NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 11.1901 Vrijdag 18 October. 16e jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN f. verschuldigde lijfrenten en periodieke uitkeeringen. Kerknieuws. Gemengde Berichten. BLKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 16 October 1901. Bij den aanvang der zitting waren afwezig de heeren van de Ree en Wisboom Ver stegen. Onmiddelijkna opening der zitting, worden de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering door den Secretaris voorgelezen en gearresteerd. Ingekomen zijn sedert die zitting a goed keuring van Ged. St. van vroeger genomen besluiten; b requesten van diversen van verschillende strekking en c een schrijven van den heer van Dunne, die, niet tevreden met het door B. en W. in de vorige zitting gegeven antwoord dat de door den ge meentebouwmeester namens B. en W. ge geven vergunning aan van Sorge en du Bois om eene schutting te plaatsen op gemeente grond, berustte op art. 22 litt. a der poli tieverordening, thans mededeelt dat, zijns inziens, B. en W. zich ten onrechte op dat artikel beroepen en daarom eene motie voorstelt, waarvan de conclusie luidt, dat de Raad, als zijne meening uitsprekende dat B. en W. hunne machtsbevoegdheid hebben overschreden, overgaat tot de orde van den dag. De stukken sub. a worden voor kennis geving aangenomen, die sub. b in handen gesteld van B. en W. om advies terwijl omtrent dat sub. c besloten wordt tot aan houding tot na afdoening van de punten der agenda. Overgegaan wordt nu tot de benoeming van een lid der plaatselijke gezondheids commissie uit den gemeenteraad (vacature A. P. Snouck Hurgronje.) Uitgebracht worden 15 stemmen, als 6 op den heer Schorer, 6 op den heer Gratama en 1 op ieder der heeren van der Harst, de Yeer en Snouck Hurgronje. (De heeren van der Ree en Wisboom Verstegen komen ter vergadering). Daar niemand de volstrekte meerderheid bekomen had, volgt eene nieuwe vrije stemming, nadat de heer Schorer alvorens zijne medeleden verzocht had, hunne stem niet op hem uit te brengen. Bij die nieuwe vrije stemming worden uitgebracht 17 stemmen, als 6 op den heer Gratama, 5 op den heer Snouck Hurgronje, 4 op den heer de Veer en 1 op ieder der heeren Schorer en van der Harst. Dientengevolge was nog geene volstrekte meerderheid verkregen, zoodat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gratama en Snouck Hurgronje, die de meeste stemmen bekwamen. Bij die herstemming blijven de betrek- kenen buitenjstemming. Uitgebracht worden 16 stemmen, als 8 op den heer Snouck Hurgronje, 6 op den heer Gratama, 1 op den heer de Veer en 1 blanco. Na eenige bespreking verklaart het stem bureau die herstemming van onwaarde, omdat het getal uitgebrachte stemmen dat der stembevoegden overschreed. Bij nieuwe herstemming worden uitge bracht 15 stemmen, als 9 op den heer Snouck Hurgronje en 6 op den heer Gra tama, zoodat eerstgenoemde gekozen is en zijne benoeming aanneemt. Daar met 1 Januari 1902 van rechtswege vervalt de tegenwoordige verordening op de heffing van eene plaatselijke directe be lasting op de inkomsten, brengen B. en W. ter goedkeuring aan de orde ontwerpen van verordeningen op de heffing en invor dering van eene belasting naar het inkomen. Aan dealgemeene beraadslagingen wensch- te niemand deel te nemen. Alleen deelde de Voorzitter mede dat Ged. St. bezwaar maakten de nieuwe verordening van Wisse- kerke goed te keuren, omdat daarbij alleen een inkomen van boven de f 300 werd belast, terwijl in andere gemeenten van Noord-Beveland een minimum van f 250 werd gesteld. Ged. St. maakten hoofd zakelijk bezwaar met het oog op het kies recht. Des ondanks blijven B. en W. bij hun primitief voorstel om als minimum een inkomen van f 525 te handhaven. Zij zijn en blijven van oordeel dat een inko men van minder dan f 10 's weeks voor deze gemeente niet toebereikend is om in het noodzakelijk levensonderhoud naar be- hooren te kunnen voorzien. Bij hunne aanvrage om goedkeuring der verordeningen zullen zij Ged. St. het standpunt uiteen zetten, wearop de Raad zich plaatste en hopen zij door die inlichtingen geen be zwaren bij dat college te zullen ontmoeten. Als nu wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling. Art. 1 bepaaldt dat eene belasting naar het geschatte inkomen zal worden geheven tot een maximum van f 110000, onver minderd zoodanig bedrag