Kerknieuws. Schoolnieuws. LEESTAFEL. verklaard den leden hulp en voorlichting te geven, waar dit noodig mocht zijn. De heeren H. Mol en M. Bogert aan de beurt van aftreding als bestuurslid, werden met 32 en 31 stemmen herbenoemd. Besloten werd, wanneer de afdeeling Zierikzee in 1902 de algemeene vergade ring mocht willen ontvangen, waar de beurt is van Heinkenszand, daarmode genoegen te nemen. (M. C.J Vlissingen. Wegens het bedanken van den heer J. J. van Arenthals voor zijn be noeming tot lid van de Kamer van Arbeid (Bouwvakken) zal een nieuwe verkiezing voor één vacature moeten plaats hebben. Met ingang van 1 December a. s. zijn verplaatst do hoofdcommiezen der 2e categorie bij 's rijks belastingen J. L. Huf- kens van Hulst naar Efjsden, en J. J. Eijke van Tegelen naar Hulst. Bij kon. besluit is Chr. Verhaak, te Sas van Gent, benoemd tot burgemeester der gemeente Beek en Donk. Rilland-Bath. De collecte in de open bare lagere school ailhier gedaan voor de Boerenvrouwen en kinderen in Zuid-Afrika, uitgaande van het Damescomité te Alk maar, heeft f9,56 opgebracht. Benoemd tot telefoniste te Middel burg mej. C. A. Versloot, en te Vlissingen niej. W. C. de Zomer. Verplaatst de klerk der posterijen en telegrafie le klasse P. L. Ie Roy, van Sluis naar Kaatsheuvelen de klerken der postergen en telegrafie 2e klasse W. H. v. d. Weele van Middelburg (telegraafkantoor) van Bokstel en M. Meijer van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Middelburg. Biezelinge. De mazelen (immers, vol gens eene nieuwe wet, geene besmettelijke ziekte meer?) heerschen hier zoo sterk, dat in de le klasse 4 van de 35 en in de 2e kl. 17 van de 39 leerlingen present zijn. Juist dat niet-besmett'elijk verklaren is de oorzaak dat sommige ouders zeer on voorzichtig zijn; ten bewijze hiervan dat een paar leerlingen, die mazelen kregen slechts een acht dagen van school bleven, 't Is te vreezen, dat de gevolgen dier ver regaande roekeloosheid niet zullen uitblijven. Nisse. Onze gemeente is door Gede puteerde Staten wederom voor vijf jaar vrijstelling verleend betreffende de uitvoe ring van vrije- en ordeoefeningen. Nisse. Dinsdag had de eerste jaarver gadering plaats van de kolenvereeniging »Ons Voordeel". Uit het verslag bleek, dat er in het afgeloopen dienstjaar door het Fonds is geleverd in de maand Maart pl. m. 500 H.L. tegen f 0,91 den H.L. en in de maand September ruim 1200 H.L. h f 0.78 den H.L. De vereeniging telt thans 81 leden. De resultaten omtrent prijs en kwaliteit der kolen zijn zeer goed te noemen. Wissenkerke. Terwijl j. 1. Maandag avond de landbouwer M. J. v. H., die op een twintig minuten afstands van de ge meente woont, de messen in zijn peenmolen met kracht aanschroefde, gleed de schroef- draaier plotseling van een schroef af waar door v. H. met de hand in het volgend mes terecht kwam. Eene groote snede binnen in de rechterhand was daarvan 't gevolg. Onmiddelijk naar hier gekomen om zich door den dokter te doen verbinden ontstond door beweging van 't gaan, een zoodanig bloedverlies, dat hij voor diens woning bewusteloos neerzeeg. Nadat de heer Helderman die juist afwezig doch spoedig ter plaatse was, den bewustelooze bijgebracht, de wonde gezuiverd toegenaaid en verbonden had reed de patient, op diens raad, per rijtuig, naar huis. Diens toestand bleef tot heden bevredigend. Voorzichtig heid bij dergelijke werkjes blijft steeds geraden. 