Canadaboomea. Schouwing. Aanbestedingen. Advertentiën. MaaMat den 4 November 1901, Te koop bij inschrijving Het Logement mei Winkel, Herberg en Afspanning Openbare Verkoopingen. DE WISSCHEN, ccd pile Eollandschon Sprinpticr, Ingezonden Stukken. Marktberichten. Bouwland, 20 zware Een ItVLIVAAKS een KALFVAARS, Een achtjarige IIIT een Koewachter eene flinke Dienstbode. eene Dienstbode een llaiidkiieclit een Handkneelit Staten van Zeeland tot niet-goedkeuring van ket besluit van ingelanden van het waterschap Oud-Vosmeer tot belegging van kasgelden in obligation certificaten Neder- landsche werkelijke schuld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten voortaan alleen onderwijzers met hoofdacte aan te stellen. De antire volutionaire leden hadden dit voorstel betreden, doch het amendement- Fabius om de hoofdacte niet verplicht te stellen werd met 27 tegen 14 stemmen verworpen. Tegen den n iet-eervol ontslagen onderwijzer Wink te Qorinchem, redac teur van het anarchistisch blad De Toekomst te Middelburg is door de rechtbank te Middelburg rechtsingang verleend wegens laster in geschrifte jegens zijn vroegeren patroon het hoofd der school Elshout te Gorinchem. Bij kon. besluit is dr. J. H. Sohuur- mans Stekhoven, thans geneesheer direc teur van het krankzinnigengesticht Dennen oord te Zuidlaren, benoemd tot inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten. Zulks in plaats van dr. W. P. Ruisch, die benoemd is tot inspecteur voor 't geneeskundig staats toezicht voor Zuid-Holland. De minister van waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk, geduren de het jaar 1902 te bezigen, bij den ijk en herijk van maten en gewichten zal zijn de letter n in den gewonen schrijfvorm en dat als merk bij eerste stempeling aan het ijkkantoor te Middelburg gebezigd wordt het cijfer 12. De Delftsche Kellner. Een landbouwer, wonende aan den Delft- schen weg onder de gemeente Rijswijk op de hoeve Schravemade, heeft eerst nadat hij gehoord had dat het lijk van Van der Kamp nabij de Hoornbrug was gevonden aan de politie het volgende medegedeeld In den avond van den 8en dezer had hij zich met zijn gezin ten 9 uur ter ruste begeven. Zijn slaapkamer ligt op ongeveer 50 schreden afstands van den weg. Naast zijn erf bevindt zich op den weg een don ker boschje. Hoe laat 't nu precies was weet hij niet, maar stellig vóór half drie in den nacht hoorde hij op den straatweg een kolossaal geschreeuw dat hem uit den slaap gewekt had. Het schreeuwen duurde slechts kort maar was hevig als van iemand die in nood verkeert. De volgendon ochtend zag hij het versche spoor van oon rjjtuig dat op don weg gekeerd had. Naar men verzekert moet het rapport omtrent de in hot Academisch Ziekenhuis te Leiden verrichte gerechtelijke schouwing van het lijk tot de conclusie zijn gekomen dat wegens den verregaanden staat van ontbinding van hot lijk niet is kunnen vastgesteld worden of gopleogd geweld de oorzaak van den dood van Van der Kamp is geweest. Do aan het hoofd geconstateerde verwon ding zou er wel op wijzen dat er iets bij zonders heeft plaats gehad, doch verder zou de gevolgtrekking van den lijkschou wer niet gaan. Een dramatische moordgeschiedenis heeft zich te Dantzig afgespeeld. Een jongmensch schoot eerst zijn meisje, daarna haar moeder en toen zich zelf dood. Als plaats van dezen drievoudigen moord was het graf van den