Engeland en Transvaal. Kerknieuws. ISeclitszaken. Gemengde Berichten. Dat de Kaapkolonie van Boeren zou gezuiverd zijn, is belachelijk. Eén enkel bericht reeds weerspreekt het. Er is na melijk op negen mijl van Constable, een plaats in het district Worcester en onge veer 200 K. M. ton oosten van Kaapstad gelegen, een patrouille bereden troepen door de Boeren gevangen genomenzoodat de Boeren, die, zooals vroeger werd gemeld, zich, wat het midden der kolonie betreft, alleen nog in de districten Richmond en Oudtshoorn ophielden, thans ook in het meer westelijk gelegen Worcester zich vertoonen. Ook zijn den 31 October nog twee En- gelscbe officieren gesneuveld in 't, noord westen der kolonie in 't district Clanwil- liam. Dat is wat anders! Feit is dan ook dat de Boeren nog door de geheele Kaapkolonie rondzwerven. En dat dit niet zonder doel geschiedt, zal binnenkort wel uitkomen, is te denKen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Groede, door ds. J. J. Homburg te Biervliet. Bedankt voor Veenendaal, door F. F. J. v. d. Plassche te Hasselt. Scherpenisse. Voor een lid van het kiescollege is bij herstemming tusschen de boeren J. Muller en 0. Geluk eerstgenoemde gekozen. Geref. Kerken. Bedankt voor Surhuisterveen, door G. Doekes to Heemse. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: strooperj; Th. T., 50 j., leurder, Axel, tot f 5 b. s. d. h. het een kind beneden den leeftijd van 16 jaren dronken maken: L. V., 32 j., arbeider, Axel, tot 1 m. gev. straf; miehandelingF. K. M. D., 20 j., com missionair, Hoek, tot 8 m., D. v. W., 21 j., timmerman, Terneuzen, tot 6 w., en C. S., 17 j., veldarbeider, Axel, en A. d. K., Pz., 28 j., landbouwer, Heinkenszand, bei den tot 14 d. gev. straf, en K. v. P., 28 j., bootwerkers, Terneuzen, tot f 10 b, s. 10 d. h., en eenvoudige beleediging van een ambtenaar: C. d. K., Jz., bijgenaamd «Boet", 02 j., landbouwer, Wissenkerke, tot f40 b. s. 14 d. h. vrijgesproken: L. D., 16 j., veldarbeider, Axel, beklaagd van mishandeling, en E. D., 15 j., koewachter, Aardenburg, beklaagd van scheinis der eerbaarheid. Ter griffie van bovengenoemde Recht bank is door den verdediger van T. H. R., oud 35 jaar, smidsknecht en bierhuishou der te Biervliet, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van den 25 October 1901, waarbij voornoemde R ter zake van poging tot doodslag werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Door den heer Officier van Justitie, die vijf maanden gevangenisstraf had gevorderd, is mede hooger beroep aangeteekend. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 8 Nov. 1901. Afwezig de heeren Hombach, Van der Have, Fokker, De Smidt, Vader van 's-Gra- venpolder en Van der Lek do Clerq. De notulen der vorige zitting worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde is het voorstel van de heeren Dieleman, De Veer en Hammaeher tot het pensioenneeren van de weduwen en weezen van provinale ambtenaren. De heer Dieleman licht het voorstel nader toe. Hij doet uitkomen dat het eeue ver plichting is, die op de Provincie rust en uit een oogpunt van billijkheid wordt ge daan. Veel ellende zal door aanneming van het voorstel worden voorkomen. Waar het Rijk is voorgegaan, mogen wij niet achterblijven. De heer De Casembroot zegt namens Ged. St. dat zij tegen het voorstel geen beden king hebben. Met algemeene stemmen wordt her voor stel aangenomen. Ged. St. stellen voor den termijn voor het in exploitatie brengen van den tram HulstWalzoorden te verlengen tot 1 Ja nuari 1903. Het algemeen verslag wordt uitgebracht door den raporteur Moerdijk, waaruit blijkt dat het voorstel in de afdeelingen nogal bezwaar vond. Opgemerkt werd, dat de aan gehaalde redenen voor uitstel niet genoeg zaam afdoende zijn, terwijl werd getwijfeld of wel zoodanig met kracht wordt doorge werkt als in het verzoek wordt gezegd. De heer Pompe van Moerdervoort zegt dat het adressant aan den noodigen ernst schijnt te ontbreken. Dat voortdurend uitstel is daarvoor het bewijs. Hij zou daarom aan de vergunning de voorwaarden willen verbinden »mits de aanbesteding heeft plaats gebad vóór den 1 April 1902". De heer Van Rompu beweert namens Ged. St. dat adressant een ernstig man is en zou hem voor dezen keer de vergun- nog willen veiieenen. De heer Pompe van Meerdervoort is er zonder de door hem gestelde voorwaarden beslist tegen. Met 22 tegen 14 stemmen wordt het voor stel Pompe aangenomen. Ged. St. stellen voor eene subsidie te verleenen van f300 voor één jaar aan den wagendienst TholenSt. Maartensdijk. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Bolier. Zonder discussies of stemming wordt het voorstel aangenomen. Dit was mede het geval: a. met een voorstel van Ged. St. om af te wijzen een verzoek van den Raad van Veere om subsidie in de kosten van de huishouding der gemeente (rapportour de heer Usebaart) b. met een voorstel van Ged. St. om af te wijzen een dergelijk verzoek van den Raad der gemeente St. Philipsland (rap porteur de hoer Van Deinse); c. met een voorstel van Ged. St. om wij ziging te brengen in de voorwaarden van het subsidie aan de Zeeuwsche Spoorboot- maatschappij (rapporteur de heer Bolle); d. met een voorstel van Ged. St. om wijziging te brengen in de voorwaarden voor het renteloos voorschot voor den aan leg van eene haven aan de Wielingen (rapporteur de lieer De Bats). Van Ged. St. kwam in een voorstel van Ged. St. tot wijziging van het reglement op de tramwegen. Nadat het algemeen verslag was uitge bracht door den rappsrteur Moerdijk wordt het voorstel zonder stemming aangenomen, evenals een voorstel van den heer De Veer, waarbij Ged. St. worden uitgenoodigd om in het reglement een nieuw artikel op te nemen, waarin wordt voorgeschreven dat steeds 2 personen op de locomotief moeten aanwezig zijn. Nog worden zonder discussie of stem ming aangenomen de volgende voorstellen van Ged. St. a. tot afwijzing van een verzoek van inwoners van het kanton Oostburg om be palingen vast te stellen voor het rijden met motorrijtuigen (rapporteur de heer De Voer); b. tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f130000 (rapporteur de heer Wisboom Verstegen); c. tot wijziging der begrootingen voor 1901 en 1902 (rapporteur de heer Van Teylingen) d. tot het verleenen van een subsidie van f 500 aan het landbouwkundig congres, in 1902 te Zierikzee te houden. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring in naam der Koningin. Goes. Dinsdag teger. middernacht, heb ben twee indringers een raam opgeschoven en de blinden geopend in een perceel op den Oostsingel, sedert kort bewoond door den opzichter v. d. waterstaat den heer v. d. K. Dit geschiedde aan de tuinzijde waar twee dochters des huizes wel te bed waren, maar nog niet sliepen. De oudste riep de indringers toe, waar op deze zich verwijderdenzij meenen aan de voorzijde van het huis naderhand, ook nog gestommel aan de ramen gehoord te hebben. Heinkenszand. Ingevolge de zaak van Dinsdagavond ten huize van Koosje v. L. zijn Donderdagmiddag eenige personen in verhoor geweestde bewoonster en ook een zekere J. H. die getuigde denzelfden aovnd ook aangevallen te zijn. Een en ander bracht evenwel geen nader licht. Vlissingen. Het adres van de heeren Kamermans, van de Putte c. s. waarin aan den Raad der Gemeente alhier verzocht wordt de aanvraag tot oprichting eener H. B. School, zooals bedoeld in het adres van den heer Florchutz c. s., van de hand te wijzen, is heden verzonden voorzien met niet minder dan 1004 handteekeningen van ingezetenen der gemeente. Vlissingen. Hr. Ms. gouvernementschip Fazant in aanbouw aan de koninklijke Maatschij. «de Schelde" te Vlissingen zal nog dit jaar zijne bestemming naar Indië opvolgen. Het commando over het schip zal gevoerd worden door don koopvaardij kapitein Visser, die met de overbrenging van genoemden bodem is belast, terwijl do bediening der machine is opgedragen aan den hoofdmachinist 2e klasse A. J. Crucq gedetacheerd bij de kon. Maatschij." de «Schelde". Vlissingen. Gisterenavond zijn vele reizigers die van de «Koningin Regentes" op het Engolsche oorlogsschipProsperine" waren overgegaan en door de mainosleep- booten aan wal zijn gebracht, por dagmail boot alhier aangokomeD. Betreffende den brand in de meel fabriek van de firma Vorschaffel en Meche- liuck, te Sas van Gent, kan nog gemeld worden, dat de geheele fabriek is afgebrand. Het geheele gebouw is voor ongeveer 2'h ton verzekerd. Ierseke. Heden morgen schrokken een span paarden van den landbouwer J. Vermue, welke voor een wagen waren ge spannen, van een passeerenden sneltrein en gingen op hol. De voerman J. de Waard werd zoodanig gewond, dat een zijner beenen geheel werd verbrijzeld. