v Wi Gemengde Berichten. B t, C IL, A IVl E Se Eere! Wien Eere toekomt! Lijden is niet leven. fóeclitszakcH. Kerknieuws. Schoolnieuws. Bekendmaking. JL> I IN' G. LEEST A F E L. gesteld. Het waren Frederik Toe, Hendrik Veenstra en Hendrik van Vuuren. Een ooggetuige correspondent van het Engelsche blad Daily News schrijft: »0m de gevallenen de eer te geven, die liun toekomt, zij stierven, ofschoon rebellen, als mannen en toonden heel weinig vrees. De terechtstelling had plaats op het open veld, ongeveer tien minuten wandelens van de stad. De mannen werdfti in een ambulancewagen naar de plaats van executie gereden en zoodra zij waren uitgestegen, werden allen geblinddoekt, naar een stoei geleid en daaraan met touwen vastgebonden. De stoelen werden ongeveer twaalf voet van elkaar geplaatst en zeven soldaten voor iederen gevangene afgezonderd. Op het bevel Vuurl knalden de een en twintig geweren als één en toen de dokter de hemden der drie opende, om den dood te constateeren, kon ik zien, dat de zeven kogels allen geraakt hadden op een plek niet grooter dan de palm van een hand". Wij zouden ons niet veroorloven boven- staanden titel Eere! Wien Eere toekomt als aan ons gericht te beschouwen, ware het niet een 84 jarige grijsaard de Heer L. M. Roos, oud orchestmeester der K. Schouwburg te 's-Gravenhage thans wonen de, Poth 21, te Amersfoort: Lijden is niet leven, dusdanig was zijn dagelijksche uitroep; het rheumatiek deed hem op hevige wijze lijden, de eetlust verdween en tengevolge daarvan de krach ten. Het langdurig lijden is inderdaad een oorzaak van snelle uitputting. Op een verzwakt lichaam maakt onverschillig welke aandoening meer indruk. De rheumatische pijnen zijn ondragelijk, 't zij ze kalm of hevig zijn. In 't eerste geval maken zij de zieke zenuwachtig en zijn karakter onaan genaam in het tweede geval martelen zij hem, benemen hem alle beweging en eigen dom door de bloedarmoede te veroorzaken. i-.-f i ''//I J£ V De heer L. M. ROOS, volgens portret. De Heer Roos na vele geneesmiddelen beproefd te hebben zonder eenig resultaat, gebruikte op zekeren dag de Pink Pillen van Dr. Williams, die bij hem op wonder volle wijze slaagden. Van lieverlede zag hij zijne rheumatische pijnen verdwijnen, zijn eetlust terugkomen hij heeft weder een verkwikkende slaap en zijn door het lijden verlorene krachten weder terug bekomen, op mijn 84 jarigen leeftijd, heb. ik thans een gevoel alsof ik slechts 50 jaar oud was, men zou zeggen eene tweede jeugd en eene weder opstan ding. Mocht ik weder de minste aanval krijgen terstond neem ik mijn toevlucht tot Uwe Pink Pillen. Niets is meer waar want de Pink Pillen met het bloed te hernieuwen, geven eene buitengewone levenskracht en doen bloed armoede, bleekzucht, neurasthénie, zenuw pijnen verdwijnen en geven aan de door ernstige ziekten verzwakte personen levens kracht en gezond heid terug. De Heer Roos voegt nog toe, maakt het vrijelijk bekend en daar ik in de Artisten wereld zeer bekend ben, zal mijne mede werking zekerlijk bij dragen tot de bekend-. making van zoo'n heilzaam en eenig middel. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens wederspanntgheid, gepleegd door zes personen met vereenigde krachtenH. T., 22 j., arbeider, Selzaete (België), thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 jaar en 6 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis. diefstal: J. de D., 37 j., bootwerker, Ter- neuzen, tot 4 m. gev. straf; eenvoudige beleediging van een ambtenaar: M. L., 19 j., arbeider, Colijnsplaat, tot f 10 b. s. 10 d. h.; bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht: D. J. de V., 25 j., boerenknecht, Kloetinge, tot 14 d. gev. straf; en mishandeling'. M. de V., 53 j landbouwer, Kloetinge, tot 1 m. en J. Z., 52 j., zonder beroep, Kloetinge, tot 3 w. gev. straf, en F. B., 44 j., zonder beroep, Goes, tot f20 b. s. 10 d. h., en M. v. L., 28 j., timmer manskuecht, 's Gravenpolder, tot f 5 b. s. 5 d. h. Vrijgesproken: A. v. R., 74 j., tagrijn, Terneuzen, beklaagd van heling. