Kerknieuws. Schoolnieuws. ItelitsziikePi. Gemengde Berichten. De insluiting van Botha is mislukt, Botiia is veilig op Ermelo teruggetrokken, waar hij alles heeft wat tot onderhoud van zijn commando noodig is rust, proviand en een in den zomer uitnemend weideveld. Onder wijl is een ander deel der Boeren weer rustig op de grenzen van Zoeloeland gaan zitten, bij Babanago, waar Christiaan Botha nu het bevel voert over de vereenigde troepen van hemzelf en van Dannhauser. Dat is de vrucht der zoo hooggeroemde insluiting Daarbij komt dat Bruce Hamilton er niet in geslaagd is, Botha's trein te vermeesteren en na dagen vervolgens »uitgeput" te Vrij heid is aangekomen, gevolg alzoo seint de censor! van de regens Maar de Boeren dan Hadden dte dan geen regen Maar de uitputting zal nog wel een andere oor zaak hebben. Immers de censor seint dat Hamilton veel last had van Grobler die zich telkens tusschen hem en zijne ver volgden in plaatste, zoodat hij niet dan vechtende kon vooruit komen. Ja, de Boeren blijven werkzaam. Zij laten bunnen belagers geen rust. Op Natals noordgrens voeren zij weinig goeds, uit, getuige menig klein gevecht, tot zelfs dicht bij Charlestown (een Engelsch grens station) in de laatste dagen geleverd. Dergelijke feiten mogen gerust de klei nere voorvallen, als gevangennemingen en verrassingen van kleinere Boerenafdeelin- gen opwegen. Kitchener, woedend over het te lang volgehouden verzet, gaat voort met de uit oefening van zijn schrikbewind. Twaalf commandanten, waaronder nota bene ook Scheepers, de Vrijstater, zijn bui ten Zuid-Afrika verbannen; vijf andere Vrijstaters, beschuldigd van moord op kaf fers hoogst waarschijnlijk kaffers die Engelsche verradersdiensten pleegden, zijn op één na, dien men nog niet te pakken heeft, doodgeschoten. Onder hen is een Transvaler, Lewis uit Potchefstroom. Het onrecht wordt derhalve wel niet volle maat toegemeten. Ja, de Boeren zijn werkzaam. Nu ver nemen wij weer van een belangrijk treffen met een Engelsche kanonneerboot bij Sal- danhabaai. Zóó ver reeds zijn zij zuid waarts doorgedrongen, dat de Engelsche vloot te hulp moet komen. Of Kaapko lonie ook in opstand is! De Engelsche pers noemt het een on belangrijke gebeurtenis, maar die dan toch kenschetsend is. üit Saldanhabaai wordt koren uitgevoerd en kleine koopwa ren worden er ingevoerd. In de buurt van de baai groeit veel tarwe en het is zeer natuurlijk, dat de Boeren zich hier van proviand hebben willen voorzien en de Engelsche overheid in den slaap ver rasten. Engeland, zegt zij terecht, heeft dus blijkbaar geen troepen te missen om de haven te bewaken. Tusschen haakjes zij herinnerd dat deze Saldanhabaai een historische herinnering bewaart, voor Nederland slechts gedeelte lijk eervol. Daar toch ging het Neder- landsch gezag over de Kaap te niet. Ka pitein Lucas, in 1796 uitgezonden om de Kaapkolonie te heroveren, leed daar de nederlaag, grootendeels wegens den onwil zijner prinsgezinde manschap die grooten deels zelfs in Engelschen dienst overging. Wel kreeg Nederland in 1802 bij den vrede van Amiens de Kaap terug, doch om haar in 1803, zoogenaamd vriend schappelijk, maar nu voor goed, weer te verliezen. Een Engelsch blad the Morning Lea der heeft briefkaarten van 8000 gees telijken gezonden mot de regeeringsstatis- tiek der sterftecijfers aan kinderen in de doodkampen, en de vraag of het nu geen tijd werd in het belang der kinderen tus- schenbeide te komen. Onder de antwoorden waren 55 pet. waarin de Morning Leader werd uitge scholden, somtijds in kroeg-taal, en slechts 14 pet. waarin werd toegestemd, dat de kinderen gered moesten worden. Ook de Koning schijnt van het onrecht nog niet overtuigd. Hij moet n.l. van plan zijn voor te stellen om aan Buller den titel van lord te verleenen met een flinke dotatie.