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig. Zierikzee. De liberale kiesvereeniging alhier heet vooruitstrevend, doch achter- uitstrovend ware passonder naam. Artikel 1 van haar reglement, zoo vernamen wij, eischt 't candidaat stellen van een liberaal, nota bene voor een gemeontoraad, en dan nog wel een waarvan al de leden, ten ge tale van 13, met den burgemeester incluis liberaal zijn. Toch steldo mr. Fokker voor dun opengevallen dertienden zetel open te laten, en geen candidaat te stellen, ten einde den Roomsch Katholieken candidaat De Crane gelegenheid te geven verkozen te worden. Van den antirevolu tionairen candidaat, niettegenstaande de antirev. partij hier stellig driemaal zoo sterk is als de R. K., werd door den libe ralen heer Fokker niet gesproken. Nu, dezen heeren zit dan ook de Kamerver kiezing nog wel wat dwars in de maag. Het begin is er evenwel. De liberale kiesver eeniging zal een plaats open laten voor den R. C. candidaat. Den Roomsche rechtstreeks candideeren, dit verbood nu eenmaal het reglement En vele leden konden zelfs daar nog niet over. Een zei: wij moeten een liberaal hebben; want an ders zijn wij geboyeott. Een ander zei: wij moeten er geen hebben die wroeten zal tegen het openbaar onderwijs. Een derde wilde blijkbaar niet gerust zijn voor hij wist dat er ook liberale Roomschen zijn, een vraag die, gelukkig! door den voorzitter bevestigend beantwoord werd. Het bestuur der kiesvereeniging bleek al even dapper als de heer Fokker. Het erkende dat het reglement permitteert een niet-liberaal candidaat te stellen, maar het vond 't beter zich in deze geen partij te stellen, geen verantwoordelijkheid op zich te nemen maar de leden vrij te laten. Nog een ander lid vreesde dat dan de antire volutionair kans zou krijgen. Ten slotte echter werden de bezwaarden gerustgesteld door aanneming met 30 tegen 25 stem men van het voorstel om geen candidaat te stellen. Te wenschen ware dat een van die ge hate „clericalen" dezen „liberalen" eens aan 't verstand bracht dat zij met hun „anticlericale" strevingen juist vijfentwin tig jaren ten achteren zijn: en zij de echte liberaliteit nog moeten leeren. Te Zandvoort bestaat nog het gebruik, op St. Maarten vuurtjes te stoken van oude manden, die de jeugd bemach tigt of aan haar worden afgestaan. Een oud liedje herinnert aan dit gebruik. Menschen pas op je manden, We zullen ze gaan verbranden, In Pikken Zendel (Een plaats in 't duin) Versta je me wel, En je zul er eens zien hoe het branden zei. Tegenwoordig worden de manden op het strand verbrand en de jeugd danst om het vuur. Dit jaar zijn de jongelui te ver gegaan en hebben nieuwe manden weggenomen, waarover klachten bij de politie waren ingekomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat er verschillende ploegen van manden - kapende jongelui bestonden, die ieder een bergplaats hadden. In een dier bergplaatsen werden ruim 50 manden gevonden, gedeel telijk stukgetrapt en gedeeltelijk in goeden staat. Het vuurtje stoken zal dus dit jaar minder zijn dan in vorige jaren. Benoemd tot betaalmeester te Gro ningen H. A. Sijpkens, thans te Middelburg. Ds. Fijnebuik die gisteren 60 jaren herv. predikant was in éénzelfde gemeente Zevenaar werd bij kon. besluit be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Te Hulsberg (L.) reed een wielrijder in zoo dolle vaart tegen een boom aan, dat zijn borst werd ingedrukt en hij op de plaats dood bleef. Te Onstwedde is bij een vechtpartij een der twistenden zoo zwaar