Olmeboomen, Olmeboomen, HOUTVEILING Soekverkooping te Middelburg. Advertentiën. Voortzetting 137 zware zachte minder zware Olmeboomen, Donderdag 5 December 1901, LANDBOUW. Een tfladstroo-hekeldorschmachiiie. Gemengde Berichten. Openbare Verkooping 100 zachte 21 Canadaboomen, eenige FRUITBOOMEN. Openbare Verkooping 4 Kalf- en 1 vare Koe, Kalfvaars, 2 Ossen, 2 Vaarzen, Kalf, vet Varken, 2 Loopvarkens, G Biggen, Dinsdag126 November 1901, Het bouwen van een Veestal, geheel in steen en het af breken en in steen herstel len der achterweeg van de Schuur op de hofstede, twee verzamelingen Boeken op „de Volharding" gisteren de laatste bezending, ten getale van 285, te Southampton aan boord van de Britannic een Tot weerziens in het Boe renland toegeroepen. Het begint tegenwoordig hoe langer hoe meer door te dringen onder de landbouwers van 't zand, zoowel als van de klei, dat het dorscheu met den vlegel zijn tjjd heeft gehad. Wel ziet men het in do kleinste boerderijen nog wel gebeuren, doch lang zamerhand begint overal de overtuiging door te dringen, dat in boerderijen van eenigen omvang met de machine moet ge- dorscht worden, lo omdat hot graan daar mede vollediger uit de aren wordt losge maakt, 2o omdatdaarmedetijden werkkracht wordt uitgespaard, en 3o omdat het stroo en het 'kaf, dat men verkrijgt van mot de machine gedorscht graan veel frisscher is en minder stof bevat. Dat er werkkrach ten mede worden uitgespaard is een zaak van het hoogste belang. Op sommige plaatsen gaat het zeer moeilijk aan arbeiders te komenop andere willen de arbeiders niet meer met den vlegel dorschen. Wie dus een goede dorschmachine kan koopen, handelt in zjjn eigen belang, als hij zulks doet. Zooals ik bekend mag veronderstellen, bestaan er dorschmachines, die met de hand in beweging gebracht worden. Deze heoten handdorschmachines. Gewoonlijk zijn hierbij 2 man noodig om aan de machine door middel van kruk- en tandraderen de noo- dige snelheid te geven. Verder zijn er dorschmachines, die met paardenkracht en met stoom in bewegiug worden gebracht. Van deze alle is de paardendorschmachine het meest in gebruik en voor do meeste boerderijen ook de eenig bruikbare. Een dergelijke machine bestaat, .zooals gij allen weet, uit twee deelen een ros- of treemolen waarin het paard of de paarden loopen en die dient voor het overbrengen van do beweging en ten tweede uit de eigenlijke machine. Het werkende deel is de dorsch- trommel of cylinder, die in een snelle, rond draaiende beweging wordt gebracht van 800 tot 1200 slagen in de minuut. Deze trommel is aan zijn omtrek of van tanden of van slaglijsten voorzien. De eerste soort heet Atftódorschmachine en de andere ma chines met slaghjsten. Bij de hekeidorsch- machine behoort een deksel, insgelijks van tanden voorzien, die bij het ronddraaien van don cylinder tusschen diens tanden doorgaan. Nu moet ik eerlijk bekennen, dat ik tot heden nooit veel heb opgehad met een hekeldorschmachine. Het stroo van hot met zulke machines gedorschte graan was m. i. te veel geschonden. Het ging stuk en plat, het werd kort en scheurde. En dat is een groot nadeel. Hot, stroo, dat als strooisel gebruikt wordt, ontleent o. a. in den stal mest zijn waarde aan zijn vermogen om do urine op te zuigen. Hoe meer urine het opzuigen en vasthouden kan, hoe beter. Nu is het duidelijk, dat stroo, door een hekeldorschmachine gegaan, voor don mest zeer veel waarde verloren heeft. Onlangs echter ontving ik van een land bouwer, die wist, hoe ik over do hekel dorschmachine dacht., een uituoodiging, om eens naar zijne machine te komen kijken. Het was een nieuwe. Zoodra ik bij hem kwam en hij mij het stroo toonde, met zijn machine behandeld, merkte ik dat het een andere