vader der bruid uitgekozen. Het bericht van Koningin Victoria's overlijden. Rev. E. J. Pech zal waarschijnlijk wel de laatste Eugelsclie onderdaan zijn, die het „nieuws' van Koningin Victoria's over lijden verneemt. De geestelijke staat aan het hoofd van het zendelingsstation onder de Eskimo's op Blacklead Island, Cumber land Sound aan de Baffinsbaai. Den eersten September liet een walvischvaarder daar het anker vallen en het was aldus, dat de Engelsche zendeling, zeven maanden na dato, het doodsbericht van zijn vorstin vernam. Uit een school-opstel over de Her vorming: In Wtirttemberg woonden men- schen, die zonde deden. Zij namen een papier en zeideals we dat lezen gaan onze zonden weg. En daar betaalden ze veel centen voor. Maar er was een man, en die heette Luther, en die werd kwaad op die menschen in Württemberg. Daarom schreef hij eenige zinnen opdat waren stellingen. Hij wilde eerst maar een paar zinnen maken, maar in zijn boosheid schreef hij er eventjes 95 achter mekaar. Toen de menschen dat zagen, werden ze ook boos en gingen ze 't aan den Paus ver tellen. En wat deed toen de Paus? die liet in Worms een Rijksdag maken. Daar werden ze allemaal op gevraagd, maar alleen Luther niet. Maar toen zei de Keurvorst: »Ik heb een goeden vriend en die heet Luther, die moet U er ook bij vragen". Toen noodigden ze hem ook uit, en Luther nam een vigi'ant en reed er heen. En zoo is de Hervorming ont staan. Kruininge, 30 October. Zoutelande. 1 November. Krabbendijke. 4 November. Veere en Vrouwepolder. 4 November B URGE RL UKE STAND van 2324 October 1901. GOES. Gehuwd: 24, Leendert Vier gever 21 j. jm. en Dina Jozina Schrijver 21 j. jd. Overleden: 23, Jozias van de Velde 71 j. wedu. van Janna Maria van der Maas. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Toen ondergeteekende en vele landbou wers jl. Donderdag ter markt reden, wer den wij plotseling opgeschrikt door de ver schijning van een automobiel. Hoe angstig onze paarden hiervoor zijn, blijkt wel, daar bijna alle landbouwers moesten afstijgen en hun paarden van voren met alle kracht moesten aangrijpen, uitgezonderd enkele die door de plotselinge verschijning er geen tijd voor kregen, doch door de kracht van de zweep hen met geweld er voorbij zagen te drijven, hetwelk dan dikwijls geschiedde met groot gevaar van in de sloot te ge raken, of met de hoornen in aanraking te komen. En dat dit gevaar niet denkbeeldig was, was terstond te zien, toen oen landbouwer uit Oostkapelle te Serooskerke stilstaande, zijn paard de automobiel gewaar wordende terstond aan het steigeren ging, met dit gevolg dat zijn wagen in aanraking kwam met de hoornen, en aanmerkelijk werd be schadigd, en de zich op den wagen be vindende boter werd overhoop geworpen, en ten deele voor 't oogenblik werd on bruikbaar gemaakt. En onder dit alles wilde men maar onbesuisd doorrijden en werd den voerman nog het verwijt gemaakt: ge hebt uw lijst niet goed vast. En was dit nu nog maar het ergste, maar begrij pen zulke heeren niet hoeveel menschen- levens hierdoor in gevaar komen Men weet toch wel dat de meeste onzer paar den veelal maar één keer per week op den weg komen en waarom wordt daar dan geen rekening mee gehouden? Waarom, indien men dan toch op Donderdag wil rijden, dan niet een uur later gereden, tot wij als landbouwers gepasseerd zijn Waar lijk, voor menschen die zoo maar voor