verwond dat zijn toestand levensge vaarlijk is. Een jongen en een meisje te Beets reden op een hondenkar huis waarts, toen door een zijwaartsche bewe ging het span in sloot de raakte, het meisje onder de kar te water viel en verdronk. Om een vergissing Voor het kanton gerecht te Bergum in Friesland, stond een man terecht wegens ovortreding der leerplichtwet. Op de vraag van den kan tonrechter of hij ook iets had in te brengen antwoorddo hij, dat hot kind, in 't proces verbaal genoemd, reeds voor eenige jaren overleden was. Wel had hij een kind, dat denzelfdon naam droog, maar de geboorte datum, in 't proces-verbaal genoemd, wees aan, dat het overleden kind bedoeld was. De ambtenaar van het O.M. vroeg vrijspraak. Een oudje. Te Richmond in het graafschap Surrey is op den respectabelen leeftijd van 108 jaar en 144 dagen ovor- lodon de vrouwelijke kwaker Elisabeth Hanbury. Mevrouw Hanbury is te Londen geboren, en vond er gonoegen in van hare herin neringen uit hare jeugd te vertellen; zij herinnerde zich den tijd nog heel goed, toen koning George III de over-groot- vadar van den tegenwoordigen koning met zijn gevolg door de City reed. Toen haar vader een woning huurde in de Old Jewry waren er nog open stukken land in Moorfields, waar nu hot Fisbury Circus staat en als kind zag mevrouw Hanbury daar de koeien melken. Het glanspunt van haar leven was het oogenblik, toen zij na haar huwelijk met Cornelius Hanbury zich bij de beroemde Elisabeth Frij aansloot en met haar de vrouwelijke gevangenen in de Newgate-gevangenis bezocht en door haar invloed verbetering bracht in den afschu- welijkon toestand op do schepen, die ver oordeelden naar Botany Bay in Nieuw- Zuid-Wales en naar Van Diemensland (TasmaniS) vervoerden. Ook aan de be vrijding van de slaven hoeft zij als lid van de Anti-slavernij-society meegewerkt. Haar echtgenoot was mee-eigenaar van eon apot heek, welke nog heden door haar zoon be stuurd wordt. Voor een goed doel heeft zjj tol in hoogen ouderdom steeds .een warm hart en een milde hand gehad. Tot haar 107de jaar was zij vrij van elke ziekte. Eerst in het laatste jaar kwamen de ge breken van den ouderdomtoen nam haar geheugen af en zij stierf uit gebrek aan levenskrachten. Do steeds dikker wordende mist heeft in Engeland reeds verschillende ongelukken teweeg gebracht. De trein van Manchester naar Cork is nabij Todworden met een anderen trein in botsing gekomen, zeven personen werden gewond, waarbij twee zeer ernstig De Midland-express van Blackburn, naar Marple liep te Salford op een Lan- cashiie en Yorkshiretrein. Twee reizigers werden gewond, het verkeer was zes uur gestremd. Een der reizigers, een dokter, sliep zoo vast, dat hij van de geheele botsing niets bemerkte. Toen hij gewekt werd vroeg hij, waarom men het licht had uitgedaan en naar boven kijkende, bemerkte hij, dat het dak van zijn coupé verdwenen was. Verschillende persoonlijke ongelukken, voornamelijk dat menschen in het water liepen, vallen nog te vermelden. De steden in het Noorden van Engeland zijn in een dikken mist gehuld. De Iersche schepen hebben zes uur vertraging. De visschersbooten van Grimsby kunnen de haven niet verlaten. Op het kanaal tusschen Manchester en Liverpool is rlle verkeer gestremd. Aan de kusten van Yorkshire en Lancashire kunnen de booten niet landen. Op het Bristolkanaal is de scheepvaart eveneens gestaaktde Merey is vol schepen, die niet in staat zijn, hun reis voort te zetten. Wat de mist aan Londen op één avond gekost heeft, blijkt uit het volgende lijstje: Omnibussen 4,000 pond sterling, spoor wegen 3,500 p. st., den handel door ver traging of verhindering 5,000 p. st., rijtuigen 1000 p. st., meer gasverbruik 1500 p. st., electrisch licht 1700 p. st., schouwburgen, die niet konden spelen 2500 p. st., ge staakte tramdienst 500 p. st., ongevallen en vertragingen met de post 1200 p. st., totaal 20,000 pond sterling. De justitie te Parijs houdt zich op het oogenblik met eenige industriëelen bezig, die zoo goed «antiquiteiten" kunnen maken dat zelfs beëedigde deskundigen daardoor