usse ge. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND ude Keien, No. 24.1901. Zaterdag 9 November. 16e Jaargan; Boogerd, R, Goes. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bullenlandscb Overzicht. avond w* NECIT uwers? wilt van er cl. EN: F (Vlaskaf), NEN, VOEDER- 0 per 100 K°. soorten L. oogerd, ars, KOE, uitvaars rken aars iars, eid M(in VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN (Walcheren), in het kerk- Krugersdorp iwal North. cents verkrijg- L. MELSE op 12 Nov., ten "-Afrika. r. „Nederland heeft enteraad candi- woord als regeeren der en dringend heer hunne it Bestuur, NNAAR, Secr. burg. P GESCHIERE n haar 3e kalf, d e k e r k e. over de rek., Souburg. aagd kilo (netto), agtekerke. November, bij udekerke. F LOUWERSE, EMSE, te St. wame or ruiningen. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummersQ,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. EEL, w e p o 1 d e r. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel 8 November 1901. Werkzaamheid van het Kabinet. De Haagsche correspondent der lib. Nieuwe Gron. CL roemt volgenderwijs de werkzaamheid van het nieuwe Kabinet Dat de Kegeering, druk in 't begrootings- werk, nog weinig anders van zich heeft laten hooren dan «intrekking" van wetsont werpen, kan niet verwonderen. Er is tijd noodig om hetzij ter vervanging van de teruggenomen ontwerpen, betzij tot wijziging van de gehandhaafde of voor geheel nieuwe goed beslagen ten ijs te komen. En dat de nieuwe bewindslieden zich daartoe beijveren, boort men algemeen; in alle ministerieele bureaux wordt verzekerd, dat er nooit te voren zoo bard gewerkt is en zooveel, ten dienste van het hoofd van het departement is voorbereid, toegelicht, verzameld. Speciaal ook op bet terrein van de ar beidswetgeving wordt, naar men mij ver zekert, niet stil gezeten. Sedert kort is in de Parkstraat, in een ruim heerenhuis de afdeeling «arbeid" van het ministerie van Binnenlandscbe Zaken gevestigd; en daar wordt duchtig gearbeid. Van betrouwbare zijde is mij bijv. medegedeeld dat de nieuwe «beroepswet", in verband met de ongeval len-verzekering ongeveer gereed is om naar den Raad van State te worden gezonden dr. Kuyper schjjnt met de invoering van de ongevallenwet zooveel spoed te willen maken als slechts mogeljjk is. Van daar dan ook dat van het aan vankei jjk voornemen om reeds hij de invoeringswet de ongevallen verzekering ook tot de zee-visseherij en den landbouw uit te breiden, is afgezien en eerst later een afzonderljjke voordracht daartoe is te verwachten, waarvoor intus- schen ook alle gegevens reeds bijeen en de noodige ontwerp-voorstellen in bewerking zijn. Voorts verluidt dat onder de eerste be langrijke voordrachten, die van het Kabinet zijn te wachten, de octrooiwet behoort, die ter indiening gereed moet zijn en een «ver beterde" editie der herziening van de tarief- wet, waaraan bjj Financiën de laatste hand wordt gelegd, doch die er zoo zegt men mij bij lange niet zoo protectionistisch zal uit zien als het stembus-geschetter der rechterzjjde liet verwachten. Wij zpn van meening dat niet aan staats universiteiten maar een vrije universiteit van dezelfde richting als die welke de vader of voogd voor zjjn zoon of pupil de eenig juiste acht, de opleiding der studen ten behoort te geschieden. Men heeft van staatkundig ons bevriende zjjde het hooger staatsonderwjjs voor toe komstige juristen uit utiliteits-oogpunt verdedigd. Dit is onzes inziens een kink in den kabel, een schalm uit den keten van »de vrije (openbare) school voor heel de natie". Bovendien, hoevelen leden reeds schip breuk aan- hun geloof, middellijkerwijs door het onderwijs aan de staats-universi- teiten Vraag daar dr. Bavinck, vraa« er dr. Kuyper, vraag er mr. Anema, op wiens bowaarde zuiverheid men zich beroept, zei ven maar eens na. Of trekt het niet de aandacht dat zoo veel zonen van orthodoxe ouders, vooral van rechtzinnige predikanten op de hooge- school tot het moderne kamp overliepen en thans als moderne predikanten in dé kerk bezig zpn hetgeen vader gebouwd had, af te breken, hetgeen deze geplant had, weer uit te rukken? Rebben de namen: Zegers, Rademaker Ris Lambers, Bax, Bahler, en zoovele an deren hier niet wat te zeggen? j)n ook onder de dokters en juristen ook in Zeeland wij zullen geen namen