Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. DE STORM. zóó goed, dat de Boeren na twee uur er genoeg van hadden. Wat er in dien tijd meegevoerd werd, meldt de censor niet. Het concentratiekamp te Bloemfontein herbergt thans 6500 blanken. De kamp bevolking in den geheelen Vrijstaat bedraagt bijna 46,000 man, die wekelijks 16 waggon- ladingen voedsel noodig hebben. In de afgeloopen week bedroeg het aantal sterfgevallen in het Bloemfontein-kamp 220, waarvan 50% aan kinderen onder de drie jaar. Nu Broeksma te Johannesburg is om gebracht, willen de Engelschen te Londen ook diens vriend dr. Krause ver moorden. Hij is al herhaaldelijk voor ge weest, doch zij konden nog geen steekhou dende beschuldiging tegen hem inbrengen. Toch hebben zij er weer wat bij gevonden. Eerst was het hoogverraad. Nu is het ook opruiing tot moord. Het hoogverraad bestaat volgens den koninklijken aanklager hierin, dat Krause, bij de overgave van Johannesburg, van Roberts een wapenstilstand van 24 uren verkreeg, onder voorgeven dat zoodoende een gevecht in de straten vermeden kon worden, maar dien tijd gebruikte hij om de macht van Transvaal te versterken, door 180,000 ps. uit Johannesburg naar Pretoria weg te zenden. Het O. M. voerde getui genissen aan om te bewijzen dat Krause in verstandhouding was met Broeksma. Door toedoen van Krause werden verder in Europeesche en Engelsche kranten mede- deelingen opgenomen over de werkelijke stemming onder het publiek, en deze kran ten werden opgezonden om het verzet van de burgers aan te wakkeren, in de hoop dat een vreemde mogendheid tusschenbeide zou komen. En wat de opruiing betreft, de aanklager trachtte aan te toonen dat de beschuldigde in brieven aan Broeksma het plan opperde om Douglas Poster, den En gelschen rechtsgeleerde die aan Roberts' staf was toegevoegd, neer te schieten, tegen wien Krause een wrok voedde. Eindelijk werd een brochure vertoond waarin de bur gers de raad werd gegeven hun eed te breken en verraders den kogel te geven. Er zijn in Broeksma's huis brieven in beslag genomen, aantoonende dat Krause herhaaldelijk aan Broeksma schreef, en voorstelde om Poster dood te schieten of op andere wijze uit den weg te ruimen, «omdat hij zeer compromitteerende dingen wist.'' Nota bene «omdat hij zeer compromit teerende1' dingen wist"! Alsof niet veel meer Foster en hoe al deze Engelsche rechtsgeleerden heeten mogen, zich gecom promitteerd, zich gehaat gemaakt hebben met hun optreden, ook tegenover den eer lijken dr. Krause, die zelfs tegenover in vloedrijke Boeren die de mijnen wilden doen springen, deze mijnen voor de Engel schen te bewaren wist. De Daily Express schrijft In weerwil van het uitblijven van tele grafisch nieuws, vernemen wij dat belang rijke krijgsverrichtingen aan den gang zijn in het gebied van Transvaal dat zich uit strekt van Vrijheid naar het westen tot de grens van Zoeloe-land. Het plan is een omsingelende beweging uit te voeren, om Botha's leger in te sluiten, zooals gedaan werd met Cronjé te Paardeberg en met generaal Prinsloo in het district Brand- waterbekken. Ettelijke colonnes zijn aan het werk en het aantal generaals dat hen aanvoert is een bewijs dat men veel verwacht van de beweging. Generaal Lyttelton voert het opperbevel, terwijl de generaals Walter Kitchener, Bruce-Hamilton en Dartnell en kolonel Campbell aan het hoofd van troepen staan die deel nemen aan de gecombineerde beweging. