christelijk- NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND. No. 23.1901 Vrijdag 8 November. 16e jaargang, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. ZENDING. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Toen Scheepers ziek in handen derEn- gelschen viel, -wisten de correspondenten der Engelsche bladen onmiddellijk te ver tellen, dat het commando van den gevan gen Boeren-officier slechts een honderd man sterk was; thans blijkt dat 'tin de laatste maanden zeer werkzaam was ge weest in de zuid-westelijke districten. Over het algemeen vermeed de Boeren- commandant elk ernstig treffen met de plaatselijke strijdmachten, hoewel hij aan zienlijke schade toebracht te Barrowdale en bij verschillende gelegenheden winkels plunderde en boerderijen verbrandde. Op een gegeven oogenblik scheen het als maakte hij zich gereed om Swellendam aan te vallen, maar de stadswacht bezette de loopgraven, maakte zich tot tegenstand gereed en Scheepers trok voorbij. De stadswacht is een week lang eiken dag in de loopgraven geweest, zoo schreef een der Kaapsche bladen, in September, toen Scheepers nog in zijn kracht was en het is in het dorp slechts geoorloofd zaken te doen van 12 tot 2 uur 's middags. In andere dorpen worden alle winkels en han delskantoren gesloten. Er gaat in den han del zeer weinig om, doordat het den Boeren onmogelijk gemaakt is hunne producten naar de steden te brengen, daar al hunne paarden opgecommandeerd zijn. Scheepers heeft een groot aantal volge lingen geworven gedurende zijn trekken door verschillende districten. Te Oudtshoorn sloten zich bijna 100 Boeren en hunne zonen bij hem aan en niet slechts bijwoners, maar vele van hen gezeten lieden met groote landelijke bezittingen. Men schat, dat Scheepers sedert den tijd dat hij Oudts hoorn verliet, tot een dag of twee geleden, toen hij Montagu voorbijtrok, niet minder dan 350 rekruten kreeg. Zijn macht be staat uit ongeveer 700 mannen; zij zijn bijna allen goed bewapend en men meldt dat zij ruim voorzien zijn van ammunitie Het is jammer dat dit commando voort aan de bezielende leiding van dezen Vrij- stater zal moeten missen. Maar de wapens neerleggen, dat zal 't wel niet doen. Even min als 't commando van Lotter, die door de Engelschen is doodgeschoten. Tegenwoordig worden in Kaapkolonie alle Boeren, ook Transvalers, die in han den der Engelschen vallen en in khaki zijn, doodgeschoten. Wij zouden wel eens willen vragen hoe deze menschen aan klee- ren moeten komen wanneer de hunne ver sleten zijn en zij geen khaki van de En gelsche soldaten mogen aantrekken. Voorts wordt van Engelsche zijde nog deze lage streek uitgehaald, om, wanneer onder de gevangen Boeren, welgestelden zijn, dezen terstond tot veldcornet of nog hooger te verheffen, ook al is 't bewijsbaar dat zij slechts gewone strijders waren. Waarom en waartoe dit is Wel, om Kitcheners proclamatie produc tief te maken. Daarin toch staat dat de bezittingen der krijgsgevangen comman danten enz. worden ingepaktdaarom moe ten de rijkste Boeren ook allen comman danten of iets dergelijks zijn. Inmiddels duurt de sterfte in de Wor- gerkampen voorten nu al in geen maan den meer kinderen geboren worden, is dit een dubbel verlies, een langzame uitmoor ding; zelfs door een Farao nooit uitgedacht bijna zou men zeggen de Vorst der Duis ternis zeiven, moordenaar van den beginne, zou er zich te fatsoenlijk voor achten, iets zoo gruwelijks te bedenken. G oes. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de Toondagen 12, 19 en 26 November a. s. aan de caféhouders enz. zonder nadere aan vrage vergunning wordt verleend om in hunne inrichtingen muziek en danspartijen te geven tot des avonds 11 uren; onder bepaling dat door de politie de ver gunningen kunnen worden ingetrokken zoodra in localiteiten ongeregeldheden voorvallen. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Arnhem, (vacature ds. Talma): F. O. Geerling te Joure, G. v. d. Giesen te Rotterdam, D. v. Krevelen te Beekber gen, J. A. v. Leeuwen te Bloemendaal, J. P. Schreuder te Ovezande en dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middelburg. Beroepen te Hoedekenskerke, F. G. Berg- hauser Pont te Meerkerk. Aangenomen naar Bierum door D. v. Lonkhuijzen te Hoornsterzwaag. Bedankt voor Altforst, c. a. door D. v. Lonkhuijzen te Hoornsterzwaag; voor Heeze, door W. J. Val, cand. te Rotterdam. Inhoud van no. 11 Orgaan der Nederl. Zendingsvereeniging: Een en ander uit Cheribon $v, d. Brug; Eerste Conferentie van onze Zendelingen (hierbij is een pho- tografie van al Me Zendelingen der Ver- eenigingen; het vorige jaar ontbraken Blinde en Ruttink, toen nog niet uitgezonden). Terug op liet arbeidsveld (Tiemersma) Een verzoek om den Doop ingewilligd, een afgewezen (De Haan). Algemeene ver gadering; enz. Men meldt uit Goes aan de N. R. C. „Vroeg winter" zegt op het oogenblik de landbouwer, die nog met zijn veld werkzaam heden zit; „vroeg vorst" als deze komt op Allerheiligen, maar de kronieken melden dat meermalen zoo vroeg de winter inviel. Wij vonden gemeld, dat op 8 November van het jaar 1511 de vorst begon en 14 weken aanhield. Een maand lang kon men van Arnemuiden gaan naar Borselen, waar het water toen veel breeder was dan thans, nu de Kraayertpolders bedijkt zijnmen reed met wagens vol goed naar Goes van Antwerpen af, en kwam insgelijks met paarden en wagens over het ijs uit Holland naar Zeeland. Zes jaren later, in 1517, zag het er al evenmin vriendelijk uit met het vriezende weder. Toen begon het op den 15 November en hield aan tot drie weken na „Pauwels dach", dat is tot 5 Februari, alzoo bijna 3 maanden. Deze vorst schijnt zich echter meer gekenmerkt te hebben door zijn vroegtijdig beginnen en langen duur, dan wel door strengheid; althans het loopen over het ijs der Zeeuwsche stroomen duurde slechts kort. Reigersbergh zegt in zijn kroniek, dat uit „waarachtige" geschriften in Noord-Beveland is gebleken, dat men in geen vijftig jaar over de veren geloopen had en even te voren had hij gemeld de vorst van 1511 hierboven ver melde.?) Bij kon. besluit is nog benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Walzoorden P. S. v. Jole te Hontenisse. In onze telegrammen gisteren stond Olzendepolder, moet zijn Othenepolder, 't was ons foutief geseind. Bruinisse. De bieten-compagne begint langzamerhand haar beslag te krijgen. De fatale termijn, 15 November, waarop het product moet zijn geleverd doet ieder land bouwer zich haasten zijn velden te leêgen teneinde conflict met de fabrikanten te ver mijden. De opbrengst in onzen polder was zeer bevredigendgemiddeld kan die geschat worden op 45000 K. G. per H. A. Het suikergehalte echter valt niet mee, het varieert tusschen 14,5 en 16 Bij de thans bestaande suikerprijzen zal derhalve het gehalte- participatie- contract niet zoo voordeelig uitkomen als het telle- quelle- of gewone Bondscontract Het hier geleverd bruto gewicht zal ongeveer 9 millioen Kg. bedragen. De provinciale staten van Zuid-Hol land verkozen tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten, vacature S. v. Velzen den heer A. W. Schippers. De heer Van Velzen is een zoon van