als verschuldigd zal zijn door hen die op de suppletoire kohieren moeten worden gebracht. De heer de Veer merkt op, dat een eenmaal vastgesteld maximum niet kan worden overschreden. En toch zou aan zoodanige overschrijding behoefte kunnen bestaan, in welk geval men genoodzaakt zou zijn eene nieuwe verordening vast te stellen. Daarom doet hij hot voorstel om het maximum op te voeren tot f 125000 zonder gebonden te zijn aan dat cijfer, kan men het bereiken, wanneer er even tueel behoefte aan bestaat. Het voorstel de Veer wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen, die der heeren Schorer, van de Ree, van Dunnö, Gratama, Sprenger, Heyse, van der Swalme en Snouck Hurgronje. Art. 2 luidt dat aangeslagen worden al len. die overeenkomstig art. 5 in de ter men vallen, onverschillig of zij op zich zelf wonen, dan wel bij anderen inwonen. De heer de Veer vindt de woorden »over- eenkomstig art. 5 in de termen vallen" te vaag, waarom hij ze wil vervangen door »die een inkomen van f 525 of meer hebben." B. en W. nemen het voorstel de Veer over, waarna het artikel wordt goedgekeurd zonder stemming. In art. 3 wordt opgesomd wat als on zuiver inkomen beschouwd wordt, terwijl bepaald wordt dat wissalvallige inkomsten worden berekend naar het gemiddelde over de laatste vijf jaren. Evenals bij de bedrijfsbelasting zou de heer de Veer willen lezen „de laatste drie jaren", terwijl hij er onmiddellijk op wil laten volgen »of bij korteren duur het ge middelde over de verloopen maanden." B. en W. hebben geen overwegende be zwaren om het denkbeeld van den heer de Veer over te nemen^ en het artikel wordt hierop stilzwijgend goedgekeurd. In art. 4 wordt bepaald wat mag worden afgetrokken om van het onzuiver tot het zuiver inkomen te geraken, alsa alle nood zakelijke kosten tot onderhoud en instand- handing van gebouwde eigendommen tot een maixmum van 15% van de belastbare opbrengst voor de grondbelasting. De heer van Teylingen kan zich met dat maximum van 15% niet voreenigen; er kunnen jaren zijn dat de kosten meer be dragen dan 15%. Dit kan, antwoordt de heer den Bouw meester, maar van die onderhoudskosten wordt een schromelijk misbrnik gemaakt vooral door verhuurders van huizen; om hierin te voorzien, is een maximum van 15% gesteld. De heer van leylingen doet het voorstel om het geheele maximum te doen verval len, welk voorstel echter verworpen werd met 14 tegen 3 stemmen, die der heeren van der Swalme, van Teylingen en Snouck Hurgronje, waarna de alinea zonder stem ming wordt goedgekeurd: b. de hiervan te betalen assurantiepen ningen. Goedgekeurd wordt dat »hiervan" zal vervangen worden door van de gebouwde eigendommen c. de grond- en polderlasten op de vaste goederen drukkende, alsmede het betaalde voor vermogensbelasting. De heer Verhage doet het voorstel om het betaalde voor vermogensbelasting te schrappen, te meer nu er niet van bedrijfs belasting gesproken wordt. De heer van Dunne vindt wel dat er iets te zeggen is voor hei voorstel Verhage. Van belasting nogmaals belasting te betalen, gaat z. i. niet ophij stelt daarom voor de slotzin snede te lezen „alsmede het betaalde voor alle Rijks-, provinciale en gemeentebe lastingen". Alleen het bedrag der vermo gensbelasting te korten, komt den kapita list ten goedede korting van den aanslag in de bedrijfsbelasting ontlast den minderen man. De heer Wiiboom Verstegen geeft den heer van Dunné in overwinning in zijn voorstel alleen te spreken van alle „andere belastingen", waarop deze zijn voorstel in dien geest wijzigt. De heer de Veer vindt wel iets billijks in het voorstel-van Dunné, maar hij vindt dat hier van toepassing is: de wereld wil bedrogen zijn, zij worde dus bedrogen (mundus vult decipi, decipiatur ergo). Im mers met al die belastingen af te trekken, zal het percentage moeten verhoogd worden. En in de praktijk zal de uitvoering moei lijk zijn b. v. de aanslag van welk dienst jaar moet worden afgetrokken. Dit geeft den heer van van Dunne aan leiding om zijn voorstel aan te vullen met de bepaling, dat zal gelden de aanslag van het laatst verloopen Jienstjaar. Het wordt echter verworpen met 11 tegen 6 stemmen, die der heeren Schorer, Wisboom Verstegen, van Dunné, van der Swalme, Koole en Snouck Hurgronje. De heer van Dunne stelt nu voor den aftrek van de aanslagen in de vermogens- en bedrijfsbelasting, doch ook dit voorstel viel