NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 20.1901 Zaterdag 2 November. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij dit nummer tatart een Mjwjsel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAMES. Noodlottige gevolgen der Influenza. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 30 October 1901. {Slot.) De heer van Dunne acht den toestand onhoudbaar en men moet niet wachten op herstelling totdat er een ongeluk heeft plaats gehad. De heer Tak heeft nooit van een ongeluk gehoord en acht derhalve de uitgave niet gewettigd. De herstelling der Spaujaardstraat wordt hierop verworpen met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren van de Ree, van Dunné en den Bouwmeester. De heer van Teijlingen stelt nu voor de f 1375, niet te schrappen om daarvoor andere noodige werken te kunnen doen. De heer den Bouwmeester antwoordt dat het dan noodig is dat die werken worden aangewezen. De heer van de Ree vraagt of men daar voor ook hier niet eens een proef zou kunnen nemen'het plaveisel, dat te Vlis- singen zoo algemeen voldoet en dat zelfs bestand was tegen de zware wagens vau Barnum en Baleij. De heer den Bouwmeester heeft met ver wondering gezien dat een tweede commis sie van fabricage naar Vlissingen gegaan is om daar officieele inlichtingen in te winnen. Hij haalt een artikel aan uit de „In genieur" ten bewijze dat het plaveisel niet deugt: in den Haag keurt men het at en te Vlissingen ligt het te kort om er een goed oordeel over te vellen. De heer Tak zegt dat het te Vlissingen al drie jaar ligt en zou daarom f 500 voor eene proef willen vateeren. De heer Schorer brengt in het midden dat deze discussie eigenlijk thuis behoort bij den postaankoop van keien en klinkers. Er deze uitgave toe te staan. Het voorstel van Teylingen wordt ver worpen met 12 tegen 2 stemmen, die der heeren van de Ree en van Toylingen. Bp art. 7 stelt de heer de Veer voor om den post te verminderen met f250 voor voerloonen enz. De heer Boole merkt op dat op »Klare- beek" een stadswerker bezig is geweest aan de bloemen op het hek. De heer den Bouwmeester antwoordt den heer Koole dat de levering van een stads werker heeft plaats gehad op verzoek van den heer de Stuers, die een afgietsel wilde hebben van de bekers op bedoeld hok, aan den. heer de Veer zegt hij dat die f250 niet kunnen gemist worden, omdat op lage plaatsen op de Bolwerken meer grint- zand moet worden aangevoerd. Het voorstel dè Veer wordt hierop met algemeene stemmen, behalve die des voor stellers verworpen. Afd. 3. Aanleg of vernieuwing. Bij art. 1. Herstelling van het raadhuis ad. f 2500 wenscht de heer van Dunne den post met f 1000, te verminderen. Hij vindt eene uitgaaf van f 2500 te hoog. Hij weet wel dat het Rijk de helft der kosten voor zijne rekening zal nemen, maar hij vreest dat de gemeente te veel in voorschot zal komen. Hij heeft geen bezwaar tegen den post, mits een volgend jaar minder uitge trokken wordt. Dit kan niet antwoordt de heer den Bouw meester, als het Rijk f 2500 toestaat moet de gemeente gelijke som geven. De lieer Sprenger zegt dat de Raad ver leden jaar beslist heeft dat de restauratie in 10 a 12 jaren zal geschieden; de bijdrage zal dus niet minder kunnen bedragen dan f 2500, hetgeen ten slotte algemeen wordt goed gevonden. Bij art. 2. Aankoop van keien en klin kers stelt dhr. Tak voor een proef te nemen met het Vlissingsch plaveisel. De heer van de Ree, de explicatie van den heer den Bouwmeester gehoord, kan er niet mede instemmen. De heer de Veer welmen neme dan vol gens hem eene proef op een der minder drukke straten. De heer den Bouwmeester brengt nog in het midden dat het plaveisel, behalve het gevaar dat het oplevert nog duurder is dan keien of klinkers, hetgeen den heer de Veer doet besluiten om terug te komen van zijn voornemen om met het voorstel Tak mede te gaam. Dat voorstel wordt daarna met algemeene stemmen, behalve die des voorstellers, ver worpen. Hierna gaat de vergadering uiteen. NAMIDDAGZITTING. r-!Afwezig de heeren van den Swaltne en Snouck Hurgronje. Voortgezet wordt de behandeling der gemeentebegrooting. Hoofdstuk VI. Inrichtingen van Nijverheid. Bij art. 1 stelt de