NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 26.1901. Donderdag 14 November. 16e Jaargang. HISTORISeH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Steeds nog! FEUILLETON. UROOTIIEID Kit' VAK. Engeland en Transvaal. keken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Steeds nog dunrt de menschenslachting En de rechtsverkrachting voort, En ontbooide hellemachten Blazen dreiging nog en moord. Heil'ge toorn doorgloeit de volken, 't Hart, in opstand, brandt en bruist, De aad'ren zwellen, 't bloed wordt kokend, 't Oog schiet vuur, de hand wordt vuist. Maar gij, grootste en hoogste Machten: Blijft gij roerloos? Gij alleen? Snijdt niet wat de volken voelen Ook door uwe harten heen? ~'i Moet wel.Maar als gij niets dóen knnt, Spreekt dan toch, spreekt toch een woord Voor den vrede hadt ge een lofspraak, Hebt een vonnis voor den moord. Voor den moord, zoo laag, zoo gruwzaam, Als die heden de aarde ontzet, Die verwensching hier doet rijzen, Daar een schreiend smeekgebed. Spreekt toch, als de vuile wraakzucht Tegen vrouw en kind zich keert, Waar de man niet is te treffen, Die voor land en recht zich weert. Spreekt toch, als de laffe boosheid Vrouw en kind tot borstweer maakt, Wijl haar anders 't heldenwapen Van den man en vader raakt. Vreest gij, dat gewapend spreken Heel den wereldvrede breekt, Nu dan, spreekt dan ongewapend, Maar,-in naam des Heeren! 't Zwijgen van uw fofsche stemmen Doet miljoenen harten pijn, Daad zal reeds uw spreken wezen, Reeds die daad uwe eere zijn. E. Laukillaiid. 13 November 1901. Zou het geen tijd worden dat men ook in onze provincie do zoo nuttige, mede door de wet beschermde zangvogels, gaat beschermen? Onder de zangvogels is de spreeuw een der nuttigste. Zij mag in den kersentijd wel eens een kersje snappen, daar staat tegenover dat zij duizenden guldens schade voorkomt door 't dooden van rupsen op onze velden. Gelukkig zijn er landbouwers die haar beschermen, en haar vergunnen op hun erf te nestelen. Maar ook nog andere zangvogels, die door vogelaars aan de natuur ontstolen worden, moeten beschermd worden. 23 tSchetsen uit het leven van Napoleon I.) XVIII. NOG EEN KROON. Kort na zijne kroning kwam het reods uit wat de keizer wilde. Het leger, dat zeer aan hem gehecht scheen, moest door schitterende wapenfeiten gesterkt worden, de natie moest oenige afwisseling hebben. Niets was uadeeliger voor zijne macht dan de vrede, en dan waren niet alle vorsten van Europa hem even genegen. Hoe spoe diger dus oorlog, hoe liever. Aan don ko ming van Engeland dien hij zijn broeder noemde schreef hij een hartelijken brief, waarin bij hem zijn vriendschap aanbood. De koning nam echter een terugetrokken houding tegenover hem aan. En terecht. Want kort na hunne briefwisseling reeds verklaarde Napoleon dat hij reeds lang ge- wenscht had Italië en Frankrijk onder één bestuur te brengen. Hij sprak met den vice president der Itallaansche republiek af dat deze hem de kroon van Italië zou komen aanbieden. Deze deed alzoo: en Napoleon gat zoogenaamd schoorvoetend toe. Den 4 April 1805 vertrok do keizer naar Italië, om kennis te maken met zijne nieuwe, tbans werkelijke onderdanen. Of valt het nog niet op dat het zoo ledig wordt in onze omgeving, dat ver scheidene soorten van zangvogels letterlijk verdwenen zijn Te Nijmegen heeft men een goede daad gedaan. Daar heeft men een bond opgericht tot bescherming der zangvogels. Men zal geen permissie meer geven aan vogelvangers. Men ziet dat nu velerlei schadelijke insec ten blijven leven, die door de zangvogels anders bij massa's zouden zijn verorberd. En dat is ook zoo. De insecten vermenig vuldigen zich ongestoord men dehke slechts aan de groote hoeveelheid rupsen, die dit jaar zoovele te veld staande gewassen, tui nen en boomgaarden hebben gehavend. En voor het volgende jaar wacht ons weer veel van de insectenplaag. En jaarlijks neemt het aantal zangvogeltjes af. Voorts is gebleken dat daar, waar de vogelvangers hun bedrijf hebben uitge oefend, den geheelen zomer het onkruid, veroorzaakt door het vogeltjeszaad, dat op die landen verknoeid wordt, bijna niet uit de gewassen te houden is. Volgens anderen was het zeer moeilijk den grond, platge trapt als hij was, met den ploeg te bewer ken. Er waren zelfs