NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 10.1901, Donderdag 17 October. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH -Ifiiiishoiirister rrieiikneclit I) benoodigd, tnd knecht telegraaf. 'amdienst. Middelburg. ster VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Engeland en Transvaal. PRIJS DER ADVERTENTIËN Kerknieuws. S c h o o I n i e u w s. Bekendmaking. Rechtszaken. fgeval terstond MAAS Cz., Straatweg naar Ylissingen. et Mei I benoodigd, bij* 't Hof Domburg. et Mei idkneciit benoodigd bij J. VOS, Iroot Valkenisse. stelling terstond b e e 1 e. ren Mei jekwaam is met oen bij K. DINGEMANSE, Heulzicht. Oct. sn van Antwerpen Maandag) s'morg. 7,u jen Zeilm. vm. 4,50 r, 11,11,45 nm.12,30, \30, f 4,15,5,10, f 5,55 f9,15, 10,15. Eemise. urg: (Markt) vm. 5,20, 1,50, nm. f 12,35, 1,20, 20, f5,15, 6,-, 7,- ,20, 11,-. ïen goederen. 00RB00TDIENST de. HulstYlake OOTDIENST. naar Ylake vm. 6, soorden onmiddellijk na orrespondeerende trein 5,20. NDIENST. "Walsoorden vm. 7,30 imiddellijk na aankomst m. 9,en 11,30 n.m. n7T"T,S ÏÏHËIL E" let. Van Rotterdam 's midd. Dins. 15 Woen 16 Dond. 17 Vrijd. 18 Zater. 19 Zond. 20 Maan. 21 Dins. 22 Woen. 23 Dond. 24 Vrijd. 25 Zater. 26 Zond. 27 Maan. 28 Dins. 29 11,30 11,30 11,30 11,30 11,30 11,30 11,30 11,30 12,- 10.— 10 30 11.— 11,— 11,- 11,— OOTDIENST ORG en ZIERIKZEE. dot. Van Zierikzee. 'smorg. 'smidd 15 7,50 2,45 16 17 18 19 20 21 d. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. 22 23 24 25 26 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 2,45 2,45 2,45 2,45 2711,30 28 6,30 29 7.— 30 7,50 31 6,30 2,45 1- 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 ihe Spoortijd, ia) nm. 3,30 i) )a) nm. 3,55 nm. 1,55/; 2,15 3,30i) 3,50 naar Breskens Bors- van Vlissingen naar lakt m. van Neuzen naar es. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van Uit Londen seint men dat de Iersohe Boeren vriendin Maud Gonne heimelijk naar Zuid-Afrika is vertrokken. De regeering lieeft de overheidspersonen in de voor naamste havens aldaar verwittigd van haar vertrek en bevel gegeven Maud's landing te verhinderen. De Fransche Assiette au Beurre met de earicaturen van Koning Eduard (ook in Nederland is de uitstalling verboden!) blijkt in Londen binnengesmokkeld te zijn. De politie heeft eenige exemplaren in be slag genomen in de Fransche wijk, maar de meeste moeten al geplaatst zijn tegen fabelachtige prijzen. Walpole heeft als voorzitter van de half- jaarlijksche vergadering van aandeelhouders van de Standard Bank in Zuid-Afrika erkend dat de staat van beleg in de Kaapkolonie een algemeene stoornis in het verkeer en verliezen veroorzaakte. Vele filialen in Kaapsche provincies moesten gesloten wor den, andere zijn afgesneden van Kaapstad, terwijl elders het personeel van de bank stadswaclitsdienst moet verrichten. De za ken van de Bank in Transvaal [en Oranje- Vrijstaat blijven beperkt tot de behoeften van het legerbestuur. Alleen levensmid delen worden ingevoerd, terwijl de land bouw allerwegen stilstaat, ook in een be langrijk deel van de Kaapkolonie. Toch is de Standard Bank in staat geweest 25,000 ps. te storten in het reserve-fonds, dat zoodoende gelijk werd aan het gestorte kapitaal. De voorzitter ziet eenige kansen op verbetering. In den loop van 21/» jaar is, volgens den voorzitter, 8 millioen ps. in goud in de Bóeren-republieken verdwenen. Hij vertrouwt dat dit voor het grootste gedeelte ergens begraven zou zijn en weer voor den dag zou komen bij het einde van den oorlog. De Standard Bank hoopt ver der dat de Engelsche regeering haar 150,000 pst. zal restitueeren die door de Boeren- regeering zijn opgeëischt. Na Lotter, zijn ook Wolfaert en Sehoe- man, Lotters luitenants, op Kitcheners last doodgeschoten. Lotter zelf was slechts 26 jaar en was verloofd. Die jonge af gesneden levens, dat onschuldige bloed, die tranen van overblij