Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. burgerlijke stake Po s t er ije n uitwerking van eene bemesting met Chili- salpeter en zwavelzuren ammoniak bestaat er ten opzichte van het kalkgehalte des bodems. Terwijl eene bemesting met Chili- salpeter op veengrond zonder kalking de volle uitwerking had, bracht eene bemesting mot zwavelzuren ammoniak het slechts tot 28 van de Chilisalpeterbemesting. Ook op kleigrond werd hetzelfde waarge- nomen, m. a. w. naarmate het kalkgehalte geringer was, bad de aramoniakbemesting geringer uitkomsten." Wij behoeven aan deze bewering van bij uitstek pi-actische mannen zeer zeker niets te voegen. In de tweede plaats is de werkzaamheid van zwavelzuren ammoniak in hooge mate afhankelijk van de temporatuur des bodems, lu koude voorjaren zien wij onze winter gewassen een gele kleur aannemen. Dit is allen practischen landbouwers en in 't bijzonder die op kloigrond zeer goed bekend. De oorzaak hiervan is gebrek aan opnoembare stikstof. Het uitstrooien van G'hilisalpeter is voor deze kwaal zeer doel matig. Waarom wij nu in tijd van nood, zullen wij maar zegggen, op de klei onze toevlucht nemen tot Chilisalpeter en niet direct bij do eigenlijke bemesting, is ons nooit recht duidelijk geweest. Waarom in plaats van ammoniaksuperpliosphaat geen Chillisalpheter en superphosphaat, vragen wij in ernst? In de derde plaats is de uitwerking van den ammoniak afhankelijk van de meerdere of mindere vrije toetreding van de lucht. Een goede grondbewerking is dus 111 hooge mate bevorderlijk aan de goede werking van ammoniak. Hierin ligt ook hoofdzake lijk het nut van braken. We hebben in 't koit willen aantoonen, dat Chilisalpeter zekerder doet werken dan zwalelzure ammoniak, zooals wij zoo straks beweerden. Om deze waarheid proefonder vindelijk aan te toonen werd in 1899 bij den heer M. Land, landbouwer te Godlinze een oud-leerling van een wintercursus, een proefveld voor mangel wortelen aangelegd op middelmatig zware klei. Het geheele veld was groot 22 Are, en werd verdeeld in 8 veldjes van 23L Are. Voor ons dool is hot voldoende de per- eeelen 3, 4, 5 en 6 onderling te vergelijken. Heini'iitiiig Opbrengst 200 KG. Zwavelz. kalimagn. 3 500 ff Superphosphaat 300 ff Zwavelz. ammoniak 200 ff Zwavelz. kalimagn. 4 500 ff Superphospliuut 400 fi Chilisalpeter 200 KG. Zwavelz. kalimagn. 5 800 ff Sakkenmeel 400 ff Chilisalpeter 1983 KG. 2165 KG. 2131 KG. 200 KG. Zwavelz. kalimagn. a 266'I:, Superphosphaat ooon vn 0 372'L Slakkenmeel 220U KG. 400 Chilisalpeter Volledigheidshalve deolen wij hier mee, dat het onbemesto perceel 780 KG. en het stalmestperceel 1825 KG. opbracht. Ten opzichte van de stikstof bemesting kwam de proefnemer tot de conclusie: „De Sal- peterstikstot heeft beter gewerkt dan de ammoniakstikstof." Verder zien wij, dat elke combinatie stikstof-phosphorzuur de werking van ammoniak-superphosphaat overtreft. Doordat er in den loop van het proefjaar een kleine wijziging in 't oor spronkelijk plan werd gebracht, werd de ammoniak in twee keer uitgestrooid en wel 20 Februari en 12 Maart. Het Chilisal peter werd uitgestrooid op 21 Juni en 7 Juli. „Den 22 Juni," zegt de proefnemer, „werden de planten onder zeer gunstige weerge steldheid gepoot en kwamen op alle per ceeltjes regelmatig te staan." Bovenstaande cijfers hebben daardoor zooveel te meer waarde. Bovendien werd de proef met de grootste zorgvuldigheid uitgevoerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maasdam, T. Stigter