hekeldorschmachine moest zijn, dan ik tot nu gezien had. Het stroo was glad, gaaf en ongeschonden. Hij vertelde mij, dat het een nieuwe machine was van wed. J. C. Massée Zoon te Goes, do zoogenaamde gladstroo hekeldorschmachine. Toen ik de ma chine nader bekeek, zag ik dat do trommel en deksel van een bijzonder soort tandon voorzien waren, die het stroo voor plotten en scheuren en breken veel beter moesten bewaren. Ik bekende, dat ik deze hekel dorschmachine niet weer zou afkeuren. Zij voldeed daarenboven aan de eischen, die men aan een goede machine mag stellen zij was sterk gebouwd, leverde geen gevaar op en de verschillende deolen, op kogelassen loopende, konden gemakkelijk bewogen wor den. De aren bevatten geen korrels moor. En deze laatste zijn onbeschadigd' Daar de verschillende hekeldorschmachines com pleet met. rosmolen f 180 a f 260 kosten, is zij m. i. onder het bereik van eiken land bouwer, Het is mijn innige overtuiging, dat deze gladstroo-hekeldorschmachine van Massée die reeds in Noord-Brabant en ook in de overige provinciën in korten tijd veel aftrek vond, weldra in de meeste boerde rijen zal gebruikt worden. St. Maartensdijk. Terwijl hedenmid dag de arbeider Jhs. op den Br. op een stoel staande een spijker uit een buiten muur wilde verwijderen, had hij het on geluk te vallen, waarbij zijn band door een glasruit ging met het gevolg, dat een ader in de pols afgesneden werd, waardoor hevig bloedverlies ontstond en geneeskun dige hulp dadelijk en dringend noodig was. St. Maartensdijk. Bij de behandeling der nieuw vastgestelde verordeningen be treffende heffing van Hoofdei. Omslag be stond bij Ged. Staten van Zeeland tegen verscheidene dier verordeningen de beden king, dat het bedrag van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud hooger was gesteld dan het bedrag van het inkomen, dat krachtens art li, 2o der kieswet aan spraak geeft op kiesbevoegdheid. Deze bedenking werd ook gemaakt door genoemd college ten aanzien van de nieuw vastge stelde verordening Hoofdei. Omslag voor deze gemeente. Nu deed zich het geval voor dat de raad der gem. Wissekerke (N.B.) eenzelfde bedrag voor aftrek vaststelde als de gemeente St. Maartensdijk n. 1. f 300 vast f 25 voor ieder kind beneden de 13 jaren oud. Beide gemeenten zijn in de kieswet-tabel in dezelfde categorie ge plaatst, kiesbevoegdheid f 300, derhalve dan geacht maatschappelijken welstand te bezitten. Bij beide verordeningen maakte het Ged. College de opmerking dat som mige personen, die volgons de kieswet maatschappelijken welstand bezitten in die gemeenten zouden geacht worden zelfs het voor noodzakelijk levensonderhoud ver- eischte te ontberen. Bij missive van 7 September 190-1 verklaarde de Min. van Binn. Zaken zich ten opziehto der gem. Wissekerke met de door Ged- Staten ge denkingen te vereenigen. Bij Kon. Besluit 11 Oct. 1901 werd de verordening der gem. St. Maartensdijk goed gekeurd met, zooals boven werd vermeld, dezelfde bepaling, en waartegen op dezelfde gronden door Ged. Staten dezelfde over denkingen waren gemaakt. Van waar, vroegen wij ons af, dit ver schil in Kon. beslissingen, de oene eene maand na de andere. Scherpenisse. De gemeenteraad be noemde tot telefonist voor het alhier te vestigen telefoonkantoor den brievengaarder W. van der Graall' en tot bestelster mej. C. A. van der Graaff. Te Hoofdplaat is hij herstemming tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer B. J. M. Thomaes, met 53 stemmen. De heer A. J. Verplaiike verkreeg 46. De kapt. voor spec, dienst P. J. Geill, van het 3e reg. inf. te Middelburg, wordt 16 dezer belast met het bevel over eene eomp. aldaar, terwijl de de kapt. H. G. Eraser zal optreden als kapt. voor spec, dienst. Iu een der groote