NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 28.1901. Zaterdag 16 November. 16e Jaargang HISTORISeH CHRISTELIJK- Bij ilit immer bÉwrt ten lijvopl. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. GROOTHEID M VAL. BI Lh Laten wij er slechts een hebben maar dat het goed zij. Engeland en Transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 15 November 1901. In de laatste drie jaren hebben zich aan de Utrechtsche staats-hoogeschool slechts in 't geheel twee studenten voor de studie der oude letteren aangegeven. Deze twee studenten worden onder wezen door drie hoogleeraren die met hun drieën voor dat zware werk achttien dui zend gulden 'sjaars genieten. Dat zijn dure studentjes. Maar ware 'tniet beter die heeren naar een andere hoogeschool te sturen en de hoogleeraren op wachtgeld te stellen Wat nu geschiedt, grenst aan verkwis ting. Wij moeten weer een valsche beschul diging signaleeien en een storm in een glas water helpen stillen. Immers de Standaard schrijft dat de voorstelling alsof in het gewijzigd regle ment van orde voor den raad van ministers bepaald zou zijn, dat de Kabinetsformateur voor den duur van het Kabinet als voor zitter zal fungeeren, geheel bezijden de waarheid is. Bepaald schijnt alleen dat de Koningin vrij zal zijn, om den voorzitter van dien raad aan te wijzen, en zulks voor bepaalden of onbepaalden tijd. De benoe ming kan dus plaats hebben, gelijk dus ver voor drie maanden, maar ook voor korter of langer. Met het scheppen van een «président du conseil", gelijk men dien elders kent, heeft de wijziging die tot stand kwam, alzoo niets gemeen. In een van die vriendelijke opmerkingen aan ons adres welke wij van haar gewoon zijn hoeft de Middelb. Crt. verteld dat van ons blad „geen kracht uitgaat" en men nu in Vlissingen een antirev. blad voor Wal cheren zal oprichten gelijk men voor Schouwen do Brumisser Courant in 't le ven riep. Hetgeen men in Vlissingen verlangt, en op Duiveland zoo uitnemend ziet werken, is door den hoofdredacteur van ons blad herhaaldelijk in persoonlijk gesprek aan bevolen. Wij trokken ons derhalve 't tendentieuze bericht van do Middelburger niet aan. Of er „kracht" van ons blad uitgaat, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen. 24 Schetsen uit het leven van Napoleon I.) Weldra vereenigde zich het Russische leger onder keizer ^Alexander met het Oos- tonrijkscbo onder keizer Frans, met bet voornemen nog een laatste poging te wagen om den Franschen overweldiger uit Duitsch- land terug te dringen. Bij Austerlitz ston den de drie keizers en hunne legers weder vijandig tegenover elkander. Napoleon liet allerwegen schansen opwer pen, waarachter zijn leger zich schijnbaar moest verbergen. 'tWas een krijgslist ten einde bij den vijand den indruk te vestigen dat bet Fransche leger bevreesd was voor dat der Verbondenen. De krijgslist gelukte. Den 2 December was Napoleon jarig. Des nachts te voren begaf hij zich in bet leger om naar de stemming zijner grena diers te informeeren. Zij waakten bij hunne wachtvuren. Spoedig erkenden zij hem en staken toortsen van stroo op hunne ge weren om zijn weg te verlichten. Een der oudste grenadiers sprak hem aan. «Sire zoo klonk bet, «morgen behoeft gij niette vechten, noch u bloot te geven. Dat zul len wij wel voor u doen. Wij zullen al de Russische vaandels aan uwe voeten komen neerleggen, als geschenk op uw verjaardag." Deze eenvoudige welgemeende taal deed den kleinen bleeken man goed. Toch was bij niet gerust. De Pruisen Maar wij zullen ons best doen onze ar tikelen te schrijven naar 't illustre model van die der Middelb. Crt. Oorspronkelijk van inhoud en schoolmeesterachtig van toon, gelijk het Maandblad tegen de Kwak zalverij haar zoo pas nog heeft verweten en dat alles in dien genietbaren stijl van het liberale hoofdorgaan kort en krach tig en zonder flaters, ook waar 't feiten betreft, a la Groninger rechtbank, waar van men te voren voelen kan dat zij „on juist" zijn. Wie weet, wanneer wij het zoo aanleg gen of wij er niet in slagen mogen deze districten, op Walcheren, „Tholen en de