te Ber- kel; te Harlingen, dr. J. Schokking te Koudum; te ZevoDhoven, J. J. H. Klomp, cand. te 's-Gravenhagete Haarlem, dr. J. lt. Slotemakor de Bruine te Middelburg; te Genderen, K. Klaassen te Dusson te Nijkerk op de Veluwe, D. A, v. Hase- len te Vlaardingen. Aangenomen naar Kediehom door A. Ka bel, cand. te Sneek. Bedankt voor Hoogevoen door F. F. J. v. d. Plasscbe te Hasselt; voor Klaas waal door W. J. Val, cand. te Rottordam voor Elsloo en voor Makkinga door A. Kabel, cand. te Snoekvoor Hornhui- zen door R. Adriani Engels te Wedde. Middelburg. Herkozen tot notabelen de hoorenmr. A. C. A. Jacobse Boudewijuse, H. L. Dormaar on R. M. Smits. Sluis. Zondag in de voormiddaggods dienstoefening word onzo nieuw beroepen loeraar ds. A. J. Roozemeijer bij de gemeente ingeleid door zijn vader, dr. J. H. L. Roo zemeijer, vau Arnhem, naar aanleiding van 2 Timothous IV :2a: «Predik het Woord". Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijne gemeente. Hij sprak over Romeinen 10 84 en 9. Bij het einde der godsdienstoefeningen werd door de gemeente gezongen, 's morgens Ps. 134 3, 's middags Gez. 91 3. Gorof. Korken. Beroepen to Silvolde, ds. W. A. Vrolijk te Zaamslag. Ds. F. C. v. Dorp nam Zondag 17 Nov. afscheid van de gemeente te Driesum uaar aanl. van 1 Petr. 2 4 en 5. (Reeds 16 Nov. vermeld in een der bladen). Heinkenszand. Zondagmorgen werd onze nieuw beroepen leeraar ds. Hoek in zjjn dienstwerk ingeleid door ds. Laman van Kruiningen, welke tot tekst had 2 Petrus 1 19. Des namiddags deed ZEerw. zijn intrede en koos tot tekst 2 Cor. 4 vors 5. Een zeer talrijke schare was opgekomen, waaronder ook de Edel Acbtb. heer bur gemeester. Aan het einde werd nog oen treffend woord tot leeraar en gemeente ge sproken door den Consulent ds. Donnor van Nieuwdorp. Koudekerke. Onze nieuw beroepen leeraar word Zondag in de voormiddag- godsdionstoofoning bovostigd door onzou vorigen loeraar ds. J. Zijp met, eene leer rede naar aanl. van Spr. 13 174. Des namiddags deed ds. H. Ph. Ingworson in- tredo naar aanl. van Oponb. 22 20. Uit naam van gonabuurdo Kerken en ambts broeders sprak ds. Wagenaar van Middel burg oonige hartoljjkc woorden tot loeraar en gemeente. Aan de vrije-universiteit is hot prop. oxamon voor de Theol. Facultoit afgolegd door don heor A. Schippers. Goes. De Chr. Volksbond heeft nu aan veler 'Herhaaldelijk uitgesproken weiisch voldaaner komt een sproker. Het is ge - lijk in do advortontie staat de heer ds. Rudolph van Leiden; een „afgescheiden domino" dus, maar een die als socioloog zich oen goeden naam verwierf door woord en geschrifteD. Hij is onder meer hoofd redacteur van het Patroons Maandblad Boas. Men kome dus, Woensdagavond a. s. te half acht uur in de Prins. Goes. Donderdagavond 8 uur Raad. Ingekomen stukken. Vaststelling verorde ningen rogelendo do graanmarkt en boter markt. Wjjziging verordeningen op do heffing van schoolgeld aan school A en de Meisjesschool. Voorstel B. W. tot verkoop van boomon, verbouwing dor Meisjesschool en aankoop van een woning daarnaast. Reclames brandwoorplichtigen. Vaststelling rooiljjn voor bouwen aan don Westsingol. Verzoek van P. J. Goovers om uitweg naar don Wostsingol. Hondenbelasting. Af schrijvingen plaatselijke bel. De heer A. van Noordon, geboren te Kruiningen, agent, van Politie te Bergen op Zoom, is uit do 220 solicitanton bo- noomd tot Concierge aan de Uoogero Burgerschool aldaar. Middelburg. Hot op vorschilloudo (4 bjjzondore en 4 openbare) scholen alhier doen