heer Wisboom Verstegen voor om de belooning van den smid-fitter te brengen van f 676 op f 7S0. Hij doet dit voorstel om meer verhouding te bren gen in zijne belooning met die van den machinist aan de Oranjezon, wiens werk zaamheden zeker niet zwaarder zullen zijn dan de zijne. De heer Sprenger is van oordeel dat de smid-fitter voor zijne werkzaamheden ge noegzaam betaalt wordt. Hij is geen bank werker, terwijl de machinist aan de Oranje zon al het bankwerk verricht. Overigens geeft zijn werk alle reden tot tevredenheid. De heer Wisboom Verstegen akte nemen de van het laatste, gelooft dat al moge dan de aard van het werk verschillen, de smid-fitter het drukker heeft dan de ma chinist aan de Oranjezon, ten minste dus danig is de indruk dien hij bij zijn her haald bezoek aan de Oranjezon gekregen heeft. Het voorstel Wisboom Verstegen wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren de Veer, Verhage, van der Harst, van Dunne, de Rijcke en Wisboom Verstegen. De heer van der Harst vraagt inlichtin gen omtrent de posten van f 1000 voor verschotten en f 500 voor onvoorziene uitgaven, waarop de heer Sprenger repli ceert, dat reeds vroeger inlichtingen om trent die posten gegeven zijn. De heer de Veer is van meening dat op de gasfabriek wel wat bezuinigd kan'j wor den: hij wijst er b.v. op dat de kwitanties van de gasfabriek gesteendrukt, die van de duinwaterleiding in boekdruk zijn, waarop de voorzitter verklaart, dat B. en W. hieraan hunne aandacht zullen schenken. Bij art. 2 stelt de heer Wisboom Ver stegen voor om de jaarwedde van den machinist niet op f900 te brengen, maar op f850 te houden. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat de machinist door zijne bekwaamheid der gemeente veel voordeel bezorgd had, wordt hot voorstel met algemeene stemmen, behalve die des voorstellers, verworpen. De heer Boole wijst op het prijsoverschil van de steenkolen voor de gasfabriek en de waterleiding, waarop de heer Sprenger antwoordt, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat deze Duitsche, gene Engelsche steenkolen zijn. Bij art. 3 komt ter sprake eene door B. en W. voorgestelde verhooging van de jaarwedde van den directeur der gasfabriek met f 300. De heer van de Ree wijst er op, dat bij de benoeming van een onderdirecteur veel gediscusieerd is over het al of niet nood zakelijke van dien ambtenaar. Hij moet er komen, want de directeur zou er door worden ontlast, en ondanks die ontlasting komt men thans weer met eene verhooging voor den directeur aandragen. De heer Sprenger zegt dat de werkzaam heden van den directeur zeor zijn vermeer derd door de talrijke aansluitingen aan de waterleiding. De verhooging wordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren Den Bouwmeester, Sprenger en Van der Harst- Bij hetzelfde artikel was eene verhooging van f 200, voorgesteld van de jaarwedde van den beambte voor de loopende kan toorwerkzaamheden, doch ook deze verhoo ging vond alleen genade in de oogen van dezelfde heeren Den Bouwmeester, Sprenger en Van der Harst. De heer De Veer vraagt of de tegenwoor dige onderdirecteur genoegzaam op de hoogte is om eventueel den directeur te kunnen vervangen, waarop de heer Sprenger antwoordt, dat hij, naar luid van mede- deelingen van den directeur, deze vraag toestemmend kan beantwoorden. Hoofdstuk VII. Onderwijs, ent. Afd. 1. Hooger onderwijs. Bij art. 1 wijst de heer De Veer er op, dat, tengevolge van de nieuwe wet op het lager onderwijs, de traotementen van de leeraaren Gerth van Wijck en dr. Poort aan school G met f 300 moeten worden verhoogd en waagt of er geen mogelijkheid zijn zou om met die heeren dienaangaande een nieuwe regeling te treffen. Do voorzitter vraagt of de heer de Voer de tractementen dier heeren aan het gym nasium en de burgeravondschool met f300 wil verminderen, waarop de heer de Veor repliceert, dat hij iiever eene nieuwe re geling zou wenscheji voorgesteld te zien door B. en W. en w'ei voor 1 Januari a.s. als wanneer de verhooging moet ingaan inmiddels zou hij zich niet tegen de pos ten verzetten. Dit wordt goedgevonden, waarna de hoer Wisboom Verstegen B. en W. uitnoodigt, een onderzoek in te stellen of de