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Soesterberg, door J. A. Radix, cand. te Woerden; naar Bra- kel, door G. Oorthuijs, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Hoogeveen, door J. M. Ph. Schippers te Huizen; voor Bolsward, door R. Vorenkamp te Hoorn; voor Noorden, door J. A. Radix, cand. te Woer den; voor Nijkerk, doorA. J. van Wijn gaarden te Katwijk; voor Noordwijker- bout, Rilland-Bath en Gapinge, door G. Oorthuijs, cand. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum, R. M. Westerink, cand. teElburgte Ridderkerk, J. Mulder, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Schoonebeok, door C. v. Gelderen, cand. te Moppel. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Arnhem, door G. Wuite te Stavoren. Geslaagd te Leiden voor het candidaats- examen I in de godgeleerdheid de heer K. den Hollander, van Middelburg. Naar de Kath. School verneemt, zal de Leerplichtwet niet ingetrokken, maar gewijzigd worden. Daartoe zal een com missie worden gevormd, bestaande uit één inspecteur, twee districts-schoolopzieners en vier arrondissements-schoolopzieners, ten einde de noodige wijzigingen te overwegen. POLITIE. De Commissaris van Politie te Goes, maakt navolgende advertentie in het Alge meen Politieblad van 1896 ter openbare kennis: „De Commissaris van Politie te Gronin gen waarschuwt, naar aanleiding van ver scheidene klachten over de ongeregelde aflevering en slechte kwaliteit van graan soorten als vcfermeel, lijnzaad, maismeel etc. op zijne hoede te zijn bij het aan- knoopen van handelsbetrekkingen met Carolus Remkes of diens huisvrouw 6. Nie- hoff, in granen te Groningen." Tegen hem werd reeds gewaarschuwd in het Politieblad van 1894, bladz. 814. Overneming in de dagbladen is gewenscht. De Commissaris v. Politie voorn., A. R. HOLSHEIMER. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tenge volge hebbende: C. V., 21 j., dienstknecht, Westdorpe, thans alhier in hechtenis tot 8 m. gev. straf, met mindering der door gebrachte hechtenis; verduistering: J. v. d. B., 22 j. dienstbode Vlissingen, mede alhier in hechtenis, tot 9 m. gev. straf, met mindering der door gebrachte hechtenis bedreiging, met eenig misdrijf tegen het leven gericht: E. P., 41 j., werkman Clinge tot 6 m. gev. strafen bedelarij en eenvoudige beleediding van een ambtenaarW. G. 70 j., leurder Middel burg, tot 4d. h. en f 5 b. s. 5 d. h. Vrijgesproken D. v. D. 38 j., hvr. van J. R. zonder beroep, St. Jansteen, beklaagd van diefstal. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 7 October 1901 zijn veroordeeld wegens: jagen in gesloten jachttijd z. acte, consent of macht: J. S. G., te 's-Heer-Arendskerke, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurd- verkl. geweer bevel tot uitl. of te betalen f 3 b. s. 2 d. h. visschen z. acte: L. M. L., te Wissekerke, f 1 b. s. ld. h. verbeurdverkl. kruisnet met bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 d. h.; visschen z. verg.: M. R., te's-Heerenlioek, f2 b. s. 2 d. h.; visschen z. acte en verg.: J. P. Czn., te lerseke, 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h. verbeurdverkl. kruisnet bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 d. h., A. K. Czn., te Kapelle, 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h. verbeurdverkl. beugelnet bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 d. h., A. P., te lerseke, 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h. verbeurd verkl. kruisnet bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 d. h., M. v. d. R., te Goes, 2 maal f2 b. s. 2-maal 2 d. h. verbeurdverkl. kruisnet bevel tot uitl. of te