HOPMANS VAN MELLE, Opneming van de Voetpaden, Sehouwing. Advertenfiën. Bedspreijen, Grijpskerke. eene Meid-Huishoudster Kerknieuws. Schoolnieuws. Marktberichten. 25jarige Echtvereeniging (Groote keuze in Wollen, Cliitsen en Molton Dekens, Wollen en Jaeger OrLd.ergro e d-ereru Te beginnen 8 Nov. a. s. een Maudkneclit eene Meid eene Meid een {Smidsknecht 8-jarig Drielingpaard TE KOOP, bij TE KOOP een goed onderhouden DOGCAR. TE KOOP Jonge Kalkoenen Een KOE te koop, ging melden wij nog dat gisterenavond in de stampvolle groote kerk optraden de heeren predikanten v. Lelyveld, Laan en Barger, en dat hunne toespraken werden afgewisseld door het treffend gezang van het Kinderkoor der Zondagsscholen onder leiding van den heer J. W. v. d. Weert W.Jzn. Ds. Laan sprak over de verplichting der ouders naar aanleiding van 't bekende vers uit Psalm 78: Wij zullen't niet verbergen voor onze kinderen. Ds. Barger uit Am sterdam sprak over hetzelfde onderwerp naar aanleiding van Jochebeds geloot en »Mozes in het biezenkistje". (Ds. Lelyveld was de berichtgever we gens bijwoning der Gemeenteraadsvergade ring niet in staat te hooren). Goes. In de raadsvergadering van giste ren, onder voorzitterschap van den heer burgemeester en bij afwezigheid van de leden Risch, Quist en Duvekot werden de ingekomen stukken (goedkeuring wijziging begrooting gem. 1901 en kohier school geld school A) voor kennisgeving aange nomen en eenige reclames tegen den dienst bij de brandweer met een adres van J. P. Boshoff om uitweg aan den Oostsingel voor door hem te bouwen huizen, in handen van B. en W. gesteld om advies. Eindelijk werd een wijziging in de ver ordening regelende het onderwijzend per soneel bij het L. O in verband met de nieuwe wet, met voorstel van B. en W. om het salaris van mej. Hartman met f50 te verhoogen voor 't handwerk-on- derwijs en overigens op alle adressen, be treffende nadere regeling of verhooging van salaris afwijzend te beschikken met 8 tegon 2 stemmen (v. d. Bout en v. d. Leeuw) goedgekeurd. 's-Heerenhoek. Vrijdagavond te elf uren ontstond alhier brand in de schuur met annex huis van den herbergier C. Westdijk. De brand overviel hen zoo en had spoedig zoo'n omvang genomen, dat slechts een gedeelte van den inboedel kon gered worden. Zelfs twee kalvers en al de kippen kwamen mede in de vlammen om. Ofschoon de brandspuit spoedig ter plaatse was, kon zij zich slechts bepalen, tot het beschermen van de belendende ge bouwen. Alles behalve een groote partij appels respectievelijk toebehoorende aan B. Hoornick en voornoemden persoon was alles verzekerd oorzaak onbekend. Verbeterd berichtMaandag abusievelijk terzijde gelegd Red.) Wemeldinge. Gisterenavond traden voor ons op de heeren Kloppers en Steen kamp om te spreken over den Transvaal- schen oorlog. De collecte voor de vrouwen kampen bedroeg ruim f 82. Bij kon. besluit zijn ds. J. C. v. d. Hoeve te Schoonebeek en ds. J. A. Broers te Benthuizen (beiden orthodox) benoemd tot predikant bij de Prostestantsche gem. in Nederl. Indië. Rilland-Bath. Het gemeentebestuur heeft zich met een adres gewend tot den minister van waterstaat, om verandering te verkrijgen in den slechten toestand van station, los- en ladingplaats van den spoor weg. Met nadruk wordt er de minister op gewezen dat Rilland-Bath een der meest drukke stations is van de Zeeuwsche lijn, voornamelijk wat betreft het vervoer van landbouwartikelen. Oorspronkelijk een wachterswoning, werd deze eerst een halte, later