Gemengde Beriebten- te geven. Daarna had hij echter gehoord dat Hendrik zoo klein als hij was, al lee- lijke dingen gedaan had. Bij grootmoeder had hij uit de kast geld weggenomen en versnoept, op school had-hij al meermalen zich iets van een ander toegeëigend, hij bleef nog al eens uit school weg en buur- mans appelen en peren waren niet veilig voor hem. Dit alles had den ambtenaar anders over de zaak doen oordeelen en hij had er een rechtszaak van gemaakt. Behalve de eigenaar van de koe, de slager te Laren en de veldwachter, die de koe met de jongens was tegengekomen, werd ook nog als getuige de vader van den jongen gehoord. Deze, een krachtige visschersman, wiens open verstandig gelaat en flinke trant van spreken een bijzonder goeden indruk maak ten, zei, dat de kinderen hij had er zeven thuis en Hendrik was op een na de oudste altijd gehoorzaam waren, zoo lang hij thuis was. Maar de moeder was te zacht en te toegevend voor de jongens en als vader op zee was, tien, twaalf weken achtereen en soms nog langer, dan haal den de bengels allerlei kattenkwaad uit; moeder zei er toch niets van. De man had dit nooit zoo geweten, eerst nu, tor terechtzitting, vernam hij de bijzonder heden; zijn vrouw had het voor hem ver zwegen. Met een klare, duidelijke stem had de man dit alles eenvoudig weg verhaald, er nog bij voegende, dat de knapen allen eerbied hadden voor zijn vaderlijk gezag en hem gehoorzaam waren. Maar toen de President hem ten slotte vroeg, of 't voor dezen éénen knaap niet beter zou zijn, dat hij in een andere omgeving kwam en opgevoed werd in een Rijks-opvoedingsge sticht, waar hij een ambacht zou kunnen leeren, toen werd 't den vader te machtig. Hij kon niet anders uitbrengen dan «'tis nog zoo'n kind, tien jaren oud!" Toen begaf hem zijn stem en het krachtige lichaam van den stoeren visscherman begon te schokken van ingehouden en gesmoorde snikken. Daarna, zich vermannende, zeide hij, dat hij en ook zijn vrouw zich metal hun kracht in staat zouden willen stellen hun kinderen beter in de hand te houden. Hij had er reeds een begin mee gemaakt en had het visschersbedrijt, dat hem telkens zoo lang van huis hield, vaarwel gezegd en ai beid aan den wal gezocht, wat hem ook aan de beetwortelsuikerfabriek gelukt was. Alle avonden kwam hij nu thuis en nu durfden de jongens geen kattekwaad maar uithalen. Pieter was nu op de Chris telijke school en was al vrij mak geworden en Hendrik zou hij ook wel relf regeeren, als hij maar niet naar een gesticht behoefde opgezonden te worden. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie vorderde echter opzending. De ver dediger mr. Boissevain was afwezig en had ook geen plaatsvervanger gezonden. Doch toevallig was onder de toehoorders een advocaat aanwezig: mr. Lioni, welke de taak overnam, en wijzende op de nood zakelijkheid eener Kinderwet, vroeg vrij spraak. De jeugdige delinquent, die gedurende de zitting meestal had zitten rondkijken, alsof hij met het geheele geval niet veel te maken had en alleen even gehuild had, toen hij zijn vader schreien zag, raakte op 't laatst onder den indruk, toen hij begon te bemerken, dat hij weer naar de cel in de gevangenis terug moestvoor een kiud een heel ding. Hij barstte in tranen uit, be loofde, dat hij het nooit weer zou doen en riep om inet zijn vader te mogen meegaan. Maar de onverbiddelijke veldwachter stond al te wachten en nam den dreumes bij de hand om hem weer naar de gevan genis te brengen, tot op 25 October a. s. de Rechtbank zal uitspraak doen. De