's Heer Arendskerke. In de op Maan dag j. 1. alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd o. m. besloten het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen om een der lokalen van de openbare school (Oud dorp) ten gebruike af te staan tot het geven van les in de landbouwkunde, in te willigen. Vervolgens werden behandeld de recla mes tegen hunnen aanslag in den hoofde- lijken Omslag der gemeente van bet dienst jaar 1901 van een 7 tal personen en dienaangaande besloten de aanslag van de wedr. J. Boone te verslagen en te brengen van 2 naar 1, die van J. L. de Jager en van J. Rijkse te handhaven, die van de wed. A. C. Leunis te verlagen en te brengen van 12 naar 7, die van B. Boonman te handhaven, die van dhr. P. J. Fret te verlagen en te brengen van 12 naar 7 en die van de wed. I. Dek ker te verlagen en te brengen van de 3e naar de le klasse. Een verzoek van het Groot armbestuur te 's-Heer-Henderikskindoren, tot beschik king over den post voor onvoorziene uit gaven tot een bedrag van f 17 werd met algemeene stommen goedgekeurd. Daarna werd besloten wederom voor een 5 tal jaren vrijstelling te vragen tot het doen geven van onderwijs in het vak ver meld in art. 2 onder j. der lager onder wijswet. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener ver ordening regelende de jaarwedden der hoofden der scholen en onderwijzers aan de openbare scholen in deze gemeente. Aangezien over de verhooging der jaar wedde van het hoofd der school te Ouddorp de stemmen staakten, werd de vaststelling der verordening uitgesteld tot een voigende vergadering. Evenzoo werd uitgesteld de voorloopige vaststelling der Gemeentebegrooting voor 1902, aangezien de stemmen staakten over een voorstel tot verhooging der jaarwedden van de veldwachters met ieder f50. In de Maandagmiddag te 's-Heer- Areridskerke gehouden raadsvergadering werd het vaststellen der begrooting voor 1902 aangehouden tot de volgende verga dering. Dit was noodig daar bij het be palen voor de onder wij zers-jaarweddon de stemmen staakten over het voorstel van den heer Zandee om den heer M. Pleune, hoofd der school in de kom der gemeente, f 50 boven het minimum toe te staan er. zijn jaarwedde dus te brengen op f 1000, in plaats van die te laten op het tegenwoordig bedrag van f 950. In diezelfde vergadering werd gunstig beschikt op het verzoek der Vereeniginq tot aankoop van kunstmeststoffen aldaar om toe te staan in éen der lokalen van O. L. school les te geven in de landbouwkunde. Verder werden behandeld reclames tegen den hoofdelijken omslag. Wed. J. Boone werd van de 2e naar de le, wed. A. C. Keupen van de 12e naar de 7e, de heer Fret van de 12e naar de 7e, wed. Dekker van de 3e naar de le klasse overgebracht terwijl de aanslagen der heeren J. L. de Jager, J. Rijkse en B. Bouinan gehand haafd werden. Maandag geraakte onder Waarde een paard met voertuig uit Krabbendijke in een sloot, doordien het dier schrikte van eenige zakken aardappelen, die aan den kant stonden. Een in het rijtuig zittend bejaard heer, wiens zoon, de eigenaar van het gerij, bij tijds eruit gesprongen was om nog te trachten het paard in bedwang te houden, en het dier zelf bekwamen eenige lichte kwetsuren, en voertuig en tuig eenige schade. Te Rijen is Zaterdag een landbou wer, doordat zijn kar wipte, achterover er af en er onder gevallen, zoodat hij dood werd opgenomen. Een 12-jarige knaap te Heerjansdan, die in den molen ging om het paard tot meer spoed aan te zetten, is daarbij gevallen