Bevelanden" voor de Staten anti-revolutio nair, en voor de Kamer anti-liberaal te maken. In een liberaal Indisch blad, bet Soera- baiaseh Handelsblad, staat een zeer waar- deerend artikel omtrent dr. Kuyper en waarin de beste verwachtingen van zijn staatsmanstalonten worden gekoesterd, en als van een die «beter dan Tak, Roöll, Pierson, v. Houten zich verwant voelt aan alles wat in het openbare en maatschap pelijke leven zich beweegt". Wij waren reeds vroeger in de gelegen heid op te merken dat men Indische bla den moet hebben om een waardeerend woord aan 't adres van een antirevolutio nair staatsman te lezen. Daar is de liberale pers nog niet zoo serviel of tegeningenomen Het Handelsblad zij bier gedeeltelijk uitgezonderd) om wit wit te noemen, waar 't een politieken tegen stander geldt. In een Nederiandscb blad zou een zoo sympathieke beschouwing omtrent iemand als onzen minister vaD binnenl- zaken niet kunnen voorkomen. De redacties zonden de plaatsing er van weigeren. Wij weten dat dr. Kuyper voor een zeer zware taak staat. Dit geldt de uitvoering van die tijdens bet vorige bewind tot stand' gekomen wet ten, waarvan de uitvoering aan den nieu wen minister van binnenl. zaken is opge dragen. Met name de leerplichtwet vordert veel zijn aandacht, te meer daar hij ook de door bom voor te stellen wijzigingen in die wet met cijfers en feiten zal behooren te verdedigen. Niet minder de ongevallenwet, waarvan de uitvoering nauwelijks begonnen is en waren en terecht verontwaardigd dat oen dor Fransche generaals hun grondgebied was overgetrokken en trokken hem van achter tegemoet. Ook de Russen bouw. den daarop hunne hoop. En menschelijk geredeneerd, zoo de Pruisen hadden kunnen besluiten door te trekken en Napoleon in den rug aan te vallen, in plaats van, zooals nu, werkeloos naar hunne kampen terug te keeren, er zou van het Fransche leger niets terecht gekomen zijn. Nu daarentegen werd in slechts enkele uren de strijd ten voordeele der Fransehen beslist. Duizenden Russen zakten door het ijs om jammerlijk te verdrinken. Alles vluchtte in de grootste verwarring, met achterlating van wapenen en vaandels, van mondvoorraad en ammunitie, van gekwetsten en gesneuvelden. Twee en twintig duizend dooden, meest Russen, bedekten het slagveld. Pruisens werkeloosheid had den Czaar dit ontzaglijk verlies bezorgd. Het was Gods tijd nog niet. Europa moest nog meer vernederd worden, alvorens het Zijne almacht en genade behagen zou Zijn. «Tot hiertoe en niet verder!" te doen klinken. Een paar dagen later verzocht Keizer Frans den overwinnaar om een mondge sprek. Het werd hem toegestaan. Napoleon trad uit zijn veldtent, hij de gekroonde soldaat, om zijn overwonnen tegenstander, een ge boren Vorst met alle eer te ontvangen. Vleiend verontschuldigde hij zich en zeide «Dit is het eenige paleis dat uwe Majeesteit mij noodzaakt sodert drie maanden te be wonen." En de andor, niet minder vleiend, de schrijver in het Soerabajasche blad wijst dan ook terecht op den omvang van die taak. «Er moet nog een verzekering ontwor pen worden voor de visscbers en zeeva renden, voor de dienstboden en voor de boerenarbeiders, die buiten de aangenomen Ongevallenwet gelaten zijn. Er moet, in die beperkte Ongevallenwet zelve, nog op genomen worden een regeling der proce dure voor het hooger beroep van alle par tijen op de uitspraken van het bestuur der Rijks-verzekeringsbank." En dan de Gezondheidswet en de Wo ningwet. Neen, alleen de invoering van wetten bovengenoemd vordert reeds genoeg van eens ministers normale kracht. En daarbij, als premier moet hij ook met de plannen, wetsvoorstellen, wijze van werken, inzichten enz. zijner ambtgenooten op de hoogte zijn. Terwijl de nieuwe wettenverzekering (ziekte, ouderdom en invaliditeit) vrijmaking van (lagep-, middelbaar- en hooger) onder wijs; rustwet, Kamers van Arbeid moeten voorbereid worden. Waarlijk een .klein beetje waardeering ook van da zijdo des tegenstanders is voor den minister niet als een overtollige weelde te beschouwen. Ik wil heden spreken over een zeer werkdadig geneesmiddel en ik wensch ten