met 13 tegen 4 stemmen, die der heeren Schorer, de Veer, van Dunné en van der Swalme, totdat ten slotte het voorssel Verhage om ook den aanslag in de vermogensbelasting te schrappen werd aangenomen met 11 tegen 6 stemmen, die der h6eren Schorer, den Bouwmeester, Sprenger, Dumon Tak, van der Swalme en Snouck Hurgronje: d. de renten van verschuldigde kapitalen. e. bijdragen in het pensioenfonds. De heer Van Teylingen mist hier de vaste uitkeeringen aan uitwonende betrekkingen in de rechte lijn, die in de vroegere ver ordening wel voorkwamen en doet een voorstel om ook deze uitkeeringen te be houden, waarin hij door den heer van der Swalme gesteund wordt. De heer Van Dunne is er tegen, omdat het zou zijn: de deur open zetten voor veel knoeierij. Bovendien acht hij het onbillijk dat anderen, die eene toelage geven buiten de rechte lijn, niets zouden mogen aftrekken. Het voorstel van Teylingen wordt ver worpen met 11 tegen 6 stemmen, die der heeren Schorer, Sprenger, van der Swalme, Koole, van Teylingen en Snouck Hurgronje. De heer Verhage vraagt hoe het gaat, met de belastbaarheid van inwonende zoons, die, buiten kost en inwoning, salaris ge nieten, waarop de Voorzitter antwoordt dat de Commissie van aanslag hieromtrent heeft te beslissen. De art. 4, 5 en 6 worden hierop zonder stemming goedgekeurd. Bii art. 7 stelt de heer De Veer voor het tarief van B. W. te volgen met progressie. Met voorbeelden haalt hij aan hoe hierdoor de middenklassen zoudeD verlicht worden, om den druk meer te doen vallen op de grootere kapitalisten. De' heeren Wethouders brengen in het midden dat de samenstelling van het tarief een kolossaal werk geweest was; zij zijn er toe gekomen om het tarief zonder pro gressie voor te stellen om de inkomens beneden de f 2000 te kunnen ontlasten. Dit betwist de heer De Veer, die beweert dat met het tarief zonder progressie slechts de inkomens beneden de f 2000 worden gebaat. Het voorstel De Veer wordt hierop ver worpen met 10 tegen 7 stemmen, die der heeren van der Harst, de Veer, van de Ree, Wisboom Verstegen, Verhage, Koole en de Rijcke. Bij art. 8 stelt de heer Schorer voor het kohier niet meer in druk uit te ^even, maar het op de secretarie ter inzage te léggen. Hij vindt die publiciteit niet noodig, waarmede de heer Koole instemt. De heer Den Bouwmeester beweert dat die publieeering door den druk veel fraude voorkomt. Het voorstel Schorer wordt verworpen met 14 tegen 3 stemmen, die der heeren Schorer, Van Dunné en Koole. Nog stelt de heer Schorer voor om uit het boekje van het kohier te doen vervallen de opgave of de aanslag heeft plaats gehad naar eigen aangifte of ambtshalve, doch ook dit voorstel wordt verworpen met 15 tegen 2 stemmen, die der heeren Schorer en Van Dunné. De overige artikelen geven geen stof tot opmerkingen en worden de ontwerpen der verordeningen thans zonder stemming als bovenaangegeven vastgesteld. Achtereenvolgens worden nu nog zonder discussie of stemming: a. vastgesteld staten van oninbare posten inkomstenbelasting 1899, 1900 en 1901 ad. f3,30, f8,81 en f 1036,225; b. goedgekeurd: lo. de wijziging in de datums van aflossing der aan te gane geldleening van f 115000 een half jaar later te stellen; 2o. eene beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven voor 19013o. eene wijziging der gemeente- begrooting voor 1901 en 4o. een voorstel van B. W. tot voortzetting der vernieu wing van kaaibeschoeiingen. Wegens het vergevorderd uur worden de overige punten der agenda en de motie van den heer Van Dunné tot een volgende zitting aangehouden en gaat de vergadering uiteen. 17 October 1901. Door de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriëel is een partij (16) locomotieven aan de Engelsche regeering verkocht, met bestemming voor Zuid-Afrika. Die locomotieven waren reeds in 1899 door de Z. A. S. M. besteld, doch konden niet worden afgeleverd. De directie kon ze niet elders plaatsen, alleen in Zuid- Afrika kunnen deze locomotieven worden gebruikt. Een quaestie van constructie. Hierop besloot de directie ze aan de En gelsche regeering te verkoopen. Een deel der pers vergoelijkt deze daad; een ander deel zwijgt. En daar valt wat voor te zeggen. Maar nu doet de Teleqraaf een andere ontdekking. En het zal ons benieuwen of men dat oolc verdedigen zal. Natuurlijk speelt het stuk weer binnen de koopliedenstad Amsterdam, evenals