twee landbouwers, die hunne ploegen in het' ongereede gekregen hadden. Voorts waren er klachten over het vertrappen van de veldgewassen. Dr. de Blecourt uit Nijmegen schrijft er een en ander over in het blad De Boeren stand, hoe de zangvogels jaarlijks in groo- ten getale in Nijmegen en omstreken wor den weggevangen «De mannetjes worden levend verkocht en veel naar Duitschland uitgevoerdde wijfjes eenvoudig de borst ingedrukt, en b.v. de 15 stuks voor drie eenten, zegge f0.03, verkocht. Aan die wijfjes zou men de vrijheid kunnen weergeven, maar neen, dan zijn ze hinderlijk bij bet vangen van andere vogelsdus maar dood geknepen." Wij vragenwordt ook niet in onze provincie iets dergelijks schandaligs ge zien En wordt het geen tijd zich met alle man er tegen te verzetten Het raadsbesluit tot opheffing der open bare school te Rijnsburg is door Gedepu teerden van Zuid Holland vernietigd. Dat is recht. Wij hadden al dadelijk gezegd dat hieraan niets te doen is. Deze quaestie is derhalve weer voorbij, na eenige weken de liberale wateren te hebben beroerd, de kakelaarsters, om dezen tijd van 't jaar geen eierenlegsters, kun- Op zijne reis door Frankrijk vertoefde hij ook te Brienne. Zooals gij weet, was hij daar op de militaire school geweest, en had daar met zijne makkers vaak oorlogje ge speeld; sneeuwvestingen opgericht en slag geleverd. Welk een andere toestand dan zijn tegenwoordige. Toch lezen wij nergens dat Bonaparte, de arme kweekeling der 18e eeuw, don Keizer der 19de bij de herinnering geleerd heeft zich te verootmoedigen. Daartoe gunde de eerzuchtige held zich den tijd niet. Hij trok door naar Italië. Daar bracht hij eerst een bezoek aan de plaatsen, waar hij zijne overwinningen be vochten had. Hij bezocht Marengo, waar vijf jaron geleden door Kleber de overwin ning op de Oostenrijkers was bevochten. Hij hield daar een wapenschouwing, die den Oostenrijkers aanleiding gaf hunne troepen macht aldaar aanzienlijk te versterken. Den 23 Mei werd Napoleon te Milaan,- niet minder plechtig dan te Parijs, als koning van Italië gekroond. Toen hij zich de ijzeren kroon op het hoofd zette, sprak hij op dreigenden toon »God heeft mij de kroon gegeven, wee die haar aanraakt!" Engeland en Oostenrijk zagen deze meerdere machtsontwikkeling des keizers met leede oogen aan. Droigende wolkon pakten zich samen te moer daar Napoleon, geen kans ziende Italië's vestingen aan de zijde van Venetië te versterken, zich had laten ontvallen, dat nen .uit hun positie van heftige gemoeds beweging weer tot hunne gewone rustig heid terugkeeren. Toch blijft er een onrecht bestaan, dat weg moest. Deze openbare school, met slechts acht leerlingen, wordt door over heid en wet beschermd, en gehandhaafd, ook al moeten de belastingbetalende bur gers er voor opdraaien, ofschoon die van haar niet gediend zijn en hun eigen scholen oprichten en onderhouden. En hiertegenover staat dat een Christe lijke school, wier getal leerlingen beneden de 25 daalt, onverbiddelijk de rijkssubsidie verliest, hetgeen zeggen wil dat zij kan worden opgedoekt. Dit is onrecht door wet en overheid geschapen; een dubbel onrecht voor wie de houding dierzelfde wet en overheid jegens de openbare school van nabij zag en veroordeelde. De oorlog heeft vele familiën uiteenge- scheurd, doch niet een zoo erg als de Potgieters. Hendrik Potgieter was in 1838 de voor man bij den grooten trek uit Kaapkolonie noordwaarts, waar hij landen kocht ouder den naam «Maatschappij van de Hollandsche Emigranten." Een zijner nakomelingen was Cornelis Potgieter, hoofd der republiek Lijdenburg totdat deze met Transvaal vereenigd werd. Zijn zonen warenlo. Joachim, 2o. Jo hannes, 3o. Lucas. Deze laatste werd in den Engelschen oorlog van 1880 een been stuk geschoten, zoodat hij met een houten been op krukken zich beweegt. Hij is nog op commando. In den slag van Spion kop sneuvelde zijn zoon Cornelis en tref fend was aldus de heer Janson in de Telegraaf het oogenblik waarin wij met den op krukken gaanden vader den geval lene ter aarde bestelden in den grond van Natal, door zijn grootvader mede aangelegd, bewoonbaar gemaakt en weer opgegeven om uit zuivere vrijheidsliefde verder de wildernis in te gaan. De tweede genoemde, namelijk Johannes Petrus Isaac, hoewel