bezichtigen der kist met kleeding- stukken, dumdumkogols en andere voorwer pen,—afkomstig uit den Transvaalschen Vrijheidsoorlog hooft opgebracht ten voor- deele der vrouwenkampen de som van f 94.76s. (Van de bijz. school Gravenstraat alleen f 32,41s). Dit bedrag is opgezonden aan het Chr. Nat. Boeren-comité te Am sterdam. Middelburg. Zaterdagmiddag te vier uren ongeveer brak alhier brand uit in het koffiehuis Stad Goes, voorhoen De Witte Leeuw, Varkensmarkt. De bewo ner, den brand ontdekkende en wetende dat er nog een logeergast, een koloniaal, boven was, poogde met een ladder door een bovenraam binnen te komen, doch verloor het evenwicht en viel van eon tamelijke hoogte. Hjj bezeerde zich zeer ernstig en bloedde hevig. Hij werd bij een dor omwonenden binnengobracht. De brand betoekende op zich zelf niet veel, doch het ging zeer moeiljjk den koloniaal, een Middelburger, O, die pas geteekend had, van don brandenden zolder af te brengen. Eindeljjk gelukte dat, en ook O. word nog levend in een aangren zende woning gebracht. Een dokter, die spoedig gehaald was, verleende hem daar hulp. De man was door den rook bewus teloos, doch is thans buiten govaar. (M. C.) Temeuzen. Vrijdagavond te 11 uur had in het pas van Terneuzen, tusschen Temeuzen en Borssele, eeno aanvaring plaats tusschen de Engelsche stoombooten, vrachtbooten, Alino, van Antwerpen naar Bristol, en Benlomond, van Huelva' naar Antwerpen. De Aline zonk. Drie der opvarenden verdronken. De overige be manning werd overgenomen door de Ben lomond en naar hier gobracht. De Benlomond had oen Hollandschen, do Aline een Belgischen loods aan boord. Zierikzee. Nader vernemen wij dat tal van personon, niet tevreden mot Wel- tevredon, in een vroeger bierhuis hoek Krepolstraat, oen zaal hebben ingericht met 15zitplaatsen, onder den naam „Je- ruel 11", gelijk roods gemeld was; een wel wat sluitende naam, welke beteekent „Door God gesticht''. Een oud-Vlissinger schrijft uit Macon Georgie N. A. aan de Vlissingsche Crt. dat. aldaar zekere graaf Dubouaq een mu seum van oudheden en curiosite;ten bezit en dat ter bezichtiging open stelt, ton bate van het Roode Kruis. Onder de laatste aanwinston is o. a. de bijbel van Cronjé hom door dezen, mot oen eigen handig schrijven verzeld, van St. Helena toegezonden. In dat sclirjjvon zegt Cronjé dat het dezelfde Bjjbol is dien hij den ganscheu veldtocht bjj zich bad on toon hij zich aan Roberts overgaf. Wellicht was dit dus do Bjjbel waarin, teksten werden nageslagen, door den hcJiagraaf overge seind ter bemoediging van .den omsingel den held. Stavenisse. De brievenbesteller B. Bastiaanse alhior is tegen 1 Dec. a. s. in geljjke betrekking benoemd te Roosendaal. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is Douwe Nicolaas Visser (oud-leerling der Goesche Ambachtsschool! werkzaam te Zjjpe, benoemd tot buiten gewoon opzichter bjj den bouw eoner brug over de Maas bij Spijkenisse. Bij de directe belastingen enz. is benoemd J. L. Martens tot kom. 4e kl. te Kauter (tijd.). Eu eervol ontslagen met ingang van 1 Jan. J. A. SpieBz, deurwaarder te Amsterdam, vroeger te Ziorikzoe. De georganiseerde dokarboidors te Vlissingen hebben naar men meldt, een motie aangonomen, waarin zij verklaren bij een ovontuoel doorgaan van hot boycotplan goen Engelsche vaartuigen te zullen ladon of lossen. Bjj kon. besluit is aan de gemeenten Kapelle en St. Phillpsland, boven en behalvo do bijdrage, bedoeld bij art. 45 dor wet van 17 Aug. 1878, eon subsidie ver