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Polsbroek, H. Snel te Dirks- laud. Bedankt voor Papendrecht, door P. Bokraa te Gamerenvoor Franeker, door J. Heep te Wijdenes. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hindeloopen, door C. Diemer te Warns. Bedankt voor Ezinge, door G. Meijer te Borger. Voor het lidmaatschap van het hoofdbe stuur van het Ned. Onder wij zersgezelschap worden voor de vacature Zeeland voorge dragen de heeren F. M. Klenke te Ierseke, en Ph. Rank te Middelburg. Goes. Ouders en Voogden van kinderen, die een lagere school bezocht hebben, en van het hoofd dier school een bewijs ontvangen dat zij met vrucht de lessen hebben gevolgd, worden er bij deze aan herinnerd dat zeer spoedig, dit jaar vermoedelijk tegen r Nov. geopend wordt eene avondschool aan school B, waarop niet zooals vroeger weer het zelfde geleerd wordt als op de lagere school, maar waar alles geleerd wordt wat toekomstige kantoor- en winkelbedienden kan te pas komen zoodat allen die hun kinderen geen ambachts man willen laten worden en ze evenmin naai de Hoogere Burgerschool willen zenden, daar de gelegenheid vinden ze op een andere ma nier een levensbestemming te geven. De cursus duurt 3 jaren van October tot Maart gedurende 24 weken, 4 dagen per week, eiken dag drie uur. Inlichtingen zijn te bekomen bij den heer A. van Schelven hoofd van school B en op de gemeente Secretarie. Ook voor enkele lessen in boekhouken en wellicht ook voor stenograffie bestaat aan die school gelegenheid. De lotelingen en ingeschrevenen voor de Brandweer worden hiermede herinnerd, dat zij, redenen van vrijstelling hebbende deze ter Secretarie moeten opgeven vóór of op Zaterdag den 19 October a. s. Zij, die zich beroepen op ziekelijke gesteld heid of gebreken, moeten dit staven door eene verklaring van den geneesheer der gemeente. De November Veemarkten te Goes, zullen dit jaar gehouden worden op de Dins dagen den 12, 19, en 26 van die maand. Wissenkerke. In de Raadsvergadering van Maandag kwamen onder de ingekomen stukken van Ged. Staten voor: een brief waarbij werd bericht dat berust werd in het subsidie in de vorige vergadering aan het Burgerl. Armbestuur voor 1902 toe gestaan, en een brief waarbij, naar aanlei ding der in die vergadering gemaakte re geling van sommige onderwijzerstrakte menten, in overweging werd gegeven alle vroegere regelingen dienaangaande in te trekken en dan nu in deze vergadering alle traktementen en vergoedingen voor huishuren opnieuw vast te stellen. Dienovereenkomstig worden nu met al- gemeene stemmen verschillende daartoe betrekkelijke besluiten genomen. Daarna wordt voorgelezen een brief van Ged. Staten waarbij deze hunne bedenkin gen te kennen geven tegen de som in de nieuwe verordening op den Hoofdelijken Omslag, voor aftrek van noodzakelijk levens onderhoud opgenomen, dewijl die som, be dragende f 300,niet gelijk is aan 'die op de andere gemeenten van N.-Beveland voor dien aftrek bepaald terwijl door af trek van die som in strijd wordt gekomen met het in de tabel behoorende bij de kieswet, voor deze gemeente aangeduid be drag als welstandsieoken voor een gezin, zelfs met kinderen. Voorlezing wordt alsnu gedaan van de geheele correspondentie betrekkelijk deze zaak tusschen het gemeentebestuur en Ged. Staten en tusschen dat college en den Minister van Binnenl. Zaken. Uit de daarop gevoerde besprekingen en de bewoordingen van het daarna met algemeene stemmen genomen besluit bleek ten duidelijkste dat de Raad toegaf, doch niet uit overtuiging en het bedrag voor den aftrek thans stelde op f 250, Daarna worden tot leden der Commissie t. w. v. s. op het dorp benoemd de heeren Jan v. d. Maas en Jan Kramer Bz. De in de vorige vergadering benoemden hadden die benoeming niet aanvaard. Vervolgens werd de begrooting voor 1902 vastgesteld. De eindcijfers