venden, hoe roepen zij om wrake van den hemel. Intusschen houden de Boeren den moed er in, on danks de zware regens die de taak be moeilijken. Hamilton en W. Kitchener hebben 't in de Pongolabosschen maar zwaar te verantwoorden. In de Drakens- bergen is eveneens beweging. Scheepers commando heeft zich gesplitst en wordt door French vervolgd. Overigens is 't nieuws van de Boeren schaarsch. Een van de afdeelingen van Botha's troepenmacht, die met hem even wijdig opgetreden waren langs Natals grens, voert de kanonnen mede die bij Bloedrivierpoort op Gough zijn veroverd. Wel een bewijs dat 't kanonnen met sluit stukken zijn; de Engelschen hadden ons eerst willen wijs maken dat zij die sluit stukken hadden vernield, maar geen Boer is zoo dom om een kanon zonder sluitstuk mee te zeulen. Of nu door dezen terugtocht, of liever deze ontkoming van den uitnemonden Boerengeneraal zijn aanval op Natal ver ijdeld werd. Wij geloovea het niet. Imnrnrs naar 't oordeel van Boeren zei ven zou 't een dwaze tactiek zijn zoo Botha en De Wet zich in Natal gingen nestelen. En hij heeft daar ook geen oogenblik aan gedacht. Hij heeft in Natal voorraden van ammunitie opgedaan; hij heeft de bezetting van Fort Itala gedwon gen hem in het rustig bezit van het ge roofde te laten; hij heeft de Wet gelegen heid gegeven zich uit den Vrijstaat naar Natal te begeven en zich met hem te ver eenigen. Hij kan dus tevreden zijn. Uit Lorenzo Marques komt bericht dat de Boeren zes treinen met levensmiddelen verbrand hebben, en dat op do grens he vig gevochten is. Eenige Engelschen wis ten op Portugeesch grondgebied te ont komen. Te Pretoria heeft dit bericht velen ont stemd, dewijl toch de levensmiddelen daar niet zoo overvloedig zijn. In de vrouwenkampen te Bloemfontein is de ellende zoo groot dat eenige vrou wen hunne kinderen hondenbloed te drin ken gaven, waaraan velen dezer ongeluk- kigen stierven. Natuurlijk heeft dit op 't gemoed der Engelsche bewakers hoege naamd geen invloed. Ds. Goddefroi, de zwaar beproefde pre dikant te Pietersburg, die zwaar ziek eu krijgsgevangen door do Engelschen binnen Pretoria gebracht werd, be.vindt zich in 't arrestkamp, herstellende, en zal weldra op parool worden vrijgelaten. De heeren H. J. Emous, F. J. D. Theijse en P. J. Wellensiek melden het volgende over C. Broeksma. »Er zijn te Johannesburg personen, die gebrek hebben geleden, omdat zij hun voorraad gegeven hebben aan de vrouwen en kinderen hij hun aankomst met de treinen. Onder hen was Broeksma. Ik zie hem nog bij de aankomst dier uitgehon gerde vrouwen en kinderen, beladen met manden voedsel, terwijl hij en de zijnen het zelf maar heel schaars hadden. Hij heeft zijn leven ten offer gegeven voor de vrouwen en kinderen, de weduwen en weezen. Hij is vermoord, omdat hij mij den toestand in het kamp heeft bloodgelegd". Met die woorden teekent ons een Afrikaner den man, wiens barmhartigheden hem als een slachtoffer der gruwelijkste onbarmhar tigheid heeft doen vallen. Aandoenlijke woorden! Ja, Broeksma heeft geweten, welk schrik kelijk lot hem bedreigde, als de wereld door hem gewaar werd, hoe Engeland de weerlooze vrouwen, de onnoozele kinderen in Zuid-Afrika behandelde. Hij moest een hoogverrader worden, als hij niet met geweld de machtige stem der deernis in zijne ziel kon doen zwijgen. Die deernis was hem te machtig. En hij verkoos voor zichzelf ontbering om uit- gehongerden te voeden en verkleumden te dekken. Maar hij deed meer. Engeland wilde als weldoener geprezen worden van onbeschermden, wier huis en have het had verbrand en geroofd en die het nu aan ellende en dood prijs gaf. En Broeksma greep naar de pen. Hij, voot- maals publiek aanklager, waagde het den moordenaar der kleinen voor de rechtbank der menschelijkheid aan te klagen. Hij gaf getallen en namen. „Zorg,toch, dat veel, zoo mogelijk alles in de couranten ver schijnt", zoo