NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 3.1901. Vrijdag 4 October. 16e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Baltenlandseli Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. LANDBOUW. Kali op de weiden. Gemengde Berichten. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 oent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 3 October 1901. Onder 't bericht dat de rechtbank te Zierikzee den »evangelist" W. nog dertig dagen in voorarrest wenscht te houden, schreef de Middelburgsehe Courant de vol gende woorden: «Van kerkelijke zijde wordt beweerd dat de man is een gewezen heilssoldaat, thans evangelist op eigen handje". Wij namen van deze bijvoeging geen notitie; maar nu de groote pers met name Be Telegraaf die altijd zoo objec tief en welwillend is jegens den tegen stander, deze bijvoeging helpt verbreiden, wenschen wij haar toch even opmerkzaam te maken dat dit niet «van kerkelijke zijde" is »beweerd", maar van «antirevolutionaire" zijde, en tot nog toe alleen door ons, posi tief is «verzekerd". Met dat «kerkelijke zijde" bedoelt de Middelburgsehe Crt. in haar constante hoogheid en <m-liberale on verdraagzaamheid het «Christelijk Histo risch Nieuwsblad De ZeeuwMen mag ons schelden en haten naar hartelust zoo lang en zoo innig men wil, maar den naam «kerke lijk" of »clericaal" laten wij ons niet aanleu nen. Tenminste niet door de groote pers. Wat de Middelburgsche Courant van ons maakt, laat ons natuurlijk koud. Wij zullen hare hatelijkheden aan ons adres leukjes laten passeeren; en gemoedelijk voortgaan al naar wij 't noodig achten volgens som migen doen wij 't veel te weinigdat blad te bestrijden. Niet voor ons of haar plezier; maar in 't belang der zake. Te Rijnsburg heeft de gemeenteraad (enkel uit a. r., chr. hist, en r. k. be staande, want liberalen zijn er daar niet, dan alleen de aldaar van buiten af inge voerde burgemeester) op de begrooting voor 1902 in zijn geheel den post voor openbaar onderwijs geschrapt. Dit is niet antirevolutionair. Een begrooting wordt aangeboden en de gelden worden toegestaan, teneinde den gang der gemeentehuishouding mogelijk te maken. Wel mag een enkele post ge schrapt of verminderd worden, wie zou dit recht den raad ontzeggen, maar de gelden weigeren voor een school die er is en niet op eenmaal kan weggedaan wor den, achten wij onverdedigbaar. De raad van Rijnsburg had een besluit moeten nemen die school op te heffen. Dit had dan door Ged. Staten of nog hoogere autoriteit kunnen worden goedge keurd of vernietigd. Het is jammer, want nu krijgt de bur gemeester die terstond in hooger beroep ging, gelijk. Toch verzoeken wij den liberalen tegen stander niet laag op deze Rijnsburgers neer te zien. Dertig jaar geleden, toen de Rijnsburg- sche kiezers, bij beperkt kiesrecht, en dito inzicht, nog een liberale meerderheid in den raad brachten, werd Rijnsburg begif tigd met twee dure paralelseholen. Nu zijn wij niet tegen paralelseholen maar Men zegt dat zij te Rijnsburg niet noo dig waren en de draagkracht der gemeen tenaren te boven gingen. Er was trou wens ook nog een chr, school. Sedert dien tijd is er te Oegstgeest op een paar minuten afstand een r. k. school en te Rijnsburg zelf nog een chr. school verrezen. Een openbare school werd ge sloten; en de ander telt nu nog slechts elf leerlingen, onder welke 4 van 't hoofd der school en nog 4 r. k. kinderen die te Oegstgeest zouden kunnen school gaan. Of er dus reden is voor den Rijnburg- schen raad om ook die school op te hef fen! Maar dan moet dat in den rechten weg. Zou de burgemeester zijn plicht niet beter gekend hebben wanneer hij dien had aangewezen In ieder geval, of de openbare school daar verdwijnt of blijft wjj denken wei van het laatste zij is niet de school, waaraan de natie gehecht is, zooals Thor- becke de openbare school noemde, maar waaraan de natie gehecht is, in den zin van „vastgehecht", wat Cohen Stuart er zoo oolijk en juist van maakte. T1JJO V JE BZ JEN. Het Zwaard van Chamberlain en het Zwaard van Botha. Toen Roberts naar Oud-England trok, Was de oorlog «lang gedaan": 't Zijn benden, stroopers, anders niet, «Die ons nog tegenstaan." En Kitchener had niets te doen. Hij