bleven zooals die in 't vorig raadsverslag zijn vermeld. Ten slotte kwam in behandeling een ver zoek van de bewoners van den Campens- meuwlandschendijk om aldaar straatver lichting te mogen erlangen. Met algemqene stemmen wordt daarop afwijzend beschikt v. n.l. uit overweging dat in onze uitge breide gemeente niet kan worden begonnen om alle afzonderlijk gelegen buurten en buurtjes van verlichting te voorzien. Bij kon. besluit is niet ontvankelijk verklaard het beroep van het bestuur van bet -waterschap Walcheren tegen het be sluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van genoemd waterschapsbestuur tot vervan ging van een houten heul onder de Noord watering door een steenenduiker. Bij het ontruimen van oud papier vond men te Goes in eene gesloten enve loppe twee bankbiljetten elk van f 300. Tal van jaren hadden ze onopgemerkt in een pakhuis gelegen. Vliss. Crt., Kloetinge. De vrachtrijder C. T., die hedenmorgen in het donker de paarden uit den boomgaard haalde, had het ongeluk om met zijn eene oog tegen een met doorn omwonden boom te loopen. Het ongeluk is van dien aard dat hij zich onder behan deling van dr. Bijlsma heeft gesteld. Te Kwadendamme brandde Woens dagnacht huis en schuur van den klompen maker J. K. geheel af. Van den inboedel kon door den eigenaar nog heel wat gered worden. Een geitenhok en loodsje op eeni- gen afstand staande bleef behouden, dank zij de windstilte. Alles was geassureerd. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend. Benoemd tot Agenten van politie te Vlissingen, A. Geers van St. Maartensdijk en J. van Rezooijen van Brouwershaven. Do eerste met ingang van 1 Oct. j.l. en de andere op gisteren 10 Oct. De gemeenteraad van Serooskerke (W.) heeft in zijne verg. van Woensdag de jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare school in overeenstemming ge bracht met de nieuwe subsidie-wet. Het traktement van het hoofd der school wordt gebracht op f 900 en dat van den onder wijzer op f 700. De huurwaarde van de woning van het hoofd der school word gebracht op f 200 en de vergoeding voor huishuur van den gehuwden onderwijzer bepaald op f 50. Het salaris voor het her halingsonder wijs is bepaald op 60 ct. per lesuur. Voor de schoolbibliotheek' werd uitgetrokken f 15. Tevens werd in die verg. besloten, om het aantal straatlantaarns met één te vermeerderen. Vanwege de afdeeling Oostburg van do Maatschappij ter bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland zal te Oostburg een cursus in paardenkennis worden gehou den. De lesson wordeu gegeven door den heer L. Louters, rijksveearts te IJzendijke. De uitslag van de in het district Harlingen gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer is, dat gekozen is mr. J. Schokking (chr. hist.) met 2923 stemmen tegen 1235 op mr. H. Ph. de Kanter (lib.) en 823 op W. P. Zeilmaker (vrijz. dem.) van de 4981. (Bij de stemming op 14 Juni j.l. bekwam de nu gekozene 2978 stemmen, en A. Bouman lib. aftr. 2332 st. van de 5310. De verhouding bleof dus ongeveer gelijk. De gezamenlijke liberalen gingen 300 stem men achteruit, de christ. hist, en antir. slechts 50). De verjaardag van president Krnger te Hilversum kenmerkte zich gisteren voor de buitenwereld door niets bijzonders. Van enkele gebouwen wapperde de Trans- vaalsche vierkleur. Op „Casa Cara" regende het brieven en telegrammen. Aan eenige deputaties word audiëntie verleend. Aan het verlangen van den President om zijn feest in stilte te vieren, is voldaan. Voorbijgangers van de villa „Casa Cara" bleven even stilstaan en keken naar de vlaggen, die hun banen in den frisschen wind ontplooiden en scherp afstaken tegen den witten gevel en de blauwe lucht. De heeren De Bruijn, Wessels en Wol- marans met hunne vrouwen kwamen 's mid dags op bezoek. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. C. dat jhr. mr. O. Q. van Swinderen, de eerste candidaat op de voordracht der Tweede Kamer voor lid van den Hoogen Raad, voor deze betrekking niet in aanmer king wenscht te komen. Het zou niet te verwonderen zijn na de lage aanvallen op dezen kundigen rechts geleerde in zekere pers. Men schrijft uit Dinxperloo aan de Arnh. Ct. Het gebrek aan woningen is hier zóó groot, dat de onderwijzeres der openbare school alhier, die met haar moeder gehuis vest was het in gebouw der openbare school, doch daaruit, wegens de komst van een ge huwd hoofdonderwijzer, moet vertrekken, zich moet vestigen in Suderwich in Pruisen. Dit geschiedt met toestemming van B. en W., daar de instructie het onderwijsperso neel gebiedt in de gemeente te woneD. In De Strijdkreet, officieel orgaan van het Leger des Heils, wordt gemeld dat gedu rende het afgeloopon jaar het Leger des Heils in Nederland een groot aantal men- schen heeft geholpen, teruggebracht en be waard voor een wissen ondergang: 110,250 uren werden door de heils officieren besteed aan huisbezoek, 31,745 bijeenkomsten zijn er gehouden, 102,239 personen werd nacht verblijf verschaft en 499,604 porties voedel werden verstrekt. Wie krijgt er op zijn verjaardag niet gaarne veel felicitaties Het record in deze zal wel de heer L. C. Dudok de Wit, te Breukelen, geslagen hebben, want deze ont ving den 3en October 11. op zijn verjaardag niet minder dan 13 postpakketten, 20 tele grammen, 35 brieven, 72 geïllustreerde briefkaarten, 80 gewone briefkaarten en 93 kaartjes. Twaalf jaar geleden verliet een werk man te Utrecht zijn vrouw en werd sol daat in 't Fransche leger, zonder iets meer van zich te laten hooren. Dinsdag kwam hij op eens weer boven water, in de sier lijke en opzichtige Fransche uniform ge kleed met de wijde roode broek, meldde hij zich aan in 'thuis waar zijn vrouw op 't oogenblik dient, doch zij wilde niets meer van hem weten en wierp met een»Ga, naar je apenland, daar hoor je", de deur dicht. De soldaat droop af, gevolgd door vele nieuwsgierigen. Een brutale aanranding heeft te Phila delphia met een dame plaats gehad; zij werd op een rijtoer door vier personen aangehoudenze bonden haar, voerden haar mee, en hielden haar vier dagen gevangen. Eerst toen zij 2500 dollar aan juweelen had afgegeven en voor een bedrag van 500 dollar aan checks liet men de dame gaan. Het opperhoofd Mapocunda, die eenige maanden geleden in opstand gekomen was tegen het voorbeeldig Engelsche bewind en op Portugeesch gebied was gedrongen, is met eenige honderden aanhangers in Rho desia terug gevallen. Reeds eenige ge wonden der Engelsche politie, uitgezonden om hem den weg te versperren, zijn door zijn aanhangers afgemaakt. Generaal Kitchener, die al werk genoeg heeft in Transvaal, zal moeilijk hulp kunnen zenden. Misschien zal Rhodesia zich overi gens zelf wel uit den slag trekken, maar- die opstand is toch merkwaardig. Een telegram uit Athene meldt, dat de Grieksche prins George Mouroussis zich heeft laten inlijven om te gaan vechten tegen de Boeren. Deze prins George is niemand anders dan een verloopen sujet, ontslagen als luitenant van het Grieksche leger, die vóór twee maanden den aide de camp van prins Nikolaas, derden zoon des Konings aanrandde. Pjius Nikolaas kwam er tusschen en sloeg zijnen stok in stukken op den rug van den beschonken Mouroussis, een af stammeling der vorsten van Moldau. Er is andermaal een Engelsche torpe dovernieler, de Crane, te Portsmouth met met schade binnengevallen; volgens ver klaring der bemanning hadden zij het gevoel, dat het schip in tweeën zou gaan vouwen, juist als met do Cobra gebenrd is. Bijna alle prefecten van de Fransche districten, waarin over eenige maanden de staking der mijnwerkers dreigt, hebben aan den minister van binnenlandsche zaken pessimistische beschouwingen doen toeko men over den geest, die onder de mijn werkers heerscht. Waldeck-Rousseau zou dan ook voornemens zijn een groot aantal troepen naar de bewuste mijndistricten te zenden, zoodra de staking mocht worden