vader hield zich flink, toen hij het kind zag wegleiden, maar bij menigeen, die deze zitting bijwoonde, zal een gevoel van onvoldaanheid zijn opgekomen, het bewustzijn, dat er toch nog iets hapert in onze wet op het berechten van zulke jeugdige personen, en onwillekeurig zullen zij zich hebben afgevraagd of preventieve hechtenis voor zoo'n jong kind goed en onvermijdelijk is. 1 N. v. d. D. Kerknieuws, Naar wij vernemen zal de heer P. H. VelthuyseD, uit Holland, vertrekken naar de Goudkust van West-Afrika, waar hij is aangesteld als zendeling onder de Fanti- negerstam vanwege de Zending-Vereeniging van het Gonootschap der Zevendedags-Bap- tisten. Zijn standplaats zal zijn Aym Maïm. De heor Velthuysen genoot zijne opleiding aan de universiteit te Alfred N. Y. in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Eenige maanden geleden stuurde een andere Zendingsvereeniging van genoemd genoot schap den heer J. Bakker van Rotterdam, als zendeling naar Cholo in Britsche Cen traal-Afrika. (O. H. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld, C. J. Leenmans te Zetten. Aangenomen naar Hoogwoud, door H. J. v. Veen te Berlicum naar Gronin gen, door I. D. J. Idenburg te Hillegers- berg; naar Ottoland, door N. W. Pos thumus, cand. te Zalt Bommel. Bedankt voor Neede door J. ten Brug- gencate, te Westwoudvoor Nieuw Beerta, door H. E. Knappert te Nieuw- veon; voor Oostwold, door I. D. J. Iden burg te Hillegersberg. Met een leerrede over Hebr. 13 8 „Ym Ds. A. S. Talma gisteravond van de Arnhemsche gemeente afscheid. Reeds een uur voor den aanvang der godsdienstoefening bevonden zich tal van menschen voor het kerkgebouw, en toen de dienst begon was de kerk zoodanig gevuld, dat velen zich in de gangen met een staanplaats moesten vergenoegen. Aan de eigenlijke prediking ging vooraf eene uiteenzetting der redenen, die den predikant tot heengaan noopten. Deze waren geen eerzucht, geen vermin derde liefde tot het ambt. Integendeel had de strijd voor de arbeidende klasse, voor zoover die recht was en een uitvloeisel van de verkondiging van het Koninkrijk Gods hem toegeschenen in de lijn van den waren Evangeliedienaar te liggen en alleen het feit, dat dit bewustzijn niet genoeg in de gemeente was doorgedrongen, had hem voor de keus geplaatst, óf zijn opvatting van het ware Evangelie prijs te geven, óf zich los te maken van de Arnhemsche ge meente. Na de prediking sprak de schei dende leeraar het gemeentebestuur, zijn ambtgenooten, de verschillende kerkelijke colleges en afzonderlijke gemeentelijke kringen toe en werd hem na een toespraak van den oudsten predikant, Ds. K. F. Creutzberg, Psalm 121 4 toegezongen. Schoolnieuws. Geslaagd voor de vrije- en ordeoefenin gen: te Rotterdam de heer L. v. Tiggele te Poortvliet en mej. A. H. Fluijt te Sir- jansland; te Venlo de dames L. Steketee en E. v. Unen, en de heer P. Avenarius, allen te Vlissingenen de heeren A. v. Noord, L. Yerjaal, W. v. Strien en J. v. Hartingsveld, allen te Middelburg; en te Nijmegen mej. C. Panny te Krabbendijke. Geslaagd te Arnhem voor het examen apothekersbediende de heer A. A. Kamer mans, geboren te Middelburg, en mej. J. C. v. d. Wetering de Rooij, geb. te Vlis singen. De Unie-collecte bracht dit jaar op: te Serooskerke (W.) (geref. kerk) f 48,87. Nagiften Terneuzen-Driewegen f3. Benoemd te Gorinchem tot leeraar in de gesch. en aardrijksk. de heer P. F. L. Seharp de Visser te Middelburg. 