bleef alleen maar voor 't fatsoen. Maar nu en dan, daar vloog een trein, Met khaki's in de lucht, En hier en daar verdreef de Boer De Britten op de vlucht. Men vroeg zich af: »Is de oorlog uit? Dan moest de Boer reeds zijn gestuit." Heer Chamberlain wist goeden raad; Hij bracht het tot een end; Hij proclameerde toen de wet, Bij allen welbekend. Na vijftien dezer trof de dood Den Boer, die nog op Britten schoot. Yriend Botha hoorde van 't geval; De Wet was fluks present. Met Steyn en de andere generaals In Botha's oorlogstent. «Wat nu te doen? Me dunkt het zwaard «Van Chamberlain is hem niets waard." «Het beste voor ons, is wel, dat «Het ijzer zwaard beslecht; »'t Papieren zwaard van Chamberlain «Lijkt ons niet bijster hecht." En zoo gezegd was, werd gedaan De krijg werd scherper dan voortaan. Vriend Botha kreeg een goeden kans: Gough kwam zijn richting uit; Hij lokte hem in looze val, Nam zijn geschut tot buit. Zou Chamberlain nu wel verstaan, Dat de oorlog lang reeds is gedaan 't Papieren zwaard van Engelands god Bleek Botha's zwaard te broos; Zoo blijkt het machtig Britsche heir Voor 't Boerenheir te voos. «Met God voor vrijheid van het land Drijft England eer naar 't Zuiderstrand. Luctor. Weer een slachtoffer. Broeksma (een Hollander, uit Assen, thans te Johannesburg, wegens landverraad ter dood veroordeeld, is Maandag door de Engelschen doodgeschoten. Toen hem zijn vonnis werd aangezegd, was hij zeer teleur gesteld, doch bij de terechtstelling gaf hij blijken van groote geestkracht. Hoe 't nu met dr. Krause, vroeger hoofd opzichter der goudmijnen te Johannesburg, thans te Londen, gaan zal. Gelijk de lezer weet stond deze met Broeksma in brief wisseling. Omtrent De la Reij's gevecht tegen Kekevich (gisteren door ons gemeld) seint Kitchener „De nachtelijke aanval door Delarey op het kamp van kolouel Kekevich op 30 September werd door den vijand, die duizend man sterk was met groote kracht doorgezet. Na een verwoed gevecht van meer dan twee uren werden de Boeren met zware verliezen afgeslagen. Onze verliezen waren ernstig; van de officieren zijn 2 gesneuveld, 11 zwaar en 3 licht gewond, van de mannen 31 gesneuveld, 48 zwaar en 26 licht gewond. Allle gewonden worden naar Rustenburg overgebracht. Boven deze worden nog 40 gekwetsten naar Rustenburg overge bracht, omtrent wie ik niets naders weet. Kolonel Kekevich, is op twee plaatsen licht verwond. „De zware verliezen van den vijand bij Itala en fort Prospect worden bevestigd. Men zegt dat 250 Boeren gesneuveld en 300 gewond zijn." Dus weer een verlies voor de Engelschen. Wat 't slot van het telegram betreft, Kit chener meldt niet of de „bevestigers" kef fers of Boeren waren. In ieder geval Broeksma is al gewroken. (Slot). Er ontstonden heftige discussies, waarin Heine en Auer 't voor den beklaagde, Sin ger en Bebel het voor de eenheid en on schendbaarheid der partij opnamen. Bernstein zelf hield zich flink. Hij zette zijn standpunt uiteen en besloot zijn ver dediging aldus: «Onderdrukt de vrije critiek niet, brengt niet in practijk de bekrompen politiek der onverdraagzaamheidherinnert u, dat er ook punten van geschil bestonden tusschen Marx en Engels, laat u niet overmeesteren door de indrukken van het oogenblik. Wanneer gij eene motie tegen mij zoudt aannemen, zoudt ge mij persoonlijk treffen, zeker maar gij zoudt nog veel meer schade berokkenen aan de Duitsche socialistische partij." Maar wat baatte het De scherpe resolutie lag al klaar. Zij werd aangenomen met 172 tegen 31 stem men. Een kaakslag voor den ouden man doch dien wij hem gaarne gunnen, daar hij laf genoeg was na bovenstaande fiere woorden de volgende herroeping uit te spreken«Al moge het besluit van het congres mij niet kunnen schokken in mijne overtuiging, toch is voor mij het besluit van de meerderheid mijner partijgenooten niet onverschillig. Ik ben overtuigd, dat, in objectieven zin, de resolutie mij onrecht aandoet, omdat zij uitgaat van onjuiste overwegingen doch nu partijgenoot Bebel verklaard heeft dat in het besluit geen votum van wantrouwen zou opgesloten liggen, verklaar ik het besluit van de meer derheid mijner partij genooten te aanvaar den, en het te zullen bejegenen met de mate