zeerste dat deze enkele regels hun vrucht zullen dragen voor hen die ze zeiven zullen. De hoofdoorzaak van de verzwakking der gezondheid en der verschillende ziekten die de menschheid plaagt, schuild in de armte van het bloed, dat zich verzwakt heeft door eene belangrijke vermindering der roode lichaampjes die voor zijne kracht noodig zijn. Niets is zoo vreeselijk als deze ziekten. Boven en behalve de algemeene zwakte die zich van U meester maakt en die U verhindert de minste krachtsinspanning te doen, ware het slechts om een of ander voorwerp van den grond op te rapen, lijdt De Hollander. antwoordde: «Gij zijt in deze woning zoo gelukkig dat gij mij deswege geen kwaad hart moogt toedragen." De kennismaking had goede gevolgen. Russen en Oostenrijkers trokken terug naar hun land en de vrede van Presburg gaf er het zegel op. De vijandschap tusschen Frans en Napo leon hield op; en de jonge Alexander werd van een tegenstander in een bewonderaar van Bonaparte veranderd. De veroverde vaandels werden den 1 Januari 1806 onder het gejuieh van het Parijsehe volk door de straten rondge dragen en daarna in de hoofdkerk van Parijs opgehangen. De aanzienlijkste en bezadigdste mannen van Frankrijk, de leden van den Senaat, gingen het volk voor om den Keizer met allerlei dwaze loftuitingen te overladen. Bespottelijk, zoo niet walgelijk zou ons een bloemlezing voorkomen van gezegden in dit hoog3 Staatslichaam wij zouden zeggen Frankrijks eerste kamer uitge sproken. Enkele er van ontrukken wij aan de vergetelheid. «Om de rustverstoorders op de beide werelden te vernederen en vrede op aarde te brengen, schiep God Napoleon en rustte." «Een monument moet worden opgericht." «De geheele stad Parijs moet den Keizer te voet te gemoet gaan." «De tong is niet in staat de woorden uit te spreken, die naar waarde prijzen, wat zoover gaat boven onzen lof." «De degen, dien de keizer in den slag bij Austerlitz droog, moot gewijd en eeuwig gij nog aan hoofdpijnen die U doen gelooven •dat men U met hevige slagen op 't hoofd slaat als het zoude barsten. Gij gevoelt tusschen de ribben steken die U de adem haling belemmeren en gij verliest al Uwe krachten. De werking der hevige ziekten op het verzwakte organismus is noodlottiger en gevaarlijker. In al de gevallen is de keuze van een werkdadig geneesmiddel onmisbaar, het is onnoodig er vele te hebben, een enkel is voldoende als het maar goed is. Het is onmogelijk een beter aan te wijzen dan de Pink pillen. Zij handelen op krachtige wijze tegen al de ziekten die uit de armte van het bloed voortspi uiten, zooals neurasthenie, rheurna- tiek, de heupjicht zelf. Juffr. PIETERNELLA MOUTHAAN, volgens portret. Zij hebben sedert lang hunne bewijzen geleverd en hunne hernieuwende werking wordt geheiligd door het voortdurend succes. Heele kolommen zouden in dit blad niet voldoende zijn om alle dagen de attesten te vermelden die ons van heinde en ver worden toegezonden. Ziehier een die de jonge meisjes belang zal inboezemen. Juffr. Pieternella Mouthaan te 's Graven moer, (Noord-Brabant) schrijft: Bij deze betuig ik U mijn hartelijken dank voor de wonder volle genezing der Pink pillen. Ik was sedert eenigen tijd lijdende aan bloedarmoede waar door ik zeer verzwakte, zoodat ik na de geringste inspanning doode- lijk veimoeid was. Wij hadden alles al aangewend doch niets mocht baten. Toen hoorden wij zoo veel over de beroemde Pink pillen van Dr. Williams spreken, zoo bewaard worden." Welk een menschenvergodingvoegen wij er bij. En de profeet zegt: «Vervloekt is de mensch, die vleesch tot zijn arm stelt." Als loon voor hun bondgenootschap tegen hunne Duitsche broeders werden de keur vorsten van Beijeren en Wurtemburg tot koningen verheven; de hertog van Baden werd groothertog. Oostenrijks keizer moest aan alle drie eenig grondgebied afstaan. Het grootste kreeg Beijeren, namelijk het hertogdom Tyrol, met zijne dappere in woners. Pruisen kreeg Hanover, in ruil voor Berg en Kleef die aan prins Joachim, eertijds Murat, werden weggeschonken. In deze dagen zorgde Napoleon er ook voor dat zijn stiefzoon Eugenius de Beau- harnais huwde met de prinses Augusta van Beijeren.