leend, respectievelijk van f2925 en f400, daar bij onderzoek is gebleken dat deze gomeonten door do uitgaven, tot oene be- boorlijko inrichting van haar lager onderwijs voroischt, in verhouding tot hare middelon en andere uitgaven, onbillijk zouden wor den bezwaard, In 1897 werd door Freule A. Huijs- son van Kattendijke, overleden te Parijs, bij testamentaire beschikking een godeolto barer nalatenschap voor liefdadige doel einden aangewezen, waaronder het tiend recht op eon aantal kavels onder Tholen en Poortvliet. Wijl de familio Hujjssen van Kattendjjke reeds eene reoks van jaren betrokken is geweest in do Ambachtsheer lijkheid van Oud- en Nieuw-Vossomoer en Vrjjbergho, trof de gemeente Oud-Vos- someor het geluk dat bovengenoemde tienden haar werden geschonken, waarvan de jaarlij ksche opbrengst geraamd werd op f 700. Het Gemeentebestuur aanvaardde natuur lijk met ingenomenheid het geschenk en benoemde eone commissie welke het Fonds Huijssen van Kattendijke" zou boheeren, geheel onaf hankeljjk van de gemeonte-linan- ciën. De opbrengst zou alleen gebruikt wordon ton voordeele van arme zieken in die gemoonto, kostolooze geneeskundige bo- handoling, geneesmiddelen, versterkende middelen enz. en het dan nog ovorbljjvendo voor hygiënische inrichtingen of werken ter bevordering van de algemoono gezondhoid. Nu dit fonds ruim vier jaren zijn werk heeft gedaan, mag men verklaron, dat liet oen zogen is voor de gemeente, door een aantal ingezetenen ton zoerste gowaardeerd, wijl reeds velon hulp in nood erlangden. Tntusschon is een gedeelte der tiendon af gelost, maar daarmede hooft men de leening afgelost, welke gesloten was om de successie rechten te betalen on hot overschietende geplaatst op do Nuts-Spaarbank. Te Oud-Vossemeer is tot lid en Voorzitter van het Bestuur van het Fonds bonoemd de heer M. A. Vermet, arts aldaar. Dr. J. A. Gerth van Wijk, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Graven hage, heeft zijn emeritaat genomen. Zijn huis aan de Prinsengracht 16, is nu aan gekocht door een naamlooze venootschap die er een flink geheelonthouders-koffiehuis en -hotel van zal maken. Er komt een biljartzaal met 2 biljarts, koffie- en leeszalen, prettig ingericht, vergaderlokalen voor 30, 60 en 150 personen en voorloopig 6 logeer kamers. De tijden zijn voor den boerenstand in Friesland tegenwoordig belangrijk beter dan voor eenige jaren, zoodat de benaming „Arm Friesland" van lieverlede haar recht van bestaan verliest. Dit blijkt duidelijk bij de publieke verkoopingen van landerijen. Voor goed land wordt reeds f300 a f 350 per 35'lt aren geboden, wat voorgronden in de zandstreken gelegen, een zeer hooge prijs mag genoemd worden. Blijkbaar is de koopkracht in Friesland belangrijk toe genomen, terwijl ook de hooge prijzen, waarvoor de hooilanden in den laatsten tijd worden verhuurd, hun invloed op den prijs der landerijen uitoefenen. Te Haarlem viel een timmerman uit den 14 meter hoogen kap van een in aanbouw zijnd huis en was bijna terstond dood. Te Amsterdam viel een driejarig knaapje in den waterput, de moeder sprong het knaapje na wat te laat bemerkt werd, moeder en kind werden dood opgehaald, de vader was afwezig. Te Huijbergen is, terwijl de boer en zijn vrouw uit waren, en de kinderen nota bene alleen thuis en in bed, een hofstede afgebrand, waarbij een knaapje nog in tijds, ofschoon met brandende voetjes door den burgemeester kon gered worden, doch het andere kind een meisje reeds in den rook gestikt bleek. Te 