noemen kennen wij zoons van recht- zinnige ouders, ijverige voorstanders der £br. school, doch die mets hebben van moeders geloof of vaders rechtzinnigheid zijn 't te Leiden of Amsterdam goiwi VJ1 v auoi O xouilhZUIilllglieiCl 't te Leiden of Amsterdam, té zij Zyu L uöiuen 01 ümsieraa Utrecht of Groningen kwijt geraakt, Of wjj dan voorbjjzien, dat prof. Domela Nieuwenhuis in Groningen, en enkele pro fessoren in de theologie aan drie der vier universiteiten nog geloovig zijn Wel neen. Maar het zijn witte raven, uitzonderingen die den regel bevestigen. En die regel is dat aan de rijks-hooge- scholen het onderwijs gegeven wordt in modernen geest. Een onderwijs, niet tot Christus, maar zoo ver mogelijk van hem af. De moderne predikant dr. Roessingh heeft in de jongste vergadering van den Protestantenbond verteld dat „een belang rijk deel der tegenwoordige kiezers, door kerk, school en jongelingsvereeniging is opgevoed geworden in dat christendom hetwelk zich uitspreekt in de dogmatische vormen der vierde eeuw". Menig eenvoudig lid onzer jongelings- vereenigingen zal van verbazing opsprin gen bij 't vernemen van een nieuws dat hem tot een dogmaticus stempelt, zoo knap, als hij wel nooit gedacht zal heb ben te zullen worden. En dat de cbr. school ook al zulke knappe dogmaticusjes heeft gevormd, zal menig chr. onderwijzer verbouwereerd doen opzien. Men weet 't dan nu: de kiezers met bun vierde-eeuwsche dogmatiek hebben ons het ministerie-Kuyper bezorgd. En onze jongelingsvereenigingen hebben deze kiezers zoo dogmatisch gemaakt, om van kerk en school maar te zwijgen. Of deze doctor ook op de hoogte is van den arbeid dezer drie. Mr. Yeegens schrijft in bet Volksblad Sedert dat tijdstip (eerste uitbreiding van het kiesrecht) is de kracht der li berale partij gebroken. Al beeft zij ver volgens nog eenige jaren voortbestaan, hare ontbinding kon slechts een quaestie van tijd zijn en is thans voltrokken. Met deze mededeeling trouwens geen nieuws is tevens voor de zooveelste maal het feit erkend, dat de liberale partij, jaren aaneen, niet anders zich van de macht in Staten en Kamers heeft kunnen ver zekeren, dan door een kunstmatig, dat wil zeggen door census, knipschaar, en brutaal gezicht, bijeen gehouden meerderheid. Feitelijk minderheid in den lande, is zij op deze bedriegelijke wijze, meer dan een kwarteeuw beer en meester geweest. Tot bet leeinen voetstuk onder baar weg- brokkelde en het ijzeren beeld uiteenviel. Eenige belangrijke cijfers in verband met de sterfgevallen in de concentratie kampen zijn in Engeland verspreid ge worden. Wij drukken ze over. Aantal blanken in de kampen 109 dui zend. Kinderen 54 duizend. Gestorven in September 2411, waarvan 1964 kinderen. Het totaal cijfer der sterften geeft een verhouding aan van 264 per duizend. De sterfgevallen bij kinderen een jaar- lijksche verhouding van 433 per duizend. Het jaarlijksch sterftecijfer van Enge land is slechts 18 per duizend per jaar. Onthoudt dus wel deze cijfers. 18—264—433. 18 op de duizend sterfgevallen in En geland 264 op de duizend sterfgevallen in de kampen 433 op de duizend sterfgevallen van kinderen in de kampen. Wat een oceaan van jammer zijn die kampen Het aantal kinderen, in die kampen in 4 maanden tijds gestorven bedraagt 5209. En wel: in Juni 576; in Juli 1124; in Augustus 1545; in September 1964, en dat nog maar volgens Engelsche, volgens officiëele opgaaf! In werkelijkheid zijn 't er allicht nog meer! Het', wordt meenens met de verwikke lingen tussehen Frankrijk en Turkije, tusschen de Duitsche studenten en Cham berlain. Omtrent den voorgenomen oorlog ver neemt men alleen dat het Fransche eska der onder bevel van admiraal Caillard te Mytilene gesignaleerd is; dat te Toulon met alle kracht gewerkt wordt aan de toebereidselen tot den oorlog en dat de Sultan van zijn zijde eveneens alle voor bereidende maatregelen heeft genomen om zijn land te verdedigen. De versterkingen van de Dardanellen zijn in gereedheidde havens van Smyrna en Salonica van on- derzeesche torpedo's voorzien. De Turksche troepen in Constantinopel en Klein-Azië worden gemobiliseerd en alles is voorbe reid om een landing van Fransche troepen te beletten. Doch, gelijk wij gisteren reeds meedeel den, er is kans dat de quaestie een wen ding neemt. De Fransche regeering, den onwil der