**) En de ministers Het geschreeuw heeft hen de oogen geopend voor het recht op één punt althans. Zij gaan namelijk nu haast maken met het regelen van de vorderingen van de yeomen. In St. George's kazerne te Londen is het nieuwe betaalkantoor ge vestigd en eenige officieren zijn daar den heelen dag doende met het nazien van de oude rekeningen en het toetsen van de verschillende eischen. Gisteren stond daar een ongeduldige menigte van yeomen die soldij hadden te vorderen. Het bleek echter, hoe voorzichtig men moet zijn met sommige eischers. Een vorderde 65 pd., maar bleek slechts 15 pd. te goed te hebben. Hij kreeg een cheque voor dit bedrag en ging tevreden heen. Een van de betaalmeesters, majoor Boy, die te Kaapstad rekeningen tot een geza menlijk bedrag van 35 inillioen pd. door zijn handen had laten gaan, zeide dat hij nog nooit zoo'n warboel had gezien als thans te Londen. In September alleen stierven er 1964 kinderen. Totaal reeds ongeveer 5500! Nader bericht men echter dat wegens de dezer dagen door Buller tegen een deel der pers gerichte redevoering, Buller door den Koning van het bevel over het eerste leger korps te Aldershot is ontheven. French wordt zijn opvolger. Buller wordt dus geen lord, maar is in onge nade! Hij is nu ridder van de droeve figuur! «Hoeveel hebt u in Zuid-Afrika ontvan gen?" vroeg bij aan een jongen yeoman. Ik denk zoowat 20 pd. alles te zamen. «Weet u niet Of het dichter bij de 15 pd. of bij de 25 pd. was?" Neen. Ik had een afrekening in mijn ransel, maar ik heb mijn boeltje verloren. Daar zijn pas poort en andere stukken in orde waren, werd hij betaald in de veronderstelling dat hij 20 pd. had ontvangen, en zoo ging hij welgemoed huiswaarts. Wij besluiten dit overzicht met de ontleening aan de N. R. C. van de vol gende bizonderheden over het gevecht van verleden week Woensdag, in de buurt van Piketberg. Drie-en-twintig man van de bereden troepen uit Wellington, die op verken ning waren, hadden zich uitgekleed en baadden in de rivier. Terwijl zij in het water waren, werden zij verwittigd van de nadering van een commando. De Boeren verschenen dadelijk daarna op een hoogte in de nabijheid en omsingelden de Engel schen. Deze namen toen de wijk in een huis en een zandkuil. Vele van de Boeren waren in khaki. Nadat zij eenige paarden in een kraal hadden genomen, reden zij op deze op de Engelschen toe en riepen dat zij vrienden waren. Enkele soldaten werden gefopt en verlieten hun schuil plaatsen. De meeste van dezen werden gedood of gewond. Onderwijl reed een van de Engelschen naar Piketberg om hulp te halen. Hij keerde terug met een eskadron lansiers, die een mooie charge op de Boeren deden. Maar voor zij die uit voerden, moesten zij een spruit door, wat hen een beetje ophield, en daar sneuvelde kapitein Bellew, die voor zijn mannen uitreed. Wat er verder gebeurde, zegt de berichtgever niet. Wij vermoeden dat de lansiers de mooie charge niet doorge zet hebben en weer gauw zijn omgekeerd. Vier man van de districtstroepen sneuvel den, 0. w. zekere Cecil Rhodes, een pachter. Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarsvergadering der Staten zul len behandeld worden de volgende voor stellen van Gedeputeerde Staten tot diligent verklaring ten aanzien van: adressen, als vanburg. en weth. van Cortgene en C. van der Bent te Middelburg om een sub sidie ten behoeve van een veerdienst Cort- genoWolphaartsdijkhet comité tot stich ting van een stoomtramweg Hontenisse Selzaete om subsidie in do kosten van aanleg en exploitatiehet bestuur van het waterschap Eiland en Brandkreek om een renteloos voorschot voor wegsverbotering; het bestuur van den polder Oud- Voijelschor om een renteloos voorschot voor wegsver- beteringen de vergadering van ingelanden van den Stoppeldijkpolder om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Verder het aangehouden voorstel van de heeren Dieleman, De Veer en Hammacher betreffende het pensionneeren van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren voorstellen van Gedeputeerde staten tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg HulstWalzoorden; toekenning van een subsidie van f300 voor één jaar aan W. Moelker c.s. te Tholen ten behoeve van hunnen wagendienst Tholen St. Maar tensdijk; afwijzing van de adressen van den Raad der gemeente Veere en St. Philipsland om eene subsidie in de kosten van hare huishouding voor 1901, tot wijziging van de voorwaarden, waaronder aan de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij eene jaarlijksche bij drage is verleend; inwilliging van het verzoek van het waterschap Cadzand, om de kosten van aankoop van grond onder het vroeger verleende renteloos voorschot te begrijpen wijziging van het reglement op de tram wegen; afwijzing van een verzoek van in woners van het kanton Oostburg, om be palingen vast te stellen ter voorkoming van ongelukken bij het rijden met motorrijtui gen, moterrijwielen, enz.; het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f 130.000; wijziging van de begrooting van do enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1901en 1902. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude Pekela, W. Hellema te Dokkum: te Steenderen, A. J. War- tena te Breedevoortte Ernst, J. B. T. Hugenholtz te Axel; te Avenhorn, J. Koster te Lutjebroekte Vlissingen, R. Torenbeek te Vollenhove; te Rijssen, W. G. v. Leeuwen te Akkooite Heeze, W. J. Val, cand. te Rotterdamte Nes (Ameland), G. J. Offerhaus, cand. te Noord- wolde. Aangenomen naar Wirdum, door W. v. Dooren, cand. te Doetinchem. Bedankt voor Ter Aa, door J. Haring te Bleskensgraafvoor Angorloo en voor Heemstede, door dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht. Zondagnamiddag nam ds. G. H. Lo cher te Wilsum, beroepen pred. te Nieuw en St. Joosland, afscheid van de gemeente naar aanl. van 1 Cor. 3 11. De vrij groote schare zong den vertrekkenden leer- aar toe Psalm 121 4. Zuidzande. Zondag in de voormiddag godsdienstoefening werd onze nieuwe leer- aar de heer A. P. v. d. Vlugt, candidaat tot den H. D., in de gemeente ingezegend door onzen geachten vorigen leeraar, ds. G. v. Dis, van Zaamslag, met oen predicatie naar aanleiding van Col. 4 17 «Zegt aan Archippus, zie op de bediening die ge aangenomen hebt in den Heere, dat gij die vervult". Aan de handoplegging namen deel, behalve de bevestiger, de consulent ds. A. Scholte, van Oostburg, en ds. P. v. d. Linden, van Nieuwerkerk. Door de ge meente werd den bevestigde toegezongen Psalm 134 3. Des namiddags deed ds. v. d. Vlugt in trede met de woorden uit Rom. 1:7b «Genade en vrede zij u van God onzen Vader en van onzen Heere Jezus Christus". Geref. Kerken. Beroepen