't Zand is een 81-jarige landbouwer dood gevonden onder een koe die hij moest melken. Te Beek kreeg een landbouwer terwijl hij zijn paard uit stal haalde om in te spannen, zulk een trap van het dier, dat hij op de plaats dood bleef. Een kapitale vergissing. Dezer dagen, reisde oen koopman van Zwolle naar Utrecht. In de coupé had ook plaats genomen oon reizigor, die org klaagde over slechte za ken, welke hij in Zwolle had gemaakt. De ander had integendeel hierover niet te kla gen oil was van plan, den minder gelukkigen confrater een sigaar aan te bieden, en haalde daarom een zakje sigaren voor den dag, en gaf ze den man met de woorden ik heb wel wat voor een arm mensch over, daar heb je wat. De persoon in kwestie bedank te en stak het zakje in zijn zak on verliet aan eon tusschenstation de coupé. Hoe ont steld was echter de koopman, toen hij, te Utrecht aankomende, bemerkt, dat hjj in plaats van een zakje sigaren een biljet van f 1000 had cadeau gedaan. Van den geluk kigen ontvanger van het biljet is niets meer gehoord. (Als 'twaar is!). De toestand van den heer J. M. Heij- brock, buitenl. secretaris der Nederl. Zondagsschoolvereeniging, is hoogst zorg wekkend. Hoe eigenaardig do sympathie voor de Boeren ook in Duitschland soms voor den dag treedt, bewjjst een voorval te Straats burg. Bjj hot 9e Pruisische regiment hu zaren aldaar diende zokero luitenant Baker, een Engelschman van geboorte. Hjj was rijk, deod alle vermaak mede en was in do stad zeer gezien. Toen de oorlog uitbrak, kreeg Baker lust om aan het tochtjo naar Preto ria deol to nomon. Hjj vroeg een kort verlof aan, nam eon genoegljjk afscheid van zjjn jonge vrouw en zjjne voorname vrienden en vertrok met de „gentlemen in khaki". Maar ovenals zoovele van zjjn over moedige landgonooten werd ook hjj gewaar, dat de oorlog geen kindei spel was. Een Boerenkogel vond den weg naar zjjn hart. Zjjn weduwe verhuisde naar Engeland. Do vorstolijke inboedel van haar woning te Straatburg werd nu dezor dagen in voi- ling gebracht. Toen zag men iots, wat nooit is gezien Een gomompel liep door de zaal, dat men de dingen niet koopen moest, die be hoord hadden aan een van de beulen dor Boerenvrouwen en kindoren. En op het oo- gonblik, dat do veiling zou beginnen, gin- gon allen heen, uitdragers, kooplui en lief hebbers, zonder dat or één bod gedaan was op de prachtige meubelen en het antieke porselein. (Hbld.) Een achttienjarig boerinnetje uit Buzet, in België, begaf zich naar een naburige hoeve. Onderweg ontmoette zij twee harer kennissen, waarvan een, van de jacht terugkeerend, een geweer bij zich had. Nadat zo een poosje gepraat hadden, wilde het meisje doorloopen, toen de jager, om haar bang te maken, zijn geweer op haar aanlegde. Ongelukkigerwijze ging het schot af en stortte hel meisje dood neer. De schutter, die in zijn ontsteltenis eerst was gevlucht, heeft zich later der justitie overgeleverd. Omtrent de aardbeving te Erzeroein wordt nader gemeld dat van de 50 aard schokken die daar zijn waargenomen, 10 bizonder sterk waren. Vele gebouwen zijn ingestort en, volgens een ambtelijke opgaaf, zijn 22 monschen omgekomen. De bevol king geraakte in zoo'n paniek dat zij nog in volden, tuinen en onder tenten kampeert. Te Freiburg is een ernstig tramon geluk voorgevallen. Terwijl daar de druk bezochte St. Martinsmarkt werd gehouden, kwam op een der volste verkeerswegen een electrische tram aan, die plotseling door nog onbekende oorzaken in razende vaart geraakte, en zonderdat