hun genot leven, komt het er op geen uur op aan. Ik verzeker u Mijnheer de Redacteur, het was het onderwerp van veler gesprek 11. Donderdag, die voornoemden Noordweg gepasseerd waren en algemeen was men verontwaardigd over het ruwe rijden, waarbij nog duidelijk uitkwam hoe het gelaat der heeren stoomrijders straalde van genot, (misschion wel) bij de schrille tegenstelling van het gelaat van terecht verontwaardigde landbouwers. Nu willen wij genoemden heeren hun ge not niet ontnemen maar vragen toch, in dien dit zoo voortgaat, wordt het dan geen tijd, en wordt de weg dan vanzelf niet geopend voor een algemeen krachtig pro test om aan te dringen bij HH. Gedepu teerden om maatregelen te nomen, dat zulk gevaarlijk, menschenlevens in gevaar bren gen, rijden worde verboden of beperkt. Want nu hoorde ondergeteekende maar publiek zeggen, och wat geeft het ook ze denken maar we rijden maar tegen Boeren inen die kan men er wel oens even aan wagen. Nu wil ik van voornoemde rijders nog zoo zwartgallig niet denken. Misschien (want ik kende do menschen niet) hebhen zij niet goed geweten, dat hier des Don derdags markt is of hebben zij wat ondoor dacht gehandeld. Misschien ook zijn het erge Boerenvnnden geweest, die gaarne dezelve zien, maar wij zouden raden tel dezelve dan ook wat mee, en neem de Boeren niet tegen u in want men weet dat wordt soms gevaarlijk. J. VADER. Serooskerke, October 1901. Mijnheer de Redacteur! In de Zeeuwsche Courant werd er onlangs op gewezen dat er te veel geld wordt uitgegeven aan traktementen voor onnoodige Rijksambtenaren. Dat wilde er bij mij nog niet zoo dadelijk in. Dezer dagen echter werd mij door iemand die met een en ander nog al op de hoogte schijnt te zijn, gezegd, dat genoemd blad daarin niet heelemaal ongelijk had. Het was geen aandeelhouder van die courant, ook geen geestverwant van de Redactie, anders had hij haar geraden eens bekend te maken hoe het zit met de Rij kslandbouwwinter- school in deze gemeente, want volgens zijn bewering wordt daar nog al een be duidend sommetje uitgegeven voor een onbeduidend aantal leerlingen en een on beduidend aantal lesuren. Van 't eerste weet ik weinig af (ik had geen tjjd mijn zegsman er nader na te vragen) met het laatste ben ik wat op de hoogte geraakt door het bericht dat zich, voor den aan staanden wintercursus van die school, slechts een zes a zevental leerlingen heb ben aangemeld. Is nu ook het eerste waar en zou men daar misschien best een der twee leeraren kunnen missen, dan zou U M. de R., al zijt u niet van de partij der Zeeuwsche Courant, haar wenk wel ter harte willen nemon en een of meer der met U be vriende Regeeringspersonen daarvan eens op de hoogte willen stellen. Ik begin nu ook te gelosven dat er wel meer is waarop besnoeid kan worden en wellicht veel grootore sommen, maar U en ook de Zeeuwsche Courant zult wel toestem men dat men hot best kan beooraeelen datgene waar men het meest van afweet, en het dus ook goed is dat de Redactie's der in Goes verschijnende couranten zich in de eerste plaats inlaten met de daar bestaande toe- en misstanden. Bij voorbaat mijn dank voor de opname, Goes, October 1901. Uw dw dnr., R. Zaterdag 26 Oct. Domburg, half 3 een schoolgebouw Schelp- weg. Goes, het verbouwen der H. B. S. 10 uur op het Raadhuis. Bestek a f 0,90 bij dhr. Kleeuwens. Woensdag 30 Oct. Middelburg, Prov. bestuur 11 uur