te Reitsum, A. J. Mulder te Kockengente Onstwedde, G. Meijer te Borger. Aangenomen naar Andijk, door F. C. v. Dorp te Driesum. Bedankt voor Scharnegoutum, 'door J. E. Reijinga te Zalk. De classis Goes, bijgestaan door de- putaten der provincie, heeft heden den heer candidaat D. Hoek, beroepen predi kant te Heinkenszand, peremtoir onderzocht en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Den 17 Nov. zal hij D. V. bevestigd worden. De classis Middelburg, bijgestaan door deputaten der provinciale synode, heeft gisteren den candidaat H. Ph. Ingwersen, beroepen predikant te Koudekerke, perem toir onderzocht en tot de bediening des Woords en der Sacramenten in de geref. kerken toegelaten. Nederl. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en ordeoefeningen de heer P. J. Quakke- laar te St. Maartensdijk, en de dames K. J. E. W. Bakker te Hansweert en P. de Hullu te Breskens; en te Venlo voor deze zelfde acte de heeren A. Battist en S. de Jong, en de dames G. Stomp en E. J. Boon, allen van Middelburg, Vrije Universiteit. De jaarlijksche bidstond voor de V. U. had dit jaar plaats op Vrijdag 18 Oct. in de Keizergrachtkade te Amsterdam, waartoe door de Vereeniging Aoor Hooger Onder wijs Ds. H. Hoekstra van Arnhem was uitgenoodigd. Zijneerwaarde sprak naar aanleiding van Ps. 90, het gebed van Mozes, den man Gods. Dit gebed is een klaagzang, maar geen hoopelooze, want de morgenstond van een nieuwen dag ziet Mozes van verre gloren. Den geheelen Psalm in zijn rede volgende, liet hij eerst zien, hoe Mozes teekent de doodsheid die onder 't volk van Israël heerschte in de woestij nde moedeloosheid die hem kenmerkte bij hun optrekken naar Kanaiin. Ziende op dat volk, zooals het daar was, kan Mozes niet anders doen dan treuren en klagen. Maar Mozes was een kind Gods, dat zijn Vader kende, en wist dat bij den Heere een dag als duizend jaar en duizend jaren als een dag zijn. Daarom ziet Mozes niet in menschelijke kortzichtigheid op de hem omringende alleen, maar rekent hij met de geslachten. En dan weet hij het, dat God zijn volk niet verlaten zal, maar het eenmaal uitkomst zal geven. Daarom bidt hier Mozes dan ook. Ook in ons land was voor honderd, neen voor vijftig jaar nog zooveel moedeloosheid waar het gold, dat Christenen zich zouden werpen op heel het eri des levens, ook op het terrein der wetenschappen. Men was bang. Wij waren te zwak, dachten we toen. Maar God kan opleving geven. En het werk is tot stand gebracht. Met de staatkunde, met heel het leven is de Christen zich gaan bemoeienen zoo heeft God ons dan eindelijk het voorrecht gege ven een Universiteit te kunnen stichten. Die kan, al is zij nu nog klein, onder Gods zegen niet alleen voor ons Vaderland, maar voor heel de Christelijke wereld ten rijken zegen worden. Maar dan moet het onze bede zijn dat er uitspruitsel komeaanden stam onzer Universiteit. Het leven der Hoogeschool is niet alleen van één of een paar mannen te verwachten, die God ons nu in Zijn genade gaf. Maar daar moeten telkens, in elke generatie weer, krachtige talenten zijn om onze school verder te brengen Wij moeten hopen op de geslachten. «Verblijd ons," zoo bad Mozes, «naar de dagen, in de welke gij ons verdrukt hebt." Dat moet ook onze bede wezen. Dat er, na zooveel afkeer van al wat op het natuur lijk leven betrekking had, nu voortaan een leven in volle breedte zij, en daartoe onze stichting den toon aangeve. De spreker eindigde met wat Mozes ten slotte zegt: «Bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja het werk onzer handen, bevestig dat.'' Daarna ging Ds. Hoekstra voor in het gebed, waarin hij de V. U. met al haar nooden en behoeften aan God opdroeg. Ten slotte werd nog gezongen Ps. 79: 4 en 7. Roll. Ai roiidüsemeiUs- liechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft den 17-jarigen arbei der J. de N. te Arnemuiden, beklaagd van zware mishandeling zijner ouders, van rechtsvervolging ontslagen, en zijn plaat sing in een rijkskrankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar gelast. Goes. D« weerbaarheidvereen. „Kon. Wilhelmina" zal aan den prov. corpswed strijd alhier deelnemen. Door de vereeni ging is een zilveren medaille uitgeloofd voor de meeste twaalven. Goes. Door de leerlingen en eenige oud-leeringen der Chr. School alhier is voor de Zuid-afrikaansche vrouwen en kin deren in de kampen bijeengebracht de som van f32 welk bedrag door het hoofd aan het Dames-comité te Alkmaar is overge maakt. 's-Gravenpolder. Dinsdagmorgen werd een rund van 's-Heer Abtskerke naar hier vervoerd in bijzijn van een kameraad, omdat het te vervoeren rund niet mak was. Alhier aangekomen werd het zoo wild en ging zoo te werk dat het uit de handen geraakte. Het brulde en raasde zoo ontzettend dat men genoodzaakt was het af te maken om ongelukken te voor komen. De slager Anthonisse wilde het met een bijl den kop inslaan, doch dit ge lukte niet, waarna spoedig iemand met een geweer werd geroepen, die het met een flink schot in den kop neervelde. Tot opzichter op een der boerderijen in den Wilhelminapolder is benoemd dhr. Van Putten, opzichter in de fabriek voor Zuivelbereiding te Woensdrecht. Wij ontvingen een Engelsch en eeu Duitsch exemplaar der Winterdienstrege- ling van de Stoomvaart Maatschappij Zee land. Exemplaren dezer dienstregeling, alsmede van de kleine uitgaaf in 't Neder- landsch, zijn bij de directie te Vlissingen gratis verkrijgbaar. Kloetinge. Zondag 27 Oct. des avonds om half zeven, zal er in het kerkgebouw alhier, eene openbare samenkomst gehou den worden, om te spreken over den ar beid eener gemeente diacones. Deze samen komst zal geleid worden door de predi kanten Lamers, Van Lelyveld en Meloen. Het voornemen bestaat weldra voor Goes en Kloetinge eene diacones aan te stellen. Naar wij vernemen, mag dit voornemen, zich in veler sympathie verheugen. Van verschillende zijden is reeds verklaard, deze zaak te zullen steunen. Oud-Vosmeer. Maandag vierde onze geachte dorpsgenoot en oud-strijder de heer C. Beaufort, bij het genot van een goede gezondheid en 't gebruik van al zijn zin tuigen, zijn 91sten verjaardag. Bij de posterpen en telegrafie zijn benoemdtot telefoniste te Vlissingen, met 16 Oct. mej. S. Rabbinewitsch, te Vlissin gen en mej. C. J. Nuijs te Middelburg. Verplaatst de klerk der posterijen en te legrafie 2e klasse mej. M. E. de Gruijter van Middelburg naar Rotterdam. Geplaatst 8 Nov. te Terneuzen do commies der pos terijen 2e klasse A. W. v. Oordt. thans met langdurig verlof. Vlissingen. Onderstaand adres van den Heer Th. Kamermans c. s. allen tegenstan ders van de oprichting eener Hoogere Burger School alhier circuleert in onze gemeente Aan den Raad der Gemeente Vlissingen. Ondergeteekenden, allen inwoners der Gemeente Vlissingen, geven met verschul- digden eerbied te kennen. Dat zij kennis namen van een adres van den J. F. E. Flörenals c. s. inhoudende een verzoek tot de stichting eener Hoogere Burgerschool als in hun adres nader om schreven. Dat