bladen lezen wij dat de heer De Craue de eerste liberaal is die tot lid van den gemeenteraad te Zierikzee gekozen werd. Wanneer bedoeld wordt in de laatste 25 jaren dan heeft 't blad gelijk. Doch voor dien tijd was jhr. J. L. de Jonge jaren lang wethouder. Bo vendien gelooven wij niet dat de heer De Crane, schoon kerkelijk katholiek, »anti- liberaal" is. - Een schildersknecht stond gisteren te 's-Uravenhage voor den kantonrechter terecht omdat hij zijn zoontje van 12 jaren niet geregeld de school had doen be zoeken tot welker bevolking liet kind, blijkens inschrijving behoort. Het openbaar ministerie eischte f 5 boete. De kanton rechter maakte den man opmerkzaam op zijn nalaiiglieid, hem aanradende de over treding niet te licht op te vatten, dat 't met een kleine boete begint, maar met hechtenis kan eindigen. Ik wil 't kind wel school zenden, mijn heer de kantonrechter, maar mijn vrouw heeft er op tegen. Waarom? Ik weet nietverkeerde begrippen. Ja maar u is 't hoofd van het gezin en Nou ja, hoofd van 't gezinhoofd van 't gezin afijnik zal krachtige maatregelen nemen voortaan. De kantonrechter, die geen flauw ver moeden had van het radicale van die maat regelen, moedigde den man nog aan. Dut is goed, dat u krachtige maatregelen neemt, want inderdaad, als ik u weer hier zie, wordt de straf zwaarder Én toen kwam het antwoord: Hot eenigste wat d'r op zit is dat ik van m'n vrouw afga en de kinderen meeneem, want anders doet ze 't tóch niet! De boekhouder der visscherij-maat schappij Kennemerland te IJmuiden, die daaraan reeds een achttal jaren verbonden was,en het volle vertrouwen genoot, is voort vluchtig. Niet alleen is een depot van f 12,000 verdwenen, doch bovendien is er nog een tekort van f 4000. Hij was gis terenmiddag nog te Haarlem in een café gezien. Hij solliciteerde bovendien nog naar de betrekking van directeur der maat schappij. Gisteren ochtend te vijf uur kreeg de stoomboot Jeanette, van de firma Braakman en Go, Botterdam, varende met stuk goederen van Botterdam naar Antwerpen, ter hoogte van het Kralingsche veer, op cle rivier door aanvaring met een zandschuit, eene lekkage aan de boeg en zonk onmid dellijk. Alle opvarenden werden gered, behalve de vrouw van den kapitein Van der Kreekeu die verdronk. De lading drijft op de rivier. MC.) Iemand te Tilburg vermiste Vrijdag avond uit een kast een ijzeren kist, waarin zich 13 rijksdaalders bevonden. De schoon dochter, van eenige boodschappen terugko mende, vond het raam opengeschoven en bemerkte den diefstal. Aangifte bij de politie was hiervan het gevolgt. Uit een door deze ingesteld onderzoek bleek aldra, dat niemand anders dan de schoondochter zelf den diefstal had bedreven. In het tuintje had zij de rijksdaalders verborgen, welke door de politie aldaar werden gevon den en in beslag genomen. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin is zeer bevredigend. Tot volko men herstel is echter rust noodig, zoodat H. M. nog wel eenigen tijd haar vertrekken zal moeten houden. De arts Aalborsberg die haar behandelt, is een specialiteit alleen voor vrouwen ziekten. Het onbekende meisje, dat te Rot terdam Zondagnacht in nachtgewaad werd aangetroffen, is door een familielid herkend als de 22-jarige Johanna Kuyk, wonende te Waalwijk, N.