het op diepte brengen der Westerhaven te Vlis- singen. Raming f 2160. Inl. dhr. Langeveld en de ingenieur Hoogenboom te Vlissingen. Vrijdag 1 Nov. Middelburg. Gebouw Provinciaal Bestuur 10 u.het uitvoeren van eenige werken aan het Rijks-archiefgebouw te Middelburg. Raming f 6000. Aanwijzing 25 Oct. In lichtingen den Rqksbouwkundige voor de onderwijsgebouwen enz. en den opzichter van het Rijks-archiefgebouw, den heer J. A. Frederiks. Woensdag 6 Nov. Goes, half 4 levering voor de gevanngeis van roggebrood, tarwebrood, aardappels, rundvleesch, natuurboter, inlandsch gerookt spek, spek, rijs, groenten, zout, peper, wijn azijn, waskaarsen, zachte en harde groene zeep, soda, koffieboonen,cichorei, zoetemelk, stroop, roggestroo, ruhrkolen, Newcastle- kolen, lange turf, cokes, brandhout, bezems, boenders, zand en de kantine artikelen. Woensdag 27 Nov. Middelburg. Gebouw Provinciaal Bestuur 11 u.: het onderhoud van het kanaal door Walcheren, gedurende 1902, 1903 en 1904. Raming f 30,000 per jaar. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar, Middelburg, arron- dissements-ingenieur Hoogenboom, opzich ter Van Langeveld, beiden Vlissingen, en opzichter In 'tHout, Middelburg. Vrijdag 25 Oct. Goes, 10 uur door not. Mulock Houwer bij de vroegere stadsmestput voor Hnige afbraak schuurtje, 1 paard oud 9 jaar, 1 aftandspaard, 2 melkkoeien, 1 vare koe, 3 kalfvaarzen, 2 ossen van 2 jaren, blauwe stier, eenpaardswagentje, eenpaardsploeg, 9 loopvarkens, stroo, harnas, enz. Maandag 28 Oct. Ierseke, door not. Prins boomen. Dinsdag 29 Oct. Vlissingen, in L'Union door not. de Maret Tak inboedel en koffiehuisinvcntaris 10 uur. Middelburg, Notarishuis door not Wis- boomVerstegen 10 uur a meubelen, b nieuwe meubels; c geümailleerd goed en steen werk. Woensdag 30 Oct. Middelburg, Seisweg 2 uur door deurw. Kouion bij "t Wafeltje, geit, drielingswagen, hittekar en tuig, kortmoien, windmolen, tobben, turk. Rilland, half 12 door not. mr. Liebert bij J. G. v Nieuwenhuize 60 olmeboomen. Oost Souburg, hofstede Suurmond door uot. Tak 10 uur 1 grijze merrie 2'/a jaar; 5 melkkoeien; 1 vare koe; vaars 14mnd.; vaarskalf; schaap; 2 varkens; men wagen met ijzeren assenwater wagendouglaspomp met buis, petroleuinpomp, 12 voer weihooi, 130 HL. aardappelen, paardenwant, land bouw - melkgereedschappenkarn (hol- steinsch model), meubels, trapnaaimachine, achterlaadgeweer. Donderdag 31 Oct. Driewegen, door not. Kloeshalf 10 boomen. Kruiningen, uur door not. mr. Liebert in de gemeenteherberg boomen. Krabbendijke, 11 uur door not. mr. Liebert boomen. Vrijdag 1 Nov. Biggekerke, 10 uur op het dorp door not. Loeff aan huis no. 40 geit, kabinet, enz. handgereedschap. En om 1 uur in het Kof fiehuis twee huizen met schuur, enz., no. 39 en 40 groot 568 cA. En 3 perc. 8810 cA. bouwland. Daarna verhuren 3 perc. bouwl. 1,0410 H. En verkoopen 8 perc. bouwl. 1,9880 H. Zaterdag 2 Nov. Heinkenszand, 10 uur Oudelandschedijk door not. de Ronde Bresser 145 canada's bij K. Geschiere enz. Maandag 4 Nov. 