de conducteur stop pen kon, dwars door de menschenmenigte sneed, en vervolgens tegen een andere tram opbotste, waardoor deze grootendeels werd ingedrukt. Wonderbaarlijk genoeg bekwam geen der passagiers letsel, maar onder de mensehen op straat werden er een tiental meest zwaar gewond: een 72-jarig man kreeg een dubbele armbreuk, een ernstige beenbreuk en diepe hoofdwonden, de huid werd hem gedeeltelijk van't hoofd gerukt een jonge vrouw brak verscheiden ribben en werd ernstig aan 't hoofd gewond, enz. Er wordt een deskundig onderzoek naar de oorzaken ingesteld. Een juwelier te New-York heeft van lord Francis Hope in Engeland den beroem den «Hope Diamond» gekocht, deze diamant, die een waarde van f 600,000 heeft, is bestemd voor de vrouw van een welbekend Amerikaansch millionnair. Hij, n. 1. de diamant, heeft een sapliirblauwe kleur en is van een groote helderheid. De diamant, welke eertijds 112 karaat woog, werd in 1642 in India door Tavcrnier, een beroemd Fransch reiziger, gekocht, en aan Lodewijk XIV verkocht. Tot 1792 sierde hij de Fransche kroon. Gedurende de revolutie werd de diamant in de «Garde Meuble» ge borgen, maar ondanks dezen voorzorgsmaat regel gestolen. De dieven werden nooit ontdekt. De diamant werd in 1830 in Engeland aan een zekeren Eliason verkocht. Daarna kocht Henry Thomas Hope dezen steen, waarvan de oorsprong toen onbekend was. Tot nu is de steen in het bezit van de familie Hope gebleven. De geschiedenis van het huwelijk van Edison is wel geschikt om een denkbeeld te geven van het karakter van den be roemden uitvinder. Zijne eerste vrouw was, vóór hij met haar trouwde onder hem werk zaam als telegrafiste. Op zekeren dag achter haar gezeten, keek hij naar haar vlugge vingers, die de telegrafische depêches vlug bewerkten, toen zij plotseling, tot groote verwondering van den uitviuder, die sedert langen tijd het jonge meisje bewonderde, uitriep: „Mijnheer Edison, zonder u te zien, kan ik toch altijd zeggen of u achter of naast mij is." Hoe kunt gij dat weten? vroeg Edison. Dat weet ik niet maar ik ben er zeker van dat ik het weet, wanneer gij in mijne nabijheid zijt. Daarop naderde Edison, met zijn welbe kende bruuskheid, het jonge meisje, en haar recht in de oogen ziende, sprak hij: „Ik denk reeds lang aan u en indien gij met mij trouwen wilt, zal ik mij gelukkig achten, uw echtgenoot te worden." Een maand later waren zij getrouwd, en hun huwelijk was zeer gelukkig. De drie b's. Keizer Wilhelm heeft dezer dagen aangezeten aan een diner met enkel vegetariërs. Hij bedankte hen aan 't eind en zei: Ik heb heerlijk gegeten van uw groenten, ik zal aan mijn kok zeggen dat hij mijn vleesch ook zoo lekker moet klaar maken. Op zijn laatste reis in Engeland zei hij tot een Engelschen minister die hem vergezeldeDrie dingen hebhen Duitsch land groot gemaakt: biefstuk, bier en Bismarck. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Alles lekt uit. Dat bljjkt voor de zoo- veelste maal uit de bewaarschool-polemiek. In de Woendagsche Courant vraagt men of de commissie, waarvan men hoorde, nog leefde en daarvan dan teeken geven wilde. Daar ik nu vrees dat er geen antwoord zal komen om redenen nader te vernemen en indiscreties niet te pas komendaar liet in het belang der goede zaak is dat men eenige opheldering ontvangt en ik door alle tijden heen in sprook en sage oen on betwiste en gewichtige rol vervul in ge boorte-gebeurtenissen, meen ik gerechtigd te zijn mede te doelen, na verwezen te hebben naar