en door het geblind doekte paard doodgetrapt. Nabij Naald wijk is een man die dronken tusschen de rails lag door de stoomtram overreden en gedood. Te Rotterdam had bij 't voet balspel Zondag een ongeval plaats. Twee spelers liepen elkaar tegemoet om don bal een schop te geven, waarbij de een den ander met zijn rechterknie tegen den buik trof. Die ander, een 16-jarige knaap, zakte ineen en stierf den volgenden dag. Te Rotterdam waren gisteren eenige werk lieden op de fabriek Foijenoord bezig met het verwerken van een pantserplaat, welke in een takel hing. Do plaat gleed onder uit en oen ijzerwerker werd onder het zware gewicht van 8000 kilo doodgedrukt. Te Rotterdam is een 26-jarige heer door een trein m tweeën gereden. Te Schin op Geul wilde een molenaar eene opening in den vloer mat lood vullen. Er was waarschijnlijk water in de opening, want het kokende lood spatte hem in de oogen, tengevolge waarvan hij voor altijd het gezicht zal moeten missen. De Boycot. Thans zijn havencomités gevormd: In NederlandAmsterdam, Dordrecht, Vlissingen, Ter Neuzen, Rotterdam, Delfzijl. In BelgiëAntwerpen, Brussel, Gent. In DuitschlandHamburg, dat op zich genomen heeft voor heel Duitschland te zorgen. In Frankrijk: Rouaan, Havre, (dezelaat ste plaats heeft de geheele Noord-Westkust voor haar rekening genomen), Bordeaux. In NoorwegenChristiania. In DenemarkenKopenhagen. In Zweden: Gotheborg.j Een manifest is gericht aan de reeders in Duitschland, Denemarken, Zweden, Noorwe gen en Rusland, waarin medewerking wordt verzocht en de hoop wordt uitgesproken dat Engeland nog vóór 31 December tot een voor de Z. A. Republieken eervollen vrede zal besluiten. De afgevaardigden der Nederlandsche dokwerkers zijn te Genua aangekomen; Donderdag zal een groote bijeenkomst ge houden worden in het gebouw van de Kamer van Koophandel om den boycot te bespreken. Gistoravond had de vergadering te Ant werpen plaats met de socialisten uit die stad in het lokaal »Werker". Het woord werd gevoerd door Goetschalk en anderen socia listen, die als hun meening uitspraken, dat de organisatie van een boycot in Antwerpen op het oogenblik zeer moeilijk zou zijn, om niet te zeggen onmogelijk. Toch werd een motie van sympathiebetuiging met het plan der Hollandsche dokwerkers aangenomen. Haarknippen kost geld. Een uitzonde ring op dezen regel vorm echter een bewoner van het Armenhuis te Amsterdam, die in het genot is van zoo zeldzaam mooi zilverwit haar, dat een kapper, specialiteit in het pruikenmaken, een overeenkomst met hem heeft gesloten, waarbij de kapper zich verbindt den ander wekelijks een kwartje uit te keeren, mits hij niets aan zijn haar verandert en op gezette tijden zich door hem laat knippen. Dan krijgt hij telkens nog twee kwartjes toe. En zoo ziet men den man nu eens pronken met een weelderigen zilverwitten haardos, om hem den volgenden dag tegen te komen met een bol zoo kaal als een knikker. Bij kon. besluit is benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden jhr. mr. O. Q. v. Swinderen, thans vice president der arrondissements rechtbank te Groningen. Een instantaneetje uit de N. Arnh. Ct. Verkeerd begrepen. Heer wil naar een dame', lid eener commissie telefoneeren. Heer (schelt): »Rrrrrt Telefoonjuffrouw: Hollo? Heer: No. 55 alstublieft. Telef. jufïr.55? Voorwaarts m'neer. Heer Rrrrrt Dame (met zoet fluitstemmetje)Jaaa? Heer: Spreek ik metO hm (kan zich op eens den naam niet te binnen brengen) Hm, ben 