wijlen prof. Van Velzen die in 1836 als Ned. Herv. predi kant te Drogeham door de toenmalige sy node werd afgezet, een van de eerste, meest gesmade afgescheiden dominé's dus, en diens zoon thans lid der eerste kamer! De Bode, het orgaan van den Bond van Nederl. Onderwijzers, zal nu wel heelemaal socialist worden. Wij vonden reeds gelegenheid er op te wijzen dat bode en bond het al voor drie kwart warennu de aftredende redacteur J. G. v. d. Vijver door den sociaal-democraat K. Geertsema uit Arnhem vervangen is met 1058 tegen 967 stemmen (let op de cijfers!) zal het blad wel heelemaal van die richting wor den. Ook in het hoofdbestuur van dien bond zitten verscheidene „partijgenooten". Te Maastricht is een meisje van 8 jaar bedwelmd in een goot liggende aange troffen. Door een arts werd dronkenschap geconstateerd. En inderdaad vond men eene kruik jenever bij haar, welke zij voor een' slijter moest rondbrengen en van welker inhoud zij rijkelijk geproefd had. Verleden jaar moest een knaap dit rond brengen met den dood bekoopen. Te Slochteren hoopt de weduwe A. Begeman aanstaanden Zondag haar honderdsten verjaardag te kunnen vieren. Zij is nog vrij kras. Hare vier kinderen zijn nog allen in leven; zij zijn van 60 tot 70 jaren oud. Bij Diemen is een wagen met paard en twee half dronken bleekers er in, ten gevolge van roekeloosheid dezer laatsten, door de stoomtram aangereden, een der bleekers werd gedood. Bij het graven van zand in een zandgat te Havelte is een töjarige knaap door instortende aarde onopgemerkt bedolven geraakt. Toen zijn kameraad eenige oogenblikken later een kruiwagen vol zand wilde halen, stiet hij bij 't graven op het lijk van den onge lukkige wiens kruiwagen daar nog half vol stond. Een heer te Hillegom is Zondag gestorven door bloedvergiftiging ontstaan door krabben aan een puistje op zijn gezicht. Te Alblasserdam op de scheepswerf vaü Smit viel een 14jarige jongen van een in aanbouw zijnd stoom schip met het hoofd op een ijzeren balk zoodat dit verpletterd werd en de dood onmiddellijk intrad. Bij de loting voor de nationale militie in de gemeente Dokkum, voor de lichting 1902, heeft zich een niet alledaagsch geval voorgedaan. Toen de loting afgeloopen was meldde zich een jongeling bij den militie commissaris of burgemeester aan en gaf te kennen, dat hij nog geen nummer had ge trokken, niettegenstaande er evenveel num mers in het glas godaan en er ook uitge trokken waren als er namen op de alphab. lijst voorkwamen. Naar ons is medegedeeld moet het geval aldus zijn De jongen, die zich na de loting bij de autoriteiten vervoegde, is werkelijk in 1882 geboren en had zich te Dokkum alwaar zijn voogd woont voor de nat. militie moeten laten inschrijven. Die aangifte moet in Januari geschied zijn door diens broeder, «ofschoon de militiewet dien plicht legt op de schouders van vader, moeder, voogd of den jongeling zelf. Evenwel schijnt hij niet voor de militie te zijn ingeschreven, zoodat feitelijk één jongeling te weinig aan de loting heeft deelgenomen. Wij vernemen dat eenige jongelingen in deze omstandig heid een reden meenen gevonden te hebben om bezwaren tegen de plaats gehad heb bende loting in te brengen. Men verwacht echter een naloting, omdat deze loting geheel overeenkomstig het be trekkelijke inschrijvingsregister en de alph. naamlijst heeft plaats gehad. L. C. De luchtreiziger Santos Dumont krijgt, gelijk te verwachten was na hetgeen ge beurd is, den door Deutsch uitgeloofden prijs van 100,000 francs. De voorzitter der comissie uit de Aero-club stelde voor hem den prijs