de onderteekening van dit schrijven als bewijs mijner identiteit, liet volgende: Er hoeft zulk een commissie bestaan. Helaas! ze bestaat niot meer. Laat mij 't u verhalen. Met blijde inge nomenheid en goede verwachting word, bij den aanvang althans, de komst dei- kleine tegemoet gezien. Natuurlijk ont veinsde men niet de moeielijkhoden en zelfs gevaren, die zoo'n geschiedenis mee brengt, maar met kleine variatie kon men zeggen: men telde de gevaren niot maar zag het doel alleen, 't Heeft dan ook waar lijk niet gelegen aan gebrek aan bemoeie nis van voedsters en verzorgsters en ook aan haar goeden wil, dat ze teleurgesteld naar huis toe moesten. Juist contrarie, te veel bezorgdheid koesterde of koesterde niet, dat is 't zelfde, 't wichtje dood. Zel den, en niemand twijfele aan mijn onder vinding, zelden zag ik meer omslag. Ofschoon leeftijd, ervaring en positie der voedsters allo waarborg boden voor een gewenschten afloop, was de zenuwachtige overspanning van dit keurkorps allengs zoo groot geworden, dat slechts een zeker on - gemotiveerd wantrouwen in eigen vroed beleid zulk een consternatie verklaarde. Hoe meer de fatale termijn naderde, hoe meel de onrust toenam. Ter geruststelling en vermindering der last van verantwoorde lijkheid besloot men mot specialiteiten in consult te treden. Maar, oilaciearme gefolterde harten! Nu raakte men voor goed van don wal in do sloot. "Verbeeld u ieder dier specitaliteiten bereed 't spreekt van zelf, do naam reeds zegt het een eigen stokpaardje. Wat dunkt u, je had radicale en vlugge, vroolijke en oolijke of 't helpen kon - en niet te vergeten sceptisch aangelegden, die ieder voor zich hun speciale wijsheid in dit speciale geval aanbevalen. Sterker naturen waren bezwe ken, geen wonder dus dat in deze over spannen gemoederen de radeloosheid haast redeloosheid werd. Heeren sceptici advi- seerdenniet levensvatbaar en arm resul taat na zooveel jammer dit advies paste volkomen bij den disparaten toestand, waarin de armen verkeerden en zoo verdween het al. 't Geval is zeldzaam. Ooievaar. P. S. „Een warm voorstander" en ,,'t geeft niet wie" zij vriendelijk het voedsterschap aanbevolen 't zij dan met of zonder het schoone koor in even rijk of kleiner getal. (Wij ontvingen nog een stuk van dhr. De Kruijter, dat wij Woensdag opnemen. Op verzoek heropenen wij de dicsussie, doch verzoeken den geachten strijders, kort of althans zaakrijk te zijn. Red.) van 1618 November 1901. MIDDELBURG. Ondertrouwd :A. de Visser 41 j. wedn. en C. Willemse 26 j. jd.M. A. van Raan 26 j. jm. en A. de Koning 20 j. jd. Bevallen: S. Bassie geb. Marinisson d.M. H. C. Israël geb. Krijger z.H. B. I. van Ham geb. Louwerse d. Overleden: W. Vermeulen 7 w., d. G. Snijders vrouw van M. Pluijmers 73 j. GOES. Geboren: 16, Geertje, d. v. Pieter Reijnhout en Maatje de Jager; 17, Willemiua Elisa Jacoba, d. v. Pieter Lam- bertus den Boer en Cornelia Maria Hubrechta Bruggeman. Lijst van brieven en briefkaarton over de 1ste helft der maand Nov. 1901, verzon den aan onbekenden door hot postkantoov te Middelburg. Brieven: H. Coeno, Biei'vliet. M. van Iloute, lJzendijke. Kammeleicb, id.M. Siude, id.; H. de Luttor, id.; Moj. A. Triollert, Middelburg. G. W. de Jonge, Vli.i- singen. Suntof de Phenius, Zevenbergen. Buitenland. B r i e v e nThe Manager Ilustrated Baden Sport Zoitung, Berlin. Mevr. Olie mans, Singapore. Briefkaarten: Miss. Irene Jones, Portsmouth. Miss. Ida Jones, id.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2