's Heer Arendskerke. Hedenmorgen had de knecht van den landbouwer de N. het ongeluk dat zijne voor een wagen ge spannen paarden schrokken, van een aan het station, alhier aankomenden trein. In woesten vaart renden de dieren voort, doch werden al spoedig in hunnen loop gestuit, doordat zij tegen het aan den parallelweg alhier staande weeghuis aanliepen, tenge volge waarvan dit gebouwtje zoodanig ge havend werd, dat algeheele herstelling zal noodig zijn. Aangezien de in het weeg huisje aanwezige weger, nog bijtijds de gelegenheid had, zich daaruit te verwijderen, vielen geen persoonlijke ongelukken voor. lerseke. Zaterdagnamiddag werden twee personen J. P. en M. R., beiden alhier woonachtig, gevankelijk naar Middelburg vervoerd, verdacht van diefstal van oesters. Deze personen zouden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag oesters hebben gevischt in de kreek op een perceel van P. V. Bij het lossen werd door de politie een onderzoek ingesteld wat tengevolge had dat beide personen met de trein van half zes geboeid naar Middelburg werden ge transporteerd, doch daar geene termen aanwezig waren hen in voorarrest te nemen, werden zij dienzelfden avond nog op vrije voeten gesteld. Evenwel werd tegen hen procesverbaal opgemaakt. In verband met dit geval werd de wacht over de oesters- en mosselperceelen in de kreek, Zaterdagavond ontslagen. Middelburg. Het zevenjarig zoontje van den heer H. dat in een onbewaakt oogenblik op den hooizolder geklommen was, door het zolderluik viel en met het hoofd op de steenen terecht kwam, is aan de gevolgen overleden. Waarde. Door ongesteldheid van het hoofd der school is door Burgemeester en Wethouders tot tijdelijk onderwijzer aan gesteld de heer C. Framjois te Kruiningen. Tot lid van 't bestuur der water- keering van het cal. waterschap Tienhon derd en Zwarte te Cadzand is benoemd de hoer J. Cappon aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in 't gerechtshof te 's Graven- hage mr. P. A. J. Bouvin, thans vice- president der arr. rechtbank te Rotterdam. Bij ministrieele beschikking zijn bij de directe belastingen benoemd met ingang van 1 Nov. atot komm. verif. 3e categorie de kommies 3e kl.te Zierikzee G. Roelofs, thans te 's-Hertogenboschbevorderd tot verif. 3e categorie B. Both, te Oldenzaal, thans aspirant verif. tijdelijk te Rotterdam. Verplaatst ingang 1 Nov. K. Koostraverif. 3e cat. van Zierikzee naar Vlaardingen. En zijn in Zeeland benoemd tot kommies der 4e klasse bij 's rijks belastingenP. Bauwens, postbode te Sas van Gent, J. Ie Clercq, slager te Sluis, J. Hamerlinck te Koewacht en J. C. Maat, landbouwer te IJzendijke, aan wie als tijdelijke standplaats is aange wezen resp. Oostburg, Sas van Gent, Zuid- dorpe en Kauter. Tegen genoemden datum is de kommies te water 2e klasse J. Andre® van Lobith naar Bath verplaatst. Schore. Vrijdagmiddag is de spoorweg arbeider Arie Willemstein als door een wonder gered van den dood. Werkzaam op de lijn tusschen Biezelinge en Vlake werd hij door den locomotief van den goe derentrein 11,3 spooitijd gegrepen en voortgesleept, doch gelukkig van de lijn geduwd zoodat hij er met een geschonden been en een stukgereden schoen afkwam. Door burgemeester en wethouders van Sluis is tot opperbrandmeester benoemd de heer J. Noest Sr. aldaar en hem eervol otslag verleend als brandmeester. De commissaris van politie te Hilver sum verzoekt opsporing en voor hem gelei ding van een man ongeveer 50 jaar en van een tweeden manspersoon ongeveer 40 jaren. Deze personen geven voor te reizen voor en namens de Haarlemmeroliefabriek van C. de Koning Tilly en maakten zich schuldig