-B., van beroep sehoenen- stikster. Zij is reeds eenige malen ver pleegd geweest te Meorenberg, alsook in het Wilhelmina-Gastluüs te Arasterdam. Te Groningen doet zich het geval voor, dat een loteling een biljet uit de bus heeft getrokken dat èn het nummer 282 èn het nummer 222 bevat, hot eerstge noemde nummer in cijfers het laatstge noemde in letters! De heer Bakker, aan wiens zoon dit biljet ten deel viel, heeft alsnu bij Gedep. Staten op grond van bovenvermelde onregelmatigheid tegen de wettigheid dor loting geprotesteerd en nietigverklaring verzocht. Dinsdagmiddag trad te Eijsden eene zuster Franciscanes uit het klooster te Bronst een huis uit, juist toen een rijtuig, gevolgd door 3 uit Luik komende automo bielen aankwam. Voor liet steigerende paard wilde de zuster uitwijken, maar kwam zoo voor de inmiddels langs rijdende auto mobielen, waarvan de voorste haar greep, met het gevolg, dat ze viel, terwijl de auto's over haar heen gaande, haar geheele lichaam met wonden overdekte. De zuster bleef op de plaats dood. Zij had bovendien een schedelbreuk bekomen. De Nederlandsche Vereenigiug tot bevordering van Zondagsrust zal op Don derdag 28 dezer, des voorraiddags te 11 'I, uur, in het Brongebouw te Haarlem een algemeene vergadering houden. Onder de voorstellen is er een van de afdeeling Middelburg die aan het hoofdbestuur wenscht op te dragen zijn invloed te willen aan wenden bij de hooge regeering, om goe derenvervoer en verder goederenbestelling op den Zondag zooveel mogelijk te beper ken of te doen ophouden. Er is sprake van een nieuwe partij of bond op uitsluitend protestantschen grond slag. Deze bond zou bestaan uit hen, die behooren tot de fractie Van Leeuwen-Brons veld, en die zich niet kon vereenigen met de nieuwe richting van den Ohristelijk- historischen Kiezersbond. De dood van N/a Mamat. Al zijn onze in de Gajoe-landers ageerende troepen er niet in geslaagd, den pretendont- sultan te pakken, de expeditie heeft toch een groot en onverwacht succes gehad: de dood van Nja Mamat, schrijft de «Zutph. Ct.' Nja Mamat (Mohamed) was eeD man uit Perlak (Peureula), die een bende on versaagde mannen om zich heen verzameld had, en met hen op roof uitgiDg. In het Kol. verslag 1899 wordt hij »een gewoon roover" genoemd. Zoo beschouwde hem ook de bevolking. Ook was hij geen hoofd, maar een man zonder rang of titel; hij werd dus niet «Teukoe" of «Toekoe", maar »Nja" genoemd, het woord, waarmede in de Atjehsche taal een vrije man of vrouw zonder rang wordt aangeduid. Deze roo- verhoofdman heeft het ons zeer lastig ge maakt. Zelfs de woningen onder den rook onzer versterkte vestingen overviel hijin het vorige jaar o. a. de woning van een employé eener houtaankap-maatschappij, die op Bajan, doch even buiten de benting woonde. Hij was het ook, die het vorige jaar den ongeëvenaard brutalon tocht naar Peusangan deed, om er een weerspannig hoofd, Sjech Kobat, op te lichten en naar don pretendentsultan te brengen. Nadat in April van dit jaar zijn voornaamsto helpers in Edi waren opgepakt, had hij zich voor good bij den pretendent-sul ton aangesloten, die heen en weer zwervende is tusschen de Pasei-streek en de Gajoe-landen. In laatstgenoemde streek (dus buiten het Atjeh sche gebied) hebben de pretendent sultan en de onder hem dienende hoofden hunne vrouwen in veiligheid gebracht. Dat juist Nja Mamat neergeschoten is, geeft reden om te vermoeden, dat de expeditie bijna haar doel had bereikt. Want vroos heeft Mamat nooit gekend. Men kan gerust aan nemen, dat hjj zich altijd bevond waar het gevaar hot grootst was en waar het kostbaar ste te verdodigen viel. De dood van dezen onvorsaagden roover is voor de sultanspartij een groot verlies. De vijandige houding der onafhankolijke Gajces kan niet anders dan aan opstokerij van de zijde der Atjehers te wijten zijn. De Gajoes hebben geen reden om ons aan te vallen, en wat de expeditie op hun gebied betreft, van onze zijde is al het mogelijke gedaan om hen billijk te behandelon en botsingen te voor komen. Een Duitscher uit Mannheim die met oen bezending krijgsgevangenen naar Ber muda is gestuurd, meldt vandaar dat er behalve op Burts Island, waar hij zit, nog ongeveer 