een bejaarde grijze man, was eveneens gedurende dezen oorlog herhaaldelijk op commando en maandenlang was hij met den dapperen en helaas ge sneuvelden generaal Joachim Fourie en mij saam in Natal bij de gevechten in deTu- gela- en Biggarsbergen. Bij den slag van Spionkop werd de oude man door een bom scherf gewond aan de handen, terwijl zijn geweer werd verbrijzeld. Met hem waren op commande vijf zijner zonen, waarvan het gemakkelijker was de Oostenrijkers van de grenzen te jagen. Daarna keerde Napoleon naar Frankrijk terug met den wensch in het hart, Enge land, zjjn geduchtstentegenstander temogen verpletteren. Ook werden waarlijk de aan stalten daartoe gemaakt. Ook onze vice admiraal Verhuell kreeg bevel zich met Nederlandsche schepen naar de verzamel plaats nabjj Boulogne te begeven. Een zestal zjjner oorlogsvaartuigen vielen onderweg den Engelschen in handen. Eenige dagen later werd onze vloot zeer hevig door de Engelschen geteisterd, wat ons op de ontreddering van elf onzer beste schepen te staan kwam. Toch bereikte Verhuell zijn doel. In Augustus (1805) vertrok de keizer naar Boulogne, minder om de vloot te zien, dan wel om het groote leger dat daar gekampeerd was, in oogenschouw te nemen. Met het zoontje van zijn broeder Lodewijk op den arm wandelde hij door de gelederen. Alles werd in orde bevonden en toch gaf hij het sein tot den oorlog niet. Het ge vaar voor Engeland werd tijdelijk afgewend; want onverwachts kwam het bevel, al het ingescheepte weer te ontschepen. De soldaten moesten naar den Rijn. Ook de Bataafsche hulptroepen, die ten getale van tienduizend ter reede van Texel lagen, onder bevel van üumonceau, moesten daarheen vertrekken. Europa moest op nu helaas twee als krijgsgevangenen naar de Bermudas zijn vervoerd, terwijl hunne vrouwen en kinderen zich in de verschil lende moordkampen bevinden. De echtge- noote van dezen Potgieter is van de be kende patriottische familie Dreijer, waarvan een der leden, Thomas Dreijer, na den slag bij Boomplaats, in 1848, in den Oranje- Vrijstaat, als rebel werd gefusilleerd door de Engelschen. De onder 1 genoemde Joachim Johannes Christoffel is enkele jaren geleden gestor ven. Zijn weduwe is een geboren Hol landsche, en ook zijn vijf zonen waren van den beginne af bij de commando's. De oudste zoon, Cornelis, assistent-veldkornet van de wijk Steenkampsberg in 't district Lijdenburg, werd voor eenigen tijd, met nog twee zijner broeders op patrouille zijnde, door verraad gevangen genomen en naar de Bermudas vervoerd. De vrouwen van deze mannen, alsmede de oude moeder, bevinden zich in 't Barbertonkamp. Een zuster, met een Hollander, Sterk uit Bode graven, getrouwd, werd met dezen naar Nederland gezonden, waar hij overleedzij is thans weduwe met een kindje in een vreemd land. De onder 2 genoemde Johannes Petrus Isaac werd in September 1900 genood zaakt bij Komatipoort met vrouw en vier dochters uit te wijken op Portugeesch ge bied en deze bejaarde man wordt thans met zijn geheele vrouwelijke familie door de Portugeezen in krijgsgevangenschap ge houden te Caldus da Raindas in Portugal. Verschillende pogingen (zegt de heer Janson) door mij aangewend om deze fa milie, of ten minste de moeder en hare vier dochters, uit de krijgsgevangenschap naar Nederland te doen komen, zijn afge stuit op de wederrechtelijke weigering der Portugeesehe Regeering. Deze handeling om vrouwen als krijgsgevangenen vast te houden onder militaire bewaking, en nog wel door een Staat, die niets met den oorlog tusschen Engeland en de Repu blieken te doen heeft, is in strijd met alle regelen van recht en van beschaving. Het wordt hoog tijd, dat aan dit onrecht, door Portugal in Europa bedreven, een eind wordt gemaakt en wij hopen, dat de pers zich deze schandelijke zaak zal aantrekken. Met groote brutaalheid wordt door den Italiaanschen professor Lombroso en zijne volgelingen, ook in Nederland de leer der gepredestineerde misdadigheid volgehouden. Deze goddelooze leer komt in den grond hierop neer dat sommige misdadigers door andere wijze uit zijn rust worden opge schrikt. Hoe het kwam? Rnsland, Oostenrijk en Zweden hadden zich met Engeland ver bonden om den overmoed van den over weldiger te fnuiken. Reeds den 1 October rukte Napoleon uit aan het