aan oplichting bij het aanprijzen en den verkoop van oprechte Haarlemmer olie, terwijl gemelde fabrikant verklaart, dat hij geen reizigers heeft. Bij kon. besluit is benoemd tot rech ter in de arr. rechtb. te Alkmaar mr. E. L. Umbgrove, substituut-griffier bij die te Middelburg. De voorloopige commissie te Amster dam voor het boycot der Britsche schepen ontvangt honderden bewijzen van sympathie. In de Vrijdagavond gehouden bijeenkomst besloot de commissie tot het doorzetten van het plan met alle energie. Te Arnhem is jhr. mr. Leo van Nispen, lid der Eerste Kamer voor Utrecht, overleden in den ouderdom van 62 jaar. Onder de lotelingen te Deventer was iemand die ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds gehuwd en vader van 3 kin deren is, terwijl het vierde verwacht wordt. Fortuna had medelijden met hem en zijn gezin. Hij lootte vrij. Een vrome wensch. In October 1899, toen de Zuid-Afrikaansehe oorlog pas be gonnen was, schreef een Engelschman bij zijn bestelling bloembollen aan een Haar- lemsehe firma: „Ik hoop dat de oorlog over moge zijn vóór dat deze bollen bloeien". In 1900 herhaalde hij bestelling en wensch en thans herinnert hij voor de derde maal op droevigen toon aan zijn jaarlijkschea wensch. Zullen ditmaal zijn sneeuwklokjes straks vredeklanken voor hem bengelen, en zijne narcissen de vredes- proclamatie statig uittrompetten? (Krel. Bloemh.) Op den lotingsdag heeft men te Ruinerwold geducht huisgehouden. Zoo ontving een bejaard man een snede over het gelaat, van den mondhoek tot het voor hoofd- De marechaussee heeft den ver- moedelijken dader gearresteerd en twee bebloede messen op hem gevonden en in beslag genomen. Neg ontvingen niet min der dan drie personen ernstige verwondin gen. Het misbruik van alcohol schijnt bij een en ander een rol gespeeld te hebben. De gemeenteraad van Vledder heeft besloten, het oude gemeentehuis af te breken en een nieuw huis der gemeente te stich ten, doch dan metlogement en stalling. Te Buiksloot reed een landbouwer suikerbieten van den akker, toen de paarden op hol sloegen; hij raakte verward in de strengen, kwam onder den wagen en werd gedood. Te Wedde verbrandde bij een landbouwer 20000 kilo stroo. De 80 jarige vader van den eigenaar, de emeritus-pred. Dinkgreve schrikte bij het uitbreken van den brand en bleef op de plaats dood. Te Budel werd een fabrieksarbeider in arrest gebracht wegens kindermoord. Hij wist echter uit zijn verblijf te ontvluchten en trok de Belgische grens over. Uit Workum wordt aan de Leeuw. Ct. geschreven: In 't naburige Heidenschap woont sedert jaren een zonderling man. Eerst leefde hij met zijne moeder samen, doch na haar dood is hij geheel alleen. Geen mensch wordt te woord gestaan, dan winkelier en bakker, die hem op bepaalde tijden van het allernoodigste voorzien. Kloppen deze aan, dan overtuigt hij zich op slinksche wijze of ze 't werkelijk zijn. Hierna ontgrendelt hij kamer- en achter deur (deze zijn van -zware grendels voor zien), noemt, zonder een voet buiten te zetten, de waren in ontvangst en verdwijnt dadolijk, de deuren zorgvuldig achter zich sluitende. Geen mensch ziet hem ooit buitenalle vuil blijft in de kamer. Het vorige jaar werden hieruit door een arbeider, op last van een buurman, voor wien de zonderling nogal achting had, ruim 20 kruiwagens vuil verwijderd. Een in 't achterhuis staand schaap bleek gestorven en reeds verrot. Toen een familielid eens kwam infor- meeren naar den toestand der moeder, wilde hij dezen, na aan de deur gekomen te