tot station ingericht. Nergens aan de lijn vindt men èn voor de reizigers èn voor 't goederenvervoer zoo'n ongunstigen toestand. Bljjkens een bij den Raad van State, af'deeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen Koninklijk besluit, is gehand haafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is ont houden aan de bepaling in de verordening tot regeling van het lager onderwijs, door den Raad der gemeente Hoedekenskerke vastgesteld en volgens welke aldaar slechts éénmaal per jaar op de openbare lagere school als leerlingen worden toegelaten, kinderen die den leeftijd van zes jaar heb ben bereikt. De levensgeschiedenis van den tele- graaf-koning Carl Frederich Tietgen, die dezer dagen te Kopenhagen, oud 72 jaren stierf, is een der meest treffende voorbeel den van opmerkelijke talenten en van een eigenaardig soort van geestkracht, aange wend ten behoeve van zijn vaderland. Hij was de stichter van de groote Northern Telegraph Company, die over de geheele wereld verspreid is; bij was bovendien de knapste financier van Denemarken in zekeren zin zijn iinanciëele schutspatroon. Hij was van eenvoudige afkomst, gebo ren te Odense op het eiland Funen, de ge boorteplaats van Hans Christian Andersen. Na oen gebrekkige opvoeding kwam hij, als jongen nog, naar Manchester, waar hij in een koopmanshuis kwam en zijne han delsopvoeding voltooide. Naar Denemarken terugkeerend stichte hij een particuliere bank te Kopenhage, waa hij alsnu zijne aandacht wijdd aan de kwestie van de binnenlandsche buitenland- scee communicatie van zijn land, daar hij gezien had in Engeland, dat er geen voor spoed kon zijn op handelsgebied, indien zulke faciliteiten voor nationalo en inter nationale communicatie ontbraken. In 1867 legde hij daarvoor den onder- zeeschen kabel met Groot-Brittnnië aan de eene zijde, en met Rusland aan de andere, en verbond hij al de Skandinavisehe landen. Te voren was alleen Denemarken iu staat geweest met Engeland en Frankrijk in verbinding te treden door middel van landkabels, die door Dnitschland gelegd waren. De directe-communicatie was een groot voordeel voor den handel. Een land- kabel door Siberië om met Noord-Amerika in verbinding te treden had geen succes. Fietgen wist nu een derecte verbinding tusschen China en Japan tot stand te bren gen. De vereenigde stoomvaartlijn van Kopen hagen, die meer dan 100 schepen telt, dankt aan hem haar oorsprong en voorts is Denemarken zijn telefoonsysteem aan hem verschuldigd. Behalve dit, bevorder de hij sterk de landbouwontwikkeling van zijn land. Vele eerbewijzen vielen hem ten deel voor zijn verdienstelijken arbeid. Voor iemand, die zoo groot was en zóó veel deed, stierf hij als arm man. Boven alles was hij een goed vaderlander. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Laren, M. J. Beukenhorst te Druten; te De Wilp, G. J. A. Of- ferhaus, cand. te Noordwolde. Wemeldinge. Bij herstemming tusschen de heeren P. Dekker (attr.) en J. A. Zuijd- dijk is tot lid van het kiescollege gekozen de heer J. A. Zuijddijk met 54 stemmen, terwijl de heer P. Dekker Jzn. 22 stemmen bekwam. Gerei. Kerken. Beroepen te Waardhuizen, R. Brouwer te Oudloosdrecht; te De Lier, J. A. de Vries te Fijnaart. Geslaagd te Assen voor de acte vrije en orde oei. de heer C. Roldanes te Mid delburg. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 30 October 1901. MORGENZITTINO. Met kennisgeving zijn afwezig de heer Van der Swalme wegens ongesteldheid, de heer Snouck Hurgronje wegens uitstedig- heid en de heer Gratama wegens ambts bezigheden. Na het openen der zitting stelt de Voor zitter aan de orde de volgende punten der agenda als: I Notulen der vorige vergadering. Deze worden, na voorlezing door den Secretaris, zonder hemerking gearresteerd. II Ingekomen stukken. Deze zijn: a. eene dankbetuiging van de ambtenaren ter Secrerarie voor hunne door den Raad vastgestelde jaarwedden en b eene aanbeveling van B. en W. voor de betrekking van gemeente-bouwmeester, be staande uit de heeren H. J. Brouwer te Dordrecht, Ch. H. Holgen te Vlissingen, P. Kolpa te Stad Almelo, P. C. de Does te Middelburg en J. Faber te Purmerend. De dankbetuiging sub. a wordt voor ken nisgeving aangenomen en de aanbeveling sub. b, tot het doen eener keuze, tot nader aangehouden. III Voorstel van den heer De Veer tot wijziging van art 5 van verordening II lager onderwijs. Genoemd artikel bepaalt dat onderwijzers, die een bepaald getal jaren ten dienste van het onderwijs in de gemeente zijn werkzaam geweest, voor verhoogiug in aanmerking zullen komen. De heer De Veer stelt nu voor om ook den diensttijd, bij het onderwijs buiten de gemeente doorgebracht, in aanmerking te doen komen. Volgens hem zal dit voor stel het onderwijs ten goede komen, want goede elementen zullen zich daardoor be ijveren bij eventueele vacaturen hunne solli- citatiën in te zenden. De heer Koole is het denkbeeld van den heer De Veer niet ongenegen, maar zooals het daar ligt, is het voorstel voor hem on aannemelijk. De heer Wisboom Verstegen en met hem de heer Verhage zijn het geheel eens met den heer De Veer; bij aanneming van zijn voorstel zou eene groote onbillijkheid, die het onderwijs zeer kan schaden, worden weggenomen. In stemming gebracht, bij welke stemming de heer Van Dunné afwezig was, wordt het voorstel De Veer aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, die der heeren Schorer, Koole en Van der Harst. IV. Gemeentebegrooting voor 1002. Daar niemand aan de algemeene beraad slagingen wenscht deel te nemen, wordt tot de artikelsgewijze behandeling overge gaan, te beginnen met de uitgaven. Gemakshalve zullen wij die begrooting hier Hoofdstuksgewijze met de daarbij ge voerde discussiën en stemmingen laten vol gen om ten slotte het vastgestelde eindcij fers te vermelden. Hoofdstuk I. Nadeelige sloten van votige jaren. Leverde geen discussie op en wordt zon der stemming aangenomen. Hoofdstuk II. Afd. 1. Jaarwedden, presen tiegeld en schrijf oonen. Bij art. 7 dezer afdeeling wordt voor gesteld de Jaarwedde van den ambtenaar ten kantore van don gemeente ontvanger te verhoogen met f 100, en alzoo te bren gen van fGOO op f700. De heeren Tak en Reijse deelen mede, dat zij bij de behandeling in de Commissie van Financiën zich reeds tegen deze ver hooging hebbon verklaardzij zijn van oordeel dat die ambtenaar niet op ééne lijn kan gesteld worden met de ambtenaren ter Secretarie. In stemming gebracht wordt de ver hooging verworpen met 8 tegen 6 stem men, die der heeren Verhage, Schorer, van der Harst, den Bouwmeester, Sprenger en van Teylingen. Bij art. 11 staat uitgetrokken f 100 voor schrijfioonen. De heer Wisboom Verstegen kan zich geen idee maken, waartoe die post moet strekken, nu op de Secretarie voldoende, goed gesa larieerde werkkracht aanwezig is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat al mocht dit in de beide voorgaande jaren niet het ge val geweest zijn, vroeger wel eens van den post is