Kamer, de antipathie van het volk en de vastberadenheid der Porte ziende heeft eieren voor baar geld geko zen, doch in een voriu die haar het hoofd boven water doet houden. De Fransche regeering wil het namelijk doen voorkomen of ook Armenië wij schreven abusievelijk gister Egypte baai- dwars zit. Men kan echter zeker zpn, dat alleen een ellendige geldzaak een strijd om milioenen de hoofdoorzaak is, dat wel licht duizenden menschen zullen worden geruïneerd en gedood. Welk een schijnheilig optreden weer. De uitmoording van Zuid-Afrika door de Engelschen laat Loubet koud. Zelfs toen President Kruger aankwam te Mar seille, scheelde bet een baar of hij ware niet officieel verwelkomd. Te Fashoda heeft een Fransch officier na een heldhaftigen en onvermoeiden tocht de Fransche vlag geplant voor de Engel schen daar zijn. Alle mogelijke rechten zijn aan de Fransche zijde. Maar Mar- chand krijgt bevel zijn vlag neer te halen en aan den Engelschen overweldiger de plaats te ruimen. Dat behoorde zoo. Maar nu twee schatrijke ingenieurs een vordering van eenige millioenen op den Sultan hebben voor kaden, die deze van hen gekocht heeft en die hij niet kon be talen, een vordering van vijf en twintig jaren waarbij zij de woekerrente van 12% 's jaars eischten, nu staat de Fransche re geering op haar achterste beenen en neemt bet voor deze twee millionaire op, maakt van de aarzeling der Turksche regeering een casus belli, zaak die recht op een oor logsverklaring geeft, en waagt Frankrijks en Turkije's zonen er aan. Niet het leven maar het geld is hier derhalve het krach tige rechts-argument dat de regeering eener beschaafde natie bezielt. Laat ons zien of zij zal durven doorzetten, na de ondub belzinnig gebleken afkeuring der volks vertegenwoordiging. Frankrijk kan, zoo 't den oorlog ver klaart, op nog een tweeden vijand rekenen, een stillen vijand Duitschland die zijn voordeel zal weten te doen met Frank rijks mogelijke verhezen. Maar het zal wel zoo'n vaart niet loopen. Frankrijk zal zich met een tradi- tioneele blokkade van Turksche havens en de belofte van zoo spoedig mogelijke be taling tevreden stellen en dan is tenminste de eer gered. Want Turkije is zoo ziek niet als het er uitziet. Het zou zijn vijand nog wel eens leelijk kunnen betrekken. Ook en dit zeggen wij er bij al heeft :t dubbel en dwars den politieken dood verdiend, door de moorden op onze Armenische broederen. Li-Hoeng-Tsjang is eergisteravond orn elf uur overleden. Hij is, naar Chineesche uitdrukking, «gestapt op een draak om gast te zijn hierboven." Te Peking, waar hij ziek lag, werd het einde reeds enkele dagen geleden tegemoet gezien. Zijn ziekte maagzweer moest voor den ouden man doodelijk zijn. Met Li-Hoeng-Tsjang gaat de grootste man heen, dien China in deze eeuwen heeft opgeleverd, de Chineesche Bismarck, een persoonlijkheid van breede beteekenis, niet alleen voor zijn land, maar voor heel de wereld. Gedurende ruim 35 jaren is hij altijd de onmisbare man geweest, die zoowel den binnenlandsohen toestand van China be- lieerschte, als China's betrekkingen tot de buitenlandsehe mogendheden regelde. Hij werd in 1822 te Hofei geboren. Hij was achtereenvolgens ambtenaar, krijgsman, staatsman, en in alle drie onderscheidde hij zich bijzonder. jjUZijn omgang met den Engelschen gene raal Gordon tijdens den opstand der Taipings doordrong hem van de noodzakelijkheid van groote hervormingen. Eu hij heeft zich daarin ook weten te kwijten. Sedert 1869 was hij, natuurlijk met tnssehenpoozen van meerdere of mindere ongenade, minister, onderkoning, groot-kanselier, al naar 't den Keizer geviel, en ook in deze drie functiën wist hij zijn land onschatbare diensten te bewijzen. Hiervan zou een boekdeel te vullen zijn, doch wegens de kleinheid van ons blad moeten wij met deze algemeene mede deeling volstaan. De ongelukkige oorlog met Japan deed hem het gele buis, den rooden knoop en de drieoogige pauweveër verliezen; doch toen Japan zijn zegetocht voortzette en minister-president Ito met niemand wilde onderhandelen dan met Li-Hoeng-Tsjang, was de Chineesche regeering wel verplicht hem in al zijne waardigheden te herstellen. Trouwens het bleek nu voldoende, dat Li* de meest vertrouwbare raadgever der kroon was geweest. En Li werd de redder van zijn land. Hij maakte de reis naar