misleid worden. In een aanklacht wegens het verkoopen van valsche tapisserieën hebben alle des kundigen met uitzondering van een enkele, de tapisserieën voor echt verklaard, maar de officier van justitie sloot zich bij dien eenen deskundige aan, die dan ook de ge heele zwendelarij kon onthullen. Twee antiquiteitenhandelaars zijn reeds in hech tenis genomen Misschien, zegt het bericht drijft de justitie haar indiscretie zoover, dat zij zich ook gaat bemoeien met zekere groote huizen, die de oude tapisserieën wel niet direct namaken, maar die uit verschil lende echte stukken groote gobelings fabri- ceeren. Een breuke. De Christelijk historische Kiezersbond ligt op zijn Dit was onze eerste gedachte bij 't doorlezen van 't verslag der gisteren door afgevaardigden en bestuur van den Bond, 26 in getal, te Utrecht, met vele belang stellenden gehouden vergadering. Het is te prijzen dat deze Bond, alvorens uiteen te vallen, een openbare bespreking hield, doch of 't verstandig is geweest zijn vuile linnen op de straat te wasschen, laten wij gaarne in het midden. De vergadering dan werd geopend door dr. v. Leeuwen met laten zingen van Ps. 25 4 en gebed, en een openingswoord waarin hij de hoop uitsprak dat door de te voeren beraadslaging de bond uit den schemerdonker zou uit raken; en de vrees dat de toestanden in ons land zouden gaan lijken op die in Spanje, nu wij onder meer gezegend waren met drie Roomsche ministers en een nuntius]! Spr. wekte allen op te blijven strijden voor de „volkskerk", en tegen alles wat niet Christelijk en niet historisch is. Na dit «bemoedigend" openingswoord kwamen de klaagliederen aan do beurt. De secretaris rapporteerde dat do Bond een afdeeling verloren en niets gewonnen had. De penningmeester constateerde een tekort van ruim f200. En de discussies Prof. Domela Nieuwenhuis dio den storm zag aankomen, gaf den raad om toch vooral over geen enkel voorstel te stemmen. Do bond mocht niet in tweeën vallen; al wilde blijkbaar de eene helft de liberalen, en de andore helft de antirevolutionairen steunen. Maar de heer Harmsen, het Amsterdam- sche gemeenteraadslid drong op klaarheid aan, namens de afdeeliDg Amsterdam, YII uitgezonderd. Amsterdam, zei hij, had slechts noode in 1897 het advies van het hoofdbestuur gevolgd, om bij herstemming de liberalen te steunen. Hij stelde eene motie voor, eischende van de afdeelingen dat zij een beslist christelijke staatkunde zullen voeren door eigen candidaten te stellen en samen werking te zoeken bij de Friesche chris- telijk-historischen, vrij-antirevolutionairen en antirevolutionairen en alleen godsdiens tige liberalen te steunen. Toen kwam dr. Bronsveld, dc vader van den bond, aan het woord. Hij betoogde dat de oorsprong van den bond samen werking zelfs met vrij-antirevolutionairen verbiedt; en kourde 'taf dat één afdeeling zelfs dr. Kuyper had helpen verheerlijken, dien «gevaarlijken" manen ook dat eenige leden van het hoofdbestuur zich bij een chr. nationale partij hebben aangesloten, die menschen moesten den bond uit gaan. Dr. de Visser openbaarde toen het ge heim dat dezer dagen een commissie uit de aandeelhouders van het Nederl. Dagblad te weten de heeren Bastert, Doude v. Troostwijk (eigenlijk liberalen, Red. Zen hij eenparig geadviseerd had 't blad in De Nederl. te doen opgaan. Hij heeft altijd liberalen, zelfs die een weinig links waren gesteunddoch nu de liberale partij al meer radicaal wordt en de ordinantiën Gods, met name in zake de verhouding van den arbeider tot den patroon verbreekt, steunt hij dr. Kuyper, van wien hij te dezer zake iets beters mag verwrcliton. En het Roomsche spook! Wel, van daag helpen de R. C. de antirevolutionairen en morgen de liberalen. Trouwens de brief van minister de Beaufort aan den Paus was niets anders dan Rome in 't gevlei komen, Rome 's macht over zich inroepen. Mr. Verkouteren kwam een en ander nog eens aandikken. Hij had, zei hij, in 1897 al gezien dat er in den Bond waren wier leus„Tegen Rome en voor de Herv. kerk.", niets anders was of bedoelde dan: „Leve het liberalisme!" En