vo rige eeuwen kieskeurig noch vies als er een kleinigheidje te verdienen is. Heden zijn er namelijk, op de Koren beurs bevrachtingszaken gedaan met de clausule ^English steamers excluded". Nog eens, zal men ook deze graanleve- rantie aan de Engelschen in Zuid-Afrika door hen die zoo groot medelijden toonen met de verdrukten, durven verdedigen Granen zijn geen locomotieven, die al leen in Zuid-Afrika kunnen dienst doen. Zoo blijkt dan 't geslacht nog niet uit gestorven van hen die den 80-jarigen oor log wenschten te bestendigen wijl Spanje hun grootste afnemer was van oorlogsma teriaal. Elke levering toch aan Engeland voor Zuid-Afrika is metterdaad mee helpen den oorlog bestendigen, dien men met den mond verfoeit. Nederlandsche Bank. 31 Maart 1904 zal het octrooi aan de Nederlandsche Bank dat in 1888 voor 15 jaren werd verlengd, zijn afgeloopen. Althans wanneer twee jaren, van te voren, dus vóór 31 Maart 1902, de overeenkomst door de Nederlandsche Regeering wordt opgezegd. Doet deze zulks niet, dan is het octrooi weder stilzwijgend verlengd tot 1914. De vorige minister van financiën ver klaarde aan de Eerste Kamer reeds dat een ontwerp tot voorziening in die aange legenheid tijdig zal worden aangeboden. Het is dus te verwachten dat over niet zeer langen tijd deze zaak, die in 1889 onder het Ministerie Mackay het laatst is geregeld, opnieuw aan de orde komt merkwaardigerwijze nu weder een Mini sterie uit de rechterzijde achter de groene tafel is gezeten. De regeling van 1888 heeft voor den Staat niet onaanzienlijke voordeelen opge leverd. In 1900 bedroeg zijn aandeel in de winsten der banken niet minder dan f 2.210.504. Moge het Minister Harte gegeven worden in deze gewichtige aangelegenheid een goede oplossing te vinden. Stichtsche Crt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hindeloopen, H. Guittart, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Hekelingen, door v. Iter- son, cand. te Oenkerk. Tot bedienaar der Evangelisatie te Schoondijke is benoemd de heer D. Lens- veld te Nieuwersluis. (Gem. Heenvliet). Wij hebben door een misverstand in een onzer vorige nummers gemeld dat bij de bevestiging van ds. Mossel te Seroos- kerke (S) handoplegging plaats had. Doch daar ds. Mossel niet was candidaat, maar emeritus predikant, was er niet van hand oplegging, slechts van belangstellende tegenwoordigheid van de in 't bericht ge noemde predikanten sprake. Wemeldinge. Bij de stemming voor vijf gemachtigden in het kiescollege alhier werden ingeleverd 81 stembriefjes. Geko zen werden de aflredenden F. Burger met 47, M. de Jonge met 66, L. Oele met 69 en A. Ruissaard met 75 stemmen. Her stemming moet plaats hebben tusschen J. A. Zuiddijk die 39 en P. Dekker Jz. die 34 stemmen bekwam. D. de Jonge ver kreeg 21 stemmen terwijl de overige stem men waren verspreid over verschillende personen. Kamperland. Woensdag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De landbouwers knecht E. F. kwam met zijn wagen aan rijden waarmede hij suikerbieten had ver voerd. Tot zijn schrik bemerkte hij dat het 4-jarig dochtertje van den arbeider C. Flipse voor de paarden liep. Genoemde knecht trachtte nu de paarden tot staan te brengen, en wel met zulk een krachtsin spanning dat een paard viel. De wagen reed over het kind heen. Het kind werd bewusteloos opgenomen, inmiddels werd Dr. Hocke van Wissenkerke ontboden, die constateerde, dat het rechterbeen en rech terschouder gekneusd waren. De toestand is op dit oogenblik naar omstandigheden zeer gunstig en er bestaat hoop op her stel. De knecht is aan het voorval on schuldig, dewijl er een wagen voor hem uitreed, zoodat het ongeluk niet kon voor komen worden. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den Dijkraad van het Calamiteuse Waterschap Bruinisse werd wegens periodieke aftreding opgemaakt eene aanbeveling en eene voordracht resp. voor Voorzitter en lid van het Dijkbestuur. Op de aanbeveling werden geplaatst de heeren le. C. Hage, 2e. J. van Vessem, 3e. J. Goudzwaard. De voordracht voor een lid van 't BestÖur bestond uit de heerenle. J. van Vessem, 2e. J. Goudzwaard, 3e. M. H. Krepel. De onder no. 1 vermelden zijn aan de beurt van aftreding. De lo luitenant H. J. Gasille, van het 8e regiment infanterie, wordt op zijn verzoek overgeplaatst bij het 3e regiment infanterie te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1