van achting en naleving, die het toekomt." Of de partij na de tirannieke beslissing nog in pays en vree vergaderd heeft, valt moeilijk te beslissen. Socialistische bladen zwijgen er over; en de overige verzekeren dat het er zeer gespannen heeft. Men heeft elkander allerlei hatelijkheden toegevoegd. Vooral een vrouw was daar sterk in. Wjj gaan hierop echter niet in. Van veel meer beteekenis is de vraag of de sociaal demooratische partij door be sluiten als bovengenoemde waarbij critiek op de partij verboden wordt, winnen kan in innerlijke kracht. Wij meenen van neen. Men kan elkan der 't zwijgen opleggen, den mond snoeren, maar hiermee is het kwaad zeer niet uit gesneden dat men in het belang der partij meende te moeten aanwijzen. Bovendien de Bernsteins mogen zich geveinsdelijk onderwerpen, anderen mok kend in de partij blijven, weer anderen er uit loopen of zich verzetten, 't is al leen de wandel naar de beginselen der partij die haar sterkt, en dit moge elke partij uit deze geschiedenis, waarin het terrorisme zijn rol heeft gespeeld, willen opmerken en zich ten nutte maken. Natuurlijk laat geen partij zich den eisch tot eerlijke saamwerking op een bepaald program in 't partijverband uit de hand nemen. Onder meer werd door den Par tijdag ook in dezen zin eetf besluit geno men, wat de arbeidersbeweging betreft. De partijdag is nu afgeloopen. De voor zitter, Singer, stelde in zijn sluitingsrede de scherpste oppositie van de sociaal-de mocraten tegen het toltarief van den Rijks dag in het vooruitzicht. In den Duitschen Rijksdag mogen der halve dit najaar belangrijke en heftige de batten worden tegemoet gezien. Overigens valt uit Duitschland geen nieuws te melden; ook van prins Tsjoen niet, nu deze is vertrokken. Alleen mag als een merkwaardigheid bekend blijven dat deze Chinees vóór zijn vertrek te Ber lijn nog een commissie van de Duitsche Evangelische Zending heeft ontvangen. De Prins sprak de hoop uit, dat na de onlusten in China een duurzame vredes toestand zou mogen intreden. Als geschenk ontving de Prins een Nieuw Testament in het Chineesch en een in het Duitsch, be nevens een groot portret van Maarten Luther. Moge hij veel lezen en al lezende be houden worden door het geloof in den Christus. Goes. Het kohier van verschuldigd schoolgeld voor het onderwijs aan de Meisjes school over den cursus 1901)1902 zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 19 September werd vastgesteld en door de Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 28 September d. v. no. 85 werd goedgekeurd is op heden aan den ontvanger ter invorde ring uitgereikt, zoodat ieder de daarop voor komende zijnen aanslag ten gestelden tijde moet voldoen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beek (Limburg), A. Meer- dink te Groningen. Bedankt voor Haamstede, door J. D. Dardenne Ankringa te Aartswoud. De bevestiging en intrede van ds. v. d. Vlugt te Zuidzande is bepaald op 20 October, a. s. Bevestiger ds. v. Dis, van Zaamslag, de vroegere leeraar. De beves tiging van ds. Locher te Nieuw- en St. Joosland is bepaald op 27 Oct. a. s. Be vestiger ds. G. W. Locher, van Waspik, ZEerw.'s broeder. Kloetinge. Herkozen tot leden van het Kiescollege de heeren C. G. van Liere, H. Mieras en A. Polderdijk. Gekozen in de vacature-Kakebeeke dhr. J. Trimpe Az. en in de vacature-Goedbloed dhr. J. Kant. Geref. Kerken. Beroepen te Scharnegoutum, J. E. Reij- enga te Zalk. Do Unie-collecte bracht in de geref. ker ken: te Wolfertsdijk f 17,01; te Arnemui- den f27,17'/2; te Kamperland f119 en te Oostburg f 103,36'/2 op, en te Kattendijke (giften) f4,50. Wij ontvingen de Agenda der ver gadering door de Nederl. Zondagsschool- vereeniging op Woensdag 30 Oct. a. s. te Goes in de Prins van Oranje te houden onder voorzitterschap van den heer J. M. Heybroek, van Amsterdam. In de middagvergadering komen aan de orde referaten van: ds. A. J. H. Vermeer te 's-Gravenhage, over: «De mode in de Zondagsschool"van dhr. F. Ruraseheidt hoofd der Duitsche school te 's Gravenhage, over: «De Zondagsschool en de Christe lijke School." En van ds. J. J. v. Noort te Amsterdam, over: «Hoe kunnen de Chr. Jongelingsvereenigingen dienstbaar worden gemaakt aan de