werk zaamheden van beide leeraren aan school G nog noodig zijn. Afd. 2. Middelbaar onderwijs. De heer van de Ree zegt bij de behan deling van art. 1 dat hij geïnformeerd is dat dr. Poort aan de burgeravondschool maar 5 uren les geeft, terwijl andere leeraren op hetzelfde traetement 7 uren les geven, waarop de voorzitter antwoordt dat eerlang eene nieuwe organisatie van het leerplan voor die school zal worden vastgesteld, waarop ook de benoeming wacht van een directeur. Afd. 3. Lager onderwijs. Bij art. 2 vergoeding van huishuur voor hoofden van scholen, vraagt de heer Boole of, voor het geval de heer Milaan zijne woning verlaat, deze nog verhuur baar is, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit mogelijk is door het aanbrengen eener deur. De heer Schorer herinnert er aan dat de heer Milaan volgens een vroeger be sluit niet van woning mag verwisselen, waarop de voorzitter antwoordt dat dit werkelijk zoo is. De heer Gratama zegt dat het huis voor het gezin van den heer Milaan te klein wordt; is daarin door aan- of verbouwing geen verandering te brengen? Deze vraag wordt den heer den Bouwmeester ontken nend beantwoord. De uitgetrokken vergoeding ad f300 voor den heer Milaan wordt hierop goed gekeurd met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren Schorer, de Rijcke en Wisboom Verstegen. Bij art. 3 merkt de heer De Veer op dat naar zijne meening :1e post met f150 zal moeten verminderd worden, omdat het bedrag voor de helft (vergoeding door het Rijk) moet komen onder de ontvangsten. De memorie van toelichting echter raad plegend, komt hij niet tot genoemd bedrag. B. en W. stemmen dit toe. Bij art. 7 vraagt de heer Boole of de f25 uitgetrokken voor onderhoud van het huis bewoond door den heer Milaan nu niet moeten vervallen, waarop de heer den Bouwmeester ontkennend antwoordt daar het huis toch onderhouden moet worden. Bij art. 15 vraagt de heer Tak of men met eereblijken en prijzen op denzelfden voet als vroeger wil doorgaan, waarop de voorzitter toestemmend antwoordt. De heer de Veer vraagt of ook aan de bijzondere scholen een deel van het bedrag wordt toegekend, waarop de heer van der van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Harst antwoordt, dat dit verzocht wordende geschiedt, gelijk het geval geweest is met de scholen op het Molenwater en in de Gravenstraat. Van de afdeeling Middelburg der Sociaal democratische arbeiders partij kwam een adres in omtrent voeding en kleeding van school gaande kinderen. Wel is vroeger afwijzend beschikt, doch door de leerplichtwet is de toestand veranderd. B. en W. stellen voor een memoriepost in de begrooting op te nemen. De heer Gratama acht dit verkeerd. Hij wil dat de zaak nog eens overwogen worde, dau kan men desnoods toch altijd dooraf- en overschrijving op de begrooting het deel bereiken. Eenige leden verklaren zich voor dade lijke behandeling, waaraan met 8 tegen 7 stemmen (die dor heeron Gratama, Schorer, Sprenger, Tak. de Veer, de Rijcke en Wis boom Verstegen) gevolg wordt gegeven. Het voorstel om een memoriepost uit te trokken wordt hierna vorworpen met 8 te gen 7 stemmen, die der heeren den Bouw meester Gratama, van de Ree, van Teijliugen, Heijse, van der Harst en van Dunné. VIII. Geneeskundige armverzorging. Bij art. 3 afd. 2 wordt de uitgetrokken sofn 'van t 20, volgens een voorstel van den heer van Teijlingen, door B. en W. gebracht op f 38.37. IX. Landbouw, Handel en Nijverheid. Bij art. 1 stelt de heer van der Harst, hierin ondersteund door den heer Schorer, voor om den post van f 10, voor het keuren van draaiorgels bij de jaarmarkt te schrap pen, want gunstige resultaten levert die keuring niet op. Hij trekt zijn voorstel in, nadat de voorzitter hem verzekerd had met den keurder in overleg te zullen treden om hierin verbetering te brengen. De heer Wisboom Verstegen vraagt in lichtingen omtrent den post van f 100 extra belooning aan de politie bij de jaarmarkt, waarop de Voorzitter antwoordt dat de politie dan een zwaren dienst heeft, waar voor eene belooning in alle opzichten billijk is. Hoofdstuk X. Onderhoud van bezittingen. Bij art. 2 vraagt de heer de Rijcke waar om niets is uitgetrokken voor het