schreef hij in een brief, die thans nog voor ons ligt. Dat was hoogverraad, o zeker, een hoog, verheven verraad, dat hem tot onvergan kelijke eere strekt. Maar hoogverraad was het. Hij deed mededeelingen omtrent het gevechtsterrein, het kamp, aan den vijand. Want de geheele beschaafde wereld is En- golands vijand en in de kampen telt het meer gedooden dan op de velden! Het duistere werk mag niet bekend worden. Daarom de' krijgswet over geheel Zuid-Afrika. En Broeksma's dood moet elk Afrikaner doen terugheven van eenige medodeeling te doen. Laat men niet wanen, dat hij wat an ders mededeelen kon. Een krijgsraad heeft hem gevonnist en ongehoord, de getuige in het geding togen dr. Krause werd haastig terechtgesteld Op Bermuda. Wij schrijven een en ander over uit een brief in de Kerkbodo (Overijselsche) van een krijgsgevangene. Op Donderdagavond den lston Augustus wierpen wij anker in Murraijs Anchorage van 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. bij het oosterpunt van Bermuda. Den vol genden morgen vroeg gingen wij voort elf mijlen verder, al aan den Noorderkant van het eiland, tusschen koraalbanken door. Deze noorderzijde is een groot koraalrif, onder water, met meer of minder diepte van water. De weg voor schepen wordt door drijvende teekenen aangewezen. Wij wierpen voor de tweede maal anker op Vrijdagochtend in Grassy Bay. Vandaar werden de krijgsgevangenen in kleine stoom- booten vervoerd naar Tuckers Eiland. Daarna gingen wij, tezamen met de kran- ken, den dokter en den hospitaalstaf naar onze bestemming, namelijk Ports Eiland. Men kan niet spreken van het eiland, want er zijn hier honderden van eilanden. Toch is er wat men noemt »the main land." Dit ligt zoowat in den vorm van de lettor S. De lengte van het main land van punt tot punt is/ ongeveer 22 mijlende grootste breedte twee mijlen. Het main land be staat ook uit vele eilanden, maar zij lig gen zoo dicht bij elkander, dat zij, behalve op eene plaats, aan elkander verbonden zijn door bruggen en »cause-ways". Van ons eiland kunnen wij bet grootste der kampen, dat op Darrell Eiland, zien met bij de 900 mehschen en wij booren hun gezang, het is nog geen mijl van ons verwijderd. Gij kunt u eenigszins voor stellen welk een indruk het maakt. Als de avondschaduwen zich verlengen ovor de insluimerende eilanden, en eene aangename stilte overal verspreid is, dan brengt de avondkoelte tot u over de duidelijke klan ken en woorden van onze Psalmen of Ge zangen. »'k Wil U, o God mijn dank betalen, U prijzen in mijn avondlied. Het zonlicht moge nederdalen, Maar Gij mijn licht begeeft mij niet." Zoo hoort men duidelijk woord voor woord, zoo luistert men met een bewogen gemoed, terwijl onze arme menschen, in een anderen zin, en met een andere be- teekenis, deze woorden zingen, de liederen Zions in een vreemd land. Dicht bij dit eiland, slechts een steenworp van hetzelve verwijderd, ligt Burts eilaud, waar een tweede kamp is, van tusschen vijf en zeshonderd menschen. Alhoewel deze eilanden zoo dicht bij elkander zijn, zoo kunnen de kampen echter niet op elkander zien, daar zij op de verst van elkander verwijderde kanten gelegen zijn. Het kamp wordt gevormd door een driedubbele heining van doorndraad, ongeveer vier voet van elkander verwijderd, die loopt uit de zee, tot weer in de zee, en snijdt zoo wat een derde van het eiland af tot kamp. Onze menschen hebben dus gedurende den dag vrijen toegang tot de zee, en maken ook veel gebruik van het baden in de zeehet water is vanwege de zonnehitte altijd lauw, bij dag en nacht. Aan vischvangst kunnen zij niets doen, om de eenvoudige reden, dat er geene visschen zijn om te vangen. Als men visschen wil, dan moet men in de diepe zee gaan. Op een afstand van twee of drie mijlen van deze twee eilanden lig gen er twee eilanden dicht bij elkander, Tuckers en Morgans. Op eerstgenoemde zijn de menschen