gebruik gemaakt moeten worden en thans ook op de begrooting is gebracht om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Desondanks blijft de heer Wisboom Ver stegen bij zijne meening volharden en doet hij het voorstel den post te schrappen, welk voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen, die dor heeren van de Ree, van der Harst, den Bouwmeester en Sprenger. Afd. 2. Algemeene bureaukosten. Leverde geen stof tot discussie op. Afd. 3. Bijzondere verrichtingen. Bij art. 2 vroeg de heer de Veer eenige inlichtingen omtrent den post van f600, uitgetrokken voor kiezerslijsten enz., welke inlichtingen hem door den Voorzitter wer den verstrekt en waarmede den heer de Veer genoegen nam. Bij art. 4, waar was uitgetrokken f200 voor kosten van de Nationale Militie, deelde de Voorzitter mede dat, de Commissie van Financiën dien post met f50 wenschende te verminderen, die vermindering van ge noemde Commissie had overgenomen. Hoofdstuk III Inning der Belastingen. Bij art. 2 jaarwedde van den bode ad f 330, merkt de heer van de Ree op, dat hij die som te hoog vindt. Wat toch is het geval? Vroeger inde de bode het ver schuldigde van de aangeslagenen in de laagste klassen van den kooldelijken om slag; na de onlangs vastgestelde verorde ning voor de inkomstenbelasting zal hij dit niet meer behoeven te doen. Zijn werkkring is daardoor zeer miniem ge worden en daarom zou hij den post met f 80 willen verminderen. De heer Van Dunne ziet wel de billijk heid van liet voorstel van den heer Van de Ree in, maar hij zou dezen post willen bestendigen, om bij art. 8 aan het bezwaar van den heer Van de Ree tegemoet te komen. De heer van Teylingen geeft den heer Van de Ree in overweging om den' post voor dezen keer te bestendigen, te meer nu Ged. St. de ontwerp verordening nog niet hebben goedgekeurd, waarop de heer Van de Ree zijn voorstel intrekt, B. en W. uitnoodigende voor het vervolg aan het punt in kwestie hunne aandacht te schenken. Bij art. 8. Kosten wegens opmaking van kohieren ad f175, zegt de heer Van Dunne, dat f 100, uit dien post worden betaald aan den bode voor het rondbrengen der biljetten en f 75, bij wijze van abonnement, aan het hypotheekkantoor voor het ver strekken van inlichtingen. Waar nu de bode eene jaarwedde van f 330 geniet, vindt hij het onbillijk, op de gronden vooral door den heer Van de Ree reeds ontwikkeld, om hem nog f 100 te geven voor iets, wat eigenlijk tot zijn werkkring behoort; hij stelt daarom voor den post met f 100 te verminderen. De heer van Teylingen geeft den heer Van Dunné in overweging zijn voorstel in te trekken, op dezelfde gronden als hij heeft aangevoerd tegen het voorstel Van de Ree. De heer van Dunne is hiertoe echter niet te bewegen, daar volgens hem die f 100 niet te pas komen, zelfs al onthouden Ged. St. hunne goedkeuring aan de ontwerp verordening. Hij handhaafde dus zijn, voor stel dat aangenomen wordt met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren Den Bouw meester, Sprenger en Van Teylingen. Hoofdstuk IV. Afd. Politis. Bij art. 2 stelt de heer Wisboom Ver stegen voor den post jaarwedden van den inspecteur en de agenten van politie met f 150 te verhoogen en daarvan aan ieder der agenten 4e klasse f 50 toe te kennen op de door hen bij rekest ontwikkelde gron den, die hij zeer aannemelijk acht. De heer van Dunne is het hiermede niet eens. Die agenten 4e klasse beschouwt hij als niet tot het vaste korps te behoo- ten. Het zijn oude gepensioneerden, wier