zijn, niet binnenlaten. In weerwil hiervan ging de man zich toegang verschaffen en vond de vrouwdood. Toen hij dit aan den zonderling meedeelde, was het antwoord: »Dan is ze al drie weken dood, want in geen drie weken wou ze koffie hebben." Bij de lijkschouwing door den geneesheer bleek, dat hij niet overdreven had. Verder kan gemeld worden, dat hij zeer goed be middeld is. In den Gelderschen Achterhoek is ook een broodwinning «het eten brengen." Uit die streken werken honderden menschen in do Duitsche grensplaatsen, meer dan een uur van hun woonplaats verwijderd. Des morgens gaan ze, bij het aanbreken van den dag, van huis, om er des avonds terug te keeren. Brood kan men medenemen des morgens, of koopen daar waar het werk is. Met gekookt eten is dit lastiger. Vroeger ging de vrouw of een der kinderen van den arbeider het eten brengen, doch dit was te tijdroovend. Men is verstandiger gewor den en gaan inzien dat tijd geld is. Er zijn mannen opgedaagd, die dagelijks voor eenige centen per persoon, het eten brengen aan don fabrieksarbeider. In een wagen, die op een bepaald punt gereed staat, komen de huismoeders het middagmaal van hun kostwinner brongen, en in een korten tijd is de man met de verschillende menu's op de bestemde plaats. Vrijdag is onder Rijswijk bij de Hoornbrug uit de trekvaart opgehaald het lijk van den (waarschijnlijk) vermoorden kellner v. d. Kamp uit Delft. Het lijk is te Leiden geschouwd en zal naar Gronin gen worden overgebracht. Het klein wondje aan de kin dat nog bloedde kan wel door een schroefboot zijn veroorzaakt. De verdachte koetsiers blijven alles ontken nen. Het lijk miste aan een der vingers een zilveren ring, de gouden ring zat er nog aan. Bij het graven in de duinen te Scheveningen werd een gouden ring ge vonden met diamanten steen, die was ech ter niet van den vermoorde. De koetsiers zijn bij 't lijk gebracht doch waren heel kalm en verklaarden den man bij het Rijswijksche plein uit 't rijtuig gezet te hebben. In een Rotterdamsch blad lezen wij dat v. d. Kamp was een «oppassende" jongen die nu en dan «wel eens uitging" en dan «de bloemetjes buiten zette", en «langer dan een nacht uitbleef". In den nacht van zijn verdrinken was hij in 't rijtuig van de straks genoemde koetsiers «geholpen"; «dit kenmerkt zijn toestand". Wij zouden zoo zeggenvan dat «op passend" kon dan wel iets af. Te Gennep had een poging tot doodslag plaats. Een niet al te best be kend staand individu achtervolgde een in de Heide wonende, huiswaarts keerende familie, en trachtte kennismaking met een der meisjes aan te knoopen, die, hiervan niet gediend zijnde, antwoordde, dat ze met hem niet te doen wilde hebben. De deugniet trok een revolver en loste drie schoten, waarvan een ter hoogte van de longstreek, welk schot, gelukkig, op een stalen balein van het korset afstuitte. Een van het gezelschap wierp zich daarop op den onverlaat en wist na een woeste vecht partij de revolver ten slotte meester te worden. Het gevaarlijk sujet is den vol genden morgen door de marechaussee van zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Te Rozendaal is een exportslachterij voor konijnen opgericht. Ook te Rukfen zijn twee dergelijke inrichtingen bijgeko men. In het afgeloopen slachtseizoen wer den door eene firma aldaar 13,000 konijnen naar Engeland verzonden. Een wandelaar door 't veld te Mil- lingen was getuige van 't volgende merk waardige schouwspel: Een duif werd nagezet door een roofvogel, waarschijnlijk een havik. Om aan de vervolging te ontkomen, steeg