55? Dame (verontwaardigd en min of meer met snauwgeluid)Pardon, 45. Maar 't gaat u niets aan. (Belt af): rrrt. Heer nog steeds met oor aan gehoorschelp. Telef. juffr.Afgebeld? Heer: Nee juffrouw, u heb me verkeerd aangesloten't was 45. Telef. juffr.: Nee meneer, 't was 55. Maar wil u dan nog es bellen? Heer (denkt aan 't gesnauw): Nee, dank u wel. De dood van den emir van a/ghanistan. Een inlandsch correspondent te Kaboel verschaft de volgende tot nog toe onbekende bijzonderheden ovor de laatste oogenblikken van Abdoerrahman: Sedert midden Sep tember leed de Emir aan eene verlamming in de rechterzijde; maar zijne ziekte werd door de paleis-omgeving strikt geheim ge houden. Desniettegenstaande riep Abdour- rahman den 28 September, toen hij zijn einde voelde naderen, zijn geheele familie om zich heen, evenals de voornaamste civiele en militaire ambtenaren en de notabele Mohammedaanscbe en Hindoesche inwoners van Kaboel. Al zijne zonen waren tegen woordig, behalve Afzoul Khan, een jongen van dertien jaar, die zich met zijne moeder te Balkh bevond. Zoodra hij allen om zich heen verzameld zag sprak de Emir op zachten maar duidelijken toon: Wanneer een koning oud wordt, invalide en zijn einde nabij is, verlangt bij altijd zijn opvolger aan te wijzen. In dit geval verkeer ik: »ik wensch, dat mijn opvolger aangewezen worde. Ziet dus om u heen, wien gij het meest waardig oordeelt mij op te volgen en noem mij diens naam". De omstanders waren, naar het schijnt, tot scbreiens toe bedroefd en verklaarden éénstemmig dat zij Habib-Oellah wenschten te zien regeereu, die sedert acht jaren de staatszaken goed geleid bad. De Emir beval alsnu, dat men staande de zitting Habib- Oellah zijn dogen zou aangespen benevens een ketting van edelgesteenten om den hals zou hangen en een lijvig boekdeel ter hand zou stellen over de wijze, waarop de staats zaken geleid moesten wordendaarna beval hij aan zijne jongste zonen om de kroon te plaatsen op het hoofd van hun oudsten broeder, waarna hij de vergadering uiteen deed gaan. Eenige dagen na deze plechtig heid namen de krachten van de Emir meer en meer af en den eersten October over leed hg; maar zijn dood bleef geheim tot den morgen van den 3en October, den datum waarop Habib-Oellah den durbar daarvan in kennis stelde. De zoon van den Emir handelde aldus ten einde de troonbestijging vreedzaam te doen plaats hebben. Welke gevangenen Engeland maakt. (Uit een brief van een krijgsgevangene.) 't Is hier bijna vol. Morgen worden er weer een paar honderd verwacht. De meesten zijn wel geen vechtmenschen, maar het zijn toch gevangenen. Alles wordt gevangen. Hier zijn grijsaards van omtrent 70, kinderen, kreupelen, gebrekkigen, half wijze en heele krankzinnigen of idioten. De toestand in Venezuela wordt be ter. Een telegram uit Caracas meldt dat de binnenlandsche vrede door president Castro is afgekondigd. Czolgosz, de moordenaar van presi- Mc Kinley, is Dinsdag door electriciteit ter dood gebracht. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen: J. v. Bolhnis te Weesp, dr. J. W. F. Gobius du Sart te Woudrichem, J. A. Hoeksema te Leerdam en F. Oberman te Leiden Beroepen te Hoogeveen F. F. J. v. d. Plassche te Hasseltte Oosterwolde en te Gorredijk (toez.), L. Bahler te Schier monnikoog te Amsterdam, G. Mans veld te Scheveningen te Altforst en Appeltern, D. v. Lonkhuizen te Hoornster- zwaag te Stavoren, A. Karssiens, voor ganger bij de gemeente der gedoopte Chris tenen te Franekor te Hornhuizen, R. Adriani Engels te Wedde. Aangenomen naar Heemstede door dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht. Bedankt voor Hoedekenskerke door J. G. M. Andreae te Kattendijkevoor Westkapelle (toez door C. v. d. Hoeven te Domburg; voor St Jacobiparochie door J. E. de Vries te Visvliet. Geref. Kerken. Beroepen te Overschie, J. A. do Vries te Fijnaart. Aangenomen naar Brandwijk en Mole naarsgraaf door J. Mulder, cand. te Haar lem. Bedankt voor Ridderkerk door J. Mul der, cand. Koudekerke. De beer H. Ph. Ingwer- sen, cand. aan de vrije-universiteit en be roepen predikant alhier, hoopt Zondag 17 Nov. a. s. zijn intrede te doen, des namid dags, na des morgens door ds. J. Zijp, predikant te Zwartsluis, in zijn ambt te zijn bevestigd. Voor 't examen Apothekersbediende te Utrecht slaagde mej. N. E. v. d. Land, geb. te Vlissingen. Bevorderd tot doctor in de genees kunde aan de universiteit van Amsterdam N. W. Bouwman, arts, geboren te Ooster- land. Geslaagd te Venlo voor de acte vrije- en ordeoefeningen de heeren J. de Jonge, J. de Boer, P. Luteijn en H. Visser, allen te Middelburg, en P. de Bruyne te Neuzen; en te Rotterdam voor deze zelfde acte mej. E. J. v. Wuijckhuize, te Middelburg. Vrije Universiteit. Maandag had in de groote zaal van het Gebouw voor den Werkenden Stand de overdracht plaats van het rectoraat van de Vrije Universiteit met de rede door prof. dr. J. Woltjer over «Beginsel en Norm in de literatuur". Na gewezen te hebben op den grooten omvang, dien de literatuur in onzen tijd heeft gekregen, trachtte de spreker het begrip literatuur nader te bepalen door van den omtrek naar het middelpunt, de poëzie, te gaan. Het beginsel waaruit de poëzie opkomt, is niet gelegen in nabootsing, zooals Aristoteles meent, maar daaiin, dat zij het ideëele uit de realiteit der schepping ontvangt en weergeeft in het woord. De gaaf der poëzie heeft haren grond in het algemeen menschelijke, in het geschapen- zijn van den mensch naar het beeld Gods, waardoor hij in zijn ééne wezen deel heeft aan en kennen kan de ideëele wereld. De dichter onderscheidt zich daarin van den gewonen mensch, dat hij dit menschelijke in hooge mate, als bijzondere gave bezit; de gave geestelijke aanschouwing van het ideëele. De ideeën, die de dichter ziet, verschillen van de begrippen, die de man der wetenschap zich vormt. Uit dit verschil vloei en voort de onderscheidene wijzen, waarop de wetenschappelijke mensch en de dichter weergeven wat in hem is. Bij den onder zoeker treedt het verstand op den voorgrond en het discursieve denken, ofschoon hij de aanschouwing als hulpmiddel niet ver smaadt; bij den dichter daarentegen heer schen gevoel en phautasie, terwijl zijn dichter-denken intuitief is. Uit het zien van analogieën, in de ideeën, die de zin nelijke wereld te aanschouwen geeft, volgt beeldspraak, als middel om het onzienlijke uit te drukken in beelden aan het zien lijke ontleeDd. De gave van den dichter is niet vaD zijnen wil afhankelijk, in zooverre hij haar niet kan gebruiken wanneer hij wil, door een hoogere spanning van zijn zielsleven; door een drijvende macht, die over hem komt, treedt zij in werking. Uit hetzelfde beginsel komt ook de dichterlijke taal op met haar eigen karakter. Voorwerp der poëzie is alles wat drager is van eene idee, geheel Gods schepping. De dichter kan echter alleen werken door het woord. De tooneelkunst op zichzelf staat geheel buiten