betalen f 1.50 b. s. 1 d. h., B. M., te Hansweert, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h. verbeurdverkl. kruisnet en paling met bevel tot uitl of te betalen f 1 en f0.50 b. s. 2 maal 1 d. h. rapen eieren waterwild: L. K te Kloetinge, f 1 b. s. 1 d. h.; na aanneming van B. en W. niet onder houden weg: M. R., te Hoedekenskerke, f 1 b. s. 1 d. h. een aan ziekte gestorven paard niet begraven H. D., te lerseke, en A. v. d. V., te We- meldinge, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; te hard rijden op straat te Wissekerke: A. Y., te Colijnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h. te hard lijden op straat te Colijnsplaat: H. de B., te Colijnsplaat, 2 maal f 2 b. s. 2 maal 1 d. h. in 't openbaar uiten van voor de eerbaarheid aanstooteljke woorden: M. A. V., te Wemel- dinge, f 6 b. 8. 3 d. h. op een van den openbaren weg zichtbare plaats stellen van voor de eerbaarheid aanst. woorden J. J. v. L., te Colijnsplaat, f 10 b. s. 3d. h. zonder verlof versperren van een openb. landweg: L. K., te Kattendijke, f 2 b. s. 2 d. h.; niet onschadelijk houden van een gevaarlijk dier: P. Z., te Boissele, f 2 b. s. 3 d. h. nachtrumoer: H. S., te Wemeldinge, en J. P., te Terseke, ieder f2 b. s. 2 d. h. als brandweerpl. afwezig blijven bij oefening spuitW. J. R., te Borssele, f 0,50 b. s. 1 d. k., L. L., te Wemeldinge, f 1 b. s. 1 d. h.; zonder verg. in bebouwde kom mestvaalt hebben: J. V., te Goes, fl b. s. 1 d. li. op verboden plaats zwemmenA. H. te Goes, fib. 8.1(1. k.; z. verg. plaatsen van vooriv. op openb. straat D. de J., te Colijnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h. loopen over grond met verb, toeg.: T. H., en M. H., te Colijnsplaat, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; loopen over eens anders grond z. verg.G. B., te Gravendeel, f 3 b. s. 3 d. h., E. M. en J. M., te lerseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. met stoomboot varen onder spoordraaibrug over kanaal Z. B.: 2 maal L. v. d. K., te Zwijndrecht, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h.; visschen in kanaal: Z. B., A. M. de P., te Hansweert, f 5 b. s. 3 d. h., Jb. G., te Hansweeit, ieder f2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. In en f 10 b. s. 4 d. h., J. G., J. B., 10 Hinsweeil, ieder f 5 b. s. 3 d. h. en ieder f 10 b. s. 4 d. h. z verg. graven binnen verloden afstand van zeewering: G. K., te lerseke, f 2 'f. s. 3 d. k.; niet in acht nemen voorschriften tot voorko mingvan aanvaring: J. C.B. te lerseke, fl b. s. 1 d. h.H. S., woonplaats onbekend P. II. v. d. H., te Clinge, ieder f 2 b. s 2d. h., A. v. d. H., te Zierikzee, f 3 b. s. 3 d. h. bevisschen Schelde z. verg: C. B. Wzn., te Tholen, D. K. Jz., G. J. M., te lerseke, ieder f2 b. s. 2 d. h.; bevisschen Schelde z. consent: P. L. B., J. C. B., te Beerendrecht, M. M. Z. en M. v. P. te lerseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h., L. V., te Santvliet, J. C. P., to lerseke, ieder f2 b. s. 2 d. h., C. de B., te Clinge, f 3 b. s. 3 d. li; bevisschen Schelde z. consent en z. verg.: C. E. te lerseke, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h.; dronkenschap en opgeven valschen naamJ. B,, te Bergen op Zoom, f 2 en f 5 b. s. 2 en 5 d. h.j bedrijf van hardlooper uitoefenen z. verg. C. M., te Bergen op Zoom, f3b. s. 2d. h.; herberg te laat openhouden enz.L. M. Jzn., te Wemeldinge, f3 en f 1 b. s. 2 en 1 d. h.; zich te laat in herberg bevindenM. L., J. P., J. W., C. G., L. C. H., te Wemeldinge, ieder f 1 b. s, 1 d. h.; dronkenschapA. N., te Goes, G. Kte Wissekerke, ieder f 2 b. s. 2 d. k., G. P., H. A. van S., te lerseke, J. W., te Kruiniti- gen, G. do W., en J. G. v. 