4000 gevangenen op Morgan en Marches Island zijn. Honderden van dezen zijn meer dan 60 jaar oud, de oudsto man is 79; ook zijn er verscheidene kreupelen, lammen, blinden en stommen en 250 kinderen! (Dat zijn de «gevangenen" die dienen om de totalen voor Kitchener's week staten samen te Hansen en die Engelsche ministers met oen verlicht hart onder do buiten-gevecht gestelden notoeren.) Do el lende is groot. President Roosevelt heeft olie op het vuur gegooid, door in het district Columbia een neger tot vrederechter te benoemen. De nieuwe rechter heeft gestudeerd in Har vard Ooilege, was tot. dusver directeur van de districtsschool voor voortgezet onderwjjs en was aanbevolen door don veelgesmade» Booker Washington. Carnegie heeft medegedeeld dat hij weer een geschenk van 4,800,000 gulden aan Pittsburg zou geven, waarvan de eene helft bestemd is voor het Carnegie-instituut, de andere voor een nieuwe polytechnische school. Een storm van onbekende kracht woedde gister over geheel Engeland, waar vele ongelukken zijn te betreuren. In de haven van Dover is een groote boot ge strand; een ander is op de Theems, ten gevolge van aanvaring, naar den kelder gegaandrie schoeners strandden op de kust te Sunderland, acht man verdronken; een andere boot is bij Duinkerken met man en muis vergaan. Te Cheihourg zit ten drie groote stoombooton onder aan den dijk; de reddingsboot «Barfleur" moest zonder hulp te kunnen bieden weer terug- keeren. Te Blackburn stroomde hot water in de straten, ter halver hoogte van do eerste étages. Te Todmorden staat alle werk ten gevolge van het hooge water eveneens stil; de schade is enorm. Aan de monding van de Tyne zijn drie schepen gestrand. Te Scarborough is groote schade toegebracht, aan de marine-werken. Te Portmadock is een man op straat verdron ken. Te Goswick strandde een visschcrs- boot, zes man verdronken. Op de hoogte van Greystone is een reddingsboot gevon den met het lijk van een matroos or in; van andere leden der bemanning geen spoor. Te Spittal Beach, Northumberland, strandde een schoener, waarvan het den kapitein en een jongen gelukte de kust te bereiken, maar drie van de bemanning verdronken. Een groote stoomboot, de »St. Elviro" met bestemming voor Genua, met kolen aan boord, strandde in de Dover Bayde red dingsboot van Dovor nam de bemanning op, maar kon niet landen, zoodat zij naar Ramsgate moest. Een schoener van New castle strandde te Spitalde kok verdronk, een man brak zijn been. Te Piccadilly, Londen, overleed een jongmensch aan do gevolgen van een gecombineerden aanval van een rukwind, die zijn hoed meenam, en een paard, die het jongmensch, bij het achtervolgen van zijn hoed, een doodelij- ken trap gaf. Resumeerende in 't kort verliezen op zee zijn dus verdronken 47 personen, plus de bemanning van vier booten totaal 200. In een ton over de Niagara Waterval. Mrs. Anna Edson Taylor vierde verleden Donderdag haar 40sten verjaardag, door in een ton over het „hoefijzer" van de Niagara waterval te gaan. Zij is de eerste die het verschrikkelijk waagstuk volbracht. Een boot met Mrs. Taylor en haar ton, en twee heeren vertrokken om 2 uur van Port Day naar Gross eiland. Mrs. Taylor veranderde bij aankomst haar kleeren en kroop in de ton. Om ongeveer 4 uur namen haar gezellen de ton op sleeptouw en voer den de rivier op. Op 200 yard van den Canadeeschen oever lieten zij de ton los, die terstond door den stroom werd gegrepen en met geweld naar den dam werd gevoerd. Duizende menschen sloegen het schouw spel gade en niet weinigen waren bevreesd, dat de ton onder water tegen de rotsen zou worden verbrijzeld of blijven vast zitten, maar niets van dit al, de ton ging met donderend geraas over den dam. Een paar keer verdween