Japan, waar hij hartelijk ontvangen werd. Een moordaan slag op hem in de straten van Simonoseki ge pleegd, waarbij een lid van de Soski hem een kogel in de wang schoot, was zeker niet van geringen invloed op de vredesonder handelingen. Op 17 April 1895 teekende Li hettrac- taat. Nu werd Li de groote man, hij kreeg te Peking het ambt van Chung-Tang (groot kanselier) en enorm is de invloed, dien hij sedert dien tijd tot aan zijn dood gehad heeft. Als staalje van Li's zonderlinge begrip pen over rechtspraak; uit dezen tijd, vertelt men dat er op zekeren dag een man vóór hem werd gebracht, die een telegraafdraad had doorgesneden. De man zag daarin geen kwaad en snikkend beloofde hij dat hij 'tniet meer doen zou. Huil maar niet zoo, goeie man, zei Li, ik zal wel maken dat het niet meer gebeuren zal. En zich tot de gerechtsdienaars wendend, riep hij Kop af! De man werd onthoofd. Een daad die wij hebben te beschouwen in 't licht van den tijd, de zeden des lands en zijn «godsdienst". Zij is trouwens ook al jaren geleden. Genoeg zij 't dat de man vele vijanden had, maar ook door duizenden wordt be treurd, niet het minst door den jeugdigen Keizer eD de Keizerin-weduwe, die met zijn heengaan hun hoofd en rechterhand verloren hebben. In Duitschland zijn de gemeenteraads verkiezingen in de hoofdstad «the topic of the day". Deze verkiezingen zijn over ver schillende klassen van belastingschuldigen verdeeld en duren verscheidene dagen. Reeds nu weet men dat de liberalen aan de verliezende band zijn. Bij de verkiezingen voor de lagere klassen der belastingen (de zoogenaamde derde af deeling) hebben de sociaal-democraten in Berlijn en de nauw-aangesloten voorstad Charlottenburg, een overweldigende over winning behaald. Voor 10 zetels werden in Charlottenburg 7 sociaal-democraten bij eerste stemming verkozen, voor de overige drie kwamen zij met de liberalen in her stemming. In de 16 Berlijnsche kiesdis tricten werden 13 sociaal-democraten ver kozen tegen slechts 3 liberalen. Onder de gekozenen is ook dr. Karl Liebknecht, zoon van Liebknecht. Noodzakelijkheid van een rijk hloed. ™De herstelling van eene wankelende gezondheid hangt af van de keuze van een werkdadige hersteller. Als het bloed ver armd is, als de roode lichaampjes verminderd zijn, verdwijnen noodlottiger wijze de krachten en allerlei sooit storingen doen zich in het organisme voor. De bloedar moede doet zich voor met alle bare onge makken en het zijn de zwakste organen die 't eerst worden aangotast. De Heer H. Greutor, brievenbesteller te Monnikendam, schrijft ons Bij deze geef ik U mijne hoogste te vrodenheid te kennen over hot verkrogen resultaat met de Pink pillen. Mijne vrouw was jaren lang lijden de aan uitputting, welke reeds zoover gevorderd was, daf zij den vloer niet meer kon veegen zonder te mooten uitrusten, veel last van pijn in rug en lendenen, de eetlust was geheel verdwenen, reeds stond bij haar vast dat de tering spoedig een einde S Juft'r. GREUTER, volgens portret, aan haar lijden zou maken en nu na 't gebruik van zes doozen is zij dezelfde niet meer, vroolijk en opgeruimd verricht zij thans al hare huishoudelijke bezigheden. Zij eet met smaak en graagte, die haar kennen en die van het gebruik der Pink pillen niets of weten staan verbaasd Over deze gustige verandering. Men moet eerst de koofzaak van het kwaad bestrijden d. w. z. de bloedarmoede door een krachtige hersteller, üe Pink pillen zijn zeer werkdadig in dit geval en als het bloed zich verrijkt heeft, als de krachten zullen zijn terug gekomen, zal de eetlust zich voordoen, de spijsvertering zal gemakkelijk zijn en de maagstoringen zullen zich niet meer doen gevoelen. Vele ziekten voortkomende uit de ver arming van het bloed kunnen door de Pink pillen genezen worden, zooals bleekzucht, neurasthénie, zenuwpijnen, heupjicht, rheu- matiek en de algemeene verzwakking bij man en vronw. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pillules Pink pour Personnes pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uit wendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gul. de doos 9,— Gld. per 6' doozen. Eenig depothouder voor ingeslotene Hollandsche Circulaire. Voor de gebruikswijze raadplege men de Nederland, Snabilié, Steiger, 7, Rotterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1