't W., te 's-Heer Arendskerke, M. v. d. W., te Wemeldinge, J. O., woonplaats onbekend, M. L. te Co lijnsplaat, en Ch. B., te Bergen op Zoom, ieder f 3 b. s. 3 d. b., M. v. d. V., te Breda, 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h., W. M., te Oudelande, J. B. Lz., te Kruiningen, iedsr f10 b. s. 3 d. h.; dronkenschap bij le herh.: A- H., te Co lijnsplaat, 3 d. h., M. P. v. H., te Goes, 3 d. h. dronkenschap bii 3e herh.: A. v. d. E., te Heinkenszand, 1 w., h. dronkenschap bij 3e herh.2 maal F. D., Heinkenszand, 2 maal 10 d. h. dronkenschap bij 5e herh.J. D. te Goes, 14 d. k.; dronkenschap bij 6e herh.H. D., te 's-Heer Abtskerke, 3 w. h.; dronkenschap bij le herh.: M. v. d. E., te Heinkenszand, 3 w., h. Vrijgesproken werd: B. M., te Heinkens zand, beklaagd van jacht delict. Voorts werden nog bekrachtigd: a. het verstekvonnis d. d. 27 Juli 1901, c. a. A. Y. te Kruiningen gewezen en waarbij deze wegens dronkenschap bij 6e herh. werd veroordeeld tot 3 weken hech tenis en waartegen verzet. b. de verstekvonnissen d. d. 15 Januari en 26 Febr. 1901, c. a. J. W. te lerseke gewezen en waarbij deze wegens jacktde- licten werd veroordeeld tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal 8 d. h. verbeurdverkl. geweer bevel tot uitl. of te betalen f 20 s. 5 d. h. en 3 maal 7 d. h. verbeurdverkl. 2 gewe ren bevel tot uitl. of te betalen 2 maal f 5 s. 2 maal 3 d. h. en waartegen verzet. Goes. Vrijdagavond 8 uur gemeente raad. Agendalo. Ingekomen stukken, 2o Verzoek bestuur Ambachtsschool om verhooging van de subsidie voor 1902, 3o Verzoek klokluiders om verhooging jaarwedde, 4o Vaststelling verordening regelende de jaarwedden van het onder wijzend personeel bij het L. O. 5o Vast stelling verordening tot heffing van rech ten voor het ledigen van beerputten. 6o Benoeming hoofd herhalingsonderwijs en onderwijzend personeel. 7o Vaststelling rooilijn voor het bouwen Oostsingel. 8o Wijziging begrooting gem. en kohier schoolgeld op school A. Wolfertsdijk. Gisterenmiddag had de heer L. P. uit zijnde op bezoek zijner pa tiënten het ongeluk door het schrikken van het paard met het rijtuig in de sloot te kantelen. Hijzelf wist er tijdig uit te springen, doch de koetsier maakte den val mede, echter zonder letsel te bekomen. Met eenige materieele schade liep het on geval af. Verplaatst 1 Oct. de commies der posterijen 2e klasse C. Smitt, van Terneuzen naar Rotterdam; en de klerk der posterijen 2e kl. A. I. Lijbaart, van Tegelen naar Eist. Vlissingen. Uitslag verkiezing 5 leden patroons en 5 leden-werklieden van de kamer van arbeid voor de bouwbedrijven. Aantal kiezers-werklieden 226; uitgebracht 60 stemmen, volstrekte meerderheid 31. Gekozen de heeren L. de Kam met 52, J. van Arenthals met 46, P. Heijmans met 37, P. de Vlieger met 32, en A. C. Rade maker met 32 stemmen- Aantal kiezers patroons 63, uitgebracht 33 stemmen, volstrekte meerderheid 16. Gekozen de heeren H. Schouten met 24, G. L. P. Plorscbutz met 23 en G. P. Ferj met 17 stemmeD. Herstemming tussehen de heeren A. Hanewinkel en J. Loois die elk 16 stemmen verkregen. Op de heeren P. van Aartsen en J. van Houten waren ieder 15 stemmen uitgebracht. De commies bij 's-Rijks belastingen P. van Liere, te Renesse, is overgeplaatst naar Sas van Gent. Wolphaartsdijk. De gemeenteraad stelde Maandagavond jl. de gemeentebe- grooting voor 1902 vast tot een bedrag van f 15.496.51 in ontvang en in uitgaaf. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 4000, d. i. f300 booger dan bet vorige jaar. Die verbooging vindt zijn grond in de meerdere kosten van de onder wij zere jaar wedden. Vei der werd besloten aan Gedepujoerde Staten te berichten, dat de gemeenteraad bet billijk acht, dat de huurwaarden der onderwijzerswoiiingen worden verhoogd op f150 elk. Tijdens een hevigen storm is Zondag middag de Schippersknecht J. Olivier even buiten Driewegen over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgevischt. Tot gewone leden van het Priesch ge nootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde zijn o. a. benoemd de heer. A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer te Arnhem en Mej. Marie G. Al de Man, te Middelburg. Heinkenszand. Door eenige rijksveld wachters en onbezoldigd rijksveldwachters werd in den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. een bekeuring gedaan in een jacht veld onder 's-Heer-Arendskerke met wild- stroopers, die voorzien waren van geweren en lichtbak. De politie hield een der stroopers aan, die een zak droeg met zes hazen. Een worsteling was daarvan bet gevolg, waarbij de rijksveldwachter van den Broeke en de onbezoldigd rijksveld wachter C. Castel beide deerlijk werden mishandeld. Van den Broeke ontving eenige stampen op de borst. De daders zijn bekend. Krabbendijke. De spoorwachter Vos van wachtpost 28 is Dinsdagavond of nacht overreden. Zijn lijk werd 's morgens voor de hofstede van P. Nieuwenhuise gevonden. Beide beenen en een arm waren afgesneden. De overledene maakte zich dikwijls aan misbruik van sterken drank schuldig en was Dinsdagavond nog in het stations-koffiehuis bij het Kruiningsche station geweest. Hij laat een zwangere vrouw en kinderen na. lerseke. Gemeenteraadsvergadering van Maandag 7 Oct. nam. 6 uur. Tegenwoordig 10 leden, voorz. de Burgemeester. Na voor lezing der notulen der vorige vergadering verzoekt de heer Muller daarin op te nemen, dat zijn voorstel betreffende den heer Van Noppen geweigerd is. De voorz. betwist, dat hij den heer Muller iets geweigerd heeft. Na discussie blijkt dat de heer Muller bedoelt, dat bet adres van den heer Van Noppen niet behandeld is. Het verzoek in dien zin gewijzigd, wordt met 5 tegen 1 stem geweigerd. Nu komt art. 1 der salarisregeliug op nieuw aan de orde. De voorz. leest dit nogmaals voor, evenals hetadres-Van Noppen, en een heden ingekomen verzoek der onder wijzeressen om een extra-belooning voor het onderwijs in de nuttige handwerken, omdat dit buiten de gewone schooluren ge geven wordt. De voorz. heeft berekend, wat er waar is van de bewering dat de gemeente zooveel voordeel heeft van het nieuwe rijkssubsidie. Het resultaat is, dat er de 2 eerste jaren wat van overblijft, doch in 1904 kan de gemeente reeds bij passen en dit wordt steeds erger, in 1908 zal het te kort f350 zijn. De heer Muller handhaaft zijn voorstel, om aan het verzoek van den onderwijzer Van Noppen om f 925 salaris, te voldoen, en stelt tevens een geheel nieuwe regeling in plaats van dit van B. en W. voor. De laatste wordt alleen door den heer Wesdorp gesteund. Na een vrij langdurige gedachtenwisse- ling, waaraan voornamelijk de heeren Muller, Van Harmeien en de voorz. deelnemen, verklaart de heer Sauer zich geheel met het ontwerp van B. en W. te kunnen vereeni gen, hetwelk hij roemt om zijn billijkheid en omdat het netjes in elkaar sluit. Met het oog op den stand der gemeente finantiën en de hooge gemeentebelasting, die