat te Middelburg, is ingetrokken. Geslaagd als klerk bij de posterijen on telegrafie A. Kok Gz., te Amsterdam. Dr. Bijlsma schrijft in de Geneeskundige Courant omtrent de bijzienden: Zeer velen zijn van meening dat er tegenwoordig een heel wat grooter getal bijzienden is dan jaren geleden en dat dit verschijnsel zijn oorsprong vindt in onze scholen. Inderdaad zijn er talrijke onderzoekingen gepubliceerd die de juistheid dezer opvat ting bevestigen; ja sommige statistieken wijzen er op dat het getal bijzienden toe neemt, naarmate de leerlingen langer hebben school gegaan, zoodat de hoogste klasse van het gymnasium b. v. procentsgewijze een grooter aantal telt dan de laagste en deze weer een grooter dan de ouderste klassen der lagere school. Eenige jaren geleden deed ik een derge lijk onderzoek bij 2564 kinderen van de lagere school; maar zie mijn uitkomst was een andereik vond in de laagste klas 10 pCt. myopie, in de hoogste slechts 6pCt. Nu is er natuurlijk aan zoo'n enkele afwijking van het algemeen resultaat al heel weinig waarde te hechtenmaar toch was daardoor de gedachte bij mij gewekt dat bij deze onderzoekingen een factor in het spel kon zijn waarmede ik wel rekening had gehouden n.l. de erfelijke voorbeschikt- heid maar waarmede vele onderzoekers niet konden rekenen, omdat het onmogelijk was, de ouders van die duizende kinderen te kennen; en nu is het een feit dat bij de myopen die ik aantrof bijna steeds hereditaire praedispositie met zekerheid geconstateerd was. Ik was dan ook zeer geneigd tot de stellingdat myopie op de scholen in hoofdzaak slechts ontstaat bij erfelijk voorbeschikten, maar dat een een maal bestaande myopie gedurende de school jaren zeer verergert. Thans ontkent Prof. Carl Hoor het be staan dezer zoogenaamde school-bijziendheid geheel af. Hij grondt zijn oordeel in de eerste plaats op het door hem geconstateerde feit dat het getal myopen onder de militie- plichtigen die niet kunnen lezen en schrijven even groot is als onder hen, die wel hebben school gegaan; in de tweede plaats op die kleinere statistieken waarbij wel met de erfelijkheid rekening is gehouden en waar door deze met zekerheid kon vastgesteld worden bij 1967 procent der bijzienden; en in de derde plaats op zijne waarneming, dat het getal bijzienden op de hygiënisch slecht ingerichte scholen niet grooter is dan op de scholen, die aan al de eischen der hygiëne voldoen. Hij zou dan willen con- cludeeren dat oogen die in de school my- opisch worden, reeds te voren abnormaal warendat ze alleen daarom myopisch wor den en dit ook buiten de school zouden worden. Niet gaarne zou ik de leer van Hoor— zonder meer onderschrijven. Het zal toch waarlijk niet onverschillig wezen of erfelijk belaste personen onder hygiënisch gunstige of ongunstige voorwaarden worden opgevoed. Al zal ook onder gunstige voor waarden de myopie niet uitblijven wat ik met hem geloof zeker is het toch wel dat het kwaad niet dien graad zal bereiken als het geval moet zijn bij totale verwaar- loozing der hygiëne; en ik meen dan ook dat in ieder geval zijne gevolgtrekking in dezen geest moet worden aangevuld. Dr. van der Meer te Maastricht die de oogen der leerlingen van het gymnasium en de middelbare scholen te Amsterdam onderzocht, komt in zijn akademisch proef schrift tot geheel tegenovergestelde resul taten, vrij wel overeenkomende dus met de meer algemeen gehuldigde opinie. Met de hereditaire praeditpositie heeft hij echter ook geene rekening gehouden, daar hij de ouders der kinderen niet onderzochtal komt hij dan ook op grond zijner cijfers tot de conclusie dat de erfelijkheid geen overwegenden invloed heeft. Dit gedeelte van zijn mooi proef schrift schijnt mij hot minst sprekendik stel er tegenover: ubi testimonia rerum adsunt verbis non utimuralleen het onder zoek der ouders is hier beslissend. Onlangs is in ons land eene Veree niging opgericht, die alle recht van bestaan heeft en een krachtigen. steun verdient, nl. eene Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt in Nederland. Het doel der vereeniging blijkt ten dui delijkste uit de statuten: het is niet het bevorderen van de fokkerij van dure sport- hoenders, maar wel van ««(hoenders, nuttig als slachtdieren en uitstekende eierlegsters. Jaarlijks worden in ons land voormilli- oenen aan minderwaardige Hongaarsche en Italiaansche eieren ingevoerd, waaruit dus blijkt, dat ons land meer eieren verbruikt dan het tot heden produceert. Dit bedrag kan in ons eigen land verdiend worden. Ook de konijnenteelt is nog lang niet wat zij wezen kan. Ieder landbouwer, ieder arbeider kan gemakkelijk door het fokken van dit zoo vruchtbare, met weinig tevreden zijnde dier, zich jaarlijks een aardige bijverdienste of een smakelijk stuk vleesch verschaffen. 1 Daarin nu te voorzien, is het doel dei- Vereen iging. De geringe contributie van f 1 jaarlijks kan voor niemand een bezwaar zijn lid daarvan te worden. Men wende zich daartoe tot den secre taris van het bestuur der Afd. Zeeland, dhr. J. M. Slegt te Goes. De afd. Zuid- en Noord-Beveland van den „Ned. Bond van Post- en Telegraaf- bestellers" heeft dezer dagen een huishoude lijke vergadering gehouden in het slot „Oostende" alhier. Uit het verslag, voorkomende in De Pasthoorn, blijkt o. a. dat de periodiek af tredende bestuursleden der Afdeeling, A. Beenhakker, le voorzitter en S. Geluk, com- ~fr— missaris, als zoodanig werden herkozen. Goedgekeurd werd een exemplaar van De Posthoorn uit te reiken aan de redactie van de Goesche Courant' en De Zeeuw. Een verzoekschrift te zenden aan jhr. mr, A. F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, om medewerking te willen verleenen, tot hot verkrijgen van het maximum-tractement, vanaf postbode tot en met adsistent, na 15 achtereenvolgende dienstjaren, en hot ver krijgen van een vaste traetementsregeliug met periodieke verhoogiugen voor de brieven gaarders en postboden. Onder de voorkomende zaken werd be handeld en goedgevonden, aan een ziek lid geldelijken steun te verleenen, in ver band met het huishoudelijk reglement. Tot Geneesheer-Directeur van het Gesticht „Dennenoord", te Zuidlaren, is benoemd Dr. P. Wierenga, tweede genees heer op Veldwijk, als opvolger van Dr. Schuurman Stekhoven, die onlangs benoemd werd tot Inspecteur voor het krankzinni- genwezen in Nederland. Bij Kon. besluit is bepaald dat de wet van 24 Juni 1901 tot nadere wijziging en aanvulling van de militiewet in werking treedt 1 Januari 1902. Te Soerabaja doen zich dagelijks 100 a 120 gevallen van cholera voor. Dezer dagen wordt aan de aangeslo tenen bij het telephoonnet het nieuwe telephoonboekje verstrekt. Een nieuwig heid wordt vermeld op blz. 26, waar zich een sleutel bevindt, welke door de directie een eenvoudig middel genoemd wordt, om met het juiste nummer aangesloten te worden. Op blz. 26 vinden we 1234567890 LO U I Z ARE IJ P Vreest men nu, dat het nummer on duidelijk verstaan zal worden, dan geeft men het nummer en de overeenkomende letter op, b.v. 3 7 6 9 U. R. A. IJ. Hoewel de letters, waaruit de sleutel bestaat, zeker wel in klank verschillen, zoo is het toch de vraag of de telefoonjuffrouw nooit de E en de I, de L en de R, zal verwisselen door onduidelijk verstaan. De ondervinding zal moeten leeren of deze sleutel werkelijk aan de gekoesterde ver wachting beantwoordt. Een landbouwer te Udenhout (N.-Br.), wilde eene kar hout laden om dit voor arme lieden gratis thuis te brengen. Terwijl bij bezig was met laden, werd het paard schichtig, do man sloeg van de kar, viel onder het rad, dat over hem heenging, en bezweek aan de gevol gen. Te Woensel is Zondag een wan delaar door de stoomtram overreden en gedood. Te Weststellingwerf viel een veehouder door de hilde, eene soort van zoldering boven het varkenshok, waarop stroo lag. Toen de huisgenooten, die allen afwezig waren, thuis kwamen, vonden zij zijn lijk in het varkenshok, onder stroo bedolven. Te Helmond is een fabrieks arbeider, die zich aan een spijker stootte en daardoor een klein wondje