zij Uwen Raad, alvorens in dezen eene beslissing te nemen, het volgende onder de aandacht wenschen te brengen; a. Wat den grond betreft waarop het adres steunt. Dat het U wen Raad zeker niet onbekend is dat tegen de waarschuwingen van be kwame mannen in, nog velen zich beijveren in zake de ontwikkeling van ons volk alleen het zwaartepunt te zoeken bij de intellec tueels ontwikkeling, een streven, dat in vele opzichten schadelijk werkt en ook als een der oorzaken kan worden genoemd dat ons volk op velerlei gebied achterlijk is en met het buitenland, waar men, 0. a. in Duitschlaud, deze klip tracht te ontzeilen, niet kan concurreerendat er stemmen opgegaan zijn en nog opgaan om in na volging van het buitenland het onderwijs die richting te geven dat een harmonische ontwikkeling van hoofd, hart en hand wordt gezocht, waardoor eene eenzijdige ontwikkeling vermeden doch eene veel zijdige verkregen word. Dat zij op deze gronden met het oog op onze gemeente, eene fabrieksplaats, met genoemd adres zich niet kunnen vereeni gen en met beslistheid verwerpen het denkbeeld dat het uitsluitend op de spits drijven van het intellect onzer gemeente naren het fabriekswezen, enz. enz. in de gemeente zal doen herleven. Uwen Raad wijzende op het feit dat 0. a. Middelburg ondanks hare vele uitnemende inlichtingen van Middelbaar onderwijs haar Fabriekswezen, haren handel, hare Nijver heid niet ziet bloeien zoodat honderden harer inwoners dagelijks naar Vlissingen moeten komen om in hun levensonderhoud te voorzien. dat zij daarom, in verband met het bovenstaande, de oprichting van een zee vaartschool of eene amhachts- of industrie school meer passend vinden aan de belan gen der burgerij. b. IVat de zaak zelf betreft. dat er in de gemeente, die zoo dicht bij Middelburg is gelegen (slechts 7 minuten sporen met veel correspondentie per Tram) en waar zich eene Rijks Hoogere burger school bevindt niet de minste behoefte wordt gevoeld er zelf eene te bezitten; dat de door den Heer Flörenals c. s. geraamde onkosten voor de gemeente veel te laag zijn aangegeven en naar matige berekening ongetwijfeld een f 10000 per jaar zullen bedragen indien men namelijk een goede school wenscht te bezitten, dat de finantieele toestand dor gemeente van dien aard is dat met het oog op de ver vulling van meer dringende behoefte, eene dergelijke uitgaaf niet is te rechtvaardigen dat indien uw Raad tot de oprichting be sluit een verhoogd percentage van den aanslag op de plaatselijke belasting op de inkomsten weder het gevolg zal zijn terwille van enkelen die de veerkracht schijnen te missen om een f 5000 bijeen te brengen, die zij van de gemeente voor hunne plan nen meenen noodig te hebben terwijl om maar bij één voorbeeld te blijven de ver eeniging voor gereformeerd lager onderwijs alhier ruim f 3000 bijeenbrengt aan schoolgeld giften, contributie, collecten en deze vereeniging voor 99 uit de «kleine luijden" bestaat. dat dezelfde finantiüele bezwaren en zoo genaamde moeilijkheden voor Vlissings in gezetenen om hunne kinderen naar de R. H. B. school te Middelburg te zenden, ook bestaan voor die welke 't gymnasium, de ambachtschool en de Rijks Normaal school aldaar bezoeken; dat die bezwaren van enkelen te weinig gewicht in de schaal leggen om eene eigene H. B. school te eischen; dat vele ingezetenen alhier het onder wijs der H. B. school om veierlei redenen niet verkiezen boven dat der bijzondere inrichtingen van onderwijs en een groot deel niet in staat is