de poëzie. Uit de poëzie is de overige literatuur voortgekomen door verzwakking van haar beginsel en vermenging met vreemde mo tieven, wat de spreker nader aantoonde ten opzichte van den roman. Uit het beginsel vloeit de norm voort. Er is eene norm voor de poëzie zelf: zij moet zinnelijk zijn, in zooverre zij van de realiteit van het geschapene uitgaat en niet buiten, maar in die realiteit het ideëele ziet. Voorts is er een subjectieve norm: de dichter moet zeggen en zingen wat hij waarlijk ziet, waarachtig gevoelt; maar hij blijft een kind van zijn tijd: hij is geen Oermensch en geen- Uebermensch. De objectieve norm ligt in den wil van God, uitgedrukt in de Natuur en in zijn Woord. Uit dit oogpunt wordt in 't kort gespro ken over pantheïsme, realisme, idealisme en mysticisme. Noch in de klassieke literatuur, noch in die der middeleeuwen en van den nieuwen tijd wordt de norm zuiver gevonden. Het rechte spoor wijst, ook op het gebied der literatuur, alleen het Christelijk geloof in den levenden, persoonlijken God, den Schepper des hemels en der aarde. Het Christendom verarmt de literatuur niet: het leert niet een vlieden uit de wereld, het doodt het natuurlijke niet, het loochent niet de heerlijkheid van de zinlijke wereld, maar het maakt rijk, want van den Chris ten wordt gezegd: alles is uwe; hetzij de wereld, hetzij leven, hetzij dood, enz. het is alles uwe. Doch gij zijt van Christus, en christus is Gods. Daarna werd het rectoraat overgedragen aan dr. Geesink. N. Z. V. De Nederlandsche Zondagsschoolvereeni- ging had gisteren te Goes haar 35e Jaar vergadering. De voorzitter, ds. Moulijn van Nijmegen, opende de vergadering met 't laten zingen van Psalm 150 1. Namens de afd. Goes sprak d3. Van Leussen de blijdschap uit over don zegen nu 35 jaar lang door God gegeven in deze vereeniging en wenschte haar nog vele rijk gezegende jaren toe. Hij bedankte voor de eer dat Goes de broeders en zus ters van hier en elders mocht ontvangen, riep allen inzonderheid den agent dhr. Friujt een hartelijk welkom toe en bood leiders en sprekers de leiding des Heeren toe, opdat de arbeid dezer vergadering rijk gezegend moge zijn. De voorzitter ging hierop voor in gebed en las Jeseja 43 5, 6 en 7, waarbij hij den nadruk legde op de taak der Zondags school, ook in het Zuiden om den last des Heeien jegens de kinderen te volvoeren. Wij vieren thans te Goes twee lustrums tegelijk't 65 jarig bestaan der Nederl. Zondagsscholen en 't 35 jarig bestaan der Zondagsschoolvereeniging. Capadose begon in 1836 de Zondagsschool met 1 12 have- looze knapen. Zijn arbeid werd lang weer staan, vooral door grootwaardigheidsbelei- ders in de kerkpredikanten die 't met C. eens waren werden door hunne collega's gemedenvan de liberaliteit der liberalen uit dien tijd zijn boekjes vol te schrijven. Thans is 't zaadje een boom geworden. De Zondagsschool is een macht waarmede zelfs door den tegenstander gerekend wordt. Ook hij ging Zondagsscholen op richten. De kinderlectuur is veel beter dan in de vorige jaren, dank zij den ar beid der Zondagsschool. Aan de Ned. Z. V. danken wij een schat van chr. lie deren, vooral op 't Kerstfeest. Do Zon- dagsschoolarbeid droeg en draagt rijke vruchten, dewijl ook op haar van toepas sing is dat Gods Woord niet (edig tot Hem zal wederkeeren. Die er arbeiden hebben ondervonden dat geven ontvangen is. Verhelderde bijbelkennis bracht zij. Van de drankzonde rende zij menigen huisvader, die