aan de hand kreeg, aan bloedvergiftiging overleden. Te Maastricht is dezer dagen een dood kranke oude, onbekende, man op straat gevondendaar hij tot heden taal noch teeken heeft gegeven en men dus niet weet wie en vanwaar hij is, is hij naar hot ge sticht „Calvariënberg" vervoerd, alwaar een photographie van hom is genomen, wijl men zijn dood tegemoet, ziet. Te Berkel is een koetsier, doordat zijn paard schrikte en een zijsprong maakte, van den bok geslingerd, met het gevolg, dat hij onder de wielen geraakte, overreden werd, en aan zijne verwondingen is bezweken. Te Haarlemmermeer geraakte oen ar beider die aan toevallen leed, in een sloot en verdronk. Te 's-Hertogenbosch had een koetsier eene wonde aan zijn hand met tabak belegdde hand zwol schier oogenblikkelijk sterk op en binnen weinige uren was de man onder hevige pijnen aan bloedvergiftiging bezweken. Te Gouda is gisteren avond een arbeider van de staatsspoor tusschen de buffers van twee L. wagens geraakt en aan de gevolgen over leden. Te Enschede werd een 19jarige jongen in de fabriek door de machine ge grepen en zoo deerlijk gewond dat hij aan de gevolgen bezweek. De eigendomsquaestio van de abdjj- kerk te Rijnsburg tusschen hot rijk en de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemoonto is ten voordeelo van laatstgenoemde beslist. Heden woedde in Engeland een vroe- selijke storm. De onderkoning van Engelsch Indië seint dat de vooruitzichten voor den hoagers- nood in Pendsjab onrustbarend zijn. Een Booggepl Jaren in de toek Barber, van Farmi bij eene gelegonhoi Vereenigde Staten het vee uit een af en oen glas cider President Roosev woont in die om; met een aantal vr bezoek. Het gezel naar de Tuntis bi zijn wensch to kei te willen gaan en te verder ontmoette d wer met veel troeb draf rond een afg mot zgne armen die op verboden gr Prosident Roosev maar de koeien n landman toe: «Hallok, wat seh »Ik probeer de drijven," antwoordd »Wel, ik zal je de president en me heining en zat de richting als door di als een echte schi oogenblikken liepen gedwee in hun eige heb er altijd goe< landbouwer, terwij don rand van zijn van daag zijn ze mi vriend en als je loopen dan trakteer Niet, he? Wel, dan »A11 right," her heb sinds lang zoo Het was ongevee Barber, het stalwerk vernam dat zijn koeien drijven de eenigde Staten was De Siberische van den heer Witte ontvangen »Den 19n Mei 18 teit te Vladivostoc eerste zode voor d« spoorweg om. Van van Uwe troonsbest tisclie spoorweglij n Majesteit uit den gi deze historische ge gelukwenschen aan Met het leggen afstand van 2400 w baika-gebied naar Arthur, is onze onder feitelijk ten einde. Hierop antwoordt wederkeerige feliciti De spoorweg vai de Chineescke gren Mandschoerijschen voor het verkeer ge ministerie van oorl gesloten voor het tr zend troepen, van O binnen liet tijdsver en 1 Maart. Professor Fal met wedervoorspell 1902. Wij hebben strengen winter te Januari zal droog en Maart zullen er komen. Als »kritie 22 Februari, 10 Mai 6 Juni. Eene Londensc dagen beroofd en een zakke welgekleed jonkmai moeder gerv loopen. Zij van haar (f 10.80) in ten ter waarde welke den dief was gegleden VAV/AH til zakkenroller - 'eed jonkn geruimen tij j vond nar portemon haren zal van eer van bij hei Een schip met de zesmaster «Georgi reusachtige stalon sc zeven masten, gebou te Boston. Dit buitei eorsto zevenmastor, h M., is breed 16,65 M waterverplaatsing is vermogen 7500 ton, 60 M. en het zeil-op to M. Het is gehoel drie bruggen. Ofschot van zijn zeilen gebru toch voorzien van ee gebruikt kan worden bet bedienen dor liei mnnoeuvreer-inrichtir wordt diontengevolge equipage van 19 mai schip ruim voldoende geheel voltooid is, za bobben. De onderzeesche vijanden bestookt, voi waar ze hem soms gro Toen eenige maanden ring was in den ki Extension Telegraph Nelson", bleek, dat o vadem, waar hij lag, bol stak, die zelfs dc seh idigd had, nietegi woonlijk, dik omwoel bij onderzoek, oen 1»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2