voortaan vooral op de middelklasse zal drukken is hij tegen de verhooging van het salaris Van Noppen. Eindelijk komt men aan de stemming. Art. 1 wordt met 7 tegen 3 st. onveranderd goedgekeurd, en het voorstel Muller tot verhooging Van Noppen met 7 tegen 3 st. verworpen. De salarisregeling Muller is hiermee vervallen. Nu stelt de heer Van Harmeien voor in art. 1 op te nemen, dat de onderwijzers, die buiten de schooluren taalonderwijs geven f 75 en de onderwijzeressen f 25 extra zullen genieten, de laatste voor handwerkonderwijs buiten de schooltijden. Beide wordt ver worpen en de geheele verordening met 9 tegen 1 st. onveranderd aangenomen. Het verzoek der onderwijzeressen wordt met alg. st. van de hand gewezen. Nog wordt besloten de verhooging met f 175, die een der onderwijzers zal genieten, geheel op 1 Jan. a. s. te doen ingaan, en niet, zooals de wet toestaat f 150 in 1902 en f 25 in 1903. Daarna wordt de vergadering gesloten. De afdoehngen der Tweede Kamer heb ben heden benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk VI (Marine) de heeren Verhey, Goekoop, Staalman, Van Wassenaer van Catwijck en Zijlmaover hoofdstuk VII B (financiën) aanvulling en verhooging van hoofdstuk VII B voor 1901, en aanvulling en verhooging van hoofdstuk VII B voor 1900 de heeren Hubrecht, Van der Kun, Tydeman, Van Wijck en Ferf; Hoofdstuk VIII (ooi-log) voor 1902 vestingbegrooting voor 1902 en wijziging en verhooging van hoofdstak VIII voor 1901 de heeren Van Heemstra, Van Karnebeek, Smeenge, Röell en Michiels van Verduijnen. Een 20jarige smidsknecht te Tilburg kwam in de fabriek met de drijfas in aan raking, waardoor hij eenige malen word rondgeslingerd, armen en beenen brak en na eenigo uren overleed. Te Assen is een voerman op don donkeren weg door onbekenden van zijn wagen gegooid en doodelijk mishandeld. Een jongoling te Purmerend die 5 in een kooi opgesloten leeuwen te verzorgen had, werd gisteren avond door een dezer dieren gegrepen welke zijn rechterarm opat. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Te Doorn is (tengevolge van een beet eener wesp hem dezen zomer te Deventer, waar hij in gar nizoen lag, toegebracht) overleden Jhr. P. De Beaufort, reserve-luitenant bij de cava lerie en candidaat in de rechten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Door het aanhoudende stormweder is het Zuiderzeewater zoo opgestuwd dat vier vijfden van bet eiland Urk, altemaal wei land, onder water staat. Het vee is gestald. «Torenwachter" heeft zich weer ver gist. Den hoeveelsten keer is dit nu al Dr. Kuyper heeft geen nieuwe kamer betrokken. Hij zit nog altijd qp hetzelfde torentje, waar Thorbecke, en Geertsema, en Heemskerk, en Kappeyne, en Six, en Pijnacker, en Mackay, en Lobman, en Tak, en Van Houten, en Goeman Borgesius het mee gedaan hebben. Wel bestaat bet plan dat de premier van dat boekgebouwtje naar de audiëntiezaal, die ruimer is, en beneden, verhuisd, maar 't blijft tevens audiëntie zaal. Er is echter nog niet aan begonnen. Men zal president Krugers verjaar dag, vanwege den zwaren rouw die hem drukt, kalm laten voorbijgaan. Dit belet echter niemand ZHEd. een kaartje te zenden. Te Valburg is de belangstelling der ouders van schoolgaande kinderen niet groot genoeg, om hen te nopen een be noeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan te nemenbijna iedere maand tracht bet gemeentebestuur zoowel uit de voorstanders der openbare als der bijzondere school iemand te vinden voor die taak, doch even vaak bedankt men