hoofd zijner troepen. De Oosten rijkers trokken over hunne grenzen door Beijeren en vatten post bij Ulm aan de Lech, om daar de Russen op te wachten. De Franschen en Nederlanders trokken hun te gemoet, Baden, Wurtemberg en Beijeren kozen Napoleons zijde, en zoo werden de Oostenrijkers met vereende krachten in Ulm opgesloten, waar hun veldheer Mack zich lafhartig overgaf, nog vóór de Russen tot ontzet hadden kunnen opdagen. Den 12 November trokken de Franschen zegevierend Weenen binnen. Napoleon nam zijn intrek in het paleis van Schönbrunn en koos tot werkplaats een kabinet waarin het standbeeld van Maria Theresia ge plaatst was. Duitschland sidderde op deze tijding. Frankrijk daarentegen juichte. XIX. NEDERLAAG EN OVERWINNING. Omstreeks den tijd dat de gebeurtenissen plaats grepen, die wij in het vorige hoofd stuk meedeelden, moest de Keizer de droeve ervaring opdoen, dat de Franschen lichamelijken en geestelijken (physischon en psychischen) aanleg noodzakelijk tot de misdaad komen moestenzoodat gevange nisstraf voor hen een onverdiende marte ling zou zijn, en hun slechts behandeling, en dan een zeer voorkomende behandeling, hoogstens in een krankzinnigengesticht, zou toekomen. Musolino, de roover, die zoovele slacht offers maakte, en thans in handen der ju stitie is,wordt ook op dezen zelfden grond door den professor verheerlijkt, en zijn misdaden als gewone uitvloeisels van eene wet der noodzakelijkheid, vergoelijkt, Wij noemen dit een goddelooze leer. Niet alleen om de brutaalheid waarmee zij verbreid wordt, maar ook en vooral om haar wezen en karakter. Immers, wanneer er slechts voorbeschikte misdadigers zijn, dan vervallen strafrecht en straffen, dan is er ook geen strafwet gever moer, dan valt de bron van 'fc gezag zelve wegdan heeft ook God die absoluut recht is, niets meer te zeggen. In dat stelsel is geen plaats voor God. „Daar is geen God" is in die leer der crimmeol-anthropologerr hoogste wijsheid. Of liever, van chr. standpunt gezien de benedenste dwaasheid, ingegeven door de hel. Het is erg, het is schande, dat reeds zoovele rechtsgeleerden uit Lombroso's school voortkwamen, en met zijn prediking dwepen. Waar gaan wij heen? Een oud middel", zet de Jongelingsbode hier onder: Wil een vrou dat liaer man haer herte- lyck minne, die legge in synen slincken schoen een bladt van een noteboom, ghe- raept op sint-Janavondt totdat men noen luydt, ende hy salse wonderlyck liefhebben. Wil een wijf dat haer man syn één kindt liever heeft dan dat ander, soo doet hem eten beyde d'eynden van d'oiren van synen hondt, d'een helft, ende d'ander helft het kindt: sy sullen malcander soo liefhebben, dat sy d'een van d'ander niet en sullen connan ghedueren. Qeeft man en vrou, die dickmaal oneenich sijn, alle beyde te drincken uyt één eroeze water van een eruyt, gheheten valeriane, ende sy sullen vereenighen ende vreetsaem leven so lane als het duert. (1662). Wij moeten ons vergenoegen met een paar telegrammen. niet altijd konden zegevieren. Mocht al zijn leger onsterfelijke lauweren hebben geoogstzijne vloot was nog lang niet wat zij wezen moest. Spanje, ofschoon op dien tijd nog een eigen koning bezittende, was Frankrijks ge dwongen bondgenoot. De Spaansche vloot had zich in de Spaansche Zee met de Fransche vereenigd. Beider gezamenlijke vloot bestond uit 33 schepen. DeEngelsche vloot, slechts 19 schepen sterk, was haar op de hielen gevolgd en de vrome moedige admiraal Nelson gaf bevel tot den aanval met het bekende schoone woord: «Man schappen, Engeland verwacht dat elk uwer zijn plicht zal doen." Wij zullen u de bijzonderheden van dit vreeselijke zeegevecht besparen. Genoeg zij het te weten dat de Fransch-Spaansche vloot geheel vernield werd. Er verdwenen 1650 kanonnen en 15000 dapperen in het hart der zee. Een arbeid van zeven jaren, een 27 miljoen guldens aan uitrusting enz. gingen verloren. Engeland behield zijn schitterenden naam als Europa's eerste zeemogendheid, doch de dappere Nelson verloor het leven. Deze nederlaag maakte op Napoleon een overweldigenden indruk. Sinds gaf hij elke poging om Frankrijk een vloot te bezorgen op. In zijn bijzijn mocht van nu af nimmer meer het woord «Trafal gar" worden uitgesproken. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1