gebouw aan het Armeniaansch Schuitvlot, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat men in onderhandeling is om het te ver huren aan de Werkverschaffing. Bij art. 3 vraagt de heer Wisboom Ver stegen inlichtingen omtrent de f 200, uit getrokken voor bemesting van het oefe ningsterrein met kunstmest, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat *B. en W. van plan zijn het oefeningsterrein, dat alleen mag gehooid worden, in pacht aan te bieden met en zonder kunstbemesting en van het resultaat dier verpachting zal afhangen of kunstbemestiDg al dan niet zal worden toegepast. De heer Wisboom Verstegen, van oor deel dat het beter is den pachter zelf voor de bemesting te laten zorgen, stelt voor den post te schrappen, welk voorstel ech ter verworpen wordt met algemeene stem men behalve die van de heeren De Veer en Wisboom Verstegen'. Hoofdstuk XI. Renten en aflossingen. Levert geen stof tot discnssie op. Hoofdstuk XII. Geldbelegging. Wordt zonder discussie aangenomen. Hoofdstuk XIII. Pensioenen ent. Bij art. 3 stelt de heer van der Harst voor aan de weduwe van den onlangs ont slapen bouwmeester gedurende 7 jaren eene jaarlijksche toelage van f 500, te verleenen. Op verzoek van den heer Schorer gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening dezer trekt de heer van der Harst zijn voorstel in en stelt voor eene gratificatie van f 1000. toe te kennen. De heer van Dunné zou met een minder cijfer kunnen medegaan. Met dit cijfer niet, omdat het niet in verhouding staat tot de gratificatie, welke men onlangs aan eene onderwijzersweduwe toekende. In stemming gebracht wordt het voorstel van der Harst aangenomen met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren Schorer, Spren ger en van Dunné. Hoofdstuk XIV. Verschillende uitgaven. Levert geen discussie op. Wegens het vergevorderde uur wordt nu besloten dejverdere behandeling te verdagen tot aanstaanden Zaterdag. Bij de gewone rondvraag doet de heer Gratama het voorstel B. en W. uit te noo- digen tot eene betere regeling der zit plaatsen, om alle leden te kunnen verstaan. De heer van Dunné is tegen het voorstel als men niet doof is, kan men al de leden duidelijk verstaan, als zij maar spreken zooals de heeren Koole, Schorer en den Bouwmeester. De heer de Veer verklaart zich voor het voorstel Gratama, omdat het vaak voorkomt, dat hij niets verstaan kan. Het voorstel Gratama wordt verworpen mot 10 tegen 5 stemmen, die der heeren Tak, Gratama, Verhage, de Veer en van der Harst. Hierna gaat de vergadering uiteen. Men kan zich iederen dag overtuigen, door talrijke voorbeelden en ernstige onge vallen dat de gevolgen van ernstige ziekten dikwijls gevaarlijker zijn dan de ziekte zelf. De zieke is na de crisis uiterst verzwakt, het bloed heeft zich verarmd, het heeft zijne roode bloedlichaampjes verloren en de bloedarmoede staat voor de deur. De Heer P. Verdonk te Kruiningen (provincie Zeeland) schrijft ons: Ik was geheel verzwakt door de Influenza, ik leed veel aan borst en ruggepijn en had geen eetlust meer, alstoen nam ik mijn toevlucht tot de Pinkpillen van Dr. Williams en ben door het gebruik van zes doosjes geheel genezen, en ik acht dus de waarde Uwer Pinkpillen boven alle andere geneesmid delen. Verder verhaalde bij aar. onzen verslag gever dat de eetlust niet meer bestond, de spijsvertering was slecht,' kortademig bij de geringste krachtsinspanning, 's nachts veel zweeten en hevige hoofdpijnen maakten De Heer P. VERDONK, volgens portret. mij het leven tot last. Zoodra ik met de Pink pillen begonnen was kwam de eetlust van lieverlede terug. Zij die lijden en zwak zijn hebben ongelijk de Pink pillen niet gebruiken. De bloedarmoede volgende op een ernstige ziekte is om zoo te zeggen een ongeluk en moet natuurlijk gemakkelijker genezen worden dan de oorspronkelijke bloedar moede. En de Pinkpillen hebben echter talrijke genezingen dezer laatste te weeg gebracht door het verzwakte en arme bloed te herstellen en te verrijken en zijn daar door zelf zeer werkdadig tegen de bleek zucht, neurasthenie, zenuwpijnen, steken in de zijde en algemeene zwakte bij man en vrouw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1