geproclameerd. De Morning Post beweert dat de re geering der Ver. Staten behalve Panama en Nicaragua, nog een derde kanaalplan door de landengte van Midden-Amerika bestu deert; de weg ervan zou korter zijn dan de beide andere en aan weerzijden zou een zeer goede haven te maken zijn, een bezwaar moet echter zijn een berg, die midden in het traject ligt en waarvan de doorgraving alleen 50 millioen dollar extra zou kosten. De Russen gaan weer een groote spoorlijn in Azië leggen en wel den ver bindingsweg trekken van Trans-Kaukasisch China naar de Persische provincie Khorasan. De nieuwe lijn begint bij Askabad en heeft haar eindpunt bij Medjed. De Duit3che zendinggenootschappen in China zijn nog altijd bedreigd in het noordelijk deel van Kwonh-Toeng. Van de vrouwelijke zendelingen Schultz en Kuther weet men de verblijfplaatsen niet al schijnt het wel, dat haar Jeven gespaard bleef. De onderkoning van Kanton heeft 500 man Chineesche troepen extra gezonden om de uitbreiding van de opstand tegen te gaan. Den 1 October leverden de Keizerlijke troepen reeds slag bij Gau-Ning-Tsjau en behaalden een overwinning op de opstan delingen, waarvan 20 werden gevangen ge maakt. Met deze laatsten werden korte met ten gemaakt, daar de helft reeds denzelfden dag onthoofd zijn, men verwacht dat hier mede ook deze opstand beëindigd is ofschoon het zenden van versterkingen anders zou doen vermoeden. In weerwil van de politieke plannen der gezanten te Peking om in de toekomst een vredelievende gedragslijn te volgen meenen ze, dat het toch politiek is zich op mogelijke gebeur tenissen beter voor te bereiden dan ze voorbereid waren. De legatiegebouwen zien er nu uit als ware vestingen. Het Engelsche gezantschapshotel tegenover de keizerlijke stad gelegen is vooral grimmig van uiterlijk; bij het Italiaansche ziet men de monden der kanonnen naar buiten steken en de Duitsche legatie is omringd door een diepe gracht, terwijl nog een steenen fort met kanonnen bemand, zich daarachter uitsteekt. In sommige rivieren van Britsch- Noord-Amerika komt een soort van stinkvisch voor, die zoo rijk is aan olie (of vet en traan), dat hij in gedroogden toestand als kaars of fakkel kan worden gebruikt. Daartoe wordt hij met den staart naar boven in een klomp leem gestoken of in een gespleten stuk hout vastgeklemd. Wanneer men hem aansteekt, brandt hij dadelijk en gestadig, terwijl zijn licht sterker is dan van een vet kaars. Het liefst gebruikt men den stinkvisch als fakkel in de open lucht, omdat men dan geen last heeft van den dikken rook, dien hij verspreidt. De visch wordt om zijn lichtgevende eigenschappen op zoo hoogen prijs geschat, dat de bewoners van de streken waar hij gevangen wordt, daar mede een voordeeligen ruilhandel drijven met de bewoners van minder begunstigde streken. In zekere tijden van het jaar zwemt do stinkvisch uit de zee in ontzaglijke hoe veelheden de rivieren op en wordt dan ge makkelijk gevangen in fuiken van mandwerk. Gedurende de twee of drie weken, waarin de vangst plaats heeft, dient hij als voe dingsmiddel. De olie wordt tot velerlei doeleinden gebruikt, maar voornamelijk als geneesmiddel. Voor aandoeningen der lon gen is die olie een even heilzaam, maar veel smakelijker middel dan levertraan. Zending in Indië. Tusschen den heer H. G. Bartelds en Dr. A. A. Fokker loopt een polemiek over de Zending in Indië. De heer Bartelds is een heftig tegenstan der van de Zending, Dr. Fokker verdedigt haar arbeid. Dr. F. verneemt dat de heer B. een man is van kennis en ontwikkeling, die 28 jaar in Indië doorbracht, en ver wondert zich: Dat znlk een man zich, als zooveel an deren met Indische ondervinding, openlijk tegen de zending verklaart, is inderdaad bedroevend. Hoe is 't toch mogelijk, dat beschaafde menschen zulk een feilen haat tegen het christendom onder de inlanders van N.