Zondagsschool 's Avonds half 8 treden als sprekers op in de Groote Kerk: ds. Laan, ds. Lelyveld, en ds. Bar- ger (van Amsterdam). Wanneer in het najaar het vee naar den stal terugkeert, is het tijd om de weide voor den winter te verzorgen. De meening, dat de weide geen verzorging en geen voedsel (bemesting) noodig heeft, begint langzamerhand plaats te maken voor een heel ander en gezonder oordeel. Allerwe gen ziet men tegenwoordig meer zorg be Dit overzicht moest Maandag en Woens dag wegens plaatsgebrek over staan. steden aan de graslanden, zoowel aan de weiden, als aan de hooilanden. En daar een doelmatige bemesting van de graslan den niet alleen op de hoeveelheid, maar ook op den aard der grassen invloed uit oefent, de hoedanigheid van het gras name lijk zeer verbetert, heeft die bemesting indirect ook weder invloed op de hoedanig heid van het vee. Dat inderdaad de gras landen soms te weinig voedende bestand- deelen bevatten, is gebleken in Frankrijk, waar van de 125 onderzochte graslanden er slechts 45 waren, die in 1000 KG. meer dan 5 KG. kalk bevatten, 56, waarin genoeg phosphorzuur voorkwam en slechts 36 met genoeg potasch. Ik wil in dit opstel het een en ander mededeelen omtrent de rol van de Kali in den weidegrond. Tusschen de talrijke planten op een grasland wordt een strijd om het bestaan gevoerd. De krachtige en sterke planten onderdrukken de zwakkere. Wordt het grasland nu bemest, dan wordt in 't alge meen de groei der planten bevorderd, maar daar de verschillende meststoffen niet op gelijke wijze op de verschillende planten werken, zoo zal het aantal planten vermin deren. Volgens waarnemingen vanLawes en Gilles, verdwijnen uit het grasland alle klavers, alle vlinderbloemige planten, wan neer men eenige jaren achtereen slechts met stikstof houdende meststoffen bemest en kali, kalk en phosphor aan de weiden ont houdt. Omgekeerd, bij bemesting alleen met kali- kalk en phosphorhoudende mest stoffen zullen de grassen gaandeweg minder worden en de klavers en andere vlinder bloemigen toenemen. Daar het nu voor elke weide noodzakelijk is, dat èn goede grassoorten èn klavers en andere vlinder bloemige er in groeien, zoo is daardoor de noodzakelijkheid van de kalibemesting voor de weide aangetoond: zonder kali geep klaver. Doch er is meer. Indirect werkt een bemesting met kali ook op de hoeveel heid stikstof in den grond. De vlinder bloemigen leggen de stikstof uit de lucht vast in den grond. Die stikstof vormt een kapitaal, dat straks, na het scheuren dei- weiden, zal aangesproken worden. Het is nu duidelijk, dat alleen dan, wanneer voor een voldoende kalibemesting gezorgd is, die hoeveelheid stikstof niet kan tegenvallen. Het nadeeligste onkruid onzer graslanden is de moeraspaardestaart, ook Hermoes, Lidruske, Roobol, kwadenaard enz. (Equise- tum Arvense) geheeten. Nadeelig vooral ook, omdat het de melk der runderen na het gebruik, ook als het in het hooi voor komt, slijmig en blauw en soms bitter maakt en aanleiding geeft tot allerlei ziekten bij het rundvee, zooals: het afzetten van het kalf, bloedpissen, buikloop, opblazen van den darm enz. Misschien is het gemak kelijkste middel om zulke weiden te ver beteren een sterke kaïnietbemestingin elk geval is het in de laatste jaren bewezen, dat bij overvloedige aanwending van kaïniet het Hermoes verdwijnt. Wij kunnen dus de rol van de kali op de weiden resumeeren als volgt: lo. De kali geeft aan alle weideplanten een onontbeerlijk voedsel. 2o. Zij vermeerdert de klaver en andere vlinderbloemige gewassen. 3o. Zij vermindert daardoor den voor raad stikstof in den bodem. 4o. Zij doet de schadelijke onkruiden uit het grasland verdwijnen. Vlissingen. H. M. ss. Kwartel, gou vernementsschip voor de civiele marine, in aanbouw alhier, zal zijne bestemming naar Ned. Indië deze maand opvolgen. Met de overbrenging van genoemd schip is belast de heer P. C. Wouters, koopvaardij kapi tein, terwijl de werktuigen zullen worden bediend door den hoofdmachinist der Ma rine le klasse A. H. de Bats. De Kwar tel wordt hier uitgerust van wege het departement van koloniën, onder toezicht van den oud-gezagvoerder P. Boon te Rot terdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1