(*) Deze laatste was wel aireede ver- Deze Eugène de Beauharnais werd in 1817 tot hertog van Leuchtenberg benoemd, een burcht in Beieren en had den erfelijken titel van koninklijke hoogheid ontvangen. Zijn zoon, hertog Maximiliaan, kreeg naar aan leiding van zijn huwelijk met grootvorstin Maria Nicolaïevna van den Czar den titel van keizerlijke hoogheid. In 1843 verleende de Czar aan Nicolaas, den derden afstammeling van Eugène de Beauharmais, den titel van vorst Romanovsky, hertog van Leugtenberg en zijn broeder Eugène erfde van hem zijne titels en namen. Deze Eugène - geboren 1847 is eenige maanden geleden (Augustus 1901) te Peters burg overleden, als vorst Eugène Maximili- anovitsch Romanovsky, hertog van Leuchten berg. dat wij besloten ze ook eens aan te wenden. En werkelijk na geregeld het gebruik er van gevolgd te hebben, ben ik thans genezen. Aan onzen verslaggever verhaalde zij met een glimlach van vreugde en gezondheid om de lippen, dat hoewel slechts 18 jaren oud zijnde, zij reeds veel geleden had, voortdurende moei en hoofdpijn, geen eet lust, hartkloppingen, kortademing, steeds klaagde ik over koude handen en voeten, 't was treurig dat ik die zelfde levenslust niet bezit als mijne vriendinnen, doch thans gaat alles naar wensch. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Het blijkt, dat bij de overrompeling van een Boerenhoeve in de buurt van Vrijheid door majoor Fraser met 150 Victorianen, gisteren reeds onder onze telegrammen vermeld, de meeste Boeren ontsnapten door langs een steenen wal naar een naburig bosch te siuipen. Onder de gevangen ge nomen Boeren behoort een zekere «Vaal" Piet Uijs, die in den Zoeloe-oorlog aan Engelsche zijde streed. Den lsten December gaat nog een sterk aanvullingsdetachement uit de 146ste, 147ste en 148ste batterijen Koninklijke Veldartil lerie naar Zuid-Afrika. De Engelsche re geering gaat intusschen voort ook voor an dere wapens rechts en links versterkingen te zoeken. De nood schijnt steeds drin gender te worden. Ook de militie-afdee- lingen van het 7de Royal Fusiliers en het 5de Middlesex zijn gevraagd naar Zuid- Afrika te willen gaan. Ongeveer 75 pet. der manschappen heeft toegestemd. Met groote ingenomenheid vertellen de Engelsche bladen, dat er van 110 Novem ber zich 2000 liefhebbers voor Baden Po well's Zuid-Afrikaansche politiemacht heb ben aangemeld. Maar een «groot aantal" had geen behoorlijke getuigschriften of was lichamelijk niet geschikt, m. a. w. een groot aantal bestond uit verdachte sujetten en uit het prachtige materiaal, dat, ofschoon kreupel, doof en blind, bij de yeomanry wèl aangenomen is. Baden-Powell heeft loofd met den erfprins van Baden: doch Napoleon wist dit engagement met beider toestemming te verbreken en zijn nicht Stefanie aan den erfprins te verbinden. Venetië werd door Oostenrijk aan Frank rijk afgestaan ten behoeve van bovenge- noemden Engenius. Eenige weken daarna nam Napoleon Napels in bezit. Den 31 Maart benoemde hij zijn broeder Jozef tot koning van Napels en Sicilië. Nog in het zelfde jaar werd de Bataafsche republiek, de oude republiek, gekocht en betaald met het bloed van vele Oranje's tot een winge west van Frankrijk verlaagd; onder den schoonschijnenden naam van «het konink rijk HOLLAND." Uit zijn eerste huwelijk met princes Daria Opotchininia had hertog Eugéne van Leucsli- tenberg een dochter, gravin de Beauharnais, geboren in 1870 en gehuwd met vorst Kot- choubey in 1893. Uit een tweede huwelijk met gravin Zénéide Skobelef, in 1878, had hij geen kinderen. Zijn broeder, vorst Georges van Leuchten berg, voor de tweede maal gehuwd met prin ses Anastasia van Montengro, volgt hem op met den titel van Romanovsky, waarop bij het recht heeft als kleinzoon van Czar Nicolaus I. Dus altegaar afstammelingen van de onge lukkige keizerin Josephine. Vorst Eugène van Leuchtenberg was gene raal bij de Russische infanterie, aide-de-camp a la suite van bet regiment van de garde van Préobrajensky, enz. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1