de duif recht omhoog, om zoodoende boven haar aanvaller te blijven. Ziender oogen verminderde echter de afstand tusschen beide vogels, en weldra zweefde de havik boven zijn uit gekozen slachtoffer. Dadelijk wierp hij zich op zijn prooi en daalde nu snel. Daar vlogen opeens onder luid geschreeuw een half dozijn kraaien op, die den strijd daar boven zeker hadden opgemerkt. In snelle vaart ging het op den havik af. Al kleiner en kleiner werden de kringen, die ze om het roofdier beschreven, en enkele kraaien hakten met haar stevige snavels reeds ge ducht op den havik los. Deze moest nu spoedig zijn buit laten varen en de duif, blijkbaar weinig of niet gewond, vloog weg. De kraaien, voldaan dat de roofvogel was verjaagd, streken weer kalm op den akker neer. (N. R. C.) De bladen bevatten tal van bijzon derheden omtrent de „toevallige arrestatie" van Musolina, den beruchten bandiet uit Amerika, die in de laatste jaren de berg streken van Italië onveilig maakte. Er is niets bijzonders aan den man, lang en smal, een breeden gordel om het midden, een punthoedje op. Duizenden soldaten heb ben hem in den loop der laatste maanden tevergeefs vervolgd: en zie, thans viel hij ongedacht, schijnbaar „toevallig" een ronde van slechts twee karabiniers in handen. Zij wisten zelf niet wien zij in handen hadden. Het was een persoon die weg dook toen hij hen zag aankomen, en daar om vonden zij 't beier hem maar in te rekenen. Met vechten doch zonder bloed vergieten gelukte dit. Hij gaf een valschen naam op en had bij zich een geladen re volver, een gordel met 19 patronen, een langen dolk, een vlijmscherp scheermes, wat grijs vrouwenhaar (zeker van zijn in Amerika wonende moeder) en 253 lire. Hij had bijna gansch Italië doorwandeld, zeker met 't doel om een havenplaats te zoeken vanwaar hij naar Amerika kon over steken. Hij is thans zorgvuldig achter slot en grendel gezet. Gansch Italië juichte op 't vernemen der tijding. Over de werkstaking van diamantbe werkers te Antwerpen meldt menSedert eenige dagen heerschte er een zekere gisting onder de diamantbewerkers naar aanleiding van het leerlingstelsel dat de patroons niet wenschen te regelen volgens hun verlangen en men sprak van een werkstaking. Woens dag is deze uitgebroken op twee fabrieken, samen met 240 man. Zij zijn naar de Conciensce-zaal gegaan om een meeting te houden, maar tengevolge van de aanwezigheid van politie-agenten, heeft deze meeting niet plaats gehad. In een ander lokaal is daarop een geheime vergadering gehouden. Men vreest voor een algemeene staking. Bij den jongsten brand in de paleizen van Peking moet onder meer een zeer be langrijk werk te zijn gegaan. De Joeng- la-totiem, een letterkundige, geschiedkun dige, en wetenschappelijke encyclopedie, in de 15e eeuw samengesteld door 4000 geleerden en omvattende 11000 deelen van een duim dikte elk, is geheel een prooi der vlammen geworden. Dit verlies is te meer te betreuren, daar van het werk slechts ëén exemplaar bestond. De pier te Queenboro voor het aan leggen van de mailbooten der Maatschappij Zeeland, die den 19en Juli van het vorig jaar afbrandde, zal worden herbouwd. Er zullen electrische kranen op worden ge plaatst, en de geheele inrichting zal prac- tischer worden dan bij de oude pier. Zaterdagavond is een ruiter, die bij Barnum en Bailey te Brussel aan de wild» jockey-race meedeed, van zijn paard ge vallen. Het beest rende weg, en sloeg daarbij den ruiter met een der achterpoo- ten tegen 't hoofd, waardoor de man met een gedood werd. Maar