niet toe te kennen, maar hem te geven bij wijze van aanmoediging, dewijl Dumont niet aan de voorwaarden had voldaanhij was namelijk 40 seconden te laat geweest. Doch de meerderheid kende hem den prijs onvoorwaardelijk toe. Dumont zal 't geld aan de Parijsche armen geven. De burgemeestersverkiezing te New- York heeft tot uitslag gehad dat met een meerderheid van 50 duizend stemmen ge kozen is de republikein Low, candidaat der anti-Tammany-mannen; dat wil zeggen zij die een eind wenschen gemaakt te zien aan de knoeierijen van de vereeniging die in Tammany-hall vergadert, groothandel in vette baantjes drijft en alle macht trekt naar zich en hare vriendjes. Zij zijn voor 't meerendeel democraten. De nu afge treden burgemeester Van Wijck stond on der hun invloed. Men durfde hem niet op nieuw candidaat stellen. Low bekwam 200 duizend stemmen, tegen 160 duizend op Shephard, democraat, candidaat der Tammany-hall-mannen. Men bedenke wel dat tot de voor- en tegenstanders van Tammany-hall zoowel republikeinen als democraten behooren. Voor »Tammany-hall" zou men vrij vertaald kunnen lezen »Vuile boel". Low was vroeger burgemeester van Brooklin en in 1897 Van Wijcks tegen- eaudidaat. Van Wijck kreeg bij zijn aftreden al dadelijk een ander baantje. Door Tammany Hall candidaat gesteld voor het hoogge rechtshof te New-York versloeg hij zijn tegenstander met groote meerderheid. In ieder geval zal nu wel aan de tirannie van Tammany Hall die sinds 1838 New- York regeerde en in de laatste jaren door den geweteuloozen Crocker, genaturali- seerden Ier, die rijk werd door niets doen dan in de politiek roeren, werd beheerscht een einde komen. De quaestie Frankrijk-Turkije schijnt dieper te zitten dan een geldquaestie. De bron der troebelen ontspringt in Egypte. Bapst, de Fransche raad aan legatie te Konstantinopel, heeft van den Egyptische n onderkoning Tewfib-pasja een gebiedende nota overhandigd, inhoudende dat de Fran sche regeering, ten gevolge van de uitstel- lerijen van de Porte, voor de hervatting van de diplomatieke betrekkingen de wet telijke erkenning eischte van de Fransche scholen, weldadigheidsinstellingen en gods dienstige inrichtingen, en de onverwijlde uitvaardiging van firmans betreffende den wederopbouw of het herstel van de inrich tingen die gedurende de troebelen van 1894 en 1896 verwoest zijn; verder de erkenning van den patriarch Chalbien. De nota voegt er bij dat, in geval Turkije weer met uitstel begint, de regeering nog andere eieehen te berde zal brengen. In minder dan vier dagen naar AmerikaIn den laatsten tijd is in Engel sche bladen veel over een plan van den directeur van de »Cork and South Coast of Ireland Railway", den heer O'Brien Croker, gesproken, waarvan de uitvoering 'n geheelen ommekeer in de scheepvaart zou brengen. Het doel is, de snelheid van de stoombooten zoodanig te verhoogen, dat de overtocht over den Atlantischen Oceaan in minder dan vier dagen kan geschieden. De heer O'Brien Croker heeft nu uit New- York naar Cork bericht gezonden, dat het plan verwezenlijkt is. De nieuwe maat schappij draagt den naam »Ocean Rapid Transit Company" en zal het transatlantish verkeer met stoombooten van de grootste vaarsnelheid onderhouden. De eerste lijn, die in gebruik wordt genomen, gaat van Narragansett Bay over den Atlantischen Oceaan naar Berehaven, waarvoor een tijd van 90 uur noodig is; de booten varen voorloopig twee keer in de week. De nieuwe booten worden door turbines ge dreven en gebruiken bij het stoken olie, die in tanks aan den bodem van de boot meegevoerd wordt. Het kapitaal