's Heer Arendskerke, 10 uur door not. de Ronde Bresser Polderschedijkje 66 canada's, 24 olmen. En om 1 uur te Heinkenszand Westdijk 31 olmen bij P. Koens. Kapelle, 1 uur bij Hanson door not. mr. Liebert en Pilaar wisschen in Kapelle, We- meldinge, Kloetinge en Schore. Biezelinge, voor dhr. Smallegange door not. L. Liebert 10 uur 45 canada's. En om 6 uur bij Hanson de wisschen in Kapelle, Wemeldinge, Kattendijke en Kloetinge. En verpachting 3110 cA. bouwland. Kapelle, 3 uur bij Hanson door not. Mulock Houwer de wisschen in Kapelle, Kloetinge, Schore en Eversdijk. En hakhout. Woensdag 6 Nov. Kloetinge, 1 uur tusschen wachtpost 41 en 42 door not. Mulock Houwer voor de hh. Claus en Kakebeeke 182 populieren. Donderdag 7 Nov. Rilland, bij Rottier door not. Overman voor erven dhr. J. Bruinzeello. de hofstede geheel tiend- en pachtvrij saam 33 H. 96 A. 68 cA. 2o- een huis, schuur en erf 275 cA. 3o. en 4o. huizen 289 en 378 cA. 5o. twee huizen met tuin 785 cA. 6o. 4593 cA. grond. Kruiningen, 11 uur voor de Ambachts vrouw door not. Prins olmen en canada's Zonddijk. Ovezand, 10 uur door not. mr. Liebert in de gemeenteherberg 15 canada's en 25 olmeboomen op hofstede M. Rijk. Vrijdag 8 Nov. Vrouwepolder, bij de Bruiijne door not. de Vos 10 uur nieuw hout. Serooskerke, A 197 half 1 door not. de Vos handwagen, kippenhok, kruiwagen, landbouwgereedscha, enz. En daarna bij v. Ham houtwaren. Krabbendijke, 11 uur bij Krijger een hofstede 52 H. 85 A. 12 cA. voor erven J. Bruinzeel door not. Overman verhuurd aan A. Blok Jz.2o. een hoefje Oostdijk; 3o. 19 H. 95 A. 10 cA. bouw- en weiland in Oosthoek, Barbelshoek en Vrijepolder. 's Heerenhoek, 10 uur door not. mr. Liebert 48 olmen in Borsele op hofstede de Winter en 9 canada's op hofstede P. Boonman. Zaterdag 9 Nov. Gapinge, 10 uur weide Dingemanse door not. de Vos nieuwe houtwaren. Veere, weide Gastel half 1 door not. de Vos nieuw hout. 's Heer ArendsKerke, voor dhr- J. Oele 10 uur door not. de Ronde Bressera op Plantlust 26 olmen, b op Dijdzicht 9 olmen, en in de Oude Kraaijert 92 olmen en 17 esschen En voor erven wed. Boonman op hofstede L. Boonman 60 olmen en in St. Pieterspolder 82 olmen. Maandag 11 Nov. 's Heer Arendskerke half 11 voor mr. C. Lucasse door not. Pilaar bij halte Noord Kraaijert 100 canada's. Krabbendijke, op de hofstede Oostpolder voor mr. Lenshoek zwake door not. Prins 35 canada's en 34 olmen en aan den Abee- lendijk 125 canada's. Ierseke, in de Oesterbeurs door not. mr. Liebert en de Ronde Bresser 11 uur lo. 52080 cA. bouwl. 2o. 12730 cA. id. in Krui ningen. 3o. 45570 cA. weiland id. 4o. 2,2410 H. id. id. 5o. 1,3290 H. bouwl. id. Inl. dhr. W. F. K. Lenshoek te Kloetinge en de notarissen. Woensdag 13 Nov. Goes, half 1 bij Tas door not. de Vos nieuw hout. Wilhelminadorp, 1 uur door not. mr. Liebert hofstede Snijder 108 olmeboomen. 's-Gravenpolder, 11 uur bij Koster voor erven wed. ds. Bakker lo.—4o. in 's Gra venpolder een huis en schuur 1345 cA. een huis 395 cA.; boomgaard 1,7192 H-; huis 60 cA. En in Borsele 5o. een huis 130 cA. Donderdag 14 Nov. Middelburg, half 1 door deurwaarder Kouion op de Volharding houtwaren. 's-Gravenpolder, bij wijlen wed. ds. Bakker door deurw. Hollmann 10 uur kabi net, secretaire, stoelen, schilderen, oud porselein, godgeleerde werken, enz. Hoedekenskerke, 12 uur door not, Over man, boomen. 