toen kwamen de protesten los. Niet waar! zei Doude. Rome! zuchtte Schriecke. Trek de motie in! riep Roëll. Er uit! schreeuwde Bronsveld. Een commissie! vleide sussend zokere heer Bom. Stemmenschreeuwden anderen. En onderwijl verweet er een mr. Ver kouteren dat hij in Gouda Heemskerk boven den liberalen Van Bijlandt had aanbevolen. Het slot van de zaak was dat de motie Harmsen slechts Chr. liberalen en anti revolutionairen stemmen met 14 tegen 9 stemmen werd aangenomen. Hierop werd nog een andere, een klin kende motie ingediend door de afd. Amers foort, en ondanks verzet van dr. de Visser en mr. Verkouteren die er een terugkomen op de zoo even gevallen beslissing en her opening der discussies in zagen, door den voorzitter toch nog in stemming gebracht. Die motie luidde: «De algemeene vergadering van den Chri- stelijk-Historischen Keizersbond, op 7 Novem- 1901 bijeengekomen, overwegende dat met de oprichting van den Bond in 't bijzonder is bedoeld om in ons staatsbestuur het geloovig protestantsch karakter der natie te handhaven, betreurt dat bij de jongste algemeene verkie zingen enkele leden de coalitie der roomsche en antirevolutionaire partij hebben gesteund, besluit dat ook in den vervolge het optreden van den Bond gericht zal zijn zoowel tegen de radicale elementen in de liberale partij als tegen het streven naar roomsche suprematie in ons staatsbestuur, verklaart dat dientenge volge, zoolang het verbond der antirevolutio naire en roomsche partijen blijft voortbestaan, de bond geen steun verleenen kan aan de antirevolutionaire partij en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie rechtstreeks tegen dr. De Visser gericht, en niet voor tweeërlei uit legging vatbaar, zou de eindbeslissing brengenwie er uit zou moeten. De vergadering bleef in haar meerderheid den Chr. nationalen zakendoener (De Visser) tegenover den Chr. liberalen praatjesmaker (Bronsveld) gelijk geven, en verwierp de motie met 17 tegen 9 stemmen. Na deze zegepraal van den nieuwen koers legden de heeren dr. E. H. van Leeuwen, dr. A. W. Bronsveld en dr. C. D. Cramer hun mandaat ais hoofdbestuurder neer, terwijl enkele afdeelingen bij monde hunner afgevaardigden hun lidmaatschap van den Bond opzegden. De vergadering zegt de N. R. C. was op 't laatst zeer opgewonden en verward. Nu, dit zal niemand haar kwalijk nemen. Scheuren doet pijnbanden verbreken stemt onaangenaam; ongelijk verwijten wekt verbittering; een harde woord roept de grimmigheid opverandering van grond toon en boventoon en toonaangevers sticht allicht in den beginne eenige verwarring. Van Bronsveldv. Leeuwen tot De VisserVerkouteren is een overgang die uitteraard met eenig geruisch moest geschieden. Vooral voor Dr. Bronsveld zal het een smartelijke ure geweest zijn. Zijn eigen kind zoo te moeten zien verhavenen; zijn eigen dierbare stichting op de vernietiging zijner oude broeders gericht, te zien ineen storten na eon korstondig, slechts vierjarig bestaan. Wij hadden een oogenblik inet hem te doen, als wij gedachten zijn machtig ta lent, waarmee hij twintig jaar terug in Standaard en Stemmen het liberalisme be streed en de rechten der viije school be pleitte. Thans door zijn eigen vrienden verslagen, met enkele heel- of driekwart liberalen in een hoek gedrongen, aan kant gezet, uit den Bond zijn Bond geworpen, ziet hij op eenmaal al zijn schoone verwachtingen in rook opgaan. Weg het ideaal der Kuy- pervernietiging, der afbreking van de vrije school, der vernedering van de antirevo lutionaire partijen; der bestendiging van de liberale oppermacht. Dat moet hem hard vallen, al zijn wij er hartelijk blij om, toch voelen wij er iets van met hem; dewijl wij nooit getwijfeld hebben aan zijne eerlijkheid en aan de op rechtheid van zijn bedoelen door de volks kerk en het behoudend liberalisme den Troon te schragen en de Natie te behouden. Maar hij heeft daartoe, naar onze innige overtuiging, een averechtsch, gansch verkeerd middel willen bezigen. En het blijft Dr. de Vissers onvergan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2