-I. hebben, dat die hen eenvoudig verblindt! Ze willen het goede niet zien, dat voor iedor onbevooroordeeld mensch de evangelisatie in Indië met zich brengt. Tegenover de ervariDg van den heer Bartelds plaats Dr. Fokker de zijne, èn zijn studie, daardoor bewijzend dat hij al leszins recht van meöspreken heeft waar het de Indische bezittingen geldt. Ver schillende onderdeelen van de polemiek gaan we verder voorbij, om 't een en ander op te nemen van wat Dr. F. over de in- landsche Christenen zegt: Wat betreft de grootere ontwikkeling der christen-inlanders boven de Moslimsche nog ditIn welke streken van N.-I. is onze taal het best bekend, en wordt ze het meest gesproken? Vergelijk Menado met Java. Welke inlanders laten zich het meest met Europeanen gelijk stellen Kijk maar eens naar de inlandsche familieberichten telkens Alfoersche namen (Latuparisa, La- tumahéna en wat al niet.) Wijs me eens Javaansche namen onder de Europeanen Bewijst dit, dat het christendom de in landers van ons vervreemdt of, dat het hen nader tot ons brengt? Ten slotte stippen we even aan, dat nog geen enkele expeditie uitgezonden is tegen Christeneilanders in den Archipel. Geen trouwer bevolking dan die dei Molukken en Menado. Bijna al onze expedities golden Moslimsche tegenstanders (op Bali ook Boedhisten). Op Atjeh, waar 't verzet het grootst is geweest en nog bestaat, is de bevolking onder de macht der Moslimsche drijvers; geen land in N.-I., waar de Islam zooveel fanatieke aanhongers heeft. De Padri-onlusten op Sumatra's Westkust, die ons veel bloed en geld gekost hebban, ont stonden door Moslimsche geestdrijverij. Bij elk verzet tegen ons gezag ook onlangs op Lombok wordt de Islam erbij gehaaid, te recht of ten onrechte. Zoo op Atjeh, zoo in den Java oorlog met Dipa- Oegara (deze nam Turksche titels aan en schonk die aan zijn voorname medestan ders), zoo in den oorlog met Bandjermasfn, zoo in Boni. Onze beste inlandsche troepen zijn chris tenen (Ambonneezen). Aan het slot van zijn schrijven zegt Dr. Fokker voorts: 'tLust ons niet, over dit onderwerp verder strijd te voeren. Wie onze polemiek aan dachtig en onbevooroordeeld gevolgd heeft, zal wel met eiken goeden Nederlander, die den godsdienst zijner vaderen eert (hoe ook zijn eigen denkwijze moge wezen) en die zijn bruinen broeder in Indië kent en lief heeft, instemmen, dat de Islam een gevaar voor ons gezag is, en dat de verbreiding van 't verbreiding van 't christendom in Indië voor den inlander een weldaad is, die ook ons gezag hechter gémaakt. Dat deze verbreiding dan op gepaste wijze, met gematigdgeid en wijsheid moet geschieden, spreekt van zelf. Eu daarin hebben wij vertrouwen. Deze uitspraken van een bij uitnemend heid deskundige hebben vooral nu waarde, nu de quaestie van de Zending meer actueel op den voorgrond treedt. Trouwens andere goede kenners van Indië zijn eveneens als Dr. F. beslist voor een vrije prediking van het Evangelie. Timotheus, geïllustreerd weekblad. 7e jaargang. Afl. I. 's-Gravenhage, Voor hoeve, Dunne Bierkade 32. Dit lieve tijdschrift heeft reeds zes ja ren achter den rug en heeft zich in dien tijd een plaats weten te veroveren in de harten van oud en jong; rijk en arm, le zers en niet-lezers. En niet het minst onder deze laatsten. Onder hem zijn kin deren die nog niet lezen kunnen; doch die niet zullen nalaten de mooie plaat die iedere aflevering 's Zaterdags bevat, te be kijken en te bestudeeren en niet rusten voor groote broer of zus het bijschrift voor hen gelezen of hun een en ander er van verteld heeft. Onder hen zijn ook grootere kinderen, menschen die zelden of nooit lezen. Maar Timotheus heeft ze er toe godwongen met zachten drang; en zij zijn aan 't lezen gegaan; want die vervolgverhalen van RiemVis zijn zoo mooi; die Kloppers vertelt zoo innig, en die Penning boeit zoo buitengemeen. En zoo ziet men in menig gezin 's Zaterdags of 's Zondags menschen met Timotheus voor zich zitten en lezen, lezen, met zoo groote gretigheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2