de kinderen na hun eindexamen, naar de Militaire Academie, de Polytechnische school te Delft of naar één der Universiteiten te zeiden. Dat aan do kortelings georganiseerde school E eene drie-jarige cisrus met uit gebreid leerplan is toegeviegd voor leer lingen van 12 13 tot 16 a 17 jaar waar talen en wiskunde voldoeide worden ge doceerd dat de bevolking van Tlissingen groot 19000 inwoners voor eei groot deel uit den arbeidenden stand besaat die van der gelijke inrichtingen geen geiruikkan maken; Dat de bloei der gememte in de laatste tien jaren geheel onafhanlelijk van 't eigen bezit eener H. B. School gebleken is dat de algemeene ontvikkeling, die de H. B. School beoogt en cok andere scholen beoogen der gemeente nét ten goede komt, daar de leerlingen na eindigen hunner studie naar elders vertnkken En dat een klein del der ingezetenen niet mag bevoorrecht worden boven 't grootere deel dat de bdioefte aan een H. B. School niet gevoelt in dat dit grootere deel evenzeer de finantëele lasten dragen moet nemen de vrijheid uven Raad met den meeston aandrang te virzoeken om de aan vraag eener H. B. School van do hand te wijzen. 't Welk doende. Vlissingen. Bij herstemming voor twee leden-patroons voor de kamer van arbeid zijn gekozen de heeisn A. Hanewinkel met 23 en J. Loois met 17 van de 35 stemmen. L. v. Aartsen bekvam er 15 en I. v. Houte 11. Aantal liezers bedraagt 63. Borssele. De aaibeveling voor de be noeming van een vorzitter van het dijks- bestuur van het calamiteus waterschap Ellewoutsdijk en een polder Borssele is door den dijkraad, Maandag vergaderd, aldus opgemaaktG. Minderhout (aftr.) J. Rottier Lz. en C. Mol Az. Voorts is besloten tot aanschaffing van eei waterzuiveringstoestel. Naar aan sunmige bladen gemeld wordt is door wjien de Ambachtsvrouw van Bruinisse, J'i. des Tombe, geb. de Witte v. Citters, in langs te 's-Gravenhage overleden, f 4000 vrij van successierechten gelegateerd aaan let burgerlijk armbestuur en f 1000 aan ie kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aldaa, belast met vruchtgebruik ten bate van Jhi des Tombe. Ook aan ie oud-ministers Goeman Borgesius en Oct v. d. Linden is een pensioen van f ;Ö00 's jaars toegekend. Door den leer mr. H. Oele is, als ver dediger van D. J. de V. en M. de V., de eerste boerenkmcht de tweede landbouwer, beiden te Kloet.nge, hooger beroep aan- geteekend tegei de vonnissen der Arrondis- sements-Rechthnk te Middelburg dd. 11 October 1901, vaarbij D. J. de V. wegens bedreiging meteenig misdrijf tegen het leven gericht verd veroordeeld tot 14 da gen gevanggnistraf en M. de V. wegens mishandeling werd veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. De heer O. v. J. teekende mede in bei de zaken hoojer beroep aan. 's-Heerenloek. Een wielrijder komen de van Heinlènszand had op den 's-Heer- Arendskerkséen dijk het ongeluk met zijn fiets uit telglijden, juist toen hij voorbij een kar rep, zoodat hij met zijn fiets onder het pertuig terecht kwam. Was het paard set blijven stilstaan, dan waren er behalve len deerlijk gehavende fiets ook nog persoalijke ongelukken te betreuren geweest. Nabij Nijverdal (Overijssel) zijn door twee oud 'ransvalers goudmijnen ontdekt. De heerer Bendien Hompertz en Nagel hebben aagekoeht gronden in den Hellen- doornsehei en Noèsseler berg, waarin zij vermoedda, dat goud aanwezig was. Mon sters zanij werden door hen aan een des kundige er onderzoek opgezonden en die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2