leven men rekt en eenigszins dragelijker maakt door hen te laten waken tegen het schenden der beplantingen enz. Eigenlijke politiemannen zijn zij niet, want sproker gelooft zeker, dat zij bij het minste op stootje toch aan den haal gaan. De heer Wisboom Verstegen vraagt den voorzitter of zij in voorkomende gevallen werkelijk politiediensten verrichten, zooals hun adres aangeeft, waarop de voozitter toestemmend antwoordt. Welnu, vervolgt de heer Wisboom Ver stegen, nu zij eenmaal getituleerd staan als agenten van politie, moet hunne bezoldi ging ook geëvenredigd zijn aan de dien sten, die zij prestoeren. Eene jaarwedde van f225 staat niet in verhouding tot die diensten; vandaar het voorstel om die met f' 50 te verhoogen, welk voorstel ten slotte wordt aangenomen, met 8 tegen 6 stem men, die der heeren Heijse, Tak, van Dunné, den Bouwmeester, Sprenger en van Teijlingon. De bij hetzelfde artikel voorgestelde verhooging van de jaarwedde van den in specteur van politie met f 100 wordt goed gekeurd met algemeene stemmen, behalve die der heeren Tak en Heijse. Bij art. 4 geneeskundige hulp aan de politie, stelt de heer van der Barst voor den post met f 15 te verminderen, dewijl hij het ongepast en onmogelijk acht den inspecteur van politie in het Middelburgsch ziekenfonds op te nemen. De voorzitter zegt dat dit toch de be doeling is, waar de heer den Bouwmeester nog bijvoegt, dat, wanneer zulks onmoge lijk blijkt, men hem de f 15 als tegemoet koming kan uitbetalen. De heer van Dunne merkt op, dat voor het geval het ziekenfonds den inspecteur verwerpt, hij zich bij een der geneeshee- ren kan abonneeren. Het voorstel van der Harst wordt aan genomen met 9 tegen 5 stemmen, die der heeren Schorer, van Dunné, den Bouw meester. Sprenger en van Teijlingen. Afd. 2. Brandweer. De heer Tak vraagt of, met het oog op de goedo werking der talrijke brandkra- nen, de kosten der brandweer niet voor vermindering vatbaar zijn, waarop de heer van de Ree antwoordt, dat de heer den Bouwmeester hem heeft medegedeeld, dat eerstdaags eene algeheele reorganisatie kan worden tegemoet gezien. Afd. 3. Straatverlichting. Zonder discussie goedgekeurd. Afd. 4. Schutterij. Aangenomen zonder bespreking. Afd. 5. Gezondheidsdienst. Bij art. 3 stelt de heer Wisboom Ver stegen voor de f 200 uitgetrokken voor vaccine, te schrappen, terwijl hij er de noodzakelijkheid niet van inzag- Zijn voor stel wordt echter verworpen met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren Wisboom Ver stegen, Verhage en De Rijcke. Hoofdstuk V. Openbare werken. Afd. I. Jaarwedden. Bij art. 1 wordt goedgevonden de som van f 2500, uitgetrokken voor jaarwedde van den gemeente-bouwmeester, wegens het overlijden van den heer Van der Meijden terug te brengen op f2000. Bij art. 5 merkt de heer Verhage op, dat onder de uitgetrokken som van f1900, begrepen is f 800, als jaarwedde van den havenmeester. Hij meent dat die som veel te hoog is voor de diensten die de man presteert, waarop de heer den Bouio- meester antwoordt, dat bij eene eventueele vacature eene nieuwe regeling zal worden getroffen. Afd. 2. Gewoon onderhoud. Bij art. 1 vraagt de heer Koole of aan den toren niet eene andere kleur kan ge geven worden hij ziet er nu zeer kakel bont uit, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat zulks geschied is in over leg met den heer Cuifpers. Het is waar, hij heeft thans niet veel oog, maar binnen een paar jaar zal hij wel geleidelijk een ander