ze voor het oog van de toeschouwers, maar telkens duikte zij weer op. Velen hielden hun adem in toen de ton door het bruischend water 58 meter naar de laagte stortte. Eenige minuten later verscheen zij aan de oppervlakte in het kokend water aan den voet van den dam. Een gejuich doorkliefde de lucht. Het vat was zichtbaar. Was do vrouw er in? Indien zoo, was zij levend? Meer derge lijke gedachten ontsnapten aan het gemoed van het publiek. Een kwartier nadat de ton over den dam was getuimeld, kwam zij dicht bij den kant en werd op een rots getrokken en het deksel terstond geopend. Mrs. Taylor zwaaide met de hand en een oorverdoovend gejuich steeg op van de duizenden op den oever. Het was noodig een stuk van de ton af te zagen om haar er uit te laten. Zij liep over een plank naar den oever en ging naar haar hotel in de stad. De ton was half vol met water en Mrs. Taylor had een open wonde van drie duim lang achter liet rechteroor. Haar schouders waren bijna verlamd en zij had ontzettend geleden van den schok. Terwijl de dokters haar verpleegden zeide zij tot een corres pondent „Het ging mij of ik aan stukken zou worden gestampt. Nadat de mannen mij hadden losgelaten, sloot ik mijn oogen en bad God mij liet leven te sparen. Driemaal trof ik oen rots en het water scheen van alle kanten naar binnen te komen. Ik weet wanneer ik over den val ging en verloor juist een oogenblik het bewustzijn. Ik wil iedereen waarschuwen nimmer te doen, wat ik vandaag heb ge daan. Ik wil het niet meer doen, zelfs niet voor een millioen dollars; ik verkoos liever voor oen kanon te gaan staan, wetende dat ik terstond aan stukkon zou geschoten worden, dan dit. Ik gevoel behoefte God te danken, dat Hij mij het loven heeft ge spaard." De ton waarmede zij haar gevaarlijk werk hooft godaan, was van good eikenhout ge maakt. Vier en een halve voet hoog en drie voot iu diameter. De hoofijzorval op het punt, waar Mrs. Taylor overging, heeft een val van 158 voet. (De Boll. Amerikaan.) op Woensdag 20 November 1901 des voormiddags te 10 uren, voor de Heeren Burger, ten overstaan van No taris MULOCK HOUWER, in Eversdijk op een boomgaard tegenover de vilia van Jhr. mr, Powpe van Meerdeiivoort, tot 2 Moter in omtrek. Te veilen in perceelen. Op eene weide aldaar en op de hofstede bewoond door J. van Iwaarden De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op Woensdag 20 November 1901, des voormiddags om 10 uur, aan de herberg en ten verzoeke van den heer A. van Boven te Driewegen, V ERKOOPEN benevens eene partij Planken, Latten, Rib ben, enz., Kapwagen, Arresleê. De Notaris A. M. TAK zal op des voormiddags te 10 uren, in de ge meente Nieuw- en Sint Joosland, in het openbaar verkoopen allen geschikt tot werkhout, staande op eene weide in Stroodorp EN EENE PARTIJ staande op eene weide bij bot dorp. De boomen zijn allen genummerd en dagelijks te bezichtigen. Aanbesteding. gemeente Cats, thans nog bewoond door Leen dekt Fltpse. Aanwijzing Maandag 9 December 1901, morgens 10'12 uren, door Architect J. van de WEERT te Goes, bij wien teekenin- gen en bestek ter inzage liggen. Inschrijvingen in te leveren hij Mr. LIEBERT, te Goes, vóór 17 December 1901, middags 12 uren. Maandag IS November en volgende dagen zal de Boekh. K. LE COINTRE te Middelburg publiek verkoopen in verschillende talen en wetenschappen, benevens eene verzameling Nederf. en Vreemde Munten en Pennin gen, enz., enz. Do catalogus wordt op frauco aan vrage door den verkooper toegezonden. DER TE MIDDELBURG, des namiddags half óen uur precies Voor het gekochte zal goed worden gezorgd tot Zaterdag 7 December 11)01, des namiddags 2 uur. CORN11. ALEX. KOULON, Deurwaarder.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2