's Gravenpolder, uur door not. Over man boomen. Wissekerke, 10 uur in de Kroon door not. Noordijke, lo. de hofstede Schoorzicht 997 cA. 2o. 7560 cA. dijk; 3o. 40070 cA. slikken; 4o. 71630 cA. id. 5o. 317 cA. hoveniering; 6o. een schuur, enz. 349 cA. 7o. een wagenhuis 21 cA. 8o. 377 8 cA. bouwland in 9 perceelen enz. Vrijdag 15 Nov. Oostkapelle, bij Rooze 10 uur door not. de Vos nieuw hout. Domburg, half 1 in Café Wilhelmina nieuw hout. Hoedekenskerke, 10 uur door not. O vei- man boomen. Zaterdag 16 Nov. Aagtekerke, 10 uur door not. de Vos nieuwe houtwaren. Westkapelle, half 1 bij van Rooijen en bij dhr. J. Gabrielse Jz. door not. de Vos afbraak, en 100 rijstbaalzakken en koffiebaal- zakken. Kloetinge, 10 uur door not. mr- Liebert bij Zoeter 24 olmen, 12 wilgen, 17 vrucli- boomen. Vrijdag 22 Nov. Ritthem, 10 uur door not. de Vos; en Koudekerke half 1 nieuw hout. Zaterdag 23 Nov. Biggekerke, 10 uur door not. de Vos nieuw hout. Zoutelande, naif 1 bij L. Gabrielse door not. de Vos nieuw hout. En meubelen 2 boogkabinetten, 2 andere dito, biljard, tafel kastje, 3 veeren bedden, vloerkleeden, room- ton, spekstanderd, kruiwagen, enz. Vrijdag 29 Nov. Meliskerke, 10 uur door not. de Vos nieuw hout. Grijpskerke, half 1 door de Vos nieuw hout. Zaterdag 30 Nov. Nieuw en St. Joosland, 10 uur aan de Roode Leeuw door not. de Vos nieuwe houtwaren. MIDDELBURG, 24 Oct. 1901. Uit Walcheren was heden een ruimen aanvoer van peulvruchten. Van andere artikelen was die niet groot en in de notee ring der prijzen is geen verandering op te geven. Jarige Tarwe weinig getoond; voor puike soort werd f 7,25 betaald. Nieuwe dito naar qualiteit van f 7,25 tot f 7,50 gekocht; Rogge werd tot f5,50 a f 5,75 aangeboden; Winter Gerst weinig ter markt bracht f5 opZomer dito naar deugd f 4,70 a f 4,75. Walch. Witte Boonen onveranderd in prijs enkel f 10.90 doch meestal tot f 11 gekocht; Ronde Bruine Boonen in puike soort f 8.50 a f 8.60 betaald; lange dito f 8; Groene Kook Erwten f 9.25 a f 9.60 naar kwaliteit. Kroonerwten werden van f9,50 tot f9,75 naar kwaliteit gekocht. Koolzaad werd van f10 tot f 10,25 genomen. Karweizaad fll per 50 kilo nominaal. Boter f 1,10 fl,20 per kilo. Eieren f 5,80 de 100 stuks. Notaris L. E. A. LIEBERT te Kapelle, zal op publiek verkoopen 1. des voormiddags 10 uren, ten ver zoeke van dhr. C. Smallegange te Biezelinge, in den boomgaard bij J. Blok, in Eversdijk 45 GAVE 2. Des avonds 6 uren, in de herberg bij de wed. J. Hanson te Kapelle, wassende in bosschen onder Kapelle, Wemeldinge, Kloetinge en Kattendijke en na afloop voor dhr. S. Kramer te Kapelle verpachting van een perceel aldaar, aan Hillewerfweg, groot 0,31,10 Hectaren. staande in den Noord-Kraaiert, gemeente 's-Heer Arendskerke, op de hofstede, bewoond door Jan Dekker. Voorwaarden tot inschrijving aldaar ter lezing. Aanwijzing geschiedt door den pachter. Biljetten in te leveren vóór 15 No vember a. s. bij Jhr. DE JONGE te Kloetinge. Met I JANUARI 1902 met VERGUNNING „De Roode Leeuw" 'te Domburg. Nadere inlichtingen te bekomen adres Langeviele K 382, (Bovenhuis). te koop, rek. 25 October, ST. JAN TEN HEERE, Domburg. TE KOOP over de rekening, bij I. SCHOUT, Biggekerke. TE KOOP oud 7 maanden, bij W. DE JAGER Gz., Oudeland e. TE KOOP bij J. WISSE, Boschweg, Vlissingen. Van stonden aan benoodigd (wegens leerplicht), bij JAKOB LEENDERTSE, Kamperland. Met November of December gevraagd Giststraat 175, Middelburg. Tegen half November a. s. gevraagd, bij H. Ph. INGWERSEN, beroepen pred. bij de Geref. kerk te Koudekerke. Inlichtingen te verkrijgen bij P. BOONE Sr. Met Mei benoodigd, bij L. BARENTSEN, Souburg. Tegen Mei benoodigd, bij P. DE POTTER, Koudekerke, Westhoek. Druk Wed. S. J. de Jonge-Ver west, Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2