aanzien krijgen. Bij art. 2 vraagt de heer Wisboom Ver stegen waarom nog niets gedaan is aan de Singelstraat, die men verleden jaar reeds opgaf als voor herstelling in aanmerking te komen, waarop de heer den Bouwmeester repliceert, dat de klinkers aanwezig zijn, maar dat de verlegging der buizen van de waterleiding daarvan de oorzaak isde Singelstraat is nu in alle geval het eerst aan de beurt. De heer van Dunne, en met hem de heer van de Ree, achten de bestrating van de Spanjaardstraat, vooral voor paarden zeer gevaarlijk en herstelling, waarvoor f 1375 is uitgetrokken, hoogst noodig. De heer van der Harst zegt dat die her stelling zou moeten plaats hebben hoofd zakelijk met het oog op de stalhouderij van Hendrikse. Daar deze echter te koop wordt aangeboden, kan de besproken her stelling ook wel verdaagd worden. De heer den Bouwmeester merkt op, dat ook anderen dan Hendrikse geklaagd heb ben en dat men herstelling heeft toege zegd, zoodra de financiën het toestaan. De heer de Veer hoort met verwondering dat er voor deze zaak geld is, waar men nog onlangs wegens gebrek aan geld andere wijzers op den toren moest laten glippen. Hij acht echter de herstelling niet drin gend noodig omdat men nooit van onge lukken gehoord heeft. Slot Morgen. MIDDELBURG, 31 Oct 1901. Uit Walcheren was heden een ruimen aanvoer van Witteboonen, terwijl van ande re artikelen de aanbieding gering was. Noemenswaardige verandering in de prijzen is er niet op te geven. Jarige Walch. Tarwe bijna niet getoond, voor puike kwaliteit werd f 7.35 betaald. Nieuwe dito in puike soort tot f 7,50 gekocht. Rogge naar |deugd f 5,50 a f 5,75. Winter Gerst bijna niet getoond bracht gf 5.op. Zomer dito naar deugd f4,70 a f5,75. Walch. Witte Boonen kondon 25 ct. la ger worden gekocht en f 10,75 werd daar voor betaald. Ronde Bruine Boonen wei nig aangeboden en van f 8,50 tot f 8,75 genomen. Lange dito f8. Groene Kook Erwten f 9,25 f 9,60 naar deugd; Kroonerwten 25 ct. lager en tot f9,50 gekocht; Koolzaad werd bij partij op f 10,25 gehouden; Karweizaad zonder handel. Boter f 1.10 a 1.20 de Kg. Eieren f 6 de 100 stuks. Krabbendijke. 4 November. Veere en Vrouwepolder. 4 November BURGERLIJKE STAND van 2930 October 1901. GOES. Gehuwd: 31, Cornelis Hen drik Blanker 27 j. jm. en Wilhelmina Johanna Griep 24 j. jd. VERBETERING. In 't hoofdartikel van gisteren staat dat de omwenteling is een omkeering van begrijpen; dat moest zijn: begrippen. Onder 't ingezonden stuk staat v. Schim mel; moet zijn v. Lummel. Deze broeder van ds. v. Lummel is red. van 't Amerik. antirev. blad »Ons Vaandel". In Laatste Berichten Middelburg viel achter Biggekerke het woordje »en" weg. Zoo de Heere wil en zij leven Vi hopen onze geliefde ouders I CORNELIS DE VOOGD (f en H SUSANNA HARPE op den 3 November hunne te herdenken. Hunne dankbare kin deren. Vrouwepolder, 1901. GOES. DAMES-, KINDER- en HEEREN- Tegen Mei benoodigd, bij P. DE POTTER, Koudekerke, Westhoek. Door overlijden terstond gevraagd, liefst boven de 30 jaar, die met kinderen kan omgaan, bij A. MAAS Cz., Koudekerke. Met Mei benoodigd bij G. COPPOOLSE, O o s t- k a p e 11 e. Tegen Mei bij L. MELSE, te Biggekerke. Wegens dienstplicht gevraagd, bekend met hoefbeslag, door G. TAAL, Middelburg. EEN J. JOBSE, te G r ij p s k e r k e. AdresBoekhandel D'HUIJ. en met Mei eene Meid benoodigd, bij J. KOPPEJAN, Meliskerke. keur uit drie, rekening 8 Jan., bij J. MEIJERS, Ritthem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2