die met ons hier aankwamen, zoowat 600op het tweede is er ook oen kamp gereed, in dien er nog meer komen moeten. Op het gansche Bermuda is er geen enkele fontein of lóopond water. Men krijgt hier het versche water van de wolken, en het wordt opge vangen in ijzer- of groote cement-tanks van de dakeD en van daartoe gemaakte vloeren. Gebrek aan water dreigt in de kampen, en nu heeft men groote condensots opgezet, om uit zeewater versch water te maken. Onze menschen krijgen geen versch water om mede te wassebendit veroorzaakt na tuurlijk veel ongerief. Het is hier nu nog zomer, en de hitte is groot en drukkend en benauwend. Men is maar altijd klam van zweet, al zit men stilen al het werk geschiedt in het zweet uws aanschijns, ja uws ganscben lichaams. Do plantengroei dezer eilanden is niets bijzonders. De ce- derboomen, zoowat gelijk aan eeD zekere soort cypressboomen bij ons, groeien op al de eilandenanders is er niet veel te zien, tenzij waar menschenbanden sehoone tuinen hebben aangelegd. Het main land is tame lijk dicht bobouwd, en moet dicht bevolkt zijn. Ik kan nog niet uitmaken waar de menschen van leven; waarschijnlijk zal ik dit ontdekken wanneer de tijd daar is waarin deze groote hotels geopend worden om bezoekers uit Amerika te ontvangen. Nu staan zij allen gesloten. Er is geon berg in deze eilandenzij zijn niet meer dan heuvels. Het gezicht van onder onze tent is echter lief on schoon. De zee is altijd kalm als een meer, on de booten die heen er weer gaan, zijn een heole aardigheid. Toen wij hier aankwamen kregen wij een gewone kleine ronde tent ter woning; men voorzag ons echter vriendelijk van het nood zakelijkste meublement; ons goed moest echter uit gebrek aan ruimte bij dag en nacht buiten staan, en wij boerden ook, maar meestal buiten. Maar nu zitten wij onder een groote tent met drie-palen onder de cederboomen, tien schreden van de zee, op een van de Ber muda-eilanden; de ruimte is genoeg, en tenzij er storm komt, zien wij kans den winter hierin door te brengen. De Heere is ons onuitsprekelijk goed. Wij vinden ook hier te Bermuda harten die den ge vangenen gunstig gestemd zijn en die de helpende hand tot ze uitstrekken Ned. Herv. Kerk. Viertal te YlissingenJ. A. K. van Leeu wen, te Avereest; R. Torenbeek, te Vol lenhoven; D. van Krevelen, te Beekbergen en G. Posthumus Meijjes, te Dubbeldam. Drietal te AmsterdamI. D. J. Iden- burg, te Hilligersbergdr. E. W. J. Post humus Meijjes, te Middelburg en G. Mans- velt, te Scheveningen. Beroepen te Westkapelle (toez.), C. v. d. Hoeven te Domburg; te Arkel, A. Ka bel, cand. te Sneekte Bergen, G. A. Kniphuizen te Boskoop; te Heemstede, dr. A. J. Th. JoDker te Dordrecht; te Marken, W. J. Val, cand. te Rotterdam; te Bruchem, A. ten Have te Eemnes buiten; te Krommenie, D. Sijpkens te Bergum; te Deventer, G. Nijhoff te Berkhout; te Veenendaal, F. F. J. v. d. Plassehe te Hasselt. Aangenomen naar Stellendam, door A. Hoogendijk, cand. te Nieuwerkerk a./d. IJsel; naar Spankeren, door F. H. G. v. Iterson, cand. te Oenkerk. Bedankt voor Gorredijk, door A. H. v. d. Hoeve, te Vledder; voor Zevenhoven, door W. van Dooren, cand. te Doetinchem voor Goudriaan, Klaaswaal, Langerak en Zoutelande, door A. Hoogendijk, cand.; voor Monster, door J. M. Ph. Schip pers te Huizen; voor Beek, door A. Meerdink te Groningen; voor Veen wou den, door A. de Jonge te Ter Apel voor Lutjegast, door E. v. d. Berg, cand. te Nieuw Leuzen; voor Montfoort, door J. W. H. Kalkman te Woerden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Dokkum, door T. Bos te Beduur; naar Halfweg, door N. IJ. v. Goor te Boxum. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Winschoten, F. Dijkema, prop. te Leeuwarden; te Makkum, S. D. A. Wartena, te Veen wouden. De Unie-collecte bracht dit jaar op te Middelburg f 166,38'/2Zierikzee (Geref. kerk) f71,38; Nieuwdorp (id.) f22,66; Kolijnsplaat met Kats f 111,44; Axel (Spui) f90; Vrouwopolder f 12.43; en Dintel- oord f153. Te Utrecht is geslaagd voor het theo retisch apothekers-examen do heer J. E. v. d. Harst van Middelburg. Ook aan de gemeente Rilland=Bath is wederom voor vijf jaren vrijstelling ver leend van het geven van onderwijs in vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Te Amsterdam aanvaardde gisteren Professor M. A. van Mjelle het hoogleeraars- ambt aan de universiteit met een rede over David Hume en zijne leer van het kon vermogen. Goes. De Burgemeester van Goes, ge let op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 4 October 1901, brengt ter kennis van belanghebbenden dat op alle stations in Nederland rundvee slechts ter vervoer mag worden aangenomen naar België op de volgende stationsSas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen-op-zoom, Roozendaal, Baarle-Nassau, Valkenswaard, Budel, Roer mond, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, Beek-Elsloo, Bunde, Maastricht, Grons- veld en Eijsden, tenzij voor elk stuk vee aan den betrokken beambte van den spoorweg dienst zijn ter hand gesteld 2 door een ge- examineerden Veearts ingevuld onderteekende Certificaten volgens vastgesteld modpl afge geven niet langer dan 12 uren voor het tijd stip der aanbieding van deze Certificaten zal een exemplaar blijven aan het Station van afzending. Om misbruik te vooikomen wordt bepaald dat het stuk ongeldig is, wanneer daarin een of meer wijzigingen of doorhalingen voorkomen welke niet door de betrokken veearts zijn ge waarmerkt. Een exemplaar der bedoelde Certificaten ligt ter visie op de Secretarie der gemeente.' Namens den Minister van Binn. Zaken ves- tigd hij de aandacht van belanghebbenden er op, dat hun eigen belang mede brengt, niet anders dan gezonde en onbesmette dieren naar België uit te voeren. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 15 October 1901 zijn veroordeeld wegens: jagen s. consent macht en verg.: H. L., te Ierseke, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. verkl. verb, bevel uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. niet beletten dat hond wild opspoortP. de K., te Kats, f 3 b. s. 2 d. h. visschen z. verg.: C. A. H., ,F. T., te Ossendrecht, ieder f 1 b. s. 1 d. h., J. H., te Ierseke, f2 b. s. 2 d. h., J. v. d. W., E. M., te Ierseke, ieder 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. h. visschen z. verg. en s. acte: H. G., te 's-Heerenhoek, 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h. verkl. verb. uitl. kruisnet of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. sterhen dranh verhoopen z. verg.Z. de V., h/v N. M., te Kruiningen, A. R., te Hans- weert, ieder f 5 b. s. 3 d. h., J. J. Ph., te Hansweert, f 5 b. s. 5 d. h. visschen in kanaal Z. B.\ P. F., te Hans- weert, f5 b. s. 4 d. h., P. P. de P., te Hansweert, t 5 b. s. 3 d. h., J. G., A. M. de P., te Hansweert ieder 2 maal f 5 b. s. 4 en 3 d. h. belemmeren waterafloop in polder m Zeeland 2 maal: J. W., te Schore, 2 maal f 3 b s. 2 maal 3 d. h. rapen kreukels zeedijk: A. a. v. B., M. de. J., Ch. de V., A. ie v. B., te Wemeldinge, ieder f 2 b. s. 2 d. h. met onqeoorloofd vischtuig Schelde bevisschen: M. K., te Rilland-Bath, f3 b. s. 3 d. h. schelde bevisschen 2. consent: J. V., te Rilland-Bath, f2 b. s. 2 d. h.. P. A. P., te Clinge, f3 b. s. 3d. h. schelde bevisschen z. consent en z. verg.: C. V., te Wemeldinge, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h. graven binnen verboden afstand van den zeedijk zonder verg.: A. de B., P. J. de B., te Graauw, ieder f 10 b. s. 5 d. h.; overtred. ijkwet: G. S., Ie Krabbendijlce, f 0.50 b. s. 1 d. h.; trekdier onbeheerd laten staan: H. M., te Middelburg, f 2 b. s. 2 d. h. loopen over grond met verb, toegangA. F te Kloetinge, H. K., te Oudelande, J. V.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1