voor de eer. Op de gemeentebegroo- ting is nu voor elk lid f 5 uitgetrokken. Een Duitscber gewezen stations-dagar beider, Rathgeber, beeft Maandag in den sneltrein naar Berlijn een moordaanslag gepleegd op een oud-Nederlander, Lode- wijk van Westrum, koopman te Dresden. Rathgeber had eerst met zijn reisgenoot zitten praten en later, toen van Westrum sliep, drie revolverschoten op hem afge vuurd. Deze, niet gevaarlijk gewond, sprong direct overeind en begon met zijn aanvaller te worstelen, dien hij na een hevigen strijd op den grond wist te krij gen. Door de noodrem bracht hij daarop den trein tot stilstand. Rathgeber werd door bet toegesneld personeel gebonden en aan de politie overgeleverd; de aange vallene werd in het Ziekenhuis gebracht, dat hij spoedig zal kunnen verlaten. De aanvaller, die eerst een brutale hou ding aannam en alles hardnekkig loochende, beeft nu verklaard dat bij zich door dief stal in het bezit van een groote geldsom bad willen stellen om dan naar Berlijn te reizen, waar hij zich persoonlijk aan een fabrikant had willen voorstellen die hem een betrekking in uitzicht bad gesteld. Daarentegen beweren eenige personen, die den dader van vroeger kennen, dat deze in den loop van October wilde trou wen. Men vermoedde daarom dat Rath geber zijn mede-passagier wilde berooven, om met het geroofde geld de kosten van het trouwen te dekken en zich meubels enz. aan te schaffen. Hij was reeds sedert geruimen tijd zonder bepaald doel in Duitsch- land zwervende. De storm die in onze omgeving zich ge lukkig slechts bepaalde tot het ontworte len van een boom, en gepaard ging met onweer dat ook slechts een enkelen boom tot zijn slachtoffer koos, beeft in 't buiten land grooter schade aangericht of ongerief veroorzaakt. Vooral in België, Engeland en Frankrijk. In bet Kanaal verongelukte een jacht, waarvan twee opvarenden gered werden. Te Calais werd bet dak van een der spoorwegstations weggeslagen. Te Londen zijn verschillende schuttin gen omgewaaid, waardoor, voor zoover be kend, vier personen werden gedood. In Richmond Park werd een man, die onder een boom een schuilplaats zocht, door een dikken tak getroffen en bijna onmiddellijk gedood. Een hospitaaltent werd gewoon weggeblazen. De twintig kinderen, die er zich in bevonden, bleven gelukkig onge deerd. Verschillende schepen in het Kanaal brachten angstige uren door, maar van ernstige scheepsrampen is tot biertoe niets bekend. De storm neemt nog steeds in hevigheid toe. Met den storm is ook do regen in ver schillende deelen van Engeland in grooten overvloed gevallen, het meest echter in Ierland, het Noorden van Schotland en Wales. Aanzienlijke hoeveelheden hemel water vielen ook in het Zuiden van En geland; te Yersey bedroeg de boeveelheid gevallen regen anderhalve duim. De storm, die uit het noordwesten en westen kwam, was wel niet van buitengewone kracht, maar werd over geheel Ierland gevoeld en bet westen eu zuid-westen van Engeland. De storm bereikte zijn grootste kracht in bet Kanaal. Tengevolge van bet ruwe weer is de tompcratuur aanmerkelijk ge daald. Tb bet noorden van Schotland is de eerste hagel gevallen. Tc Dover stak de storm op, nadat de barometer oensklaps gevallen was, een cy cloon barstte los in de richting van de Fransche kust, op zee werd een waterhoos waargenomen, iets wat in jaren Diet bet geval is geweest. Met dezelfde hevigheid heerschte de storm in do Noordzee, aan den mond van de Elbe leed een loodsboot met vier man

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2