der maat schappij bedraagt 30 millioen dollar en is reeds bijeen. Hoe goed gedresseerde honden de politie van dienst kunnen zijn, bewijst het volgende: Een vreemdeling wandelde Za terdagnacht omstreeks twee uur voor de Noorderstatie te Brussel, waar hij met een hem onbekend heertje in gesprek kwam. Plotseling nam de spraakzame Brusselaar afscheid en hierover terecht verwonderd, voelde de vreemdeling in den zak, bemerk te dat zijn gouden horloge met ketting ver dwenen was en riep: Houdt den dief. Uit de eene straat kwam een agent, uit de ande re een oud-onderofficier met een prachti- gen bulledog. Men informeerde naar wat er gebeurd was, bracht den buldog op het spoor en voort ging het in galop langs den boulevard tot aan de eerste dwars straat, waar de hond zich een oogenblik scheen te bedenken; ten slotte ging hij de straat in met zoo'n vaart, dat èn zijn baas èn de agent èn de bestolene hem uit het oog verloren. De agent lachte en wilde de vervolging opgeven, de bestolene beweerde dat de dief een andere straat had ingeslagen, de onder officier, die zijn buldog kende, hield voet bij stuk en voort ging het drietal de straat in; eerst nog een straat links, toen' nóg een andere straat rechts en jawel, daar klonk hulpgeroep. Bulletje stond den dief als een jachthond zijn stuk wild, bij d'e minste beweging van den svelvingerigen Brusselaar pakte de hond hem in de kui ten en noodzaakte hem te blijven staan,t totdat de eigenaar, de agent en de besto lene hem het opgespoorde wild afnamen. De agent lachte niet meer, de bestolene kreeg aan 't bureau zijn horloge terug, de dief werd te logeeren gehouden en voor den hond wordt vermelding aangevraagd op het dagorder der Brusselsche politie. Tel. Thans vestigen wij de aandacht op den scheurkalender Filippus, eveneens een ouden, goeden, haast zeiden wij onmisba- ren bekende. Een vriend dien men ieder jaar gewoon is terug te zien, laat zich zoo moeilijk aflossen of terugzenden. Wie Filippus gewend is, behelpt zich ongaarne een jaar met Bartohlomeus of Thomas. Nu, 0111 zijn inhoud is hij 't dan ook waard. Wij kunnen daarom volstaan met zijn verschijning aan te kondigen. Oyer den prijs, zie men de advertentie. En de premie een overdruk van Willem Tee- links verhandeling over Leviticus 26: 2326"; de schending van het recht des verbonds gewroken, een lijvig werkje van bij de 300 bladzijden verhoogt de waarde dezer uitgave. Aan den veelzijdigen, nuttigen zeerge- waardeerden arbeid van het Tractaatge- nootschap »Filippus" behoeven wij overigens niet te herinneren om dezen kalender, ook uit Chr. philantropisch oogpunt aan te prijzen. Op onze leestafel vonden wij een boekje, ons reeds voor eenige weken ge zonden, doch bijna verloren geraakt. Het is getiteld: »Neem eens een kijkje, een een voudig woord over Amos 8 6b, gevolgd door een samenspraak over de Vaccine, door de K" 's-Gravenhage J. v. Golver- dinge. Een uitnemend geschriftje waarin op eenvoudige wijze de bezwaren tegen Vaccine en Vaccinedwang worden ont vouwd. Wij dringen zeer op kennisneming aan. (Buiten verantwoordelijkheid der RedactieJ. Mijnheer de Redacteur! Met zeer veel belangstelling nam ik kennis van het ingezonden stuk van ,,'t Geeft niet wie" voorkomende in uw Num mer van 2 Nov., waarmede ik geheel in stem. Ook het stuk voorkomende in uw blad van 5 Nov. geteekend „een warm voorstander eener Christelijke Bewaarschool" trok zeer mijn aandacht. Tot mijn groote verwondering evenwel bespeur ik dat beide schrijvers leden zijn van de Vereeniging

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1