door 't op de Zondagsschool geleerde begrepen en behouden werd. Aanleiding te over om onze taak onder biddend opzien voort te zetten. Na het zingen van Gez. 3 3 wordt meegedeeld dat de buitenlandsche secreta ris de heer J. M. Heijbrock wegens ern stige ongesteldheid afwezig is, en een schrijven van den heer Tulp, van 't koning Willemshuis, houdende kennisgeving van deze ongesteldheid. Een telegram zal den heer Heijbrock gezonden worden. De binnenl. secretaris ds.jj v. l^oort roept 't geduld der vergadering in waar hij voor 't eerst als zoodanig optreedt, ter vervan ging van den betreurden Looman. Daarna werden de verslagen uitgebracht. In ons land zijn plus minus 2000 Zon dagsscholen, plus minus 5000 onderwijzers en onderwijzeressen; plus minus 200000 leerlingen. Van de 2000 Zondagsscholen staan er ruim 1700, althans op eenigerlei wijze in betrekking tot, of zijn bekend bij de Nederl. Zondagsschoolvereeniging. Van de 5000 onderwijzers ongeveer 3900 en van de 200000 leerlingen ruim 180000. De agent bezocht 50 Zondagscholen, hield 42 conferenties en 41 openbare vergaderingen. Van de belangrijke mededeelingen van den heer Spruijt, namens den heer Heij brock, omtrent de buitenlandsche Zondags scholen verwijzen wij naar 't verslag dat weldra verschijnen zal in de chr. familie kring. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de Vereeniging f845,705 is in geteerd, waarom op meerderen steun werd aangedrongen. Voor de vereeniging is ontv. f2444,67, uitgegeven f 1881,31. Saldo f744,63. Gebouw Bloemgracht, ontvangen f 1796,62, uitg. f 1030,23s. Saldo f766,385. Boekenfonds, uitg. f 641,94, ontv. f 544,97. Saldo f96,87. T. M. Looman-fonds heeft een batig slot in kas van f2305,60. In den namiddag werden referaten ge leverd: »De mode in de Zondagsschool" door ds. A. J. A. Vermeer»De Zondags school en de Chr. School" dhr. T. Rum- scheidt. Er waren p'. m. 200 afgevaardigden en belangstellenden tegenwoordig. De aftredende bestuursleden J. M. Heij brock en A. P. Obermeijer werden met algem. st. (47 en 46) herkozen. De heer Fruyt deed eenige mededee lingen en dankt den red. v. de Chr. Familiekring ds. v. Noort en den schrijver van den Zondagsschoolrooster ds. Barger voor hun arbeid. De heer ds. A. J. A. Vermeer behan delde »de mode in de Zondagsschool", waarbij hij op 't verwerpelijke en 't aan bevelenswaardige dier mode de aandacht vestigde; en waarbij enkele sprekers zich aansloten. Een der sprekers de heer IJzerloo sprak slechts een kort woord, doch dat algemeen applaus ontlokte. Hij wenschte namelijk dat gebroken mocht worden met de mode der vreemde woorden want »ik heb de helft van het referaat niet begrepen." Dhr. Rumscheidt behandelde «de Zon dagsschool en de Chr. School." Hanna en haar lofzang, door ds. J. D. v. d. Velden. Mid delburg, K. le Cointre. Afl. 5 en 6 is verschenen. De uitgave is hiermede compleet. Het leven van Charles Had don Spurgeon. Dl. III. Rot terdam D. A. Daamen. Het derde deel vertoont ons den held van 't verhaal op do middaghoogte des levens. In de volle ontplooide kracht van zijn talent en ijver voor den Heere. Met welk een liefde, haast een liefde die geen gebroken ziet, verhaalt mevrouw Spurgeon hier van hem dien zij zoo liefhad. Iedere bladzijde getuigt daarvan. Waar zouden wij beginnen en waar eindigen, wildon wij uit deze talrijke brieven en toespraken over nemen wat deze tiguur ook zelfs voor dea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2