toch ging de voor stelling door alsof er niets gebeurd was. Dr. Rousseau, een tandarts te Parijs, wandelde eenige dagen geleden met zijne vrouw over de boulevards, toen een dief uit den zak van zijne vrouw een som van 60 francs wist te rollen. De maD was spoe dig onder de menigte uit het gezicht ver dwenen, maar intusschen had de tandarts toch gelegenheid gehad, hem op te nemen «Als ik dien man ooit terug zie zal hij mij niet ontsnappen", merkte de dentist tot zijne vrouw op. Zeer tot zijne verwonde ring kwam er Woensdag een cliënt bij hem, die niemand anders was dan de dief. De dentist zei geen woord, en de dief her kende den dentist niet, zoodat hij zich argeloos aan de behandeling van den tand arts onderwierp. Dr. Rousseau begon met een instrument in den mond van den dief te brengen. Maar inplaats daarmee de kies te trekken verweet hij den patiënt plotseling den diefstal, en verzocht hij hem mee te gaan naar het politie-hureau. Niet in staat zijnde met het instrument in zijn mond iets uit te voeren, maakte de dief «bonne mine -a mauvais jeu" en gaf hij het gestolen geld terug. Eerst toen trok de dentist zijn kies. LEESTAFEL. De oorlog in Zuid-Afrika. L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. Wij ontvingeu aflevering 51. Hiermede is 't derde deel begonnen, en de oorlog genaderd tot den slag bij Eerste Fabrie ken (11 en 12 Juni 1900). De platen zijn schoon en duidelijk. Partijgroepeering, door mr. Anne Anema. Amsterdam W. Kirchner. Bij gebrek aan een Calvinistisch Tijd^ schrift zegt de Schrijver koos ik den brochurevorm. Vermoedelijk zou zijn penne- vrucht in „Ons Tijdschrift" wel een gastvrije plaats hebben gevonden. Het onderwerp dat hij behandelt, is er actueel genoeg voor; zijn betoog helder, zijn stijl weg- sleepend. Doch ook in dezen brochurevorm zal dit belangrijk geschrift gelezen worden. Het is namelijk gericht tegen het bekende artikel van prof. v. d. Vlugt „De stem des volks en haar vertolker." Glashelder toont hij het grondverschil aan tusschen de Chris telijke groepen en die daar tegenoverstaan. „Tegen de Revolutie het Evangelie" is de gouden draad die door het gansche weten schappelijke en toch zoo bevattelijke ver toog loopt. „De band aan het Woord" wordt ais accoord van gezamenlijk optrekken tegen den gemeenschappelijken vijand ge prezen. De noodwendige vrucht van Groens strijd blootgelegd. De schoone leus aan het eind, dat het gaat om de eere van den levenden God nog eens aangeheven als vereenigingsleus voor allen die ook in de Staatkunde naar dat Woord wenschen te leven. Wie nog eens rustig het electorale slag veld van dezen zomer wil overzien; de schoone toespraak van een der kloekste strijders wil aanhooren en mee aanheffen den psalm des lofs, die leze deze boeiende brochure; die in geen enkele jongelingen, kies- of propaganda-vereeniging ongelezen blijve en onder ons volk, vooral de jongeren onder hen, in ruimeren kring behoorde te worden genoten. Hanna en haar lofzang door ds. J. D. v. d. Velden Middelburg K. Le Cointre. In no. 164 van den vorigen jaargang gaven wij een hartelijke aanbeveling mee aan deze uitgave. Nu wij met afleveringen 3 en 4 kennis maakten, is onze belangstellng verhoogd en danken wij schrijver en uit gever voor het (belangrijk stuk werks dat zij leverden. Het werkje is compleet in 6 afleveringen elk van 34 pagina's en zal compleet slechts 90 cent of f 1,30 kosten al naargelang men een ingenaaid of een gebonden exemplaar verlangt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2